Dodaj do ulubionych

OT kury pierwsze, drugie i trzecie

05.05.22, 17:03
pewnie glupia jestem i wyszukac nie umiem, ale moze ktosia wie, co konkretnie znaczy o pierwszych kurach, o drugich i trzecich ? Jaka to pora dnia ?
Obserwuj wątek
    • guineapigs Re: OT kury pierwsze, drugie i trzecie 05.05.22, 18:16
      Pierwsze kury - to bardzo rano: wstawac jak pierwsze kury zapieja. Ale zwaz, ze 'chodzic spac z kurami' to znaczy klasc sie wczesnie spac.
      A te kury drugie i trzecie - to nie wiem. Pewnie tez rano, ale pozno i pozniej rano, ze tak powiem.
      Moze w 'Chlopach' jest to jakos wyjasnione, moze na tamtym forym podpytaj? Bo frazeologia zdecydowanie pochodzenia rustykalnego.
        • bupu Re: OT kury pierwsze, drugie i trzecie 05.05.22, 18:28
          tt-tka napisała:

> No wlasnie w Chlopach nie ma, jest, ze o pierwszych kurach czy tam drugich, ale
          > ja nie wiem, co to znaczy ! O polnocku, o swicie, przed switem ? Jak te choler
          > y pieja, ze sluzy to jako oznacznik czasu ?
          >

O brzasku, zanim słońce wzejdzie, a tylko jutrzenka niebo zaróżowi, to pierwsze kury są. Kiedy słońce wyjdzie nad horyzont, to drugie kury. A jak dobrze na niebie stanie, wtedy pieją kury trzecie.
            • tt-tka Re: OT kury pierwsze, drugie i trzecie 05.05.22, 18:48
              A zmylil mnie wlasnie Reymont, znawca wsi kichany, tak nawiasem. Bo wlasnie czytam, jak sie Jagna z Antkiem urwala z wieczornicy u Klebow i jak juz poromansowali, to sie Jagna sploszyla pianiem kogutow, ze niby tak pozno, a Antek ja uspokaja, ze pewnie na odmiane pogody pieja, bo do polnocka jeszcze daleko. Czy one o polnocy tez pieja i to sa jakies czwarte, zerowe albo inne kury, czy sobie pan R. pofantazjowal ?
              • bupu Re: OT kury pierwsze, drugie i trzecie 05.05.22, 19:10
                tt-tka napisała:

> A zmylil mnie wlasnie Reymont, znawca wsi kichany, tak nawiasem. Bo wlasnie czy
                > tam, jak sie Jagna z Antkiem urwala z wieczornicy u Klebow i jak juz poromansow
                > ali, to sie Jagna sploszyla pianiem kogutow, ze niby tak pozno, a Antek ja uspo
                > kaja, ze pewnie na odmiane pogody pieja, bo do polnocka jeszcze daleko. Czy one
                > o polnocy tez pieja i to sa jakies czwarte, zerowe albo inne kury, czy sobie
                > pan R. pofantazjowal ?
                >

Aaaa, o północku też podobno pieją, ale moje o tej porze zawsze spały, w nosie mając wydawanie dźwięków.
                • iwoniaw Re: OT kury pierwsze, drugie i trzecie 05.05.22, 20:10
                  Może one i po nocach pieją, pamietacie scenę z Piotrem wypierajacym sie znajomosci z Jezusem? - tam było to zdecydowanie co najmniej wieczorem, już się zrobiło ciemno i zimno i towarzystwo zgromadzone na dziedzińcu się grzalo przy ogniu, gdy ten kur piał?
                  • pi.asia Re: OT kury pierwsze, drugie i trzecie 12.05.22, 10:26
                    iwoniaw napisała:

> Może one i po nocach pieją, pamietacie scenę z Piotrem wypierajacym sie znajomo
                    > sci z Jezusem? - tam było to zdecydowanie co najmniej wieczorem, już się zrobił
                    > o ciemno i zimno i towarzystwo zgromadzone na dziedzińcu się grzalo przy ogniu,
                    > gdy ten kur piał?

Ej, to nie było wieczorem, tylko głęboką nocą.
                    Po Ostatniej Wieczerzy (podczas której Jezus powiedział, że Piotr się go zaprze, nim kogut zapieje), wszyscy poszli do Getsemani (Ogrójca) - już był późny wieczór. Tam Jezus się modlił i tam go pochwycili. Potem zebrała się rada u Kajfasza, a Piotr był na dziedzińcu. I wtedy się zaparł.
                    To wszystko razem trwało parę godzin, więc kur zapiał tuż przed świtem.
              • pi.asia Re: OT kury pierwsze, drugie i trzecie 12.05.22, 10:19
                tt-tka napisała:

> A zmylil mnie wlasnie Reymont, znawca wsi kichany, tak nawiasem.

Sięgam do twórczości innego pisarza:

"Geralt potarł czoło.
                – Potwierdzam, królu, że czar można odczynić. I jeżeli się nie mylę, to rzeczywiście spędzając noc w dworzyszczu. Trzecie pianie koguta, o ile zaskoczy strzygę poza sarkofagiem, zlikwiduje urok. Tak zwykle postępuje się ze strzygami."

i dalej

"W krypcie było ciemno, ale wiedźmin wiedział, że na zewnątrz świta. (...) W Wyzimie, za jeziorem, kogut, strosząc pióra w chłodnej wilgoci, zapiał ochryple po raz trzeci."

Andrzej Sapkowski, "Ostatnie życzenie", opowiadanie "Wiedźmin"

• tt-tka Re: OT kury pierwsze, drugie i trzecie 05.05.22, 18:40
          Aha, wyrazenie "isc spac z kurami" znam i wiem, co znaczy - o zmierzchu, gdy sie spedza kury do kurnika. Godzinowo to jest przed czwarta po poludniu w grudniu do jakiejs dziewiatej wieczorem w czerwcu, ale wiadomo, ze powiazane z godzina zachodu slonca.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka