Dodaj do ulubionych

Ferie zimowe w "Kwiecie kalafiora"

23.10.22, 22:54
Czytam właśnie "Kwiat kalafiora" i zaintrygował mnie fragment " Ku wiel­kiej ra­do­ści wszyst­kich za­czę­ły się wła­śnie ferie zi­mo­we dla szkół pod­sta­wo­wych i od­padł pro­blem od­pro­wa­dza­nia Na­ta­lii do szko­ły i od­bie­ra­nia jej o naj­dziw­niej­szych go­dzi­nach. Obie smar­ku­le prze­sia­dy­wa­ły więc w domu albo na po­dwór­ku, a cho­re­go ojca Bo­rej­ko obar­czo­no obo­wiąz­kiem pil­no­wa­nia naj­młod­szych córek, pod­czas gdy star­sze prze­by­wa­ły w szko­le".
Czy w 1978 roku ferie zimowe szkół podstawowych były w innych terminach niż szkół średnich? W ogóle szkoły średnie miały ferie? I co z Idą, która wtedy chodziła jeszcze do podstawówki? Powinna mieć ferie. A może miały tylko najmłodsze klasy. Ktoś coś wie?
Obserwuj wątek
    • ciotka.scholastyka Re: Ferie zimowe w "Kwiecie kalafiora" 24.10.22, 09:33
      ulatra napisała:

> Czytam właśnie "Kwiat kalafiora" i zaintrygował mnie fragment " Ku wiel­kiej ra
      > ­do­ści wszyst­kich za­czę­ły się wła­śnie ferie zi­mo­we dla szkół pod­sta­wo­
      > wych i od­padł pro­blem od­pro­wa­dza­nia Na­ta­lii do szko­ły i od­bie­ra­nia
      > jej o naj­dziw­niej­szych go­dzi­nach. Obie smar­ku­le prze­sia­dy­wa­ły więc w
      >  domu albo na po­dwór­ku, a cho­re­go ojca Bo­rej­ko obar­czo­no obo­wiąz­kiem
      > pil­no­wa­nia naj­młod­szych córek, pod­czas gdy star­sze prze­by­wa­ły w szko­
      > le".
      > Czy w 1978 roku ferie zimowe szkół podstawowych były w innych terminach niż szk
      > ół średnich? W ogóle szkoły średnie miały ferie? I co z Idą, która wtedy chodzi
      > ła jeszcze do podstawówki? Powinna mieć ferie. A może miały tylko najmłodsze kl
      > asy. Ktoś coś wie?

Wie. Wpadka autorska. O ile pamiętam było to omawiane dawno temu, że Ida też powinna mieć ferie.
      Oraz nie jestem stuprocentowo pewna, ale ferie wtedy były w tym samym terminie dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ale może ktoś mnie skoryguje.
    • ciotka.scholastyka Re: Ferie zimowe w "Kwiecie kalafiora" 24.10.22, 09:35
      Sprawdziłam. "W roku szkolnym 1977/1978 były następujące przerwy: przerwa jesienna 4 dni (termin ustalany przez dyrektora szkoły), przerwa świąteczna od 22 do 27 grudnia 1977 (6 dni), ferie zimowe od 6 do 18 lutego 1978 (13 dni), przerwa wiosenna od 23 do 28 marca 1978 (6 dni), wakacje od 26 czerwca do 3 września 1978 roku."
      Nie ma nic o tym, żeby licealiści mieli ferie w innych terminach niż podstawówka.
      • ako17 Re: Ferie zimowe w "Kwiecie kalafiora" 24.10.22, 09:59
        ciotka.scholastyka napisała:

> Nie ma nic o tym, żeby licealiści mieli ferie w innych terminach niż podstawówk
        > a.

Wydaje mi się, że w ogóle zawsze ferie zimowe wszyscy mieli w tym samym terminie. Dopiero teraz są zróżnicowane terminy, ale według województw a nie według typu szkół.
        • ciotka.scholastyka Re: Ferie zimowe w "Kwiecie kalafiora" 24.10.22, 11:27
          ako17 napisała:

> ciotka.scholastyka napisała:
          >
          >
          > > Nie ma nic o tym, żeby licealiści mieli ferie w innych terminach niż pods
          > tawówk
          > > a.
          >
          > Wydaje mi się, że w ogóle zawsze ferie zimowe wszyscy mieli w tym samym termini
          > e. Dopiero teraz są zróżnicowane terminy, ale według województw a nie według ty
          > pu szkół.
          >
          >

O tym mówię. Zróznicowane terminy to dopiero od kilku lat.

• panna.nasturcja Re: Ferie zimowe w "Kwiecie kalafiora" 26.10.22, 02:39
      Ferie dla podstawówek i szkół średnich były w tych samych terminach na pewno.
      Wiem, bo z harcerstwa jeździłam i nigdy nie było problemu żeby starsi i młodsi jechali razem. Dopiero kadra będąca na studiach miała problem, bo tam różnie ferie wypadały.
      • piotr7777 Re: Ferie zimowe w "Kwiecie kalafiora" 26.10.22, 19:00
        Ciekawe, że sama Ida pisze tak (na stronie 70, w kontekście problemów ze wzrokiem) : "Będę w domu przez tydzień a potem może mi przedłużą zwolnienie a potem JUŻ ZARAZ FERIE". Czyli najpierw pamiętała, że Ida chodzi do podstawówki, potem jakby zapomniała a potem sobie znowu przypomniała . Nawiasem mówiąc - Ida 31 grudnia opisana jest jako 14-latka, czyli powinna być w ósmej klasie podstawówki. Ale potem w "Opium w rosole" (luty 1983\) ma lat 18 a z Idy sierpniowej, wiemy, że urodziny obchodzi 15 marca a zdaje się jest już studentką. Chyba jednak pierwsza opcja jest o tyle prawdziwa, że w KK w kontekście Idy nie pada temat egzaminu do liceum (bo ta kwestia nabierała rumieńców gdzieś tak w marcu, kiedy skłądano papiery do szkół średnich) a w Opium nie ma mowy o bliskości matury a z kolei w lutym i marcu to bardzo bliska kwestia.
        Nie wiem, czy informacje w poście powyżej są współczesne czy historyczne, ale mam pewne wątpliwości.
        Bo tak - do szkoły chodziłem później, ale czegoś takiego jak "przerwa jesienna w terminie zarządzanym przez dyrektora szkoły" nie pamiętam (Co nie znaczy, że nie mogło tego być w latach 70). Ferie świąteczne trwały zawsze do 1 stycznia, na pewno między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Ro,kiem lekcji nie było.
        No i pod koniec Gierka wakacje letnie dla podstawówek i szkółśrednich były na pewno w różnych terminach. Przez kilka lat, pod koniec epoki Gierka, wakacje w podstawówkach zaczynały się na początku czerwca a kończyły w połowie sierpnia. Być może więc ten harmonogram jest dla szkół średnich a nie podstawówek.
        Poza tym zwracam uwagę, że MM pisała to w grudniu 1978. To raczej pisała o rzeczywistości, którą znała. No i miała kompetentną redaktorkę.
        Trochę też na ten temat było w ksiąkach dla młodzieży z tego okresu.
        A od osób staryszch ode mnie słyszałem, że do tracyjnego rytmu roku szkolnego wrócono w 1981 r. To znaczy rok szkolny 1980/81 skończył się według tamtych zasad a następny zaczął 1 września . No i wakacje w podstawókach trwały wtedy 3 miesiące.

• kooreczka Re: Ferie zimowe w "Kwiecie kalafiora" 26.10.22, 19:46
          Przerwy jesienne w latach 70 były, na terenach wiejskich określano je "na wykopki" choć wg rodzinnych wspomnień raczej się nie pokrywały- mój dziadek napisał podanie do ministerstwa, żeby konsultować je lokalnie z rolnikami, żeby rzeczywiście wypadały w czasie zbioru ziemniaka. Mama w mieście miała zazwyczaj parę dni dodane na Wszystkich Świętych.
        • agnieszka_azj Re: Ferie zimowe w "Kwiecie kalafiora" 27.10.22, 22:10
          piotr7777 napisał:

>Nawiasem mówiąc - Ida 31 grudnia opisana jest jako 14-latka, czyli powinna być
          w ósmej klasie podstawówki.
          > Ale potem w "Opium w rosole" (luty 1983\) ma lat 18 a z Idy sierpniowej, wiemy
          > , że urodziny obchodzi 15 marca a zdaje się jest już studentką. Chyba jednak pi
          > erwsza opcja jest o tyle prawdziwa, że w KK w kontekście Idy nie pada temat egz
          > aminu do liceum (bo ta kwestia nabierała rumieńców gdzieś tak w marcu, kiedy sk
          > łądano papiery do szkół średnich) a w Opium nie ma mowy o bliskości matury a z
          > kolei w lutym i marcu to bardzo bliska kwestia.
          > Nie wiem, czy informacje w poście powyżej są współczesne czy historyczne, ale m
          > am pewne wątpliwości.

W "Idzie sierpniowej" jest lato 1979 roku, Ida skończyła ósmą klasę. Jest tam też o tym, że razem z Klaudiuszem dostali się do liceum. Jestem z tego samego rocznika szkolnego - nie było wtedy egzaminów do szkół średnich tylko tzw. konkurs świadectw. Jakoś w ogóle nie pamiętam stresu związanego z tą rekrutacją, może dlatego, ze byłam laureatką konkursu matematycznego i wiedziałam, że gdzie złożę papiery, tam zostanę przyjęta. Ale też nie pamiętam, żeby ktokolwiek ze znajomych miał z tym jakiś problem.
          Skoro jednak Ida, tak jak ja, zaczęła liceum we wrześniu 1979 roku, to w początku 1983 roku czyli w czasie "Opium w rosole" powinna solennie kuc do matury i egzaminów na uczelnie, a nie studiować medycynę i planować ślub ze Sławkiem.
        • ako17 Re: Ferie zimowe w "Kwiecie kalafiora" 27.10.22, 23:31
          piotr7777 napisał:

> . No i wakacje w podstawókach trwały wtedy 3 mie
          > siące.
          >
          >
          >
          Co??? nic takiego sobie nie przypominam, jakem rocznik 1970
          • piotr7777 Re: Ferie zimowe w "Kwiecie kalafiora" 28.10.22, 17:38
            W 1981 r. rok szkolny skończył się 10 czerwca. A rok szkolny 1981/82 zaczął sę 1 września. Tak wynika przynajmniej z dotępnych w internecie kronik szkolnych.
            Czyli może nie pełne 3 miesiące ale co najmniej 2 tygodnie dłużej niż zwykle.
            • ako17 Re: Ferie zimowe w "Kwiecie kalafiora" 29.10.22, 01:00
              piotr7777 napisał:

> W 1981 r. rok szkolny skończył się 10 czerwca. A rok szkolny 1981/82 zaczął sę
              > 1 września. Tak wynika przynajmniej z dotępnych w internecie kronik szkolnych.
              > Czyli może nie pełne 3 miesiące ale co najmniej 2 tygodnie dłużej niż zwykle.

no szok. Ja tego doświadczałam jako 11-letnie dziecko i wierzcie lub nie, nie pamiętam :(
              • panna.nasturcja Re: Ferie zimowe w "Kwiecie kalafiora" 29.10.22, 02:13
                Jestem rok starsza i pamiętam, że na pewno w drugiej połowie czerwca byłam już na koloniach, bo jak wianki puszczaliśmy na św. Jana to te kolonie już trochę trwały.
                Nie mam teraz jak zobaczyć świadectwa szkolnego, ale jutro sprawdzę.
    • agnieszka_azj Re: Ferie zimowe w "Kwiecie kalafiora" 26.10.22, 18:55
      W latach siedemdziesiątych przez parę lat było takie przesunięcie. Szkoły podstawowe wcześniej kończyły rok szkolny - ok. 10 czerwca i wcześniej zaczynały kolejny - ok. 20 sierpnia. Tego jestem na 100 % pewna.
      Wydaje mi się, że z feriami też było przesunięcie - podstawówki w drugiej połowie stycznia, a szkoły średnie w lutym. Pamiętam rozmowy dorosłych o problemach, jakie w związku z tym miały rodziny, w których dzieci były na różnych poziomach edukacji.
      "Kwiat kalafiora" czytałam zaraz po tym, jak się ukazał i wtedy mi nic z tymi feriami nie zgrzytnęło, więc chyba tak było, choć z Idą to rzeczywiście wtopa.
      • ciotka.scholastyka Re: Ferie zimowe w "Kwiecie kalafiora" 28.10.22, 11:09
        agnieszka_azj napisała:

> W latach siedemdziesiątych przez parę lat było takie przesunięcie. Szkoły podst
        > awowe wcześniej kończyły rok szkolny - ok. 10 czerwca i wcześniej zaczynały kol
        > ejny - ok. 20 sierpnia. Tego jestem na 100 % pewna.

Tak, coś takiego było.
        • minerwamcg Re: Ferie zimowe w "Kwiecie kalafiora" 28.10.22, 16:34
          Oczywiście, że było. Pamiętam początek wakacji już 5 (!!!) czerwca, w 1979. I początek roku szkolnego gdzieś w połowie sierpnia. Podstawówki, bo brat w średniej wówczas będący miał "normalnie".

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka