Dodaj do ulubionych

trafilam na fragment, który mnie zaszokował!!!

13.06.06, 09:37
Kwiat kalafiora, rozdzial 1, str. 21

Ojciec powiedział, że nihil semper suo statu manet i flegmatycznie zapalił
papierosa.

Ło matko... Borejko pali! Ciekawe, kiedy rzucił, bo później już chyba ani
wzmianki o tym!
--
Czuję, że budzi się we mnie zwierzę. Niestety, to chyba leniwiec.
Obserwuj wątek
      • baba67 Re: trafilam na fragment, który mnie zaszokował!! 13.06.06, 12:55
        Musze sie odezwac jako przedstawicielka starszego pokolenia czytaczy.
        Otoz prosze mlodych panieniek i kawalerow- w latach 70-tych palila wiekszosc
        panow- palono wszedzie, w autobusach, samolotach na zebraniach rodzicow i
        wszelakich innych zebraniach.
        Jesli jakis facet nie palil, to podkreslano to -z odcieniem szacunku w kregach
        doroslych, z pogardliwa poblazliwoscia wsrod mlodziezy(nie pali, ale rowny).
        Jesli ktos protestowal, ze przeszkadza mu dym, to radzono siedziec w
        domu-nikomu do glowy by nie przyszlo, zeby gosciowi zabronic palic.
        I to dopiero jest szokujace.
        Gdyby tata Borejko nie palil, odstawalby od reszty.MM nie mogla przeginac az tak.

--
        Nie bierzcie życia tak poważnie
        i tak nie wyjdziecie z niego żywi.
          • nchyb Re: trafilam na fragment, który mnie zaszokował!! 13.06.06, 16:39
            > mam pytania, tak z ciekawości: primo: czy w tamtych czasach ludzie wiedzieli,
            > ze palenie szkodzi?
            Na pewno nie trąbiło się o tym tak jak w tej chwili. Nie było napisów na
            paczkach papierosów, nie były ogłaszane wszem i wobec wyniki badań na temat
            szkodliwości i na temat uzależnienia. A przynajmniej nie w takim stopniu jak od
            kilkunastu lat to można zaobserwować.
            A już o szkodliwości biernego palenia nie mówiło się na pewno.
            --
            Archeologia
            • chiara76 Re: trafilam na fragment, który mnie zaszokował!! 13.06.06, 17:22
              nchyb napisała:

> > mam pytania, tak z ciekawości: primo: czy w tamtych czasach ludzie wiedzi
              > eli,
              > > ze palenie szkodzi?
              > Na pewno nie trąbiło się o tym tak jak w tej chwili. Nie było napisów na
              > paczkach papierosów, nie były ogłaszane wszem i wobec wyniki badań na temat
              > szkodliwości i na temat uzależnienia. A przynajmniej nie w takim stopniu jak
              od
              >
              > kilkunastu lat to można zaobserwować.
              > A już o szkodliwości biernego palenia nie mówiło się na pewno.

teraz się mówi, a też palą...

--
              Japonia
              GRECJA i wyspy greckie
        • nchyb Re: trafilam na fragment, który mnie zaszokował!! 13.06.06, 16:37
          > Otoz prosze mlodych panieniek i kawalerow- w latach 70-tych palila wiekszosc
          > panow- palono wszedzie, w autobusach, samolotach na zebraniach rodzicow i
          > wszelakich innych zebraniach.
          No to złammy do końca idealistyczny obraz lat dawnych. nie tylko panowie
          palili. Wiele bab również...
          Palenie było trendi, jak na tamte czasy... Nowoczesne, odrzucające
          drobnomieszczańskie zasady... ;-)

--
          Archeologia
      • mayen Re: trafilam na fragment, który mnie zaszokował!! 19.06.06, 11:44
        hmmm, mi sie przypomina frangment z "Pulpecji", gdzie po weselu Idy, Mila
        mysli, czy idzie otworzyc okna żeby wywietrzyc z papierosowego dymu, bo tu
        przecież spią dzieci...
        Nie mam teraz kśiążek pod ręką, nie moge dokładnie sprawdzić, ale przypominam
        sobie właśnie cos takiego... (a może to w Noelce było?)
    • pulma Re: trafilam na fragment, który mnie zaszokował!! 13.06.06, 15:40
      Ja też coś pamiętam i opowiem:
      Jestem z 1970 i w 1977 byłam w pierwszej klasie.
      Pewnego razu koleżanka-kujonka zaprosiła mnie do siebie do domu na odrabianie
      lekcji.Teraz przypominam sobie:ona była jedynaczką(przedziwne w owych czasach)
      a jej rodzice byli nauczycielami.
      Ich mieszkanie składało się z dwóch pokoi:jej i "dużego"-wielofunkcyjnego.
      Siedziałyśmy przy "biurku" w tymże wielofunkcyjnym,które to biurko było....coś
      mi się wydaje drzwiczkami barku od regału,otwieranymi na tę okazję,no więc
      siedziałyśmy przy tym biurku a jej rodzice-nauczyciele siedzieli przy ławie w
      fotelach.Pili kawę,palili papierosy , odrabiali z nami lekcje zadając nam
      inteligentne pytania,otrzymując jakieś tam odpowiedzi ,jakoś je "uznawali czy
      akceptowali a może przetwarzali" po czym kazali nam to wszystko pisać a na
      koniec jeszcze sprawdzili zeszyty.
      !!!!!!!!!!!!!!!!
      U mnie w domu nigdy nic takiego nie miało miejsca!!!!!!
      Takie to dziwne czasy były-ze zwyczajami flegmatycznego palenia włącznie....
      Pulma.
      • verdana Re: trafilam na fragment, który mnie zaszokował!! 13.06.06, 19:51
        bez przesady - doskonale wiedziano, ze palenie szkodzi, a duża część
        inteligencji nie paliła, albo usilnie usiłowała się odzwyczaić.
        W moim domu matka paliła tylko w swoim pokoju, palenie rzuciła z dużym trudem w
        1976. Podobnie przyjaciele rodzicow (a środowisko zbliżone do borejkowskiego)
        palili raczej rzadko.
        I matka powtarzała mi "pij, puszczaj się, ale nie pal".

--
        Mops w naturalnym środowisku

img182.imageshack.us/my.php?image=dsc06454rq.jpg
          • meduza7 Re: trafilam na fragment, który mnie zaszokował!! 13.06.06, 23:27
            I to jest jeszcze jeden dowód na to, że kiedyś Borejkowie byli normalną
            rodziną, zachowującą się podobnie jak otoczenie - palili, oglądali telewizję -
            a nie świetlanymi wzorami do naśladowania ;))
            A mój tata palił fajkę. Bardzo lubilam zapach tego dymu. I faktycznie nikt się
            nie krępował z paleniem przy dzieciach. O szkodliwości biernego palenia
            niewiele się slyszało.
            --
            Czuję, że budzi się we mnie zwierzę. Niestety, to chyba leniwiec.
            • chiara76 Re: trafilam na fragment, który mnie zaszokował!! 13.06.06, 23:38
              otóż to...nikt nie mówi, że palenie jest zdrowe, ale...sama pamiętam, że kiedyś
              tak było. Dobrze powiedziane, Borejkowie byli po prostu wpasowani w epokę.
              Oczywiście specyficzni, ale też nie Święci, palili papierosy, organizowali
              imprezy ( o dziwo, kiedyś jeszcze mieli jakichś tam przyjaciół), a nie
              stanowili niedościgły wzór.
              Nie wiem, jak Wy, ale ja naprawdę dużo bardziej wolę te dawne części. JAkoś
              mniej w nich polityki, więcej zwykłości, codzienności, ale tak fajnie opisanej,
              że do dziś mnie te opisy bawią, cieszą...
              Heh, jakoś mnie naszło refleksyjno wspomnieniowo...
              --
              Japonia
              GRECJA i wyspy greckie
                • ssssen Re: trafilam na fragment, który mnie zaszokował!! 14.06.06, 09:56
                  laura-gomez napisała:

> nie zgodzę się tylko z jednym: z tym, że Borejkowie nie mają przyjaciół. A
                  > profesor Dmuchawiec, Żeromscy, MOnika Pałys? To tylko przykłady

Oj, a mi sie wydaje, że z tymi przyjaciółmi to tak jak z tym, że Gaba jest
                  wspaniała matką - pani M tak napisała i mamy w to uwierzyć. Niestety, fakty temu
                  przeczą. Kiedyś ci przyjaciele grali zdecydowanie większe role w zyciu głównych
                  bohaterów, teraz są tylko przelotnie wspominani. Wydaje mi się że teraz po
                  prostu pani M stara się _dokładnie_ opisać życie bohaterów, tak, żebyśmy na
                  bieżąco śledzili ich losy - ot, jak w telenoweli. A w starych częsciach
                  Jezycjady skupiała się wybranym fragmencie ich życia, które w domyśle toczyło
                  się poza kartami ksiązki.I to zdecydowanie bardziej mi sie podobało.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka