Dodaj do ulubionych

Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? (100+)

08.07.19, 07:44
Nie wiem czemu Warum jakoautorka watku nie otworzyla nowego, - kontynuacji poprzedniej
setki wpisow. "Wyreczam Ja" z przyczyn praktycznych bo powyzej 100-ki wpisow (mnie) sie zle czyta (te najnowsze).
Nic tu nie chce zmieniac wiec powoluje sie na motto Autorki:
".........Prasowka sama sie nie zachowa, tyle sie dzieje...."
Obserwuj wątek
  • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 08.07.19, 11:44
   Europejscy posłowie PiS z pomoca krzywoustego premiera "wybrali" (praktycznie) nowe Wladze Unii Europejskiej, w tym
   Ursule Gertrud von der Leyen jako "szefowa".
   Bedzie "lepsza" (?) by tolerować machlojki PiS-u ( z prawodawstwem i ustrojem Polski - członka Unii) niz inny kandydat
   (F. Timmermans) ktory "podpadl" przygłupom z PiSu bo.... nie chciał byc "głupszy" choc o "to" juz naprawdę trudno smile.
   Osiagnieto niebywały "sukces" prawie jak pamiętne 27:1 owczesnej premier Szydło w "przetargach" z Unia.
   Od m/w tygodnia dyskusjom "speców" (szczególnie od PiS-polityki) nie ma konca: kim jest kandydatka (praktycznie juz "szefowa" Unii), tak goraco popierana przez PiS-kretaczy i jaki to uzyskali "sukces".
   Nikt specjalnie Jej nie zna wiec w dzisiejszej (Internetowej) Gazecie filmik "Nowa szefowa KE - od szybkiego sukcesu do kontrowersji" stara sie przybliżyć Jej sylwetke.

   Ponieważ "kiedys" (przed kilku laty) sam dokonałem wpisu (na tym forum) wspominając Pania von der Leyen (gdy została członkiem niemieckiego Rzadu ), co prawda w innym kontekście, bardziej "rozrywkowym" (ma 7-mioro dzieci i......figure Claudii Schieffer, doktorat z medycyny i chce zajmować sie politykasmile ), ale dzisiaj wcale sie nie dziwie iz zrobiła "taka" kariere.
   Kazdy Umie czytac, wiec: de.wikipedia.org/wiki/Ursula_von_der_Leyen
   Dla przyglupow-politykierow z PiS-u taki życiorys to (bylo by) "marzenie",- szkoda (dla nas) , ze nieosiagalne.

   Kilka(dziesiat) lat przemieszkałem w Niemczech wiec tamtejsza polityka (i jej skutki) była dla mnie codziennością jak teraz, - polska.
   Tam, hmmm.... nie da rady "żyć (mieszkac, pracować, załatwiać codzienne sprawy itd.)" i twierdzic iz "polityka mnie nie interesuje" bo jej wpływ na tamtejsza codzienność jest na pewno nie mniejszy jak u nas.
   Niemcy, jako społeczeństwo, z powodu (dobrych!) historycznych doświadczeń, "nie umieli" dac sobie rady z systemem demokratycznego "porzadku" (Weimarer Republik: de.wikipedia.org/wiki/Weimarer_Republik) i poddali sie "łatwiźnie" populistycznych haseł i dokonan Narodowych Socjalistow, za co przyszlo Im (i nam!) gorzko zapłacić, ale druga "lekcje" juz odrobili (!), stajac sie Państwem DEMOKRATYCZNYM az "do bólu" ale z niezłomnymi zasadami bo wiedza "juz" jaka cene trzeba za odstępstwa "zapłacić".
   Dzieci "elit" takiego Panstwa to wlasnie tacy jak Ursula von der Leyen i dobrze miec tego swiadomosc słuchając glupot wypowiadanych przez prymitywów z PiS-polityki komentujących zdarzenia nie na podstawie wlasnej (he, he) "wiedzy"
   i doświadczeń tylko "przekazu dnia" z Nowogrodzkiej (PiS "centrala") wyłącznie na potrzeby siedzących (tam) "przy korycie" nie wiele mądrzejszych "przywódców".

   Ursula von der Leyen "pasuje" do tego towarzystwa jak "piesc do oka"smile ale właściwie - "kim Ona jest"?:
   Corka wybitnego polityka CDU Ernsta Albrechta, przez 15 lat (1976-1990) premiera rzadu Dolnej Saksonii.
   Urodzona (i Szkola Podstawowa) w Belgii (Kraj trzech języków urzędowych!), studia w Anglii (archeologia) i Niemczech (ekonomia i medycyna), kilkuletnie zamieszkiwanie w USA (maz, prof.medycyny, byt zatrudniony na Uniwersytecie Standford - California) - no to chyba nie "dziwne", ze Pani von der Leyen posługuje sie (biegle) kilkoma jezykami ?.
   Juz Jej ojciec studiowal (m.in.) w USA wiec wszechstronne wykształcenie to "norma" w tej rodzinie a u Niej ukoronowane dyplomem doktora medycyny,
   Wychowana w dużej rodzinie - ma pieciu braci (i kazdy został "kims") wiec raczej "nie dziwota", ze posiada wlasna duza rodzine
   (7-mioro dzieci).
   Pochodzi z zamożnej rodziny (ale ta zasobność nie "z polityki"!) zarówno matka i ojciec wywodzą sie z bogatych rodzin przedsiębiorców (matka z b.zamoznej) a sama Ursula von der Leyen, po ojcu, objela duza posiadlosc ziemska w Dolnej Saksonii gdzie mieszka i jest pracodawca sporej grupy zatrudnionych tam pracownikow.
   Jej hobby to jeździectwo wiec utrzymuje (w majatku) stajnie wierzchowców, wyłącznie dla przyjemności ich dosiadania
   (i obliguje do "pilnowania" wagi ciala smile ).
   Jest miłośniczka muzyki (Jej stryj - wybitny dyrygent) a nawet (z bracmi) nagrała plyte zbioru piesni Schubert_a z ktorej dochod
   przeznaczyli na cele charytatywne.
   Jest (jak cala Rodzina) osoba wierząca i pratykujaca, - wyznania ewangelicko-luterańskiego. Tylko, hm..... od rzymskiego katolicyzmu dzieli ja "przepaść" a od polskiej wersji "katolicyzmu" (Rydzyk & CO) to juz .... "kosmos" smile.
   Sam bylem pracownikiem (przez 25 lat) firmy ktorej właścicielem (i jednoczesnie Szefem) byl praktykujacy luteranin - wiem o czym pisze smile.

   Ursula von der Leyen była ministrem 3-ch resortów w rzadzie kanclerz Merkel.
   - Zdrowia i rodziny - krytykowana (jak wszyscy Jej poprzednicy) ale hmm.... kompetencji to (raczej) trudno Jej odmowic (dr.medycyny, 7-ka dzieci i zawsze ten sam - małżonek!).
   Wprowadzone (przez Nia) zmiany to.... urlop wychowawczy dla OJCOW (by matki mogły powrócić do kariery zawodowej, jeżeli "chca", w miare szybko po urlopie macierzyńskim) i instytucji zupełnie nie znanej w zach.Niemczech: ZLOBKOW (tam gdzie ojcowie nie moga lub nie chca zając sie małymi dziecmi).
   Reforma "Dodatku na dzieci" (Kindergeld) wspierająca finansowo rodziny wielodzietne.
   Zaostrzenie przepisów dot. ochrony dzieci przed używkami (alkohol, narkotyki, papierosy), brutalnymi grami komputerowymi
   i pornografia.
   Akceptacja malzenstw jednopłciowych.

   - minister Pracy i spraw Socjalnych
   Zmiany: Reforma zasiłku dla bezrobotnych = "zachęta" do podjęcia pracy dla "wieloletnich" bezrobotnych w formie noweli Arbeitlozengeld II (obniżająca zasilek do poziomu m/w minimum socjalnego dla "niechętnych" do podjęcia pracy).
   JOB-Center (prywatne firmy posrednictra pracy) zastępujące Wydziały Zatrudnienia (Arbeitsamt_y).

   - Minister Obrony - faktycznie tu mocno krytykowana ale, hmmm.... wszyscy Jej poprzednicy - tez!, ale Ona jest najdłużej trwającym ministrem tego resortu przez caly czas istnienia RFN !
   Z doświadczenia (wlasnego): wszystkim "opowiadaczom", szczególnie z PiS-u piep..... GLUPOTY o tym jak to niemiecka Armia jest w "tragicznym" stanie i znajduje sie w totalnym "kryzysie" i jest niesamowicie niedoinwestowana, a nasza to "ho, ho"!
   - szczególnie po zakupach (kilku) samolotów w USA (i to jeszcze na "papierze") i powstania "fortu Trump" - polecam ...... przestanie opowiadania PIERDOL bo (jak by co) skonczy sie (na 100%) tak samo jak w popularyzowanej przez wladze Sanacji
   piesni:
   ".... nie oddamy Niemcom NIC
   bo na czele Armii stoi Śmigły - Rydz"
   Gdzie (i jak) spier..... ten "wodz" pewnie wie niejaki Macierewicz - "wybitny" PiS-minister "obrony" i zdradzi nastepcy - Blaszczakowi (rownie "wybitny" tylko mniejszy pajac).

   No to juz mamy nowa "pro-PiS-owska" Szefowa Unii, moim zdaniem swietny kandydat i na pewno nie ja sie bede czul "zawiedziony" smile

   pozdr.,-


   • jan.kran Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 08.07.19, 13:15
    Bardzo ciekawy komentarz.Ja Ursulę kojarzę ale jestem mentalnie jedną nogą w DE mimo że od lat tam nie mieszkamsmile
    • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 08.07.19, 20:59
     Ula,-
     Irytuje mnie, ze Polacy NIC (lub prawie nic) nie wiedza o naszych Sąsiadach - wszystkich(!) a szczególnie - Niemcach.
     Jeżeli juz to... czysta PROPAGANDA wykorzystywana przez polityczne mety które (akurat) sa "przy korycie".
     Politycznych "przyjaciół" szukamy (he,he) na Wegrzech, Gruzji i na ....Balkanach gdzie (historycznie uzasadnione) nawet potęgi Światowe "łamały sobie zęby" (politycznie).
     Wzorce religijne polskiego KK, ze wszelkimi dewiacjami typowymi dla tego kościoła, tak zdominowały nasze społeczeństwo, ze (juz) nie wazna jest "wiara" (jej przymioty i cele) tylko: hucpa, lekcje religii (w Szkolach), komunie dzieci i sluby w wystawnych wnętrzach koscielnych i..... KASA (dla "sukienkowych").
     Dla polskiego "katolika" wręcz niewyobrażalna jest postawowa mentalna zasada zycia i postepowania luteranina - majatek (jak go masz!) sluzyc ma nie na "pokaz" tylko osiągnięciu życiowych celow: wykształcenia, wychowania dzieci, samodoskonalenia i pracy oraz wspomaganiu celow charytatywnych. Samemu: do ROBOTY i to czym ciężej/dłużej - tym lepiej!.Asceza (bez pokazowej przesady!) a nie "hucpa" jest celem! - nigdy odwrotnie. Ewangelicki luteranizm to nie jest "wesoła" religia jak rzymski-katolicyzm a kościoły?: zadem barok (czy nie daj Bog rokoko): surowy krzyz i "gole" sciany smile
     Pracowalem w firmie luteranina i (jasne) mialem sporo uwag, ale nigdy zastrzeżeń do Jego uczciwości czy firmowej "praworządności".
     Polowa (wierzących) Niemcow jest taka bo m/w polowa to ewangelicy.
     Polski efekt propagandzistow: Niemcy to rozpusta, rozwiazlosc i (co drugi) to: muzułmanin modlący sie w meczecie a gwałty, rozbój, bezprawie i niesprawiedliwość to "codzienność".
     Mieszkalas tam, jak ja: polowe zycia to wiesz jaka jest PRAWDA, nawet w katolickim (do cna) Bayern.

     pozdr.,-
     • jan.kran Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 09.07.19, 10:02
      Mieszkałam w DE tylko 12 lat ale obracałam sie wyłącznie wśród Niemców a moja córka mieszka tam większość życia ,tak że mam cały czas kontakt.Ciekawe że to co piszesz o wiedzy Polaków na temat Niemiec można przełożyć jeden do jednego na ich stosunek i wiedzę o Norwegii.O ile jeszcze jak chodzi o Polaków w Polsce można to zrozumieć to nie usprawiedliwia niewiedzy i uprzedzeń postawa większości norweskiej Polonii.Długo by o tym pisać ale generalnie wielu Polaków mieszka tu wiele lat, żyją w polskim getcie ,nie znają języka i krytykują wszystko co norweskie.I oczywiście uważają że to kalifatsmile Religia protestancka ,oficjalna religia Norwegii wywarła ogromny pozytywny wpływ na to kim są Norwegowie.Mam podobne odczucia na ten temat jak Ty pisząc o niemieckim luteraniźmie.
      • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 20.07.19, 20:51
       Religia i polityka to wyjatkowo zapalne tematy, ktore co do istoty, mialy sluzyc pokojowi i rozwiazywaniu problemow Alee.... wlasnie jestem po dzisiejszej prasowce papierowej GW to zacytuje /recznie/ wybrane fragmenty.
       Bo, z mojej perspektywy / starszenstwa wiekowego / powialo optymizmem, chociaz to bardzo wzgledne i naduzywane slowo.

       Wywiad z Carola Racckete, kapitan statku "Sea-Watch-3", rozmawial: Fabio Tonacci, a tlum. Sd df.
       Calosc tu :
       www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,53662,25009185,carola-rackete-kapitanka-ratujaca-uchodzcow-salviniego-bym.html?disableRedirects=true
       Cyt.
       "… Powoli uswiadamiam sobie istotę tego, co zrobiliśmy z „Sea-Watsch 3”.
       A co zrobiliście?
       - Obaliliśmy mur.
       Mur zbudowany na morzu przez dekret Salwviniego w sprawie bezpieczeństwa (.., ozn. Zakaz przyjmowania przez Wlochy uchodźców).
       Czasami potrzebne sa akty obywatelskiego nieposłuszeństwa, żeby potwierdzic,ze istnieje cos takiego jak prawa człowieka, i podważyć prawo, którego przyjecie było pomylka.
       W Niemczech mielismy mroczne okresy, kiedy ludzie przestrzegali praw, które nie były dobre.
       Sam fakt, ze cos jest prawem, nie oznacza,ze to dobre prawo. "
       .....
       " Stalas się symbolem?
       - Tak , czuje to. Widziałam już wszedzie swoje zdjęcia, graffiti. Ale nie czuje się bohaterka.
       Mam nadzieje,ze to co zrobiłam, będzie dobrym przykładem dla mojego pokolenia.
       Nie musimy siedzieć bezczynnie, nie jestesmy zmuszeni do akceptowania wszystkiego obojętnie.
       Możemy wstac, możemy cos zrobic, uzyc naszego umysłu i odwagi.
       Jeśli napotykamy problemy, to robmy cos konkretnego, żeby je rozwiązać. "
       ....
       " Interesujesz się polityka?
       - Każdy powinien, bo polityka ma wpływ na nasze Zycie.
       Martwi mnie sposób, w jaki przemawia Salvini, zaczynając od opinii, które glosi, a które sa niezgodne z prawami człowieka.
       To jest niebezpieczne, ale taka jest cala radykalna prawica, poczawszy od angielskiej UKIP Az do niemieckiej AfD."
       ....
       " Wpuściłabyś wloskiego ministra na poklad „Sea-Watch”? Może zmienilby o was zdanie?
       - Nie możemy.

       Dlaczego?
       - Mamy bardzo surowa zasade: zadnych rasistow na pokladzie."

       Koniec cytatow.
       To kolejna jaskolka? Moze nie docenam odwagi i samodzielnosci myslenia wspolczesnej mlodziezy ? Mam nadzieje.
       Chociaz, patrzac na skutecznosc z jaka prezes zabezpieczyl /sobie/ wladze, przed zakusami "nieprzynaleznej demokracji", obawiam sie, ze odzyskanie wolnosci zajmie pokoleniesad no coz, zyjemy w wyjatkowym czasie. Tego nie dalo sie przewidziecsad


       • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 21.07.19, 13:08
        A tu reakcja "komentatorow" na w/w artykul.
        www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,53662,25009185,carola-rackete-kapitanka-ratujaca-uchodzcow-salviniego-bym.html#s=BoxOpImg3

        Widac,ze czytelnicy GW papierowej i portalowej to zupelnie inne swiaty.
        No i, ze wybory blisko.
        Dokonczylam prasowke papierowa i zakoncze tu;
        Dla refleksyjnych :
        wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25010507,prof-skarzynska-donguralesko-przelozyl-snydera-na-rap-a-opozycja.html
        " Prof. Skarżyńska: DonGURALesko przełożył Snydera na rap, a opozycja nie umie zrobić kilku fajnych memów
        Krystyna Skarżyńska"
        20 lipca 2019 | 05:56
        Krytyczne ale rzeczowe i w sumie praktyczne / do wykorzystania!/ uwagi.
        No i ten b .wyrazny obrazek autorki - / jestem fanka infografiki/
        "Elektorat Pis rozni sie od wyborcow calej opozycji wizja dobrego panstwa i spoleczenstwa.
        Pozycja Pis / na bad./- oznacza akceptacje orientacji komunitarnej /wspolnotowej/ i odrzucenie liberalnej.
        Pod wzgledem tych orientacji zwolennicy calej opozycji sa blisko siebie, a daleko od wyborcow Pis".
        ciach.

        Dla haslowych:
        cyt.
        " Masz myśleć, że w jesiennym starciu udział biorą tak naprawdę dwa wielkie bloki polityczne: po jednej stronie jest PiS, po drugiej – LGBT.
        ...
        Media prawe i sprawiedliwe wykorzystują w ostatnich tygodniach każdą okazję, by nikt nie miał wątpliwości, z jak potężnymi „tęczowymi siłami” Polska toczy walkę."
        ...
        " PiS stworzył nową wielką partię LGBT. Chce, by jesienią wybór był prosty: Polska albo "pedały i lesby""
        Calosct tutaj:
        wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25010535,pis-stworzyl-nowa-wielka-partie-lgbt-chce-by-jesienia-wybor.html#s=BoxWyboImg3:undefined

        To sie dziej naprawdesad ten statek tonie.
        • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 21.07.19, 13:58
         Ale zeby nie bylo tak katastrofalnie na koniec / bo koniec jest zawsze/
         Wywiad na WP p. Heleny Łygas z p.Julia Kołodko, + reklama ksiazkismile innego autora, no i bloga / skoro i ja tam weszlam/.

         "Julia Kołodko - doktorantka Warwick Business School, stypendystka brytyjskiego Economic and Social Research Council oraz współzałożycielką start-upu łączącego crowdsourcing z naukami behawioralnymi w celu rozwiązywania ważnych problemów społecznych. Wykłada na Akademii Leona Koźmińskiego, pracuje jako doradczyni w obszarach ekonomii behawioralnej, decyzji konsumenckich i marketingu strategicznego. Przed rozpoczęciem pracy naukowej, pracowała przez 10 lat w marketingu w Polsce i we Włoszech, w sektorach telekomunikacyjnym, bankowym i mediowym.
         Prowadzi bloga poświęconego ekonomii behawioralnej.

         kobieta.wp.pl/kiedy-oplaca-sie-byc-kopia-natalii-siwiec-i-dlaczego-nikt-nie-kupuje-tanich-mikserow-wyjasnia-psycholozka-behawioralna-6269458413574273a

         Cyt.
         "Szukając motywacji lepiej się karać czy nagradzać?

         Dobre pytanie. Tutaj dochodzimy do kolejnej pułapki myślenia – awersji do straty.
         Jeśli zgubię 100 złotych, to bardziej mniej to zaboli, niż bym się cieszyła, gdybym znalazła 100 złotych.

         Skoro wiemy, że nagroda działa na nas umiarkowanie, możemy pokombinować ze stratą.

         Ten mechanizm wykorzystuje prężnie działająca strona stickk.com, założona przez jednego z ekonomistów behawioralnych, która służy do motywowania prokrastynatorów." /- kolejne madrze brzmiace slowo, i okreslenie na kiedys potoczne lenistwo?, brak zdecydowania?/
         ...
         "Ekonomia behawioralna wyróżnia ponad 160 błędów poznawczych, potocznie zwanych pułapkami myślenia.
         To nieracjonalne modele ludzkich zachowań.
         Jeśli poznamy chociaż kilka z nich, będziemy mniej podatni na podejmowanie decyzji będących dziełem przypadku czy impulsu. "
         ciach.
         Do tej pory behawioralny - to mnie sie kojarzyl trener dla psa, ale teraz przyznaje racje, ze i ja jestem podatna / szczegolnie jak z 2 opcji , okazuje sie,ze mam do wybrania 3./ Tzw. mniejsza stratesad/ ale wszystko i tak jest do czasu, bo na szczescie sa takie "poradniki" uswiadamiajace, i pokazujace jak latwo manipulowac ludzmi.
         Bo jednak lepiej wiedziec, niz nie wiedziec. I przetrawic.
         Cyt.
         ..."Ekonomia behawioralna pokazuje prawidłowości sprawdzające się na dużych grupach ludzi, nie prawdy objawione o każdym z nas. "
         Cyt.
         " Wszyscy wpadamy w pułapki myślenia, choć nie wszyscy w te same.
         Zawsze znajdzie się jakiś wyjątek od reguły.
         Nie zmienia to faktu, że każdy z nas ma tendencję do uważania, że błędy poznawcze go nie dotyczą.
         Żeby było śmiesznie, to też zostało opisane przez pułapki myślenia."
         ciach.
         No i juz mniej mrocznie? bo zawsze jest jakies inne rozwiazanie i kazdy koniec to poczatek / wg optymistow/ Smacznego obiadu Ulubiencysmile
         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 28.07.19, 23:05
          Dziekuje PopayE, za link i zdjecie, ktore, mimo wszystko napawa mnie nadzieja. W temcie Polska B.
          Moze mlodzi sie obudza z tego komputerowego letaru p/t. "jest dobrze, wiec o co /im!starym/ kaman?",
          i rusza tylki na wybory. To tylko 1xna 4l. ale trzeba naprawde "drgnac". Klikanie nie wystarczy.
          Nie chcialam mieszac watkow, wiec wkleje tutaj wywiad z Kora.
          www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/kora-jackowska-cale-zycie-walcze-wywiad/t39sfj8
          Cyt.
          ... " Ludzie potwornie boją się innego i Kaczyński to wyczuł. Nie musiał nawet dawać tego 500.
          Wystarczyłoby, żeby lepiej straszył uchodźcami. A on jeszcze dał kasę na dzieci.
          To tak jakby dać lody i jeszcze bitą śmietanę. No, któż by się nie skusił?"
          ...
          " W pakiecie był jeszcze prawdziwy patriotyzm i wstawanie z kolan.
          – Gdyby duma miała takie znaczenie, to wszyscy jechaliby na niej do zwycięstwa. I lecieliby na te filmy, na które nikt nie chodzi, i oglądaliby tę telewizję, której nikt nie ogląda.
          Wygrała, nie tylko zresztą w Polsce, ksenofobia.
          Wystarczyło zamknięcie granic przed emigrantami i jeszcze coś, o czym Platforma zupełnie zapomniała.

          Co?
          – Energia. Polityk musi mieć energię.
          Podobnie jak artysta na scenie. Energia to jest to, co porywa tłumy – może być cyniczna i szalona, jak u Trumpa czy Kaczyńskiego, ale to działa na ludzi. "...
          ciach.
          Cyt..."Skoro jedną drużyną jest dziś PiS, a opozycji brak, to kto jest drugą?
          – Społeczeństwo.
          Ta część, która nie zgadza się z PiS.
          I przede wszystkim kobiety, ich siła, determinacja, wściekłość i wrzask.
          I wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
          To jest milion młodych ludzi, którzy uczą się dobra ponad podziałami i kiedyś dorosną do wieku wyborczego.
          Nie ma się co łudzić, że stanie się cud.
          Kaczyński sam z siebie nie cofnie się ani na krok, a jeśli będzie podążał do przodu w takim tempie jak teraz, to będziemy musieli pogodzić się z faktem, że prezes PiS wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię."
          ciach.          • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 30.07.19, 07:00
           Z tym Kopernikiem to chyba zbyt daleko idaca przenosnia, ale, ze to postac "kultowa" , nie watpie / od kultu jednostki /. Ciekawe ile lat bedzie musialo uplynac, by ktos sie odwazyl stworzyc gre on-line?
           bez "r".
           cyt.
           " Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostrzegło ogromny potencjał w branży gier i planuje wprowadzenie ulgi podatkowej dla producentów "gier kulturowych". ciach
           Cyt.
           " Uzyskanie statusu gry kulturowej zależeć będzie od spełnienia szeregu kryteriów.
           Test będzie brał pod uwagę takie elementy jak miejsce akcji, główni bohaterowie, obecność elementów dziedzictwa kulturowego lub historycznego, bazowanie na narracji i dialogach czy wykorzystanie oryginalnego IP.

           Zweryfikowane zostaną także wykorzystanie elementów innowacyjnych, produkcja większości elementów gry na terytorium RP oraz zatrudnienie przy produkcji obywateli lub rezydentów Europejskiego Obszaru Gospodarczego."
           ciach.
           calosc tu :
           Źródło: www.gry-online.pl/

           Ministerstwa za tych rzadow przescigaja sie w obiecywaniu "pieniedzy" i reklamie "Tylko my! damy ci! za twoje wlasne pieniadze", ale tylko jeden minister przyznal sie ze grywania z wnukiemsmile
           Moze teraz sie spopularyzuje ten "resort", szczegolnie jak kazdy bedzie mogl dostac nagrode w postaci zwolnienia z podatku? Czyzby Grunwald do n! sie przejadl? czy moze zbyt duzo kosztuje uczestnikow, a na dodatek- co to za walka , jak wynik z gory znany? I wiadomo, kto ma/ musi/ wygrac? nuda , po prostu.
           Pozdrawiam Ulubiency, nie dajmy sie wpedzic z powrotem do ziemianeksad / wiem, wiem, nie kady stamtad pochodzi, ale i nie kazdemu dano "wille na Zoliborzusad/
           Nikt nas nie atakuje, i nie zamierza- to wymysl tych, ktorzy chca nas do nich zapedzic, by zyskac miano "obroncy". Samozwanczego, poki co.
           • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 30.07.19, 15:49
            Podziwiam Ciebie Warum,- ho, ho! smile
            Ze Ty, bez urazy ale Dama w wieku hmmm.... nie-"nastoletnim" interesujesz sie (a moze i grasz!) w gry strategiczne,- wow! - kapelusz "z głowy" smile.
            Juz myślałem, ze tylko moja małżonka ma takie "przegięcie" (Jej najbliższy przyjaciel, do tego "lozkowy" to
            i-Pad, zawsze najnowszy typ, gdzie wnukowie 16/21 instaluja Jej niesamowita porcje gier, pewnie ze nie "strzelanek" czy jakichkolwiek z "mordobiciem" ale: od karcianych pasjansów po Snake, Tetris, MyFreeZOO, MyFarm, Skrable itp.).
            Do tego (internetowa) Telewizje i Babcia, obojetnie gdzie (w Europie) jest, jak nie moze (lub nie chce) spac
            ma rozrywki "bez konca" smile.
            Juz doszła tak "daleko" iz doskonale by sobie dawała rade (i daje!) bez meza, ale na pewno nie bez i-Pad_a,-
            mogę sie spokojnie z tego Swiata "zbierac" smile.
            Jak słyszę czy czytam jakie to (ponoc) "problemy" maja emeryci z korzystaniem z Internetu i widze swoja zone ktora domowa ksiegowosc, zakupy i kontakty z bankami (kilkoma) robi zawsze on-line, do tego doskonale daje sobie rade w wyszukiwaniu zdjęć czy dokumentów w (rodzinnej) "chmurze" danych to sobie mysle iz takie "problemy" to moga miec emeryci ale nie emerytki smile.

            pozdr.,-
            • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 30.07.19, 19:24
             Nie, przeceniasz mniesmile Nie mam ciagat do "nalogow", a gry wciagaja. No i nie wierze w zycie pozagrobowe / ze ma sie po kilka zyc, i wystarczy sie otrzepac /. Ale uwazam, ze "samoobsluga" jaka daje internet jest tak potrzebna, ze warto byc w miare na biezaco / a razej probowac nadazac.../
             Animacje komp. sa juz tak dopracowane, ze prawdziwy film robi sie zbyt zwyczajny.
             I tylko wszystko lacza ludzie / bohaterowie/, bo ilez mozna zyc fantasy?smile
             Kiedys kazdy dorosnie , i potknie sie o proze zycia.
             Ale symulatory / jakie ja pamietam jeszcze z czasow dzojstikow/ np do nauki - sa swietne. Czy to do jazdy autem, czy do obslugi bardziej skomplikowanych urzadzen, czy chocby do zwiedzania / turystycznego, ale zza biurkasad/
             A tzw. "strategie" w grach, hmmmm.... wg mnie to ideologia , jak kazda. Marketingowo kazda strategicznosc w opisie daje +. Bo kazdy gracz chcialby byc tym najsprytniejszym "wodzem"smile))
             I wykiwac /albo i wytepic/ konkurencje.
             Ale to interlacza w czasie rzeczywistym sa wg mnie najlepsze. Bo dopiero taka prawdziwa / przypadkowa/ mieszanka uzytkownikow , wyzwala kreatywnosc. A nie utarte schematy, nawet opanowane do perfekcji.
             A swoja droga, latwo teraz o manipulacje - poczawszy od "dramatycznych" apeli pubicznych ekspertow / ostrzezen / ze fotki dane w jakiejs aplikacji w telefonie , sluzacej do "postarzania" ludzi, to grozna zabawa/ i RODO sie ma upomniec o swoje, oczywiscie w trosce o nas, nieswiadome i naiwne siroty/ az po przypisywanie slow na YT postaciom z filmow, ktore nijak maja sie do ich pogladow, i ta cala reszta wszelkich naduzyc jakie moga nas spotkac w zwiazku z korzystaniem z internetu.
             Ale " grozne" to bywa dla obu stron. Np. dzis przy okazji jakiejs kryminalnej informacji / dot. obcokrajowcow /, na 1. stronie gw/ tej jedynie waznej stronie bo od poczatku do konca tylko 1./ ilustracja bylo zdjecie chyba troche "przekombinowane"/ wyciagniete z bazy na kazdy temat - komputera?smile/ i........... dociekiwi czytacze to nie tylko wychwycili ale wrecz wypunktowali ,co- skad "pochodzi"?smile /mimo, ze gros "dyskutantow" komentowal zgodnie ze wskazowkami na dzis/.
             wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25041371,berlin-w-dzielnicy-tempelhof-zamordowano-25-letnia-polke-jej.html#opinions
             Ps. zwrocilam uwage na to , bo mnie cos trafia jak stale widze informacje o wypadku samochodowym i "redaktorzy" wciaz wklejaja te same fotki, czasem nawet abstrahujac od pory roku / a wystaczyloby miec chociaz 4 szt na kazda; zadnym tlumaczeniem w obecnych czasach jest podpis "zdjecie pogladowe", bo mowie tu o standardowej fotce ze znakiem "uwaga inne niebezpieczenstwo!"/ ; wyjatkowo mnie to drazni , bo "dziennikarze" traktuja nas , internautow, jak pelikany, co lykna wszystko, jak leci.

             A czlowiek , to jednak wybredna sztukasmile))
             • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 30.07.19, 20:13
              Rodo po to wymyslono, zeby szaraczkow trzymac za twarz. A wladze chronic przed wscibstwem dziennikarzy
              I biednym suwerenem. / biednym- bo zostanie mu tylko pisi "przekaz dnia"/
              cyt.
              " Sejm nie ujawni tajemnicy. Pojawił się człowiek PiS i wydał "nieracjonalny" zakaz"
              wiadomosci.wp.pl/sejm-nie-ujawni-tajemnicy-pojawil-sie-czlowiek-pis-i-wydal-nieracjonalny-zakaz-6408097066645121a
              cyt.:
              .. " Nadszedł 30 lipca - do tego dnia Sejm miał udostępnić listy poparcia kandydatów do KRS złożone w ramach procedury wyboru 15 sędziów-członków Rady przez Sejm.
              W ten sposób wykonałby prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
              Tak się jednak nie stanie, tajemniczych nazwisk nie poznamy, bo prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wydał zakaz ich ujawnienia.

              Chce najpierw zbadać zgodność z RODO procedury udostępnienia list poparcia kandydatów do KRS.
              A Kancelaria Sejmu zamierza zaczekać, aż prezes UODO wyda ostateczną decyzję w sprawie.

              Ewa Kulesza, były generalny inspektor ochrony danych osobowych, mówi nam wprost:
              - Postanowienie prezesa UODO jest moim zdaniem, tak jak i innych prawników, pozbawione podstaw prawnych i racjonalności."
              ...
              " Kulesza nie tylko nie widzi powodu, by Sejm zachował tajemnicę, ale też, by rozpatrywał ją inny organ, skoro wyrok NSA jest prawomocny.

              - Nie widzę żadnej podstawy wydania jakiegokolwiek postanowienia ani prowadzenia postępowania administracyjnego w tej sprawie przez prezesa UODO.

              Mamy prawomocny wyrok sądu administracyjnego.

              Prezes Urzędu mógłby ją analizować, gdyby było to pierwsze działanie organu ws. dostępu do danych osobowych - w tym przypadku danych osób, które poparły kandydatów do KRS.
              Ale nawet w takiej sytuacji od decyzji prezesa UODO przysługuje skarga do sądu administracyjnego, czyli ostatecznie i tak sąd administracyjny rozstrzyga o udostępnieniu bądź nieudostępnieniu list.
              Ta sprawa jest zakończona - zaznacza Kulesza."
              ciach.              • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 02.08.19, 07:26
               " Prof. Leszczyński: Opowieść o Powstaniu Warszawskim, które było prawie zwycięstwem, to stawianie historii na głowie"

               www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,25050597,prof-leszczynski-opowiesc-o-powstaniu-warszawskim-ktore-bylo.html#s=BoxOpImg4
               Cyt.
               ... W tym kontekście Agata Kowalska, prowadząca "Analizy" TOK FM, przypomniała słowa prezydenta Andrzeja Dudy z środy.
               - Tutaj stały oddziały powstańców, które chciały nadal walczyć w Śródmieściu o wolną Polskę i wolną Warszawę (...)
               Dziś, tutaj, na tym placu, cztery pokolenia Polaków śpiewają "Ojczyznę wolną pobłogosław Panie".
               To dzięki temu pierwszemu pokoleniu, które wtedy na ulicach Warszawy się krwawiło, walczyło z bronią w ręku o wolną Polskę (...) to dzięki jego odwadze, bohaterstwu, determinacji Polska jest – mówił prezydent przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego." ciach.

               cyt.
               .." Prof. Leszczyński mówił, że celów takich wypowiedzi, może być kilka.
               - To w pewnym sensie gloryfikacja czynu zbrojnego w pamięci narodowej.
               Tyle, że jest o manipulacja pamięcią historyczną.
               Powstanie zostało przegrane, a niepodległość odzyskaliśmy dzięki porozumieniu politycznemu w 1989 roku, a nie czynem zbrojnym – ocenił ekspert i dodał: Opowieść o Powstaniu Warszawskim, które było prawie zwycięstwem, to stawianie historii na głowie.

               Zdaniem prof. Leszczyńskiego politycy prawicy mijają się z prawdą historyczną.
               - Pokazuje się, że wzorem prawdziwej patriotycznej postawy jest wykrwawianie się na barykadzie, co jest w istocie zaprzeczeniem tych postaw, które w istocie odniosły sukces – mówił dalej przedstawiciel Uniwersytetu SWPS.

               Jak podkreślał, to także element "delegitymizacji III RP".
               - Pokazanie, że właściwym patriotyzm polski, to ten beznadziejny zryw przeciwko dwóm totalitaryzmom, z czego ten czerwony sowiecki, był dla Polaków groźniejszy.
               To często element przesłania polityków PiS.
               W takim tonie mówił mniej więcej w zeszłym roku senator Jan Żaryn.
               Sens jego wypowiedzi był taki, że co prawda powstanie upadło, ale uniemożliwiło skomunizowanie polskiej duszy – wyjaśniał ekspert.

               Prof. Leszczyński przekonywał, że politycy prawicy "przyciskani" popadają w argumentacyjne "mitotwórstwo".
               - Opowiadają, że to była bariera przeciwko mentalności komunistycznej czy, że narodów uratował swoją tożsamość.
               Warto pamiętać, że lekcją Powstania Warszawskiego dla "Solidarności" było to, żeby wyrzec się właśnie walki z bronią w ręką – podsumowywał prof. Adam Leszczyński." ciach.

               Politycy lubia sobie pokadzic, i wciskac "podwladnym' ideologie i propagande sukcesu, bo wszelkie koszty ponosza ci ostatni w szeregu. To okrutne. I nieuczciwe.
               • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 02.08.19, 17:40
                Wydawalo mi sie, ze niewiele moze mnie zaskoczyc / bo p.Bareja juz wychwycil wszystkie absurdy zycia w PRL/ , a jednak! Komus udalo sie !smile sa nasladowcy.
                Poczta zamierza doreczac, za ustanowiona oplata , adresowane do kogos - e-maile. No czyz to nie genialne? Taki email moglby przeciez zaginac na laczach , a tak, jak go przechwyci pocztowy posrednik, to nie ma prawa. W razie czego poczta go o/d/tworzy???
                Procedury na razie sa chyba wdrazane /i testowane na zywym organizmie : ludz-okienko/
                I co? Jak wszystko, i to rodzi sie w bolach, ale... skad w ludziach ten brak cierpliowsci?
                Cyt. wypowiedz komentatora:
                "kos02.08.2019, 10:34
                Już widzę jak to będzie funkcjonowało... smile)) Ostatnio chciałem zamówić sobie tzw. wrzut do skrzynki (przesyłka rejestrowana jest zostawiana w skrzynce, a nie awizowana). Można to zrobić poprzez formularz, który zostawia się w urzędzie.

                Wszedłem na stronę PP żeby pobrać formularz. Obok opcji pobrania była też opcja eFormularz. Wypełniłem eFormularz i dostałem wiadomość z numerkiem mniej więcej o treści "proszę udać się z tym numerkiem do urzędu pocztowego w ciągu 14 dni". Fajnie... zanotowałem numerek i poszedłem do urzędu.

                Pierwszy zonk - poszedłem nie do tego urzędu. Bo koniecznie trzeba iść do urzędu oddawczego. Bo wcale nie jest tak że przecież autoryzować ten formularz możnaby gdziekolwiek i wystarczy żeby pracownik PP kliknął w systemie "autoryzowane". Nie. To musi być urząd oddawczy.

                Niezrażony poszedłem do właściwego urzędu. Przez pięć minut tłumaczyłem Pani w okienku o co mi chodzi. eFormularz? Ale jaki? To ja muszę zobaczyć... poszła gdzieś... po 5 min wróciła dopytać się. Spisała na karteczce numer eFormularza i moje dane, poszła na kolejne 5 min, wróciła ze stwierdzeniem że nie ma... nie może znaleźć, powinien być a nie ma, pokazałem jej email z potwierdzeniem od PP... ale na nic to się nie zdało. Nie ma.

                Poczta Polska zgubiła elektroniczny formularz. smile)) Finalnie wziąłem "po staremu" te druki, wypełniłem i załatwione... i oni chcą się brać za taki projekt?
                Buhahaha."
                ciach.

                A tu dla zainteresowanych szczegolamismile
                " Rząd kończy prace nad skrzynką e-mail służącą do korespondencji na linii urzędy - firmy/obywatele. Cyfrowego poleconego ma obsługiwać Poczta Polska.
                Właśnie pokazano cennik tej usługi. Przedsiębiorcy twierdzą, że jest szokująco wysoki, a cała sprawa to nic innego jak pompowanie pieniędzy do państwowej spółki "
                ciach.
                wyborcza.pl/7,155287,25048665,poczta-polska-dostanie-z-budzetu-od-2-zl-do-3-45-zl-za-jednego.html#s=BoxWyboLink
               • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 02.08.19, 22:05
                Dla mnie, - syna, siostrzenca i ziecia uczestnikow Powstania to najsmutniejsza Rocznica.
                Nikt z Nich juz nie zyje a "dziadki" które dozyli do dzisiaj maja powyżej 90-tki czy ok.100-tki i mam wrazenie, ze Im juz wszystko jedno bo wydaje sie Im iz .... "wreszcie" sa KIMS - dostają wysokie odznaczenia, pajace zwani prezydentem i premierem piep..... Im dyrdymały bo to nic nie kosztuje (ile jeszcze pożyją i beda inkasowac te pare groszy renty wiecej za wysokie odznaczenia czy stopnie wojskowe?). W tym wieku to sie (chyba?) nawet nie bardzo pamięta o co chodzi (teraz) i okoliczności (tamtych) faktów.
                Ale ja mam tez 70-tke "na plecach" i pamietam mych krewnych/uczestników ktorzy, za mojego dzieciństwa spędzonego w jeszcze zrujnowanej Warszawie, z wakacyjnymi pobytami u rodziny ktora zamieszkała w ich domach letniskowych w podwarszawskim Konstancinie czy Zalesiu Dln. bo w Stolicy z Ich mieszkan czy domów pozostały wypalone ruiny lub..... kupa gruzu sad
                Ojciec ze swoim szwagrem (mym wojem) szli tego dnia zawsze "na wódkę" w jakiejs podejrzanej knajpie "mordowni" (pozniej dowiedziałem sie iz teść- tak samo) i wcale nie byli ani "dumni" ani szczęśliwi z efektów Powstania i ich w nim uczestnictwa.
                Z czego sie cieszyc, ze decyzja miejscowych i londyńskich politykierów jak ze podobnych do dzisiejszych
                władz PiS-u doprowadzili do zagłady Ich rodzinnego miasta i śmierci (lekko liczac) 200 tysięcy "bogu ducha winnych" cywili. O tragediach rodzin poległych przyjaciol-uczestnikow juz nie wspominając a o kobietach z dziecmi czy w ciazy, ciezko chorych czy niedoleznych starcach i zastraszonych emerytach skazanych na wypędzenie (do Pruszkowa) i powrót "do niczego" (po styczniowym wyzwoleniu).
                Z czego mieli sie cieszyc jak prezesina obsraniec witajacy kwiatami pinde ktora odniosla "sukces" w glosowaniu 1:27 przeciw Europie?
                Krzywo mordy kłamca (z Wrocławia) i krakowska łajza mianowana "prezydentem" moga "dla koryta" pieprzyc dzis dzieciom dyrdymały trzymając sie za sukienki "katolickich" pedryli o jakims "zwycięstwie" wartym gloryfikowania łobuzów ktorzy dzieciaki i 200.000 warszawiaków skazali (jebniętym rozkazem) na SMIERC.
                Kłamliwym krzywym ryjem, majac dzis 40-tke latwo pieprzyc co slina na jezyk przyniesie i kurdupel mamiący KORYTEM -kaze, Ci których ja pamietam, moi najbliżsi i autentyczni Uczestnicy Powstania, jakos traktowali to inaczej bo 200.000 ofiar (wobec ca. 1500 poleglych żołnierzy niemieckich i kilkuset "własowców"), na pokolenia zniszczone miasto i dorobek całych rodzin jako "sukces" moze sie jawic tylko w pojeb.... łbie zoliborskiego kurdupla i jego LIZYDUPKOW sad
                • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 03.08.19, 09:43
                 www.tygodnikprzeglad.pl/niech-policza-nasze-trupy/...
                 wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/604090,heiko-maas-niemcy-msz-przebaczenie-powstanie-warszawskie-rocznica-muzeum.html...
                 Nie mam prawa osobiscie oceniac, ale mam prawo oczekiwac, ze nigdy wiecej to sie nie powtorzy.
                 Nie wyobrazam sobie, zeby wspolczesne pokolenie / wnuki/ skazywac na konsekwencje za dzialania ojcow, dziadkow. Oni maja prawo zyc normalnie.
                 Co do zasady, po to jest "polityka", by wreszcie przestac jatrzyc i grabic pod swoje prywatne partyjniactwo, tylko zaczac dzialac na rzecz obywateli.
                 Bo... jak historia pokazuje, nadmiar emocji i osobiste ambicje pojedynczych osob u wladzy / decydentow/ sa katastrofalne dla milionow ludzi. Niczemu nie winnych.
                 Rozumie, obudz sie!
                 • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 03.08.19, 09:44
                  Upss. zle wkleil mi sie 1.link - powinno byc bez 3 kropek na koncu.
                  • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 04.08.19, 15:44
                   I co tu mowic? To trzeba zobaczyc!smile Franky Zapata przelecial "na desce" / i w butach/ Kanal la Manche.
                   A ten moment kiedy.... zatrzymal sie w powietrzu przed samym ladowaniem to jest to. Tak wyglada zwyciezca, w odlotowej komunikacjismile
                   www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/franky-zapata-druga-proba-przelotu-flyboardem-nad-la-manche,958329.html
  • jan.kran Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 05.08.19, 15:09
   Marszałek Kuchciński nie podał się do dymisji.W normalnym demokratycznym kraju już dawno by nie pełnił stanowiska po takich prrzekrętach.
   • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 07.08.19, 09:37
    przypominam sobie, w latach 90-tych ub.Wieku, jak uwczesnej pezydent Bundestagu Ritt_cie Süssmuth zarzucono iz
    Jej (podczas calej kadencji) 13 przelotow Jet_em Bundeswehry do Szwajcarii (m.in.:Lucerna, Bern, Davos) wykorzystywala m.in. do spotkan z corka (studiujaca wtedy w Zürich).
    Okazalo sie, ze tych "spotkan" bylo .... 3 (trzy!), 1x Panie (na lotnisku) zjadly wspolny obiad, 1x wypily kawe a 3-ci raz corka "pomachala mamie z tarasu widokowego".
    O jakichkolwiek (wspolnych) lotach, podrozach "do domu" czy zabieraniu "znajomkow" w ogole nie bylo mowy ale "AFERA" sie z tego zrobila taka iz malo co a Süssmuth podala by sie do dymisji.
    Tja.... Niemcy to biedny Kraj w porownaniu z mocarna Polska gdzie prowincjonalny obsraniec z Przemysla moze panstwowym Jet_em robic wycieczki dla szwagrow czy wyprawy "po zakupy" dla malzonki, a soltysowa z Brzesc "kaze" podwozic sie na weekendy "do domu".
    Widac tu roznice i (pewnie) dlatego Im (Niemcom) zyje sie tak zle i (ciagle) "klecza na kolanach" a my juz wstalismy i zyje nam sie wspaniale odkad rzady przejely te skorw.....ny.

    pozdr.,-
    • jan.kran Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 07.08.19, 11:13
     Najgorsze jest to że elektorat PiS uważa że obecna ekipa kradnie tak jak poprzednia tylko przynajmniej dzieli się z ludemsad A poza tym politycy PiS są tacy swoi , bliscy prostemu człowiekowi , mówią ich językiem.Kiepsko to wszystko wyglada ,smutno mi.
     • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 07.08.19, 21:06
      tak "uważają" bo taki jest przekaz medialny opracowany na Nowogrodzkiej przez szuje-"specjalistę" Bielana udającego zawsze "wariata" ( On o "niczym" nigdy nie wie!).
      Na każde stwierdzenie, ze: kradna, klamia. oszukuja i bogaca sie (kosztem podatnika!), "wydelegowani" do wywiadow decydenci PiS-u natychmiast zaczynaja DRZEC morde (dosłownie!) przekrzykując interlokutorów przygotowanym przez nowogrodzkiego łobuza stałym tekstem: "... a Tusk i jego ludzie z Platformy to:....... ".
      O tym, ze to miala byc zmiana o "krysztalowej" KATOLICKIEJ (jak w Biblii) MORALNOŚCI - ani mru.mru,- szybciutko ta banda ZŁODZIEI i kłamców "zapomniała" sad.
      Jak sie dobrze przyjrzec to "przy korycie" obecnie jest banda kłamców i zlodzieji tylko tym sie rozniaca od poprzedników, ze z zidiociała czescia społeczeństwa sie "dziela" ale na pewno NIE "swoim" tylko czescia odpadów "od koryta" których juz sami (i ich przydupasy) bez zrzygania nie mogli zeżreć, ukraść czy zachachmęcić sad
  • jan.kran Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 09.08.19, 19:13
   natemat.pl/281207,szwedzki-minister-sprawiedliwosci-odpowiada-na-fake-newsy-beaty-mazurek?fbclid=IwAR0mo22tBpOtqwE6dIOkkCTTeLO0ALdFWFDyt8gnrvRNnti2z-O0iJCldx4

   Podobno Szwedzi masowo emigrują do Polskismile
   • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 09.08.19, 19:48
    Prymitywne PiS-ie chamstwo, w/g "historykow" z tej formacji (IPN i "okolice"), juz Franzuzow nauczylo uzywac widelcow i innych sztuccow.
    Pewnie Szwedow tez ("czegos") poducza !.
    Prymitywizm i glupota tej "gwiazdy" PiS-u w Unii Europejskiej sa bezdyskusyjne ale do tej pory blizej znane tylko wyborcom (zwanym "suterenami") w Wolsce = Podkarpacie, Lubelskie i Podlasie.
    Widac zdaniem tych "najmadrzejszych" najwyzszy czas by poznala Ja reszta Europy, w tym Szwecja smile.
    • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 12.08.19, 15:56
     Wlasnie wrocilam z krotkiego niebytu; na pytanie o GW w najwiekszym "samoobslugowym" padlo takie spojrzenie 2-och pan ekspedientek, ze grzecznie tylko zapytalam- a jak zamowie to bedzie?, Padlo krotkie i zdecydowane: Nie, bo nikt tu tego nie czyta. I tym sposobem wracajac minelam tylko 2 banery z pewnymi "gwiazdami nr 1", i nie byly to perseidy bo jechalam w dziensad
     • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 13.08.19, 08:17
      Ale jak wroce to nawiaze do wyborow /spoko, poki co - u wielkiego sasiada/ bo przemknal bez echa taki artykul, ze az chce sie zostawic dla mlodziezy. Zeby wiedzieli, ze raz zdobytej oficjalnie "demokratycznie wybranej "wladzy- nikt nie oddaje.
      I jakie wprowadza sie myki / wnyki?/ prawne, bo "prymat prawa" nad logika, sprawiedliwoscia, etyka i .... cala reszta jest po to ustanawiany, zeby nikt nie prubowal szurac.
      I taki pojedynczy suweren, jako calosc- nawet nie wie jak zostal ubezwlasnowolnionysad
      • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 18.08.19, 09:48
       Zanim odnajde powyzsze "starocie", z dzisiejszej prasowki na 1.rzut oka:
       Cyt.
       ... " Dariusz Matecki w najbliższych wyborach spróbuje zmienić posadę radnego rady miasta w Szczecinie na stanowisko posła w Sejmie.
       Publiczne ogłosił to na Twitterze. - Chcę wnieść coś od siebie - napisał.
       - Będę publikować postulaty programowe - zapowiedział.

       Radnego zaatakowała Krystyna Pawłowicz, której nie przypadł do gustu sposób, w jaki się wyraził.
       - Naucz się jeszcze synu grać w zespole - zagrzmiała.
       - (...) będziesz realizował przede wszystkim wspólny program polityczny, a nie jakiś własny, indywidualny.
       Zapoznaj się z tym wspólnym programem, wkrótce będzie przedstawiony i przedstawiaj go wyborcom, by głosowali na ciebie - upominała radnego."
       koniec cyt.
       wiadomosci.wp.pl/radny-pis-zdenerwowal-pawlowicz-naucz-sie-synu-grac-w-zespole-6414792488187521a

       I to jest wlasnie ta "totalna roznica" miedzy pis, a antypis.
       Zamordyzm, zwarte szeregi, i przekaz dnia - z przeciwnej strony- nadzieja na wolnosc, dowolnosc i samodzielnosc.
       Czyli albo wladza albo demokracja, wybor nalezy do Ciebie / o ile nie jestes na liscie/
       PS.
       Na tym dalekim wschodzie, gdzie bylam wczesniej, nawet radio nie odbieralo porzadnie, ale stacje koscielne i PR24 grzmialy jakby nadajnik byl na dachusad wiec mimo woli bylam kilka razy skazana na wysluchanie porannej rozmowy dnia, i... niespodzianka!
       Pan, ktory jawi sie / od niedawna na widoku , jak ujawniono, ze od dawna krazyl w cieniu / jako zaufana "mloda prawa reka " wodza, zreszta przystojny i "skrojony" na miare "zachodniego swiata"/ wygladem i obyciem, i pewnie dzialalnoscia w internecie wsrod pokolenia ok.30 , zapytany znienacka / wrecz nonszalancko albo to mial byc dowcip?/ przez prowadzacego - zatkal doslownie tego nieskalanego prymusa- w cieniu pryncypala.
       Pytanie bylo o sluzbe zdrowia - a na odpowiedz trzeba bylo czekac i czekac/ w radiu!!smile/ , a gdy padla, bylo cos w tym stylu, a nie o tym mielismy rozmawiac.
       To pozorant, ale swietnie przygotowany "strategicznie" do milowych krokow swojej kariery. Bo prawdziwa walka zacznie sie dopiero jak wodz zlozy sie / niemoca/ , albo bedzie probowal kogos namascic, w swoim imieniu.
       Szkoda, ze za ten caly paskudny cyrk, my musimy placic zmarnowanym zyciem i gotowka. Bo dobrowolnie - niewielu myslacych - chcialoby patrzec na taki spektakl karierowiczowego lizusostwa / prezio chytrze to wymyslil-marchewka jest "etat" + emerytura UE / ich kasa/, a, ze to obrzydliwe niesmaczne? Ale mozna brac! Ze to nieetyczne?, nie po to wprowadzono religie do szkol, zeby wiedzieli- co to etyka.
       Prymat prawa nad moralnoscia, akurat w zdobywaniu wladzy i zyciu za cudze pieniadze "wodzowi" nie przeszkadza.
       I jak to nazwac? dwulicowosc? Alez to genialny spec od knucia, szkoda tylko, ze nigdy z nikim nie rozegral prawdziwej partii szachowej .
       Dopiero wtedy by sie okazalo, jak daleko, mu do bycia prawdziwym mistrzem.
       Niestety, mlodzi lykaja wszystko jak leci haslowo, nie draza szczegolowsad wiec nie odroznaja gry o tron- od walki o stolek. Co najwyzej zbiorowo potepia niemedialne /nie topowe/ gadzety. Na tyle ich stac, w poczuciu wlasnej niezaleznosci.
       • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 18.08.19, 10:41
        I zanim zrobie wreszcie przerwe i dam odpoczacsmile cos, co mnie ruszylo.
        cyt.
        "Jestem posłem z okręgu sieradzkiego i nie mogę wystartować z Konina. Nie mogę Państwa zdradzić. Co miałbym powiedzieć ludziom w Koninie?" - stwierdził.

        Poseł Łukasz Rzepecki dostał się do Sejmu w 2015 r. z listy Prawa i Sprawiedliwości. Publicznie wystąpił w Sejmie przeciwko projektowi PiS przewidującemu wprowadzenie opłaty drogowej, nie wziął także udziału w głosowaniu nad ustawą o Sądzie Najwyższym. Poparł również wniosek o odebranie immunitetu partyjnemu koledze Dominikowi Tarczyńskiemu.

        W październiku 2017 r. został wykluczony ze struktur partii, po czym wstąpił do klubu parlamentarnego Kukiz'15." ciach.
        wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25094937,wyrzucony-z-pis-posel-kukiz-15-rezygnuje-ze-startu-w-wyborach.html#opinions

        Te wybory maja ceche wspolna z wyborami z 89r.- tzw. liste krajowa - wtedy mobilizacja podzialala i poskutkowalo obsadzenie "punktowanych" miejsc na wszystkich dostepnych listach. A po przeczytaniu listy partii wodzowskiej, to widac, ze stara gwardia ma zagwantowane miejsca / nawet odgrzewana cz.ZChN / , ale ze PO przyjelo biednego spadkowicza po pisie / PP/ w Rzeszowie, to ------------. sprawdzona raz metoda, przekalowana nie daje tego samego rezultatu, tylko zagawarantuje korzysc temu, ktory wskoczyl na poz.z nr1. Mnie zniechecaja, na szczescie nie musze na niego glosowac. ; p.Schetyna powiela metode, jakby zapomnial, ze trzon "elity" prezia to "elokwentni" i nie splamieni jakakolwiek sensowna robota - historycy i harcerze ? a to nie ten sam suweren, wybiera 30 lat pozniej. I co innego sie teraz liczy. Wbrew pozorom, odwaga jednostki, w cenie. Skoczkow miedzypartyjnych, karierowiczow i dzialaczy wszelkiej masci tu ci dostatek, az sie przelewa, czy on naprawde - tak boi sie konkurencji,ze wybiera mlodych-starych czlonkow?
        Do zdjecia czy do siebie poparcia?
        • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 18.08.19, 22:56
         oko.press/w-kampanii-trzeba-mowic-o-zdrowiu-edukacji-i-programach-socjalnych-w-tych-wydatkach-jestesmy-w-ogonie-ue/

         To zyciowe problemy zajmuja Polakow, a nie nagrany pisi "wrog ideologiczny". Ale faktycznie z ilosci propagandowych + , poza goloslowiem, nic nie zostalo zrobione konkretnie . Po prostu- ten niby krol jest nagi, tylko duzo udziela sie medialnie. Bo bicie piany zwieksza optycznie objetosc jajka.
         PS. Z moich niedawnych wrazen : zaliczylam pobyt na pikniku w plenerze stolecznym, w LK, i.... zazdroszcze mlodym pola do nauki golfasmile
         Niby nic, a od razu podnosi sie ego. A , i wczesniej - widzialam cwiczacych w parku. Nie wiem jak sie nazywa ta forma relaksu , ale wymagalo spowolnionej plynnosci ruchow. Pan stal jak drzewo i choc mial jarzeniowa kamizelke z jakims napisem, ..... to patrzenie na te niespiesznosc i totalny spokoj bylo dla mnie fascynujace. Az sie chcialo nasladowac, tylko... najpierw trzeba by wylaczyc wewnetrzny naped/ mozg?. I nauczyc sie oddychac. I nauczyc od nowa zyc. Juz nie jak chomik.
         Juz sie zamykam, wystarczy.
         Tu, nawet jak poinstalowali urzadzenia, to jednak brak tej atmosfery, roznorodnosci, i obojetnosci. Bez gwizdow.

         Serdecznie pozdrawiam Ulubiency, pora mi wracac na utarta sciezke.
         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 19.08.19, 11:09
          Juz prawie mnie nie ma smile ale...zanim wreszcie wroce do realu, to co mi sie rzucilo w oczy.
          wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25097456,bundeswehra-noca-zegnala-minister-ursule-von-der-leyen-zolnierze.html#opinions

          I proszę obytych i znajacych jezyki o podsumowanie - tego co mowil lektor? Bo filmik zrobil na mnie spore wrazenie, chyba przez te "prywatnosc" mimo, ze w galowej oprawie.
          U nas, przy takiej okazji, dzwony by grzmialy, a od patosu trudno by wytrzymac. I sadze, ze pozegnalny repertuar wojskowej orkiestry bylby zdecydowanie mniej szlagierowy. A mozna inaczej? mozna.
          • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 19.08.19, 22:38
           nie znalazl sie, do tej pory, bieglejszy w "jezykach" wiec hmmm... sprobuje(!) zacytowac tresc wiadomosci podanych przez lektora Tagesschau (Przeglad Dnia - glownego wydania widomosci I-szego Programu Telewizji niemieckiej ARD)

           Bundeswehr_a, w czwartek wieczorem, pozegnala Wielkim Capstrzykiem byla minister Obrony Ursul_e von der Leyen (CDU). Ceremonia ta jest najwyzsza forma militarnego uznania wsrod niemieckich zolnierzy. Uroczystosc ta. dla zarzadzila nowa minister Annegret Kramp-Karrenbauer (nastepczyni von der Leyen) dla podkreslenia zaslug Jej poprzedniczki.
           Von der Leyen, w polowie lipca br., po prawie 6-ciu latach, zlozyla rezygnacje z pelnienia obowiazkow ministra Obrony gdy zostala zatwierdzona przez UE-Parlament na stanowisko jego Szefa.
           Byla pierwsza kobieta pelniaca obowiazki ministra Obrony po 16-tu meskich zarzadcach tego Urzedu (po Wojnie - oczywiscie).
           Miejscem wieczornego Capstrzyku byl Bendlerblock - berlinska siedziba Ministerstwa Obrony.
           Taka Ceremonia siega daleko w historyczne tradycje niemieckich Sil Zbrojnych i odbywa sie w/g z gory ustalonej reguly i zasad przeplatania muzycznych i wojskowych elementow.
           W dzisiejszej formie ta Ceremonia powstala we wczesnych latach XIX Wieku, w czasach Wojen Wyzwolenczych gdy ten rytual wzbogacony zostal przez piesn wieczorna i modlitwe.
           W dzisiejszych czasach Wielki Capstrzyk sklada sie z apelu, wystepu korpusu muzycznego, parady Grupy Kawalerzystow, wspolnej modlitwy i odegrania Hymnu panstwowego.
           Militarny Korpus Muzyczny gra utwory osobiscie wybrane przez osobe "honorowana" uroczystoscia.
           Von der Leyen wybor padl na "Wind of Change" niemieckiej grupy rockowej Scorpions.


           to juz moj wlasny "komentarz":
           Von der Leyen (w niemieckim kombinacje liter "ei" wiec i "ey" czyta sie jako: "ai" wiec to nazwisko wymawia sie
           (fon.): Lajen) jest zwiazana (rodzinnie, przez ojca i malzensko) z Hannower_uem (Stolica Dolnej Saksonii).
           Scorpionsi to 100% Hannoverczycy i... Niemcy, chociaz (chyba) ani jednego "swiatowego" utworu nie spiewali po niemiecku smile.
           Ze wszystkimi "hannover_skimi" politykami, ktorzy sa (dzisiaj) w wieku 40-60 lat, ta grupa (Scorpions) bez wzgledu na Ich (polityczny) "kolor" byli blisko(i na "ty") : od Gerhard_a Schröder_a (Kanzlerza z SPD wraz z jego kolejnymi zonami: mocno "zielona" Hiltrud jak i konsrwatywna - Doris) po CDU-minister Ursule von der Leyen.
           "kolor" (polityczny) w Niemczech, raczej (z mojego doswiadczenia i obserwacji) o "niczm" praktycznie nie swiadczy a raczej fakt czy dany polityk ma "wszystkie klepki w glowie" albo NIE!.
           Bardziej "prawicowo-restrykcyjnego" ministra Spraw Wewnetrznych jak "ZIELONY" (do tego b.obronca przywodcow RAF-u z terrrorystycznej Grupy Baader-Meinhof ), Otto Schilly w powojennych Niemczech (zachodnich) - nie przezylem. Podobnie z "zielonym" Joschka Fischer_em, - b. "konserwatywnego" ministra Spraw Zagranicznych (chyba) powojenne Niemcy nie mialy smile
           Do tej "grupy", jak widac zalicza sie i von der Leyen i... czemu nie? wszak to "madra" dziewczyna tylko z "madrymi" PiS-owcami prosze Jej nie mylic! smile.

           Wspomniane przez Ciebie uwagi lektorow (podczas transmisji Castrzyku) dot. tej tradycji w Silach Zbrojnych bylej NRD, gdzie tez przyjeto ten zwyczaj choc od m/w poczatku latb 80-tych nie byl praktykowany, jak wyjasnil dpüytywany w tej sprawie Ekspert.

           pozdr.,-
           • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 20.08.19, 07:05
            Dziekuje.
            • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 20.08.19, 10:40
             A`propos (mojego) ostatniego zdania ("uwag" lektora i experta podczas uroczystego Capstrzyku dla U. von der Leyen) to jest swietny przyklad jak msci sie "naginanie" historii (i faktow), jak obecnie robi to PiS z pomoca IPN w Polsce.
             We Wschodnich Niemczech (NRD) "nie kultywowano" pewnych tradycji i to nie z niecheci do tradycji ale i "niewygodnych" (politycznie) powodow.
             Przykladem moze tu byc historia Marszalka Polnego (najwyzsza szarza w niemieckim wojsku!) Friedricha Paulusa dowodcy Wschodniego Frontu oblegajacego m.in. Stalingrad i dowodzacego Armia w czasie styczniowej ofensywy Wojsk Radzieckich (Kursk itd).
             Pozostawiony (przez Hitlera) bez dostaw broni, amunicji i zaopatrzenia, z Armia odcieta (przez Rosjan) od Zachodu w okresie styczniowej "rosyjskiej" zimy, zostal wziety wraz z kilkudziesiecioma tysiacami zolnierzy do rosyjskiej niewoli (1943 r.!).
             Nie popelnil samobojstwa (czego "oczekiwal" od Niego Hitler) a przez Rosjan zostal poddany niesamowitej presji do objecia wysokiej funkcji (wojskowej) w planowanych "demokratycznych" nowych Niemczech (NRD) i oczywiscie "namowienia" swych kolegow (wysokich szarza oficerow Wehrmachtu) do wziecia udzialu w tej "szopce" i jednoczesnie walki przeciw pozostalej Armii hitlerowskiej.
             Rosjanie trzymali Go w dobrych warunkach (Dacza na Krymie + asysta oficerska i ordynansi), choc odcietego od Swiata (nawet radia Go pozbawiono a do czytania: moskiewska "Prawda" tez "ocenzurowana" z wiadomosci militarnych, ale "wykorzystano" Go jako swiadka oskarzenia (przeciwko: Keitel_owi, Jodl_owi i Göring_owi) w Procesie Norymberskim (samemu Paulus_owi ze wzgl. na Jego praktycznie nieznaczna dzialalnosc polityczna nie stawiano zadnych zarzutow).
             Rosjanie trzymali Go w niewoli do 1953 r. i..... "oddano" Go do dyspozycji Wladz w (bylej) NRD! smile
             Nigdy nie pozbawiono Go stopnia wojskowego ani nie degradowano i "nagle" Wschodnie Niemcy mialy (autentycznego) Marszalka Polnego - oficera ze stopniem ktorego (w obydwu Panstwach Niemieckich) po II Wojnie nikt nie osiagnal! smile..
             Dostal wille (w Poczdamie), "zachodnie" auto (Opla-kapitana) telefon (na podsluchu) i "opieke" oficerow STASI smile
             Klopot (maly) byl jak umarl (1955 r.) bo.... "nalezal" Mu sie pogrzeb "na miare" szarzy, a juz tradycyjny Wielki Capstrzyk to na 100% smile))
             I tak "fakty" zawsze jakos nie bardzo stoja w zgodzie z "naginana" (politycznie) historia.

             "Zolnierzy niezlomnych" moje pokolenie znalo (i slusznie!) jako bandytow co zamiast wyjsc z lasu i wziac sie "do roboty" bandytowali "w lesie" dlugo po Wojnie.
             Dzis, (oficjalnie) i w programach szkolnych zreformowanej PiS-Oswiaty to "bohaterowie",- tylko jakos nie wiem czego"? - ukradzionego rolnikom zarcia bo.... zryc sie chce a Wojna (dawno!) sie skonczyla czy zamilowania do lenistwa bo (w cywilu) "do roboty" trzeba?.

             Jakos Kaczor (i lizydupki) nie kwapi sie tego wyjasnic a IPN tez "pomija" te niewygodne watki.
             tja......

             pozdr.,-
             • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 23.08.19, 06:57
              Tragiczne skutki burzy w Tatrach.
              wiadomosci.onet.pl/kraj/burza-w-tatrach-nowe-informacje-naczelnik-topr-o-liczbie-poszkodowanych/6x70svj
              cyt.
              "Ratownicy przypuszczają, że uderzenie pioruna nastąpiło bezpośrednio w krzyż stojący na szczycie.
              - Część osób była tam rażona na pewno bezpośrednio, bo informacje były, że po uderzeniu pioruna ludzie spadali wręcz na stronę południową Giewontu.
              To rażenie poszło po łańcuchach ubezpieczających wejście na kopułę uderzając wszystkich po kolei - relacjonował naczelnik TOPR. "
              koniec cyt.
              To znak? czy skutek lekcewazenia praw fizyki? I tak dlugo udalo sie "bagatelizowac" nature.
              Dramat ofiar i poszkodowanych , ale i "konsekwencja" myslenia jakos to bedzie; chwalenie sluzb ratujacych ludzi to jedna strona medalu, a nie respektowanie zasad bezpieczenstwa to druga.
              Oczywiscie "nikt" tego nie mogl przewidziec, bo burza przyszla nagle , ale to nie wina burzy.
              • jan.kran Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 23.08.19, 12:50
               Straszna tragediasad Nie wypowiadam się bo nie znam gór ale się zastanawiam
               czy nie możnaby tego krzyża zastąpić drewnianym?
               • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 24.08.19, 14:32
                Kazdy czyta to samo, kazdy ma swoje przemyslenia.
                A wnioski?
                Mnie rzuca sie w oczy latwosc z jaka populisci dorwali sie do waladzy, i niszcza swiat.
                Spoko , dlaeko mi do patosu PR ipad, ale, na czele rzadow staneli ludzie, ktorzy wcale glupi nie sa.
                Czuja sie tylko bezkarni. I to wykorzystuja.

                Nie chce sie komentowac.
                Ale i nie mozna patrzec na to bez slowasad
                wiadomosci.wp.pl/pozary-w-amazonii-to-nie-przypadek-tylko-dzielo-czlowieka-przede-wszystkim-jednego-czlowieka-6416930658715265a
                cyt.
                " Ale władze Brazylii jak dotąd niewiele sobie robią z kryzysu.
                Bolsonaro lekceważy problem; stwierdził, że nie będzie odwiedzał regionów dotkniętych klęską, bo ma lepsze rzeczy do robienia, o pożary zaś oskarżył organizacje ekologów.
                Kpi ze swoich krytyków.
                Najpierw zasugerował dla siebie przydomek "Kapitan Piła Łańcuchowa", a teraz śmieje się, że porównują go do Nerona patrzącego na pożar Rzymu."
                ciach.
                "A po nas choc by potop" ?

                natemat.pl/271915,jair-bolsonaro-prezydent-brazylii-chcialby-przyjechac-do-polski
                cyt.
                "Na razie wiadomo tylko tyle, że Andrzej Duda zaprosił go w styczniu, podczas spotkania w Davos.
                – W wielu sprawach mamy ten sam punkt widzenia: jeżeli chodzi o politykę, jeżeli chodzi o kwestie ideologiczne. Obaj jesteśmy politykami konserwatywnymi – mówił wtedy prezydent RP."
                ciach.
                Kto tu kogo inspiruje?sad

                • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 28.08.19, 20:05
                 cyt.
                 " Brexit.
                 Brytyjczycy reagują na zawieszenie parlamentu. Petycja zbiera ok. 1000 podpisów na minutę
                 ŁSK
                 28.08.2019 19:22
                 Posłowie oburzeni po podpisaniu przez Elżbietę II wniosku Borisa Johnsona o zawieszenie parlamentu zachęcają wyborców do podpisywania specjalnej petycji. "

                 next.gazeta.pl/next/7,151003,25131640,brexit-brytyjczycy-reaguja-na-zawieszenie-parlamentu-petycja.html#s=BoxOpImg1

                 Chyba jestesmy swiadkami upadku demokracji w kolebce zachodu. Niespotykanego aktu i niewyobrazalnego ,niecnego wykorzystania prawa.
                 Nie po to politycy tak dbaja o " prawo", by miec narzedzia - robic co chca, bez uwgledniania glosu wyborcow. Ludzie / masy/ sa im potrzebni tylko na czas "wyborow", ich interes, nadzieje, prawa sa bez znaczenia.
                 Rozum w odwrocie. A zwykla ludzka przyzwoitosc? politycy dorwawszy sie wladzy walcza o przetrwanie za kazda cene,
                 i...nie moga przegrac, bo.... tzw. zycie, by ich zweryfikowalo lepiej niz najmarniesze biuro pracy. Okazaloby sie ,ze to nadete ale pazerne 0. Tylko fakt- duzo mowiace.
                 Ale.... ta boa na pewno sie kiedys skonczy.
                 Niestety, bedzie to bardzo kosztowna naukasad( To juz nie jest ciekawe, tylko dolujacesad
                 Pozdrawiam serdecznie Ulubiency.
                 Kto by sie spodziewal, ze tak szybko mozna wszystko w majestacie prawa zniszczyc?
                 • wodnik33 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 28.08.19, 21:45
                  Warum, non plus ultra czyli nic dodać nic ująć. Tak często powtarzał mój były juz wykładowca ale dotyczyło to konstrukcji technicznych.
                  Taka jest wola pinsetków i my tego nie zmienimy.
                  Burz trwa od około godz. 18-tej ale jak wszystko i ona przeminie.
                  Mamy przyjemny chłodek.
                  • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 31.08.19, 07:51
                   Ten "przyjemny chlodek" Wodnika dotarl i na moj wschod. Odczucie zimna jest sporesmile bo wczoraj przed poludniem bylo ponad 30, a po- ok.18 st.
                   Ale "rzeskosc" nie szkodzi, tylko motywuje ! do dzialania.
                   Premier objal teke MF , kolega trafil do FS / w radiu kiedys sie wypowiedzial ,ze zarobil tyle pieniedzy wczesniej ,ze moze sie na prosbe kolegi PR ,troche poudzielac "spolecznie". czym zrobil wrazenie na prowadzacym, ale nie na mnie - bo wg niektorych "prospolecznosc" to nie to samo co dzialalnosc charytatywnasmile, po prostu wybiera sie coraz bardziej wygodne stolki, z coraz wiekszym zasiegiem, bez wydatku enrgii - swojej, a mozliwosci "oddzialywania" rosna do potegi, i.... nie trzeba sie -znac/byc fachowcem/, wystarczy tam -byc/rzadzic/
                   A poza tym? Nic ,co nadawloby sie do drukusad.
                   aaa, umklo by:
                   Wrazliwe dane+zasilek- to jest przepis na sukces. Dozgonny. Ale czy tego juz nie praktykowano?
                   A dla bardziej "zaangazowanych" stolek /z premia za BMW/

                   prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1426932,narodowy-spis-powszechny-ludnosci-i-mieszkan-2021-co-trzeba-wiedziec.html
                   • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 01.09.19, 10:44
                    Wow!,- tresc polecanego przez Warum artykulu: najlepsza "smietana" w garncu gotowanego przez PiS "zarcia" dla holoty.
                    Jako absolwent SGPiS (....i Statystyki) - czapka z glowy dla pomyslodawcow wykorzystania metod prokuratorskich do celow .... statystycznych. Trzeba bylo PiS-u i jego przekupnych Suwerenow (sutenerow?) by to wymyslec! - brawo.

                    Takie czasy, nie ma co!.
                    Mnie, z racji zamieszkiwania na (bylo/nie bylo:malutkim) obszarze Mazur gdzie "dziwnym"(?) trafem
                    kazdy kto (w Polsce) ma "nazwisko" posiada jakas "posiadlosc" (lub miejsce stalego lub czasowego)
                    pobytu. Urlop, taki "medialny" (zdjecia w publikatoeach!) to obligatoryjnie Seyschelle albo Karaiby, ale "wypoczynek" to (raczej): posiadlosc na Mazurach smile
                    Kiedys (lata 50-70) byla "elita" kulturalna: od Osieckiej, przez Putramenta, Czeszko czy Neverlego po (caly) STS i aktorsko/TV/piosenkarski swiatek od Rodowicz (z kolejnymi "narzeczonymi" czy ojcami dzieci Jasinski/Olbryski ) po Olge Lipinska i polityke (Rakowski) czy (tamtych czasow) "biznes" i nauke reprezentowanych przez prof.Blikle.
                    To byly (raczej) "przasne" (komunikacyjnie) czasy wiec i wtedy pojecie "Mazur" ograniczalo sie wlasciwie do terenu najblizszemu (z Warszawy): jezioro Nidzkie, Karwice czy Lesniczowke Pranie.
                    "Popolstwo" mialo i ma swoje Mikolajki czy Ruciane z legenda (raczej: trudno dostepnych) Sniardw, "prawdziwi" zeglarzetongue_outolnocne Mazury (z jeziorami Dargin i Mamry) az po Wegorzewo.
                    "Posiadlosci" (tych Celebrytow) to prawie zawsze byly jakies stare, drewniane chalupy a prymityw (brak wygod a czesto i elektrycznosci) dodawal tylko "smaczku" tym posiadlosciom smile.
                    Dzisiejsi "celebryci" przeniesli sie bardziej na polnoc (Gizycko i okolice) bo tam juz nie ma "prymitywu"
                    i bylo miejsce na ladowiska helikopterow, (sportowe) lotniska, pola golfowe, willowe osiedla z brzegami jezior czy olbrzymie posiadlosci (czesto stos. "tanio" odkupowane od Biskupa mazursko/warminskiego ktory w formie "rekompensat majatkowych" dziwnym trafem, stal sie posiadaczem najbardziej atrakcyjnych terenow na Mazurach) .
                    Dzisiaj Mazury "zaczynaja sie" (celebrycko) w Galkowie prywatna stadnina koni sportowych (Ferenstein/Krasko) i dalej (na polnoc): Rywin, Kwasniewscy, wiekszosc z listy 100-ki zamoznych w/g WPROST, na Starakach czy gwiazdach sportu ( Lewandowscy) - konczac. smile
                    Przy "wielkich pieniadzach" kreci sie "swiat celebrytow" czyli.... (praktycznie) "nikogo" - tworow medialnych "znanych" ....z fotografii "na sciankach" kolejnych imprez "dla mediow" i ich klienteli czytajacych FAKT, "Super Express", ogladajacych (plotkarskie) programy TVP czy stacji prywatnych oraz podobne "ewent_y".
                    Ten Swiat ma swoje "prawa i zaleznosci" i o tym jest:weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,25114581,historia-piotra-wozniaka-staraka-daje-ludziom-impuls-do-myslenia.html
                    Ale (dla mnie) nie ten artykul jest istotny tylko (pod nim) komentarze internautow ktorzy (o ironio!) doskonale rozumieja ten mechanizm i jednoczesnie sa jego glownym sprawca i.... klientela smile.
                    pozdr.,-
                    • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 05.09.19, 20:29
                     Przed wyborami politycy ruszyli do ataku... medialnego. Ilosc "tematow" rzucanych w eter wrecz przytlacza, /to jak w kalejdoskopie, nie wazne co, byle jeszcze i jeszcze, jak z karabinu strzelajaca amunicja, az sie zatnie lub wyprztyka/, a to, jak przy okazji "zaktywowali sie "internetowi pod'komenatatorzy, swiadczy, ze okazjonalne "starupy" wziely sie do dziela. i ze dobrze placa. "Agencje pracy"smile))
                     Bo jak okazuje sie krajowy system polityczno-prawny, zadbal ustawowo, zeby ta oficjalnie "wybrana "grupa obywateli, nie musiala dokladac z wlasnej kieszeni do autopromocji i konsumpcji / dosc samolubne, i takie oblesnie cwanesadz tymi dotacjami na wygrane partie, toz to perpetum mobile /

                     wiadomosci.onet.pl/kraj/koalicja-europejska-i-pis-wydaly-najwiecej-na-eurowybory/3b77zjn

                     O czym to swiadczy? ,ze prawo "wyboru" za tych rzadow zostalo sprowadzone do stawiana jednorazowego x?
                     Tyle to i mysz potrafi jak ja ukierunkowac dosypujac karmy we wlasciwym miejscu.
                     No coz, skoro wyslalismy tak silna i pyskata ekipe do UE to moze nie zaslugujemy na nic wiecej?sad
                     Obecni rzadzacy gotowi wmowic, ze wszyscy wokol sie myla, a to tylko oni maja racje... i coraz glosniej wykrzykuja na forum UE te swoje racje, bo wiadomo,ze kto dorwal sie do mikrofonu i glosniej mowi -ten ma racje. / I dlatego pisimarszalkowie tak gorliwie wylaczali "glos" opozycjisad /
                     Ale, za granica, na forum UE , ludzie jakby lekko odporni byli, nawet na zlosliwosci personalne reagowali zdumieniem / tam sa jeszcze demokratycznie wybrani reprezentanci, a nie kolektyw partyjny na wystepach zagranicznych?/
                     Cyt.
                     ...."Nie można wykorzystywać argumentu demokracji ze względu na posiadaną większość i nie zważać przy tym na zasady rządów prawa.
                     Ten argument jest nie do przyjęcia, bo to jest argument, który był wykorzystywany przez dyktatorów w latach 30. w Europie.
                     Pozwólcie, że przypomnę, że każde podłe orzeczenie nazistowskich sądów było oparte na prawie.
                     Były one w fundamentalnej sprzeczności z praworządnością, prawami podstawowymi, ale były oparte na prawie" - przekonywał Timmermans."
                     koniec cyt.
                     Tu wszystko:
                     Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-unia-europejska/aktualnosci/news-starcie-miedzy-poslami-pis-a-fransem-timmermansem-w-pe,nId,3187017?parametr=zobacz_takze#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

                     A co uslyszal p.T.w odpowiedzi, a raczej ataku ze strony "plci pieknej" pisiejreprezentacji wystarczy przeczytac. Nie zasluguje na cyt.
                     Swoja droga, jakies te nasze uegwiazdy sa "zrobione", a te pozostale - jakos nie rzucaja sie w oczy. I moze cos w tym jest, ze nienasze europslanki sa - w pracy, i argumentuja, a "nasze"- wiedza, ze kazdorazowo wystepuja przed kamera/i byc moze prezes patrzy? JKM im zaimponowal "odwaga"?

                     • jan.kran Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 05.09.19, 21:41
                      Dobry dzień,Marta Lempart i Paweł Kasprzaksmile
                      • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 06.09.19, 07:19
                       Masz szczescie, a co maja powiedziec tacy z Podkarpacia?sad

                       "Ile politycy płacą za pranie nam mózgów. Jak wygląda kampania wyborcza w sieci
                       autor: Paulina Nowosielska"
                       www.gazetaprawna.pl/artykuly/1428702,panoptykon-polityka-wybory-media-spolecznosciowe-facebook.html
                       • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 07.09.19, 07:59
                        Przed kolejna "wizytacja" u nas, nie maluja jeszczesmile trawy/ bo albo gorliwie wykoszona do korzonkow, albo uschla/, ale tak "mimochodem" oddaje sie kolejne odcinki dotad w budowie /wielomiesiecznej/ . Po prostu puszcza sie ruch, a bezposrednio zainteresowani/ czyli uzytkownicyy ulicy/ wiedza metoda "szeptana", ze juz mozna! jechac. Bo oficjalnie dowiadujemy sie podczas kolejnej wizyty prezesa . Bo tylko on moze glosic dobra nowine?
                        Ale, ze nie jest tylko tak dobrze, swiadczy opor jaki daje UE w/s lamania praworzadnosci w PL metoda malych kroczkow.... zmieniajacych wszystkosad.
                        oko.press/ziobro-probuje-kpic-z-holenderskiego-ministra-krytykowal-nas-za-caloksztalt-jak-w-prl-tak-i-mial-racje/
                        Uprzejmie przypominam ,ze UE to nie wrog, a sponsorsmile i jest powiedzenie, ze~ "reki , ktora karmi , nie gryzie sie..." To wiedza psiarze, ale moze wlasciciele kotow maja inne doswiadczenia?

                        • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 09.09.19, 21:37
                         Mecz jest nadzwyczaj dobry, ale w miedzyczasie cos dojrzalam w prasowce. Tytul mnie zmylil i troche oburzyl, ale po przeczytaniu.... przyznaje racjesad
                         Tylko,ze nie godze sie z wnioskiem, ze wszystko przegrane. I nie warto sprzeciwiac sie narastajacej fali.
                         wiadomosci.onet.pl/politico/demokracja-sama-sie-pozera-i-wkrotce-nastapi-jej-koniec-komentarz/v3k0nmj
                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 11.09.19, 18:54
                          Przyspieszylo w mediach.....W radowej "3"ze 2 dni temu bylo tuz przed 6 i Zd3 / spoko nie czuwamsmile tylko z psiego nawyku sie budzesad/ , dzis grzmialo o 10 rano . A co ? PR-ska reklama
                          cyt.
                          " Akcja „Polska pod Krzyżem” jest organizowana przez diecezję włocławską wspólnie z Fundacją Solo Dios Basta. Celem jest ożywienie wiary w Polsce."ciach
                          www.wirtualnemedia.pl/artykul/polska-pod-krzyzem-akcja-modlitwa-14-wrzesnia-transmisje-w-tvp-i-polskie-radio

                          A zeby nie bylo watpliwosci jak "publiczne" media sie grupuja i "aktywizuja" ideowo/ przed wyborami to najwazniejsze?/:
                          cyt.
                          " Nową członkinią Rady Programowej TVP została Lidia Dudkiewicz. Uchwałę w tej sprawie podjęła na posiedzeniu 21 sierpnia Rada Mediów Narodowych.
                          ..
                          Lidia Dudkiewicz jest absolwentką podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, studiowała również oligofrenopedagogikę (uczenie osób z niepełnosprawnością intelektualną), a także teologię.

                          Przez niemal 40 lat związana była z tygodnikiem katolickim "Niedziela", a w latach 2014-2019 r. była redaktorką naczelną tego pisma.

                          Lidia Dudkiewicz jest też publicystką prawicowego tygodnika "Sieci".
                          Pełni również funkcję konsultora Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski oraz radcy Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. "
                          cyt.
                          wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25175662,byla-szefowa-niedzieli-w-radzie-programowej-tvp-pisala-m-in.html

                          Chyba myslacym inaczej zostanie podziemie? Skoro kolejni prawicowi "drziennikarze" zasilili 1. strone onetu i wp i robia za dyskretnych mentorow, a w lokalnej kablowce tylko polsat we wszelkich konfiguracjach / odkupicielskich?/ . Juz dosiwaadczylismy, ze prawo "sluzy" politykom u wladzy , a oni go naduzywaja i wypaczaja w celu osiagniecia wlasnych korzysci , ale.....poki jeszcze myslenie pozostaje niezalezne.. pozostaje wiara w madrych ludzi.
                          Przykladem in + w mojej prasowce bedzie wyjatkopwo ludzki Papiez Franciszek.
                          cyt.
                          ... " Przywódca Kościoła porównał ksenofobię do choroby, która "przypomina odrę".
                          - Wchodzi do kraju, wchodzi na kontynent. I wznosi się mury.
                          A mury pozostawiają samymi tych, którzy je budują.
                          Zostawiają na zewnątrz wielu ludzi, ale ci, którzy zostają w środku, pozostaną sami, a koniec końców będą pokonani przez potężne inwazje - tłumaczył."
                          ...
                          " Papież Franciszek posunął się również do mocniejszego porównania, odwołując się do czarnej karty XX-wiecznej historii.
                          - Ksenofobie często korzystają z tak zwanych populizmów politycznych.
                          Powiedziałem kilka tygodni wcześniej, że niekiedy słyszę niektóre wystąpienia, które przypominają te Hitlera z 1934 roku.
                          Widać, że ten refren jest w Europie, ale także w Afryce - stwierdził."
                          koniec cytatu.
                          Calosc tutaj na Wp.
                          wiadomosci.wp.pl/mocne-slowa-papieza-franciszka-niektore-wystapienia-przypominaja-hitlera-6423309486143617a
                          I tylko maly zonk.... bo "naszosc" nie slucha prawdziwych autorytetow. Bo sa nie stad?


                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 11.09.19, 20:25
                          No i najwazniejszy manewr pis z dzis /w WB taki chwyt mial zastopowac opozycje przed brexitem, ale okazal sie niedoskonaly, bo tam jeszcze demokracja parlamentarna istnieje/:
                          cyt.
                          ..." Obecny Sejm przerwie dziś obrady i wróci do nich dopiero po wyborach, kiedy będzie już znany skład nowego Sejmu.
                          Gdyby podobny zabieg stosowano w poprzednich kadencjach, historia mogłaby się potoczyć zupełnie inaczej.
                          Używając go PiS otwiera drogę do zmieniania prawa, mimo utraty władzy zarówno przez siebie dziś, jak i przez innych w przyszłości.".
                          ciach.
                          Czytaj więcej na fakty.interia.pl/polska/news-rmf-zwykle-przelozenie-obrad-czy-mina-dla-nastepnego-rzadu,nId,3197613#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
                          Prezio nie dopuszcza do mysli przegranej i asekuruje sie jak moze. Polityczny szachista od 7 bolesci czy cwany stary wyga partyjny? Cena tu nie gra roli, bo to nie on placi..sad
                         • wodnik33 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 11.09.19, 21:16
                          Czy wybory do TK były generalną próbą?.To jest tylko pytanie.
                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 13.09.19, 20:14
                          Proba to byla juz za1-szym razem gdy dorwal sie do wladzy.
                          Odrobina historii w publicystyce bo sama wiki to za malo.
                          www.newsweek.pl/opinie/historia-pierwszych-rzadow-pis-kaczynski-strzelil-sobie-w-stope/374epfk
                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 13.09.19, 20:40
                          Na powyzszy tekst trafilam szukajac historycznego zdjecia uscisku dloni prezesa Pis z p.A.Lepperem. Niestety, dla milosnikow internetu .... miotla czyscicielska PR dziala / a historie ,dopasowuje sie do potrzeb/, zostaja tylko gazetysmile w archiwach domowych, pamiec ludzka i..... coz z tego?
                          Przystawki /polityczne/ zostataly przez prezesa skonsumowane , a raczej "zlikwidowane"/ malo szlachetnymi metodami, ale to nie powinno nikogo troche zorientowanego w polityce dziwic/, i malo kto pamieta, ze ludzka "pamiec" i "pamietliwosc"/ jako cecha/ to zupelnie rozne kategorie .
                          Ale, to tak tylko w kontekscie, ze ludzie, ktorzy zostali wybrani, by nas obywateli "reprezentowac" sa "jakosciowo" rozni.
                          Bardzo.

                          Wczoraj w tvn24 obejrzalam wystapienie Rzecznika Praw Obywatelskich p. prof. Adama Bodnara.
                          To, ile klasy , wiedzy i prawidlowego zachowania jako urzednik panstwowy zaprezentowal, nie zapomne.
                          To drugi, po prof. Adamie Danielu Rotfeldzie Urzednik, ktory powinien zostac zapamietany /inf. dla Czytaczy z dala i z doskoku/ , bo od takich ludzi mozna i trzeba -sie uczyc. Moj szacunek za jakosc ich pracy i klase czlowieka. To dlatego jeszcze wierze,ze sa w tym kraju odpowiedni ludzie , dzieki ktorym nie trace nadziei.
                          www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/rpo-adam-bodnar-o-zadaniach-rzecznika-praw-obywatelskich,969112.html
                         • jan.kran Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 14.09.19, 13:20
                          Od dawna szanuję Pana Adama Bodnara.Ma w Norwegii sporą grupę sympatykówsmile
                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 15.09.19, 09:19
                          I jest chyba clou programu pisiej "przerwy"technicznej" .
                          Cyt.
                          ... "Prawo i Sprawiedliwość proponuje, by poseł lub senator mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a także zatrzymany lub aresztowany decyzją Sądu Najwyższego.
                          Stosowny wniosek będzie miał składać prokurator generalny."
                          ciach.
                          wiadomosci.wp.pl/nowy-projekt-pis-chce-by-mozna-bylo-aresztowac-poslow-6424543533832321a

                          Wladza / kompetencje - finanse i prawo/ zostala rozdzielona przez wodza miedzy rywali, tak,ze obaj powinni byc doraznie usatysfakcjonowania. jeden ma wplyw na dysponowanie kasa, drugi ma zagawarantowana kase na dysponowanie ludzmi/ nagradzanie lub karanie/. A prezes ma swiety spokoj i role ostatecznego arbitra. Niemeczaca pozycja.
                          A jaka wladza! I chyba o to mu chodzilo od poczatku.
                          W 89 r.za rzadow p.Tadeusza Mazowieckiego- idea bylo "wszystko od nowa" i z poszanowaniem "wszystkich". Immunitet , o ktorym myslano w 89 r. mail sluzyc przeciwstawieniu sie mozliwosciom jakie dawaly wladze poprzedniej epoki. A teraz obecny pis zamierza zagwarantowac sobie bat na niepokornych / sorki"niezdyscyplinowanych", zeby nikomu nie przyszlo do glowy byc "wolnym","niezaleznym", "samodzielnym", czy nie daj boze zrejterowac od obecnej "wiekszosci" rzadzadzej parlamentem.
                          Ta magiczna liczba 230+1 jest czasami baaardzo blisko granicy pewnosci / na tablicy glosowan sporo wynikow wyswietlen: "za" bylo 234 do 237/ wiec, to potrzeba czasu i okolicznosci, a nie troska o karanie naduzywajacych immunitetu. Co by, poczucie sprawiedliwosci dla ciemnego ludu, bylo wyraznie widoczne. I ten, co ukradl z glodu batonik za 2 zl i ten co ukradl drogie narzedzie - bedzie ukarany.
                          Dolegliwosc kary w tym systemie to wciaz pojecie wgledne, i zycie pokazuje,ze jak krasc to miliony, wtedy mozna oczekiwac na "sprawiedliwy wyrok" w komfortowych warunkach nie bedac niepokojonym, czyli ...nie warto sie schylac do dolnej polki. Dobre?sad
                          pl.wikipedia.org/wiki/Nowela_grudniowa

                          Ps. dla zainteresowanych geneza "immunitetu" - przypadkowy ale interesujacy tekst
                          dziennikarzerp.org.pl/immunitet-poselski-po-co/
                          I teraz drugi temat :
                          1/ portal gazeta.pl skutecznie blokuje korzystanie z historycznych tekstow gazetowych. W zwiazku z tym dla czytaczy ciekawych a biednych,/mnie podobnych/ przestaje istniec jako uzytkowy; do tej pory uwazalam, ze ktos piszac "publicznie" / chcacy nazywac sie dziennikarzem i korzystajacy z tym zwiaznych przywilejow i ochrony systemowej, zazdroszcze tychy "pracowych" kosztow PITa/ chce sie, zeby przeczytalo to wiecej niz: autor i adresat, jak jest to w prywatanej korespondencji.
                          Oni uniemozliwiaja korzystanie nawet z przegladania teksu, wiec chyba sami siebie beda podziwiac i napawac swoim dzielem, bo na pewno nikt nie bedzie uzywal ich jako zrodla czegokolwiwiek poza reklama, tego co zalega na polkach. A z Gazety Wyborczej zostala tylko "necaca" nazwa, dla starych data czytaczy. Ale nazwa okazuje sie "blyskotka" a nie diamentem, wiec pozostaje samodzielne szukanie zrodel.
                          2/ a teraz po tym ponarzekaniu, cos na obronie wszystkich piszacychsmile
                          wiadomosci.onet.pl/kraj/program-pis-partia-planuje-ustawowo-uregulowac-zawod-dziennikarza/8pv3668
                          No i tym sposobem pis zagwarantuje ,ze media beda jak ten sejm: albo za, albo nie masz glosu.

                          PS. Powtarzam: internet to najbardziej demokratyczne medium. i najgrozniejsza bron.
                          A raz otworzonej puszki Pandory nie da sie zamknac.
                          Zabezpieczanie sie przez "wladnych" przed "niewlasciwymi" tresciami, poprzez ograniczanie, sprzatnie, usuwanie czy blokowanie.... to walka z wiatrakami.
                          Trzeba zaczac od podstaw: edukacja i rzetelnosc. Czyli nauka, prawda sie obroni.
                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 15.09.19, 11:51
                          To juz na zakonczenie :
                          wiadomosci.onet.pl/politico/gasnie-gwiazda-putina-czy-ta-tendencja-sie-utrzyma-komentarz/1d2zh2c

                          Autor uzyl bardzo dobrego i obrazowego zwrotu cyt. ~.. ludzie "strzasneli z siebie "poczucie bezsilnosci wobec wszechmocnego aparatu panstwa.
                          Nie, to na pewno nie jaskolka, co czyni wiosne. Bo tam wiosny nie bedzie, tam jest jedna pora roku -"przterwanie".
                          Ale sam fakt, ze administracyjne kruczki prawne,
                          /wrecz uniemozliwiajace kandydowanie do rad, zwyklym, a raczej "nieprzecietnym" obywatelom/ - okazaly sie, wydawaloby sie wielkim, betonowym plotem, ale... z rysami.
                          I te wymogi / teoretycznie, nie do spelnienia/ i ta pozniejsza weryfikacja, przez urzednikow obecnej wladzy podpisow na listach dla kandydatow do list wyborczych / .... "To moj podpis- potwierdzam osobiscie i moge jeszcze raz przy panu sie podpisac, a ja panu mowie, ze nie pana, i co mi pan zrobisz?" to nie Bareja , to rzeczywistosc ok 30 lat pozniej,i na razie - tylko u wielkiego sasiada/, nie zniechecily, a wrecz obudzily i pobudzily dotad milczacych i zamknietych w domach ludzi, to ich wielki osobisty sukces. I odwaga .Za ktora, zaplacasad
                          Wg mnie to nie skonczy sie dobrze, bo P.Gorbaczow to bohater z innej bajki niz p.Putin.
                          Pierestrojka zostala zwlaczona w zarodku, dlaczego? Bo starej daty "przywodcy narodu" lubia jak demokracja jest "pod kontrola". Ich. I nikogo wiecej, a juz na pewno nie wszystkich. Bo nierownosc jest wpisana wlasnie te "przywodcza" strategie utrzymania wladzy.
                          A Zwykli ludzie? Ci sie nie licza, sa potrzebni by robic "tlum" czyli albo zywa tarcze albo tlo.
                          Ale i tak, to wydarzenie wg mnie , warte odnotowania w prasowce .
                          I juz bede cicho.

                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 15.09.19, 11:52
                          pl.wikipedia.org/wiki/Pieriestrojka

                          wyborcza.pl/7,75399,25170223,w-rosji-wybory-prawie-bez-wyboru.html?disableRedirects=true
                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 22.09.19, 13:12
                          Profesor Monika Płatek otrzymala nagrode Kongresu Kobiet .
                          kobieta.onet.pl/wiadomosci/prof-monika-platek-z-nagroda-kongresu-kobiet/cfktldfcyt.
                          "Nad tą całą wiedzą, inteligencją i swadą unosi się głęboka wiara w imperatyw moralny, któremu prawo ma służyć.
                          Wiara w prawa człowieka, w prawa reprodukcyjne kobiet („aborcja powinna być legalna, bezpieczna i rzadka”), prawa mniejszości, osób LGBT, niepełnosprawnych, prawa skrzywdzonych i poniżonych, uchodźców i migrantów, również w prawa skazanych, więźniów" - mówiła w laudacji dla prof. Moniki Płatek reżyserka Agnieszka Holland."
                          ciach.
                          A tu wiecej:
                          oko.press/wiarygodna-autentyczna-nieugieta-prof-monika-platek-z-nagroda-kongresu-kobiet-laudacja-agnieszki-holland/

                          I pomyslec, ze walka dotyczy pryncypiow.

                          Wyedukowani Czysci Prawnicy , kontra rownie wyedukowani ale wyrachowani "prawnicy" / typu "lis na czele kurnika", ktory w 1 dzien pozbyl sie formalnych "dowodow", i to najwiekszy dowod, ze za tej wladzy "wszystko mozna". Nie wszystkim ./
                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 22.09.19, 13:17
                          Przepraszam, lin oczywiscie bez kropki. Tu prawidlowy 1.link do info z Onet.pl
                          kobieta.onet.pl/wiadomosci/prof-monika-platek-z-nagroda-kongresu-kobiet/cfktldf
                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 25.09.19, 20:58
                          Argumentacja i gwaltownosc, z jaka pisi dzialacze "bronia" samo'urlopowanego prezesa NIK, /ktory swoim komentarzem w Zd3 - w najlepszym czasie antenowym - zdumial tak, ze rozsmieszyl ,jak i chyba wszystkich "zywo" zainteresowanych luchaczy / swiadczy, ze.... moze i ktos inny zbiera "dowody kolekcjonerskie"?smile zwane przez pospol "teczkami"? I to nie tylko jednego prezia -"hobby"?
                          A danie mu tych 2 dni na "uporzadkowanie" papierow na nowym biurku, i powolanie wg uznania "godnych' nastepcow, to wyglada raczej na - odzwajemniona "uprzejmosc".
                          Kiedys za to, by sejm polecial, a nie jakis minister czy prezes, ale .... chyba wodz sie tego nie spodziewal.. i moze ktos tu kogos trzyma w szachu. I nie jest zadna opozycja.
                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 25.09.19, 21:01
                          Upss, a link sie zapodzial .
                          krakow.onet.pl/kamienica-prezesa-nik-wszyscy-wiedza-ze-chodzi-sie-tam-po-seks/9dkhd0t
                          wyborcza.pl/7,75398,25231600,jak-marian-banas-unikal-podatkow-wyjatkowo-tania-kamienica.html?disableRedirects=true#S.DT-K.C-B.1-L.1.foto
                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 27.09.19, 18:28
                          Akurat trafilam wczoraj w tv- na "po przerwie" wznowione "glosowanie. Bylo 4 za i 4 przeciw. A poniewaz, wynik byl jednak "niejednoznaczny" przewodniczacy oglosil, ze.... bedzie... kolejne glosowanie.
                          Jakby, do skutku / oczekiwanego przez pis/ .
                          Cyt.
                          " Posiedzenie komisji przerwano po tym, jak nieoczekiwanie pierwszy wniosek o odwołanie jednego z obecnych wiceprezesów NIK nie uzyskał w głosowaniu większości: były cztery głosy "za" i cztery "przeciw".
                          Powstało zamieszanie, czy w tej sytuacji wniosek został odrzucony, czy też tylko nie został zaopiniowany.

                          W moim odczuciu wniosek nie uzyskał większości - ale ja mogę się mylić - stwierdził, ku zaskoczeniu obecnych, przewodniczący komisji, poseł PiS Wojciech Szarama."
                          ciach.

                          Czytaj więcej na www.rmf24.pl/news-emocje-na-posiedzeniu-sejmowej-komisji-chodzi-o-odwolanie-za,nId,3224642#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

                          Ktos z pis mogl sie pomylic? ale przewodniczacy/za pis/ - nie mogl -oni musieli zrealizowac plan ochrony/ zobowiazanie/ .
                          A kto zawiodl w komisji po stronie opozycji? nieobecni byli komisyjni "koalicjanci" PO/ rewanz czy zwykle olanie bo i tak wynik byl wiadomy? to juz bez znaczenia, glosowanie sie odbylo/
                          Dla Czytaczy z dala, to co widac bylo na zywo w tv podczas transmisji - jest nie do oddania na papierze.
                          To nie byl tylko kombinacyjny skandal, to w kliku osobowej pigulce / 8 szt.!/- dramat legislacyjny tego parlamentu. To pis dostosowuje poprzez parlament - prawo do swoich potrzeb. Nikt wczesniej nie wpadl na tak bezczelny pomysl olania racji wiekszosci obywateli.
                          Ale kazdy spektakl ma swoj koniec. I predzej czy pozniej, ktos posprzata ta scene . Bo w tym sejmie, to tylko cena gra role, "aktorzy" sa do wynajecia. I predzej czy pozniej dowiemy sie "kto za tym stoi" albo co kto,na kogo ma.

                          www.money.pl/gospodarka/afera-banasia-marek-isanski-kowalski-z-miejsca-uslyszalby-zarzuty-6428670720682113a.html
                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 28.09.19, 12:53
                          Zmarl Jan Kobuszewski. Aktor znany wszystkim.
                          Klasyk . Komedii, bez rechotu.
                          "Rozum" /z 1971 /
                          www.youtube.com/watch?v=Sv8KUOABArE
                         • omeri Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 28.09.19, 18:10
                          Wielka strata sad
                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 06.10.19, 18:07
                          Skoro prezes wywoluje kolejny straszak, ponawiam mem'ory'pigulke:
                          https://fotoforum.gazeta.pl/photo/2/jj/yd/ymzm/sTw9cY0mzExLx6qDqX.jpg
                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 06.10.19, 20:10
                          Mialo byc cos pozytywnego w prasowce, ale przybilo mnie info o martwych kozach, na wyspie w srodku duzego miasta...., a wlasciwie o biznesie opartym na "utrzymywaniu sie / a raczej zarabianiu/ na zwierzetach. Czy zyja, pasa sie naturalnie, czy w klatkach, czy gina zaniedbane czy maltretowane - o wszystkim decyduje czlowiek.
                          I to on ponosi odpowiedzialnosc za ich dobrostan, nawet jak mialby trwac krotko.
                          Tym bardziej, ze my tutaj w srodku Europy, nie cierpimy glodu. mamy wybor.
                          Ale kazdy taki okolo zwierzecy biznes to pochodna polityki, a wlasciwie decyzji ludzi , ktorzy maja lub nie empatie, wiedze , min. doswiadczenie , poczucie odpowiedzialnosci lub sa wyrachowani, interesowni, bezwgledni , i/lub stanowia "prawo"/ lub znaja tych, ktorzy maja na nie wplyw/
                          Tak, to nie ten gatunek, nie ta ranga, by nadawc "rowne" prawa, bo to tylko zwierzeta, ale strosunek do nich swiadczy o skali czlowieczenstwa.
                          Latwiej zapobiegac niz sprzatac, a te drastyczne sytuacje, sa jakby "niezuwazane"spychane na margines, bo brzydko pachna? bo nie wiadomo co zrobic z problemem? bo ktos inny za to odpowiada? cala masa tych spychologicznych uzasadnien, a wlasciwie tlumaczenia, dlaczego do tego doprowadzono?
                          warszawa.naszemiasto.pl/martwe-kozy-warszawa-wlasciciel-stada-z-zarzutami-nie/ar/c1-7365419
                          oko.press/sprawa-serca-czyli-jak-pis-zawiodl-zwierzeta/
  • jan.kran Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 09.10.19, 15:03
   Jan Szyszko odszedł.Komentarz na fejsie:buk tak chciał.
   • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 09.10.19, 20:26
    Z natura nie wygrasz.
    .
    Mialo byc wiecej, ale nie trzeba.
    O debacie - warto bylo ja obejrzec. Bo pytanie konktretne, i odpowiedzi musialy byc krotkie. Reklama partii w pigulce.
    Mialo byc o zabitych saperach, o urlopowanym p.NIK, ktory sam stawia warunki -jak dlugo moze trwac jego "bezplatny" urlop, o wypowiedzi p.Walesy, no po prostu to juz lawina / jak wysypka/ "informacji" w necie - to wrzutki dla rozmycia powagi problemowsadale to wlasnie specyfika medium i..... tych, co dzialaja na rzecz politycznego marketingusad
    To ku pamieci;
    cyt.
    " Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o wprowadzeniu stopnia alarmowego BRAVO-CRP.
    Decyzja ta ma związek ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi 2019."
    ciach.
    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,143907,25287172,mateusz-morawiecki-wprowadzil-stopien-alarmowy-bravo-crp-obowiazuje.html#a=362&c=159&s=BoxNewsImg1
    Profilaktyka cwiczebna ? czy straszak dla malutkich , tak zeby nikomu nie przyszlo do glowy nazywac rzeczy po imieniu? /rodo i tak jest naduzywane/ Bo na pewno nie dla zainteresowanych.

    To jeszcze tak aby ulatwic "jakis "wybor , potencjalnie "niezdecydowanym"/ watpie, ze sa tacy, raczej sa "watpiacy",bo moze sie nic nie zmienic/ zalaczam link porownawczysmile
    I nie jest to "latarnik" wyborczy, tylko ... proza zycia.
    Tuz obok.
    Artykul dosc dlugi, nafaszerowany trudnym slownictwem, ale to pikus ,przy tym jaki jest realny efekt "cyfryzacji" panstwa.

    forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1433961,rejestry-po-estonsku-estonia-wyprzedzila-polske-w-cyfryzacji.html?utm_source=dziennik.pl&utm_medium=site&utm_campaign=cross-linking
    Niestety, u nas taki model nie przejdzie, bo.... za prosty. Za malo haczykow ? hahaha.
    Mozna zyc lub zerowac. To jest to rozne podejscie urzednikow do wlasnych obywateli.
    • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 09.10.19, 22:29
     To na zakonczenie - nasze wybory sa ograniczone.
     Bardzo, ale poki mamy "prawo wyboru" korzystajmy.

     wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,143907,25282274,gry-parlamentarne-w-pigulce-nawet-przejecie-senatu-przez-opozycje.html
     To polski model 'demokracji" v.pis.2019.
     • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 11.10.19, 18:47
      Kult i YT "Po co na wolnosc"?
      www.youtube.com/watch?v=i00fmNRE-w0
  • jan.kran Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 14.10.19, 14:13
   mobile.twitter.com/karniewiczm/status/1183682565393256448?s=12&fbclid=IwAR1kJ9G60cxuKhrqXkpsVSWQ8jmMVTHoc0cTVBqZd-RzXYJVNlQqleQ8E4g
   • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 14.10.19, 20:31
    To cos z prasowki, ku rozluznieniu...smile
    cyt.
    "Gigantyczny statek wycieczkowy MS Braemar pokonał Kanał Koryncki oddzielający Grecję kontynentalną od półwyspu Peloponez.
    ...
    Mierzący 22,5 metra szerokości wycieczkowiec, z 929 pasażerami na pokładzie, musiał przecisnąć się przez kanał, którego maksymalna szerokość to 25 metrów. "
    ciach.
    Więcej: www.radiozet.pl/Podroze-Radia-ZET/Ogromny-wycieczkowiec-przeplywa-przez-Kanal-Koryncki.-Nagranie-obieglo-siec

    Wodniku, czy nie uwazasz tego za szalenstwo?
    • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 15.10.19, 07:10
     To na podsumowanie :
     cyt.
     "Wybory w Polsce były sprawnie przeprowadzone, ale naznaczone "znaczącymi problemami" - podsumował szef obserwacyjnej misji OBWE Jan Petersen.
     Wśród największych problemów wymienił wykorzystanie środków publicznych, stronniczość mediów publicznych oraz "nacjonalistyczną i homofobiczną" retorykę w kampanii."
     wiadomosci.wp.pl/wyniki-wyborow-parlamentarnych-2019-obwe-krytykuje-stronniczosc-tvp-i-homofobie-kaczynskiego-6435057968764545a
     Ta tzw. "legitymacja"prezia do rzadzenia, to wynik odpowiednio "zmodyfikowanej" ordynacji , ktora mniejszosci bezwglednej daje wiekszosc mandatow w parlamencie. To pisi przepis na "demokracje" - pod kontrola.
     Destruktor jeszcze nie zniszczyl wszystkiego, ale to zadne pocieszenie dla normalnych ludzi.

     Wazne, ze siatkarze wygrali. I to jest duzy +.
     • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 15.10.19, 22:44
      Jawnie wypowiedziana przez prezesa insynuacja, ze rownowaga w senacie jest do przewazenia / przekupstewem?/ stwarza jednak wynik wyborow pod znakiem zapytania. Sukces lewicy jest widoczny, ale poki prezio zyje nie mozna byc niczego pewnym. w sumie nie wiem skad we mnie pojawil sie ten szczatkowy optymizm, skoro partyjniactwo wciaz ma przewage nad poszanowaniem woli obywateli?sad
      Z prasowki dzis: zaskoczyla wiadomosc ,ze JKM ma fundacje OPP / po 1%/ ....im .Kisiela/ ktorego Abecadlo cenilam, ale moze znalam tylko wycinek pogladow?/a ktorej statut jest wrecz "modelowy", sic!, bo ,ze K-M wie jak zarabiac pieniadze na naiwnych, tzn z datkow i bez wysilku- to juz udoiwodnil nie raz.
      A teraz mozna doczytac jaka "elita" JKM bedzie towarzyszyc:
      noizz.pl/spoleczenstwo/konfederacja-kto-otrzymal-mandat-wsrod-poslow-konfederacji-nie-ma-ani-jednej-kobiety/s0ltvl0?utm_source=noizz.pl_viasg_noizz&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2
      To zaskakujacy? i niby maly odlam , ale nabuzowana i bardzo dobrze zorganizowana "swieza krew"sad(( w parlamencie.

      • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 15.10.19, 22:48
       To zeby nie bylo koszmarow na dobranoc:
       cyt.
       " Zmiany przyjdą na pewno, lecz nie wtedy, kiedy się na nie czeka."
       Stefan Kisielewski
       • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 17.10.19, 18:06
        www.nik.gov.pl/o-nik/kierownictwo-nik/Cyt.
        " W sprawie powrotu do pracy w NIK Marana Banasia głos zabrał też Stanisław Karczewski.
        ....
        "Na pewno bylibyśmy w bardziej komfortowej sytuacji, gdyby do tego wyboru [Mariana Banasia] nie doszło."
        koniec cyt.
        wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25319430,marian-banas-oglosil-ze-wraca-do-pracy-politycy-komentuja.html#s=BoxOpImg1

        No to ku przypomnieniu pan marszalkowiwink / ze to byl jedyny pisi kandydat, i jednomyslnie / lacznie z pad/ -przez nich zatwierdzony :
        cyt.
        " Sejm zagłosował za kandydaturą Mariana Banasia na prezesa NIK
        09:55, 30.08.2019; autor: łz; źródło: PAPPAP
        "Sejm zgodził się na powołanie obecnego ministra finansów Mariana Banasia na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Zastąpi Krzysztofa Kwiatkowskiego, którego kadencja wygasła 27 sierpnia.
        Za kandydaturą Banasia głosowało 234 posłów, a za kandydatem PO-KO, posłem Borysem Budką - 135."
        ciach.
        www.tvp.info/44160505/sejm-zaglosowal-za-kandydatura-mariana-banasia-na-prezesa-nik

        Pamiec krotka, to obrazkowy skrot, na pamiatkecrying
        wideo.wp.pl/sejm-viii-kadencji-momenty-ktore-wszyscy-zapamietamy-6436088418924673v
        • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 17.10.19, 18:10
         Upssssad pierwszy link oczywiscie bez /cyt.
         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 21.10.19, 20:38
          1. wariant pisiej pewnej wygranej nie wypalil / ten mial byc od razu przy ogloszeniu wynikow - ale chyba zawiodla koordynacja "symulacji"?/.
          2. wariant / ten z "przekonywaniem",ze u nich bedzie "niezaleznym" na pewno lepiej/ tez nie wyszedl / chyba przez jeden, jednoznaczny - przekaz medialny ze strony opozycji/.
          Teraz prezio korzysta z 3. wariantu / stworzonego zapobiegliwie w ordynacji - wlasnie na taka "czarna godzine"/ bo teraz moze okazac sie, ze sa roznice w liczeniu, np."niewaznych" glosow, i trzeba je liczyc i liczyc az do skutku.../ . Jesli ktokolwiek mial watpliowsci co tu tu sie dzieje od 4 lat , teraz widzi, jak partyjny strateg bankowej wygranej / od tego pewnego - na bank!/ walczy do upadlego. O swoje zwyciestwo, a ze przy okazji dewastuje elementarne poczucie 'zaufania" do umownego tworu zwanego "sprawiedliwosc"? "Sad sadem,ale sprawiedliowsc musi byc po naszej stronie", ale to nie film "Sami swoi", w realu wcale nie jest smieszne.
          Kiedys ta boa musi sie skonczyc.

          • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 21.10.19, 20:40
           Upss, to brakujacy u mnie link:
           wiadomosci.wp.pl/wybory-do-senatu-sa-kolejne-wnioski-pis-do-sadu-najwyzszego-jaroslaw-kaczynski-idzie-na-calosc-6437574004091009a
          • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 22.10.19, 12:08
           Moze,..... troche inaczej?.
           Na "ocene" politycznych dzialan, szczegolnie przez konkretna grupe spoleczna, taka do ktorej nas - uczestnikow tego Forum, trzeba zakwalifikowac (udowodnione wpisami/stanowiskiem od lat conajmniej 10-ciu)
           wplywa zgodnosc naszych wyobrazen "normalnego" Spoleczenstwa, sprawiedliwosci, przynaleznych nam praw
           i swobod w konfrontacji z realiami.
           Takim jak ja jest jeszcze trudniej bo mialem okazje, przez kilkadziesuat lat, poprobowac zycia w warunkach "normalnosci" a teraz, przebywajac w Polsce, na co dzien "widze" i odczuwam te roznice, ba.... . lepiej tez rizumiem zaszlosci ostatnich 100-u lat europejskiej historii. smile
           Nie zmienia to w niczym faktu iz m/w polowa naszego Spoleczenstwa zadecydowala (w Wyborach) ze Ich poparcie otrzyma wlasnie PiS - dzisiaj to juz nie partia (tylko) kurduplowatego chama na ktrorego umyslowe wypociny prymitywnie artykulowane, nikt "normalny" nie zwrocil by uwagi, jak i zadna kobieta nie zwracala uwagi na takiego "przystojniaka" do tego do starosci "na garnuszku" u mamusi.
           Dzisiaj "Kaczynski" to nie tylko "lapowki" dla idiotow i mentow ale setki tysiecy dobrze oplacanych stanowisk dla jego lizydupkow i ich rodzin, miliony dla Kosciola (katolickiego - oczywiscie) czy profity (wylacznosc na budzetowe reklamy) dla przychylnych mediow i publikatorow - to jest ta realna "sila" rzadzacej kliki.
           Oni wszyscy wiedza iz kazdy odruch niezaleznosci czy sprzeciwu spowoduje utrate tych profitow wiec "liza" (i beda lizac!) dupe Wodza az do oporu, az im krwawiace rany (na jezykach!) sie porobia!.
           Nie oddadza tych profitow i zaden "logiczny" argument Ich nie przekona bo "kim" bedzie taki Ziobro, Gowin, Jaki Szydlo czy Macierewicz gdy pozbawic ich stanowisk i miejsc "przy korycie"?
           Jak "skonczyly" takie tuzy z otoczenia Hitlera, Mussoliniego, Pinochet_a, Franco czy Salazara - wiemy z historii.
           Wiem, ze porownywanie Kaczora z takim Hitlerem jest nieuprawnione bo to nie ten format i czas mozliwego skurwysynstwa - fakt, ale metody "akceptacji wiekszosci" juz wyprobowane i poslugiwali sie nimi wszyscy z w/w towarzystwa nasladowcow "mistrza" tych sposobow wzmocnione poparciem hierarchi koscielnej ("mistrz" i ich wzial szybko "za morde"!)-
           Nic w postepowaniu Kaczynskiego i jego otoczenia mnie nie zdziwi!, zadne lawiranctwo i "naginanie" prawa bo o to juz "zadba" otoczenie setek tysiecy "koryciarzy" i wiekszosc (wyborcza) za kilkusetzlotowe "ochlapy".
           Wystarczy ich tylko przekonywac iz beda tego pozbawieni a "perspektywy" (w przyszlosci) a..... kogo to obchodzi?
           TVP kurskiego juz znajdzie "winnych" w.... Brukseli i w "totalnej" Opozycji smile
           DZISIAJ stoisz przed Biedronka i masz "pincet" ktorego przeciez mozesz "nie miec" jak sie dorwie do wladzy "totalna" Opozycja ( i Merkel z Macronem, "wspomaganym" przez Timmermans_a smile) ).
           Tacy, jak ja (czy Ty) ktorym sie to mniej podoba, nie maja tych "pincet" ani teraz ani nie beda mieli ich NIGDY
           - moga najwyzej ponarzekac (sobie) i.... tyle.

           pozdr.,-
           • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 25.10.19, 07:19
            Eee tam, nie ma naukowego /szkolnegosmile/ pojecia NIC. Jest "czarna dziura", albo Minus, albo "swieta prawda".
            Do wyboru.
            Oczywiscie, masz racje P. Niestety, teraz mam wrazenie,ze narzucono nam 4.etap - "nic sie nie stalo", niech kazdy wezmie sie do roboty i zajmie tym co na jego podworku, a w miedzyczasie "dotrze sie" szczegoly, i znow wyjdzi na naszesad
            Ale , cos jednak sie zmienia....w glowach? w dostrzeganiu roznicy miedzy tym co sie "wpaja" od tego co pokazuja inni?
            wyborcza.pl/7,162657,25344418,18-letni-licealista-mowi-dlaczego-hejtowal-wyborcza-i-dlaczego.html?disableRedirects=true#S.zajawka_magazynowa-K.C-B.2-L.1.maly#s=BoxWyboImg3cyt.
            " Również te parę lat temu, jeszcze w gimnazjum. Byłem jednak wtedy pod ogromnym wpływem internetowych agitatorów, a w polskim internecie najgłośniej wrzeszczy radykalna prawa strona. Z czasem jednak całkowicie zmieniłem poglądy, bo zacząłem wychodzić z tej, powiedzmy: prawicowej bańki, i aż nieprzyzwoicie się czuję dziś, czytając "Wyborczą" i wiedząc, jakie okropności o was wypisywałem.

            Było aż tak źle?
            - Nie jestem żadnym tam nawróconym fanatykiem z wytatuowaną swastyką na potylicy.
            Byłem takim kanapowym hejterem – zwyczajnie komentowałem, czasem pod artykułami, czasem na innych stronach, czasem w rozmowie ze znajomymi.
            W typowy sposób: że nie warto was czytać, bo to zwykłe ujadanie. Uważałem, że szczujecie Polaków na Polaków.
            Tak mi wmówiono. W mojej działalności nie było nic ekstremalnego, ale byłem przekonany co do słuszności, teraz już wiem, że nieswoich poglądów. Wszystko „zawdzięczam” prawicowym vlogerom.
            W zasadzie powtarzałem ich teksty."
            ciach.
            viceMi.C jest przyczolkiem, a u.panNIK "kwintesencja" tego co sie dzieje "nad naszymi glowami".
            Dokoncze potem.Jak nie zapomne co. Serdecznie pozdrawiam Ulubiency, leca liscie z drzew na potegesad
            • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 27.10.19, 11:05
             Temat "mlodych" dokoncze,ale innym razem.
             Dzis, troche przydlugie, o podawanych / lecz rozproszonych w mediach / "informacjach" , a wlasciwie sprzecznosciach, i niejako wprowadzaniu w blad, na masowa skale. Bo "opowiesci" waznych osob w panstwie to jedno / swobodna interpretacja?/, a fakty, to rzeczywistosc / nijak majca sie do "przekazu" "medialnego" z 1.str. /
             Czy to kwalifikuje sie do pojecia Fake?
             Obroncy powiedza, ze skad?, "nieznajomosc prawa" szkodzi, ale.... to nasze " prawo" jest tak sliskie, i b. zmienne, wiec ... dlaczego my/ podatnicy/ wciaz musimy stale te "zmiany" / czyli wczesniejsze czyjes bledy legislacyje/ sponoosrowac?
             Bo "niezgodnosci logiczne" zostaly wykryte? bo zrobil sie szum oburzonych komentatorow? bo dzialaja -" TAK, i juz! ", i co im zrobimy? Bo sa wybory i "musimy" wygrac?

             Co by bardziej nie mieszac, 1-szy z watkowsmile / drugi bedzie innym razem/
             Emerytury,
             a wlasciwie ich opodatkowanie/ lub nie? jak twierdza w GUSie / i od razu przypomina sie ta przypowiesc o klamstwie i statystyce..../
             Bo ruszylo mnie w prasowce , 1 jakby niepozorne zdanie:
             cyt.
             "Przy obliczaniu świadczenia brane są pod uwagę oszczędności na koncie emerytalnym w ZUS, stan subkonta oraz środki zgromadzone w OFE.
             Nikt nie sprawdza stanu oszczędności na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) ani na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Ale to się zmieni.
             I to za sprawą nowego portalu."
             ciach.
             serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1435371,powstanie-centralna-informacja-emerytalna-emeryci-portal.html
             A tu wstep, od czego to sie zaczelo:
             cyt.
             „Wiem, że emeryci mają często trudną sytuację materialną.
             Ale to, co proponują nasi polityczni konkurenci, czyli emeryturę bez podatku, uważam za pomysł niesprawiedliwy. Co by oznaczało jej wprowadzenie?
             To, że ci, którzy mają wysokie świadczenia np. 4 czy 5 tys. zł dostaliby wysoki dodatek, ale ci, którzy mają bardzo niewielkie emerytury, np. 1-1,5 tys. zł, prawie nie odczuliby zwolnienia z podatku.
             Tak premier Morawiecki we wtorek 20 sierpnia w Halinowie w województwie mazowieckim tłumaczył, dlaczego PiS nie zamierza realizować pomysłu emerytury bez podatku."
             ciach.
             oko.press/morawiecki-emerytury-bez-podatku-bylyby-niesprawiedliwe-to-prawda-ale-tak-samo-dziala-program-pis/
             A szum sie zrobil, bo najpierw probowano glosno isc w zaparte :
             cyt.
             "- Podczas kampanii wyborczej wiele partii obiecywało zniesienie opodatkowania emerytur a politycy nie odrobili lekcji z historii, bo emerytury nigdy nie były opodatkowane - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, były prezes GUS."
             ciach
             serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1436145,emerytury-nigdy-nie-zostaly-obciazone-podatkiem-dlatego-obietnice-jego-zniesienia-sa-absurdem.html

             A tu "swiezutki" kalkulator / uproszczony/ emerytalny /a posiadany wydruk, jak najbardziej prawdziwej wczesniejszej emerytury z potraconym PIT - do wgladu/ :
             cyt.
             "Widząc informację o kwocie, którą dostaniemy na emeryturze jest to kwota brutto.
             Robiąc kilka prostych wyliczeń możemy obliczyć kwotę netto.
             Spróbujmy to zrobić dla emerytury w wysokości 2100 zł brutto, czyli średniego świadczenia w Polsce."
             ciach.
             serwisemerytalny.rp.pl/jak-obliczyc-wysokosc-emerytury-netto-z-brutto-kalkulator/

             Podane wyzej informacje sa dostepne "publicznie" - dla mas.
             To nie sa "dywagacje" 2 ziomkow przy browarze, czy pan spotykajacych sie na kawie, czy na tagu gdy jedna pani drugiej pani cos powiedziala co uslyszala....
             Jedno jest pewne" rzadzacy i tzw "panstwo" marnuja nasze pieniadze, a raczej calkiem wygodnie "utrzymuja sie" dzieki nim, na wysokim poziomie, nie dajac rownych praw swoim "sponsorom" czyli nam, przymusowym podatnikom - od wszystkiego.
             cyt. doskonaly "pod'komentarz ":
             " Marynia(2019-10-22 18:22)

             "Podatek fikcyjny tylko pieniądze potrącają prawdziwe.."
             ciach.
             I tylko Najwyzszy Prezes K. nie do ruszenia. Bo jego prawo nie tyka.

             • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 03.11.19, 12:46
              Nie mam nastroju do komentowania , bo wystarczy mi rola czytacza. I smutna swiadomosc, ze .... niedocenianie politykow,/ i ich wyrachowania/ konczy sie nakladaniem kaganca , na swobode wypowiedzi. Jak psu, bo potencjalnie moglby ugryzc?
              Ale ta refleksja. pewnie dotyczy wiekszosci, z nas tu Forumowiczow .
              Zaczete watki, nie uciekna, bo zyja swoim zyciem i beda mialy konsekwencje - wiec za jakis czas powroca i znow bedzie okazja, by dokonczyc komentarz.
              Dzis o przekraczaniu granic w asekuranctwie prawnym, gdy jednoczesnie grube przewaly sa nie do ruszenia. Niezbyt eleganckji jezyk? bo zwyczajnie brak slow na te pewne kategorie "wyrafinowania" w majestacie prawa.
              RODO. I co dalej? :
              Gorliwosc stosowania utrudnia:
              cyt. autor Konrad Niedźwiedzki:
              ..." Nieustanne prośby o zgody na przetwarzanie danych osobowych, trudności w uzyskaniu informacji na swój temat. Urzędnicy albo firmy odpowiadające "nie, bo RODO".
              To krajobraz po wprowadzeniu przepisów dotyczących ochrony danych osobowych."
              ciach,
              a tu calosc od autora;
              msp.money.pl/wiadomosci/rodo-pokomplikowalo-nam-zycie-ale-to-nie-wina-przepisow-tylko-nadgorliwych-ludzi-6439985693526145a.html

              Ale i skutkuje karami,/spoko, nie pokrzywdzonym tylko do budzetu/:
              cyt. autor Jakub Ceglarz:
              ..." 40 tysięcy złotych kary nałożył Urząd Ochrony Danych Osobowych na burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego. To pierwsza taka kara dla instytucji publicznej.
              Samorząd udostępnił dane osobowe zewnętrznej firmie bez podstawy prawnej."
              ciach.
              a tu calosc od autora:
              www.money.pl/gospodarka/burmistrz-naruszyl-rodo-gmina-musi-placic-pierwsza-taka-kara-6440616696419969a.html

              A tu podstawa dzialania, bo plan jest po to, zeby musal byc wykonany....
              cytat ze str. gdpr.pl.
              Cyt.
              ..." W styczniu 2019 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych opublikował roczny plan kontroli sektorowych, w ramach których zweryfikuje przetwarzanie danych osobowych w takich m.in. obszarach, jak: telemarketing, profilowanie w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym czy system identyfikacji i monitoringu odpadów.
              Jak informowało UODO, plan kontroli sektorowych został ustalony na podstawie zgłoszonych sygnałów i skarg związanych z naruszeniami przepisów o ochronie danych osobowych."
              ciach. a wszystko w temacie tu:
              gdpr.pl/aktualnosci/pierwsza-kara-za-naruszenie-przepisow-rodo

              Jaki można wysnuc wniosek?- nie trzeba wprowadzac dodatkowych podatkow, wystarczy gorliwie korzystac z juz ustanowionych "sankcji", w postaci mandatow- zamiast pouczen, i wytaczac dziala, tam gdzie wystarczyloby zwykle zwrocenie uwagi. Perfidia "troskliwej panstwowej ochrony" dziala, tak, ze ciemny lud ma sie bac gdy chce cos sie dowiedziec / i np.media maja b.ograniczone pole manewru w celu uzyskania informacji / , a tzw " grube ryby", sa chronione. /bo sa po drugiej stronie barykady/ prawa/
              Czy naprawde tego, jako wolni ludzie, oczekiwalismy od "reprezentantow"/ wybrancow?/ narodu?
              • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 05.11.19, 06:57
               Knucie p.K nie wyszlo, to chocaz srodkowy palec pokazal....zenuasad
               I w swoim stylu zemscil sie na "opozycji" , na koniec / bo lada moment okaze sie, ze czas mono'wladzy sie mu skonczyl, a "zelazny uscisk" zwolennikow K. /JKM/ pokazowo i w marszu otoczy go "kordonem ochronnym" I juz nie pisnie , zza roslych plecow. Nic.
               Pozostanie mu tylko rola kanapowego obserwatora, a nie jakiegos "wybawcy narodu", o czym marzyl i marzyl... A tu nikt sie nie poznal, i nie dostrzegl w nim Garry Copera z plakatu Solidarnosci.
               Bo za maly i brak mu charyzmy? nie, bo zadzi nim egocentryzm, a nie honor. I kontrast jest zbyt duzy.
              • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 05.11.19, 09:00
               Od dawna wiadomo: ".... wina Tuska" bo przeciez Unia Europejska, w tym temacie podjela dyskusje
               i tam wyplynely inicjatywy regulacji przepisow!.
               Ze dotyczyly (prob) ochrony wlasnosci dobr intelektualnych, dla choloty (obecnie) z ryjem "przy korycie" nie ma znaczenia, sutenerowi (Suwerenowi?) mozna (trzeba!), przy okazji wcisnac kazdy KIT !.
               I tak: "WSZYSCY" polscy sedziowie to "zlodzieje" (jakichs dupereli w postaci 20-50 zlotowych gadget_ow w sklepach) lub "niemoralnie sie prowadzacy" (wlasnie w tvp-info ogloszono iz wczoraj, po Lublinie biegal jakis pijany sedzia z.... Krakowa, ze "spuszczonymi do kolan spodniami i bielizna" obrazajac morale katolickiej
               i bogobojnej spolecznosci miasta Lublina!.
               Policjantom "oswiadczyl" iz jest sedzia wiec (zgodnie z przepisami "wymyslonymi przez PO" Policja nawet Go wylegitymowac nie ma prawa!. I tak morale Lubninian (znow!), dzieki rozpasaniu Tuska, zostalo narazone na powazne szkody!).
               Ze wniosek jednego z Krajow Unii dotyczyl scigania (w Internecie) pirackich publikacji filmow, nagran wystepow czy calych albumow piosenkarskich gdzie "ktos" napisal teksty, skomponowal muzyke, wydal "kase" na promocje i oplacil: wykonawce, muzykow i studia nagraniowe - nie ma znaczenia i tu PiS byl PRZECIW, ale (przy okazji) "dopisano" do tego i w Panstwie, ktorym rzadzi PiS, wprowadzono upierdliwosc przepisow RODO "do przesady" bo...... "tak chcial Tusk i totalna Opozycja" - mamy codziennie i w praktyce doswiadczone.
               Tja....,- polska CODZIENNOSC autorstwa PiS-u.
               Koryciarze zapychaja usmiechniete ryje, - cholota niech ma troche "rozrywki" z upierdliwym RODO smile
               pozdr.,-
               • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 10.11.19, 08:42
                Cyt.
                ... " Młodzi ludzie, urodzeni po upadku Muru Berlińskiego, nie używają już wobec siebie sformułowań "Ossi" (określenie NRD) czy "Wessi" (określenie Niemiec Zachodnich), ponieważ każdy z nich utożsamia się z Niemcami oraz Europą. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" dodatkowo zaznacza, że mimo niepowodzeń i kryzysów, sytuacja Niemiec i Europy od dawna nie był tak dobra. "...
                ciach.
                wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25264972,dzien-jednosci-niemiec-w-prasie-mur-berlinski-upadl-ale-nierownosci.html

                a tu krajowa "interpretacja":
                wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25264972,dzien-jednosci-niemiec-w-prasie-mur-berlinski-upadl-ale-nierownosci.html

                Nie czytalam tej wypowiedzi na TT ale jesli PR twierdzi,ze " w 1989 r. nie trzeba bylo byc wizjonerem, by przewidziec upadek muru berlinskiego" to smiem twierdzic, ze nie zna historii, nie ma ogladu calosci wydarzen albo wrecz wybiera najladniejsze / najbardziej pochlebne i propagandowo mu przydatne /elementy by stworzyc wlasna wzje, a nie opowiesc o - historii / faktach/
                Kazdy kto zyl wtedy i pamieta jak bylo wie, ze.... nic nie bylo pewne.
                I wlasciwie do konca nikt nie wierzyl w to co sie dzieje, widzi w tv ,i ze to sie dzieje realnie.
                To ludzie!- obalili ten mur, nie jacys politycy. I to wielka zasluga p.Gorbaczowa, ze rozumial zlozonosc sytuacji, jej nieuchronnosc , i wiedzial, ze jedynym slusznym wyjsciem - jest ustapienie - przed naporem zwyklych ludzi.
                "Sen o potedze" sie skonczyl, a wlasciwie okazal sie chora wizja, ktora co niektorzy , co kilka lat , lubia odgrzewac za pomoca ,sil i wszelkich srodkow.
                cyt.
                "Niemcy świętują 30. rocznicę obalenia Muru Berlińskiego, który przez 28 lat dzielił historyczną stolicę ich państwa." ..ciach.
                wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25392355,szturmowali-buldozerami-ciezarowkami-albo-probwali-leciec-balonem.html#a=362&c=159&s=BoxNewsLink

                Do wladzy wciaz dorywaja sie "krasomowczy" politycy, ktorzy wymyslaja "ambitne" i bardzo szkodliwe dla zwyklych ludzi "wizje", a potem pokolenia ludzi kazdego dnia ponosza tego konsekwencje. Obalenie muru berlinskiego to faktycznie symbol, czegos, co jak fala pojawilo sie znikad, narastalo, i nabralo tak wielkiej sily, ze tzw ludzki "plankton" go zburzyl. To byl taki niewiadomo skad wiatr historii; zawirowal i sie gdzies rozproszyl.... a na jego "pamieci" wyrosly masy "kombatantow" politycznych, oderwanych od rzeczywistosci wtedy i dzis, i jedyny moral z tego wydarzenia, ze historia niczego nas nie nauczyla i lubi sie powtarzac.
                My jako ludzie - nie doceniamy - prawdziwej historii, a politycy ja w wyrachowany sposob -wykorzystuja - dla wlasnych interesow.
                • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 10.11.19, 08:46
                 Przepraszam, ale cos mi sie stereo wkleilo, i powtorzylam liksad
                 Tu prawidlowy link, do mojego komentarza:
                 wiadomosci.onet.pl/kraj/30-rocznica-upadku-muru-berlinskiego-mateusz-morawiecki-komentuje/7z72bgc
                 • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 10.11.19, 12:35
                  Pozwole sobie wkleic cudze komentarze, jako ze w pelni sie z nimi zgadzam, a sama bym tak zwiezle, nie ujelawink
                  dot. eseju Adama Michnika
                  cyt.
                  "Adam Michnik: Europa Kaczyńskiego, kontynent ludzi skoszarowanych i posłusznych, to byłaby bardzo smutna Europa"

                  wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25388028,adam-michnik-europa-kaczynskiego-kontynent-ludzi.html?disableRedirects=true#s=BoxOpImg8

                  cyt. pod' komentarze:
                  " wan410.11.2019, 01:00

                  Upadek imperium zła ma przyczyn wiele i dopiero ich niezwykła kumulacja sprawiła, że stało się to de facto bez rozlewu krwi. Każdy ma swój udział.
                  Od Cartera i jego praw człowieka jako zachodniego standardu i aspiracji Wschodu do wyższości nad Zachodem, Afganistan i uzmysłowieniu gensekom że brutalna siła ma swoje ograniczenia, dramatycznie niskie ceny ropy po fazie ich wysokich cen i uzależnieniu gospodarki ZSRR od takiego ich poziomu (coś jak obecnie uzależnienie reżimu kaczystowskiego od dobrej koniunktury i sztywnych wydatków socjalnych w budżecie), aspiracji narodów do samostanowienia i tu wiodącej roli Polaków z opinią zdolnych do wszystkiego włącznie do przelania morza krwi za wolność jak w Powstaniu Warszawskim ale i wszelkich zrywach wolnościowych wcześniej i później (nieważne jak w tamtym czasie prawdziwą) w tym powstanie i karnawał Solidarności w 80/81r, nakręceniu spirali zbrojeń przez Reagana i wierze genseków w zdolność tego kowboja do ataku wyprzedzającego na imperium, co w połączeniu z siłami odśrodkowymi mogącymi dać mu ten impuls i przewagą technologiczną Zachodu wywoływało paniczny strach genseków (patrz. opis krawędzi IIIWW w 83r.) oraz wreszcie oświeconego przywództwa samego imperium w osobie Gorbaczowa, które było w jakiejś mierze pochodną roli dysydentów w samym ZSRR.
                  To tak najkrócej jak można.

                  P. Adam Michnik sam jest podmiotem tej historii i ma swój w niej niezwykle pozytywny udział okupiony latami komunistycznego więzienia.
                  Należy mu się za to nasza dozgonna wdzięczność, podobnie jak pozostałym rzeczywistym bohaterom z tamtych lat, również tym bezimiennym, cichym o których książek nie piszą.
                  To jest oczywista oczywistość jak mawia nasz obecny klasyk kacyk.

                  Ale na koniec kamyczek do naszego ogródka... ale w zasadzie o tym, że niektórzy usiłują wrzucić nie tyle kamyczek co zwieźć tony gruzu i go zasypać.
                  Mamy jako naród niezwykle pozytywną rolę w upadku komunizmu i tak nas postrzegał Świat w 89r.
                  To nie przypadek, że Wałęsa przemawiał w Kongresie USA bodaj jako drugi po Churchill'u zagraniczny przywódca.
                  Jednak niektórzy "Polacy" (chyba tylko z paszportu) wkładają niezwykle dużo energii i zaangażowania, by tę naszą rolę pomniejszyć.
                  Wbrew Światu.
                  Potem dziwimy się, że to mur berliński i jego zburzenie jest symbolem upadku komunizmu choć jest skutkiem a nie przyczyną!
                  To obrzygiwanie naszego udziału zaczął nie kto inny jak sam JK atakiem na Okrągły Stół (choć sam brał w nim udział ale fakty temu osobnikowi nigdy nie przeszkadzały w formułowaniu najbardziej absurdalnych tez, jakie tylko można sobie wyobrazić). Pamiętajmy więc również o antybohaterach tamtych ale i obecnych lat aby nasza pamięć historyczna była pełna i jak najbliższa prawdzie obiektywnej.

                  Odpowiedz

                  "cyrknoca10.11.2019, 01:25
                  @wan4
                  "To obrzygiwanie naszego udziału zaczął nie kto inny jak sam JK atakiem na Okrągły Stół".

                  Okrągły Stół nie uruchomił (piszę o tym w innym poście), ale przyśpieszył proces obalania realnego komunizmu w krajach bloku sowieckiego.
                  On nie wyłonił rządu demokratycznego według ówczesnych standardów zachodnich (potem już nic się nie zmieniło).
                  Mazowiecki jedną z pierwszych swoich decyzji wprowadził religię do szkół, co stało w całkowitej sprzeczności z wartościami europejskimi opartymi na oświeceniu (m.in. prymat rozumu nad wiarą, zasada świeckości państwa) .
                  Upadek demokracji i państwa prawa, przejęcie pełnej władzy przez partię dyktatorską popieraną przez kler, było już tylko kwestią czasu. "
                  Koniec cyt.

                  PS. No, czyz nie warto czytac w internecie bezimiennych ? a , nie tylko co na 1. str. wciska partia? Pogoda skutecznie zmienila mi plany, ale ... co sie odwlecze to nie uciecze.

                  • jan.kran Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 11.11.19, 08:40
                   Z okazji rocznicy upadku Muru długo rozmawiałam z córką która większość życia spędziła w DE , jako dziecko i studentka w Bawarii a jako młoda kobieta od kilku lat w Berlinie. Zjednoczenie Niemiec nie było ani proste ani bezbolesne i do dziś jeszcze nie do końca Niemcy to jeden naród. Córka ma historię zjednoczenia z pierwszej ręki od świadków czasu,świadków ekranu w tym od zachodnich Berlińczyków 40-50 lat, jej bliskich znajomych i rówieśnikow czyli trzydziestolatków zarówno z korzeniami Ossi jak Wessi.
                   • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 12.11.19, 22:51
                    Moim zdaniem - cala nadzieja w mlodych / normalnych, a nie zideologizowanych, a wiek jest plynny - co oznacza "mlody"/. Im mozemy zazdroscic - braku uprzedzen i poczucia, ze wszystko mozna.... A na ile to mozliwe? musza sie sami przekonac.
                    To jakies skazenie genowe , bo chyba jako "organy" lubimy placic bogatszym za ich laskawosc , i jeszcze sie z tym obnosimy. Ze /nam/ sie udalo.... dzizuss, co za madrolek te "biznesy" wymysla ?sad/
                    Najpierw z duma oglasza'my, ze sfinansujemy "fort T". Potem, ze zaplacicmy za zludzenia, a teraz /wyjatkowo/ gorliwe doplacali's'my do ruchu wizowego miedzy kontynentami , zeby poprawic "nasza statystyke :"polecial, i wrocil!."...i dlatego dosluzylismy sie wreszcie Lotu bez wiz!/ turystycznie/.
                    cyt.
                    "Od 11 listopada Polacy nie muszą starać się już o czasowe wizy turystyczne lub biznesowe, aby polecieć do USA.
                    Walka o brak wiz stała się w ostatnich miesiącach sprawą wagi państwowej, i włączyły się w nią m.in. spółki państwowe." ciach.
                    next.gazeta.pl/next/7,151003,25403535,kulisy-walki-o-koniec-wiz-do-usa-spolki-panstwowe-fundowaly.html#s=BoxOpImg3
                    No czyz to nie chwalebne? "
                    az zacytuje PADa:"Ja to mam szczescie"
                    www.youtube.com/watch?v=0q1BLwK1VX4
                    • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 13.11.19, 07:06
                     Oj, dawno tak nie przegielam, w rzewnym patosie, az mi ...hmm. To na okolicznosc bezlistnego listopada za oknem - dla milosnikow Bieszczad,/przez Mazury az po Baltyksmile razem/ " Zielone wzgorza "/ nad Solinasmile/z YT.
                     www.youtube.com/watch?v=8p-eyra0owc
                     Bo punkt widzenia /tego szczescia/ zalezy od punktu siedzenia.
                   • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 13.11.19, 08:03
                    Najbardziej mnie w tym wszystkim zastanawia, ze w takich sprawach, obok ludzi ktorzy rzeczywiscie "dolozyli" swoj wklad do obrazu dzisiejszej Europy (np.: A.Michnik) wypowiadaja sie albo frustraci (J,Kaczynski) albo wtedy jakies szczyle ktorych wtedy "najwazniejszym problemem" bylo czy nauczycielka od matematyki zrobi dzis klasowke czy nie? (A.Duda, M.Morawiecki).
                    ..........
                    30-ci lat temu, w dniach "upadku" muru berlinskiego, przebywalem w Niemczech (Zachodnich) juz 10 lat. Mieszkalem ca.350 km. na zachod od granicy z owczesna DDR (NRD) i od Berlina ponad 500 km.
                    BRD (pl.: RFN) to byl wtedy (porownawczo z dzisiejszymi Niemcami) troche "inny Swiat" - bogate, wesole i (raczej) zadowolone Spoleczenstwo, a koncowka tych 10-ciu lat (mojego tam przebywania) po rzeczywiscie niespokojnym okresie terrorystycznych dzialan RAF-u (nawet jeszcze w poczatkach "ery Kohla") byla wrecz "nudna" a Obywatele "ospali z przejedzenia". (cena benzyny np. byla ponizej 1 DM przy moich wtedy zarobkach ca 3.500 DM, za piekne 100 m.kw mieszkanie z ogrzewaniem placilem ca. 800 DM czynszu ).
                    Wsrod srodowiska w ktorym sie obracalem (koledzy w pracy, sasiedzi) dominowalo wyrazane czesto zdanie iz Obywatele NRD to 200% "komunisci" a ich "wodz" (Honecker) to.... facet "pozbawiony 5-tej klepki" smile
                    Jezdzilem (wtedy) czesto do Polski: urlopy, Swieta a czesto nawet "na weekend" i upierdliwosc przekraczania granicy (2 x w jedna strone) i zwiazane z tym "szykany" wschodnioniemieckich Sluzb Granicznych (kto wredy przekraczal szczegolnie "wewnatrzniemiecka" granice wie o czym pisze!) troche oslabiala moje zapedy "podroznicze" ale, hmmm.... czlowiek "mlody" byl i jeszcze mnie sie "chcialo" smile.
                    NRD praktycznie "nie znalem" bo zjazd z "eksterytorialnej" Autostrady byl niemozliwy
                    a pozniej (odcinek West Berin - garnica Polski) to byly takie wertepy ze nawet jak bylo by "mozna" to..... sie odechciewalo smile
                    Wschodni Berlin, Lipsk czy Drezno "pamietalem" gdy jako dziecko (w poczatkach lat 60-tych) bylem (z Ojcem) na "turystycznym wyjezdzie poznawczym" z kilkudniowa wycieczka Orbisu.
                    .......

                    Nawet pobyt Reagan_a w Berlinie (zachodnim oczywiscie) i transmitowany w TV wiec (z tej okazji), na ktorym "wzywal": "..... Mr.Gorbaczow niech Pan rozwali ten mur"!
                    wyywolywal (u mnie i Znajomych Niemcow) usmieszek politowania bo podobnych "wezwan" uzywal Prezydent Kennedy wtedy gdy ten mur akurat budowano! smile
                    Za czasow Kennedy_ego uruchomiono "most powietrzny" dostaw wszystkiego copotrzebne do zycia mieszkancom, miedzy RFN i "zablokowanym" (przez Rosjan) Berlinem Zachodnim, ale teraz?, gdy dojazd (Autostrada) jest w niczym nie zagrozony (po za wspomnianymi "szykanami")?

                    I pare tygodni pozniej...... mur PADL!

                    Chodzilismy niewyspani bo (zachodnioniemiecka) TV serwowala calodobowe transmisje z "kucia" tego muru (jasne, ze przez mlodych z Berlina Zachodniego a nie tych "z drugiej strony") ale faktem jest iz nikt do Nich nie strzelal!, mimo iz na ten mur wskakiwali (czy "wdrapywali") a calosc sprawiala "raczej" wrazenie wesolego tylko (jak na Niemcow) malo zorganizowanego i "glupkowatego" festynu.
                    Jednoczesnie pierwsze pociagi uciekinierow z NRD (przez Wegry, Czechy czy Polske) zaczely przywozic "chetnych" do osiedlenia sie na zachodzie i....."dwuznacznosc"
                    interpretacji (przez Schabowski_ego - rzecznika Rzadu NRD) nowych zarzadzen w/s "ruchu turystycznego obywateli na granicy NRD/RFN" i ..... zamieszanie (z tym zwiazane) granice ta OTWORZYLO smile

                    RFN "raptem" zaczelo sie "podobac" nawet tym 200% "komunistom". Jasne, w/w obowiazujacych przepisow, kazdy z obywateli NRD dostawal (na granicy) 100 DM (west!) "powitalnego" i pelne sklepy, auta (wreszcie) "inne" niz Trabant czy Wartburg
                    - robily wrazenie smile
                    WSZYSCY (obywatele b.NRD) byli raptem "walczacymi z komuna" i to "przez cale zycie" a do partii "komunistycznej" nie nalezal NIKT (no.... chyba, ze "pod przymusem") a wszyscy etatowi "dzialacze partyjni" cale zycie chcieli tylko .....polaczenia z RFN "
                    Prawie jak prokurator Piotrowicz z PiS-u co cale zycie "walczyl z komuna" (przy pomocy zoliborskich kurdupli i ich lizydupkow - oczywiscie).

                    Ludzie w Bundesrepublik (RFN) ci troche "rozleniwieni i syci" nie zdawali sobie (jeszcze) sprawy co to znaczy "zjednoczenie" i z faktow iz to "wszystko" odbedzie sie wylacznie na ich koszt.
                    "Potega przemyslowa" b.NRD (tak "zazdroszczona przez obywateli innych demoludow) okazala sie wydmuszka taka sama jak "potega polskiej, (ponoc) 10-tej w swiecie gospodarki!.
                    Koszty likwidacji tego balaganu natychmiast przekroczyly wydumana jego wartosc!
                    Podobnie jak "polskich" wyrobow przemyslowych, na tzw. "wolnym rynku" nie chcial NIKT albo po cenach ktore nie polrywaly kosztow produkcji.
                    Jednoczesnie ca, 70 mln spoleczenstwo "musialo" natychmiast przejac wszelkie obciazenia i koszty utrzymania (ubezpieczenia, renty, zasilki i administracje ) prawie
                    20 milionowego NRD, do tego (do dzis) nie brakuje "niezadowolonych" (natychmiast!)
                    i "niesprawiedliwie potraktowanych" Obywateli Wschodnich Niemiec bo dostawali swiadczenia z "zasobow" do ktorych nie wniesli NIC.
                    Wszystko jak w Polsce tylko MY (Polacy) nie mielismy "bogatego brata" ktory tez zaczynal "robic bokami" jak musial lozyc na tych "braci".

                    A ja?, hmmmm....... przyznaje, ze wtedy, po raz pierwszy, zaczalem miec "watpliwosci" czy zrobilem dobrze iz nie chcialem pozostac w Ameryce?.
                    Mialem tam (jaka by ona nie byla) ale rodzine, dobrze "stojaca" (gospodarczo) inawet pracy nie musial bym szukac bo (natychmiast) proponowano mi ja w "biznesach" krewnych.
                    Moglem brac (wielokrotnie proponowany) udzial w programach emigracyjnych do Kanady czy Nowej Zelandii i..... rezygnowalem.
                    To fakty, ale hmmm...... "w koncu" przepracowalem (w Niemczech) jeszcze nastepnych ca,: 25 lat.
                    Dzisiaj, hmmm.... jak "patrze" na to co sie dzieje w Polsce chcial bym "krzyczec":
                    LUDZIE dajcie spokoj z eksperymentami i glupota!
                    TO WSZYSTKO juz dawno "bylo" i znaleziono rozwiazania ZAWSZE lepsze niz te wymyslone przez kurdupli z PiS-u.
                    Doswiadczylem tego na wlasnej "skorze" smile

                    pozdr.

                    • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 20.11.19, 07:07
                     Zwarto pisieszeregi, PR wykazal sie "inwencja tworcza" i zostalo, bez zmian.
                     Cyt.
                     ... " Premier tutaj dzisiaj dużo mówił, że polityka to obietnice, a obietnice są święte - mówił poseł Piechota, odnosząc się do wystąpienia Mateusza Morawieckiego podczas expose.
                     - Obiecywano pomoc osobom z niepełnosprawnością.
                     A z tych pieniędzy będą finansowane zasiłki pogrzebowe.
                     Tak wygląda święta obietnica w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości - punktował poseł, który w wyniku wypadku w dzieciństwie porusza się na wózku inwalidzkim." ciach.
                     www.money.pl/emerytury/lista-wstydu-emocjonalne-wystapienie-niepelnosprawnego-posla-6447929689491585a.html
                     • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 20.11.19, 19:04
                      Pozwole sobie na dluzszy cytat:
                      ...
                      "Andrzej Wawrzeńczak mówi o sobie: "zwykły obywatel z prawem do informacji publicznej".
                      I wygrywa w sądzie z Ministerstwem Sprawiedliwości, które nie odpowiada na jego pytania."
                      wyborcza.pl/7,162657,25430080,ministerstwo-nie-odpowiadalo-wiec-poszedl-do-sadu-i-wygral.html#s=BoxWyboImg3
                      A tu jego wypowiedz
                      cyt.
                      ... " Ja podchodzę do tego inaczej.
                      Jako obywatel mam swoje prawa i chcę z nich korzystać.
                      Nic mnie tak nie irytuje jak kłamstwo wypowiadane w tak bezczelny sposób, bez pokrycia, bez przytoczenia argumentów.
                      A jak wiadomo, kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. Na to się nie godzę.
                      Denerwuje mnie też taka ludzka rezygnacja – narzekamy, że wokoło jest źle, ale nic z tym nie robimy.
                      A jak widać, potrzeba niewiele i można robić."
                      ....
                      ciach.
                      Pieniacz? Nie, to raczej dociekliwy czlowiek / technicznysmile nic na wiare - wszystko trzeba sprawdzic /
                      Kiedys o takich ludziach mowilo sie , ze m.in. "ceni slowo" ,i "nie rzuca sie slow na wiatr", ale za jego /i naszych/ czasow obecnie powszechny PR nie bylyby "nauka", bo kiedys nikomu by do glowy nie przyszlo bezkarne opowiadanie banialukow, a juz na pewno nie - z mownicy . Chociaz... nie powinno to dziwic, bo politycy to "inny gatunek"
                      • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 21.11.19, 07:21
                       Wszystko co powiesz, moze zostac uzyte przeciw tobie....
                       I dziwic sie, ze pierwsza internetowa spontanicznosc wypowiedzi i wszechstronnosc komunikacji ulegla zanikowi?Naiwnosc weszla w wiek doroslosci, a wiedza zrobila swojesad
                       Pomijajac wszelkie "naduzycia", sam fak, ze ktos wykorzysta Twoj potencjal intelektualny do rzucania tematow.... za darmo je wykorzystujac / ot taka artykulowa Estoniasmile)) jako przyklad/ to juz lepiej pisac o d.Maryni. Jesli ktos ja zna...smile I musi sie w ogole odzywac, bo go cos rusza...
                       cyt.
                       " Internet niegdyś wydawał się ostoją wolności i wolnego słowa.
                       Pora zdać sobie sprawę z tego, że to już przeszłość.
                       Badanie organizacji Freedom House ujawnia, że 87 proc. proc. ruchu sieciowego jest monitowane."

                       tech.wp.pl/obserwuja-kazdy-ruch-w-sieci-az-87-proc-uzytkownikow-internetu-jest-monitorowanych-6443223291041409a
                       • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 21.11.19, 10:06
                        Hmmm......
                        "czas" przemija "szybciej" a nasza (mojej i Twojej generacji) naiwnosc polega na doswiadczeniach z czasow mlodosci gdy zegary chodzily (jeszcze!) w tempie:
                        60 min./ godzine smile
                        Stad to "zdziwienie" i opis sytuacji ktory nie mial by miejsca (jeszcze) 20, 30 czy 40 lat temu.
                        Juz dawno jestem "swiadomy" iz uzytkowana przez nas "cyberprzestrzen" jest gruntownie obserwowana, my (jej "uzytkownicy") jestesmy ingiwilowani i (nawet) nieswiadomie wykorzystywani do "niecnych" celow.
                        Najbardziej "bawia" mnie takie "statystyki" jak te na ilustracjach w cytowanym przez Ciebie artykule.
                        W krajach o ugruntowanej "demokracji" (np.: USA czy Kanada) to NIEE ! - tam jest CACY a "diabel" to siedzi w okolicach Kremla i podobnych nie-demokratycznych ostojach piekielnych czelusci -smile.

                        A prawda to jest taka iz w tych "ostojach wolnosci" mozliwosci techniczne, pieniadze
                        i technologia sa tak wielkie, ze tam nawet karaluchy mozna "nadzorowac" (i nimi sterowac" nie mowiac juz o takich co maja dwie nogi, rece i glowe na szczycie korpusu.
                        Tylko PRAWO (w tych Krajach) "zabrania" do (oficjalnego) wykorzystywania tej "wiedzy" i to wylacznie gdy czlonkowie takiego spoleczenstwa swoim postepowaniem nie "zagrazaja" mocno elastycznie pojmowanym "interesom narodowym".
                        Panstwa (w naszym rozumieniu) "nie demogratyczne" (Rosja, Chiny itp.) w d.....pie
                        maja "jakies tam" PRAWO i ta "wiedze" wykorzystuja bez zadnych ograniczen.
                        I tyle!.
                        Cieszmy sie kazda chwila naszych (iluzorycznych) "wolnosci" bo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak waski jest jej margines ktory mozemy wykorzystywac smile
                        pozdr.,-
                        • jan.kran Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 22.11.19, 11:06
                         Trzeba powtórzyć głosowanie bo przegramy...
                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 26.11.19, 07:13
                          Nie ma mowy, bo zanim podjeto glosowanie- wszystkie instancje zostaly obsadzone "swoimi"sad
                          To wracajac na literackie przyziemie.../ prasowke/
                          Cyt.
                          ... "Polski rynek inwestorski jest bardzo młody i niezbyt dostosowany do tak ambitnych projektów - dodał."
                          ciach.
                          msp.money.pl/wiadomosci/wkurzeni-pracownicy-zalegle-wyplaty-biznes-ktory-upadl-z-hukiem-liczy-na-drugie-zycie-w-londynie-6448938768873089a.html
                          Zabraklo jeleni?sad
                          Warto przeczytac calosc, jak to sie kreci, w imie "wyzszych" celow. Piramida to konstrukcja doskonala. Ani drgnie. Prawie jak kolo. A my w tym wszystkim jak te biedne chomiki.

                         • alfredka1 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 26.11.19, 10:28
                          Po tak długim swoim niebycie wracam z pokorą i ....smutkiem ... kiedy ja to wszystko przeczytam??? ale nie odpuszczę ! tematy są nie do odpuszczenia /dot. tego wątku przede wszystkim/
                          wczoraj czytałam dośc emocjonalnie komentarze na temat tego paskudztwa co to na Wiśle chca postawic . Ale Wedrowiec rzekła , że szkoda czasu i nerwów .
                          Wracam więc do Waszego /i mojego gniazda/ .
                          Do wieczora smile
                          p.s. p.Grodzki /senator/ rzecze,że projekt tego czegoś przypomina mu korkociąg do piwa ...
                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 27.11.19, 07:18
                          Uprzejmi e prosze osoby o wyzszym cisnieniu o nie czytanie ponizszego.
                          Ale warto poznawac argumentacje przeciwnika wiec zacytuje/ zrodlo nie nasze/:
                          cyyt,
                          .... " - Przyszedł raz do mnie i powiedział: "Miałem świetne spotkanie".
                          Zapytałem wówczas, ile przyszło osób.
                          On odpowiedział: "Czterdzieści".
                          I był naprawdę z tego bardzo zadowolony - relacjonuje Jarosław Kaczyński."
                          koniec cyt. tego "szachisty"/ od szachuje/
                          wiadomosci.wp.pl/jaroslaw-kaczynski-stanislaw-piotrowicz-jest-zly-poniewaz-nie-jest-po-wlasciwej-stronie-6450517616375425a
                          Komentarz oddolny /z pozycji decydenta/ : Grunt to otaczac sie "przydatnymi i.",zeby realizowali , byli odpowiedzialni, i podpisywali - co kaze.
                          komentarz odgorny: To historia tego gostka osadzi, i nie mam na mysli zadnego pada.
                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 30.11.19, 10:44
                          Scena "trzeszczy", a pani "konferansjerka" z usmiechem mowi do publiki / dziennnikarzy/: Spokojnie, to tylko Awaria!.
                          Koniec opisu sytuacji z wczoraj.
                          Pisimedrcy dali sobie kilka dni na przygotowanie kolejnego planu "naprawczego" /B juz ponoc jest/ C,D... itd.
                          Okazuje sie, ze ksywa "pnacerny" nie wziela sie znikad.
                          Haki ma mocne, jak i mocne jest umocowanie prawne glownego bohatera "akcji".
                          Gdyby to nie byl real, mozna by powiedziec, ze scenariusz jest zaskakujacy i caly czas trzymajacy w napieciu...
                          Ale to sie dzieje naprawde i widac golym okiem, ze JK to nie jakis "geniusz" tylko zwykly "cwaniak" to wymyslil,...ale znalezli sie sprytniejsi od niego , w wykorzystywaniu organizacyjnych "okazji". I mamy pat na najwyzszych szczeblach wladzy.
                          A na koncu sprawdzi sie przyslowie " nosil wilk razy kilka, poniesli i wilka".
                          Tylko co nam z tego?sad rozp..l wszystko, zostawi totalny chaos i pojdzie na zwolnienie lekarskie? za nasze pieniadze, i jeszcze bedzie mial vipowska salonke
                          z obsluga ....no zesz ty, toz to wiekszy absurd niz u p.Bareji.

                          Ku przypomnienia jak /juz/ bylo;
                          cyt.
                          " Czy można nakręcić serial ośmieszający system we współpracy z samym systemem? Stanisław Bareja udowodnił, że to możliwe m.in. w "Alternatywach 4". Kulisy powstawania serialu opisał Maciej Replewicz w książce "Stanisław Bareja alternatywnie".
                          Więcej:
                          weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,25453584,najslynniejszy-blok-polskiej-telewizji-wladzom-zalezalo-na.html                         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 01.12.19, 13:23
                          To teraz cos z sensem, i na powaznie.
                          Ulubiony Mistrz p.Sebastian Kawa mial powazny wypadek.Na szczecie chyba skonczylo sie dobrze, ale to bylo jakby ostrzezenie/ pogrozenie ?z gory..sad
                          Cyt.
                          " Wypadek ten obrazuje jak cienka jest w lotnictwie linia rozgraniczająca pełną radość życia od łez bólu i rozpaczy."
                          ciach.
                          www.sebastiankawa.pl/13060/o-krok-od-katastrofy/
  • jan.kran Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 07.12.19, 20:44
   www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1934932,1,literatura-jest-zbudowana-na-czulosci-mowa-noblowska-olgi-tokarczuk.read?fbclid=IwAR22QLJSIRnDO3Z03vZN6j49EreYyD2m0s0D1uCe2f3RdcllHHjYSKf161I
   • jan.kran Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 07.12.19, 20:45
    Jestem pod ogromnym wrażeniem.Wysłuchalam a teraz idę czytać.
    • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 09.12.19, 08:04
     Wysluchalem i podobnie jak Ty Janie-Kranie jestem pod wrazeniem sprawnosci epistolarno-argumentacyjnej naszej Noblistki.
     Zdaje sobie tez sprawe, "znajac" Ciebie z wieloletnich kontaktow forumowych, iz prezentowane przez Autorke tresci "o przekraczaniu granic" musza Tobie byc bliskie i to w kazdym wymiarze,- Ty praktykujesz to od lat i codziennie,
     Wszystko co napisalem powyzej przyjmi rosze w jak najbardziej pozytywnym sensie.
     <jest w tym tez odrobinka "zazdrosci" bo..... ja (az) tak "nie umiem" , co wynika zapewne tez z faktu iz zycie nie stawialo przede mna az takich wyzwan jak przed Toba i nie mam tych wszystkich Twoich talentow (zamilowanie i chec do nauki jezykow, cierpliwosc w postepowaniu z dziecmi, chec poznawania kultur
     religii i obyczaju wiekszosci nas, prozaicznych "zjadaczy chleba", raczej obcych.
     Jestem, w porownaniu do Ciebie i Autorki/Noblistki, cholernie konserwatywny w reakcjach, ocenie a szczegolnie w zapedach do korzystania z nowinek techniki w zakresie "ponad podstawowym" (nie przenioslem swojego zycia w sfery wirtualne, nie korzystam z Facebooka, instagrama, nawet nie uzywam
     SMS-ow jako formy szybkiej komunikacji,- po prostu "dzwonie" i rozmawiam a nie "pisze").
     Nie lubie podrozowac, zle sie czuje w obcych mi miejscach, nie lubie zmian (zadnych!) od kregu Przyjaciol czy znajomych po (zle!) nawyki zywieniowe ktorych sie "trzymam".

     Jak podziwiam p.Tokarczuk za Jej sprawnosc epistolarna, umiejetnosc "zabawy slowem" i latwosc formulowania (na papierze) przekazu tresci, solidaryzuje sie z Jej postawa spoleczna i (aktywnym) udzialem
     w proteestach i obronie interesow tych ktorych popiera i "broni", tak z Jej tworczoscia mam "problem".
     Posiadam dwie ksiazkowe publikacje p.Tokarczuk: "Księgi Jakubowe" i nabyte ostatnio (juz po otrzymaniu przez Nia Nobla) "Bieguni".
     W "Biegunach" opisuje wlasnie to "przekraczanie granic" ktore mnie, mentalnie jest jednak obce
     a do (swiadomego!) "przebrniecia" przez "Księgi Jakubowe" brak mi po prostu szczegolowej wiedzy
     i znajomosci Starego (i Nowego) Testamentu. Moja "obstrukcja religijna" w tym zakresie niestety mi nie "pomaga"sad
     Sienkiewicz i Reymont byli "latwi" (w czytaniu i odbiorze) i to (juz) "klasyka szkolna", Milosz (dla mnie) "ciekawy" bo opisywal Kresy mnie (mentalnie) "obce", Singer,- wszystkim nie-zydom z kregu jez.jidysz rownie "swojski jak obcy" a Szymborska byla: "latwa" i przyjemna w odbiorze nawet dla takiego abnegata poetyckiego jak ja.
     Z Tokarczuk jest inaczej!.
     Jej tworczosc (przynajmniej to co poznalem) odnosi sie do wspolczesnosci i zjawisk ja nurtujacych, ale od czytelnika wymaga "lepszego" (niz moje) przygotowania "ogolnego".
     Rozumiem tez czemu tworczosc p.Tokarczuk jest tak popularna w Niemczech czy Krajach Skandynawskich bo tam wlasnie wyksztalcenie "ogolne" (w zakresie Szkoly Sredniej) jest nieporownalnie wyzsze i odpowiada (m/w) posiadaczom naszej (polskiej) Matury klasycznego Liceum "przedwojennego" smile.

     pozdr.,-
     • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 15.12.19, 18:36
      Cos sie konczy bezpowrotnie/ a raczej bezapelacyjnie/. Ale zyc trzeba dalej, bez wzgledu na koszty.
      Wiec wracam po lebakch do prasowki, bo dzieje sie tyle, ze stron by mi "tu" zabraklo jakbym sie rozpisala co o tym wszystkim mysle ? teraz rozumiem... dlaczego powstala az taka" cegla" spod piora p OT.Rozpisala sie.
      Nie czytalam Noblistki p.Olgi Tokarczuk ale jej manifest / wyklad?/ na rozdaniu Nobla byl poruszajacy. Moze ciut za dlugi, moze zbyt elokwentny/ jezyk/, ale trafiajacy we wrazliliwa strone rozsadnych humanistow. I tych technicznych, ale nie mechanicznych. Politykom sie dostalo jezykiem wyjatkowo zrozumialym - choc bez podawania nazwisk, moze dlatego krajowi "patrioci" "powstrzymali sie od komentarza"?
      Brawo dla tej pani! I za to, ze na salonach wsrod "bywalcow" zachowala sie z klasa i naturalnie, nic nie tracac ze swojego ja. Jej wystep byl Sztuka, godnie nas prezentujaca.
      Ale mialo byc cos o przyszlosci...
      Cyt.
      " COP25 można nazwać szczytem paraliżu decyzyjnego i egoizmu.
      Światowym przywódcom nie udało się wysłać z Madrytu silnego sygnału, że traktują poważnie dramatyczne ostrzeżenia płynące ze świata nauki i wezwanie do działania wyraźnie rozbrzmiewające ze strony społeczeństwa.
      Najwięksi emitenci, w tym najbogatsze państwa rozwinięte, wykorzystywały wszelkie możliwe chwyty, by wywinąć się od realizacji zobowiązań i pomagania najbardziej narażonym na skutki zmiany klimatu" - oceniają aktywiści klimatyczni z polskiej Koalicji Klimatycznej."
      ciach.
      next.gazeta.pl/next/7,172392,25515582,fiasko-na-cop25-w-madrycie.html#s=BoxOpMT
      Mlodzi maja absolutna racje, chociaz to co robia wydaje sie porywaniem "z motyka na slonce". I wielka naiwnoscia / ze cos uda im sie zmienic/.
      cyt.
      z powyzszego linku :
      " Na zakończenie szczytu głos oddano organizacjom pozarządowym, w tym młodzieży.
      Po angielsku przemówiła m.in. Polka, nastolatka z Katowic, Zuzanna Borowska, należąca do Polskiego Klubu Ekologicznego.
      - Trzeba opodatkować trucicieli, za szkody, które wyrządzili i zbudować silny mechanizm finansowy, by zapobiec kryzysowi, który dotknie ludzkość i środowisko - mówiła Borowska.

      Społeczeństwo zostało wykluczone z tego szczytu.
      Nasze życia, dzieci i przyszłych pokoleń są w waszych rękach, a wy nas zawodzicie.
      Czy chcecie być zapamiętani jako ci, którzy mieli szansę działać, ale zdecydowali, by nic nie zrobić? Jako zdrajcy naszej generacji, zdrajcy społeczności, które desperacko walczą o przetrwanie?"
      ciach.

      A ogloszony przez prezia komunikat do prasy , ze PR odniosl "sukces" w postaci kolejnego "zwyciestwa" ..../1: 26? /na Szczycie UE jest tylko propagandowym chwytem na rynek wewnetrzny, dla uspokojenia wrzenia "barborkowcow", czekajacych na kolejne kompensaty-podwyzki.
      Bo im sie naleza!
      A co, z reszta? rzad sie wyzywi, to juz wiemy.
      oko.press/127-morawiecki-jako-czarny-piotrus-klimatycznego-szczytu-ue-a-i-tak-posluchamy-komisji-europejskiej/
      businessinsider.com.pl/wiadomosci/neutralnosc-klimatyczna-ue-i-polski-co-sie-tak-naprawde-wydarzylo/rnz242q
      Pazernosc bogatych i cynizm politykow sa rozbuchane do granic mozliwosci. To bezwglednie powiazany "tandem" kierujacy miliardy ludzi w odwrotna strone, niz kiedys zakladano.
      Tylko, ze dalej , nie ma nic. To kwestia czasu. Zasoby sie kurcza , niektorych "dobrze" juz bylo. Wiekszosci "dobrze" - nie bylo nigdy.
      I to ostatni moment na refleksje i zmiane kierunku dzialan, bo zadne slowa, nie zmienia faktow.
      Pozdrawiam serdecznie Ulubienecy. Czytam Was uwaznie , Alfredko trzymaj sie zdrowo!
      Ale sie "rozwinelam": ( to zle sie konczy .Brak mi umiaru, stad wniosek- nie nadaje sie /na salony. No i dredow/ a la olimpijskie gniazdo/na pewno nie mamsadMam nadzieje, ze Nobliska sie nie pogniewa za to moje skojarzenie?
      • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 21.12.19, 10:45
       Jesli cos moze pojsc zle, to pojdzie na pewno. To jedno z praw Murphy'ego. Wyszlam z czelusci, choc nic sie nie zmienilo. Ale przed chwila znalalazlam ogloszenie/ mam nadzieje,ze prawdziwe?smile/
       facet.onet.pl/warto-wiedziec/milioner-szuka-przyjaciol-chce-zamieszkac-z-nimi-w-raju/l1wwwv8
       Parametry wiekowe spelniamsmile Szukam wspolnika znajacego angielskismile zeby napisal w moim imieniu "list motywacyjny"/ powiem po polsku co ma napisacsmile/ , moge opiekowac sie zwierzecymi domownikami "sasiadow", udajacych sie gdzies dalej na zakupy smile oraz bede spacerowac ze swoim psemsmile/ ktorego chce miec. Obcy jezyk jestem w stanie opanowac w zakresie mini, bo.... "Przyjaciele rozumieja sie bez slow".
       Mowie serio, kto sie pisze? Sama nie bede sie wyglupiac. Bardziej.
       Serdecznie pozrdawiam Ulubiency,
       kiedys ta boa musi sie skonczyc.
       • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 21.12.19, 13:47
        Niedaleko pada jablko od jabloni...
        "Kwiat Jabloni" i ich wersja "Hustawki".
        www.youtube.com/watch?v=LDFo6vk5QUk
       • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 21.12.19, 14:02
        Graj Ty ([b]lepiej[)/b] w toto-lotka!
        Masz wieksze "szanse" sobie-samej taka wyspe kupic,- Mila Warum smile
        Eeeech....

        Wiara w Maryje (Krolowa Polski) i dobrodziejstwo "reform" Dobrej Zmiany oraz poslannictwo (Twoich interesow) Jezusa Chrystusa "Krola Polski" tez trzeba wziac pod uwage!.
        "Noc Cudow" akurat przed nami,- warto sprobowac! smile
        Zapewne przeczytalas tez odnosnik (link) zalacony do tej Informacji o "poszukiwaniu ürzez milionera kandydatow" :
        podroze.onet.pl/ciekawe/aleksandra-smetek-opowiada-o-emigracji-do-nowej-zelandii/hvtdz8e
        Ta Pani (pewnie) dobrze zna angielski ( w jezyku hindi pewnie nie "poderwala" meza-Hindusa?)
        i z zalaczonego tam bogatego serwisu zdjeciowego od tej "anglistki" "dowiesz" sie jak wyglada........
        "......5 metrów kwadratowych drewna na opał na zimę".
        Nowa Zelandia, jezeli Ziemia jest "okragla" to (z naszej perspektywy) stoi "na glowie" wiec (pewnie)
        i opal liczy sie tam w "kwadratach" co Twoja wiedze inzynierska tez postawi "na glowie" smile.

        Jak "znam" zycie, a wiem o czym pisze bo stalem wobec alternatywy zycia "gdzies" (w Swiecie)
        i Nowa Zelandia (lub Australia) tez wchodzily w rachube, tylko......
        - to bylo przed ca.:40-tu laty, mialem 30 lat, (zawodowe) zycie przed soba i w (pewnej) perspektywie oficjalny Program Imigracyjny (gwarantowany przez Rzad Nowej Zelandi) a nie "widzimisie (jakiegos) .....milionera i konkurs "przydatnosci".

        Jasne, Ty masz, na starosc "gwarantowane" (przez Dobra Zmiane) wysokie swiadczenia z Twoich lokat w Funduszu Emerytalnym wiec "kawalek chleba" (z szynka) w czasie miedzy spacerami po pustych plazach (z psem!) Masz "jak w Banku".
        To "proza" zycia (wszedzie na Swiecie) o ktorej tez warto myslec szczegolnie gdy emeryture ma sie z ZUS-u a ceny sa takie (raczej) "z drugiej Polkuli" smile)

        Nudze, jak zawsze, ale jak Bys sie nie "zakwalifikowala" to zycze Ci: Wesolych Swiat w warunkach
        (i standardzie "pogodowym") Polski "B" gdzie przyszlo nam zyc.
        Ja, (przynajmniej) z "wyboru", ale Tobie (z okazji Swiat) zycze: spelnienia marzen.
        pozdr.,-

        • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 21.12.19, 15:16
         Nie podcinaj mi skrzydel , zanim odlecialam!smile
         Gdyby nie te pocztowkowe widoki ,i ta + temperatura za oknem / co prawda te silne promienie UV mnie lekko zmrozilysad/ i to praktyczne podejscie DIY/ po naszemu -koniecznosc zyciowa/ , to....nad czym sie zastanawic?
         Zyc ,nie umierac, drozyna prawie jak u nas /cena chleba do przelkniecia, bez mleka przezyje nie majac dzieci , a nauczona ,a wrecz zahartowana zyciem 6 dekad w PL mam opanowane "mniejsze" potrzeby "zyciowe" /, no i... ogrzewac dom trzeba krocej.
         Minusow nie widze, oprocz przekonania laskawego milionera,ze powinnam sie znalezc wsrod 10/7,5 mld
         Niestety Pp, we wszystkim masz racjesad
         Problemem jest moj brak pieniedzy / stad szukanie "wspolnika- do 2 os. domu, bo moja emerytura gwarantuje mi wegetecja ciut powyzej poziomu min,, ktory uprawnia do zycia na koszt innych. .A tam moglaby nie wystarczyc na podstawowy czynszsad
         Smykalki do jakiegos "obracania " nie posiadam.
         .... ostatnio mialam do czynienia z kilkoma instytucjami powiedzmy "urzedniczymi", nooo, wrazenie skali ! mi pozostalo, biurokracja znowu kwitnie na potege, ilosc pokoi do odwiedzenia osobiscie zalezy od skali "zlozonosci" sprawy i il.parafek na papierze, a odpowiedzialnosc za jakiekolwiek "niescislosci" i "nieterminowosc" obarcza urzad z definicji
         i tak "petenta"/ mogl chodzic szybciej!!!. I sam wiedziec!,ze przepisy sie zmieniajasad
         Internet sluzy tylko urzednikom do kontroli . Nie jako medium doradcze, kontaktu i szanowania czasu jednostki - podatnikow.
         I ten krotki i wydawalo mi sie poczatkowo - prosty,"tor przeszkod" urzedniczych mnie zdumial i tak zmierzil, a przeprowadzona pisim szturmem dekonstrukcja panstwa prawa za pomoca "glosowania" bez prawa glosu dla opozycji / jakiejkolwiek dyskusji/ sprawila, ze mam wrazenie, ze wszedzie jest lepiej, nawet na koncu swiata.
         Czeka nas wypier'pol, niestety na "wlasna prosbe" urzedujacych. Wbrew woli szarych ludkowsad
         Spokojnych Swiat Ulubiency, z dala od zgielku codziennosci i poczucia bezsilnosci.
         Poki co odwlekam to co mam zrobic, / prokrastynacja?smile/. A czas nieublaganie lecisad
         • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 21.12.19, 15:32
          TO na zakonczenie prasowkowego watku, i niechlubna "pamiatke"/ potomnym/:

          www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,25536006,nalecz-30-lat-temu-jaroslaw-kaczynski-walczyl-o-niezalezna.html#s=BoxOpImg2cyt.
          " - Wrócił też pamięcią do wydarzeń sprzed 30 lat, kiedy w Polsce zmieniał się ustrój.
          - To jest właśnie pewien chichot losu i ironia historii.
          30 lat temu Solidarność uważała, że utworzenie niezależnej Krajowej Rady Sądownictwa - czyli odbieranie partii procesu nominowana sędziów - to jedna z najważniejszych spraw.
          Najmocniej walczył o to profesor Adam Strzembosz, a osobą numer dwa był Jarosław Kaczyński.
          Dziś szef PiS ten system wywraca, bo sam jest u władzy - przekonywał Nałęcz.

          Arkadiusz Myrcha, poseł Koalicji Obywatelskiej, dodawał, że za zmianami w sądownictwie stoją osobiste odczucia szefa PiS.
          - Prezesa Kaczyńskiego razi środowisko sędziowskie, bo jest od niego niezależne.
          Dlatego na szybko przygotowano ustawę, która z mocy prawa ma im zabronić stosowania prawa europejskiego w Polsce - mówił Myrcha."
          Koniec. Cyt.
          • haha30 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 21.12.19, 23:06
           Tu masz w pelni racje i na madre wypowiedzi sie powolujesz ale hmm.......
           Jak dlugo ca 40% naszych rodakow mozna "za psi walek" (pincet i ochlapy) mozna "kupic" zadne rozsadne "argumenty" tu nic nie zmienia!,

           Nigdzie (na Swiecie) nie jest "idealnie" (w Nowej Zelandii - tez), a widzi i odczuwa sie to wtedy jak w tym osobiscie uczestniczysz.
           Zawsze "wiedzialem" (poznawszy przed tem z autopsji) iz naszego/polskiego "zapedu" w kierunku realnej demokracji i rynkowego kapitalizmu oparte sa na "wyobrazeniach" (i poboznych zyczeniach) bardziej niz na wiedzy i znajomosci realiow zycia w takich warunkach.
           Latwo sie "slucha" o bezrobociu, nierownosciach spolecznych, czy "bogactwie" (pewnej, niewielkiej czesci spoleczenstwa) w Krajach ktore nie doznaly konfrontacji z innym systemem spolecznym jak ma sie (zawsze!) pewna prace (choc bylejak oplacana), sasiedzi maja takie same "nic" jak my a "dazeniem" (zyciowym) jest fiat 126p smile

           Gdy konfrontujemy to z realiami: tragedii realnego bezrobocia, rzeczywistych roznic spolecznych, faktem iz sasiad: len, cwaniak i "kombinator" zawsze jezdzi (i bedzie jezdzil) najnowszym Mercedesem a my, co "urabiamy sie po lokcie" (od switu do nocy) by kupic (koniecznego! bo nie ma "panstwowej" komunikacji ) uzywanego Opla czy (takiez) male VW, zalety tego "wymarzonego" systemu troche sie "relatywizuja" smile
           Wraca "tesknota" za PRL-em bo bylo "sprawiedliwie(j)" (wszyscy "gowno" mieli) a i Gierek (ponoc) "prywatnie" jezdzil Fiatem 126p smile

           Te "tesknoty" koncza sie jak w Rosji (kilkuset miliarderow, kilka tysiecy milionerow i 400 zl emerytury dla pozostalej choloty) czy doswiadczeniami "niezrozumialej" demokracji Republiki Wajmarskiej ktora (dla Niemcow) skonczyla sie "sprawiedliwa" (i oczekiwana) dopuki nie stala sie realna (i wziela Obywateli "za morde") Dyktatura
           zbrodniarzy-nacjonalistow.
           Na "szybka" nauke Demokracji (i to taka: "raz a dobrze!") wystarczylo Im 2-3 lata i "przeciagniecie" spoleczenstwa (przez Aliantow a przede wszyskim Ruskich) przez probki i przyklady "dobrodziejstwa" innych systemow smile
           Nam (Polakom) nigdy (i nigdzie) nie bedzie "dobrze", my tradycyjnie musimy dawac "d...py" i przegrywac wszystko i zawsze.
           To jest w interesie Kosciola i bandy skorwieli ktorzy (sami i z rodzinami "przy korycie") zawsze (wczesniej czy pozniej) "dorwa sie" do wladzy "rzucajac" gawiedzi jakies ochlapy.
           Paranoja iz nie z "wlasnych" tylko (w ostatecznym rachunku) tych idiotow do kupienia za "pincet".

           Mila Warum, sorry za moj (poprzedni) wpis.
           Gdy bys miala (dzisiaj) 20-30 lat to "doradzal bym" Tobie kazda zmiane z perspektywami
           (nawet "iluzorycznymi") powodzenia tego "przedsiewziecia" smile
           Teraz to poswiec swoja energie na najdogodniejsze "urzadzenie" (dokuczliwosci starosci jeszcze z autopsji nie znasz!, a badz swiadoma iz "poznasz") sie w warunkach
           (na "wyspach i plazach" wraz z willami za "darmo") ktore sa Tobie "blizsze" niz lokalizacje na.... Antypodach smile.
           Z naszej "grupki" forumowej (dawnego skladu) to "stwozona" do zycia "gdzies" jest Jan-Kran i "da sobie rade zawsze" Wedrowiec, ale nie Ty (i ja-tez).
           Nawet Omeri ktora "zna" i jest "w domu" (jak w Polsce) w Austrii (czy kazdym Kraju niemieckojezycznym) jakos nam nie komunikowala iz tam planuje "starosc".
           Sa powody widac "wazniejsze" niz fakt iz, dla czesci z nas, mimo "mozliwosci, znajomosci jezyka, mentalnosci i kultury i (pewnie) finansowej dostepnosci z tych "alternatyw" nie korzystaja.
           Emigracja jest dla "mlodych" takich co maja (jeszcze) czas by totalnie "przemeblowac" swoje zycie (i nawyki) oraz dostosowac je do miejscowych wymogow, obyczaju i spolecznego (tam) "porzadku",
           Starosc (wiek emerytalny) to nie najlepszy okres do "eksperymentowania"
           i kompletowania doswiadczen a juz na pewno nie okres gdy nam "obojetne" jest czy:
           w pociagu, przeciagu czy "na dragu" smile
           Znam z autopsji (mlodosci) i czesto doswiadczalem smile
           Jak masz "srodki" (finansowe) to urzadz sobie gniazdko ktore juz "masz" tak bys byla zawsze (najwygodniej) "u siebie" i w znanych Ci warunkach zewnetrznych i otoczeniu,
           I ew. podrozuj: sprawdzaj swoje "wyobrazenia" z realiami ale emigracja nawet do "Raju"
           (takiego: "z przekazow, zdjec i opowiesci" ) to jednak "poroniony" pomysl.
           Jak nie mrowki to .... termity (szarancza itp) sa wszedzie a na pytania "co lepsze" (dzuma czy cholera?) mialas czas przez (prawie) lat 60-siat.
           Teraz chcesz "szukac" odpowiedzi?.
           Milych Swiat i... pozdrawiam.
           - pieke pasztet, robie pierogi (z grzybami) a jutro_ ciasto (makowce). Wigilia w Stolicy (u dzieciakow, z reszta "starych polamancow" ale Swieta i Nowy Rok w "mazurskim" domu)

           pE           • alfredka1 Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 23.12.19, 21:32
            Moi drodzy Przyjaciele ...
            stała sie rzecz nie do uniknięcia ..
            - nie potrafię dyskutowac,
            wydaje mi sie , że już wszystkie /parszywe/ wnioski wyciągnęłam,
            nie potrafię też wyzbyć się traumy, która mnie /nie tylko mnie/ dotknęła po skutkach najlepszej ze zmian ...sad

            w środęrozmawiałam z panem Milczanowskim /przyjacielem z tworzenia ROAD-u, UD i UW ./ umówiliśmy się na spotkanie po świetach .......
            a w ogóle to smutno !!! sad(

            Joanna piecze piernik a ja robię pierogi z grzybami kapustą ..
            bigos /litewski/ już trzeci dzień "dochodzi"
            uściski serdeczne http://s18.rimg.info/407d7aefddde281deb1b06719c074ffe.gif
            • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 23.12.19, 22:27
             Wirtualne usciski Fredziu, dla calej Waszej "3". I serdeczne zyczenia .
             U mnie leje ~caly dziensad i jest zupelnie nieswiatecznie. Bigos jest i salatka i sernik. Tylko nie wiem czy bedzie komu to wszystko zjescsad Plan na jutro to tylko kompot z suszu, bo chce by ladnie pachnialo. i go lubie.
             • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 29.12.19, 13:47
              Daty mobilizuja do roznych zestawien. Kiedys nie wyobrazalam sobie 2000 roku / mialam miec wtedy 40 lat!/, dzis kolejne dziesiatki lat, przlatuja przez pamiec, tak wiec warto chocby naglowkami powspominac:
              wiadomosci.onet.pl/kraj/koniec-prl-quiz-na-30-lat-wolnej-polski/x4f6vpq

              Wszystko bylo wazne, wszystko mialo znaczenie, a teraz? Okazuje sie,ze to tylko kartka historii.
              "w 2003 r. - 3/4 obywateli PL bylo za wejsciem do UE,
              w 2005 r.- "Był to też rok, w którym spotkali się w jednym miejscu prezydenci Polski, Izraela, Rosji, Francji, Niemiec, Ukrainy, wiceprezydent USA i wysocy rangą przedstawiciele kilkudziesięciu innych państw. "
              "60. rocznica wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
              Aleksander Kwaśniewski, Mosze Kacaw, Władimir Putin, Dick Cheney, Jacques Chirac, Horst Koeler i Wiktor Juszczenko spotkali się w na terenie dawnego obozu zagłady w Oświęcimiu."
              Jak niewiele trzeba czasu zeby wszystko zniszczyc, zepsuc wieloletni wysilek /marzenia wielu ludzi, wystarczy zla woli -pojedynczych ludzi/ "ambitnych inaczej"?/ , troche kasy, znajomosc "prawa", i... sporo bezczelnej socjotechniki. Smutne.I jak tu byc optymista?
              • warum Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 31.12.19, 17:42
               W czasach gdy czas / dostep od reki / i internet / medium/ tworza "real" dla milionow ludzi, latwo manipulowac i siac zamet. Bo ludzie nie mysla, nie szukaja, tylko bezkrytcznie wierza w to, co ktos im podaje 'na tacy" - do przewijania.
               Juz nawet nie chodzi mi o "tematy", ktore sie walkuje, albo skrzetnie usuwa z 1.stron wirualnych gazet.
               Raczej o chwiejnosc calego pokolenia ludzi, nie znajacych innych zrodel, czy chocby - potrzeby wiedzy, co sadza inni ludzie/ powiedzmy bardziej obeznani w problematyce, bo tych nikt nie pyta o zdanie/ bo psuliby "koncept", ani pozniej -ich nie "drukuje"sad/.
               Latwosc z jaka mozna zachwiac "podstawami" dotychczas znanymi nam, seniorom, wychowanym moze niedoskonale, ale chociaz z mozliwoscia - dowiedzenia sie z roznych zrodel,/ co zacz, czy skad to sie wzielo/, lekko mnie przeraza. Przerazalaby bardziej, ale skoro mlodzi wiedza lepiej, i sa teflonowi na uwagi , to chyba sie sparza. Chyba innej drogi nie masad
               Obawiam sie tylko, ze zamiast "korekty" zachwytu nad internetem , czeka nas wersja "zmodyfikowana" pod potrzeby "organow", a to na pewno jest patologia dla idei - wynaturzenie i ograniczenie wolnosci- slowa , wiedzy, informacji, dostepu do roznych zrodel.
               Mysle ze nastapi odwrot , mlodz strzeli focha, i poczuje sie oszukana, /przez nas, starszych!/ ,ze im nie powiedzielismy wszystkiego.... ze to nie ikonki, tylko zywi ludzie, im cos podsuwaja wciskaja!!!! nie to co im potrzebne tylko, co "nadzorcy" i marketingowcy - chca im "sprzedac"/.
               O ile dotyczyc to bedzie tylko kupna ciuchow, zabawek, kawy, czy innego badziewia dotad nie bedacego na topie pozadanych rzeczy, to .... zadna strata- to nauka za wlasne pieniadzesmile, ale jak dotyczyc to bedzie jakiegos zycia, przewrotow, przesladowan, wojny - to .... zaczyna byc strasznosad Jako "ostatnie ogniwo" jestesmy tylko biednymi odbiorcami, a co z tym zrobimy, jak zareagujemy - od tego zalezy wiele. Byle rozumu starczylo, nam wszystkim.
               Tego sobie i Panstwu zycze / chociaz akurat w Was - nie watpie!, szkoda mi mlodych, bo lada moment banka cudownosci prysnie/
               Tyle sie nagadalam, a miala byc podumowujaca prasowka:

               Cyt.
               " Technologia deepfake – to co widzisz na ekranie mogło się wcale nie wydarzyć
               dzisiaj 10:19 aktualizacja 11:59 Politico"
               wiadomosci.onet.pl/politico/technologia-deepfake-sprawia-ze-nawet-prawdziwe-wideo-mozna-dzis-zakwestionowac-w/e08tszw
               To nie sztuczna inteligencja, to ludzie za tym stoja.
               • jan.kran Re: Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? ( 31.12.19, 18:57
                Pora na nowy wąteksmile

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka