Dodaj do ulubionych

Z jakiego kraju jest serwis

05.06.18, 17:36
Chciałam napisać o tym wcześniej, brak czasu nie pozwolił, ale wracam do tematu. W mojej pracy jestem w pokoju z koleżanką, do obowiązków której należy m. in. zakup biletów lotniczych albo kolejowych oraz rezerwacja hoteli dla członków zarządu, którzy dość regularnie wyjeżdżają służbowo. Ja robię zupełnie coś innego, pracuję z papierami, sprawdzam umowy, piszę opinię, więc nigdy nasze obowiązki zawodowe się nie krzyżują. Mam z nią bardzo dobry kontakt. Kilkakrotnie słyszałam jednak, jak przy rezerwacji hoteli w Polsce pytała na recepcji jakiej narodowości jest obsługa i upewniała się czy na pewno polskiej. Z ciekawości zapytałam ją czemu tak robi. Powiedziała mi, że jeden z członków zarządu nie znosi być obsługiwany przez Ukraińców czy Białorusinów i żąda, aby zakwaterowanie było mu organizowane wyłącznie w miejscach, gdzie pracują Polacy. Tak wygląda sytuacja. Chciałabym poznać Waszą opinię w dwóch sprawach. Po pierwsze, czy przeszkadzałoby Wam, gdyby ktoś z kręgu Waszych bliższych znajomych lub rodziny, miał podobne podejście i rezerwując dla siebie hotele pytał o narodowość obsługi, wybierając tylko polską? Po drugie, czy dopuszczacie możliwość samemu postępowania w ten sposób w jakichś szczególnych sytuacjach, np. jeśli mieliście bardzo złe doświadczenia z obsługą z danego kraju? Dodam jako ciekawostkę, że koleżance z pokoju zdarzyło się kilka razy przez telefon (po angielsku) oczywiście dopytywać o takie rzeczy rezerwując hotele zagranicą, głównie w Czechach i w Estonii, gdzie najczęściej członkowie zarządu wyjeżdżają.
Pozdrawiam wszystkich z nowego forum.
Obserwuj wątek
    • aqua48 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 18:16
      prawnicza1985 napisała:

>czy przeszka
      > dzałoby Wam, gdyby ktoś z kręgu Waszych bliższych znajomych lub rodziny, miał p
      > odobne podejście i rezerwując dla siebie hotele pytał o narodowość obsługi, wyb
      > ierając tylko polską?

Przecież to jego osobista sprawa.

>czy dopuszczacie możliwość samemu postępowania
      > w ten sposób w jakichś szczególnych sytuacjach, np. jeśli mieliście bardzo złe
      > doświadczenia z obsługą z danego kraju?

Nie miałam nigdzie, w żadnym kraju takiego złego doświadczenia. Ale owszem, zakładam, że np. można się z kimś z obsługi hotelowej nie móc dogadać, choć trudno mi to sobie wyobrazić, bo od ludzi zatrudnionych w takich miejscach wymaga się dobrej znajomości kilku języków, być może po takim doświadczeniu szukałabym ekipy polskojęzycznej.
      • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:20
        Typowy popis wspaniałego Krajskiego. Ignorancja w płaszczyku eksperta; swoją drogą ciekawe, że szkolenia prowadził w hotelu A, a nocował w hotelu B. Któż to organizował? Gdzież poszanowanie dla eksperta?

Jego teksty o braku higieny i profesjonalizmu są wysoce żenujące. Ale dobrze, że on swoją ignorancję obnaża - bo tak jak on myśli zadziwiająco dużo ludzi. I dzięki niemu dokładnie widać, do czego można się odnieść, jeśli chce się z takim dumnym (czt. durnym) ksenofobem polemizować.

Tak na marginesie, mam w rodzinie dwie Ukrainki. Jedna jest gosposią, z doktoratem z archeologii - nie ma tu dla niej pracy w zawodzie, przynajmniej nic za porządne pieniądze. Druga teraz pracuje poza Polską, ale ma męża Polaka; skończyła w domu ASP i jest artystką, ale pracuje w technicznym zawodzie. Nigdy, ale to nigdy, nie odniosłam wrażenia, że nie chciało im się postarać. Wprost przeciwnie.

Regularnie widzę, że wielu Polakom nie chce się postarać choć odrobinę - mogliby tacy nauczyć się sporo od tych pogardzanych sąsiadów zza wschodniej granicy.

--
        Dobre obyczaje - kulturalne forum dyskusyjne o tym, jak się zachować
        • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:28
          dla mnie jest zaskakujące, ze istnieją ludzie, którzy kogoś o takich pogladach, anachronicznej wiedzy i niechlujnym wyglądzie uwazaja za eksperta od SV smile

--
          Korcia
          "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
          • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:37
            Szewc bez butów chodzi... To zupełnie jak człowiek piszący zawodowo, a w czasie prywatnym omijający na komputerze "shift" i "alt" - tak bywa po prostu. Myślę, że Krajskiego lubią laicy - a ci przecież chodzą na takie kursy, jakie on oferuje.

--
            • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:40
              Positronium jeśli masz zastrzeżenia do mojego sposobu pisania zwyczajnie to napisz, bona razie to stosujesz niezbyt ładne wycieczki, za które usuwasz innym posty smile i bynajmniej, nie napisałam tego o sobie ...
              Nawiasem mówiąc, czy nawiązywanie do czyjegoś zawodu bez kontekstu zupełnie jest aby grzeczne?

--
              Korcia
              "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
              • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:43
                Koro, napisałam, że ekspert czasem sobie odpuszcza i nie świadczy to od razu o jego braku profesjonalizmu.
                Zapomniałam, że jesteś dziennikarką, przepraszam jeśli Cię urazilam; czytam teraz na innym forum temat o tłumaczach i stąd to porównanie.

--
                • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:49
                  Ok, chyba pomyliłam Cię z kimś innym, bo ktoś ostatnio też nawiązywał do mego zawodu i wydawało mi się, ze Ty ...Tak, ekspert też czasem może odpuścić, czy inny specjalista, ale pan Krajski nie odpuszcza, tylko tak ma i to jest tragedia

--
                  Korcia
                  • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 00:23
                    No trudno by było, żebym jednocześnie pisała do Ciebie przytyki i usuwała je zaraz jako łamiące zasady... Schizofrenicznie.
                    Chlapnęłam tym przykładem bezmyślnie, mea culpa.

--
        • droch Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:35
          > swoją drogą ciekawe, że szkolenia prowadził w hotelu A, a nocował w hotelu B.

To akurat jest zrozumiałe. Za całość szkolenia wystawił fakturę na X, a koszty dojazdu i noclegów to była jego sprawa. A że szkolenie odbywało się w dość drogim hotelu...
          • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:39
            Rozumiem to, ale jednak naturalnym wydaje mi się negocjowanie preferencyjnej stawki nocowania w hotelu, skoro dla nich wykonuje usługę. Chyba, że tylko tam wynajmowano salę bankietową, a szkolenie było prowadzone przez niezwiązaną z hotelem firmę.

--
    • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 18:30
      Hmmm gdyby szło jak w zapytaniu o bliską mi osobę, to przede wszystkim interesowałoby mnie skąd taka a nie inna postawa i od tego jaka byłaby jej geneza uzależniałabym ocenę tej postawy.
      Czy gdybym miała bardzo źle doświadczenia z obsługą danej narodowosci starałabym się wybierać miejsca, gdzie obsługi tej narodowości nie ma? Nie wykluczone - zależałoby pewnie od stopnia złych doświadczeń

--
      Korcia
    • ola5488 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 21:34
      Ciekawe pytania i ciekawa sytuacja, nie tylko do akademickiej dyskusji.

Mnie nie przeszkadzałoby, gdyby ktoś kierując się przykrymi doświadczeniami z przeszłości dbał o taki a nie inny personel hotelu. Natomiast jestem przeciw dyskryminacji ,,bo tak".
      • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:04
        Jaka jest różnica, miedzy dyskryminacją ze względu na "sytuację z przeszłości" a dyskryminacją "bo tak"?
        Moi zdaniem - żadna.

Bo przecież, czy każdy Hindus jest odpowiedzialny za to, że kiedyś trafiłam do hotelu, w którym niemiło mnie potraktowali właśnie Hindusi? Oczywiście, że nie. Czy każdy Niemiec jest odpowiedzialny za to, że kiedyś w niemieckiej restauracji w Niemczech, niemiecki kelner był dla mnie opryskliwy? No oczywiście, że nie.
        I tak dalej... Przykre doświadczenia dotyczą konkretnych osób, a nie całych narodowości czy grup etnicznych.

--
        • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:17
          Wiesz, a ja wiem o co Oli chodzi chyba - o to, że są ludzie nielubiący jakiejś nacji zupełnie bez nijakiego powodu i tacy, którzy jakiejś nie lubią bo mają przykre doświadczenia z jej przedstawicielami. I jakkolwiek - racja - co winien ktoś tam danej nacji, ze ktoś zupełnie inny zachował się źle? - to jednak taką niechęć spowodowaną takimi doświadczeniami mozna próbować zrozumieć tak po ludzku...
          Moja znajoma ma uczulenie dosłownie na Romów i wiem od niej dlaczego - kiedyś dwie Romki okradły jej ukochaną ciotkę i owa pani straciwszy wszystkie oszczędności dostała zawału i zmarła. te Romki zresztą złapano ale ukarane zostały oczywiście wyłącznie za kradzież ...od tamtego czasu, a było to dawno kolezanka nie chce mieć nic wspólnego z Romami - jak wielu ludzi, tylko ze większośc z tych wielu nie lubi Romów własnie "bo nie" nie majac przykrych doświadczeń z nimi, szczególnie tak jak kolezanka dramatycznych

--
          Korcia
          • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:24
            "Przykre doświadczenia dotyczą konkretnych osób, a nie całych narodowości czy grup etnicznych."
            Czy t zdanie, w Twojej ocenie Koro, świadczy o tym, że nie zrozumiałam wypowiedzi Oli?

Serio Koro, nie trzeba wszystkim tłumaczyć rzeczy, na które ewidentnie odpowiedzieli... Zrozum, że niektórzy z nas świadomie polemizują z innymi. wink

--
            • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:35
              A Ty uwazasz, ze ja polemizuję nieświadomie ? Dla mnie owszem, jest róznica czy ktoś unika jakiejś nacji, bo miał z nią przykre doświadczenia, czy "bo tak"

--
              Korcia
        • ola5488 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:22
          positronium napisała:

> Jaka jest różnica, miedzy dyskryminacją ze względu na "sytuację z przeszłości"
          > a dyskryminacją "bo tak"?
          > Moi zdaniem - żadna.

Różnica w moim.przekonaniu jest. Ktoś może mieć np. niechęć do luster w pokojach hotelowych lub np. danego koloru ścian. Wtedy rozsądne jest, gdy wybierze inny. Na tym polega wybór na podstawie osobistych doświadczeń lub preferencji.

> I tak dalej... Przykre doświadczenia dotyczą konkretnych osób, a nie całych nar
          > odowości czy grup etnicznych.

Oczywiście, to naturalne.
            • ola5488 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:33
              positronium napisała:

> Olu, ale jak się mają lustra do ludzi?

Niektóre obawy są irracjonalne, nielogiczne. Ale to ludzkie. Dopóki nie krzywdzi się drugiego człowieka słowem lub czynem, to nie widzę powodu, aby nie wybrać hotelu gdzie przykładowo pracują sami Polacy... To jest wybór. I dobrze, że jest.
                • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:47
                  Wiesz, wydaje mi się ze nie jest dobrze nadużywać słowa dyskryminacja...Czasem właśnie takie a nie inne traktowanie ludzi wynika z doświadczeń ....Kiedy byłam młodziutką dziewczyną jeździliśmy do Berlina Zachodniego z kolegami - nie na jakiś przemyt, tylko ot tak, na zakupy ...Jak w sklepie, np. w Aldiku ochroniarze usłyszeli polski język, to chodzili za nami krok w krok pilnując czy czegoś nie kradniemy ...No tak, dyskryminacja, nigdy w życiu niczego nie ukradłam, a tu mnie podejrzewają tylko dlatego, że jestem Polką ...A ci ochroniarze dlatego podejrzewali Polaków o kradzież i ich "pilnowali", ponieważ Polacy tam kradli na potęgę - niestety. Ci pracownicy materialnie odpowiadali za straty wynikłe z kradzieży, więc calkiem logicznie starali się zminimalizować te straty "pilnując" przedstawicieli nacji, która najwięcej kradła ...Dyskryminacja, czy zwyczajna ostrożność z doświadczenia?

--
                  Korcia
                • ola5488 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:55
                  positronium napisała:

> Dyskryminacja ludzi (nie luster!) to jest jednak krzywdzenie innych.
                  >

Być może nie podkreśliłam - dla mnie to nie jest dyskryminacja, jeśli taki wybór jest spowodowany przykrymi doświadczeniami z przeszłości. Za lęki czy uczucia człowiek nie odpowiada. Za postępowanie - owszem.
                  • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 23:00
                    Ale właśnie postępowanie jest widoczne dla innych, a nie jego powód. Zatem, unikając jakiejś grupy osób ze względu na ich narodowość, grupę etniczną czy wyznanie, de facto tę grupę dyskryminujesz. Niezależnie od tego,czy robisz to z powodów osobistych, czy jakichkolwiek innych.
                    Trzeba na to spojrzeć uczciwie.

--
                    • ola5488 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 23:08
                      Nie widzę braku uczciwości w tym, że człowiek moze chcieć uniknąć przykrych lub trudnych dla siebie doświadczeń, gdy nie krzywdzi tym nikogo. Zaznaczam, że mówię o sytuacji, gdy ktoś kulturalnie dokonuje wyboru, a nie na zasadzie ,,a bez Ukrainek tylko proszę, bo nie toleruję". Myślę, że potrafimy obie wyobrazić sobie taktowne zachowanie w takiej sytuacji. (Nietaktowne również, ale nie o takim mówię).
                      • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 23:10
                        A jak taktownie powiedzieć, że nie życzysz sobie w obsłudze konkretnej nacji?
                        I czy ludzie, którzy mają paszport zagraniczny, ale całe życie mieszkają tutaj też się do tego łapią?

--
                        • ola5488 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 23:12
                          Nie rozważałam szczegółów paszportu, przyznaję wink Na szczęście nie mam tego typu lęków ani obaw.

Co do taktownego postępowania - pewnie napisałabym na forum ,,Dobre Obyczaje", aby dostać częśx mądrych odpowiedzi, a wszystkie na pewno jako różnorodność smilesmile
                          • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 23:27
                            Idealnie dyplomatyczne odpowiedź, jestem pod wrażeniem! XD Brawo, Olu!

Ale na serio, niepokoi mnie taka postawa i usprawiedliwianie dyskryminacji. Wyciągając ciężkie działo: Hitler ponoć też miał jakiś osobisty powód, żeby Żydów nie lubić.
                            To co, dyskryminujemy dalej?

--
                              • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 23:34
                                Ale przede wszystkim - gdyby Hitler z powodami osobistymi czy bez nich nie lubił Żydów i zwyczajnie ich unikal - nie przyjaźnił się z nimi, nie stołował u nich, nie szył sobie ubrań itd. i na tym koniec, to nie byłoby holokaustu

--
                                Korcia
                                • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 23:37
                                  Takie czasy, że ci Żydzi jednak mieszkali w jego okolicy. Ich pech.

To nie jest nadużycie, to jest dokładna ilustracja tego, co się dzieje jak dużo osób folguje swoim "irracjonalnym, ale usprawiedliwionym" uprzedzeniom.

--
                                  • ola5488 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 23:44
                                    Ale Ty doprowadzasz do patologicznego przypadku w każdym rozumowaniu w tym wątku.
                                    Istnienie patologicznych przypadków nie oznacza, że dany przypadek jest patologiczny. Jestem daleka od rozpatrywania zachowań ludzkich z perspektywy patologicznych przypadków.
                                    • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 23:50
                                      ...czyli sam fakt, że każda z sytuacji ma patologiczne i prawdopodobne rozwinięcie nie wydaje się przypadkiem świadczyć o tym, że coś tę patologię powoduje? Na przykład - dyskryminacja?

Tak na zdrowy rozsądek - jeśli w hotelu będzie Ukrainiec mówiący po polsku perfekcyjnie, i przypadkiem obsłuży takiego delikwenta jakiego opisała nam Prawnicza, myślisz że tak samo jak jeden "zły" Ukrainiec był powodem do powstania uprzedzenia, ten jeden "dobry" będzie w stanie takie uprzedzenie uzdrowić?
                                      Nie, bo ono leży tak na prawdę poza tymi osobami - ich zachowanie jest tylko pretekstem i wymówką.

Spójrz, jak wiele lat w USA utrzymuje się stereotyp czarnego-leniwego. Mimo, że setki ludzi bogaciły się na ich pracy, samemu nie kiwając choćby palcem.

--
                                      • ola5488 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 23:55
                                        positronium napisała:

> ...czyli sam fakt, że każda z sytuacji ma patologiczne i prawdopodobne rozwinię
                                        > cie nie wydaje się przypadkiem świadczyć o tym, że coś tę patologię powoduje? N
                                        > a przykład - dyskryminacja?

Nie, zdecydowanie nie według mnie. To oznacza jedynie, że jest rozrzut statystyczny i to normalne w przyrodzie. Podkreślając-nie popieram tego, ale istnienie patologicznych przypadków nie świadczy, że całe zjawisko jest patologią. Tu nie ma implikacji. Na zdrowy ale i naukowy rozsądek.
                                        Natomiast Twój przykład był trafny, pewnie. Tylko negatywny wydźwięk znowu byłby tylko w patologicznym przypadku...
                                  • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 23:45
                                    Posit nie stosuj takich tanich zagrywek smile Sprawa jest prosta wg mnie - mamy prawo nawet irracjonalnie kogoś nie lubić i to nie jest zadna dyskryminacja ... Nie mamy prawa robić mu krzywdy, czy utrudniac zycia, ale nie musimy wszystkich lubić

--
                                    Korcia
                                    • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 23:52
                                      Ja nie twierdzę Koro, że trzeba wszystkich lubić.
                                      Ja twierdzę, że nie wolno dyskryminować ludzi za cechy, na które nie mają wpływu. Takie jak kolor skóry, pochodzenie (także klasowe!), czy orientacja seksualna.
                                      Religia to też nie powód do dyskryminacji, chociaż ja akurat nie widzę w większości nic dobrego.

--
                                      • ola5488 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 23:58
                                        To nie było do mnie, ale chciałabym się odnieść. Wedlug mnie nazywasz dyskryminacją coś, co działa na zasadzie lubię/nie lubię, boję się/ nie ufam itp.

Natomiast dyskryminacja w słownikowym znaczeniu jest złem i jestem absolutnie przeciwna.
                                      • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 00:20
                                        Mam podobne zdanie jak Ola Posit, nazywasz dyskryminacją preferencje także te nabyte drogą doświadczenia ...
                                        Znam ludzi, którym UPA bestialsko pomordowało rodziny i nie mają nijakiej awersji do Ukraińców z wyjątkiem tamtejszych nacjonalistów, a znam też panią, którą mąż porzucił dla Ukrainki co u nich sprzątała i teraz pani za nic nie zatrudni Ukrainki do sprzątania, nawet leciwej i nieurodziwej, choć nowego męża ani partnera nie ma ...
                                        Orientacja powiadasz seksualna ....no mam koleżanki les - dwie. Jedna mnie swego czasu podrywała, ale odpuściła sobie po mej deklaracji, ze jestem 100 proc. hetero smile Gdyby sobie nie odpuściła, to bym jej unikała, bo dla mnie to zadna przyjemność ze leci na mnie kobieta...Generalnie nie gustuję w panach innych ras, np. czarnych, zwyczajnie mi się nie podobają tak samo jak wśród bialych panowie z włosami jasny blond. Mogą to być moi koledzy, ale partner - nie - czy to dyskryminacja?
                                        Religia - o ile by mi ktoś nie narzucał, niechże ma jaką chce, ale mężczyzny zorientowanego religijnie, takze reprezentującego rodzima religie bym nie chciała, bo z doświadczenia wiem, że związek osoby mego pokroju z takową byłby bardzo trudny, a po cóż sobie życie utrudniać?
                                        Podobnie - nie chciałabym faceta mającego małoletnie dzieci, kolegów takich mam od groma, ale związek z kimś takim nigdy nie wchodził w grę - dyskryminowałam?

--
                                        Korcia
                                        • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 00:26
                                          Koro, ale co mają twoje osobiste preferencje związkowe do tego, że komuś się utrudnia wykonanie lub zdobycie (utrzymanie) pracy, ze względu na pochodzenie, płeć, czy orientację?
                                          Tzn. ok, jakbyś miała zatrudnić prostytutkę to pewnie te rzeczy byłyby istotne, ale my przecież nie o tym...

--
                                          • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 00:40
                                            OK, tu w wątku mowa o sytuacji, kiedy ktoś wybiera miejsce gdzie określona nacja nie obsługuje, ale przecież za dyskryminację uwazasz też chyba niechęc do wspólnego bytowania z okresloną nacją np. w hotelu, a to z pracą nie ma nic wspólnego

--
                                            Korcia
                                              • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 00:49
                                                Mam na myśli sytuację, gdy gość upewnia się czy np. w danym terminie nie bedzie w hotelu angielskich kobicow - przykladowo.

--
                                                Korcia
                                                • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 00:52
                                                  Szczerze mówiąc, jestem szalenie ciekawa, co odpowiada na takie pytanie obsługa hotelu!

Ja bym pewnie upewniła się co do terminu, po czym zabookowała delikwenta w pokojach pomiędzy rodziną z dziećmi a wycieczką szkolną. W miarę możliwości z jego własnego kraju. wink

Dość żartów na dziś, idę spać. Dobranoc.

--
                                                  • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 08:37
                                                    ale widzisz moim zdaniem niemozenie splycasz ....taki hipotetyczny ktoś ma złe doświadczenia np. z angielskimi kibicami i nie chcałby ich powielać ....Nie, ze nie lubi Anglików jako takich tylko ma 2 -3 tyg urlopu i nauczony doswiadczeniem chce je spedzić w spokoju

--
                                                    Korcia
                                                  • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 12:48
                                                    Koro, zrobiłabym tak, żeby spełnić żądanie gościa - jota w jotę.
                                                    Jeśli poprosiłby o pokój w jak najcichszym miejscu, to wtedy dostałby też odpowiedni, o ile byłoby to w mojej gestii. smile Ale Twój przykładowy gość nie chciał spokoju - chciał być z dala od kogoś konkretnego.

--
                                                  • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 13:34
                                                    Owszem Posit i nic w tym nadzwyczajnego, skoro miał złe doświadczenia ..Zabawne, bo raczej nikt specjalnie nie pchałby się na jedno hotelowe piętro założmy z wycieczką szkolną, czy studentami na plenerze malarskim smile ewentualnie z imprezowiczami integracyjnymi - i nie z żadnego "rasizmu" czy innego "dyskryminowania" tylko z doświadczenia - młodzież na wycieczce zwykle porozrabiać chce, studenci to samo, krawaciarze nawet na integracyjnej imprze - też i mowa nawet nie o jakichs dziki "orgiach", ale spodziewać sie ze będzie głośnawo do późna - należy. A jak ktoś ma nazajutrz konferencję, wazne spotkanie czy nawet planuje zwiedzac od rana to mu takie sasiedztwo nie w smak - proste smile

--
                                                    Korcia
                                                  • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 14:23
                                                    No wiesz, niby widze, ale jesli ktoś ma złe doświadczenia z ANGIELSKIMI kibicami i nie chce ich powielać to jest dla mnie całkowicie zrozumiale, dokładnie tak samo,jak nie chce powielać złych doświadczeń z młodzieżą z polskiej wycieczki szkolnej ...Nie tylko chyba ze względu na narodowość nie wolno dyskryminować, ale ze względu na wiek - także, nieprawdaż?smile

Zabawna jest pewna rzecz - piszę teraz ogólnie, a nie o forum ...Jak ktoś sygnalizuje , ze chciaby spędzic urlop w hotelu gdzie nie ma duzej liczby małych dzici, to czesto spotyka się z obuzreniem świetym, ze jak to, dzieci mu wadzą ...
                                                    Ale już ktoś kto nie chciałby mieć w sasiedztrwie szkolnej wycieczki MŁODZIEZY, tudzież młodziezy na jakims obozie nie budzi ni tylko oburzenia ale i nawet specalnego zdziwienia, raczej zrozumienie...Bo młodziez to lubi rozrabiac, a dieci jak to dzici, musza się wyszalć ..Młodzież też musi sie wyszalec, a człowiekowi nie tak WIEK szalejących przeszkadza, jak zwyczajni to, ze np. hałasują i ganz mu egal ile mają lat, on zwyczajne chce mieć spokój

--
                                                    Korcia
                                                  • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 14:31
                                                    Koro, nie wiem o kim piszesz te dziwne historie o wycieczkach młodzieży, ani do kogo.
                                                    Ani to na temat, ani to sensowne.

Trzymajmy się meritum - wycieczka hiszpańskich kibiców byłaby ok? Oczywiście, ze nie, bo byliby tak samo głośni, jak angielscy, niemieccy czy włoscy. Albo i nawet - polscy kibice.

--
                                                  • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 15:00
                                                    Posi, postuluję rzymać się tego, co się wczesniej samemu pisałaś - Ty zdaje się wspominałaś ze nie wolno dyskryminować nie tylko z powodu narodowości, koloru skóry, czy wyznania ale także płci czy WIEKU.
                                                    Skad wiadomo, ze młodzież będzie akurat TA hałasowała? No nie wiadomo ..Skąd wiadomo, ze kibice będą HALASOWAĆ - też NIE WIADOMO - oze inna młodziez i inni kibice halasują, a CI akurat - nie smile

--
                                                    Korcia
                                                  • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 15:22
                                                    Koro, ale teraz z tą młodzieżą polemizujesz sama z sobą - założyłaś sobie tezę i jej bronisz - ale przed kim?
                                                    Przypominam, w pytaniu była przedstawiona kwestia pracy. Jeśli będę wymagała, żeby w hotelu obsługiwali mnie tylko ludzie o siwych ze starości włosach to faktycznie będzie dyskryminacja młodzieży. Jeśli założę, ze angielscy kibice będą głośni bo są Anglikami, więc nie sprzedam im pobytu w moim hotelu, to też będzie dyskryminacja.

Jak sama zauważyłaś - hałasować nie wiadomo. Dzieci wszystkich nacji mają to do siebie, ze czasem sobie tam pohałasują. Kibice wszystkich sportów i nacji mają podobnie. smile

--
                                                  • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 15:33
                                                    Miało być "hałasować nie wolno" oczywiście, a nie "nie wiadomo."

Co do kibiców nieprawda - no cóż, z moich obserwacji wynika, ze niezależnie kto ogląda sport i gdzie - emocje jako ludzie wyrażamy bardzo podobnie. Im większa grupa, tym głośniej. Co najwyżej kulturowo różnimy się stopniem zorganizowania tego hałasu, ale to w bardzo nielicznych przypadkach.

Niemniej, skreślanie kogokolwiek tylko za cechę, na którą dana osoba nie ma wpływu jest w mojej opinii szczytem braku dobrej woli.

--
                                                  • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 15:39
                                                    positronium napisała:

> Miało być "hałasować nie wolno" oczywiście, a nie "nie wiadomo."

łatwo się było domyślić smile
                                                    >
                                                    > Co do kibiców nieprawda - no cóż, z moich obserwacji wynika, ze niezależnie kto
                                                    > ogląda sport i gdzie - emocje jako ludzie wyrażamy bardzo podobnie. Im większa
                                                    > grupa, tym głośniej. Co najwyżej kulturowo różnimy się stopniem zorganizowania
                                                    > tego hałasu, ale to w bardzo nielicznych przypadkach.

Hmm no nie wiem, ja czesto chodze na zawody akrobatyczne, na szermierkę i jakoś nie widzę tego hałasowania, ale moze, moze
                                                    >

--
                                                    Korcia
                                                  • tt-tka Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 14:42
                                                    kora3 napisała:

>
                                                    Jak ktoś sygna
                                                    > lizuje , ze chciaby spędzic urlop w hotelu gdzie nie ma duzej liczby małych dzi
                                                    > ci, to czesto spotyka się z obuzreniem świetym, ze jak to, dzieci mu wadzą ...
                                                    > Ale już ktoś kto nie chciałby mieć w sasiedztrwie szkolnej wycieczki MŁODZIEZY,
                                                    > tudzież młodziezy na jakims obozie nie budzi ni tylko oburzenia ale i nawet sp
                                                    > ecalnego zdziwienia, raczej zrozumienie...Bo młodziez to lubi rozrabiac, a diec
                                                    > i jak to dzici, musza się wyszalć ..Młodzież też musi sie wyszalec, a człowieko
                                                    > wi nie tak WIEK szalejących przeszkadza, jak zwyczajni to, ze np. hałasują i ga
                                                    > nz mu egal ile mają lat, on zwyczajne chce mieć spokój

A jaki to ma zwiazek z panem z zarzadu, ktory nie zyczy sobie byc obslugiwanym przez osoby o okreslonej narodowosci ? Przeciez nie ich zachowanie mu przeszkadza, prawdaz, tylko narodowosc wlasnie.
                                                  • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 14:55
                                                    A taki, ż jak u pisało juz kilka osob nie wolno nikogo dyskryminowac ni tylko ze względu na narodowśc kolor skóry czy wyznanie, ale TAKZE WIEK

--
                                                    Korcia
                            • panna.ze.dworku Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 10:59
                              Że się wypowiem w kwestii dyskryminacji... Jeśli nijak nie krzywdzę danej grupy, a po prostu staram się jej unikać - to nie ma mowy o dyskryminacji! Na zasadzie: "nie lubię (choćby i irracjonalnie) osób w okularach = nie usiłuję się z okularnikiem zaprzyjaźnić". I tyle. Dyskryminacją byłoby: "nie lubię osób w okularach = nie utrzymuję z takowymi kontaktu = piszę donos na urzędniczkę - okularnicę, pomimo, że obsłużyła mnie sprawnie i rzetelnie = chowam koleżance z pracy - okularnicy jej bryle i rechocę, kiedy ich bezradnie szuka" i tak dalej. Sama niechęć do konkretnej nacji, o ile nie niesie ze sobą ładunku agresji bądź działań skierowanych przeciwko tejże - nie jest jeszcze dyskryminacją!

--
                              Dobre obyczaje – Kulturalne forum dyskusyjne o tym, jak się zachować smile
                              forum.gazeta.pl/forum/f,259123,Dobre_obyczaje.html
                              • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 07.06.18, 13:43
                                panna.ze.dworku napisała:

> Że się wypowiem w kwestii dyskryminacji... Jeśli nijak nie krzywdzę danej grupy
                                > , a po prostu staram się jej unikać - to nie ma mowy o dyskryminacji![...]Sama
                                > niechęć do konkretnej nacji, o ile nie niesie ze sobą ładunku agresji bądź dzia
                                > łań skierowanych przeciwko tejże - nie jest jeszcze dyskryminacją!

Zgadzam się, co do istoty tego, co przekazujesz.

Ale żądanie, aby ludzie konkretnej narodowości nie obsługiwali Cię w hotelu jest podjęciem działania na podstawie uprzedzenia. Wpływa bezpośrednio tylko na osoby, których jedynym wyróżnikiem jest ich narodowość. Więc opisana w wątku początkowym sytuacja jest dyskryminacją w akcji.
                  • reinadelafiesta Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 03:28
                    @Ola5488
                    Nie zgodzę się Olu z Tobą. Dyskryminacja, to sytuacja, w której człowiek ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną, jest traktowany mniej korzystnie niż jest lub byłby traktowany inny człowiek w porównywalnej sytuacji. ( definicja wzięta ze stron RPO). I osobiste wcześniejsze doświadczenia życiowe nie mają nic do tego, ani nie są żadnym usprawiedliwieniem takiego traktowania. Może łatwiej nam je zrozumieć, ale tylko tyle.

--
                    Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
                    • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 08:59
                      Widzisz Reio, tylko ze ta definicja odnosi się ze tk powiem do sfery publicznej, a nie prywatnej ...Prywatni mAMY CHYBA PRAWO NIE ZADAWAĆ SIĘ Z KIMŚ Z DOWOLNEGO POWODU?

--
                      Korcia
              • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 05.06.18, 22:41
                Podzielam Twe zdanie Olu, taka niechęć spowodowana doświadczeniami jest owszem irracjonalna, ale jest czym innym niż niechęć z założenia

--
                Korcia
        • panna.ze.dworku Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 10:50
          Posit, chyba chodzi o coś troszkę innego. Per analogiam: mój kuzyn mieszkał kiedyś w Niemczech w bliskim sąsiedztwie tureckiej dzielnicy. I owszem, od tamtej pory nie lubi Turków en masse. No, rasista? Czy może sąsiadowanie z tą akurat nacją tak mu dało w kość, że więcej nie chce? Więc to nie tak, że złe doświadczenia dotyczą konkretnych osób, a nie całych narodowości czy grup etnicznych. Czy to znaczy, że zaprotestowałby przeciwko hotelowi, który zatrudnia Turczynkę jako pokojową, czy Turka jako kucharza? No, nie. Ale jeśli np CAŁY personel, albo chociażby większość, pochodził z Turcji - mój kuzyn WYBRAŁBY inny hotel!
          Z tym, że w pełni się zgadzam, nie ma różnicy pomiędzy uprzedzeniem "bo tak", a uprzedzeniem, bo kiedyś w przeszłości coś tam.

--
          • znana.jako.ggigus Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 10:57
            tak, rasista.
            a) w tzw dzielnicy tureckiej nie mieszka 100% Turkow b) w tzw. dzielnicy tureckiej/grekciej/niemeckiej nie mieszka 100% idiotow ani 100% porzadnych ludzi ani 100% imprezowiczow c) Polacy to zlodzieje aut, a Polki to prostytutki , tak bylo niedawno jeszcze. A dzis, jak wyczytalam, polskie nazwisko nie jest przeszkoda w uzyskaniu zaproszenia na rozmowe kwalifik. UE dziala cuda i wymiata przesady z glowek

> Posit, chyba chodzi o coś troszkę innego. Per analogiam: mój kuzyn mieszkał kie
            > dyś w Niemczech w bliskim sąsiedztwie tureckiej dzielnicy. I owszem, od tamtej
            > pory nie lubi Turków en masse. No, rasista?

--
            ’Cause I told you once / And then I told you twice / And now I told you three times / And at the risk of repeating myself I’m gonna say it again: I wanna be your lover - Jarvis Cocker.
            • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 11:30
              A dziś posrzeganie Polaków się zmieniło, bp ich zachowanie się zmieniło Giggus...A kuzyn Panny? No a co on złego robi ze zrezygnuje z hotelu z turecką obsługą?

--
              Korcia
              • znana.jako.ggigus Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 12:24
                Wczesniej Polacy tez nie zajmowali sie GLOWNIE kradzieza samochodow, Koro. Nigdy zaden narod nie zajmowal sie GLOWNIE czyms i to jest wlasnie rasizm. Francuzi tez nie jedza zbiorowo zab i foie gras w sposob kultywowany.
                Mnie chodzilo o podejscie kuzyna panny. Jest rasistowskie
                kora3 napisała:

> Bo zachowanie (Polakow - dopisek moj) się zmieniło Giggus.
                > ..A kuzyn Panny? No a co on złego robi ze zrezygnuje z hotelu z turecką obsługą

>

--
                ’Cause I told you once / And then I told you twice / And now I told you three times / And at the risk of repeating myself I’m gonna say it again: I wanna be your lover - Jarvis Cocker.
                  • znana.jako.ggigus Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 12:51
                    i to jest wlasnie sedno rasizmu.
                    Budowanie tzw. opinii. Pomijam podstawy tego budulca.

kora3 napisała:

> Opinie buduje ta większośc danej nacji, którą widzisz...
                    >

--
                    • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 12:59
                      Giggus, czy Ty bywałaś moze w Niemczech w czsach, gdy o Polsce i Polakach panowała taka opinia? Przypuszczam, ze nie, choćby dlatego, że jak sobie przypominam to jesteś ode mnie młodsza i to więcej niż kilka lat ...Ja bywałam w tamtych czasach w iemcevch i zwyczajnie WIEM, skad sie ta opinia wzięła, bo sama jak już wspomniałam wielokrotne wstydziłam się tam za swoich rodakówsad

--
                      Korcia
                      • znana.jako.ggigus Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 13:09
                        Ta opinia o Polakach panowala do niedawna. Wlasciwie nie samo wejscie Polski do UE, ale otwarcie niemieckiego rynku pracy najskuteczniej pozwolilo obalic rasistoweskie uprzedzenia. Sama bylam zdziwiona czytajac dzis, ze polskie pochodzenie tak szybko przestalo byc problemem. Ale to uswiadamia, ze najlepszym sposobem na rasizm jest kontakt z grupa, co do ktorej ma sie uprzedzenia. Normalni ludzie ucza sie szybko, ze nie ma czegos takiego jak opinia zbiorowa o tak sztucznym tworze jakim jest narod, ano wobec innych grup jak okularnicy, mniejszosci etniczne itepe
                        Nie jestem o wiele mlodsza od Ciebie. I to nie moj wiek odgrywa role, bo z uprzedzeniami, ze sladami po nich mozna sie tez spotkac wiele lat potem.

kora3 napisała:

> Ty bywałaś moze w Niemczech w czsach, gdy o Polsce i Polakach panow
                        > ała taka opinia? (...) Bywałam w tamtych czasach w Niemczech i zwyczajnie WIEM, skad sie ta opinia wzięła, bo sama jak już
                        > wspomniałam wielokrotne wstydziłam się tam za swoich rodakówsad
                        >

--
                        • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 13:37
                          Giggus, ale ja na własne oczy widziałam co tedy Polacy i Polki tam wyprawiali, więc wcale mnie opinia Polakach - nie dziwiła. Teraz juz tego nie wyprawiają, a jesli to jednostki - wówczas znakomita większosc tych, co tam bywali

--
                          Korcia
                          • znana.jako.ggigus Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 14:59
                            jeszcze raz - rasizm to wyrabianie sobie opinii na podstawie kogos innego. Jeden okularnik zlamal mi serce i nastepni tez to zrobia. To niewazne, co i gdzie robili Polacy.

kora3 napisała:

> Giggus, ale ja na własne oczy widziałam co tedy Polacy i Polki tam wyprawiali,
                            >

--
                              • znana.jako.ggigus Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 15:05
                                Jesli masz pwiedzmy 35 mlnow ludzi, zyjacych na jednej powierzchni zwanej umownie panstwem i powiedzmy 10.000 mieszkancow tej powierzchni zwanej panstwem cos robi, np. kradnie, to jest to opinia z sufitu.

kora3 napisała:

> Opinia z czego się bierze, na ogół nie z sufitu ...
                                >

--
                                • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 15:26
                                  Ale Ty masz opinię o TYCH, którzy zalozmy odwiedzaja Twoj kraj i poniewaz jest o hołota z reguły, to masz opinię ze odwiedza was hołota z tego kraju - proste

--
                                  Korcia
                                  • znana.jako.ggigus Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 15:28
                                    bo w tym przypadku jestes rasistka. Juz pisalam, ze stosujesz rasistowska argumentacje.
                                    W tym przypadku zrobo porzadek z myslami o innych i osobie.

kora3 napisała:

> Ale Ty masz opinię o TYCH, i poniewaz jest
                                    > o hołota z reguły, to masz opinię ze odwiedza was hołota z tego kraju - proste
                                    >

--
                                    • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 15:33
                                      Ja jestem rasistką ??? A to dobre sobie hehe , bo tak się składa, ze nie mam akurat awersji do zadnej nacji smile

--
                                      Korcia
                                      • znana.jako.ggigus Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 15:41
                                        Usprawiedliwasz rasizm jakas odpowiedzialnoscia zbiorowa. Juz Ci pisalam o 35 mlnach mieszkancow czegos zwanego panstwem i tym, co robi jakies przypadkowe we 10.000 z tych 35 mlnow. ale nie zareagowalas.

kora3 napisała:

> bo tak się składa, ze nie mam ak
                                        > urat awersji do zadnej nacji smile
                                        >

--
                                          • znana.jako.ggigus Re: Z jakiego kraju jest serwis 07.06.18, 08:28
                                            pisalam juz o zwiazku 35 mlnow i 10.000 jako o nierealnej ocenie ych 35 mlnow. ale nie zareagowalas. Nie ocenilas realnie sytuacji, bo takiej oceny w kategoriach rasistowskich nie ma.
                                            Pisalam takze, jak dziala najszybciej przezwyciezanie rasistowskich uprzezden, ale takze nie reagowalas.

kora3 napisała:

> Nie usprawiedliwiam rasizmu, tylko realnie oceniam sytuację
                                            >

--
                                  • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 15:30
                                    kora3 napisała:

> Ale Ty masz opinię o TYCH, którzy zalozmy odwiedzaja Twoj kraj i poniewaz jest
                                    > o hołota z reguły, to masz opinię ze odwiedza was hołota z tego kraju - proste

Wow Koro, takiego popisu kultury to się nie spodziewałam... O_o

--
                                    • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 15:36
                                      Posit, słowo "hołota" jst pejortywne, ale nie wulgarne ...Ni pisałam poniekąd o żadnej nacji, bo o żadnej nie mam takiego przekonania, wyjąsniałam tylko Giggus skąd biorą się u inych takie stereotypoy - otóż stąd, ze taki ktos byc moze miał okazj obcować TYLKO z hołotą z obceo kraju, bo tejze hołoty było najwięcej i stąd ma opinię,ze jego kraj z tamtego nawiedza tylko hołota

--
                                      Korcia
                                      • positronium Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 15:50
                                        Znam to słowo Koro i jego źródło historyczne, dziękuję.

Napisałaś "Ale Ty masz opinię o TYCH, którzy zalozmy odwiedzaja Twoj kraj i poniewaz jest o hołota z reguły, to masz opinię ze odwiedza was hołota z tego kraju - proste "

Proste w tym rozumowaniu Koro jest to, że właśnie zademonstrowałaś bardzo brzydką rzecz. Z pogardą Ci nie do twarzy.

--
                                        • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 19:01
                                          Dobra, wyjaśnię Ci o co chodzi na konkretnym przykładzie...Kiedy byłam bardzo młodą osobą Turcy mieli w Niemczech bardzo złą opinie, zarówno u Niemców, jak i Polaków mieszkających tam na stałe. Nie dlatego, ze mieli inną aparycję, czy wyznanie, tylko dlatego, jak się zachowywali. Stosunkowo późno wybrałam się do Turcji, bo dopiero, gdy mój tat był tam w pracy ...Super miejsce, mili ludzie, zero jakichkolwiek problemów, a mieszkałam nie w jakims zamknietych hotelu, tylko na osiedlu polskich pracowników usytuowanym obok domów zwyczajnych Turków, jeździłam normalnie do miasteczka, wększego miasta ogromnego miasta ...Jak to młodzi ludzie - poznwaliśmy się naturalnie takze z miejscowymi i kiedyś zapytałam mego kolegę starszego nieco, Turka, który skończy studia w Niemczech, dlaczego mają tam tak złą opinie, skotro sa tak fajni i wcale nie maja problemu z przestępczościa itd. Uswiadomił mi ów fenomen ...Otóż w Turcji wówczas było bardzo restrykcyjne bezzawiasowe prawo. Ni było z nim dyskusji, a zasądzano wyroki w górnych granicach kar ...Osoby mające problemy z prawem zaczęły hurtowo wyjezdzać do Niemiec, które chętnie przyjmowały pracowników w Turcji - słowa owego kolegi "Wyjechała tam od nas głownie hołota, margines społeczny, kryminalisci" Jego słowa potwierdzał także kolega tłumacz polskiego także wykształcony poza Turcja ...Opowiadali, że w Niemczech ludzie poznawszy ich nie chcieli wierzyć, ze są Turkami, bo nie kombinowali z narkotykami i prostytucją, nie mieli podejrzanych kontaktów z półświatkiem itd. Nie byli tym zdziwieni, bo SAMI widzieli co ich rodacy tam wyprawiają i też wiedzieli jaki sort ic rodaków tam trafi i dlaczego - głownie rzecz jasna.
                                          I o to własnie chdzi - jesli do jakiegos kraju trafia głownie margines społeczny i kryminalisci, albo odwiedzają go głownie złodzieje z jakiejś nacj, czy handlarze narkotyków to TAK wlasnie na nacja się kojazry - smutne ale akt i to fakt któremu trudno się dziwic ...

--
                                          Korcia
                                          • znana.jako.ggigus Re: Z jakiego kraju jest serwis 07.06.18, 06:33
                                            Kompletny brak wiedzy na temat emigracji Turków do Niemiec. W latach 60 szukano w Zach . Niemczech rąk do pracy i przyjejeżdżali głównie młodzi ludzie, głównie mężczyźni (choć nie tylko) i głównie z prowincji.
                                            Jest masa literatury na ten temat, są ksiąki beletrystyczne, a przede wszystkim ludzie z drugiego, trzeciego pokolenia z takich rodzin to dzisiaj niemieccy politycy, aktorzy i zwyvzajni obywatele.
                                            Nawet jeśli dwie osoby z Turcji mówiły coś tak pogardliwego o innych, badania socjologiczne nie potwierdzają ich słów.
                                            I polski przykład - standardowa polska sprzątaczka czy chłopak z budowy to też nie jest wykształciuch z Pl, popatrz na emigrację polską w USA czy w Niemczech

kora3 napisała:

> .Otóż w Turcji wówczas było bardzo r
                                            > estrykcyjne bezzawiasowe prawo. Ni było z nim dyskusji, a zasądzano wyroki w gó
                                            > rnych granicach kar ...Osoby mające problemy z prawem zaczęły hurtowo wyjezdzać
                                            > do Niemiec, które chętnie przyjmowały pracowników w Turcji - słowa owego koleg
                                            > i "Wyjechała tam od nas głownie hołota, margines społeczny, kryminalisci" Jego
                                            > słowa potwierdzał także kolega tłumacz polskiego także wykształcony poza Turcja
                                            >

--
                                            • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 07.06.18, 07:54
                                              Ja mówię o latach 80-90 zeszłego wieku Giggus i ówczesnej migracji z Turcji do Niemiec - widocznie wiesz lepiej niż sami Turcy smile

--
                                              Korcia
                                              • znana.jako.ggigus Re: Z jakiego kraju jest serwis 07.06.18, 08:19
                                                Tak, to byl wowczas powszechny, rasistowski obraz Turka, zajmujacego sie handlem narkotykami i protstytucja. Ten obraz znam jeszcze z lat 2000 i kiedy policja zatrzymywala mlodych mezczyzn, tak wygladajacych.
                                                Tyle ze statystyki policyjne przecza temu, co piszesz i mowili Twoi znajomi. Od lat statystyki nie potwierdzaja ani podwyzszonego udzialu cudzoziemcow w przestepczosci, ani tym bardziej przewazajacej jednej nacji.

I nadal powtarzam - powielanie takich obrazow i mysli jest rasizmem. To jest takie myslenie: ja nie, ale patrz, tak to funkcjonuje. To nieprawda.
                                                Nadal jakis procent Polakow kradnie samochody, nadal jakis procent Polek sprzata, ale to nie ma nic wspolnego z innymi ludzmi, urodzonymi na terytorium, umownie zwanym Polska.
                                                Pisze umownie, bo gdyby moj dziadek urodzil sie 500 m dalej, gdzie przed wojna byly Prusy, to byc moze bylabym dzis Niemka.

kora3 napisała:

> Ja mówię o latach 80-90 zeszłego wieku Giggus i ówczesnej migracji z Turcji do
                                                > Niemiec.
                                                >

--
                                              • znana.jako.ggigus Re: Z jakiego kraju jest serwis 07.06.18, 08:30
                                                PS ja w mojej wypowiedzi podalam ramy czasowe, o jakich pisze. chcesz byc dobrze zrozumiana, podawaj szczegoly, aby rozmowca wiedzial, o co chodzi. Inaczej dyskusja przeksztalca sie w serie bezpodstawnie pouczajacych postow z Twojej strony.

kora3 napisała:

> Ja mówię o latach 80-90 zeszłego wieku i ówczesnej migracji z Turcji do
                                                > Niemiec.
                                                >

--
                                                • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 07.06.18, 08:46
                                                  No toż podałam Giggus, parokrotnie pisałam, ze jestem z poczatku lat 70. Pisałam też a propos Polaków wcześniej w Berlinie ZACHODNIM - no przecież każdy wie do jakiego czasu takowy ze tak powiem istniał

--
                                                  Korcia
                                                  • znana.jako.ggigus Re: Z jakiego kraju jest serwis 07.06.18, 08:56
                                                    Piszac ramy czasowe - mialam na mysli ramy czasowe Twojej wypowiedzi o emigracji Turkow. Podawanie szczegolow ulatwia dyskusje i pozwala na redukcje nieuzasadnionych pouczen.
                                                    Wiem, ze pisalas o B. Zachodnim i nie pytalam o to, wiec NIE MUSISZ mnie nieptrzebnie pouczac.

Wg mnie odpowiadasz nie na temat i wg mnie napisalam, wyraznie o jakich ramach czasowych pisalam. Byc moze jest to celowe, aby sprowadzic dyskusje na inne tory.

kora3 napisała:

> Parokrotnie pisałam, ze jestem z poczatku lat 70. Pisała
                                                    > m też a propos Polaków wcześniej w Berlinie ZACHODNIM - no przecież każdy wie d
                                                    > o jakiego czasu takowy ze tak powiem istniał
                                                    >

--
                                                  • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 07.06.18, 09:22
                                                    Giggus, jak Ci już wspomnialam, czasem dyskusja z Tobą mnie przerasta ...

--
                                                    Korcia
                                                  • znana.jako.ggigus Re: Z jakiego kraju jest serwis 07.06.18, 09:26
                                                    Bo starasz sie sprowadzasz dykusje na inne tory, a ja na to nie pozwalam. W moich wypowiedziach o ramach czasowych byla wyraznie mowa, o czym pisalam. Jestem tym b pewna, ze chcialas dykusje sprowadzic na inn tory. A to sie nie uda.

kora3 napisała:

> Jak Ci już wspomnialam, czasem dyskusja z Tobą mnie przerasta ...
                                                    >

--
                                                  • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 07.06.18, 09:28
                                                    Bo zwyczajnie nie jestem dośc inteligentna na rozmowę z Tobą - w każdym razie czasami

--
                                                    Korcia
                                                  • znana.jako.ggigus Re: Z jakiego kraju jest serwis 07.06.18, 09:39
                                                    Jest, jak myslisz, odpowiadam, gdy ktos sie bawi w negatywnego narcyza. Moze przestan sprowadzac rozmowe na inne tory.

kora3 napisała:

> Wwyczajnie nie jestem dośc inteligentna na rozmowę z Tobą - w każdym razie c
                                                    > zasami
                                                    >

--
                                                  • kora3 Re: Z jakiego kraju jest serwis 07.06.18, 09:45
                                                    Giggus, przyjmij do wiadomości, ze czasem rozmowa z Tobą zwyczajnie mnie przerasta - taka MOJA wada

--
                                                    Korcia
          • tt-tka Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 12:05
            mój kuzyn mieszkał kie
            > dyś w Niemczech w bliskim sąsiedztwie tureckiej dzielnicy. I owszem, od tamtej
            > pory nie lubi Turków en masse (...) Czy
            > to znaczy, że zaprotestowałby przeciwko hotelowi, który zatrudnia Turczynkę ja
            > ko pokojową, czy Turka jako kucharza? No, nie. Ale jeśli np CAŁY personel, albo
            > chociażby większość, pochodził z Turcji - mój kuzyn WYBRAŁBY inny hotel!

Hm, a gdyby znalazl sie w szpitalu, w ktorym czesc personelu jest tureckiego pochodzenia ? Nie zgodzilby sie na zabiegi dokonywane przez Turczynke czy Turka ?

Sympatia to uczucie, uprzedzenie - juz nie. Na uczucia nie mamy wplywu, na ich racjonalizacje - mamy. Zawsze mnie interesuje, jak osoby z uprzedzeniami zachowuja sie w sytuacji, gdzie ten wybor jest ograniczony lub go nie ma.
              • tt-tka Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 13:07

> A nie mam pojęcia. Z tym, że ponieważ wrócił do Polski to prawdopodobieństwo zn
                > ikome... wink
                >

W przypadku twojego kuzyna rzeczywiscie znikome smile
                Ale na przyklad pan czlonek zarzadu na zetkniecie sie w polskim czy innym szpitalu z personelem ukrainskiego czy bialoruskiego pochodzenia ma szanse calkiem spore. Ciekawe, czy wtedy tez tak otwarcie da wyraz swojej, hm nazwijmy to niecheci do osob tych narodowosci ?
                • panna.ze.dworku Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 13:21
                  Zasadniczo nie uważam, żeby podejście mego kuzyna było racjonalne czy w porządku. To po pierwsze. A po wtóre pracowałam kiedyś w szeroko pojętej obsłudze klienta. I większość "naszych wschodnich sąsiadów" jest bardzo dobrymi klientami. Mogą być problemy stricte językowe, mogą nie rozumieć tego co usiłuje się im przekazać - ale zazwyczaj i większość jest grzeczna, sympatyczna i bardzo chce osiągnąć porozumienie. Natomiast bardzo niemiłe doświadczenia miałam kilkakroć z Anglikami i Holendrami - ci pierwsi są przekonani, że każdy ma psi obowiązek znać ich język i nie czuja się zobowiązani nawet próbować porozumieć inaczej, nawet gdy lezy to w ich interesie!) a ci drudzy są często nieżyczliwi po prostu - sami z siebie nie tylko nie pomogą, ale nawet się nie uśmiechną, jakby łaskę robili samym faktem swego istnienia. Czy to znaczy, że uogólniam i uważam, że WSZYSCY Anglicy są... czy też że WSZYSCY Holendrzy są...? No nie, oczywiście!

--
                  • tt-tka Re: Z jakiego kraju jest serwis 06.06.18, 13:29
                    Ha ! W szeroko rozumianej itd pracuje kolezanka, kierunek - Daleki Wschod. Dostaje szczekoscisku na sama mysl o Japonczykach, podloze bardziej kulturowe niz narodowosciowe. Mowi "caly czas klaniaja sie z przyjemnym usmiechem i potem pada twarde zolnierskie "niet" i nie sposob zrozumiec ani dowiedziec sie, od ktorego momentu przestali sie zgadzac ani co im sie zaczelo nie podobac". Z Chinczykami, Koreanczykami ani innymi z tamtych okolic nie ma takich problemow, maniery nienaganne, ale kontakt i zrozumienie jest. A z Japonczykami nie i nie przeskoczy...