Dodaj do ulubionych

Dlaczego tyle złośliwości i jadu na forum???

19.06.18, 20:59
Czytam wszystkie wypowiedzi i obserwuję 'bezinteresowne' złośliwości, docinki, czepianie się słówek, ataki personalne od kilku uczestników.

Często nawet nie wypowiadają się na temat wątku, tylko negatywnie oceniają jego autora.

Czy przez to lepiej się czują, istnieją, by krytykować i 'dowalać'?

A może, jeśli nie ma się dobrej / rozsądnej odpowiedzi na temat, to lepiej tylko przeczytać i nie odpowiadać?

Czy to nałóg - zaistnienie w każdym wątku i temacie - choćby w postaci dyskredytowania autora?

--
Zapraszam na nowe forum "Dobre obyczaje" w dziale Kultura gazety.pl
Obserwuj wątek
      • jolanta4447 Re: Dlaczego tyle złośliwości i jadu na forum??? 19.06.18, 21:50
        Znaczy - nic nie kosztuje, a daje ulgę?
        A po co ta ulga, skoro mnie nie dotyczy?
        Ktoś coś napisał / zapytał i ma mnie to boleć? Niby dlaczego?
        Może ten ktoś szuka rady lub jest zagubiony i niepewny?

Nadal uważam, że można pytać, ale nie zawsze trzeba odpowiadać - szczególnie obok lub złośliwie, jeśli nie zna się rozwiązania.

--
        • alexxa6 Re: Dlaczego tyle złośliwości i jadu na forum??? 19.06.18, 22:28
          jolanta4447 napisała:

> Znaczy - nic nie kosztuje, a daje ulgę?
          raczej nie o ulgę chodzi...tak mi się wydaje. Wzajemna interakcja międzyludzka na/poprzez forum odbywa się jednak na innych zasadach niż realnie. Tutaj nie wiesz kogo masz na prawdę jako "przeciwnika", masz tylko jakieś swoje własne, subiektywne wyobrażenie o nim, i albo tę w sumie wyimaginowaną osobę lubisz od razu, albo jej od razu nie lubisz. Drażni cię jej sposób wypowiedzi, argumentowanie, to o czym i jakim stylem pisze. To ludzkie uczucie. smile. Ta anonimowość ułatwia "dowalenie" komuś wink . Mając nielubianą osobę face to face, ma się jednak opory tak walnąć prosto z mostu, czasem nawet słuszną i ostrą krytykę, czy właśnie złośliwość. Jest jeszcze inna strona, inaczej się odbiera czyjąś wypowiedź gdy się go widzi, słyszy, tembr głosu, akcentowanie, gestykulacje itd. Czytając tylko co ktoś napisał , można to różnie interpretować, negatywnie lub pozytywnie. Też nie jestem bez grzechu wink i też mi się czasem "wymsknie" .
          • reinadelafiesta Re: Dlaczego tyle złośliwości i jadu na forum??? 19.06.18, 22:38
            Alexxa
            "Jest jeszcze inna strona, inaczej się odbiera czyjąś wypowiedź gdy się go widzi, słyszy, tembr głosu, akcentowanie, gestykulacje itd. Czytając tylko co ktoś napisał , można to różnie interpretować"
            Zgadza się, ale patrz, jedni starają się interpretować na korzyść a inni wręcz przeciwnie. Nie chodzi mi o jednostkową interpretację, tylko o widoczny w wypowiedziach trend. Skąd różnica? Kwestia charakteru?

--
            Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
            • alexxa6 Re: Dlaczego tyle złośliwości i jadu na forum??? 20.06.18, 08:50
              reinadelafiesta napisała:

> Alexxa

> Zgadza się, ale patrz, jedni starają się interpretować na korzyść a inni wręcz
              > przeciwnie. Nie chodzi mi o jednostkową interpretację, tylko o widoczny w wypow
              > iedziach trend. Skąd różnica? Kwestia charakteru?

Nie jestem psychologiem, chociaż podobno każdy człowiek jest "po trosze" psychologiem, nawet o tym nie wiedząc wink. Tak, wydaje mi się też, że to właśnie kwestia charakteru, osobowości. Czasem ludzie mają w sobie pokłady złości, często nie będąc tego nawet świadomym i muszą jakoś odreagować.To najłatwiejsza metoda.
              Powiem Ci jednak że mimo wszystko wolę takich ludzi, którzy potrafią się inteligentnie posługiwać ironią, czy nawet sarkazmem niż takich którzy są " inteligentni inaczej" wink i za wszelką cenę, usiłują przeforsować swoją rację, pogrążając się i kompromitując jeszcze bardziej, byle by mieć ostanie słowo, wykłamując innym dziurę w brzuchu wink , niczym dzieci z przedszkola.
          • jolanta4447 Re: Dlaczego tyle złośliwości i jadu na forum??? 19.06.18, 22:55
            @ alexxa6 19.06.18, 22:28

"Tutaj nie wiesz kogo masz na prawdę jako "przeciwnika", masz tylko jakieś swoje własne, subiektywne wyobrażenie o nim, i albo tę w sumie wyimaginowaną osobę lubisz od razu, albo jej od razu nie lubisz. Drażni cię jej sposób wypowiedzi, argumentowanie, to o czym i jakim stylem pisze. To ludzkie uczucie. smile."

Masz rację. Każdy sobie wyobraża rozmówcę, ma zdanie o nim wyrobione przez czytanie jego poprzednich wpisów i dodaje go do antagonistów lub pokrewnych dusz, myślących podobnie.

Mam tak samo i przez to zrobiłam sobie listę osób (nicków), którym nie będę odpowiadać, bo albo mocno mnie uraziły / niesłusznie zaatakowały albo całkowicie nie podzielam ich poglądów i wypowiedzi i nie ma co pyskować z nimi. Mają prawo myśleć jak chcą, ale nie muszę z nimi polemizować i nawracać ich na swoją modłę.

Nadal jednak naiwnie pytam - jeśli nie odpowiadasz na temat wątku, to dlaczego tylko krytykujesz autora?

--
      • baba67 Re: Dlaczego tyle złośliwości i jadu na forum??? 20.06.18, 09:46
        Zgadza się-niekiedy nie ma się złych intencji a nadepnie się komuś na odcisk bo rożne są nasze doświadczenia życiowe i akurat takie a nie inne sformułowanie boleśnie się skojarzy. No to się odgryzamy komuś kto wcale nie miał złych intencji i burza w szklance wody gotowa, pojawiają się obrażliwe treści. Nie piszę tu o złośliwych trollach które wchodzą by mącić i obrażać bo mają zaburzoną osobowość tylko zwykłych użytkowników którzy wchodzą tu podyskutować dla rozrywki.

--
        Szczęście to wieczność oprawiona w odpowiednią chwilę.
        • znudzona_japonistka Re: Dlaczego tyle złośliwości i jadu na forum??? 20.06.18, 13:33
          Czasami faktycznie widać, komu puściły nerwy, a kto się bawi złoszcząc innych.
          Mnie niektórzy ludzie niesamowicie frustrują, ale co zrobić. Dotychczas po prostu nie pisałam, więc nie było tego widać.
          Może to jest najlepsze wyjście w takich sytuacjach, kiedy mam ochotę komuś powiedzieć, co myślę.

--
          Forum o obyczajach. Dobrych.
          wink
    • reinadelafiesta Re: Dlaczego tyle złośliwości i jadu na forum??? 19.06.18, 22:19
      @Jolanta
      Bo w internecie, anonimowo niektórzy robią to, na co by się w realu w życiu nie odważyli ze względu na konsekwencje.
      Im mniej mogą w rzeczywistości, tym odważniejsi są na forum. Tutaj będą udowadniać swoją moralną wyższość, bo to łatwiejsze. Ktoś kto zna swoją wartość, nie musi w małostkowy sposób dowartościowywać się dokopując, czepiając się i przekręcając słowa. Ktoś kto umie znaleźć rzeczowe argumenty nie będzie robić wycieczek personalnych. Ktoś kto ma otwarty umysł, jest w stanie pogodzić się, że ludzie są różni i miewają różne zdania. Komuś, kto swojego zdania nie ma, muszą wystarczyć wredne przytyki.

--
      Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
    • annthonka Re: Dlaczego tyle złośliwości i jadu na forum??? 20.06.18, 09:26
      Fakt, są fora pełne frustratów, którzy - mam wrażenie - piszą, żeby wyładować swoją agresję. Być może boją się okazać ją w realu, to sobie chociaż poplują w necie.

Na szczęście na tym forum jakichś dowalanek nie zauważyłam.

Sporo zależy też od odbiorcy. Są osoby, które interpretują wypowiedzi innych pozytywnie, a są takie, które inne poglądy lub krytykę zupełnie niepotrzebnie odbierają jako atak personalny.
    • 10iwonka10 Re: Dlaczego tyle złośliwości i jadu na forum??? 25.06.18, 12:34
      Ja mysle ze to troche jak w zyciu- sa ludzie ktorzy sa pozytywni, otwarci , usmiechnieci I tacy zlosliwi, zarozumiali,lubia komus powiedziec cos zlosliwego zeby sie samemu poczuc lepiej. I na kazdym forum masz podobny przekroj ludzi. Wlasciwie to tez dobre pole obserwacji- czytajac kilka watkow jednej osoby mozna sobie wyrobic jej obraz w realnym zyciu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka