Dodaj do ulubionych

Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla siebie

06.08.18, 11:33
Opisując ten problem muszę niestety być ostrożna i ogólnie się wypowiadać, żeby nie zaszkodzić ludziom, których on dotyczy. Internet jest wielki, ale zbiegi okoliczności się zdarzają. A oto sytuacja. W średniej wielkości restauracji, gdzie pracuje moja dobra znajoma, jest taki zwyczaj. Kelnerzy i barmani wszystkie napiwki wrzucają do jednej "skarbonki", a pod koniec miesiąca manager rozdziela je równo między wszystkich. Sumy są to niemałe, średnio około 8000 zł. Kelnerów(ek) jest 4, dwóch barmanów, kucharz i pomocnik. 8 osób. Powinno być po około 1000 zł, a zawsze jest po około 500 zł, bo manager uznał, że połowę napiwków należy się jemu, jako osobie pilnującej całości. Każdy podział wygląda tak, że manager zlicza pieniądze, od razu bierze sobie połowę, a resztę dzieli po równo na pozostałych pracowników. Kilka razy podnoszony był ten temat, ale odpowiedź jest jedna: przymusu pracy nie ma, kto nie chce, niech się zwolni. Właściciele znają sprawę i ją akceptują. Tu z kolei jest problem, bo stawka jest w tym miejscu naprawdę dobra, jak na gastronomię i na brak chętnych do pracy (nawet bez napiwków) na pewno restauracja by nie narzekała. Koleżanka jest jedną z osób, które czują się bardzo pokrzywdzone. Opisuję to na tym forum, bo chyba jest tu mocny konflikt wartości. Właściciel a za jego pośrednictwem manager może ustalać w tym wypadku własne zasady i niczyja to sprawa jak postępuje, z drugiej strony wiele osób uważa, że to głęboko niesprawiedliwe. Koleżanka ocenia to bardzo negatywnie, ja się z nią solidaryzuję, ale gdy myślę o tym na spokojnie, bez emocji, to często się waham.
Ewa
Obserwuj wątek
  • duckduckgo1 Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 06.08.18, 11:40
   Jeśli pieniądze nie są zgłoszone do opodatkowania, to wszyscy postępują źle. Kwoty nieistotne.
   • kemstowicz Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 06.08.18, 11:59
    Pomijając absurdalność tego przepisu, nikt nigdy dobrze mi nie wyjaśnił od jakiej kwoty i w jaki sposób powinno się rozliczać napiwki. Nie znam się na tym, ale z ciekawości chciałbym wiedzieć jak to działa. Darowizny od nieznajomych do jakiegoś poziomu są nieopodatkowane (na tym żyje i opiera się crawdfundingi i różnego rodzaju zbiórki), czy napiwki to też taka darowizna czy coś innego?
    • bo_ob Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 06.08.18, 12:08
     A podatek od darowizny, jaką są prezenty ślubne czy komunijne? A podatek od wpływów z żebractwa? Też się nie znam a chciałabym wiedzieć.
     • kemstowicz Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 06.08.18, 12:19
      Żebractwo = darowizna = zbiórka = crowdfunding? Tzn. mechanizm podatkowy jest ten sam, czy się mylę? Napiwki to chyba jednak co innego?
      • bo_ob Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 06.08.18, 12:25
       Nie wiem właśnie. Napiwek to dobrowolne danie komuś pieniędzy. Czym się różni, oprócz kontekstu, od dawania prezentów albo pieniędzy żebrakowi? Wydaje się, że i pieniądze z żebractwa, i wzbogacanie się przez prezenty to przychód. Mylę się?
       • bo_ob Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 06.08.18, 12:34
        Już wiem smile
        "Fiskus w weselne koperty nie zajrzy. Jednak gdy nowożeńcy zakupią coś kosztownego, na pewno zainteresuje się, skąd młodzi mieli na to fundusze. A jeśli w takiej sytuacji okaże się, że zakup odbył się ze środków z otrzymanej darowizny i od kwoty tej nie odprowadzono podatku, to będzie trzeba zapłacić karną stawkę podatkową. Wysokość takiego podatku wynosi 20% od kwoty darowizny.
        Należy mieć na uwadze, że konieczność odprowadzenia podatku od darowizn dotyczy nie tylko nowożeńców a każdego, kto został obdarowany kosztownym prezentem."
        O żebrakach nic nie znalazłam.
    • duckduckgo1 Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 06.08.18, 12:17
     Jeśli kelner zbiera napiwek od razu do swojej kieszeni, to normalnie rozlicza go na pit jako dochód. Nie darowiznę!
     Jeśli są zbierane przez pracodawcę, to on najpierw musi odprowadzić odpowiednie składki i resztę należności może wypłacić pracownikom. Kelner nadal musi rozliczyć to, co dostał.
  • bo_ob Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 06.08.18, 11:43
   Ja się nie waham. Nie ma żadnego powodu, aby manager brał więcej, niż inni.
   • duckduckgo1 Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 06.08.18, 11:47
    Skąd wiesz?
    • bo_ob Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 11:29
     Stąd, że wyznaję zasadę: zarabiaj i dawaj zarabiać innym. Pieniądze z napiwków do dodatkowy dochód i nie widzę powodu, aby nie dzielić go po równo między wszystkich, którzy na niego pracują - każdy na swoim stanowisku. Takie rozwiązanie motywuje do pracy i wiąże pracowników z firmą. Manager, jeśli pilnuje całości a nie części, powinien mieć adekwatną pensję.
     • duckduckgo1 Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 12:09
      Może manager ma inne obowiązki i jest ich więcej, albo są bardziej obciążające. Od czegoś ma inne stanowisko, co nie?
      • bo_ob Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 12:18
       Powtórzę, bo widzę, że pominąłeś moje słowa. Manager, jeśli pilnuje całości a nie części, powinien mieć adekwatną pensję.
       • duckduckgo1 Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 12:32
        Zgadzam się. Zauważ jednak koleżanko, że nie wiemy, czy manager bierze pieniądze z napiwków do własnej kieszeni, czy rozdaje je dalej, przykładowo załodze w kuchni.
        • bo_ob Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 12:36
         duckduckgo1 napisał:

         > nie wiemy, czy manager bierze pieniądz
         > e z napiwków do własnej kieszeni, czy rozdaje je dalej, przykładowo załodze w k
         > uchni.

         Jeśli czegoś nie wiem, to tego nie rozważam. Odnoszę się tylko do informacji, które są podane.
         • duckduckgo1 Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 12:57
          Odnosisz się do niekompletnego obrazu sytuacji ignorując to, że jest niekompletny koleżanko.
          • bo_ob Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 13:36
           Odnoszę się do tego, co jest a nie do tego, czego nie ma. To takie dziwne?
       • przedmiot_liryczny Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 12:32
        Kluczowe słowo "powinien". A co jeśli nie ma?
        • bo_ob Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 12:37
         Jeśli nie ma, to jest to sprawa do załatwienia między nim a pracodawcą.
         • przedmiot_liryczny Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 13:41
          Chyba nie rozumiesz. Przecież mogło się zdarzyć coś takiego, że właściciel zatrudniając managera powiedział mu "pensje dostajesz pan niezbyt dużą, ale połowa napiwków z interesuje idzie do pana", a ten się zgodził. Czyli taka sytuacja mu pasowała i nadal pasuje.
          • bo_ob Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 13:52
           Mogło zdarzyć się wszystko.
           Wyrażam moje prywatne zdanie o przedstawionym przez Ewę problemie, nie o tym, co mogło się zdarzyć.
           A moje zdanie jest takie: za pracę pobieramy pensję, napiwki to dochód dodatkowy, nagroda, bonus i uczciwie jest, gdy jest on dzielony po równo między wszystkich pracowników, ponieważ na sukces knajpy pracuje każdy, od pomocnika kucharza po managera. Tak, moim zdaniem, powinien działać uczciwy biznes.
          • reinadelafiesta Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 14:16
           @Przedmiot_ liryczny
           To też nie wydaje się byc ok. Bo oznacza, że zamiast płacić porządną pensję za ciężką pracę, właściciel posiłkuje się napiwkami. De facto właściciel bierze te napiwki.
           • baba67 Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 15:42
            No właśnie podobno pensje są porządne.
  • baba67 Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 06.08.18, 12:30
   Oczywiście że jest to niesprawiedliwe. Jednak sytuacja z gatunku"głową muru nie przebijesz".Jedynym skutecznym sposobem byłoby wspólne działanie w zakresie biernego oporu, niemożliwe w sytuacji dużej fluktuacji.Lub anonimowy donosik do skarbówki na dochody managera.Oba sposoby oczywiście z z gatunku wojennych a nie savoir-vivrowych Możliwe że niedługo wyrośnie konkurencja skoro punkt taki dobry i argument "jak się nie podoba" odpadnie.
   • ewa.pocierznicka Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 06.08.18, 13:20
    Forum mnie znowu szokuje. Pytałam o ocenę z punktu widzenia zachowaniu ludzi, a zaczęto dyskutować o podatkach. Także gwoli wyjaśnienia: tak, owe napiwki są rejestrowane i odprowadzane od nich podatki a nawet składki na ZUS, ponieważ zbierane są zbiorczo przez pracodawcę i czasami są to naprawdę spore kwoty (średnio 8 tys. ale bywają miesiące, że i powyżej 10 tys.). Generalnie właściciel jest legalistą, zwłaszcza gdy nie on na tym traci smile
    • baba67 Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 06.08.18, 13:38
     Ciebie chyba dużo na tym świecie szokuje. Pytasz o rzecz tak oczywistą że nikomu chyba do głowy nie przyszło że to jest główna treścią Twojego wpisu.Skoro nie można tu mówić o pokątnym bogaceniu się kosztem innych należy przyjąć że napiwki są częścią wynagrodzenia jako bonus przeznaczony przez właściciela.Skoro płace podstawowe są dobre (nie jest to miejsce gdzie się płaci grosze bo napiwki) to po prostu taki jest kapitalizm.
    • duckduckgo1 Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 06.08.18, 13:40
     Po wszystkich składkach faktycznie wyjdą podobne kwoty jak te, które opisujesz koleżanko. Pazerność nie popłaca, niech kelnerzy nie interesują się wynagrodzeniem innych pracowników.
     • kemstowicz Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 06.08.18, 15:56
      Dziękuję za wyjaśnienie "na górze" zasady rozliczeń. A czy to nie jest tak, że skoro właściciel zbiera napiwki, a jego księgowy odprowadza od nich składki na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na poczet podatku dochodowego, to na tym formalne obowiązki właściciela się kończą i resztę papierkologii muszą robić ci, którzy owe napiwki dostają? To by wyjaśniało nienawiść koleżanki Ewy do managera, która zamiast dostać do kieszeni parę stówek, musi dzielić się nimi z urzędami i jeszcze składać co roku zeznania z tego tytułu. Myślę, że to ile manager zabiera nie ma tu znaczenia. A nawet gdyby miało, to czy naprawdę człowiek koordynujący wszystko nie ma prawa do napiwków? Może ma taki układ z właścicielem, że poza pensją partycypuje w tych napiwkach? Nie wiem tego wszystkiego, głośno gdybam smile
      • duckduckgo1 Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 06.08.18, 16:40
       Możliwe też, że część pieniędzy zabranych przez managera trafia do reszty zespołu.
  • bene_gesserit Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 06.08.18, 17:54
   Jeśli sytuacja była jasna od początku, i nowa pracownica wiedziała, w co wchodzi, to nie widzę problemu. Zwłaszcza w czasach, w których na dobrych pracowników praca czeka.

   Jeśli zasady zostały zmienione po jakimś czasie, to nie jest fair. Prawnie nie można nic zdziałać. Po ludzku - można poruszyć problem na jakiś zebraniu, o ile takie są organizowane. Tyle, że zespół powinien wystąpić razem, solidarnie. Noi udowodnić, że połowa zasługi za prężne działanie lokalu nie stoi po stronie menedżera. Bo może stoi?
   • ewa.pocierznicka Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 12:34
    Z tego, co wiem zasady od początku były znane. Przychodząc do pracy koleżanka wiedziała, że napiwki idą do wspólnego worka, rozlicza je pracodawca, a manager potrąca sobie połowę.
    Ewa
    • baba67 Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 13:51
     No to na to się zgodziła i to ma. Skoro nie była jakoś bardzo zbulwersowana decydując się na podjęcie zatrudnienia skąd teraz takie poczucie krzywdy?
     • ewa.pocierznicka Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 14:33
      Była zbulwersowana od początku! I mówiła o tym znajomym! Ale teraz w okresie letnim, gdy napiwków jest więcej od turystów zagranicznych, jeszcze bardziej ją to irytuje i stąd problem.
      Ewa
      • kora3 Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 15:59
       Ale zbulwersowanie nie kazało jej jednak nie podejmować tam pracy, ani z niej rezygnować, prawda?
       Po ludzku mozna uwazac taki podział za niesprawiedliwy - fakt, ale jesli jasne te reguły były od poczatku i kolezanka je przyjęła, to teraz jej zachowanie jest niezrozumiałe...- sorry
      • bene_gesserit Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 07.08.18, 20:47
       Bez obrazy, ale postawa koleżanki jest nieco niedojrzała. Widziały gały...

       Moim zdaniem, ta pani powinna się skupić i zastanowić się, czy którą połowę szklanki woli. I postąpić zgodnie z wyrokiem - rzucić i szukać Pracy Idealnej (powodzenia...), czy zostać i polubić to, co ma - bo może to niemało, a w każdym razie więcej niż gdzie indziej.
  • kemstowicz Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 08.08.18, 16:20
   Na forum programistów (sic!) znalazłem ciekawy argument, którego nikt tutaj nie przywołał. Zacytuję, usuwając jedynie niecenzuralne słowo (ortografi, składni oraz interpunkcji nie poprawiam) smile

   Dając napiwek, mam nadzieję, że wyląduje on u pracownika. Daję wzamian za jego pracę dla mnie jako konsumenta. To tak jak babcie dają końcówki rent listonoszom.
   Zabieranie napiwków przez pracodawcę jest kur***em i oszukiwaniem klienta.


   (źródło: 4programmers.net/Forum/Off-Topic/199143-zabieranie_napiwkow_przez_pracodawce?page=1)

   No właśnie. Czy jeśli ktoś daje napiwki (a jak wiadomo klienci dzielą się na dwa srogie obozy zwolenników i przeciwników napiwków), to ma prawo być niezadowolony, że gratyfikacja od niego idzie do wspólnego kosza, zamiast do konkretnego pracownika?
   • ewa.pocierznicka Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 08.08.18, 16:34
    Tylko koleżanki naprawdę nie interesuje, co sobie pomyśli klient. On jeśli już daje dodatkowe pieniądze, to raczej mu wszystko jedno dokąd trafiają. Tymczasem dla niej to jest realna strata. Sama jej stanowczo nie wspieram, bo staram się rozumieć też właścicieli i managera. Odczuwam jednak, że coś jest głęboko nie w porządku.
    Dlaczego napisałeś, że są srogie obozy przeciwników i zwolenników napiwków? W sensie, że jedni chcą aby napiwki dostawali wyłącznie kelnerzy a inni cała obsługa lokalu?
    Ewa
    • kemstowicz Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 08.08.18, 17:31
     Jak najbardziej klient ma prawo do swoich odczuć, co się dzieje z jego pieniędzmi. Część z tych klientów, gdyby wiedziała, że napiwki idą do wspólnego kotła, pewnie by zrezygnowała, bo np. chcieli wynagrodzić tylko miłego kelnera, a jedzenie smakowało już im średnio itp. To tak, jak ludzie dający kasę na organizacje charytatywne. Dla większości ma znaczenie, czy pieniądze idą np. na chore dzieci czy na luksusowe podróże służbowe dyrektora fundacji. O to mi chodzi.
     Co do "srogich" grup, to zupełnie mnie nie zrozumiałaś. Na forach trwa od dziesięcioleci wojna między zwolennikami dawania napiwków i ich przeciwnikami. Wojna nierozstrzygalna, bo wszystkie argumenty już padły (jednych i drugich). Ludzie rozsądni machają ręką na takie kłótnie, ale niektórych mocno grzeje temat i wykłócają się jak o życie smile Poczytaj jakieś archiwalne tematy na różnych stronach poświęconych savoir vivre i blogach, zobaczysz o co chodzi. Na szczęście na tym forum wojny napiwkowej jeszcze nie było i miejmy nadzieję nie będzie smile
     • ewa.pocierznicka Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 08.08.18, 23:48
      Pisałam o problemie koleżanki a nie klientów.
      Napiwki wywołują takie emocje? Wydawało mi się, że raczej wszyscy albo prawie wszyscy je zostawiają i to jest normalne.
      Ewa
      • baba67 Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 09.08.18, 08:08
       Tam gdzie bywasz pewnie tak jest. Ale nie wszędzie tak jest gdzie nie bywasz.
      • kemstowicz Re: Dzielenie dodatku. Manager zabiera 50% dla si 09.08.18, 11:20
       Emocje może wywołać wszystko u podatnych na nie ludzi, nawet napiwki smile Jeszcze raz Ci radzę przejrzeć fora i blogi pod kątem dyskusji napiwkowych, zobaczysz ile tam jest tych (złych) emocji smile Nie jest prawdą, że raczej wszyscy je zostawiają. Statystyki uzupełnione o tzw. błąd poprawnościowy szacują, że czyni to około 55% klientów gastronomii. Czyli nieco ponad połowa. Są natomiast duże grupy ludzi, którzy programowo nie dają żadnych napiwków, pomijając jakieś szczególne i wyjątkowe sytuacje (a nawet i wtedy nie). Z tym, że znowu: to nie na temat.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka