Dodaj do ulubionych

Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo?

19.09.18, 14:50
toteraz.pl/zamiast-sie-poczestowac-nabierali-jablka-garsciami,1772451.html
Obserwuj wątek
  • kora3 Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 19.09.18, 16:25
   Posit, uwazam, ze w tej konkretnej sytuacji jedynymi osobami, które jakoś mogły zareagować byli organizatorzy lub ich przedstawiciele. Jak? Zwyczajnie - Przykro nam, ale to nie jest darmowe zaopatrzenie w jabłka tylko możliwość degustacji.
   Jednak - jak widziałam na filmiku - im to nie przeszkadzało, dosypywali i nic więcej. inne osoby, postronne nie powinny wcale się wtrącać.
  • baba67 Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 19.09.18, 17:11
   Organizatorzy powinni jakiś dowcipny wierszyk umieścić z którego jasno by wynikało że takie zachowanie nie jest mile widziane. Wtedy można zareagować powołując się na to co jest napisane,zresztą częśc pazernych by się zniechęciła. W takiej sytuacji jak ta nawet nie wiem na co się powołać bo sie można spotkać z reakcją-jest to biorę, przecież pani tez może.
  • mim_maior Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 19.09.18, 17:25
   Można też zaproponować międzyludzką pomoc: "Proszę pani, może ja kupię pani ze dwa kilo jabłek, jak pani nie stać? Chętnie pomagam ubogim i bezdomnym".
   • alexxa6 Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 19.09.18, 17:31
    Prymitywni ludzie są zawsze pazerni, chciwi, zachłanni. A jak już coś jest za darmo, to choćby tego nie potrzebowali, choćby im bańki nosem szły to wepchną w siebie wszystko. Jak reagować? Nie reagować....uśmiechnąć się z politowaniem.
    • 10iwonka10 Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 19.09.18, 20:57
     Masz racje nie zmienisz ich. Ja znalam pewna dosc zamozna osobe ktora za kazda wizyta w ubikacji ( duze biuro) zabierala ze soba troche papieru toaletowego. Na potem do domu. nIe rozumiem takich ludzi- pare jablek czy troche papieru toaletowego...wzbogaca sie na tym. To strasznie malostkowe.
   • znana.jako.ggigus Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 07:10
    Ubogim i bezdomnym - to jest trochę upokarzające dla bezdomnych.
    Ja chętnie pani pomogę i wystarczy.
    A wg mnie nie można zrobić nic. Jakaś część populacji musi się nauczyć, że jak coś jest rozdawane, to nie trzeba brać wszystkiego. Nawet jeśli można. Niektórzy się tego nie nauczą nigdy.
    • mim_maior Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 10:30
     Jeśli pomaganie ubogim i bezdomnym ich upokarza, to rozumiem, że bardziej na miejscu byłoby świadczenie zdezinstytucjonalizowanych usług społecznych grupom i osobom defaworyzowanym ekonomicznie i mieszkaniowo?
     • znana.jako.ggigus Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 10:53
      Wg mnie bardziej upokarza takie podejscie, ton. ale to kwestia gustu.
      nie wiem, czy dobra reakcja na takie zachowanie (jak daja za darmo, to biore), jest od razu powolywanie sie na pomoc ubogim i bezdomnym.
      Oczywiscie uzywanie przerysowanej mowy w typie poprawnosci politycznej jest swietnym wyjsciem satyrycznym. Ale wg mnie tez w tym momencie, poza satysfakcja osoby temowe uzywajaca, niczego nie daje.
      Kazdemu wg potrzeb i mozliwosci
      • alexxa6 Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 10:57
       Ludzka pazerność jest podobno zakodowana w genach.Przekazali nam to już praprzodkowie, którzy zeszli z drzewa na ziemię. Im kto prymitywniejszy, tym mniej jest w stanie się opanować. Już z dawien dawna wszyscy zmieniliśmy się z Homo sapiens na Homo oeconomicus wink . Jedni mniej inni więcej. Jest cała masa eksperymentów przeprowadzona na ten temat. Jeden z nich.Naukowcy z University of Chicago zrobili taki test. Wybrali grupę 20 osób, w przeróżnym wieku, obojga płci, o różnym statusie społecznym. Ci ludzie otrzymali wyjątkowo smaczną i bardzo drogą (taki artykuł luksusowy) czekoladę do zjedzenia. Czekolady było mnóstwo. Mogli ją jeść do woli, ile chcą . Ale pod warunkiem, że podczas jedzenia będą mieli na uszach słuchawki z niesamowicie przeraźliwymi dzwiękami, takimi dla ludzkiego ucha prawie nie do zniesienia. Im dłużej zniosą te dźwięki tym więcej czekolady będą mogli zjeść. Część osób już po niecałej minucie i po zjedzeniu pół tabliczki czekolady zrezygnowała. Inni, mimo że oczy im na wierzch wychodziły, że dźwięki im prawie fizyczny ból sprawiały, byli w stanie pożreć 11 tabliczek czekolady.Przeciągali te akustyczne męczarnie w czasie, byleby napchać jak najwięcej tej czekolady w siebie. Te osoby to : Kobiety , w wieku 40-60 lat, z tak zwanych nizin społecznych, mało albo wcale nie wykształcone.
       Inne testy . Firmy farmaceutyczne szukają często chętnych , do testowania na sobie medykamentów, kosmetyków, innych środków , za pieniądze. Te pieniądze, zapłata za udział, są w stosunku do ryzyka wcale nie duże. Cała masa ludzi, ryzykuje własne zdrowie a czasem nawet życie by te pieniądze "za darmo" otrzymać. Nawet dzikie zwierzę , gdy jest już syte nie będzie dalej jadło, tylko dla tego że pokarm leży obok, i nie ruszy czegoś co uzna że jest dla niego trujące.
       • znana.jako.ggigus Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 11:39
        nie, nie, zwierze sie tego uczy. mialam kota od narodzin w domu, wychowywalismy ja, bo to kotka i dopiero lekarz nam powiedzial, ze ja przekarmiamy i ze matka po tym, jak male dostanie porcje pokamru, pogania malego kota. Zwierzeta ludzkie i pozaludzkie sie ucza. A wielu ludzi ma problem z refleksem glodu. Ja tez, bo jem szybko. No i te panie z filmu tez.
        A cydr lubelski jest btw pyszny.
        • alexxa6 Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 13:31
         znana.jako.ggigus napisała:

         > nie, nie, zwierze sie tego uczy. mialam kota od narodzin w domu,

         czytaj uważniej co napisane.......DZIKIE zwierzę, nie domowe lub udomowione. Domowe zwierzęta psy koty itp. nabierają "ludzkich" cech z czasem, są przekarmiane, względnie źle karmione, dlatego też często chorują na "ludzkie" choroby.Zwierzę na wolności, dzikie nigdy nie zachoruje na cukrzycę czy nietolarancje pokarmowe.
         • znana.jako.ggigus Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 13:43
          jak juz napisalam, nie o to chodzi o dziekie czy udomowione zwierze, a o zaniechanie jedzenia, kiedy jest sie sytym. Niektore ludzkie zwierzeta maja z tym problem, a pozaludzkie zwierzeta sa uczone, aby ulec temu refleksowi.
          Ale to tematyka jak najb poboczna.
          • alexxa6 Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 13:59
           znana.jako.ggigus napisała:

           > jak juz napisalam, nie o to chodzi o dziekie czy udomowione zwierze, a o zaniec
           > hanie jedzenia, kiedy jest sie sytym.

           to podobnie jak to, że powinno się wziąć na wstrzymanie, gdy tak na prawdę nie ma się nic do powiedzenia, względnie zaczyna się bredzić byle tylko ... pobredzić.
           • znana.jako.ggigus Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 14:06
            albo kiedy sie pisze niezbyt mile rzeczy niewiadomo po co
            • alexxa6 Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 14:24
             znana.jako.ggigus napisała:

             > albo kiedy sie pisze niezbyt mile rzeczy niewiadomo po co


             niemiłe? no może?...za to zgodne z prawdą.Po co? fakt... niekóre przypadki są beznadziejne, chociaż zawsze ma się odrobinę nadziei, że coś jednak dotrze. Ja po prostu nie jestem w stanie pojąć po jakie licho Ty zawsze musisz przekręcić to o czym ktoś inny pisze na swoje kopyto?! Byle Twoje na wierzchu było? to jakieś natręctwo? I jeszcze jedna rada... za nim rozpędzisz się odpowiadać przeczytaj uważnie, przemyśl a potem odpowiadaj . Sensownie.
             • znana.jako.ggigus Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 14:31
              albo kiedy sie pisze niezbyt mile rzeczy niewiadomo po co - ze powtorze.
              W sumie teraz wg mnie wiadomo, ale twoj ton to twoja sprawa. Jestes dorosla i nie bede cie pouczac. To powinni swego czasu rodzice.
         • majenkir Re: 21.09.18, 15:31
          alexxa6 napisała:
          > Zwierzę na wolności, dzikie nigdy nie zachoruje na cukrzycę


          Wszystko co ma trzustke moze zachorowac na cukrzyce, nie wiem jak typ 2, ale na typ 1 na pewno. Tylko dzikie zdechnie i nikt o tym nie wie wink, a udomowionym zajma sie ludzie smile.

   • positronium Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 10:13
    O, to to, Mim! wink
   • bene_gesserit Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 23.09.18, 00:43
    mim_maior napisała:

    > Można też zaproponować międzyludzką pomoc: "Proszę pani, może ja kupię pani ze
    > dwa kilo jabłek, jak pani nie stać? Chętnie pomagam ubogim i bezdomnym".


    Niżej piszesz coś o tym, jakie to straszne, że wstyd jest teraz dość niemodny i nawet dyskryminowany jako uczucie w przestrzeni publicznej

    Jeśli wstyd jest reakcją na chęć upokorzenia, a co najmniej protekcjonalizm - to faktycznie, nie powinno go być 'w przestrzeni publicznej'. Z powodu jego przyczyn.

    Co do zachowania tej pani: wiem, że przedstawicielom sytej klasy średniej trudno się mieści w głowach, ale są w Polsce domy, w których przymiera się głodem. Niedożywienie dzieci, osób starszych i/lub zniedołężniałych, niezaradnych społecznie, chorych psychicznie to fakt. Dla tej pani tych parę jabłek (ile mogła 'chamsko' 'ukraść' - dwa kilo?) to mógł być dar z nieba. Tak samo, jak dwie butelki napoju dla 'chytrej baby z Radomia'.

    Ale faktycznie, łatwiej - nie znając historii tych kobiet - nazwać ją 'chamką' albo próbować zawstydzić. Ewentualnie ponaigrawać się. Tylko o kim to źle świadczy?
    • positronium Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 24.09.18, 10:04
     bene_gesserit napisała:

     > Co do zachowania tej pani: wiem, że przedstawicielom sytej klasy średniej trudn
     > o się mieści w głowach, ale są w Polsce domy, w których przymiera się głodem.
     N
     > iedożywienie dzieci, osób starszych i/lub zniedołężniałych, niezaradnych społec
     > znie, chorych psychicznie to fakt. Dla tej pani tych parę jabłek (ile mogła 'ch
     > amsko' 'ukraść' - dwa kilo?) to mógł być dar z nieba. Tak samo, jak dwie butelk
     > i napoju dla 'chytrej baby z Radomia'.
     >
     > Ale faktycznie, łatwiej - nie znając historii tych kobiet - nazwać ją 'chamką'
     > albo próbować zawstydzić. Ewentualnie ponaigrawać się. Tylko o kim to źle świad
     > czy?


     Ejże!
     Nie tylko Ty masz prawo znać różnych ludzi, w różnych sytuacjach życiowych. Ba, niejeden przedstawiciel "sytej klasy średniej" sam mógł parę lat wstecz "przymierać głodem i żyć w mieszkaniu z grzybem." Może sama się powstrzymaj przed ocenianiem, co? Nie stronisz od pogardy, więc teraz unoszenie się honorem za innych wychodzi dość mizernie.

     Można zachowanie ludzi przy koszu z jabłkami tłumaczyć biedą, ale nie trzeba. Fakt faktem - jest chamskie. Niezależnie od tego, czy bardziej czy mniej usprawiedliwione, to jednak nadal nie zmienia postaci rzeczy. Czaruj, ile chcesz.
  • reinadelafiesta Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 08:18
   @Positronium
   Chciałoby się, żeby ktoś pokazał bohaterom tych filmików nagrania i wyjaśnił, że poszły na cały świat. Może na niektórych by to podziałało. No, chyba że całkiem wstydu nie mają.
   • droch Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 08:45
    Publikacja mogłaby być wyłącznie powodem do dumy, dowodem zaradności...
    • positronium Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 10:13
     @Reina
     Fakt, ale to już po fakcie. A w trakcie zdarzenia?
     Może poczucie wstydu jest faktycznie kluczem - w końcu to mechanizm regulacji zachowania w społeczeństwie dostępny od wieków. Tylko jak komuś dać znać, że jest bezwstydny?
     • mim_maior Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 10:35
      Wstyd jest teraz dość niemodny i nawet dyskryminowany jako uczucie w przestrzeni publicznej. Ogólnie, biedak, uważany jest za zło wcielone i wkrótce stanie się gatunkiem zagrożonym. Nie wiem, czy nie powinno się w te pędy powołać jakiejś fundacji do jego ochrony, żeby nie było jak z ptakiem dodo. Może Grinpis pomoże.
      • positronium Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 12:47
       Może nie zieloni, bo oni tylko nim operują. Lepiej zrobić fundację ochrony dobra kulturowego - bo w sumie to inherentny składnik naszej europejskiej tożsamości. wink
       • mim_maior Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 20:12
        Dziedzictwo niematerialne
        🙂
        • positronium Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 21.09.18, 11:48
         Otóż to! ;D
      • ola5488 Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 20:21
       Trafnie napisane wink
       • mim_maior Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 20:31
        Może jeszcze UNESCO trzeba zainteresować tematem big_grin
    • ola5488 Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 20:19
     big_grin
  • annthonka Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 09:56
   Niestety wiele ludzi tak ma, że jak coś jest za darmo, to biorą garściami. Pamiętacie chciwą babę z Radomia?

   W tej sytuacji zareagować mogą jedynie organizatorzy. A skoro jeszcze dokładali tych jabłek, to zapewne spodziewali się, że taka sytuacja nastąpi.
   • positronium Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 10:11
    No tak, ale podobnie jak "baba z Radomia" m,nie kurcze zawsze zastanawia, skąd w ogóle taki odruch? Jabłka na drzewach wiszą do zimy, dojrzałe nierzadko spadają i gniją, ale jak te same jabłka są w koszyku na rynku to magicznie zyskują nimb "lepszych"?
    • annthonka Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 14:14
     Są pod ręką, same lecą do torby, trudzić się nie trzeba.
     • znana.jako.ggigus Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 14:33
      A przede wszystkim sa za darmo i jesli ja nie wezme, to ktos inny to zrobi i odniesie korzysc.
      Inni biora lapowki, tyle ze w sposob b zawoalowany.
      • annthonka Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 20.09.18, 16:07
       Fakt. Dają darmo, to wezmę, potrzebne czy nie, żeby tylko ktoś inny się nie nachapał. Paskudna mentalność, ale niestety spotykana.

       Kiedyś byłam na wycieczce w fabryce Wedla. Było powiedziane, że skrawki możemy sobie brać do woli. Ludzie niemalże się bili o te kawałki wafelków czy źle uformowane fragmenty czekolady. Nie tylko jedli na miejscu, ale pakowali w torebki na wynos.
       • positronium Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 21.09.18, 11:49
        Właśnie, tylko czy to się bierze z biedy, czy z głupoty?
        • annthonka Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 21.09.18, 12:17
         Z durnego przekonania, że jak dają za darmo, to trzeba brać do wypęku, nawet jeżeli stać mnie na kupienie kilograma jabłek czy paczki wafelków.
         • verdana Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 21.09.18, 17:09
          Wczoraj przede mną w kolejce starsza pani kupowała dwie muffinki. Gdy sprzedawczyni jej zapakowała, pani powiedziała "przepraszam, ale ja chciałam te z lewej strony". Sprzedawczyni uśmiechnęła sie i zaczęła brać inne ciastka, na co pani powiedziała "Przepraszam, nie zauważyłam -one kosztują 2, 85, a te pierwsze 2,20. To ja jednak wezmę te pierwsze."
          I ja bym zrozumiała, gdyby ona wzięła pełną torbę tych jabłek. Wypada czy nie.
          • znana.jako.ggigus Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 21.09.18, 22:48
           dobre!!!
          • bene_gesserit Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 23.09.18, 00:50
           Myślę, że wolimy myśleć, że takich ludzi i rodzin nie ma.
           Że komu jak komu, i gdzie jak gdzie, a we współczesnej Polsce nikomu na jabłka nie brakuje. A jak brakuje, to przecież ma dwie ręce i dwie nogi, żeby sobie znaleźć dziką jabłonkę gdzieśtam i tych jabłek narwać, nie tracąc honoru i nie narażając się na oskarżenia o chamstwo, 'taką mentalność' i co tam jeszcze.

           Tyle, że są w tym kraju domy, w których jest głód, są rodziny, które mieszkają w norach z grzybem na ścianie, za to bez łazienki. Z różnych powodów.

           I nie bardzo rozumiem, jak można tak obcesowo - jak to robią w tym wątku niektórzy - oceniać motywacje kogoś, o kim się nic nie wie?
           • annthonka Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 23.09.18, 10:02
            Oczywiście, że takie rodziny są i uważam, że w ramach solidarności społecznej należy im pomagać.

            Ale serio myślisz, że każdy, kto napycha torby czy kieszenie darmowymi towarami, mieszka w norze z grzybem na ścianie?
            • bene_gesserit Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 23.09.18, 11:03
             Napisałam gdzieś, że 'każdy'?
             Napisałam, że tak może być. I to powinno wystarczyć, żeby ugryźć się w jęzor i powstrzymać pogardę.
             • annthonka Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 23.09.18, 11:23
              Na widok pani ładującej skrawki wafelków do torebki Louis Vuitton ciężko sobie coś nie pomyśleć? Chociaż nie jest to pogarda, a co najwyżej politowanie.
              • znana.jako.ggigus Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 23.09.18, 11:26
               Ale nie o takiej kobiecie mowa.
               Temat pomocy biednym i bezdomnym pojawił się dość szybko, oczywiście z przekąsem.
              • bene_gesserit Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 23.09.18, 11:34
               Jak pisze Gigi, nie o takiej kobiecie mowa. Nie bardzo rozumiem, co tu w tym wątku jest do obronienia tego typu chwytami - całe to morze pogardy?
           • reinadelafiesta Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 23.09.18, 10:32
            @Bene_gesserit
            Może się mylę, nie wiem tego z całą pewnością i to co napiszę oparte jest tylko jakieś tam moje doświadczenia. Ale mam właśnie wrażenie, że to nie te najbiedniejsze osoby tak się zachowują. One często mają więcej godności i wręcz pomocy odmawiają - znam takie przypadki. A jak już ją otrzymają, to są zażenowane, że musiały z pomocy korzystać. A tymi tu powyżej osobami nie bieda kieruje, tylko cwaniactwo i pazerność. " Baba z Radomia" nie potrzebowała tych oranżad do przeżycia. To oczywiście moje osobiste wrażenia.
            P.S. Choć zgadza się - myślę, że my tu pojęcia nie mamy, jak ludzie w naszym kraju czasem żyją 🤐
            • bene_gesserit Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 23.09.18, 11:00
             Myślę, że głosy w tym wątku więcej mówią o oceniających niż ocenianych. Nie nie wiemy _nic_ o tych nieszczęsnych kobietach i dlatego nie mamy _zadnego_ prawa do oceny ich postępowania, zwłaszcza tak obcesowej, pogardliwej i z góry, jak to tu się dzieje w tym wątku.
             • znana.jako.ggigus Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 23.09.18, 11:33
              Myślę, że wielu ludzi biorących te jabłka czy wafelki, to nie są zawsze ludzie naprawdę potrzebujący.
              Szczygieł kiedyś opowiadał o stołówce w Pradze, oferującej studentom tańsze posiłki, stołówka wydawała zwyczajne, papierowe bloki studentom. I Szczygieł - wg mnie słusznie zauważył - w Pl taki pomysł by się szybko skończył. Sprytni rodacy by zazaz fałszowali parę kart, aby skorzystać na okazji, bo to była naprawdę łatwa rzecz.
              Nie lubię słowa mentalność, ale jest coż takiego, taka podejrzliwość w polskim społeczeństwie - uwaga, nie dam się oszukać, muszę być czujny/a i walczyć o swoje, wyciągnąć, a nawet wyrwać, bo jeśli ja nie, to innni bez zrmużenia oka wyrwą dwa razy więcej niż ja. Wiem, bo sama u siebie obserwowałam i na szczęście opanowałam te odruchy.
              Takie cechy nie występują oczywiście u każdego Polaka i każdej Polki.
              • bene_gesserit Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 23.09.18, 11:37
               Znam paru bogaczy, u których jest 'zawsze po obiedzie', a gdziekolwiek są, próbują wyłudzić zniżki, gratisy itd. Co nie zmienia faktu, że ocenianie postępowania kogoś, o kim się nic nie wie, zwłaszcza jako jednoznacznie negatywnego świadczy tylko o ocenianym.
               • znana.jako.ggigus Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 23.09.18, 19:00
                mnie irytuje ten grymas przy słowach biedny, bezdomny i to zdanie -to ja pomogę. Łaska aspirującej klasy średniej.
                • reinadelafiesta Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 23.09.18, 20:18
                 @Znana.jako.ggigus
                 Ale o jakim grymasie mówisz? Kto go robi?
                 • znana.jako.ggigus Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 23.09.18, 21:59
                  Ja tak - oczywiście metaforycznie i abstrakcyjnie - odbieram posty w tym wątku. Niektóre.
                  • mim_maior Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 24.09.18, 07:29
                   Każdy ma swoje problemy, co zrobić. Jednakowoż protekcjonalnie współczujemy.
                   • annthonka Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 24.09.18, 09:10
                    A potem na FB pojawiają się przechwałki, że zrobiło się zakupy komuś biednemu, kto stał pod sklepem. Niedawno widziałam taki wpis, nawet zdjęcie paragonu było.
                    • znana.jako.ggigus Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 24.09.18, 09:32
                     to tez protekcjonalizm - ja ci kupie i ja decyduje, co dla ciebie lepsze
         • reinadelafiesta Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 22.09.18, 14:36
          @Annthonka
          Ja mam wrażenie, że to przekonanie jest jeszcze wykorzystywane/ wzmacniane przez różne sieci handlowe. Dają dwa w cenie jednego i trzeba czy nie, ludzie biorą, bo okazja!
          • znana.jako.ggigus Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 22.09.18, 14:43
           Nikt nie jest bezwolnym medium wszelakich kampanii reklamowych, mających na celu wzmocnić sprzedaż czyli zysk.
           • annthonka Re: Jak kulturalnie zareagować na takie chamstwo? 22.09.18, 15:33
            @znana.jako.ggigus

            Zgoda, nikt nie powinien być, ale praktyka pokazuje, sporo ludzi jednak jest. A producenci na tym żerują.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka