Dodaj do ulubionych

Czym się kierować wybierając logopedę?

21.02.13, 18:06
Szukam logopedy dla dziecka w wieku 4,5 roku. Mówi niewyraźnie, nie wymawia r, sz, ż. Rok temu byłyśmy w szpitalu i wtedy logopeda, po 15 min. wizycie, napisała:
Dobre rozumienie mowy dźwiękowej, bogaty słownik czynny. Dziecko nie realizuje prawidłowo głosek palatalnych ze względu na niską sprawność motoryczną języka. Wskazane ćw. pionizujące język i rozwijanie słuchu fonemowego." Czy 15 min. wystarczy aby dobrze zdiagnozować dziecko?
Potem było pasmo nieustających chorób i katarów, więc wizyty w czd nam przepadły, bo tam bez kataru trzeba przyjść. W przedszkolu w zeszłym roku pani logopeda ćwiczyła z nią ale w tym roku nie wiem czemu jest jakiś problem i nie mogę się doprosić zajęć. Z drugiej strony albo pani jest chora albo moje dziecko. Pomyślałam że poszukam kogoś prywatnie, niestety czytając fora i szukając opinii wcale nie jestem mądrzejsza niż przed poszukiwaniami. Stąd moje pytanie, jaki rodzaj studiów, o jakie kursy mam pytać, szukając logopedy dla dziecka. Jak często powinny się odbywać takie zajęcia? Po jakim czasie możne stwierdzić, że dziecko nie robi postępów i coś jest nie tak.
Blisko mnie znalazłam ofertę pani, która pisze: Jestem z wykształcenia mgr pedagogiki specjalnej (w 1994 r. ukończyłam kierunek Resocjalizację Nieletnich w WSPS w Warszawie z wyróżnieniem ), a później Podyplomowe Studium Logopedyczne na UKSW w Warszawie (również z wyróżnieniem). W czasie studiów podyplomowych odbywałam praktyki w Centrum Diagnostyki, Leczenia i Rehabilitacji Zaburzeń Głosu, Słuchu i Mowy w Szpitalu przy ul. Banacha 1A oraz w Gabinecie Logopedycznym mgr Ewy Ferenz - Lech w SP Nr 141 przy
ul. Szaserów 117 w Warszawie.
Czy takiej osobie warto zaufać? Czy studia podyplomowe na UKSW dają rzeczywiście wiedzę i umiejętności? W zalewie pseudostudiów i kursów nie wiem czym się kierować.
Będę wdzięczna za opinie.
Obserwuj wątek
      • maja_sara nie opłaca się być nieuczciwym 23.02.13, 00:26

Proszę natychmiast zaprzestać reklamy.
        Ani posty, ani sygnaturki nie są miejscem przeznaczonym do tego.
        Jeśli chcesz się promować na Gazeta.pl zrób to uczciwie! Napisz do mnie, bezpośrednio do Agory lub na
        forum@gazeta.pl, a dowiesz się, jak wykupić reklamę.
        Pisząc post i zakładając nick zaakceptowałaś regulamin. Łamanie regulaminu Gazety spowduje blokadę adresu IP, a to w konsekwencji doprowadzi do niemożności pisania na jakimkolwiek forum gazety pod jakimkolwiek nickiem.
    • marta.krusz Re: Czym się kierować wybierając logopedę? 25.02.13, 09:17
      Czym się kierować?
      Sprawdzać jego kwalifikacje i doświadczenie. Unikać młodych, takich dopiero co po studiach, oni będą dopiero trenować na pani dziecku. I proszę mi wierzyć-naprawdę będą dopiero się uczyć w trakcie pracy. Wystarczy poczytać wątki na forach niby dla specjalistów logopedów. Wszędzie młodzi po studiach i z dyplomami zadają pytania "jak wyowałać głoskę"? ,"jakie pomoce kupić do gabinetu?", "jestem początkującym logopedą i nie wiem jakimi testami i w jaki konkretnie sposób zrobić badania przesiewowe w przedszkolu/szkole?". Takich pytań są tysiące. Świadczą one jedynie o marnym przygotowaniu do zawodu. Poza tym musi mieć pani na uwadze fakt, że studia zapewniają mało godzin praktyk. Te dobre zapewniają od 200 godzin, te beznadziejne czasem zaledwie kilkanaście lub...wcale. Proszę mi wierzyć, że 200-300 godzin praktyk to wcele nie jest dużo. Tym bardziej, że są to praktyki b. zróżnicowane-kilka godzin w przedszkolu, kilka w szkole, kilka w szpitalu. Dlatego młody logopeda szkoli się dopiero podczas własnej pracy. Tu musi pani szukać kogoś z wieloletnim doświadczeniem.
      Na forum wątek o tym, jak łatwo rodzicowi pobłądzić w poszukiwaniach dobrego logopedy i trafić na kogoś, kto powinien mieć zakaz wykonywania swojego zawodu:
      forum.gazeta.pl/forum/w,25986,133885824,133885824,kwalifiacje_logopedow_wazne_info_dla_rodzicow_.html
      tu też można poczytać o tym w jaki spsoób logopedzi mamią nieświadomego pacjenta, wprowadzając go już na stracie w błąd. Czyli nazywając rzecz po imieniu-kłamią:
      forum.gazeta.pl/forum/w,25986,137154042,137154042,prosze_o_pomoc.html
      Warto też, jak już pani zainteresuje się jakimś konkretnym logopedą, sprawdzić opinie o nim. Popytać znajomych o tego konkretnego logopedę-może ktoś już u niego był i powie pani coś wiecej o nim, poszukać w necie informacji o tej osobie. Są strony z opiniami przeróżnych specjalistów, może i pani logopeda figuruje na takich stronach? Nie skupiać się wyłącznie na jego stronie internetowej. Strona www to jedynie wizytówka. Pisze się tam laurkę dla siebie samego. Najlepszą opinię, czyli opinię wiarygodną, wystawi pacjent. I takich opinii szukać.
      Na stronie logopedy warto sprawdzić jakie konkretnie studia ukończył logopeda i jakie kursy ma za sobą. Logopeda musi się dokształcać całe życie. A to oznacza, że musi albo kończyć kolejne specjalizacje logopedyczne, albo dokształacać się na specjalistycznyh kursach dla logopedów. Unikać szerokim łukiem tych, którzy swoją edukację zakończyli na jednym kierunku studiów i umysłu nie chce się im otworzyć na nowe kursy.

Co się zaś tyczy diagnozy 15minutowej.
      Najchętniej pozostawiłabym ten fakt bez komentarza. Ale skoro pani nalega.
      Nie da się postawić rzetelnej diagnozy po 15 minutach rozmowy z dzieckiem. 15 minut daje nam, logopedm, jedynie sygnał, pierwszą informację, że dziecko wymaga terapii. W ciągu kwadransa żaden logopeda nie zbada ani słuchu, ani słuchu fonemowego, lateralizacji, mowy czynnej, zasobu słownictwa, sposobu żucia i połykania, budowy i sprawności aparatu artykulacyjnego, mowy opisowej, rozumienia przyczynowo-skutkowego, nie sprawdzi orientacji w schemacie własnego ciała itd, itd. Wszystkie te elementy składają się na komunikację - no rozumienie i nadawanie mowy. I logopeda, by postawić diagnozę i ustalić plan terapii musi wszystkie te aspakty zbadać. A gdzie czas na alanalizę badań, które być może rodzice przyniesli ze sobą do gabinetu? (wyniki badań laryngologicznych, neurologicznych, psychologicznych, pedagogicznych, foniatrycznych itd.-jeśli dziecko takie przeszło) To wszystko w kwadransie się zmieści? Nawet kosmita tego nie dokona wink
      • marta.krusz Re: Czym się kierować wybierając logopedę? 25.02.13, 09:52
        Jeszcze coś.
        W pracy i w terapii logopedycznej nie tak ważne są umiejętności wyniesione z kusrów typu "psychologia klienta" i "metoda Silvy". Ważniejszę są te wszystkie "liczne kursy specjalistyczne", o których wspomniana przez panią logopeda nic nie pisze. Dziwne to trochę.
        I trochę droga ta pani. 30' = 60zł. Drogo. Część tego czasu zajmie sprawdzenie pracy domowej, część zadanie nowej pracy domowej, część tzw. "gimnastyka buzi", która sama w sobie terapią nie jest. To ile czasu zajmie sama terapia? 15 minut?
        • marta.krusz Re: Czym się kierować wybierając logopedę? 27.02.13, 08:30
          Pytanie powinno brzmieć "co mają robić studenci logopedii podczas studiów?" Uczyć się, uczyć i jeszcze raz uczyć. Niestety, 3/4 z nich-a może i więcej- nie robi tego. Zdobywa "wiedzę" -specjalnie cudzysłów, bo to pseudowiedza jest- na forach logopedycznych i za pośrednictwem wujka google. Wystarczy poczytać fora logopedyczne, by wiedzieć jak sprawa wygląda w rzeczywistości. A to nie tędy droga, by być dobrym w zawodzie. Do tego należy wziąć pod uwagę fakt, że część uczelni nie zapewnia studentowi żadnych praktyk lub zapewnie kilkadziesiąt godzin i ...i ja dziękuję takiemu absolwentowi. Logopedą go nie nazwę, bo nim zwyczajnie nie jest.
          Sama prowadzę zajęcia ze studentami m in. praktyki we własnym gabinecie. I wiem jak to wygląda od środka. Wiem jaką wiedzą na starcie dysponuje absolwent np. UG i absolwent GWSH. Ten drugi ledwo zna definicję dyslalii, a o kilka godzin praktyk sam mnie prosi.
          Młodych i bez doświadczenia należy unikać. Żaden lekarz zaraz po studiach nie otwiera swojego gabinetu. Najpierw odbywa długi staż pod okiem profesorów, potem robi specjalizację, a czasem kilka specjalizacji i pracuje w szpitalu. Po latach wie, że da radę samodzielnie diagnozwać i leczyć.
          Młodzi logopedzi działają zupełnie na odwrót.

• zielonazielona1 Re: Czym się kierować wybierając logopedę? 27.02.13, 16:14
            popieram odpowiedzi marty.krusz .młodzi logopedzi oczywiście muszą praktykować, ale może nie od razu w prywatnym gabinecie, może początkowo pod okiem kogoś bardziej doświadczonego, kto z życzliwością i dyskretnie pomoże w trudniejszych przypadkach.
            co do wiedzy logopedów to z przerażeniem oceniam ją jako coraz mierniejszą.być może przyczyną jest fakt obniżającego się stale poziomu nauczania, nastawienia na "papierek".
            po raz kolejny przytoczę przykład pewnego uniwersytetu, który prowadzi studia z zakresu logopedii w mniejszym mieście ( filia ). 320 godzin, zakres nie przekracza dyslalii, praktyki- nie spotkałam żadnego studenta , a przyjmuję studentów na praktyki( koleżanka podpisuje koleżance,przypuszczam). Wykładowcami bywają osoby , które same niedawno ukończyły ten kierunek - NIE MAJĄ ŻADNEGO DOŚWIADCZENIA ZAWODOWEGO W TYM ZAKRESIE!!!. studia dają uprawnienia do pracy w służbie zdrowia.
            Nie wyssałam tego z palca, obserwuję to ze zgrozą od lat. i cóż z tego , że w każdej szkole logopeda siedzi na logopedzie, jak prawie żaden nie potrafi prowadzić terapii.
            dlatego sprawdzajcie kwalifikacje logopedów , ich doświadczenie, doskonalenie zawodowe, a szczególnie, gdy płacicie za usługę z własnej kieszeni.
            • zosiam4 Re: Czym się kierować wybierając logopedę? 27.02.13, 19:09
              Dziękuję za odpowiedzi. Przekonały mnie, że nie robię nikomu krzywdy. Pracuję w zawodzie od roku. Nie mam prywatnych pacjentów a w razie wątpliwości konsultuję z bardziej doświadczonymi koleżankami, także tu na forumsmile
              W trakcie studiów podyplomowych miałam faktycznie ogromny problem z praktykami. Nikt nie chciał robić tego za darmo - co zrozumiałe. Uczelnia z całej kwoty (5600zł) nie zamierzała ani złotówki odstąpić tym, od których mieliśmy się uczyć.
              Znajoma pani zaprosiła mnie do OWI gdzie bardzo dużo mi pokazała. Dodatkowo jestem oligofrenopedagogiem więc sporo wiedzy ze studiów macierzstych mi się przydaje.
      • yellow_papillon Re: Czym się kierować wybierając logopedę? 27.02.13, 19:07
        ja, młody logopeda, ośmielam się postawić tezę, że 20 - letni staż nie jest gwarancją dużej wiedzy, niestety. owszem, 20 - letniego doświadczenia nie da się przebić kilkuletnim lub jego brakiem, ale problemem wielu logopedów, których sama znam i widziałam w "akcji", jest to, że nie chcą się dokształcać, bo mogą spocząć na laurach, siedzieć na ciepłej posadce i robić głupoty. w końcu kto się na tym zna - przecież nie rodzic.
        • marta.krusz Re: Czym się kierować wybierając logopedę? 28.02.13, 15:14
          I o tym pisałam z podkreśleniami nawet wink

Na stronie logopedy warto sprawdzić jakie konkretnie studia ukończył logopeda i jakie kursy ma za sobą. Logopeda musi się dokształcać całe życie. A to oznacza, że musi albo kończyć kolejne specjalizacje logopedyczne, albo dokształacać się na specjalistycznyh kursach dla logopedów. Unikać szerokim łukiem tych, którzy swoją edukację zakończyli na jednym kierunku studiów i umysłu nie chce się im otworzyć na nowe kursy.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka