Dodaj do ulubionych

logopeda, a przygotowanie p. do pracy w szkole

27.05.14, 22:18
Witam, kończę teraz 1 rok s. podyplomowych z logopedii. Mam lic. z socjologii i mgr z pedagogiki ogólnej. Nie odbywałam żadnych praktyk. Na suplemencie do dyplomu mam wpisane przygotowanie pedagogiczne jako posiadane kwalifikacje. I moje pytanie jest takie - czy będę mogła pracować w przedszkolu/szkole/placówce oświatowej jako logopeda na kartę nauczyciela z takimi kwalifikacjami? Czy powinnam odbyć "na własną rękę" praktyki pedagogiczne? Wiem jaki jest zapis w rozporządzeniu MEN - 270h teorii i 150 praktyki. W internecie różne informacje znalazłam. A jak jest w rzeczywistości?
Obserwuj wątek
  • yenesey86 Re: logopeda, a przygotowanie p. do pracy w szkol 01.08.14, 12:32
   jeśli chcesz uzyskać uprawnienia pedagogiczne dla nauczycieli to najlepiej zrobić kurs. Koszt jest o wiele niższy od studiów podyplomowych a uprawnienia takie same. Ja robiłam kurs w SKK - Studium Kształcenia Kadr. Kurs kosztował 1700 zł a po 4 miesiącach miałam już potrzebne uprawnienia. Ja uczę w liceum, dla ciebie tez będzie odpowiedni.
   • wilk.w.owczej.skorze Re: logopeda, a przygotowanie p. do pracy w szkol 31.08.14, 14:30
    Jeśli posiada uprawnienia pedagogiczne, to nie musi robić żadnych szkoleń w tym konkretnym zakresie. A autorka wątku jak byk napisała, że ma uprawnienia. Nie ma praktyk za to. Tych jej nie zapewni żaden kurs pedagogiczny.

    Do autorki wątku.
    A nigdy nie robiłaś żadnego wolontariatu? Przez całe studia nic? Sama z siebie? Mogłaś przez lata w ten sposób zdobyć setki godzin praktyk. Naprawdę nic? Nie myślałaś, co będzie po studiach i jak się odnajdziesz w przyszłej pracy?
  • wilk.w.owczej.skorze Re: logopeda, a przygotowanie p. do pracy w szkol 31.08.14, 14:26
   Żadnych praktyk? O matko! gdzieś ty kończyła studia? Co to za uczelnia?
   Jak masz przygotowanie pedagogiczne, to placówka zatrudni kogoś takiego. Ale masz zerową wiedzę praktyczną. Co to za uczelnia była??
  • maja_sara Re: logopeda, a przygotowanie p. do pracy w szkol 03.09.14, 23:34
   Jaką szkołę kończyłaś? Co to za uczelnia? Ja także jestem ciekawa.
  • monika.logopeda Re: logopeda, a przygotowanie p. do pracy w szkol 12.09.14, 22:40
   ZERO praktyk? Nie wierzę.
  • zielonazielona1 Re: logopeda, a przygotowanie p. do pracy w szkol 02.10.14, 15:13
   Takich mamy później logopedów z zerowym przygotowaniem do zawodu.
   w przygotowywaniu takich "specjalistów"przodują głównie super placówki niepubliczne , ale również filie uniwersytetów ;wiadomo o tym od lat. kończą studia, praktyki podbija inna super logopedka -koleżanka i do prywatnego gabinetu. Nie oceniam nikogo pisząc te słowa,
   • blue_jay Re: logopeda, a przygotowanie p. do pracy w szkol 08.10.14, 22:47
    zielonazielona> ktos na to przyzwala, prawda? Jesli nie ma jednolitego systemu ksztalcenia przyszlych logopedow, jesli nie ma ogolnokrajowego egzaminu dopuszczajacego do zawodu, jesli nie ma wymagan jak utrzymac licencje zawodowa, to trzeba zaczac dzialas i mowic o tym glosno. Dopoki na gorze sie nie ruszy, to chyba zawsze tak bedzie.
    Pisalam o tym juz kiedys, ale w USA, aby byc logopeda potrzeba pojsc na uniwerek, ktory jest akrydecjonowany? (hmm nie wiem czy jest takie polskie slowo accredited) przez ASHA, odbyc co najmniej 400 godzin praktyk jeszcze na uniwerku. Te 400 godzin jest podzielone na 9 kategorii dodatkowo osobna podzialka na praktyke i diagnostyke jak i podzial na terapie przeprowadzana u doroslych i dzieci. Przed ukonczeniem szkoly egzamin na uniwerku potocznei zwany "comps". Moje trwaly 2 dni. 8 godzin pisania, na drugi dzien 5 godzin przed komisja. Potem kandydat dostaje pozwolenie przystapienia do egzaminu ogolnokrajowego (Praxis). Kazdy stan ma jakas tam wymagana liczbe od ktorej wydaje pozwolenie na prace. Prace nowy logopeda zaczyna jako clinical fellow i tak podpisuje papiery (CF). Caly rok pracuje pod nadzorem logopedy. Wymagana liczba godzin pod nadzorem to 1280. Po przepracowanym roku, dobrej opinii od osoby sprawujacej nadzor i tony papierow logopeda nabiera CCC (clinical competency). Dopiero wtedy moze sie podpisywac CCC-SLP i pracowac bez nadzoru. Aby utrzymac CCC potrzeba ciagle sie doksztalcac i spedzic przynajmniej 36 godzin na konferencjach, seminariach itp w okreslonym przedziale czasowym. Jesli sie tego nie zrobi, licencja do wykonywania zawodu jest zawieszona. I ktos taki musi podejsc do egzaminu krajowego jeszcze raz. Tak jest wszedzie, bez znaczenia w jakim stanie czlowiek mieszka i do jakiej szkoly poszedl Harvard czy Kozia Wolka. Ujednolicenie wymagan przez PZL to krok nr 1. Potem nie bedzie logopedow z przypadku.
    • moniczka22012010 Re: logopeda, a przygotowanie p. do pracy w szkol 23.11.14, 22:33
     Odpowiadam ciekawskim, pierwsze studia na SGGW, drugie studia APS, więc obie uczelnie Państwowe... a logopedię studiuję w najlepszym miejscu (ponieważ zależy mi na praktyce, a nie papierku), gdzie mam naprawdę bardzo dużo ćwiczeń i praktyk, a do tego praktykę poza studiami.

     Zgadzam się, że wielu logopedów logopedami być nie powinno.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka