Dodaj do ulubionych

Czy można nieodpłatnie pomagać członkowi rodziny

IP: 212.76.37.* 28.03.04, 14:27
Czy można nieodpłatnie pomagać ojcu w prowadzonej przez niego działalności
Obserwuj wątek
    • stropss Re: Czy można nieodpłatnie pomagać członkowi rodz 29.03.04, 10:03
      temat poruszony przez Damiana wcale nie ma nic do zartu - np przyjdzie kontrola
      do firmy widzi pracujacego syna a u ojca nie ma zadnych papierow ze kogos
      zatrudnia - tez ten temat mnie interesuje - przepisow jest tak duzo ze nie moge
      sie polapac ktore sa akurat do tego tematu - czy ktos obeznany w przepisach lub
      majacy juz w tym doswiadczenie moglby sie wypowiedziec ?
    • anastasia27 Re: Czy można nieodpłatnie pomagać członkowi rodz 29.03.04, 10:18
      Istnieje pojęcie w prawie osób współpracujących przy prowadzeniu działalności
      gospodarczej. Możesz podpisać z ojcem np. umowę o pracę lub opłacać po prostu
      składki zus bez foramalnej umowy o pracę jako osoba współpracująca. Do wyboru.
      Jak chcesz się upewnić to pójdć do ZUS i spytaj się o składki dla osób
      współpracujących. Do jednak duża kasa do zapłaty i wiele osób tego nie robi i
      współpracuje nieformalnie co jednak,jak słusnie ktoś tu zauważył, może w
      przyszłości być problemem w razie jakiejkolwiek kontroli.
      • Gość: marekkk Mam podobny problem i kilka innych IP: *.multicon.pl 29.03.04, 17:05
        Chodzi mi o współprace z ojcem bez wypłacania wynagrodzenia. W kwesti zus ojca
        czy też innego członka rodzina należy traktować jako osobę współpracującą za
        którą należy opłacać składki jak osoba prowadząca działalność gospodarczą.
        Gorzej jednak z podatkiem dochodowym bo skoro ktoś pracuje za darmo to u osoby
        która korzysta z pracy uzyskuje przychód ( jak wiadomo lista źródeł przychodu
        jest praktycznie nie ograniczona art. 10 wymienia źródła którymi są między
        innymi w pkt. 9 inne źródła)
        Jest jednak na szczęście jeszcze art. 14 ust. 2 pkt. 8 zgodnie z
        którym ...wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych
        świadczeń...z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy
        podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

        Inny problem to np. składka na ubezpieczenie zdrowotne.Jako że nie będę
        wypłacał ojcu jako osobie współpracującej wynagrodzenia za pracę mam obowiązek
        sfinansowania składki na ubezpieczenie zdrowotne ojca.

        Czy w tej sytuacji należy stosować przepis art. 23 ust. 1 pkt. 58 ustawy o
        podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym składek na
        ubezpieczenie zdrowotne, opłaconych w roku podatkowym przez podatnika zgodnie z
        przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, nie uważa się za koszty
        uzyskania przychodu?

        Jednak zgodnie z art. 27b i art. 44 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od
        osób fizycznych o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne opłaconej
        bezpośrednio przez podatnika ulega obniżeniu podatek (zaliczka) dochodowy. Czy
        mogę więc odliczyć od podatku zarówno swoją składkę jak i osoby
        współpracującej?

        Zgodnie z art. 27 b ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwota
        składki, o którą można obniżyć podatek (zaliczkę), nie może przekroczyć 7,75
        proc. podstawy wymiaru tej składki, jednak czy chodzi o podstawę wymiaru mojej
        składki czy o sumę podstawy mojej i osoby współpracującej?

        Niby prosta sprawa a tu tyle problemów. Nie zachęca to do podejmowania nowych
        inicjatyw i zmniejszania bezrobocia.

    • Gość: xxl Re: Czy można nieodpłatnie pomagać członkowi rodz IP: *.acn.pl 30.03.04, 23:15
      żeby tak wszyscy się przejmowali to dobrze by było, wszędzie pracują na czarno,
      a ty jako syn nie możesz przez chwilę pomóc ojcu? Jaka kontrola cię za to
      ukaże?? Nie bądźcie śmieszni! Mój znajomy też pomaga w prowadzeniou sklepu,
      jeździ po towar itd. i co przyjdzie kontrola i co mu powie? Dlaczego pan jedzie
      samochodem ojca, a może dlaczego rusza pan ten dżem na półce?
      • Gość: lena Re: Czy można nieodpłatnie pomagać członkowi rodz IP: 185.155.43.* 24.01.20, 19:27
        W sezonie zwiększonego popytu czy w razie konieczności zastępstwa członkowie najbliższej rodziny mogą pomagać przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Takie doraźne wsparcie powinno być nieodpłatne. Nie jest wtedy konieczna żadna pisemna umowa.
        Nieodpłatna pomoc nie skutkuje także obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. Jeżeli wspomagający jest bezrobotnym, emerytem czy rencistą, nie ponosi żadnych negatywnych konsekwencji dla swojego statusu. Świadczący ją nie opłaca z tego tytułu podatków. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy takie wsparcie nie ma charakteru stałej współpracy. Jeżeli zaś pomoc przybiera stałą postać, a np. matka pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym, to wtedy uważa się ją za osobę współpracującą.
    • r.emik Re: Czy można nieodpłatnie pomagać członkowi rodz 17.02.20, 18:04
      Temat stary, ale może komuś się przyda. Teoretycznie można, ale jeśli prowadzi się wspólne gospodarstwo domowe, to należy zapłacić składki na ZUS jak od przedsiębiorcy. Myślę jednak, że w większości przypadków trzeba się zastanowić co to za pomoc. Zapewne urzędy inaczej podejdą do sytuacji, gdy przedsiębiorca - członek rodziny np. zachoruje i trzeba mu trochę, w niektórych czynnościach pomóc, a inaczej, gdy nie będzie to de facto pomoc tylko "regularna" praca. Tak czy inaczej, bezpieczniej jest upewnić się w urzędzie, niż na forum :)
      --------------------------------
      kabiny toalety

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka