Dodaj do ulubionych

dzialalnosc gosp a ciaza

08.12.10, 12:18
Planuje zajscie w ciaze, chcialam zalozyc jednoosobową dzialalność ale nie bedzie mi przyslugiwal urlop wychowawczy dlatego firme zalozy moj maz a ja bende jego jedynym pracownikiem, bedzie to jego pierwsza dzialalnosc, czy przez pierwszy rok bedzie mial znizki na ZUS? Od jakiej podstawy (mozliwie najnizszej) bedzie oplacal zus sobie? A czy dla mnie bedzie mogl oplacac duzo wyzsze skladki abym mogla pozniej pobierac wyzsze kwoty zasilku macierzynskiego i wychowawczego?
Obserwuj wątek
    • ifirma-bok Re: dzialalnosc gosp a ciaza 08.12.10, 15:42
      Witam,

      Pani mąż może założyć działalność gospodarczą i jeżeli będzie to jego pierwsza działalność gospodarcza to będzie przez pierwsze pełne 24 miesiące opłacał składki na ZUS preferencyjny.
      Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla tych osób w 2010 r. stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 395,10 zł (30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2010 r.). Może też zatrudnić Panią na podstawie umowy o pracę, ale dla celów ubezpieczeń społecznych będzie Pani traktowana jako osoba współpracująca. Takie uregulowanie wynika z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Za osobę współpracującą uważa się m.in. małżonka osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, jeżeli pozostaje z osobą prowadzącą działalność we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu tej działalności.
      Osoba współpracująca podlega obowiązkowo następującym ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym oraz wypadkowemu. Obowiązek ubezpieczeń istnieje w okresie od dnia rozpoczęcia wykonywania współpracy do dnia jej zakończenia. Natomiast dobrowolne dla osoby współpracującej jest ubezpieczenie chorobowe. Aby w przyszłości mogła otrzymać Pani zasiłek chorobowy to musi Pani podlegać co najmniej 90 dni do tego dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek macierzyński natomiast jest wypłacany bez okresu wyczekiwania. Trzeba jednak pamiętać, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi w wypadku osoby współpracującej zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) - czyli 1887,60 zł brutto w 2010 roku. Podstawę tą można w dowolnym okresie podnieść, co w efekcie spowoduje wzrost otrzymanego w przyszłości świadczenia. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń za wyjątkiem ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli chodzi o podstawę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe to podstawa nie może być większa niż 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Opłacana jest oczywiście obowiązkowo składka na ubezpieczenie zdrowotne. Składki za osobę współpracującą są w całości finansowane przez prowadzącego działalność. Jest on także ich płatnikiem.
      Wynagrodzenie Pani nie będzie dla Pani męża kosztem podatkowym. Wynika to z art. 23 ust.1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
      I jeszcze jedno: Osobie współpracującej nie będzie przysługiwało prawo do urlopu wychowawczego, w ramach którego jest wypłacone świadczenie z tego tytułu. Tego rodzaju urlop przysługuje jedynie pracownikowi. Czyli osobie współpracującej nie przysługuje prawo do świadczeń z tytułu urlopu wychowawczego.

      Pozdrawiam
      Małgorzata Michalak
      BOK serwisu małej księgowości internetowej ifirma.pl

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka