Dodaj do ulubionych

Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony pr...

IP: *.ip.netia.com.pl 01.09.11, 12:12
Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
Obserwuj wątek
  • peperro Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony pr... 01.09.11, 12:13
   Miał rację prorok Kononowicz: "Nie będzie niczego". Ludzie handlowali na ulicach z biedy: nie stać ich na założenie działalności gospodarczej i opłacanie haraczu zusowskiego. Niech rządzący najpierw pozwolą ludziom legalnie pracować na własny rachunek, bez względu na wysokość osiąganych dochodów. Nie może być tak, że niskodochodowa praca na własny rachunek jest zakazana!
   • Gość: Hermilion Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony IP: 194.146.120.* 01.09.11, 14:34
    A jaka argumentacja:

    "chronić kupców, którzy inwestują w swoje sklepy,
    zatrudniają legalnie pracowników, płacą ZUS i podatki"

    - nikt im nie kazał inwestować w sklepy, to kupujący wybiera
    czy chce ładny sklep czy tanie łóżko polowe
    - jak łamią prawo podatkowe i ZUS to od tego jest policja
    i urząd skarbowy nie takie przepisy.

    Wprost - chodzi o to aby chronić swoich, aby było drożej,
    aby nie można było robić targowisk - aby tylko potentaci
    i urzędasy mieli kasę z handlu.

    Należy tylko zapamiętać komu się należy podziękowanie
    w wyborach za te przepisy: PO.
     • Gość: Hermilion Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony IP: 194.146.120.* 01.09.11, 14:58
      > Ale jestescie glupi....przeciez wiekszosc tych handlarzy byle czym nie placi po
      > datku. Kupujac u nich wspieracie szara strefe.
      >

      To ty, matole, wbij sobie do głowy że babcia emerytka sprzedająca 5 główek
      czosnku czy rolnik z workiem ziemniaków NIE ŁĄMIE PRAWA

      - pod ZUS nie podlega (bo ma KRUS płatny ryczałtem) albo emeryturę
      - z tytułu przychodu rzędu 200 zł miesięcznie nie płaci się podatku, bo
      kwota taka nie podlega opodatkowaniu.
      • asperamanka Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony 01.09.11, 16:30
       To raczej ty wbij sobie do głowy, że jeśli ta babcia emerytka z pięcioma główkami czosnku albo rolnik z workiem ziemniaków sprzedaje ten czosnek i ziemniaki POZA wyznaczonym placem targowym, to łamie prawo. I komuś może się z przyczyn czysto estetycznych nie podobać, że nie może przejść po chodniku, bo ktoś inny sobie w miejscu nieprzeznaczonym do tego zajął kawałek publicznego chodnika żeby sobie handelek uprawiać. Takim babciom miasto powinno bezpłatnie udostępnić miejsca na targowiskach, i tyle. A rolnik z workiem ziemniaków nie przyjedzie tak czy owak, bo więcej by wydał na paliwo, niż dostał za te pyry.
       • krzysiozboj Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony 01.09.11, 16:46
        Takim babciom miasto powinno bezpłatnie udostępnić miejsca na targowiskach, i tyle. A rolnik z workiem ziemniaków nie przyjedzie tak czy owak, bo więcej by wydał na paliwo, niż dostał za te pyry.

        Ano właśnie, z karami powinno iść też coś takiego by nie likwidować a cywilizować, ale czy idzie? Mamy serwowany tak totalny syf żywieniowy że ucywilizowanie takiego handlu mogłoby dać renesans dobrej żywności, normalnie smakującej. Wychowałem się na wsi, dalej mieszkam na wsi i doskonale wiem jak smakuje normalne jedzenie (mimo że rolnikiem nigdy nie byłem).

        Temat dla mnie pokrewny to bimbrownictwo, ono podobnie jest w Polsce rozwiązane, miast to ucywilizować/zalegalizować a tym samym ułatwić żywot sadownikom to robi się zamordyzm i zakaz, przy okazji doprowadzając do tego ze starzy sadownicy czasem wycinają sady. Słowacja czy Czechy potrafią i piję ich trunki robione w domowym zaciszu.
     • Gość: Hugo Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony IP: *.lublin.mm.pl 04.09.11, 09:38
      Mylisz się. Większość ma założoną działalność i płaci ZUS. A podatki? Jeśli się troche orientujesz to przy dochodach niższych niż ok 8000 zł miesięcznie nie płaci się podatku bo odlicza sie zapłacone składki społeczne a od podatku zdrowotne. Ale podatek i tak się płaci: opłatę targową. I to całkiem dużą.
      Skąd to wszsytko wiem? Bo handluję na ulicy. Legalnie! Nie kradnę, nie ubiegam się o zasiłek. Ale rządowi to się nie podoba. Teraz ja i setki tysięcy (chyba nie przesadzam) ludzi w Polsce stracą swoje źródło utrzymania. Ludzie stracą możliwość zakupu towaru po naprawdę niskich cenach. Wzbogacać się będą supermarkety, gdzie luddzie pracują za śmieszne pensyjki.
      No ale to Polska własnie. Podziękujmy Platformi Obywatelskiej i Sojuszowi Lewicy Demokratycznej za taki los!!!
  • Gość: Meksyk Europy Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony pr... IP: *.dynamic.chello.pl 01.09.11, 12:27
   Czyli ktoś przedsiębiorczy, kto chciał zacząć od handlu ulicznego jak na początku lat 90 jest teraz skasowany. Najlepiej żeby poszedł na bezrobocie albo tyrać po 10 godz za płacę minimalną u prywaciarza. Nigdy się nie wybije bo świeżak w handlu nie zarobi przez kilka miesięcy na zus.

   Poza tym nie jest konkurencją dla legalnych firm bo przecież nie weźmie sobie towaru na fakturę w hurtowni i nie odliczy vat-u.

   Oj wy polityczne ryje, kiedyś wam mina zrzednie za te cierpienia ludzi.
   • sammler Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony 01.09.11, 12:32
    Gość portalu: Meksyk Europy napisał(a):

    > Czyli ktoś przedsiębiorczy, kto chciał zacząć od handlu ulicznego jak na począt
    > ku lat 90 jest teraz skasowany. Najlepiej żeby poszedł na bezrobocie albo tyrać
    > po 10 godz za płacę minimalną u prywaciarza. Nigdy się nie wybije bo świeżak w
    > handlu nie zarobi przez kilka miesięcy na zus.

    Meksyk to był wtedy, gdy każdy mógł sobie stanąć gdzie chciał, prowadzić regularną działalność w szarej strefie i śmiać się w twarz tym, którzy wszystkie ciężary prowadzenia działalności ponoszą. I co to za słownictwo "prywaciarz"? A jak ten twój "ubogi" handlarz z obrotem dziennym wyższym od wynagrodzenia niejednego pracownika, pracuje na siebie, to jak go nazwiesz?

    > Poza tym nie jest konkurencją dla legalnych firm bo przecież nie weźmie sobie t
    > owaru na fakturę w hurtowni i nie odliczy vat-u.

    A to dlaczego, Sherlocku? Kto mu broni zarejestrować się jako podatnik VAT czynny i doliczać VAT do sprzedawanych przez siebie produktów?

    S.
    • Gość: Figaro Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony IP: *.adsl.inetia.pl 01.09.11, 13:03
     Miałeś kiedyś firmę, handlowałeś czymś? Z tego co piszesz ma zerowe pojęcie. Średnia marża w handlu to 30%. Jeśli umiesz dobrze liczyć , to policz jaki miesięczny obrót musi mieć handlujący, żeby zapłacić blisko 1tys ZUS, jeśli jest VATowcem odprowadzić podatek, jeśli wynajmuje plac, lub nędzny lokal. Powinien się ubezpieczyć, jeśli nie chce stracić wszystkiego w razie jakiego nieszczęścia. Jeśli używa energii płaci jak za zboże po cenach rynkowych, nie takich jak w zwykłym gospodarstwie domowym. z dajmy na to 20 tys obrotu brutto po zapłaceniu towaru przy 30% marży ma 6 tys , minus ZUS zostaje 5 tys, minus lokal 1-1,5 tys zostaje 3,5 tys, minus pensja 1 pracownika z podatkami to 2 tys. zostaje mu 1-1,5 tys z czego musi kupić i zatowarować kram czy sklep. Większość bierze na tzw termin. Więc nie pisz mi tu bzdur człowieku jak nie masz pojęcia zielonego o niczym
     • Gość: ax Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.09.11, 13:18
      Nie jest tajemnicą, że bandyci z rządu (nie tylko tego) od lat biorą milionowe łapówy od sieci hipermarketów za to, żeby niszczyć małe firmy. To dlatego prowadzenie małej działalności jest obecnie w tym kraju praktycznie zakazane, bo 1000 PLN ZUS niezależnie od dochodów plus tysiące innych utrudnień i obciążeń to faktyczny zakaz.

      Pod względem łatwości prowadzenia firm jesteśmy na ok. 140 miejscu na ok. 180 i cały czas spadamy. Wyprzedza nas wiele krajów afrykańskich.

      Tacy drobni, nędzni handlarze wprawdzie nie stanowią konkurencji dla hipermarketów, ale rząd potrzebował kasy na kampanię, więc chciał się jakoś "wykazać" przed tymi, od których bierze.
     • sammler Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony 01.09.11, 13:23
      Zielonego pojęcia o niczym nie masz ty! W dodatku brak ci umiejętności logicznego myślenia, czytania ze zrozumieniem i wyciągania wniosków. Mam dla ciebie zadanie domowe: spróbuj powiązać to, co napisałeś ty z moją wypowiedzią, do której jakoby nawiązujesz.

      Sam prowadzę działalność i właśnie dlatego po pierwsze wiem, jakie wiążą się z tym koszty, a po drugie właśnie dlatego nie życzę sobie nieuczciwej konkurencji w postaci pana Kazia, który myśli, że jest ponad prawem i wolno mu więcej niż innym. Jeżeli nie rozumiesz tego prostego zdania, nie mamy w ogóle o czym dyskutować.

      S.
      • Gość: Figaro Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony IP: *.adsl.inetia.pl 01.09.11, 13:37
       Niczego człowieku nie widzisz poza własnym nosem i swoją pazerną gęba jak spojrzysz od czasu do czasu w lustro. Tacy ludzie którzy, nie chcą brać z pomocy społecznej tylko idą , kupią worek papieru toaletowego czy parę sztuk sztuk towaru do handlu są solą tego kraju. Nie stać ich na wynajmowanie lokali, nie stać ich na nic, ale chcą przeżyć i niczyjej łaski nie potrzebują . Nie są żadna konkurencją ani dla Twojego sklepu ani dla innego. Te miliony ludzi odciążają Opiekę Społeczną i Państwo, które nie musi ich utrzymywać. Zarobią tyle że stać ich na własne utrzymanie i to należy wspierać i dbać. Jeśli uważasz że to taki łatwy chleb, zamknij interes- tylko nie myśl ze to takie łatwe i tanie. Stań z towarem na ulicy, nie płać opłat. Zobaczymy jak ci pójdzie.
       Palant bez pojęcia.
      • mpp29 Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony 01.09.11, 14:07
       chlopie, jaka konkurencja jest dla ciebie babcia 70 letnia, ktora sprzeda dziennie 2 peczki rzodkiewki i 3 kilo ziemniakow? Jaja sobie robisz, czy moze masz "syndrom malego biznesmena"?
       Za zysk z 2 peczkow rzodkiweki i 3 kilo ziemniakow (zakladajac, ze sama je wyhodowala) pojdzie do spozywczaka i kupi chleb + maslo -> tym samym napedzajac twoj interes o ile prowadzisz spozywczak.

       Babcia rzodkiewki i ziemniakow nie sprzeda - nie kupi niczego u ciebie, bo 600 zl emerytury nawet na czynsz i rachunki jej nie starcza, o zarciu nie wspominajac.. Chyba, ze klient ktory tylko po chleb i pasztet do ciebie przychodzi, to nie klient - wtedy doradzam, otworz hodowle dzdzownic, bo biznes to przede wszystkim etyka i szacunek dla kontrahentow...

       W swietle logiki twojej, najlepiej tych pseudo handlarzy wywalic na zbity pysk i wyslac w kolejke pod MOPS... ale powoli, tez nie, bo pozniej bedziesz narzekal, ze w formie pomocy socjalnej twoje mega wypasione podatki przezera...

       Kali ukrasc krowy, to dobrze, Kalemu ukrasc krowy... oj bieda.
       • sammler Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony 01.09.11, 14:29
        A ty udajesz głupiego, czy nie rozumiesz, o co chodzi? A może nic nie udajesz?

        Nie obchodzi mnie, co ta babcia sprzedaje i ile na tym zarabia. Sam czasem kupię jakieś kwiaty od takiej babulinki nie dlatego, że są mi one do czegoś potrzebne, tylko żeby nie musiała dłużej stać w przeciągu przy wejściu do metra!

        Tyle że problem leży nie w tym, co ona sprzedaje i że w ogóle sprzedaje, tylko jak to robi i gdzie to robi. Przede wszystkim jednak o to pierwsze. Zasady. Wiesz, co to są zasady? Wiesz, co oznacza równe traktowanie? Przestrzeganie prawa?

        Poza tym tu nawet nie chodzi o te babcie. Tu chodzi o tych, którzy z premedytacją, regularnie (chyba to napisałem wcześniej, nie zauważyłeś?) prowadzą w tym samym miejscu działalność często od wielu lat, podatków nie płacą, zostawiają po sobie mnóstwo śmieci, których nawet nie raczą sprzątnąć.

        Dziś bronisz tych, którzy podatków nie płacą, a jutro skomentujesz artykuł o tym, że rząd nie buduje autostrad. Mylę się?

        Więc może bez pustej demagogii, ok?

        S.
       • sammler Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony 01.09.11, 14:33
        I jeszcze jedno, ja niczym nie handluję. Pisząc o konkurencji miałem na myśli to, że ktoś prowadzi (tak jak ja) działalność gospodarczą, tyle że nie chce ponosić zobowiązań finansowych wobec państwa, jakie się z tym wiążą, przez co ja i inni działający legalnie, muszą płacić wyższe podatki i użerać się z urzędasami, którzy każdego traktują jak potencjalnego oszusta!

        S.
        • myslacyszaryczlowiek1 Problemem jest to 01.09.11, 14:53
         że prawo mamy takie które faworyzuje dużych. Przez prawo jesteś traktowany jakbyś fabrykę, czy duzą firmę prowadził i tu jest pies pogrzebany. Nawet kary dla małego bardzo dotkliwe, dla dużego są śmiesznie niskie, są jednakowe.
         • sammler Re: Problemem jest to 01.09.11, 14:59
          myslacyszaryczlowiek1 napisał:

          > że prawo mamy takie które faworyzuje dużych. Przez prawo jesteś traktowany jak
          > byś fabrykę, czy duzą firmę prowadził i tu jest pies pogrzebany.

          Z tym się mogę zgodzić. Bo to jest fakt. Tylko widzisz, ja nie jestem zwolennikiem samowoli i anarchii. Jeżeli prawo jest ewidentnie złe i można je zmienić z pożytkiem dla wielu oraz bez szkody dla innych, to trzeba to zrobić, a nie zachowywać się tak, jak by prawo obowiązywało wszystkich tylko nie mnie.

          S.
      • Gość: Hugo Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony IP: *.lublin.mm.pl 04.09.11, 09:49
       sammler napisał:
       > nie życzę sobie nieuczciw
       > ej konkurencji w postaci pana Kazia, który myśli, że jest ponad prawem i wolno
       > mu więcej niż innym.

       Ja jestem takim panem Kaziem kolego. Handluję na ulicy. Mam zarejestrowaną działalność, płacę ZUS i olbrzymią opłatę targową ok 1200 miesięcznie. Nie myśle że jestem ponad prawem. Chę tak jak Ty uczciwie pracować i zarabiać. Ty masz sklep, ja mam kawałek chodnika bez dachu, ubikacji, śmietnika. Muszę być przygotowany na wichury i deszcze. Z mojego punktu widzenia Ty mógłbyś być moją nieuczciwą konkurencją. Tylko że ja o nikim, kto próbuje coś prowadzić swojego tak nie powiem. Pozdrawiam i życzę powodzenia w biznesie.
     • kaszalot.pik Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony 01.09.11, 14:11
      Chyba się troszkę w swoich obliczeniach zagalopowałeś. mogę się zgodzić co do wszystkiego oprócz zatowarowania sklepu. Jeśli piszesz że masz marżę 30% i twój zysk z obrotu 20 tyś wynosi 6 tyś brutto to 12 tyś to jest kwota zatowarowania. Więc idąc dalej końcowe wyliczenie 1.5 tyś to jest twój zysk netto który powinien ci zostać jako twoja wypłata, a nie jako pieniądz na zakup towaru. Owszem możesz to dalej puścić w obrót ale nie jest to kwota która zostaje ci do zatowarowania bo w tym momencie to nie jesteś biznesmen tylko bankrut na starcie.
  • afiag Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony pr... 01.09.11, 12:33
   Czy ten Szejnfeld jest debilem? Kto handluje przemycanym spirytem i fajkami na chodniku?! I co to dla niego jest 5 tysięcy?
   Za to babcia co ma 4 główki czosnku, koszyk malin i bukiet kwiatów i handluje bo nie stać ją na lekarstwa, beknie 5 tysięcy!
   Za przekleństwo 3 tysiące, za sprzedanie główki czosnku 5 tysięcy... Za głupoty w necie - szykany i więzienie.
   Jak to nie jest państwo poilicyjne to nie wiem co nim jest. Nikt jednak nie jąka się o pełzającym zamachu stanu. Gdyby takie prawo wprowadziły pisiory, to na drugi dzień Bartoszewski w poprosiłby o azyl w RFN albo w Izraelu, Wałęsa robiłby wykłady w USA jak się w Polsce depcze demokrację i oddolną inicjatywę, Wajda nakęciłby film, Kutz ogłosiłby wojnę z Polską i powstałoby 10 białych miasteczek sponsorowanych przez PO.
   ALE ŻYJE SIĘ LEPIEJ. Ch... wam w d... PO
  • orxor Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony 01.09.11, 12:34
   Nie przesadzaj. Moi rodzice mają działkę i czasem też coś sprzedają. Ale nie stoją wtedy na ulicy tylko sprzedają całość właścicielom róznych budek/stoisk z warzywami i owocami. Nie ma z tym problemu.
   Ta ustawa natomiast spowoduje, że nie będą w centrach miast sprzedawac chinskich zabawek i innych smieci prosto z walizki/kartonu - często są to towary bez odpowiednich certyfikatów.
   Z 2 strony jak to jest taki sam dobry towar jaki oferuje sklep obok - to ten sklep nie ma szans i upada. A sklep daje zatrudnienie takim ludziom jak my, nie żadnym robotom czy kosmitom. Dają też podatki (sklep i zatrudnieni "na biało" ludzie) gminie w której mieszkasz.
   • sammler Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony 01.09.11, 14:10
    orxor napisał:

    > Nie przesadzaj. Moi rodzice mają działkę i czasem też coś sprzedają. Ale nie st
    > oją wtedy na ulicy tylko sprzedają całość właścicielom róznych budek/stoisk z w
    > arzywami i owocami. Nie ma z tym problemu.

    Ja też, jak chyba wszyscy, nie mam z tym problemu. Tylko po pierwsze, nie szpecą swoimi tekturowymi budami okolicy, a po drugie, nie jest to ich sposób na życie i oszukiwanie fiskusa. Mówiąc krótko, nie jest to dla nich zwykła, tyle że nieopodatkowana, działalność gospodarcza.

    S.
   • mpp29 Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony 01.09.11, 14:14
    a teraz maszeruj wzdluz najblizszej ulicy handlowej...
    co zauwazyles.. czy na 10 handlarzy 8 to emeryci, jeden to stary pijak co wyprzedaje dobra rodzinne za bezcen, a pozostaly 1 to handler chinskim badziewiem...
    I owszem, masz pewna slusznosc w rozumowaniu - niemniej spojrz, kogo ustawa najbardziej dotknie...

    Co bym proponowal - nie ograniczanie handlu na chodnikach, ale umozliwienie ustawowo "handlu drobnego" bez koniecznosci oplacania haraczu prosto w budzet, najkrotsza droga przez ZUS. A niech se ci emeryci handluja legalnie i nie boja sie, ze rownowartosc rocznej emerytury zwinie im straz miejska, upowazniona przez milosciwie nam panujacych, ktora to wlasnie jest jednym z bezposrednich odbiorcow podatkow netto....
  • Gość: sarkafarka Wreszcie! IP: 94.75.117.* 01.09.11, 12:35
   A pytanie zescie dali tendencyjne...

   Nielegalny handel to wiekszosci cale szajki, z niezlym logistycznym zapleczem, gdzie tylko na kocu stoi sobie "niewinna" babulenka czy "sierotka". Tymczasem operuja tym cwaniury o grubych karkach i zlotych kajdanach na lapach.

   Dosc tego syfu na ulicach naszych miast. Brawa dla Sejmu!
   • mpp29 Re: Wreszcie! 01.09.11, 14:19
    Emerycka maafia czosnkowo-rzodkiewkowa (EMCR)... ciekawe rzeczy wacpanna sugerujesz...
    Powolajmy komisje sledcza - ja wesze w tym uklad...
    O tak, emerycka szara strefa jedna z bezposrednich przyczyn obnizenia ratingu w USA...

    uwierz - tych, o ktorych piszesz i tak nikt nie ruszy i bynajmniej - rzodkwi i czosnku to oni nie sprzedaja...

    A brawa to zalecam bic w momencie gdy ustawodawca wymysli wreszcie cos na prawde nie z dupy wyrwanego...
   • Gość: Hugo Re: Wreszcie! IP: *.lublin.mm.pl 04.09.11, 17:38
    Gość portalu: sarkafarka napisał(a):

    > > operuja tym cwaniury o grubych karkach i zlotych kajdanach na lapach.
    >
    > Dosc tego syfu na ulicach naszych miast. Brawa dla Sejmu!


    Handluje na ulicy i nie jestem cwaniakiem o grubym karku. No i muszę Ci powiedzieć że nawet się z takimi nie spotkałem. Płacę ZUS i opłatę targwą, mam zarejestrowaną działalność. Nie jest to łatwy biznes bo zależny od pogody no i sezonowy.
    A odnośnie syfu na ulicach. Hmm ciekawe czy tak samo byś krzyczł gdyby rząd dobrał się do Twojego biznesu, lub gałęzi gospodarki w której pracujesz i dzieki temu straciłbyś pracę...
  • Gość: kołchozzzz Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony pr... IP: *.poczta-polska.pl 01.09.11, 12:37
   Brawo nareszcie jakis sensowny przepis i bta na tych cwaniaczków.
   Do wzystkich oburzonych nowym przepisem, ten przyłowiowy "dziadek" handlujacy ziemniakami z własnej działeczki to tylko ułamek procenta....reszta to mocno rozbudowane "firmy" "zatrudniające" po kilka osób.....na własne oczy widze jak koleś codziennie rano rozwozi towar po "swoich punktach" nowiótkim VW Crafterem....heheh...w kazdym punkcie stoi jego "pracownica"....na tych ludzi ma być bat.....beda musieli teraz wynajac lokal, zrejesterowac dział. i płacić wszystkie opłaty z tym związane...ciekawe czy beda wtedy tak bardzo konkurencyjni na rynku hahahahhaha.........
   • szary-polak głupie pytanie w "sondażu".... 01.09.11, 12:44
    Często-gęsto jest tak,że emerytki pracują dla handlarzy. Niby mały straganik " to z mojej działki"
    ale co jakiś czas uzupełniany świeży towar... Mam to na co dzień, na swojej ulicy...
    Handel, to handel.. Skoro kobieta, która utrzymuje samotnie dwójkę dzieci i za swój straganik płaci podatek, to dlaczego emeryci mają być uprzywilejowani ?
  • joseph.007 Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony pr... 01.09.11, 12:38
   Przedmówców zapraszam uprzejmie np. pod warszawski Dworzec Wileński czy w okolice stacji metra Centrum - nie ma tam mowy o żadnych przysłowiowych "babciach z pietruszką" handlujących z biedy. Chodniki zastawione są rzędami ruchomych wielkich stoisk, z rozlicznym asortymentem z wietnamskich hurtowni; tworzą się tam prawdziwe pasaże handlowe - oświetlone (prawie każdy kramarz ma spalinowy agregat prądotwórczy), ruchome, co rano rozstawiane i zwijane do drogich samochodów. Są sytuacje, że przez tabuny ciemnoskórych "turystów" oferujących wszystko co tylko się dało przywieźć z ojczyzny w bagażniku merca, zwyczajnie nie ma jak się przecisnąć bo np. całkowicie tarasują wyjścia z przejść podziemnych... Do tego połowa z nich pijana w cztery d... i wrzeszcząca bluzgi, coranne krwawe bójki wynajętych osiłków o najlepsze miejsca itp. atrakcje. Dlatego nowe przepisy popieram z całej siły i podpisuję się obiema rękami.
   • akuku5 Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony 01.09.11, 15:46
    Dokładnie. Mieszkam niedaleko Wileńskiego i tam po prostu trudno się przecisnąć między dzikimi straganami. Żadne tam emerytki z wiaderkiem stokrotek, tylko piramidy kartonów z biustonoszami i tony owoców. Handlują tym okoliczni menele, którzy czniają mandaty i kontrole skarbowe, bo nic nie mają - towar należy do tych, którzy za nimi stoją. I dlatego tak ważny jest przepis o konfiskowaniu towaru.
    Aha - jeszcze jedno. Tak się składa, że znam dwie takie handlujące ekipy i wiem, że równo ciągną wszystkie możliwe zasiłki, zapomogi, lewe renty etc. itp. Śmiać się chce, jak czytam, że zdaniem niektórych oni biorą się za sprzedaż uliczną, bo honor nie pozwala im wyciągać ręki po jałmużnę. Dochód z nielegalnego handlu to dodatek do tego, co wyłudzą od państwa.
    • Gość: gugcia0 mam nadzieje,ze wszyscy ,ktorych uderzy to IP: *.dip0.t-ipconnect.de 01.09.11, 13:35
     idiotyczne prawo nie beda glosowac na PO 9.X.Takze klienci takich drobnych handlarzy ulicznych niech pamietaja kto im odebral prawo do tanich,wygodnych zakupow i niech nie glosuja naPO.Mysle,ze jest sporo ludzi w kraju,ktorych to solidnie wk..... i nie beda glosowac na PO.PO strzelilo sobie gola do wlasnej brameczki krotko przed wyborami.Oni zawsze sluza bogatym ale zapominaja,ze w kraju jest wiecej biednych,kupujacych marchewke u handlarza na ulicy, a ci biedni tez maja kartke wyborcza,taka sama jak bogaci.To jest ten dyskretny urok demokracji.Likwidacja handlu ulicznego to idiotyzm w czystej postaci.Handel uliczny,babcie z jarzyna,kobiety z rajstopami i rekawiczkami,dziadki z kartoflami,itd.istnial od zawsze,przed wojna,w czasie okupacji,po wojnie,po 1989.Istnieje on wszedzie,na calym swiecie.Tylko u nas wymylilo sobie (jak mawial Pietrzak),ze handlu na ulicy nie bedzie i uchwalilo,ze tak ma byc i mysli,ze juz do konca swiata,przez najblzsze 100000000000000lat juz zadnego handlarza na ulicy w Polsce nie bedzie, bo ono uchwalilo.O kupach psich tez uchwalilo i psy sobie dalej w najlepsze kupy wala,gdzie chca,ale ono jest zadowolone,bo o kupie tez uchwalilo.I ono jeszcze dalej uchwali:oplate na mostach,na drogach,podatek od mieszkania,domu,od robienia kupy w domu-emisja CO2,od roweru,od furmanki,od chodzenia po lesie i po polu,od powietrza,od jedzenia boczku i jajek,no, co sie da to ono uchwali.I dlatego ono nie powinno juz wiecej rzadzic, 9.X. jest szansa aby ono sobie poszlo.
      • krzysiozboj Re: mam nadzieje,ze wszyscy ,ktorych uderzy to 01.09.11, 17:57
       A później to rozwijali, zwiększali skalę i płacili podatki, tak to działa. Sam mieszkam na wsi i od czasów studiów z wielkim miastem mam niewiele do czynienia ale pamiętam że kiedyś w Krakowie było trochę placyków ze stoiskami gdzie można było kupić co nieco do garnka z pierwszej ręki, przypadkowego ulicznego stania jakoś nie pamiętam.

       Zakładając że chodzi o rozwiązanie problemu by
       1. Nie były blokowane i zaśmiecane ulice
       2. Była możliwość kupna i sprzedaży tego co np w ogródku pod miastem urośnie

       To naturalnym byłaby próba wyznaczenia takiej sieci "placyków". Jeśli ktoś zacznie od 1 regularnego stoiska bez specjalnie wysokich kosztów, później zrobi siatkę kilku by w końcu ewoluować np do warzywniaka to tylko się cieszyć a nie uwalać wszystkiego na pniu pod zapotrzebowanie hipermarketów.
  • ulanzalasem Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony pr... 01.09.11, 13:04
   Ideologia PO:
   - hazard u Sobiesiaka jest OK, hazard online już nie
   - handel w marketach tak, drobny handel na ulicy nie
   - krytykujesz PiS jest inteligenty i nowoczesny, krytykujesz PO musisz być stary, głupi, nie dostrzegać cudów Słońca Peru.
   Oby POPiS znikł ze sceny politycznej jak najszybciej.
   • Gość: Hermilion Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony IP: 194.146.120.* 01.09.11, 14:46
    Dodaj jeszcze:
    - drobni importerzy części i samochodów są be, dealerzy są ok
    - dzieci 5, 6 i 7 letnie mogą się uczyć razem - bogaci i tak mają szkoły prywatne
    - uczelnie wyższe dzienne nie należy reformować - w końcu chodzą na nie tylko dzieci ludzi wykształconych i bogatych
    - urzędnik MOPS ma prawo zabrać kochane i objęte troską dziecko z biednego domu - bo przecież nie ma tam szans na rozwój - i umieścić w domu dziecka, za co zapłaci państwo (i będą dodatkowe etaty na opiekę nad dziećmi dla rodziny i krewnych królika)
    - itd itp
  • Gość: art Potrzebna tania siła robocza, to ją załatwili IP: *.ssp.dialog.net.pl 01.09.11, 13:33
   Tu nie chodzi o nieuczciwą konkurencję, bo nie istnieje żaden problem, aby w ogóle zwolnić ludzi z haraczu dla państwa do pewnej wysokości dochodów - tak jak to jest na przykład w Anglii. Tam nikt nie jęczy, że zwolnieni do 5000 funtów rocznie są nieuczciwą konkurencją.

   Ci ludzie z ulic to potencjalni przyszli właściciele solidnych firm, dokładnie tacy sami ludzie jak ci, którzy po upadku komuny zasuwali z turystycznymi stoliczkami. Wielu z nich prowadzi dzisiaj średnie czy nawet duże firmy. Normalny kraj dbałby o takie osoby, zachęcał wręcz, zwalniał z opłat, wyznaczał kolejne miejsca do handlu, ale ten kraj dba o tanią siłę roboczą dla zagranicznych korporacji czy sieci sklepów.

   To się robi chore, ale pewnie wybierzecie cały ten szajs od nowa. Zagłosuję na Palikota, bo takiego g.. mam dość już.
  • kruk51 Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony pr... 01.09.11, 13:34
   Taka ustawa dowodzi jak dupiasta jest nasza gospodarka, skoro boi się emerytów handlujących
   swoimi z własnej działki warzywami ! Panie ministrze Rostowski albo Pan kłamie na temat naszej
   gospodarki i handlu, albo Pan jest głupi ! Niech Pan nie zapomina, że naród Pana rozliczy za
   Pańskie idiotyzmy. Chyba, że Pan ucieknie za granicę. Przypuszczam, że w szwajcarskim banku ma Pan odpowiednie konto ! Ciekawe ? Ilu z Was się tam zabezpieczyło !
  • Gość: zbanowany Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony pr... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.09.11, 13:36
   A gdzie "niewidzialna reka rynku"? ...... gdyby nie bylo zapotrzebowania czyli gdyby nikt nie kupowal u sprzedawcow ulicznych ci by sila rzeczy znikneli. Skoro ludzie kupuja na ulicy widac z wielu powodow im to pasuje, ustawa wiec oprocz w sprzedajacych uderza w kupujacych. Jako kupujacy czekam na nastepne ustawy ktore jasno okresla gdzie mam robic zakupy ........ kara za zakupy w "tesco" ulga podatkowa za zakupy w "biedronce" kara wiezienia za zakupy na bazarze.
  • Gość: STYPA Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony pr... IP: *.static.sitel.net.pl 01.09.11, 13:46
   Prawda jak zwykle jest po środku. Z jednej strony istotnie dostaje po głowie przysłowiowa babcia handlująca pietruszką z ogródka choć nikt jej nie zabrania handlu ale niech to robi w miejscu do tego przeznaczonym. Z drugiej strony chodzi o wygląd ulic w centrum miast. Ja mam pod oknem wieczny bazarek nielegalny, gdzie oprócz w/w babci handlują podpite męty nadgnitymi kradzionymi pomidorami, bateriami, szmatami itd.Wieczny syf. Dla przechodzących to nie problem dla sąsiadów owszem. Zakaz ten jestem w stanie zrozumieć ale niech też zostaną wyznaczone miejsca do wolnego handlu dla takich "drobnicowców"
  • urbanizm Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony 01.09.11, 13:47
   Każdy nuworysz w suvie może za pół darmo lub za darmo zastawić 15mkw chodnika, a babcia z przysłowiową pietruszką w wiaderku jest już intruzem, którego należy wygonić?!
   Uważam, że należy udostępnić niewielkie placyki w dzielnicach na handel wyprodukowaną przez siebie żywnością i rękodziełem w małym zakresie, np do 1kmw na osobę za niewielką opłatą, zawierającą już zryczałtowany podatek.
    • nikodem_73 Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony 01.09.11, 16:20
     O tak! Wolny rynek? Czemu nie? Byleby to ktoś kontrolował! :D

     To fascynujące jak ludzie mylą anarchię z wolnością. I to naprawdę frapujące jak łatwo weszły do użycia takie sformułowania jak "nielegalny handel", czy "nielegalna praca". Gdzie na ogół nie chodzi o to, że handluje się kradzionym towarem (co czyniłoby ów handel nielegalnym w zasadzie niezależnie od poglądów), lub wykonuje czynności zakazane przez prawo (co czyniłoby pracę nielegalną).

     To po prostu piękne jak wparto ludziom, że państwo to jakiś niezależny byt, taki megawujek w połączeniu z superciocią, co to może komuś coś dać, kogo można okraść, itp. Zbudowano przepięknej urody iluzję, w której uważający się za lepszych ograbiają resztę w majestacie prawa sprzedając im to czego nie chcą za absurdalne kwoty.
  • merkury-3 Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony pr... 01.09.11, 13:54
   Bardzo dobrze jak ktos chce handlowac niech zarejestruje dzialalnosc i placi podatki , dlaczego ja jak sprzedaje to musze placic podatki a ktos nie . Po drugie jak on cos sprzeda to ktos inny kto placi podatki nie sprzeda i nie zaplaci i ci forumowicze co tak pomstuja na rzad jutro beda rzucac wyzwiska ze rzad nie ma pieniedzy na inwestyje albo ze maja niska pensje lub emeryture.
   prawo nawet przez dzialkowcow musi byc przestrzegane, a jak chca produkowac na handel to niech zostana rolnikami.
   • sammler Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony 01.09.11, 14:15
    merkury-3 napisał:

    > ci forumowicze co tak pomstuja na rzad jutro beda rzucac wyzwiska ze rzad nie
    > ma pieniedzy na inwestyje albo ze maja niska pensje lub emeryture.

    Nie oczekuj logiki od ciemnego luda, który tu się wypowiada (okradając na okładkę swojego pracodawcę, bo pewnie 75% pisze w godzinach pracy ze służbowych komputerów; pozostałe 20% jest pewnie na bezrobociu). Ja już sobie dawno dałem z tym spokój i w żadne niekończące się dyskusje z takimi indywiduami się nie wdaję.

    S.
   • Gość: Hermilion Re: Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony IP: 194.146.120.* 01.09.11, 14:54
    > Bardzo dobrze jak ktos chce handlowac niech zarejestruje dzialalnosc i
    > placi po datki

    Od tego już sa przepisy - i nalezy je po prostu pilnowac .. a ten przepis
    nie służy do tego aby ludzie płacili podatki tylko aby wyeliminować
    konkurencję. Wybacz ale babcia z działki i chłop z workiem ziemniaków
    wyprodukowanych przez siebie:

    - NIE JEST OBJĘTY ZUS !!!!
    - PRZYCHÓD W WIELKOŚCI MINIMALNEJ NIE PODLEGA OPODATKOWANIU !!!

    I dodatkowo:

    WINĘ NALEŻY UDOWODNIĆ A NIE ZAKŁADAĆ ŻE JEST WINNY Z GÓRY PRZESTĘPSTWOM SKARBOWYM !!!
  • Gość: ax Będą kary za handel uliczny. Sejm podzielony pr... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.09.11, 14:07
   Szanowna Platformo! Chciałbym obywatelsko zaproponować, aby kloszardów, którzy grzebią po śmietnikach w poszukiwaniu puszek celem ich sprzedaży w punkcie skupu złomu, obciążać karą grzywny w wysokości 10 tysięcy złotych.

   Wniosek mój uzasadniam tym, że nie chce im się zarejestrować działalności gospodarczej, a zamiast płacić podatek dochodowy i ZUS w wysokości jedynie 1000 złotych miesięcznie, wolą wydać zarobione pieniądze na piwo. Nie dość, że stanowią nieuczciwą konkurencję dla innych przedsiębiorców, to jeszcze psują estetykę przestrzeni publicznej.

   Jeśli Platforma zdąży uregulować tę sprawę jeszcze przed wyborami, z pewnością zyska wiele głosów.

   To pisałem ja, wierny wyborca Platformy.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka