Dodaj do ulubionych

Czy mogę już sprzedawać?

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.05.05, 15:17
Mam założoną działalność {wczorajsza data rozpoczęcia},mam regon,nie
załatwiłem nic jeszcze w US,muszę czekać na umowę z banku o założeniu konta
firmowego{ok 2 tygodni}.
Czy mogę już zacząć sprzedawać w moim małym sklepiku?
Czy dopiero po decyzji z US?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź,bardzo mi na tym zależy.
Obserwuj wątek
      • Gość: mikrobyznesmen Re: Czy mogę już sprzedawać? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.05.05, 15:00
        Gość portalu: Marcin napisał(a):

        > A płatności u dostawców będą płacone gotówką,konto osobiste mam,więc nie
        > potrzebowałem dodatkowego obciążenia i teraz trochę żałuję,ale nie czas wylewać
        > łzy.

        Zajrzyj tu:

        Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, art. 22:
        1. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością
        gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w
        każdym przypadku gdy:
        1) stroną transakcji, z której wynika płatność jest inny przedsiębiorca (...)

        więc chyba konto firmowe będzie jednak potrzebne
    • Gość: Karolka odradzam... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.05.05, 09:53
      Ubezpieczeniom zdrowotnym i społecznym podlegasz od daty rejestracji w US (od tej daty masz 7 dni na zgłoszenie do ZUS). I to też się liczy jako realna data rozpoczęcia działalności (wg "ABC small biznesu" Markowskiego).
      Czyli jak zaczniesz sprzedaż teraz, możesz okazać się dla ZUSu przedsiębiorcą, który nie płaci składek.
      • ifabrykant Re: odradzam... 20.05.05, 10:12
        Chyba jednak się mylisz..
        Zgłoszenie w ZUS powinno nastąpić do siedmiu dni od chwili powstania obowiązku
        ubezpieczeniowego!!! To fakt. Realna datą rozpoczęcia działalności (i jedyną)
        jest data z decyzji o otwarciu działalności gospodarczej. Jest tam nawet taka
        pozycja - data rozpoczęcia działalności.. krórą określa wnioskodawca. Z tego co
        mówisz można zarejestrować działalność i sobie siedzieć... Zobacz na druk z
        urzędu miasta / gminy.. Jest tam adnotacja, że decyzja urzędu trafia do
        wiadomości US, Urzędu Statystycznego i ZUS..
        Z tym zgłoszeniem w US oraz brakiem rachunku bankowego lepiej zapytać w US.
        Może mozna później "donieść" numer rachunku firmy??? Tego nie wiem. To jakiś
        absurd, by na numer konta czekać dwa tygodnie. Do autora pierwszego postu...
        zmień bank(!) Tyle jest pieknych instytucji, które działają na normalnych
        zasadach ;))
        Powodzenia
        (i) Fabrykant
        --
        Z badań IDC wynika, że pracownicy w firmach przeznaczają od 15 do 30 procent
        czasu na szukanie informacji. Trafiają na nią tylko w 50 procentach.

        Źródło: CXO 04/2005
        • Gość: Tomasz Re: odradzam... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.05.05, 12:13
          ifabrykant napisał:

          > Realna datą rozpoczęcia działalności (i jedyną)
          > jest data z decyzji o otwarciu działalności gospodarczej. Jest tam nawet taka
          > pozycja - data rozpoczęcia działalności.. krórą określa wnioskodawca.

          Właśnie, to ważne: wnioskodawca określa. Czyli jeśli dostałeś decyzję z UM np.
          20 maja, ale napisałeś, że zaczynasz działalność 1 czerwca, to z ZUS-em masz
          czas do 7 czerwca.

          > Z tym zgłoszeniem w US oraz brakiem rachunku bankowego lepiej zapytać w US.
          > Może mozna później "donieść" numer rachunku firmy??? Tego nie wiem.

          Można. Trzeba po prostu donieść następny druk NIP-1 z uzupełnionymi danymi, po
          założeniu konta.
    • tax-tom Re: Czy mogę już sprzedawać? 25.05.05, 19:06
      Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności, co dla Urzędu Skarbowego jest
      równoznaczne z pierwszym przychodem (czyli sprzedażą, nie koniecznie z
      otrzymaniem zaplaty) konieczne jest zgloszenie do US. Musisz wybrać formę
      opodatkowania. Jeżeli nie zrobisz tego przed pierwszą sprzedażą to z automatu
      (czyli z ustawy) podlegasz pod zasady ogólne (konieczność założenia księgi
      podatkowej) oraz jesteś zwolniony z VAT (nie zawsze korzystne). Jednocześnie
      rozpoczynając działalność "na księdze" w trakcie roku podatkowego zobowiązany
      jesteś zgłosić jej założenie przed uzyskaniem pierwszego przychodu. Musisz też
      dopełnić takich formalności jak remanent początkowy, założenie ewidencji
      środków trwałych, ewidencji sprzedaży VAT lub dla zwolnionych z VAT.
      Niedopełnienie tych formalości to groźba grzywny, np. brak możliwości
      odliczenia VAT i ogólne "bagno" w papierach od samego poczatku.

      Generalnie każda "zmiana w zyciorysie" (np.rozpoczęcie dzialalności, zmiany
      adresu zamieszkania, numeru dowodu i innych danych podawanych przy wydawaniu
      numeru NIP) to konieczność zgłoszenia do US w terminie 7 dni.

      Rosadny US przyjmie od Ciebie zgłoczenie NIP-1 (dla osób prowadzacych
      działalność gospodarczą) bez numeru bankowego łącznie ze zobowiązaniem do
      późniejszego uzupełnienia danych.

      Uwaga na ZUS!!! Kiedyś przyjmowali za datę rozpoczęcia datę okreslaną w
      zgłoszeniu do US. Ale ostatni w Poznaniu zaczeli przyjmować datę określoną w
      zgłoszeniu do Urzędy Miasta. I od tych co przez kilka miesięcy grzbali się z
      rozpoczęciem faktycznej działanośći żądają zapłacenia zaległych składek za
      kilka miesięcy. Mają oni swoje interpretacje prawne, trzeba by z nimi walczyć w
      sądzie.
      • alina1 Re: Czy mogę już sprzedawać? 04.06.05, 13:00
        Przed rozpoczęciem działalności należałoby zgłosić się w US. Trzeba wypełnić kartę zgłoszenia działalności i NIP-1. Nie ma obowiązku posiadania konta bankowego a w ostateczności można podać prywatne konto. Przynajmniej przelewy i utrzymanie tańsze.
        Jak założysz konto to po prostu zrobisz drugi NIP-1 aktualizacyjny.
        W US do złożenia NIP-1 należy dołączyć ksero nipu, regonu, wpisu do ewidencji, umowy najmu lokalu i umowy z biurem rachunkowym (jeśli taka jest).
        A przy sobie mieć oryginały do wglądu.
        Jeśli chcesz być Vatowcem to bezwzględnie musisz się zarejestrować do VATU dzień przed pierwszą sprzedażą. Oraz opłacić w UM 152zł tytułem VAT.
        Pamiętaj o kasie zaczynasz działalność w środku roku więc jeśli np. 20 lipca przekroczysz obrót 20tyś to 21 lipca musisz mieć kasę.
        A to kolejne zgłoszenia przed kasą po kasie.
        Pozdrawiam
        Alina
        pracownik BR

        --
        www.republikadzieci.org/problemyiniepokoje/strata/pamiec80.htm
        www.republikadzieci.org/problemyiniepokoje/strata/pamiec81.htm

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka