Dodaj do ulubionych

Firma w domu a licznik energii elektrycznej???

14.01.09, 11:42
Chcę otworzyć firmę jednoosobową w domku. Jak to jest z licznikiem, na firmę
są inne stawki za prąd,( trójfazowy)większy abonament...mniej za kilowat...
nie znam się na tym:( Nie bedę miała dużego zużycia prądu, czy mogę założyć
podlicznik i normalnie opłacać rachunki? Czy muszę zgłaszać w zakładzie
energetycznym, że otwieram firmę? rachunki muszą przychodzić na firmę? czy
mogą normalnie na nazwisko jak do tej pory? Jak to wygląda...?
Obserwuj wątek
    • n78_gdynia Re: Firma w domu a licznik energii elektrycznej?? 14.01.09, 12:18
      energia na firme wyglada nastepujaco, jesli przykladowo rejestrujesz dzialnosc w
      miejscu gdzie jestes zamelodowany, najlepiej zalozyc podlicznik i tak jak
      piszesz bedziesz placil wieksza stawe za kilovato godziny, duzo wieksza, moge
      nawet pokusic sie o slowo masakrycznie wieksza i przy jednoosobowej dzialnosci
      nie wiem czy ci sie to oplaca w zaleznosci od obrotu co chcesz zrobic z kosztami
      , nie wiem czy odliczasz 100% kosztow uzyskania przychodow czy jestes na
      ryczalcie, jesli tak nie masz prawa do 100% odliczenia kosztow

najsympatyczniej bylo by gdybys zakladam ze rejestrujesz firme w mieszkaniu ,
      lokal ma 50m2 powierzchni calkowitej
      rejestrujesz w urzedzie 10m2 powierzchni mieszkania na dzialalnosc
      co jest 20% powierzchni mieszkania,
      rachunek przychodzi ci np 100 zl za miesiac tak wiec , masz prawo odliczyc sobie
      owe 20% od rachunku za prad jako koszt energi zurzytej do prowadzenia dzialnosci
      , zakladajac ze nie jest to produkcja czy uslugi slusarsko spawalnicze ( mam na
      mysli nie prowadzisz dzialnosci gdzie bez pradu nie byl bys w stanie zarobic na
      "chleb" ) dzialnosc poboczna nie zwiazana bezposrednio z pradem , nie znam wiec
      szczegolow co zamierzasz tam prowadzic dlatego hiptezy masz takie a nie inne, w
      razie pytan zadzwon
      www.n78.com.pl
      • aleksssssssssssss Re: Firma w domu a licznik energii elektrycznej?? 16.01.09, 09:34
        Dziękuje za odpowiedz.

Powiedzmy, że chcę otworzyć coś w rodzaju małej szwalni. W sensie krojenie,
        wykończenie w domu,troszkę papierkowej roboty (mam nadzieje, że niewiele przy
        tego rodzaju działalności). Chcę być na ryczałcie, obroty na początek dość małe.
        Wszystko w jednym niewielkim pokoju.

Nie można korzystać z normalnej energii "domowej"?
        Zastanawiam się jak to jest w przypadku zakładu fryzjerskiego, czy biura
        rachunkowego prowadzonego w domu, czy też musi być energia typowo na firmę (taka
        droga)?
        • n78_gdynia Re: Firma w domu a licznik energii elektrycznej?? 17.01.09, 17:50
          wiec jesli piszesz o szwalni, bez pradu sie nie obejdzie, tak wiec nie polecam ,
          abys byl/a na prodzie urzytku domowego , nie ebdzie cie to duzo wiecej
          kosztowalo, jesli piszesz o ryczalcie , odradzam ryczalt , przy twojej
          dzialnosci , jesli czesc pradu zarejestrujesz na firme nie ebdziesz mogla wpisac
          tego do kosztow uzyskania przychodow , gdyz przy ryczalcie nie masz takiego
          prawa, oplaca ci sie przejsc lub zaczac od podatku liniowego dzis jest to 18%, a
          bedziesz mogla wliczyc w koszta kazdy zakupiony material na potzreby wykonywania
          dzialnosci gospodarczej , nalezy ci sie 100% odliczen poniesionych kosztow, malo
          to masz czas do 20 stycznia aby zlozyc dokumnet w urzedzie skarbowym
          oswiadczajacy, iz chces placic podatek dochodowy kwartalnie , jest to bardzo
          duze ulatwienie, ryczlat byl OK ale nie w dzisiejszych czasach , malo to
          zarejestruj sie jako podatnik VAT, co takze obnizy twoje koszta prowadzenia
          firmy , gdyz kupujac od firmy material na potrzeby szycia , bedziesz mogla
          odliczyc sobie 22% poneisionego VATu , do zwrotu , przy ryczalcie ci sie nie
          nalezy :)
          • n78_gdynia Re: Firma w domu a licznik energii elektrycznej?? 17.01.09, 23:05
            najlepiej takze zaloz od razu licznik pre-praid co uniemozliwi oblsugujacej cie
            firmie dostarczajacej prad dopisywac nazleznosci do faktury, w gdyni firma
            energa pomylila sie o 400zl , chdybysmy tego nie zauwazyli , coz Energa byla by
            do przodu 400zl, jak zreszta wszedzie trzeba patzrec na rece bo oszustwo goni
            oszustwo
            • Gość: Mike Re: od 89 roku jest w domu u mnie działalność IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.01.09, 15:10
              w 89roku miał ojciec firmę budowlaną czyli biuro w domu / 2 pokoje /
              zlikwidował w 99roku natomiast ja w 98 pod koniec otworzyłem
              działalnośc i jest do dzisiaj , liczniki nieruszane nigdy , prąd
              płace prywatnie tak zwykła osoba i nic nie odliczam bo rachunki mam
              imienne na dom natomiast przy produkcji mimo wszystko powinien być
              chociaż sublicznik - ja też powinienem mieć taki ale że z energetyki
              są moimi klientami to nic się nie dzieje

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka