Dodaj do ulubionych

Gmina Czosnów -wątek historyczny

22.01.12, 21:22
Proszę o wpisy dokumentujące historię tego regionu .
Nie ukrywam ,że moje zainteresowanie tym tematem zostało wywołane prezentacją prac naukowych KPN . Otóż naukowcy chcą tu przywrócić warunki przyrodnicze , jakie istniały tu w XVIII wieku , z tym , że są one domyślne .
odnalazłem link do starych carskich map :
ftp://mapy.ziomal.org/mapy/mapy_wieloarkuszowe/topograficzna_karta_krolestwa_polskiego.126k/K4S3_Warszawa.gif
www.bgwm.pl/pliki/mapy/carska_Polska.jpg
Proszę zwrócić uwagę na starą nazwę Kaliska (dzisiaj Kaliszki ) ,stare nazewnictwo wywodziło się często od obiektów fizjograficznych znajdujących się w pobliżu . W tym przypadku powinny to być bagna .
Obserwuj wątek
    • krzysiom1 Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 23.01.12, 22:43
      Myślę, że płonne Twe nadzieje... i nie znajdziesz dowodów uzasadniających Twą tezę.
      Teren Puszczy zawsze był podmokły i tyle..
      Ostatnie 10 lat -kiedy poziom wody sukcesywnie się obniżał i umożliwił zabudowę podmokłych terenów- to był właśnie wybryk natury.
      • tgserwis Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 23.01.12, 23:19
        Jakie 10 lat???
        Ja budowałem nasz dom 17 lat temu i poziom wód gruntowych był niższy o ponad metr od poziomu z dzisiaj, czyli 23 stycznia 2012 roku oraz o ponad 2 metry niższy niż w okresie maj 2010 - październik 2011. Gdy będziesz na spacerze w okolicach Sadowej, to zapraszam Cię do siebie, przejdziemy się razem do pana mieszkającego tu od lat 20 ubiegłego wieku. NIGDY nie miał wody w piwnicy, a w okresie 05.2010 - 10.2011 wody miał na ponad metr. To bardzo sympatyczny staruszek, chętnie opowiada o dawnych czasach, może czegoś się nauczysz.
          • tgserwis Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 24.01.12, 08:43
            Ale nie chodzi to czy zmienia historię czy nie. W ciągu tych kilkudziesięciu lat "wysychania" jak to nazwałeś dookoła puszczy powstały gospodarstwa, pola uprawne, osiedla domów. Ci ludzie dostali zezwolenia na osiedlenie się, na działalność rolniczą czy jakąkolwiek inną itp. I nagle teraz ktoś sobie wymyślił że kilkadziesiąt lat pracy tysięcy ludzi zniszczone zostanie jednym podpisem.
            • piotr_nowy2 Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 24.01.12, 10:37
              Prezentacja KPN dotyczyła warunków przyrodniczych ukształtowanych od drugiej poł. XIX wieku . Czyli od momentu rozpoczęcia prac melioracyjnych . Przez te kilkadziesiąt lat przyroda przystosowała się do nowych nie bagiennych warunków - i tego dotyczyło te opracowanie naukowe ,Projekt KPN traktuje o powrocie do sytuacji z przed tego okresu , niestety prezenter mógł tylko w skrócie ,domyślnie określić możliwe przemiany jakie mogą nastąpić po celowym podniesieniu poziomu wód gruntowych .Nie satysfakcjonuje nas tzw, aspekt społeczny . Przykładowo :po zamknięciu śluz zorientowaliśmy się ,które osiedla zostaną podtopione .
              To fantastyczne przedsięwzięcie KPN ,sponsorowane przez społeczność międzynarodową.
              Pierwsze efekty widać na aktualizowanych mapach satelitarnych - zmieniony brunatny kolor roślinności .mapa.nocowanie.pl/kampinos/zdjecia_satelitarne/
              • tgserwis Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 24.01.12, 19:01
                Tu Piotr na stuprocentową rację. Wprowadza się projekt, ale tak naprawdę nikt nie jest w stanie przewidzieć jego skutków.
                Ten brunatny kolor roślinności to nie zawsze jest rozwój . Podnosiłem ten aspekt już kilka razy, ale nie spotkał się z żadnym odzewem. Pan Profesor Kobendza, twórca KPN zdawał sobie sprawę że Park musi współistnieć z otoczeniem i mieszkańcami. Dlatego zarówno za Jego rządów, jak i przez wiele lat później "dostosowywano" Puszczę do zastanych i przewidywanych na przyszłość warunków. Tak, by zachować kompleks leśny, a jednocześnie nie zniszczyć pracy całych pokoleń oraz dorobku ich życia. Dopasowywano więc nowe nasadzenia drzew czy innych roślin do warunków zastanych i przewidywanych. Dlatego dziś w Puszczy mamy całe połacie lasów sosnowych czy w ogóle innych iglastych. Ja się więc pytam: od kiedy do jasnej gromnicznej sosny rosną w bagnie???? Przez zalanie Puszczy i zrobienie z niej bajora niszczy się kilkadziesiąt lat pracy leśników, dendrologów, strażników i ludzi którzy całe swoje życie tej puszczy poświęcili. Podobnie ze zwierzętami. W bagnach będą żyły bobry, łosie czy inne żaby, ale już dziki, zające, rysie czy sarny muszą się wynosić. Nie wspomnę o mniejszych zwierzętach, płazach, bezkręgowcach czy owadach. Dalej: zalewanie puszczy powoduje zanikanie wielu roślin niedrzewiastych. Po prostu ich stanowiska gniją i roślina umiera.
                Kilku ludzi wzięło ciężką kasę za opracowanie projektu i jego wdrożenie, a co będzie za kilkanaście, kilkadziesiąt lat to już ich nie obchodzi. Wtedy już nie będzie ich wśród nas, więc nie będzie komu w mordę dać.
                • adserserwis Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 24.01.12, 22:28
                  Nikt mnie nie pytał cz chcę brać udział w tym projekcie KPN . Mieszkam na tym terenie więc jestem zmuszony przystosować się do nowych warunków . Nie mogę zrozumieć celowego niszczenia tutejszej melioracji , wobec aspektu społecznego . Mimo woli stajemy się uczestnikami eksperymentu naukowego . TYlko nikt za to nie płaci , nawet ubezpieczyciel .
                  Zwierzętom również płetwy i skrzela nie wyrastają - widziałem utopione na rozlewiskach .
                  Jeżeli jest wyższy cel realizacji tego projektu ,to w takim razie powinna być zapewniona alternatywa dla bytu , zagrożonym tym mieszkańcom .
                  Chciałbym obalić też mit ,że to nowi mieszkańcy budują domy na bagnach i stąd ta awantura . To nie prawda . Olbrzymie problemy są w starych siedliskach .
                • krzysiom1 Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 24.01.12, 22:48
                  Jak wysilę mózgownicę to sobie przypominam, że już w podstawówce uczyli o specyficznym ukształtowaniu terenów KPN. O naprzemiennie występujących pasach wydm i bagien. Wycieczkowa praktyka-potwierdzała tę teorię. Zapewniam się tg, że sosny sadzono tylko na wydmach a obecnie podmakające tereny, jeżeli widziały sosnę -to tylko samosiejkę.
                  Również w podstawówce przyswoiłem info o celach działania KPNu-min- przywróceniu stosunków wodnych,o planie wykupienia siedlisk, o tym, że Łasica to zagłada dla Puszczy i takie tam pierdoły.
                  Do innych szkół chodziliśmy?
                  • adserserwis Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 24.01.12, 23:00
                    To wysil jeszcze trochę i pomyśl . O Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Czosnów .
                    Nie będę tu cytował ustawy o ochronie środowiska ( ustęp o zachowaniu środowiska ,nie wprowadzaniu zmian ) bo tutaj po kilkudziesięciu latach przecież nie o to chodzi .
                  • tgserwis Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 24.01.12, 23:21
                    Rzeczywiście, chyba do innych szkól chodziliśmy. Ani w podstawówce, ani nigdy później nie uczono mnie o kanale Łasica, ani tym bardziej o jego jakoby szkodliwym wpływie na cokolwiek. Natomiast jeśli chodzi o sosny - po raz kolejny serdecznie Cię zapraszam do siebie. Zrobimy sobie spacerek, niedługi, pół godzinki w jedną stronę. Pokażę Ci 40 letnie sosny umierające, gnijące i ledwo żywe. I nie chodzi mi o pojedyńcze sztuki lecz o hektary lasu.
                    Krzysiu, przestań, bo to nie ma sensu. Przez lata mieszkałeś na Baczyńskiego w Łomiankach, teraz starasz się robić za eksperta od lasu. Gdybyś 20 lat temu zamiast kupować 3 pokoje w bloku zainwestował cały swój majątek w dom, mając wszystkie dokumenty, zapewnienia, budując zgodnie z wieloletnim planem zagospodarowania itp, a teraz miałbyś nad sobą wizję konieczności pozostawienia wszystkiego bez prawa do odszkodowania, to śpiewałbyś inaczej. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Teraz łatwo Ci pisać dyrdymały bo kupiłeś dom w bezpiecznym miejscu i uważasz się za wszystkowiedzącego. Gówno prawda. Jak tak dalej pójdzie, to zaleje i Ciebie. Nie życzę, ale przynajmniej przestań pisać głupoty.
                    • krzysiom1 Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 25.01.12, 21:13
                      Różne brednie o mnnie na forum wypisywano ale teraz, naprawdę mnie zadziwiasz.
                      Po kiego grzyba wypisyjesz te brednie, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością?
                      Trafiłeś tylko z Łomainkami.
                      Jeżeli każdy Twój post ma się tak do rzeczywistości jak ten- to szkoda czasu na dyskusje z Tobą
                      • tgserwis Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 25.01.12, 21:35
                        W takim razie wybacz, być może jesteś innym Krzysiomem1. Jednego miałem przyjemność poznać kilka lat temu, właśnie na 3 piętrze bloku w Łomiankach. Nie mam możliwości weryfikacji. Do tej pory wydawało mi się że raz zarejestrowane nicki na forum gazety nie mogą być po raz drugi używane.
                        Natomiast co do możliwości dyskusji... Wiesz, jakoś nie zauważyłem by ludzie z forum Czosnowa, którzy od lat mają wiedzę oraz dokumenty dotycząc Puszczy, KPN-u, stosunków wód gruntowych itp pałali chęcią do rozmowy z Tobą. Wypisujesz takie brednie, że raz powiedzieli swoje, zobaczyli z kim mają do czynienia i uznali że nie ma sensu. Na forum Łomianek też nie błyszczysz i zbyt wielu zwolenników nie posiadasz.... Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego?
                        • krzysiom1 Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 25.01.12, 21:56
                          No i znowu łżesz....:)
                          Tradycyjnie trafiłeś z jednym-raz zarejestrowanych nicków- nie da się ponownie używać.
                          Zapewniam Cię, że krzysiomem1 jestem od lat i nie było nigdy w Łomiankach innego krzysioma1. Większość "starych" łomiankowskich forumowiczów mnie zna i doskonale wie kim jestem oraz gdzie mieszkam, więc nie rozumiem skąd bierzesz brednie które wypisujesz.
                          Zasadnicze pytanie brzmi-po co je wypisujesz?
                          Brak Ci argumentów, więc od razu zabierasz się za osobiste wycieczki, które w Twoim mniemaniu mnie mają pogrążyć, kiedy tymczasem to Ty się pogrążasz.
                          Pewnie nie zauważyłeś, że forum powinno być miejscem do wymiany różnych poglądów, bez nawalanek i osobistych wycieczek-szkoda..
                          Naprawdę chyba szkoda czasu na dyskusje z Tobą na poziomie który zaprezentowałeś....
                            • krzysiom1 Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 25.01.12, 23:19
                              tgserwis napisał:

> Nie wiem czemu chcesz mnie obrazić, nie wiem czemu wypierasz się spotkania ze m
                              > ną, i to dwa razy. Ale OK, widocznie masz powody.
                              > Nie wiem też jak miałbym Cię pogrążyć.
                              > Ale OK, szanuję Twoją wolę, nie będziemy więcej rozmawiać.
                              Pls... wybacz. To Ty zacząłeś pisać bzdury nie mające nic wspólnego z prawdą. Nie mam pojęcia jakim cudem mogłeś mnie spotkać na Baczyńskiego i jak możesz oczekiwać potwierdzenia spotkań, które istnieją tylko w Twojej głowie? Proszę przemyśl to, bo zalatuje jakąś chorobą...
                              • tgserwis Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 25.01.12, 23:31
                                Nie pamiętam czy wystawiałem Ci rachunek za naprawę drukarki HP OfficeJet G90 i tak naprawdę to nie chce mi się szukać. Nawet gdy rachunek wystawiłem i zamieszczę skan w necie, to powiesz że sfałszowany.
                                Przepraszam Cię, ale rozmowa z Tobą nie jest dla mnie przyjemnością.
                                  • tgserwis Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 26.01.12, 22:52
                                    krzysiom1 napisał:

> tgserwis napisał:
                                    >
                                    > > Nie pamiętam czy wystawiałem Ci rachunek za naprawę drukarki HP OfficeJet
                                    > G90
                                    > Nie wystawiałeś. Uszkodzone drukarki wyrzucam i nie daję zarobić wydrwigroszom
                                    > takim jak Ty...
                                    Gdy nazwałeś mnie łgarzem- przemilczałem
                                    Gdy próbowałeś mnie obrazić swymi chamskimi tekstami- przemilczałem.
                                    Gdy zarzucałeś mi czyny których nie uczyniłem ani nie miałem zamiaru uczynić - przemilczałem.
                                    Ale nazywania mnie wydrwigroszem nie będę tolerował. Przypomnij sobie BYDLAKU, że nie było Cię stać na naprawę drukarki którą sam zepsułeś swoim skąpstwem graniczącym z głupotą. Zamiast zapłacić za swoje błędy wolałeś kupić używany sprzęt na Allegro, bo żal Ci było jednego podrabianego atramentu za 40 złotych.
                                    • tgserwis Przepraszam Was Forumowicze 26.01.12, 23:16
                                      Przepraszam za to że musicie czytać teksty jak powyższe. Nie obrażam się jeśli ktoś z Was traktuje mnie jako idiotę, debila, wieśniaka, chama czy gbura bo wiem jaki wizerunek sam sobie tworzę. Lecz czym innym jest wizerunek pionka na publicznym forum, a czym innym status zawodowy. Nie pozwolę by byle menda zarzucała mi jakąkolwiek nieuczciwość zawodową. I o ile opinia o mnie jako pisacza forumowego jest mi absolutnie obojętna, o tyle każdy zarzut w sprawie nieuczciwego wykonywania pracy jest dla mnie potwarzą.
                                      Zapewniam Was, że ta menda nie ma żadnych podstaw by zarzucić mi cokolwiek. A jeśli ma, to żądam publicznego przedstawienia dowodów. Jeżeli ktokolwiek inny ma mi coś do zarzucenia w sprawie jakości wykonywania moich usług, to również proszę o publiczne przedstawienie zarzutów i ich udokumentowanie. Gwarantuję że KAŻDY kto przedstawi choć cień dowodu dostanie ode mnie odszkodowanie przekraczające wartość szkody. Dotyczy to zarówno działalności serwisowej w zakresie naprawy urządzeń różnego rodzaju jak i produkcji płynów czyszczących.
                                      Jeszcze raz Was przepraszam, ale nawet moja tolerancja i cierpliwość mają swoje granice. Proszę o zrozumienie.
                                      TG
                                    • krzysiom1 Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 31.01.12, 19:47
                                      Oszalałeś!
                                      Zastanów się tgserwis co wypisujesz.
                                      -nigdy nie naprawiałem jakiejkolwiek drukarki-bo uszkodzone wyrzucam i nie daję zarobić wydrwigroszomy.
                                      -nie mieszkam i nigdy nie mieszkałem na Baczyńskiego w Łomiankach.
                                      Stosując się do zasad jakie wyznajesz, wypisując piramidalne bzdury na forum-mogę napisać, że np. widziałem Cię w Cybulicach przy szosie jak proponowałeś mi swoje usługi seksualne. Bedzie to miało tyle samo wspólnego z prawdą co Twoja pisanina na mój temat.
                                      Chyba gdzieś jest granica zidiocenia, której nie powinno się przekraczać?
    • adserserwis Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 26.01.12, 09:33
      wracając do tematu
      Wysiedlenia zawsze kojarzą się z kresami wsch. ,lub z tzw ziem zachodnich .
      Ale co stało się tutaj . Skąd na starej mapie dwu-członowe nazwy miejscowości .po których skrzętnie zatarliśmy ślady ? Czy są wiarygodne informacje na ten temat ?
      • adserserwis Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 04.02.12, 18:53
        adserserwis napisał:

> wracając do tematu
        > Wysiedlenia zawsze kojarzą się z kresami wsch. ,lub z tzw ziem zachodnich .
        > Ale co stało się tutaj . Skąd na starej mapie dwu-członowe nazwy miejscowości .
        > po których skrzętnie zatarliśmy ślady ? Czy są wiarygodne informacje na ten tem
        > at ?
        znalazłem je na zaniedbanym cmentarzu .
        Z prawem własności w tym przypadku nie będzie problemu .
          • adserserwis Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 05.02.12, 19:11
            Od sędziwych mieszkańców usłyszałem dwie wersje końca epoki olędrów ,niemców ,mogacych byc mennonitami .1- Ewakuowali sie razem z armią niemiecką , uciekającą przed rosjanami .2- zostali przymusowo wysiedleni zaraz po wkroczeniu armii radzieckiej .
            W studium do Planu Z.P gminy Czosnów z 2002r ,jest wzmianka o drewnianym budynku w Kazuniu ,pamiątce po Olędrach .Jego zdjęcia można odnaleźć w katalogu zabytków osadnictwa holenderskiego w Polsce .
            • 54-magda Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 06.02.12, 07:04
              Wszystko co piszecie w sprawie Kazunia się zgadza. Do dziś jest ten cmentarz choć bardzo zaniedbany i do dziś stoi budynek drewniany w którym zamieszkują rodziny a budynek tem należy do gminy.Uważam ze więcej na ten temat wie sołtys tej miejscowości więc może do niego się udać i porozmawiać .Pozdrawiam
    • tgserwis Re: Gmina Czosnów -wątek historyczny 04.02.12, 23:01
      Z tego co ja wiem, to niewiele dokumentów się zachowało, z różnych przyczyn.
      Kilkaset czy nawet jeszcze 150 lat temu mało kogo to interesowało.
      W okresie międzywojennym były to tereny wojskowe, chyba wszyscy wiedzą o torach kolejowych, składnicach amunicji itp. Wiele dokumentów było tajnych, wiele zniszczono z premedytacją by nie wpadły w ręce Niemców. Później też wiele rzeczy okrywała tajemnica wojskowa.
      Co wiemy na pewno? Że od wieków były tu osiedla ludzkie, od wieków też Puszcza była schronieniem dla wojsk. Od czasów Jagiellonów, poprzez powstania, armię Napoleona, pierwszą i drugą WŚ. Od wieków pozyskiwano tu drewno, smołę, węgiel drzewny.
      Wszyscy wiedzą też chyba o osadnikach holenderskich i niemieckich po których pozostały wały, jakieś szczątki budowli melioracyjnych, czasami ślady osad czy cmentarze.
      Ale pozostała też spora grupa protestantów. Sam znam kilka rodzin żyjących tu do teraz i będących potomkami tych osadników. Myślę że w pamięci starszych osób można znaleźć sporo ciekawych informacji a w ich domach jakieś pamiątki. Może to będzie jakieś źródło dla Twoich poszukiwań?
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka