Dodaj do ulubionych

Tragiczne skutki prymitywnych zwyczajów

26.03.12, 09:16
W okolicy Pieńkowa pod Łomiankami przy drodze krajowej nr 7 paliło się około 4 hektarów traw. Na miejscu było kilkanaście jednostek straży pożarnej. Zdjęcie pożaru otrzymaliśmy na Kontakt 24.
www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,pozar-traw-pod-lomiankami,39510.html
Obserwuj wątek
  • tgserwis Re: Tragiczne skutki prymitywnych zwyczajów 26.03.12, 10:13
   Zwyczaj może i prymitywny, ale skuteczny , znany od czasów gdy ludzie zaczęli uprawiać ziemię. I z powodzeniem stosowany do dziś w wielu rejonach świata.
   Osobiście uważam że ten kto wymyślił zakaz wypalania traw na wiosnę nie ma żadnego pojęcia o uprawie ziemi, ekologii, biologii i paru jeszcze. To właśnie ów zakaz jest jedną z przyczyn rozpanoszenia się w ciągu ostatnich 20 lat plag meszek, komarów czy kleszczy. Zamiast dostarczyć glebie składników naturalnych z popiołu wolimy teraz sypać straszne ilości środków chemicznych. Efekt to zanieczyszczone wody gruntowe, gleba, żywność, wymierające pszczoły i inne zapylacze. No ale cóż, ja przecież zacofany jestem.
    • tgserwis Re: Tragiczne skutki prymitywnych zwyczajów 26.03.12, 18:05
     Zgodzić się muszę, że wypalanie traw przy takim wietrze to głupota. Zawsze i wszędzie wypalanie powinno odbywać się pod kontrolą i w sposób odpowiedzialny. Odpowiedzialny, czyli tak by nie zagrażać siedzibom ludzkim, ostojom zwierząt wszelakich czy stacjom benzynowym.
     Ale nie mogę zgodzić się z twierdzeniem, że wypalanie ma wpływ na populację wróbli, sikor czy innych ptaków. Po pierwsze ptaki te nie gniazdują na ziemi. Po drugie nie żywią się tylko i wyłącznie owadami. Owszem, sikory w większości tak, ale poradzą sobie bez komarów i kleszczy. Wolą inne robale, bardziej pożywne. Moim zdaniem ten argument jest psu na budę.
      • tgserwis Re: Tragiczne skutki prymitywnych zwyczajów 29.03.12, 01:03
       Tym bardziej nie rozumiem w czym jest problem. Jeżeli są to nieużytki, to wypalenia dają korzyści w postaci pozbycia się starych złogów będących przyczyną pleśni i chorób zakaźnych przenoszonych na pola uprawne. Ponadto pozbywamy się kleszczy oraz innego robactwa będącego plagą ostatnich lat. Argumenty o wyjałowieniu gleby upadają, bo są to nieużytki. Pominę chwilowo fakt, że są to argumenty fałszywe. Pozbywamy się też tysięcy ślimaków będących prawdziwym nieszczęściem okolic w ostatnich latach. Upada również argument mówiący o dioksynach uwalnianych w procesie spalania, bo jeśli są to nieużytki to zapewne nie były opryskiwane. Dlatego też dioksyny czy inne świństwo nie ma się z czego uwolnić. Jedynym problemem jest dym snujący się na wiele kilometrów. Ale jak sam napisałeś jest to dym ze spalania nieużytków, więc w czym problem? Że przez 2 godziny w domu czuć dymem? Mi to nie przeszkadza, lubię ten zapach. Masz jeszcze jakieś argumenty przeciw wypalaniu? Chętnie je obalę.
       Przypominam też, że w okresie wypalania traw ŻADNE ptaki gniazdujące na glebie nie złożyły jeszcze jaj. Również mrówki nie są zagrożone, bo te owady czując dym zmykają do swych korytarzy pod ziemią i nic im nie grozi. Takoż samo inne owady pożyteczne chowają się do swych domostw doskonale zabezpieczonych przed taką ewentualnością. Podobnie zające.
       Szybki pożar łąki nie stanowi żadnego zagrożenia dla fauny, a jednocześnie jest błogosławieństwem dla flory, zwłaszcza tej użytkowej. Daje roślinom użytkowym szansę na wzejście przed rozwojem chwastów poprzez zniszczenia młodych chwaścianych pędów.
       Od tysięcy lat ludzie na naszych ziemiach wypalali trawy a jakoś nigdy nie narzekali na brak roślin pożytecznych na łąkach. Robili to o to,by zmniejszyć ilość chwastów kosztem roślin użytecznych. Naprawdę nie rozumiem z jakiej racji pokolenie internetu ma być mądrzejsze niż tysiące lat doświadczeń.
       • piotr_nowy2 Re: gmina rolnicza 29.03.12, 08:20
        Chwastowiska wzdłuż 7 to wizytówka naszej rolniczej gminy . Jeszcze w niedalekiej przeszłości to właściciele tych gruntów zapłaciliby by grzywnę za ten stan . Prymitywizm nowych właścicieli ?
        • tgserwis Re: gmina rolnicza 01.04.12, 23:50
         piotr_nowy2 napisał:

         > Chwastowiska wzdłuż 7 to wizytówka naszej rolniczej gminy . Jeszcze w niedaleki
         > ej przeszłości to właściciele tych gruntów zapłaciliby by grzywnę za ten stan .
         > Prymitywizm nowych właścicieli ?

         Nie Piotrze. Problemem nie jest prymitywizm lecz typowe dla ludzi lenistwo. Każdy człowiek, niezależnie od miejsca zamieszkania, warunków kulturowych, materialnych czy społecznych zawsze ma zakodowane lenistwo. Naturalnym stanem człowieka jest robić tyle, by zaspokoić potrzeby swoje i rodziny. Każdy człowiek czas pozostały chciałby przeznaczyć dla siebie, na odpoczynek lub zabawę. Oczywiście ilość tego czasu jest różna w zależności od wielu czynników, niemniej zasada główna jest prawdziwa i niepodważalna.
         Ten właśnie fakt od wielu lat jest wykorzystywany do manipulowania ludźmi. Jeżeli nie musisz pracować, masz chwilę dla siebie, po całym dniu pracy, to bardzo łatwo przyjmujesz za pewnik informacje trafiające w twój stan psychiczny w tym momencie. Zauważ, że programy informacyjne, kształtujące światopogląd oraz opinie polityczne czy społeczne nadawane są w czasie gdy większość ludzi wróciła z pracy do domu, oporządziła dzieci, zjadła późny obiad i oczekuje odpoczynku psychicznego oraz fizycznego. W godzinach 19-20 bardzo łatwo jest przekazać dowolne informacje, jednocześnie kształtując w odpoczywającym umyśle nowy sposób rozumowania. Jest to system wynaleziony przez psychologów i psychiatrów już grubo ponad 100 lat temu i zastosowany za pośrednictwem radia i telewizji do kształtowania poglądów społeczeństw. Na całym świecie, gdyż sprawdza się zawsze i wszędzie, niezależnie od jakichkolwiek uwarunkowań. Jakie są efekty?
         Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. - Josef Goebbels.
         W ten sposób można z biegiem czasu wmówić ludziom dowolną bzdurę. I ludzie łykają to jak młode pelikany. Przykładów każdego dnia są dziesiątki, jeśli nie setki.
         A jak rozpoznać manipulację i jak się przed nią bronić? Bardzo prosto: MYŚLEĆ SAMODZIELNIE.
         I tego wszystkim nam życzę.
         • piotr_nowy2 Re: apel wojewody 03.04.12, 21:31
          Ale nastraszył z tym azotem
          www.czosnow.pl/files/apel_wojewoda.pdf
          78 % jest azotu w powietrzu . Nie będę pisał o roślinach motylkowatych , o szczepach bakterii (asymilujących azot ) żyjących w korzeniach niektórych roślin .
          Zaniepokojonych mogę uspokoić ,azot pod normalnym ciśnieniem jest obojętny dla organizmów żywych , ale ostrzegam - pod większym ciśnieniem może wywołać napady śmiechu .
          • tgserwis Re: apel wojewody 03.04.12, 22:29
           No i nie wiem czy mam się śmiać czy płakać. Gdy takie głupoty wypisuje nasza najwyższa władza, to jak można się dziwić normalnym ludziom? Za kilkanaście lat zapewne wprowadzony zostanie podatek od puszczania bąków, bo to prosta droga do degradacji środowiska, zwiększenia efektu cieplarnianego i zanieczyszczenia powietrza w obszarze Natura 2000 oraz KPN.
  • tgserwis Re: Tragiczne skutki prymitywnych zwyczajów 27.03.12, 01:11
   Ze swojej strony chciałbym zakończyć dyskusję o wypalaniu. Ani przeciwnicy nie przekonają mnie, ani ja nie przekonam ich. Zapraszam jednak wszystkich zainteresowanych do poszukania prawdziwych informacji na ten temat. Prawdziwych, a nie funkcjonujących w tzw. obiegu czy w durnych artykułach prasowych lub internetowych. Poszukajcie badań naukowych, literatury itp. Chętni znajdą bez problemu. Na zachętę podsyłam jedno z łatwiejszych do znalezienia:
   www.imuz.edu.pl/wydaw/ofertawyd/woda/zeszyt_16_2006/artykuly/Zarzycki.pdf
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka