Dodaj do ulubionych

Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na bruk!

02.11.12, 18:26
Nowy proboszcz z Bielszowic, Piotr Kurzela wyrzucił dzieci z budynku parafialnego. W salce, którą budowali ojcowie i dziadkowie tych dzieci, niejako w czynie społecznym i z pieniędzy zebranych wśród parafian, od 20 lat mieściło się przedszkole. Nowy proboszcz wyrzucił dzieci, demonstrując wielce arogancka postawę, tak typową dla polskiego kleru. Zapomniał, że dziś na koszt państwa naucza się religii w szkołach i przedszkolach? Ciekawe na co przeznaczy ten budynek?
Jako Ruch Palikota na pewno będziemy u księdza, ale nie tylko interweniować ! Na pewno też nagłośnimy sprawę w mediach!
terazkmy.pl/artykuly/nowy-proboszcz---dzieci-na-bruk
Obserwuj wątek
    • agitka31 Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 02.11.12, 20:06
     teletoobis napisał:

     > Zgodziłbym się, gdyby w rewanżu Kuratorium Oświaty wywaliło ze szkół katechetów
     > i lekcje religii. :)
     >
     Od czegos trzea zaczac.
     Na poczatek dobre i to:P
     A swoją drogą jestem zadowolona z lekcji religii w szkole. nie muszę zapylać z dzieckiem do domu katechetycznego.
       • nlzkl Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 12.11.12, 14:32
        Po pierwsze - czy przedszkole wywiązywało się ze swoich zobowiązań (finansowych i innych, jeśli takowe były)?
        Po drugie - czy wiecie, jakie proboszcz ma plany wobec tego budynku? Może w miejsce przedszkola chce go przeznaczyć na inny cel społeczny czy charytatywny?
        Po trzecie - mamy tu przedstawioną opinię jeden tylko strony, nie znamy prawdziwych powodów - może następowała dewastacja budynku? Może koszty jego utrzymania przekraczały możliwości parafii i proboszcz musi szukać rozwiązania bilansującego koszty utrzymania budynku?
        Dopiero jak bedziecie wiedzieć to wszystko, to oceniajcie.
   • marynik Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 02.11.12, 20:46
    agitka31 napisała:

    > No i bedzie rozdział Kosciola od paanstwa.
    > Nie o to walczycie?
    > Skąad to wielkie oburzenie???

    I owszem niech będzie rozdział, ale to powinno dziłac w dwie strony.
    Skoro przedszkole do gimnazjum, to gimnzajlisci na nauke religii do salki katechetycznej, w tym celu ja kiedys parafianie wybudowali, a slkę katechetyczna w inazjum przeznaczyc dla przedszkolaków.
    A tak naprawdę to już dawno w Bielszowicach powinno powsatć większe przedszkole, przybywa młodych, powstają całe osiedla domków to idzieci przybywa. Ale Bielszowice to dzielnica zapomniana szczególnie przez radnych - "wieś jak dawniej", chodników brak, przedszkola brak, supermarketó brak, placu zabwa brak i tak by można wyliczać długo.
    • mietlorz707 Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 02.11.12, 23:57
     > A tak naprawdę to już dawno w Bielszowicach powinno powsatć większe przedszkole
     > , przybywa młodych, powstają całe osiedla domków to idzieci przybywa. Ale Biels
     > zowice to dzielnica zapomniana szczególnie przez radnych - "wieś jak dawniej",
     > chodników brak, przedszkola brak, supermarketó brak, placu zabwa brak i tak by
     > można wyliczać długo.

     Dokładnie o to chodzi! Ale trzeba być mieszkańcem tego miasta by to wiedzieć. A pan agitator przybył tu, by zdobyć nieco poparcia walcząc z proboszczem.
     • 22burza Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 03.11.12, 10:47
      teletobis nie uważasz,że nic ci do naszych horyzontów myślowych,do naszego bagienka i do naszego przedszkola.Wszyscy co przyjeżdżaj na Śląsk próbują nas gospodarzy pouczać jak mamy żyć,jak traktować się wzajemnie,ale od was wzorców czerpać nie można bo jesteście tak skłóceni,że bardziej nie można. Co do przedszkola;to nie dość czasu władze miasta miały, żeby o tym pomyśleć,jak długo można być u kogoś gościem,przy parafii też działają różne formacje
      które mają pozytywny wpływ na proces wychowawczy naszych dzieci i naszej młodzieży,na pewno daleko lepszy niż partia,którą reprezentujesz.Problem przedszkola to sprawa do załatwienia na linii proboszcz + rada parafialna i rada miasta + prezydent.Pan ,panie teletubis ramy gościnności już przekroczyl, powiedział co miałl powiedzieć ,zwiedził(lub nie)nasze Miasto no to czas zbierać się do domu,bo Śląsk to region ciężkiej pracy i szkoda czasu na puste gadanie,swoje problemy do tej pory rozwiązywaliśmy sami to i teraz nam Palikot z jego partią nie są potrzebni.Miłej podróży.
    • g-48 Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 03.11.12, 21:28
     To przedszkole jet przedszkolem miejskim..... i bodaj kościół nigdy przedszkoli nie prowadził.
     Widac zes nietutejszy. Na ficynusie tam kaj lazisz po knajpach jest przedszkole kiedys prowadzone przez Siostry Boromeluszki z Siostra Agnieszka na czele.
     Śmietanka z kolanka może maluchom bardzo zaszkodzić
     No tu tez mozesz byc posadezony zes nietutejszy bo Krzysiu Osmenda tez lizal a teraz prowadzi SLD do "zwyciestwa" a wiec sie nie zatrul.
  • fifik_rsl Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 03.11.12, 12:31
   Po przeczytaniu tej informacji zdałem sobie sprawę jak tragicznie jest z naszą lokalną sceną polityczną. Pomijając już sam konflikt na linii proboszcz-przedszkolaki,gdzie tak na prawdę nie znamy relacji obydwu stron, bardziej smutna jest inna rzecz.
   Z samym problemem do ludzi Palikota musieli zgłosić się mieszkańcy Bielszowic. Jakim zaufaniem muszą się w takim razie cieszyć miejscowi politycy i to niezależnie od strony barykady, skoro mieszkańcy dzielnicy wolą problem zgłosić wyszydzanym przez Was przyjezdnym.
   Czyżby o problemie nie wiedział wywodzący się z dzielnicy radny domniemany towarzysz, czyżby sprawa nie była poruszana na spotkaniach Panującej w Bielszowicach? Gdzie wszyscy byliście jak problem się pojawił??

   Jeśli do pozytywnego zakończenia sprawy przysłużą się przyjezdni od Palikota (robiąc przy tym niezłe PRowe halo)to będzie dla Was lokalnych działaczy i polityków niezły pstryczek w nos, nie poprawka, to będzie konkretny strzał w ryj.

   Co mądrzejsi i rozsądniejsi zamiast obrażać innych może w końcu zastanowią się czemu to nie im zaufali Bielszowiczanie.
    • jankolodziej Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 03.11.12, 15:07
     "W salce, którą budowali ojcowie i dziadkowie tych dzieci, niejako w czynie społecznym i z pieniędzy zebranych wśród parafian, od 20 lat mieściło się przedszkole."
     Budowali parafianie, za swoje środki, zapewne na cele określone misją Kościoła.

     "To przedszkole jest przedszkolem miejskim."
     Kościół wykazał zatem wiele troski, tak długo pomagając miastu realizować jego zas... obowiązek.

     "Ciekawe na co przeznaczy ten budynek?"
     Od tego jest Rada parafialna, a nie wyznawcy gumowego penisa. Jeżeli Rada zechce, będą to pomieszczenia na rodzinne imprezy typu wesele, urodziny czy stypa. Mogą tam sobie urządzić co im się tylko spodoba. Prawo własności.

     "Jako Ruch Palikota na pewno będziemy u księdza"
     Każdego skruszonego oczywiście wyspowiada. Lepiej jednak pójść do Palikota, może załatwi przeznaczanie połowy podatku z każdej sprzedawanej w mieście flaszki gorzały na przedszkola?

     "Na pewno też nagłośnimy sprawę w mediach! "
     Łatwo się rozporządza cudzą własnością, co?

     Dopóki nie poznamy przyczyn takiej, a nie innej decyzji proboszcza, wszelkie próby oceny są zwykłym waleniem w bambus.
    • fifik_rsl Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 03.11.12, 16:47
     Kurde Mietlorz wiedziałem że Ty jako jedyny możesz z tego forum rozwikłać o co w tym chodzi.
     Podobno nowy proboszcz to cichy stronnik Janusza P., dogadali się że jak obejmie parafie w Bielszowicach to sprowokuje spór, a wtedy wierni poplecznicy Janusza ruszą do zmasowanego ataku na księdza budując swoją pozycje w mieście. Żeby rozwikłać taki spisek, to nawet intelekt Maciarewicza mógłby nie wystarczyć. :D

     Ja jednak wierze że co niektórym da do myślenia że rudzianie, bardziej ufają przyjezdnym członkom partii o zabarwieniu populistycznym niż rodzimym politykom i społecznikom. To jest Wasza porażka, porażka wszystkich, bez wyjątku.
  • fkae Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 03.11.12, 19:48
   "Jako Ruch Palikota..."
   Czy Wy jesteście Ruch tego Palikota, który kiedyś zapytany przez dziennikarza TVN24 (chyba w kuluarach Sejmu), który sprawdzał więdzę ekonomiczną parlamentarzystów, jaki wpływ na inflację ma zmiana stóp procentowych przez RPP, dokładnie odpowiedział na odwrót niż jest w rzeczywistości? Bo jak tak, to albo przeszkolcie go, albo trzymajcie go z daleka od gospodarki, którą on chce się zajmować (przynajmniej o tym mówi). Czy to jest ten sam Palikot, który 1-go Maja powiedział, że kapitalizm to "najgorszy system" (cytat nie jest dokładny ale coś w tym stylu powiedział)? Jak tak, to przypomnijcie mu, czy czasem dzięki temu kapitalizmowi się nie dorobił?
   Jak łatwo skupiając się na tym jak ktoś mówi - ekspresyjnie, z zacięciem, w czasie hepeningów, z użyciem rekwizytów itp., zgubić to CO MÓWI.
   A moglibyście się tego Palikota, jeżeli oczywiście to ten sam, spytać dlaczego na Śląsku jedynki na liście wyborczej nie dostał Ślązak?
   Kupa gadki o gospodarce, Kościele, zielsku, związkach partnerskich i żadnych konkretów. Zwłaszcza zielsko i związki partnerskie, to chyba wg Ruchu teraz podstawa rozwoju Polski. Dajcie spokój...
    • fkae Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 16:36
     teletoobis napisał:

     > N a wszystkie pytania chętnie odpowiem w czwartek, 8 listopada o 19 w Parkowej,
     > zapraszam...:)

     Ja Ci pytań w Parkowej nie stawiałem, żebyś mi tam kazał po odpowiedzi przychodzić. Nie wstydź się i odpowiedz tu na forum.
     Żeby nie być za daleko od wątku, który zacząłeś... Jeżeli miejskie przedszkole znajdowało się w budynkach parafii, na mocy jakiejś umowy, to ta zapewne zawiera stosowne zapisy dotyczące jej rozwiązania przez obie strony. Jeżeli z tych zapisów skorzystano, to nie ma co protestować, bo to zgodne z prawem. W parafii rządzi proboszcz i rada parafialna. Jeżeli miasto miało z parafią podpisaną umowę, którą w najzwyklejszy sposób można było rozwiązać i nie zrobiło niczego żeby przedszkole ostatecznie zlokalizować w miejscu gdzie samo ma najwięcej do gadania, to wina jest po stronie miasta.
     A wiesz może co proboszcz chce zorganizować w pomieszczeniach po przedszkolu? Może parafialne grupy nie mają się gdzie podziać i tam znajdą sowje miejsce? Parafialne=takie, które mają największe prawo do korzystania z pomieszczeń parafialnych. Do kościoła pewno nie chodzisz, to pewno i nie wiesz, że zwykle przy parafiach w ich salkach (budowanych kiedyś przez parafian) gnieżdżą się m. in.: ministranci, Dzieci Maryji, chóry parafialne, schole, organizacje charytatywne, KSM, poradnie życia rodzinnego itp. itd.
     W takich przyparafialnych salkach na Nowym Bytomiu faroż zorganizował np. jadłodajnię, ochronkę...
     No i weź zmień ton, bo chyba Ci nerwy puszczają i zaczynasz obrażać ludzi na forum. To Ci tu zwolenników nie przymnoży. Jako prowokator powinieneś wiedzieć, że nawet jak inni na Ciebie krzyczą, to Ty sam powinienieś zchować kamienny spokój.
     • teletoobis Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 18:56
      Jaka była umowa między parafią a miastem, będę dokładnie wiedział w przyszłym tygodniu. Zgadzam się, że obowiązkiem miasta jest zapewnienie miejsca na wszystkie oddziały przedszkolne. jedna rzecz mnie bulwersuje; jak już napisałem, ten dom katechetyczny był budowany przez naszych dziadków i ojców, by dzieci miały gdzie chodzić na religie.Należę do pokolenia, które dokładnie pamięta jak i za co się ten przybytek budowało.
      Były proboszcz wynajął miastu te pomieszczenia na 2 oddziały przedszkolne i chwała mu za to. Przecież dzieci mają religie i tak w szkołach. ( Nawiasem mówiąc, przy stale zmniejszającej się liczbie dzieci miasto wydaje na naukę religii coraz większe sumy. Odpowiednio w latach 2010, 2011, 2012 są to kwoty: 2 568 189,02, 2 954 065,10 i 3 010 176,22. Dane dotyczą tylko szkół podstawowych i gimnazjów). Przyzwoitość więc nakazywałaby, żeby dalej te oddziały o których mowa, mogły prowadzić te zajęcia w miejscu dotychczasowej działalności. Tym bardziej, że sale zostały przez rodziców tych dzieci odnowione, wymalowane itd. Warto też wspomnieć, że przedszkole wynajmowało te pomieszczenia od 20 lat!
      Jaki jest nowy proboszcz? To wiedzą wszyscy jego parafianie; krnąbrny, egoistyczny, nieprzyjemny. Zapomina, że te dzieci, to też jego parafianie? Masz racje, mało obchodzą mnie sprawy kościoła. Jak już napisałem wcześniej, szkoda, że nie można mu, na razie, wymówić ani korzystania z pomieszczeń szkolnych dla nauczania religii, ani szmalu, który kasuje za to z kieszeni mieszkańców ( podatników). To jak ksiądz reaguje na tych, którzy chcą się dowiedzieć o powodzie takiej a nie innej decyzji, nie świadczy urywek z zalinkowanego tekstu: "Zadzwoniłem do ks. Piotra Kurzeli. Gdy przedstawiłem się i zapytałem, dlaczego chce się pozbyć przedszkolaków, w odpowiedzi zabrzmiał śmiech, padło „z Panem Bogiem” i ksiądz proboszcz się rozłączył."

      Nie rozumiem o jakim tonie mówisz, bo jestem bardzo spokojny i nie odpowiadam na bzdurne ataki ( wypominanie jakichś wibratorów, sugerowanie bycia przyjezdnym itd.) w takim samym tonie, jak czynią to interlokutorzy. Nie jestem też prowokatorem. Nie mam takiej potrzeby :)

      --
      • fkae Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 20:17
       "Jaka była umowa między parafią a miastem, będę dokładnie wiedział w przyszłym tygodniu."
       A wypowiadasz się tak jakbyś już teraz znał wszystkie szczegóły.

       "Zgadzam się, że obowiązkiem miasta jest zapewnienie miejsca na wszystkie oddziały przedszkolne."
       To idźcie ten obowiązek od miasta wyegzekwować, a zejdźcie z parafii.

       "jedna rzecz mnie bulwersuje; jak już napisałem, ten dom katechetyczny był budowany przez naszych dziadków i ojców, by dzieci miały gdzie chodzić na religie."
       No właśnie - "na religię" a nie do przedszkola. Religia się tam skończyła, to właściciel ma prawo do rozporządzania się swoją własnością, oczywiście respektując wszystkie zawarte umowy.

       "Przecież dzieci mają religie i tak w szkołach."
       Co Ruch Palikota zrobił konkretnego w parlamencie, oprócz ogólnego jazgotu, żeby było inaczej, skoro mu się to nie podoba?

       "Nawiasem mówiąc, przy stale zmniejszającej się liczbie dzieci miasto wydaje na naukę religii coraz większe sumy. Odpowiednio w latach 2010, 2011, 2012 są to kwoty: 2 568 189,02,
       2 954 065,10 i 3 010 176,22. Dane dotyczą tylko szkół podstawowych i gimnazjów."

       Podaj źródło danych: link, dokument urzędowy, osobę itp. Czy te kwoty dotyczą tylko księży, czy również np. nauczycieli - którzy oprócz religii uczą też np. WDŻ, muzyki itd. (tak, są tacy)?
       Czy w przypadku tych nauczycieli, w kwotach (których źródeł pochodzenia nie podałeś) są tam tylko ich wynagrodzenia za naukę religii?

       "Przyzwoitość więc nakazywałaby, żeby dalej te oddziały o których mowa, mogły prowadzić te zajęcia w miejscu dotychczasowej działalności."
       Tak mi się wydaje, że jak poznasz treść umowy, o której na początku, to tam raczej definicji przyzwoitości nie znajdziesz, ani żadnych zapisów z nią związanych (biznes jest biznes). Poza tym ja nie wiem, czy stronnik ugrupowania, które namawia np. do legalizacji środków odurzających, którego lider profanuje krzyż (przybijając do niego Konstytucję), obraża wierzących i kler itp., jest tym który powinien wyrokować o czyjejś przyzwoitości?

       "Tym bardziej, że sale zostały przez rodziców tych dzieci odnowione, wymalowane itd."
       A przez kogo powinny być wymalowane i odnowione? Po mojemu przez miasto. No ale jak miasto traktuje stan prowizoryczny, choćby nie wiadomo jak długo trwał, jako coś naturalnego, to... inwestowanie w obcej nieruchomości przeważnie tak się kończy.

       "Warto też wspomnieć, że przedszkole wynajmowało te pomieszczenia od 20 lat!"
       No i co z tego, że 20 lat. Przedszkole te pomieszczenia miało przez "zasiedzenie" zająć?! Ileś ludzi ileś czasu w UM pracowało i co? Wywalili ich bez oglądania się na to ile lat pracowali. Gdzie byliście wtedy? Gdzie byliście jak było referendum? Teraz wielki "Program dla RŚl." i troska o przedszkole.
       Przeczytasz umowę, to będziesz wiedział czy 20 lat przedszkola w parafialnych budynkach (a nie parafii w przedszkolnych) ma znaczenie czy nie.

       "Jaki jest nowy proboszcz? To wiedzą wszyscy jego parafianie; krnąbrny, egoistyczny, nieprzyjemny. Zapomina, że te dzieci, to też jego parafianie?"
       Nie martw się o parafian. Jeżeli proboszcz taki jest, to parafianie na pewno nie odpuszczą i załatwią sobie te sprawy jak trzeba z arcybiskupem (też Bielszowiczaninem).

       "Masz racje, mało obchodzą mnie sprawy kościoła."
       No i widzisz sam o przyzwoitości pisałeś powyżej... Sądząc z tego co piszesz, to chodzi Ci o Kościół a nie budynek kościoła, zatem przyzwoitość nakazywałaby użyć wielkiej litery i napisać ...sprawy Kościoła.

       "Jak już napisałem wcześniej, szkoda, że nie można mu, na razie, wymówić ani korzystania z pomieszczeń szkolnych dla nauczania religii, ani szmalu, który kasuje za to z kieszeni mieszkańców ( podatników)."
       To nie jest sprawa "wymówienia korzystania z pomieszczeń szkolnych". To jest sprawa zmiany programów nauczania, czy jakichś tam innych przepisów. Macie reprezentację prlamentarną - to walczcie o stosowne zmiany w prawie, a nie jęczcie na forach. Ten cały Ruch to taka krowa co dużo ryczy a mało mleka daje!

       "To jak ksiądz reaguje na tych, którzy chcą się dowiedzieć o powodzie takiej a nie innej decyzji, nie świadczy urywek z zalinkowanego tekstu: "Zadzwoniłem do ks. Piotra Kurzeli. Gdy przedstawiłem się i zapytałem, dlaczego chce się pozbyć przedszkolaków, w odpowiedzi zabrzmiał śmiech, padło „z Panem Bogiem” i ksiądz proboszcz się rozłączył."
       Przed "z Panem Bogiem" i rozłączeniem się dodałbym jeszcze "wolnoć Tomku w swoim domku".

       "Nie jestem też prowokatorem."
       Co racja to racja. Zdecydowanie bardziej jesteś agitatorem.
       • teletoobis Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 20:52
        fkae napisał(a):

        "będę dokładnie wiedział w przyszłym tygodniu."
        A wypowiadasz się tak jakbyś już teraz znał wszystkie szczegóły.
        Znam je na tyle, by móc o nich rozmawiać

        "obowiązkiem miasta jest zapewnienie miejsca na wszystkie od działy przedszkolne."
        To idźcie ten obowiązek od miasta wyegzekwować, a zejdźcie z parafii.
        Bo? Uważasz postępowanie pana księdza za godne, zgodne z miłosierdziem, które głosi?
        "jedna rzecz mnie bulwersuje; jak już napisałem, ten dom katechetyczny był budowany przez naszych dziadków i ojców, by dzieci miały gdzie chodzić na religie."
        No właśnie - "na religię" a nie do przedszkola. Religia się tam skończyła, to właściciel ma prawo do rozporządzania się swoją własnością, oczywiście respektując wszystkie zawarte umowy.
        Teoretycznie właścicielem są parafianie, a nie pan ksiądz...
        "Przecież dzieci mają religie i tak w szkołach."
        Co Ruch Palikota zrobił konkretnego w parlamencie, oprócz ogólnego jazgotu, żeby było inaczej, skoro mu się to nie podoba?
        Złożył 64 projekty i projekty zmian ustaw: www.ruchpalikota.org.pl/wiadomosci/projekty-ustaw. Dodam, że najwięcej z wszystkich ugrupowań parlamentarnych
        "Nawiasem mówiąc, przy stale zmniejszającej się liczbie dzieci miasto wydaje na naukę religii coraz większe sumy. Odpowiednio w latach 2010, 2011, 2012 są to kwoty: 2 568 189,02, 2 954 065,10 i 3 010 176,22. Dane dotyczą tylko szkół podstawowych i gimnazjów.
        "

        Podaj źródło danych: link, dokument urzędowy, osobę itp. Czy te kwoty dotyczą tylko księży, czy również np. nauczycieli - którzy oprócz religii uczą też np. W DŻ, muzyki itd. (tak, są tacy)?
        dane z dokumentu: "Wydatki związane z nauczaniem religii w szkołach podstawowych i gimnazjach w Rudzie Śląskiej podpisanego przez Zastępcę Prezydenta Miasta Michała Pierończyka. Mam do wglądu
        Czy w przypadku tych nauczycieli, w kwotach (których źródeł pochodzenia nie podałeś) są tam tylko ich wynagrodzenia za naukę religii?
        z nazw i tytułu podanego wyżej dokumentu zorientujesz się o co chodzi. To sumy wydawane przez miasto na nauczanie religii. Nie muzyki, czy WFu
        "Przyzwoitość więc nakazywałaby, żeby dalej te oddziały o których mowa, mogły prowadzić te zajęcia w miejscu dotychczasowej działalności."
        Tak mi się wydaje, że jak poznasz treść umowy, o której na początku, to tam raczej definicji przyzwoitości nie znajdziesz, ani żadnych zapisów z nią związanych (biznes jest biznes). Poza tym ja nie wiem, czy stronnik ugrupowania, które namawia np. do legalizacji środków odurzających, którego lider profanuje krzyż ( przybijając do niego Konstytucję), obraża wierzących i kler itp., jest tym który powinien wyrokować o czyjejś przyzwoitości?
        Skoro to biznes, to dlaczego ksiądz od swej działalności nie płaci podatku, jak każdy biznesmen, a ZUS opłaca mu w 80% panstwo? Namawiamy na razie do depenalizacji marihuany. Dlaczego? To dłuższa dyskusja, ale jak chcesz....
        "Tym bardziej, że sale zostały przez rodziców tych dzieci odnowione, wymalowane itd."
        A przez kogo powinny być wymalowane i odnowione? Po mojemu przez miasto. No ale
        jak miasto traktuje stan prowizoryczny, choćby nie wiadomo jak długo trwał, jako coś naturalnego, to... inwestowanie w obcej nieruchomości przeważnie tak się kończy.
        Jeśli stanem prowizorycznym można nazwać 20 lat istnienia placówki w tym miejscu. Zgadzam się natomiast, że miasto nie dopatrzyło terminowego przedłużenia umowy. Zresztą ten szczegół chcę właśnie wyjaśnić...
        "Warto też wspomnieć, że przedszkole wynajmowało te pomieszczenia od 20 lat!"
        No i co z tego, że 20 lat. Przedszkole te pomieszczenia miało przez "zasiedzenie" zająć?! Ileś ludzi ileś czasu w UM pracowało i co? Wywalili ich bez oglądania się na to ile lat pracowali. Gdzie byliście wtedy? Gdzie byliście jak było referendum? Teraz wielki "Program dla RŚl." i troska o przedszkole.
        Nie było nas też w roku 1989, 1980 i 1410. Jesteśmy młodym ugrupowaniem, o czym powinieneś wiedzieć. W czasie Referendum nie działał jeszcze prężnie Klub w Rudzie. Został założony w marcu 2012. Co do urzędników pracujących w UM- jest ich i tak jeszcze zbyt wiele. Zresztą tak samo jak w spółkach miejskich
        Przeczytasz umowę, to będziesz wiedział czy 20 lat przedszkola w parafialnych budynkach (a nie parafii w przedszkolnych) ma znaczenie czy nie.
        Zobaczymy jak dostane kpię dokumentu. Nie ma tu bowiem sytuacji, że ktoś nie zawinił/ nie pomyślał/ nie dopełnił obowiązków...
        "Jaki jest nowy proboszcz? To wiedzą wszyscy jego parafianie; krnąbrny, egoistyczny, nieprzyjemny. Zapomina, że te dzieci, to też jego parafianie?"
        Nie martw się o parafian. Jeżeli proboszcz taki jest, to parafianie na pewno nie odpuszczą i załatwią sobie te sprawy jak trzeba z arcybiskupem (też Bielszowiczaninem).
        Na razie zwrócili się do nas....
        "Masz racje, mało obchodzą mnie sprawy kościoła."
        No i widzisz sam o przyzwoitości pisałeś powyżej... Sądząc z tego co piszesz, to chodzi Ci o Kościół a nie budynek kościoła, zatem przyzwoitość nakazywałaby użyć wielkiej litery i napisać ...sprawy Kościoła.
        nie mam podstaw pisania słowa kościół z dużej litery.
        "Jak już napisałem wcześniej, szkoda, że nie można mu, na razie, wymówić ani korzystania z pomieszczeń szkolnych dla nauczania religii, ani szmalu, który kasuje za to z kieszeni mieszkańców ( podatników)."
        To nie jest sprawa "wymówienia korzystania z pomieszczeń szkolnych". To jest sprawa zmiany programów nauczania, czy jakichś tam innych przepisów. Macie reprezentację prlamentarną - to walczcie o stosowne zmiany w prawie, a nie jęczcie na forach. Ten cały Ruch to taka krowa co dużo ryczy a mało mleka daje!
        wyżej podałem możliwość sprawdzenia tego co robimy....
        "To jak ksiądz reaguje na tych, którzy chcą się dowiedzieć o powodzie takiej
        a nie innej decyzji, nie świadczy urywek z zalinkowanego tekstu: "Zadzwonił
        em do ks. Piotra Kurzeli. Gdy przedstawiłem się i zapytałem, dlaczego chce się
        pozbyć przedszkolaków, w odpowiedzi zabrzmiał śmiech, padło „z Panem Bogiem” i ksiądz proboszcz się rozłączył
        ."

        Przed "z Panem Bogiem" i rozłączeniem się dodałbym jeszcze "wolnoć Tomku w swoim domku".
        To niestety nie jest domek pana proboszcza
        "Nie jestem też prowokatorem."
        Co racja to racja. Zdecydowanie bardziej jesteś agitatorem.
        Też nie. Wbrew pozorom naprawdę zależy mi na sprawach ludzi
        • fkae Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 21:39
         "Teoretycznie właścicielem są parafianie, a nie pan ksiądz..."
         Teoretycznie, to nawet ja ustanawiam prawo, tyle tylko, że w praktyce w Sejmie i Senacie mam tylko swoją reprezentację, tak samo jak parafianie w parafii mają swoją-Radę Parafialną.

         "Złożył 64 projekty i projekty zmian ustaw: www.ruchpalikota.org.pl/wiadomosci/projekty-ustaw. Dodam, że najwięcej z wszystkich ugrupowań parlamentarnych"
         I co dalej z nimi i czy aby jakość nie przeszła w ilość?

         "Skoro to biznes, to dlaczego ksiądz od swej działalności nie płaci podatku, jak każdy biznesmen, a ZUS opłaca mu w 80% panstwo?"
         64 projekty i projekty zmian ustaw - to pewno jak to wejdzie w życie wszystko to będzie jak trzeba i po problemie.

         "Jeśli stanem prowizorycznym można nazwać 20 lat istnienia placówki w tym miejscu."
         Czyli jednak optujesz za zasiedzeniem? W tym kraju są znacznie dłużej trwające prowizorki, co nie zmiania faktu, że są prowizorkami.

         "W czasie Referendum nie działał jeszcze prężnie Klub w Rudzie. Został założony w marcu 2012."
         Najważniejsze wydarzenie w mieście, w ostatnim czasi, a Wy nic? W kilka miesięcy po założeniu klubu.

         "Na razie zwrócili się do nas...."
         Do Was to się zwrócili ws. przedszkola, a ja mam na myśli osobę proboszcza jako taką. W sprawie przedszkola, to procentowo ilu się do Was zgłosiło spośrod wszystkich zainteresowanych?

         "Namawiamy na razie do depenalizacji marihuany. Dlaczego? To dłuższa dyskusja, ale jak chcesz.... "
         To "na razie" brzmi na prawdę groźnie. Nie nie chcę... Ja się Was w tym temacie, w mediach już dość nasłuchałem.

         "nie mam podstaw pisania słowa kościół z dużej litery"
         Z języka polskiego, to nigdy za dobry nie byłem, ale nie wiem, czy jego zasady nie dają Ci tych podstaw. Ale tu się mogę mylić.

         "wyżej podałem możliwość sprawdzenia tego co robimy.... "
         A gdzie można sprawdzić efekty tego co robicie?

         "To niestety nie jest domek pana proboszcza"
         Oczywiście, że nie. Tylko akurat on z udziałem Rady Parafialnej maja tu najwięcej do powiedzenia i tego nie zmienisz. Polska też nie jest Prezydenta/Premiera/Parlamentarzystów, a jednak oni decydują.
         • teletoobis Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 22:04
          fkae napisał(a):

          "Teoretycznie właścicielem są parafianie, a nie pan ksiądz..."
          Teoretycznie, to nawet ja ustanawiam prawo, tyle tylko, że w praktyce w Sejmie
          i Senacie mam tylko swoją reprezentację, tak samo jak parafianie w parafii mają
          swoją-Radę Parafialną.
          Tyle, że decyzja była decyzją pana księdza, a nie Rady Parafialnej. Rada Parafialna sie nie wypowiadała
          [i]"Złożył 64 projekty i projekty zmian ustaw: www.ruchpalikota.org.pl/wiadomosci/projekty-ustaw. Dodam, że najwięcej z wszystkich ugrupowań parlamentarnych"[ /i]
          I co dalej z nimi i czy aby jakość nie przeszła w ilość?
          Cżęść jest w zamrażarce, część w lasce marszałkowskiej, część odrzucona za sprawą POPiSu. Ich jakość jest najlepsza, jaką można sobie wyobrazić. Napisane są przez najlepsze kancelarie legislacyjne w kraju. Jako partia wydaliśmy na to już ok. 800 000 PLN.
          "Skoro to biznes, to dlaczego ksiądz od swej działalności nie płaci podatku,
          jak każdy biznesmen, a ZUS opłaca mu w 80% panstwo?"

          64 projekty i projekty zmian ustaw - to pewno jak to wejdzie w życie wszystko to będzie jak trzeba i po problemie.
          Mam taką nieskrywana nadzieję :)
          "Jeśli stanem prowizorycznym można nazwać 20 lat istnienia placówki w tym miejscu."
          Czyli jednak optujesz za zasiedzeniem? W tym kraju są znacznie dłużej trwające prowizorki, co nie zmiania faktu, że są prowizorkami.
          Nie optuję za zasiedzeniem, bo to wbrew prawu o własności. Optuje za zdrowym rozsądkiem. Skoro pan ksiądz dostaje kasę i darmowe salki w szkole, zwane klasami, by tam mógł nauczać religii, to przyzwoitością byłoby jednak zachowanie istniejącego stanu rzeczy. Czyli pozostawienie przedszkola tam gdzie jest. Niestety pan ksiądz nie chce udzielić nikomu odpowiedzi, dlaczego postępuje jak ostatni drań
          "W czasie Referendum nie działał jeszcze prężnie Klub w Rudzie. Został założony w marcu 2012."
          Najważniejsze wydarzenie w mieście, w ostatnim czasi, a Wy nic? W kilka miesięcy po założeniu klubu.
          Wole byc przygotowany do swoich działań. Nie lubię na chybcika. Chyba to rozsądne?
          "Na razie zwrócili się do nas...."
          Do Was to się zwrócili ws. przedszkola, a ja mam na myśli osobę proboszcza jako taką. W sprawie przedszkola, to procentowo ilu się do Was zgłosiło spośród wszystkich zainteresowanych?
          Proboszcz interesuje mnie jedynie w kontekście decyzji o wyrzuceniu dzieci z przedszkola. W kilku innych kontekstach też, ale o tym w stosownej chwili.
          Nie prowadzę statystyk ile procent z zainteresowanych zgłosiło się do mnie. Było kilka osób, mówiących w imieniu innych kilku/kilkunastu? Nie wiem. Jakby się zgłosiła jedna osoba z uzasadnionym problemem, też starałbym się pomóc. Tak pojmuje bowiem działalność.

          "Namawiamy na razie do depenalizacji marihuany. Dlaczego? To dłuższa dyskusja, ale jak chcesz.... "
          o "na razie" brzmi na prawdę groźnie. Nie nie chcę... Ja się Was w tym temacie , w mediach już dość nasłuchałem.
          Ciesze się, ze się nasłuchałeś. Mam nadzieje, że dotarło do Ciebie, że konopie są o wiele mniej szkodliwe od np. alkoholu. Powiem tak- sam konopii nie używam, wolę piwo, ale rozumiem młodych, którzy za posiadanie 2-3 gramów kiblują w pierdlu
          "nie mam podstaw pisania słowa kościół z dużej litery"
          Z języka polskiego, to nigdy za dobry nie byłem, ale nie wiem, czy jego zasady
          nie dają Ci tych podstaw. Ale tu się mogę mylić.
          Szczerze powiedziawszy, też nie mam bladego pojecia :)
          "wyżej podałem możliwość sprawdzenia tego co robimy.... "
          A gdzie można sprawdzić efekty tego co robicie?
          mogę odpowiedzieć truizmem, ze nasze działania zweryfikuje nasz elektorat, ale nie.... Podam Ci przykład z ostatnich dni- akcję posła Artura Bramory w obronie dzieciaków z ośrodków opiekuńczych. To jeden mały, ale dobitny przykład. Mam nadzieje, że będzie ich wiele. Swoją droga, do mediów nie przebijają się działania Ruchu Palikota, stale w nich sekowanego i marginalizowanego. Poza tym, jak wiesz, jesteśmy w opozycji. W terenie jednak jesteśmy aktywni i to nie z wibratorami w rękach. :) Zresztą chyba kontekstu wystąpienia z wibratorem nie muszę przypominać?
          "To niestety nie jest domek pana proboszcza"
          Oczywiście, że nie. Tylko akurat on z udziałem Rady Parafialnej maja tu najwięcej do powiedzenia i tego nie zmienisz. Polska też nie jest Prezydenta/Premiera/
          Parlamentarzystów, a jednak oni decydują.
          Owszem, masz rację. Nawet zmieniać tego nie chcę. Chce jednak pokazać hipokryzję panów w czarnych sukienkach, mających pełne gęby miłosierdzia, a czyniący coś zupełnie odwrotnego
          • pipi43 Re: Pan ksiądz... 04.11.12, 22:39
           No, szybko się zreflektowałeś...
           Taaakie niedopatrzenie.
           Tyle postów i ani razu sztandarowego "pan ksiądz"?
           No weź...
           Czyżby jakaś interwencja z góry (oczywiście nie mam na myśli interwencji boskiej czy Ducha Św.)?
          • fkae Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 22:48
           "Skoro pan ksiądz dostaje kasę i darmowe salki w szkole, zwane klasami, by tam mógł nauczać religii, to przyzwoitością byłoby jednak zachowanie istniejącego stanu rzeczy. Czyli pozostawienie przedszkola tam gdzie jest."
           Każdemu nauczycielowi szkoła udostępnia darmowe salki, obojętnie czy ma jakąś jeszcze inną działalność na boku czy nie. Ksiądz do szkoły przychodzi do pracy i ma, jak wszyscy za to płacone. Jak chcesz, żeby nie dostawał, to zróbcie tak jak to zrobiono za stalinizmu - usuńcie religię ze szkół i po krzyku. Tylko o czym wtedy będziecie gadać. Dobrze, że Ty nie się nie udzielasz np. u Cysaroków - tam byś musiał walczyć i z farożem i z pastorem.

           "Niestety pan ksiądz nie chce udzielić nikomu odpowiedzi, dlaczego postępuje jak ostatni drań"
           Ksiądz jest na swoim i ma do tego prawo. Pisałem Ci co może być w salkach przy parafiach i nie udawaj, że tego nie czytałeś.

           "Mam nadzieje, że dotarło do Ciebie, że konopie są o wiele mniej szkodliwe od np. alkoholu."
           No widzisz nie bardzo... Kojarzysz, w wakacje na temat tej depenalizacji w Trójce jeden z programów z cyklu "Za, a nawet przeciw" poświęcił red. Kuba Strzyczkowski? Jako zwolennik tej depenalizacji wystąpił, związany z panią Korą, pan Kamil Sipowicz i jak go tak słuchałem, to jedyne dwie rzeczy, których bym nie powiedział po Jego wsyłuchaniu to to, że konopie są mniej szkodliwe od alkoholu i że ten pan ma doktorat.

           "Podam Ci przykład z ostatnich dni- akcję posła Artura Bramory w obronie dzieciaków z ośrodków opiekuńczych."
           Fakt! To akurat pamiętam. Dobry przykład!

           "Swoją droga, do mediów nie przebijają się działania Ruchu Palikota, stale w nich sekowanego i marginalizowanego."
           Nie zgadzam się. Jesteście w mediach widoczni i zapraszani gdzie trzeba. Poza tym Wasza skłonność do hepeningów, sama z siebie robi Was wdzięcznym obiektem do pokazywania w tv.

           "Chce jednak pokazać hipokryzję panów w czarnych sukienkach, mających pełne gęby miłosierdzia, a czyniący coś zupełnie odwrotnego"
           Widzisz ja nie twierdzę, że wszyscy w Ruchu Palikota są jednakowi - zdecydowanie cieszy mnie postawa posła Bramory. A dla Ciebie wszyscy "panowie w czarnych sukienkach" są jednakowi. Nie chcesz widzieć, tych "panów w czarnych sukienkach", którzy robią rzeczy dobre (z zachowaniem tego do głoszenia czego są powołani) - Twoja sprawa. Zaręczam Cię, że są parafie, w których "panowie w czarnych sukienkach" robią charytatywnie o wiele więcej niż organizacje, które są do tego powołane albo wespół z tymi organizacjami. Twoje programowe wrzucanie wszystkich duchownych do jednego wora czyni dla mnie dyskusję z Tobą bezcelową.
           • teletoobis Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 23:15
            fkae napisał(a):

            Każdemu nauczycielowi szkoła udostępnia darmowe salki, obojętnie czy ma jakąś jeszcze inną działalność na boku czy nie. Ksiądz do szkoły przychodzi do pracy i ma, jak wszyscy za to płacone. Jak chcesz, żeby nie dostawał, to zróbcie tak jak to zrobiono za stalinizmu - usuńcie religię ze szkół i po krzyku. Tylko o czym wtedy będziecie gadać. Dobrze, że Ty nie się nie udzielasz np. u Cysaroków - tam byś musiał walczyć i z farożem i z pastorem.

            Owszem, każdemu! Bo każdy dzieciak ma obowiązek nauczenia się j. polskiego, matematyki, biologii. Jednak nie ma obowiązku nauczania religii. I to również za kasę tych niewierzących. Ty wiesz ile w Rudzie prowadzi się zajęć z etyki? Zresztą, o rudzkim poziomie szkolnictwa trzeba by rozpocząć osobną dyskusję.
            Usunięcie religii ze szkół będzie wcześniej czy później faktem. Rośnie nowe pokolenie. Pokolenie ludzi o otwartych umysłach, proeuropejskich zapatrywaniach. To tylko kwestia czasu. Tu powiem Ci, że w rozmowach z wieloma księżmi ten temat jest przez nich postrzegany w bardzo zbliżony sposób do mojego. Kiedyś młodzież żyła parafią. Po podstawówce - w szkole średniej chodziło się jednak na religie do salki we własne parafii. Bez przymusu! Teraz lekcje religii są odwalane w szkole. Stopnie stawia się za uczestnictwo w nabożeństwach. To paranoja. Młodzież nie identyfikuje się ze swymi parafiami. Każdy światły ksiądz powie Ci, że wprowadzenie religii do szkół był dla kościoła strzałem w kolano.

            "Niestety pan ksiądz nie chce udzielić nikomu odpowiedzi, dlaczego postępuje
            jak ostatni drań"


            Prawo a przyzwoitość, miłosierdzie i empatia, to jednak dwie różne strony medalu. Ciekawe, czy ten ksiądz wynajmował pomieszczenia za darmo? A jeśli otrzymywał za to jakieś pieniądze, to czy je opodatkowywał?

            "Mam nadzieje, że dotarło do Ciebie, że konopie są o wiele mniej szkodliwe od np. alkoholu."
            > No widzisz nie bardzo... Kojarzysz, w wakacje na temat tej depenalizacji w Trójce jeden z programów z cyklu "Za, a nawet przeciw" poświęcił red. Kuba Strzyczkowski? Jako zwolennik tej depenalizacji wystąpił, związany z panią Korą, pan Kamil Sipowicz i jak go tak słuchałem, to jedyne dwie rzeczy, których bym nie powiedział po Jego wsyłuchaniu to to, że konopie są mniej szkodliwe od alkoholu i że ten pan ma doktorat.

            W Polsce alkohol zabija rocznie ok 6 000 osób, tytoń 2000, konopie - zero! Nie stwierdzono takiego przypadku!

            "Swoją droga, do mediów nie przebijają się działania Ruchu Palikota, stale w nich sekowanego i marginalizowanego."
            Nie zgadzam się. Jesteście w mediach widoczni i zapraszani gdzie trzeba. Poza tym Wasza skłonność do hepeningów, sama z siebie robi Was wdzięcznym obiektem do pokazywania w tv.

            Osobiście nie jestem fanem happeningów. Większą wagę przywiązuje do merytoryki. A co do mediów; widziałeś kiedyś kogoś z nas prezentującego zdanie Ruchu w sprawie Ustawy Metropolitalnej? A w sprawie języka śląskiego? Zapewniam Cie, że były organizowane panele na ten temat, niestety media to olewają. Wolą brzózki smoleńskie, nawalanki w TV itp. Jasne, że happeningi sa pokazywane, ja jednak wolałbym, by pokazywane były konstruktywne dyskusje, w których bierzemy udział. Ciekawy jestem czy np. jutro pokaże się jakakolwiek migawka dotycząca dyskusji na temat przyszłości Ośrodka Onkologii w Gliwicach...

            "Chce jednak pokazać hipokryzję panów w czarnych sukienkach, mających pełne
            gęby miłosierdzia, a czyniący coś zupełnie odwrotnego"

            Widzisz ja nie twierdzę, że wszyscy w Ruchu Palikota są jednakowi - zdecydowanie cieszy mnie postawa posła Bramory. A dla Ciebie wszyscy "panowie w czarnych sukienkach" są jednakowi. Nie chcesz widzieć, tych "panów w czarnych sukienkach" , którzy robią rzeczy dobre (z zachowaniem tego do głoszenia czego są powołani)
            - Twoja sprawa. Zaręczam Cię, że są parafie, w których "panowie w czarnych sukienkach" robią charytatywnie o wiele więcej niż organizacje, które są do tego powołane albo wespół z tymi organizacjami. Twoje programowe wrzucanie wszystkich duchownych do jednego wora czyni dla mnie dyskusję z Tobą bezcelową.

            I tu się mylisz. Znam i cenie wielu księży. Nie będę sie odwoływał do sztandarowych przykładów Tischnera czy Bonieckiego. Chodzi mi o zwykłych, szeregowych księży. Znam i cenie. Niestety sam kościół jako instytucja oraz wielu jego funkcjonariuszy przekracza wszelkie normy. Długo by mówić o pedofilii, przywilejach, pijaństwie, pyszałkowatości, bezkarności itp. Tyle, że trzeba by, by nie byc posadzonym o generalizowanie, rozpatrywać każdy z tych przykładów osobno
            • fkae Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 23:39
             "Ciekawe, czy ten ksiądz wynajmował pomieszczenia za darmo? A jeśli otrzymywał za to jakieś pieniądze, to czy je opodatkowywał?"
             Na pewno nie za darmo i na pewno nie opodatkowywał. Zróbcie tak żeby opodatkowywał i przestańcie jęczeć.

             "W Polsce alkohol zabija rocznie ok 6 000 osób, tytoń 2000, konopie - zero! Nie stwierdzono takiego przypadku!"
             Bo może nie ma statystyk co do konopii ale są co do narkotyków. A masz może dostęp do statysty ilu zabiło piwo, wódka, wino białe, wino czerwone...?

             "widziałeś kiedyś kogoś z nas prezentującego zdanie Ruchu w sprawie Ustawy Metropolitalnej? A w sprawie języka śląskiego?"
             Tak. W sprawie języka śląskiego widziałem i słyszałem w mediach - pana Rozenka.

             "Nie będę sie odwoływał do sztandarowych przykładów Tischnera czy Bonieckiego. Chodzi mi o zwykłych, szeregowych księży."
             Jeżeli podajesz przykład ks. Adama Bonieckiego, to akurat to jest przykład szeregowego księdza i zakonnika, który zgodnie z wolą sowich zakonnych przełożonych "zostawił" Tygodnik Powszechny. W Kościele nie ma "księży szeregowych" i "nieszeregowych" - nawet śp. ks. prof. Tischner musiał być posłuszny swojemu biskupowi. Tam jest ustalona hierarchia. No chyba, że chodzi Ci np. o kapelana wojskowego - ten może być "księdzem szeregowym".

             "Niestety sam kościół jako instytucja oraz wielu jego funkcjonariuszy przekracza wszelkie normy."
             Niestety tak. Tylko, że Kościół tworzą ludzie a nie aniołowie. A ludzie są wszędzie, we wszystkich instytucjach i źli, i dobrzy. Dopóki nie zrozumiesz, że źli albo dobrzy mogą być ludzie tworzący Kościół, a nie sam Kościół (jako coś co założył Jezus Chrystus), to zawsze będziesz miał problem ze zrozumieniem niektórych rzeczy. To konkretni duchowni dopuszczali się np. pedofilli, a nie Kościół.
             Z Panem Bogiem. Dobra Samego!
             • teletoobis Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 23:54
              "Ciekawe, czy ten ksiądz wynajmował pomieszczenia za darmo? A jeśli otrzymywał za to jakieś pieniądze, to czy je opodatkowywał?"
              Na pewno nie za darmo i na pewno nie opodatkowywał. Zróbcie tak żeby opodatkowywał i przestańcie jęczeć.
              Nie jęczymy. Jak będzie ku temu okazja po następnych wyborach, na pewno postaramy się ten stan rzeczy zmienić. I nie jęczymy, po prostu o tym mówimy głośno

              "W Polsce alkohol zabija rocznie ok 6 000 osób, tytoń 2000, konopie - zero!
              Nie stwierdzono takiego przypadku!"

              Bo może nie ma statystyk co do konopii ale są co do narkotyków. A masz może dostęp do statysty ilu zabiło piwo, wódka, wino białe, wino czerwone...?
              Właśnie że są statystyki dotyczące konopi. Jeśli dasz mi z 2 dni czasu, ściągnę je z odpowiednich instytucji
              "widziałeś kiedyś kogoś z nas prezentującego zdanie Ruchu w sprawie Ustawy Metropolitalnej? A w sprawie języka śląskiego?"
              Tak. W sprawie języka śląskiego widziałem i słyszałem w mediach - pana Rozenka.
              Jedną wypowiedź. Mniej więcej taką " Wszyscy posłowie Ruchu Palikota podpisali się pod propozycją uznania języka śląskiego". Więcej na ten temat nie było. O czytaniu literatury śląskiej np. " Piątej Strony Świata", jako akcji nie ma nigdzie ani słowa. O reszcie akcji też nie.

              "Nie będę sie odwoływał do sztandarowych przykładów Tischnera czy Bonieckiego. Chodzi mi o zwykłych, szeregowych księży."
              > Jeżeli podajesz przykład ks. Adama Bonieckiego, to akurat to jest przykład szeregowego księdza i zakonnika, który zgodnie z wolą sowich zakonnych przełożonych "zostawił" Tygodnik Powszechny. W Kościele nie ma "księży szeregowych" i "nieszeregowych" - nawet śp. ks. prof. Tischner musiał być posłuszny swojemu biskupowi. Tam jest ustalona hierarchia. No chyba, że chodzi Ci np. o kapelana wojskowego - ten może być "księdzem szeregowym".
              Oj wiesz o co mi chodzi! Tischner i Boniecki byli znani, cenieni i lubiani. Jak potraktowano Bonieckiego? To przykre jak z nim postąpiono. Dla równowagi z Rydzykiem nie potrafią sobie poradzić. A może nie chcą?
              "Niestety sam kościół jako instytucja oraz wielu jego funkcjonariuszy przekracza wszelkie normy."
              Niestety tak. Tylko, że Kościół tworzą ludzie a nie aniołowie. A ludzie są wszędzie, we wszystkich instytucjach i źli, i dobrzy. Dopóki nie zrozumiesz, że źli albo dobrzy mogą być ludzie tworzący Kościół, a nie sam Kościół (jako coś co założył Jezus Chrystus), to zawsze będziesz miał problem ze zrozumieniem niektórych rzeczy. To konkretni duchowni dopuszczali się np. pedofilli, a nie Kościół.

              Ale kościól w postaci hierarchów to tolerował, ba- wręcz ukrywał. Niestety celował w tym Karol Wojtyła

              Z Panem Bogiem. Dobra Samego!

              Pyrsk, tysz rano do roboty stować musza :)
      • fkae Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 20:23
       Aha... i jeszcze jedno... Odpowiesz nam tu na forum, jak to jest z tą 1-szo Majową "nienawiścią" Waszego lidera do kapitalizmu i rozumieniem przez niego działania mechanizmów decyzji RPP? Jakoś Ci to umknęło... I nie każ mi drugi raz się "stawić" w Parkowej.
        • fkae Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 21:42
         No nie nabieraj wody w usta! Powiedz czy wg Ciebie jest normalne, że człowiek, który dzięki wybitnie umiejętnego korzystania z dobrodziejstw kapitalizmu (nie wykluczając talentu i pracowitości), dorobił się fortuny, wychodzi 1-go Maja i mówi, że kapitalizm to najgorszy system? Powiedz co o tym sądzisz. Co sądzisz o nierozumieniu przez szefa Ruchu tego co robi RPP?
         No chyba, że się boisz wyrazić własne zdanie nt lidera, bo może Cię to drogo kosztować w ramach Ruchu?
         • teletoobis Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 22:21
          uch nie jest partią wodzowsko- represyjna. Każdy może mieć własne zdanie i go bronić. Mamy swoje standardy, mamy swój program, wypracowany przez wszystkich. To wyznacznik naszych działań. Nie ma więc mowy o ponoszeniu jakichkolwiek kosztów wypowiadania własnego zdania.
          Ja sam jestem zwolennikiem liberalizmu i przeciwnikiem takiego kapitalizmu jaki jest w Polsce, kapitalizmu z wilczą mordą.
          Palikot swoje zdanie na temat gospodarki i jej funkcjonowania wypowiedział dobitnie na Kongresie małych i średnich przedsiębiorstw. Przypominam, ze tam zaprezentowaliśmy dużo projektów ustaw dotyczących funkcjonowania biznesu. M. in. o firmie na próbę, metodzie kasowej naliczania VAT, o prawie do błędu itp.
          Możesz posłuchać: www.youtube.com/watch?v=5OsD8QMsuxI
          albo przeczytać:
          gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/407383,ruch-palikota-przedstawil-program-dla-przedsiebiorcow.html
          Słów Palikota o tym, że kapitalizm to najgorszy system nie znam. Przeszukuje neta, jak znajdę coś takiego, to się odniosę...

          P.S. Nazwa Partii to Ruch Palikota. RPP- czyli Ruch Poparcia Palikota, partia nie jest
          • teletoobis Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 22:30
           Nie do końca. Mógłbym interlokutora poprosić o podanie linka do udokumentowania takiej wypowiedzi Palikota. Zresztą tak sam jak on mnie poprosił o podanie źródła odnośnie wydatków Urzędu na naukę religii. Szczerze powiedziawszy, zdziwiłbym się, gdyby taka wypowiedź padła....
           Jednak sam przeszukuje neta w poszukiwaniu tej wypowiedzi
           • fkae Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 23:11
            "Nie do końca. Mógłbym interlokutora poprosić o podanie linka do udokumentowania takiej wypowiedzi Palikota."
            Podczas swojego wystąpienia lider RP przyznał, że na początku lat 90. sam „miał marzenie”, że wprowadzenie wolnego rynku sprawi, że wszyscy będą mieli życie takie jak na Zachodzie. Jak powiedział, po 20 latach wie już jednak, że „kapitalizm jest religią, jedną z najbardziej bezwzględnych, niemiłosiernych, nieuczciwych religii, która tym, którzy mają gorzej i nie są równi, wmawia, że są temu winni”.

            To po jaką cholerę korzystał i korzysta do dziś z tego co mu dała "jedna z najbardziej bezwględnych, niemiłosiernych, nieuczciwych religii"?! Rozdwojenie jaźni czy co? Brzydzi się ale jednak używa...
            • teletoobis Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 23:27
             fkae napisał(a):

             > Podczas swojego wystąpienia lider RP przyznał, że na początku lat 90. sam &#
             > 8222;miał marzenie”, że wprowadzenie wolnego rynku sprawi, że wszyscy będą mieli życie takie jak na Zachodzie. Jak powiedział, po 20 latach wie już jednak, że „kapitalizm jest religią, jedną z najbardziej bezwzględnych, niemiłosiernych, nieuczciwych religii, która tym, którzy mają gorzej i nie są równi, wmawia, że są temu winni”.

             To po jaką cholerę korzystał i korzysta do dziś z tego co mu dała "jedna z najbardziej bezwględnych, niemiłosiernych, nieuczciwych religii"?! Rozdwojenie jaźni czy co? Brzydzi się ale jednak używa...

             Nigdzie nie jest napisane, ze się brzydzi... Ma rację w tym co przytoczyłeś. Polski kapitalizm, to krwiożercza machina, nie dająca szans słabszym. Ba! Wykańczająca nawet bogatych. Tu wspomnę casus choćby Hydrobudowy i wielu podwykonawców, czy innych wielkich firm, które padły przy Tuskowym programie budowy autostrad! Kapitalizm, to nie tylko Palikot, Guzowaty, Kulczyk, którym się powiodło. To setki tysięcy małych i średnich firm dymanych przez system! Ja myślę że taki był sens przekazu, a nie chęć powrotu do czasów "komuny". Stad powstał program Korekty Kapitalizmu, a jego dzieckiem jest Program dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
    • 22burza Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 12:12
     Rozenek czy tynigdy nie slyszałeś powiedzenia "ryba i gość po trzech dniach śmierdzą",a że jesteś gościem i to nie proszonym świadczy nazwisko,jak byś był tutejszy,to byś byl "Rodzynek" i tak głupio byś nie pisoł,a równanie ,które cię rozśmieszyło brzmiało "rada parafialn + proboszcz i rada miejska +prezydent" czy tam skąd przyjechałeś prezydent należy do tego śmiesznego ruchu i lokalny Kościół i wierni nic go nie obchodzi,nie rozmawiają ze sobą.Człowieku co i kogo wy sobą reprezentujecie; obcją seksualną chwalicie się na ulicy (jak by było czym),chcecie równych praw tak jak byście ich nie mieli ( w szpitalu możesz uzyskać informację jeżeli ci partner wypisze upoważnienie,jak każdy z nas,dziedziczyć po nim możesz jak cię ujmnie w testamencie,a dzieci w tej inne dziurce spłodzić nie można więc o co chodzi,a na adopcje się nie zgadzamy,bo chcemy polskie dzieci wychować na normalnych obywateli),normalny człowiek nie biega z wibratorem i nie chwali się jak uprawia seks.Istnieje coś takiego jak tajemnica alkowy.
     • teletoobis Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 12:23
      Tajemnicy alkowy najgorliwiej dotrzymują księża. Im po prostu zależy na tym, by nikt o ich związkach z ministrantami się nie dowiadywał.
      Przyjęliście ciekawe założenie, mające mnie zdeprecjonować, jakobym skądkolwiek przyjechał. Dodaj może do tego; skoro Ruda jest "trudnym terenem" to wybrano tego najlepszego.... :) Przyznam się szczerze, że łatwo nie było. Musiałem w ciągu kilku tygodni nauczyć się gwary, zacząć grać w szkata, odstawić kutie i zacząć jeść makówki. Najgorszym jednak było przełknięcie siemieniotki! Ale czego się nie robi dla idei i partii? :) Teraz czeka mnie najbardziej bolesna część integracji- muszę pomniejszyć sobie mózg, by dorównać tobie podobnym.

      P.S Przekażę Rozenkowi Twoje sugestie./ Pewnie będzie miał ubaw po pachy.
      • g-48 Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 12:41
       Tajemnicy alkowy najgorliwiej dotrzymują księża. Im po prostu zależy na tym, by
       > nikt o ich związkach z ministrantami się nie dowiadywał.
       Jak widze siedzisz dobrze w temacie a wiec tez dawales ksiedzom w alkowie . Wystap do sadu o odszkodowanie za swoja D...e.
      • 22burza Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 13:07
       emigrancie zza wschodniej granicy miałeś do wyboru tereny od Zgorzelca po Bytom,punkt repatriacyjny w Pszczynie był jednym z kilkudziesięciu,a więc czemu taki wybór,kutia wasza owszem nie powiem ,że zła,ale makówki lepsze,siemieniotka nie każdy Ślązok lubi,w skata grać nie miołs,więc nie widza poświęcenio z twojej strony,a jak chcesz w tym środowisku żyć,to zgodnie z powiedzeniem "jak przyjdziesz między wrony to musisz kraczeć jak i łone'
       Że nie jesteś tutejszy to było widać od pierwszego wpisu,Ślązakma inną mentalność no i inną moralność i przynależność do takiej partii groziłaby mu wykluczeniem z rodziny.Mózgu już sobie nie pomniejszaj bo i tak go masz mniej niż mój kanarek,bo ten chociaż wie po co Pan Bóg stworzył go samcem. -8 ma rację musiałeś alkowe któregoś z popów często odwiedzać
       no i stąd ta komitywa z Palikotem
       • teletoobis Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 13:23
        Miałem do wyboru cały świat, ale rodzice zdecydowali za mnie gdzie się urodzę. Zapewniam, że nie miałem na to wpływu!
        Teraz działam tu, na Śląsku, bo bliskie mi są idee doktora Judyma, praca u podstaw, niesienie kaganka postępu, co sądząc po wpisach takich jak Twój, jest czynnością konieczna. Twój tok "myślenia" nie przynosi chluby ani Śląskowi, ani Ślązakom. Chociaż chcę wierzyć, że jesteś jedynie marginalnym wyjątkiem. W większości Ślązacy są uczynni, tolerancyjni, gościnni.

        Wracając do szkata, pewnie sam nie masz bladego pojęcia na czym ta gra polega. Ja chętnie stanę w zawody na tym polu i pokażę ci jak to się robi. Chociaż i tu mam pewne obawy, czy w ogóle jesteś w stanie rozpoznać obrazki na kartach do szkata. Niestety, na bliską twemu intelektowi grę w piotrusia, nie dam się namówić :)

        Na koniec gratuluje wykształconego kanarka. Ucz się kolego od niego, a masz szanse zejść z ewolucyjnego drzewa, na którym tkwisz i przyjąć postawę wyprostowaną ( homo erectus). Stąd do bycia homo sapiens droga już krótka, jakieś kilka milionów lat :)
          • pipi43 Re: Proboszcz udzielał gościny... 04.11.12, 15:49
           Nie epatuj tu tekstami o wyrzucaniu dzieci na bruk.
           To ogólnie mówiąc "Miasto" powinno zapewnić lokum dla przedszkola, które prowadzi.
           Poprzedni proboszcz chyba wyszedł przed orkiestrę zapewniając, że po jego odejściu nic się nie zmieni. Jeżeli rzeczywiście zapewniał...
           Zamiast być wdzięcznym (mam na myśli rodziców), że przez lata mogli korzystać z "gościny" w budynku parafialnym, to wieeelkie oburzenie, na którym żerują tacy jak Ty.
           Widzę, że te Bielszowice są Ci solą w oku.
           A to zmartwiony losem biednych dziatek wyrzucanych na bruk, a to zaciekawiony dyżurowaniem radnego w budynku parafialnym...
           Doktor Judym... hmm.
           Czy przewidywane jest przybycie "Siłaczki"?
           • teletoobis Re: Proboszcz udzielał gościny... 04.11.12, 19:01
            Po prostu interesuje mnie wszystko co się dzieje w moim okręgu. Takie to dziwne? Nie rozumiem Twojego zarzutu interesowania się sprawami Bielszowic. Zapewniam, że zainteresowanie innymi dzielnicami, miastami, czy gminami nie jest mniejsze.

            I mam nadzieje, że niedługo ksiądz będzie tez mógł okazać " wdzięczność", za to, że przez kilkanaście lat kościół korzysta z publicznej szkoły dla nauczania swojej religii i jeszcze państwo mu za to płaci.

            Przybycia Siłaczki nie przewiduje, ale zastanowię się nad Monty Phyton`em :)
            • 22burza Re: Proboszcz udzielał gościny... 04.11.12, 19:23
             teletoobis policz ilu was jest i czy wystarczy wam pocisków by tą wojnę wygrać, proponuję ci wexcie do pomocy Klossa,czterech pancernych,Schtirliza no i nie zapomnij o psie,może się wtedy uda przekroczyć próg wyborczy,jeszcze jest jedna możliwość,że nagle wszyscy Polacy albo znaczna większość zaczną kochać inaczej i wstąpią do tej partii. Życzę sukcesu,a z Kościołem nie walcz,bo z góry jesteś skazany na przegraną,bo jeżeli budowałeś te salki to na pewno się uczyłeś religii i pamiętasz co Jezus powiedział do Piotra "Piotrze Ty jesteś opoką na której zbuduję Kościół swój,a bramy piekielne nie przezwyciężą Go" ,palikotowe też,zapewniam cię.
            • w36 Re: Proboszcz udzielał gościny... 04.11.12, 19:23
             teletoobis napisał:

             > Po prostu interesuje mnie wszystko co się dzieje w moim okręgu.

             W okręgu??? Pewnie masz na myśli ile głosów nabijesz sobie czy kolegom z partyjki w wyborach, nakręcając ludzi na takie historyjki, nie za bardzo logiczne. Twój partyjny straganik z cudami na kiju, prawde mówiąc, nie jest zbyt atrakcyjny.
             Pipi ma tu rację.
             Rozkręcasz nagonkę ale walisz kulą w płot.

             • teletoobis Re: Proboszcz udzielał gościny... 04.11.12, 19:29
              Nie rozkręcam nagonki, a daję tezę do dyskusji. Nie wale kulą w płot, ale realizuję program działania partii. Nikt nie ma obowiązku się z nim identyfikować. Istnieje coś takiego jak wolny wybór. Ja Twojego nie mam zamiaru kwestionować
              • w36 Re: Proboszcz udzielał gościny... 04.11.12, 20:05
               teletoobis napisał:

               > Nie wale kulą w płot, ale reali
               > zuję program działania partii.

               Kolego, nie bądź bezczelny. Rób sobie ten program partii gdzie chcesz ale nie zasr... nam tu forum miejskiego. To na pewno nie jest miejsce na agitki partyjne.
               Sprawdź sobie koniecznie regulamin tej usługi.

               • teletoobis Re: Proboszcz udzielał gościny... 04.11.12, 20:13
                A forum jest własnością pana, PiS czy PO, bo nie doczytałem :)

                Nie ma nigdzie zakazu informowania o tym, co się w mieście dzieje, tudzież zakazu rozmawiania o tym. Wiem, że najwygodniej dla was byłoby założenie knebla, a jeszcze lepiej kajdanek swym adwersarzom. Otóż nie, te czasy minęły :)
                • teletoobis Re: Proboszcz udzielał gościny... 04.11.12, 20:20
                 z Regulaminu Forum:
                 11. Zarówno Forum.gazeta.pl, jak przestrzeń pod artykułami w serwisach Agory są miejscami, które umożliwiają prezentowanie różnych poglądów, tym samym polemikę w każdym temacie. Agora nie weryfikuje zamieszczanych treści pod kątem ich prawdziwości i rzetelności, tym samym nie ingeruje w przebieg dyskusji.
                 • w36 Re: Proboszcz udzielał gościny... 04.11.12, 20:24
                  teletoobis napisał:

                  > z Regulaminu Forum:
                  > 11. Zarówno Forum.gazeta.pl, jak przestrzeń pod artykułami w serwisach Agory są
                  > miejscami, które umożliwiają prezentowanie różnych poglądów, tym samym polemik
                  > ę w każdym temacie. Agora nie weryfikuje zamieszczanych treści pod kątem ich pr
                  > awdziwości i rzetelności, tym samym nie ingeruje w przebieg dyskusji.

                  No ale się sam przyznajesz, że realizujesz program partii. A na to są inne punkty regulaminu których nie doczytałeś.
                   • w36 Re: Proboszcz udzielał gościny... 05.11.12, 05:13
                    teletoobis napisał:

                    > Doczytałem- nie ma.

                    Nie doczytałeś.
                    § 4. punkt. 3. zabrania publikacji niezgodnych z linkowaną tam netykietą.
                    A tam masz jak byk: "Nie publikuj ogłoszeń ani reklam! Do ich publikacji służą serwisy ogłoszeniowe lub wyznaczone fora."
                    I nie gadaj że n.p. wieszanie ogłoszeń że jakiś Rozenek będzie miał występy w Rudzie to jest zwykła dyskusja.
                    Tak że, jak już podjąłeś się prac zleconych to sprawdź koniecznie czy to co robisz jest legalne, nawet jeśli już masz gdzieś tą naszą społeczność forumowiczów.

                    A tak żeby było jasno. Nie mam specjalnie nic do Palikota. Mnie on ani ziębi ani grzeje. Choć może po tych Twoich agitkach traci u mnie chłopina reszki wizerunku, za wyjątkową tandetność pracy pijarowej, takich jak Ty współpracowników.

                    Bo tak właściwie to zamiast normalnie dyskutować na tematy, które chciałbyś "po linii" partii poruszyć, wpieprzasz się tu z partyjną mównicą i robisz nam tu jakieś wiece przedwyborcze czy śmierdzące z daleka toporne agitki.
            • pipi43 Re: Proboszcz udzielał gościny... 04.11.12, 19:26
             teletoobis napisał:

             Zapewniam , że zainteresowanie innymi dzielnicami, miastami, czy gminami nie jest mniejsze.

             Gdybyś chciał rzucić "życzliwym" okiem na dom katechetyczny w Kochłowicach, to pragnę poinformować co następuje:
             - powstał on równiez z ofiar parafian - m.in, moich, moich rodziców i rodzeństwa
             - przez parę lat "gościł" on uczniów SP 18, której budynek został doprowadzony do ruiny przez szkody górnicze
             - nikt z mojej rodziny nie miał okazji korzystać z tego przybytku
             - nie przyszłoby mi do głowy mieć pretensje do proboszcza, że budynek obecnie służy parafii.
             • teletoobis Re: Proboszcz udzielał gościny... 04.11.12, 19:32
              zaiste wielka jest empatia wśród katolików. Szczególnie dla dzieci. Najlepiej tych nienarodzonych....
              Skoro budynek służy parafii, to ok! Ten w Bielszowicach mógł służyć parafianom. I to tym najmłodszym.... Do czego będzie służył? Ano przekonamy sie w przyszłości.
              Tak na marginesie- opinia o nowym proboszczu, to nie moja opinia, a jego parafian. Zapewniam, że daleka jest ona od pozytywnej!
              • pipi43 Re: Proboszcz udzielał gościny... 04.11.12, 19:36
               teletoobis napisał:

               > zaiste wielka jest empatia wśród katolików. Szczególnie dla dzieci. Najlepiej t
               > ych nienarodzonych....

               Aleś walnął...

               > Skoro budynek służy parafii, to ok! Ten w Bielszowicach mógł służyć parafianom.
               > I to tym najmłodszym.... Do czego będzie służył? Ano przekonamy sie w przyszło
               > ści.

               Ale aferkę można na wszelki wypadek zrobic. Tak na wsjakij słuczaj.

               > Tak na marginesie- opinia o nowym proboszczu, to nie moja opinia, a jego parafi
               > an. Zapewniam, że daleka jest ona od pozytywnej!

               Oj, pewnie to oni są autorami komentarzy pod tym pożalsięBoże (a co!) artykulikiem...
  • 22burza Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 19:10
   piszesz,że te salki budowali,ojcowie i dziadkowie obecnych przedszkolaków,przed 20 laty,hmm to ile lat mieli ci ojcowie jak zaczynali budować te salki ? czyżby w komunie dzieci były zatrudniane do takich robót,a druga sprawa to od 20 lat mamy religię w szkole,to kiedy były w końcu wybudowane te salki, przecież uczono w nich religii. Z rachunku mi wynika,że 3 latkowie budowali,a 7 latkowie na tej budowie uczlii się religii,ciekawe czy ktoś z Bielszowiczan pamięta te czasy, kiedy musiał budować ten obiekt ?
   • teletoobis Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 04.11.12, 19:14
    Podziwiam cię, ze opanowałeś trudną sztukę czytania. Teraz popracuj nad sztuką czytania ze zrozumieniem tekstu.... Może zacznij od nietrudnych książeczek z serii " Poczytaj mi mamo"

    Nigdzie nie napisałem, że dom parafialny budowano 20 lat temu. Napisałem, że przedszkole w tym budynku mieści się od 20 lat.... To pewna różnica
      • 22burza Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 05.11.12, 09:20
       palikociątko,bez nerwów proszę,czyżby ci zwieracze puszczały ? noza owoce twojej pracy na rudzkiej niwie awansu partyjnego nie będzie,Ruda Śląska to dla wasza twardy orzech do zgryzienia,spójrz na te posty,ani jeden z poparciem dla wątku,który zacząłeś,dlaczego ?bo Rudzianie "swoje krzywe banany" sami prostują i z proboszczami sami sobie radzą,dzięki czemu Kościół w Rudzie trwał przed RPP i długo będzie trwał po was.
       Większość naszych świątyń to dar od Schaffgotschów,Balestremów,którzy nie tylko to nam zostawili,ale również szkoły, szpitale,kopalnie ,odwiedzają ich potomkowie nasze Miasto i jakoś nie robią rozróby,nie próbują wpływać na życie lokalnej społeczności.Dlaczego?bomają kulturę,bo szanują ten lud wśród którego ich ojcowie kiedyś żyli i dostrzegają,że dobra,które tu zostawili ten lud szanuje i pamięta komu je zawdzięcza. Co do nauki religii w szkołach,już za Gomółki uczono jej w szkołach,bo nawet on z swoim niepełnym podstawowym wykształceniem zrozumiał,że wojny z Kościołem nie da się wygrać,bo Kościół,to nie sami kapłani,Kościół to przede wszystkim wierni.Weź to pod rozwagę i Szczęść Boże   • 22burza Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 08.11.12, 13:06
    jest problem,bo do tego potrzeba dekretu arcybiskupa, oOn tu jest gospodarzem i decyduje o miejscu duszpasterzowania poszczególnych kapłanów, wierni mogą zmienić kościół do którego będą chodzić się modlić proboszcza niestety nie. Myślę,że obecny proboszcz ma w tej parafii również zwolenników,jest ich pewnie więcej niż ta garstka rodziców przedszkolaków,a spytaj ich ile razy w roku są w kościele,że uzurpują sobie prawo do takich decyzji ?!
   • fifik_rsl Re: Proboszcz w Bielszowicach wyrzuca dzieci na b 09.11.12, 11:53
    quasi-modo napisał:

    > Jak słowo daję . A jaki to problem wypieprzyć proboszcza ? Brakło odważnych ?

    Jako uzasadnienie, bo jest mało sympatyczny??

    Mało znasz politykę kościelną. Żeby odwołać proboszcza (wybacz ale wypieprzyć to się możesz jak pójdziesz na bani) potrzebne są mocno i konkretnie umotywowane skargi parafian składane u Arcybiskupa.
    - najczęstszą przyczyną odwołań są problemy alkoholowe i skierowanie kapłana na leczenie
    - kolejną to uargumentowane niemoralne prowadzenie, dziecko na boku romans itp
    - no i trzecią to oskarżenie o przestępstwo (najczęściej tło gospodarcze i seksualne)

    Inne przyczyny bardzo rzadko bywają powodem odwołania.
    Ponad 90% zmian proboszczów odbywa się ze względu na przejście na emeryturę bądź śmierć kapłana.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka