Dodaj do ulubionych

Obóz Świętochłowice-Zgoda.

28.01.13, 09:13
W minioną sobotę odbył się marsz ku uczczeniu rocznicy likwidacji Obozu Pracy w Świętochłowicach-Zgodzie.Byli Posłowie, przedstawiciele władz Sejmiku Śląskiego,władze Chorzowa, Świętochłowic, Rudy Śląskiej.Już niby była wolna Polska a reżim działał nadal i to w tak okropny sposób.Z ponad 6000 więzniów zmarła 1/3 czyli ponad 2000 ludzi.Było i zabarwienie żydowskie tego reżimu, to to ,że komendantem był tam Żyd Morell, osobiście mu zarzucano zamordowanie kilku więzniów.A można było się tam dostać poprzez donos "życzliwego" sąsiada.Byłi wykład przedstawiciela IPN mówiący o deportacjach kilku tysięcy synów naszej ziemi na wschód.Sama uroczystość odbyła się w dostojnych warunkach, przed bramą wejściową, jedynym świadkiem tamtych dni.Brama dwa słupy z czerwonej cegły i szkielety, czarne skrzydła tej bramy.Jedno co mnie martwi to znikoma ilość młodych ludzi.A pamięć o ofiarach powinna w nas żyć bo to im się od nas należy.I mój osobisty wątek, w młodości byłem tam kilka razy prowadzony przez moich rodziców,ale jak już moja świadomość rosła, dorastałem to tego zaprzestali.Nigdy już się nie dowiedziałem jaki był cel tych wizyt.Ludzie jeszcze długo po wojnie się bali, istna zmowa milczenia.Na zakończenie dziękuję Ruchowi Autonomi Śląska,za to ,że pamiętają i organizują te Dni Pamięci.A ofiarom CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.Pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • g-48 Re: Obóz Świętochłowice-Zgoda. 28.01.13, 18:10
      .Byli Posłowie, przedstawiciele władz Sejmiku Śląskieg
      > o,władze Chorzowa, Świętochłowic, Rudy Śląskiej.Już niby była wolna Polska a re
      > żim działał nadal i to w tak okropny sposób.
      A no byli ! Poszkamrali Slonzokow poglaskali i dupy wzieli na zbiorowe "wspominanie" przy zastawionym stole. A jo by tak z checia zoboczyl z archiwum te listy robione przez owczesnych notabli i donosy sasiedzkie. My teraz szukomy tych juz olpow co stoli na wiezyczce w Auschwitz ino bandytow zza biurka a nawet gen. Jaruzelskiego widziec nie chcemy.
      • komes_nn Re: Obóz Świętochłowice-Zgoda. 29.01.13, 21:14
        Niy chca być blank źle zrozumiały ale powiem tak, Panie Swaczyna jak coś chcecie robić to robcie bele co, ino nie występujcie w takich programach bo niy wyłazi wom to za pierona.Do takich rzeczy musi być taki co mo talynt, a wy na prowda som żeście do bani i to do kwadratu. Niy mocie takiego daru godki co w tym jest nojważniejsze, do wos dołożołbych jeszcze niejakiego Grzegorza Stasiaka łon tyż by chcioł ale to że ftoś umiy po naszymu niy znaczy, że jest dobry w takich rzeczach. Normalny fet i gańba jak to inksi łoglondajom.
        • lswaczyna Re: Obóz Świętochłowice-Zgoda. 30.01.13, 07:57
          komes_nn napisał(a):

> Niy chca być blank źle zrozumiały ale powiem tak, Panie Swaczyna jak coś chceci
          > e robić to robcie bele co, ino nie występujcie w takich programach bo niy wyłaz
          > i wom to za pierona.Do takich rzeczy musi być taki co mo talynt, a wy na prowda
          > som żeście do bani i to do kwadratu. Niy mocie takiego daru godki co w tym jes
          > t nojważniejsze, do wos dołożołbych jeszcze niejakiego Grzegorza Stasiaka łon
          > tyż by chcioł ale to że ftoś umiy po naszymu niy znaczy, że jest dobry w takich
          > rzeczach. Normalny fet i gańba jak to inksi łoglondajom.

Wyrażaj się Pan/Pani jaśniej o co chodzi z tym robieniem źle przy organizacji dni pamięci o ofiarach Obozu Koncentracyjnego na Zgodzie. A tak nawiasem jeśli Pan/Pani potrafisz lepiej coś robić niż ja to do dzieła wszak mamy wolny rynek.
          • komes_nn Re: Obóz Świętochłowice-Zgoda. 30.01.13, 18:59
            Nie gardłuj się pan, panie Swaczyna, bo nie o tym pisałem, czy lubi pan tak przekręcać temat aby wyglądało to tak, że popieram to co miało miejsce w obozie ? Niech pan takich metod nie stosuje, bo wygląda to niepoważne. Zdanie jakie mam na temat obozu w Zgodzie to moja sprawa i to powinno być jasne. Krytyka której się dopuściłem w stosunku do pana to kwestia pańskiego występu w wywiadzie, który nam pan zaserwował. Nadal powtarzam, że jest pan kompletnym beztalenciem, brakuje panu tzw. godki co umiy przyciągnąć a nie takie dukanie jakie pan zademonstrował. Nie dziwię się że ludzie którzy oglądają takie sceny uważają potem nas za ????? no tego wolę nie dokończyć. Zawsze mówię : NIE PCHAJ SIĘ NA AFISZ JAK NIE POTRAFISZ a pan i tak na przekór wszystkiemu usiłuje zaistnieć. Napisałem to co myślę czy się to podoba czy nie. Na przyszłość proszę nie odwracać kota ogonem, chyba, że ma pan problemy z logiką. Chociaż w to raczej wątpię. Jeżeli szuka się prawdy, samemu niestety trzeba być w porządku nie szykując podstęp lub próbować odkuć się za słowa krytyki. Nie tędy droga drogi panie. Jak bych to pedzioł, szykowny, fajnie obleczony chop w telewizorze, ale godka do bani, możno to ta kamera tak sztresuje ?
    • miglanc_pl Re: Obóz Świętochłowice-Zgoda. 31.01.13, 07:54
      Jak czytam rodziców kolego mialeś na poziomie,nic z ich przekazań w główce nie zostało! A co do młodych,przykład i przekaz idzie od starszych,trzeba było samemu wziąść udział w manifestacji a nie oceniać listę obecności.I znowu temacik zastępczy naszego dyżurnego "Długosza" _ _
      Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale... w piekle tylu znajomych... !!!
        • miejscowy2020 Re: Obóz Świętochłowice-Zgoda. 31.01.13, 10:35
          Ja tylko chciałem uzupełnić wątek założony przez autora. Zapewne zapomniał dodać, że w obozie przebywali wyłącznie sami uczciwi obywatele III Rzeszy. Żaden z nich nigdy nie był funkcjonariuszem SS, SA, SD czy Gestapo. Żaden nie był członkiem NSDAP czy aktywistą Hiterjugend. Nikt z więzionych nie był agentem czy konfidentem w/w służb niemieckich. Nikt z nich nigdy nie był strażnikiem w obozie koncentracyjnym czy "tylko" volksdojczem. Jednym słowem to byli sami zacni ludzie tej ziemi.
          • g-48 Re: Obóz Świętochłowice-Zgoda. 31.01.13, 13:02
            Jednym słowem to byli sami zacni ludz
            > ie tej ziemi.
            To ze przebierancow komunistow tam nie bylo to cie boli ?
            Byli Hajociki w tym czasie juz byli w PPR a pozniej sewkretarzami w PZPR a po roku 1989 zakladali znowu mniejszosc niemiecka lub wyjezdzali do Reichu bo nie mieli problemow z otrzymaniem paszportu.
            Ulzylo ci?!
              • komes_nn Re: Obóz Świętochłowice-Zgoda. 03.02.13, 21:06
                no na tej trąbce też to takie sympatyczne jakże śląskie : www.youtube.com/watch?v=S1RqZHkm0pQ i nie pisza to broń Boże z sympatii do Stalinowskiej zarazy. Dodom, że moj opa też boł w niemieckij armii a brat omy boł dekorowany przez samego Adika Krzyżym Żelaznym ale nie za SS manskie korzynie, ale za to, że spod ciężkiego ostrzału altylerii ruski wyciągnął 19 rannych wojoków ze swoji kompanii, boło to pod Stalingradym. Jo tam mom jak żech padoł swoje zdanie, boch niy jest ani niymiec ani rus ani inno nacjo jo je ślonzok i to mi styknie.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka