Dodaj do ulubionych

Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy

26.11.13, 23:32
Nie można przejść obojętnie nad tą informacją. Pani Prezydent Rudy Śląskiej chciała rękami Rady Miasta obłożyć kopalnie z jej terenu nowym podatkiem. Szczęściem mamy jeszcze rozsądnych radnych którzy odpowiednio zareagowali odrzucając propozycję Pani Prezydent stosunkiem głosów 13 do 1. To cieszy. Jak jednak tłumaczyć jej zachowanie, zwykła głupota ? no bo chyba nie sabotaż. Jak można, zdając sobie sprawę z roli górnictwa w ekonomice miasta i gminy proponować działania tak naprawdę, dożynające nasze kopalnie. Dzisiaj kiedy nasze górnictwo walczy z jednej strony ze sprzedawanym po cenach dumpingowych węglem ze wschodu a z drugiej będącymi w rzeczywistości opłacanymi sabotażystami lub w najlepszym wypadku, jak powiedział towarzysz Lenin pożytecznymi idiotami, ekologami. Starającymi się w światowych mediach przyprawiać Polsce GĘBĘ. Jak można samemu podcinać gałąź na której się siedzi. Szczęściem czytając ten artykuł widać, że rozum nie jest jeszcze towarem deficytowym w Rudzie Śląskiej a optymizmem napawa inicjatywa posła z tego rejonu p.Grzegorza Tobiszowskiego. Pomysł a potem przeprowadzenie debaty na temat przyszłości energetycznej Polski w przeddzień Światowego Szczytu Klimatycznego był STRZAŁEM w DZIESIĄTKĘ. Debata zmusiła naszego wicepremiera do jasnej deklaracji " W kolejnych dziesięcioleciach węgiel pozostanie kluczowym paliwem polskiej energetyki " na oczach całego Świata. Tego było nam potrzeba. Myślę, że działania pana posła będą zielonym światłem dla wszystkich którym przyszłość polskiego górnictwa i naszego Kraju nie jest obojętna. TAK TRZYMAĆ PANIE POŚLE, TAK TRZYMAĆ.
Obserwuj wątek
  • 4alicja.pl Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 26.11.13, 23:57
   Rocho, jaki Lenin, tamten facet nawet nie miał pojęcia co wymyślą kiedyś w Polsce politycy PO. Jeśli pani Prezydent chce opodatkować padające górnictwo dodatkowym podatkiem od podziemnych " to albo przeżywa pomroczność jasną albo realizuje pomysł na wysadzenie w kosmos naszego górnictwa. Jak chce mieć nowe podatki to niech opodatkuje np. kostki klozetowe, pewnie ma takie u siebie w domu, zamknie klapę i będzie miała "podziemną budowlę" - zaletą jest to, że i ona wtedy beknie podateczek, który tak chce żeby płacili górnicy, zobaczymy czy dalej będzie taka mądra.
  • karlikos666 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 00:05
   Rochu pracujesz w biurze Posła, taka laurka co najmniej wicedyrektor to za władzy PIS lekko poderznieto kopalnia, a po za tym kopalnie same sie dorzynają wszystkimi przywilejami, tzn, tzw kredkowe jak się nie mylę 300 zł na każde dziecko uczące, się, dotacja na bilety komunikacji, bony towarowe, proszę cię. Ci sami górnicy którzy bede tego bronić w momencie przejścia na emeryturę zatrudnają sie w prywatnej firmie na kopalni i juz pracują bez tych dodatków i jest dobrze.
   • karlic Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 01:20
    Karlikos , tak po tym jak się podpisujesz jesteś pewnie Cypryjskim Grekiem, który próbuje udawać Ślązaka, dodatkowo liczba 666 jaką się posługujesz, pewnie nieprzypadkowo, wskazuje że pewne wartości z tego miejsca mogą Ci być obce, więc jedno do Ciebie, żebyś zrozumiał:
    Nie niem co masz do kredkowego, górnik na kredkowe ciężko pracował, tak jak na inne przywileje, a jego rodzina czekała czy wróci do domu. Ty pewnie w tym czasie fedrowałeś kozy w nosie dlatego piszesz o kredkowym. A ja mam w nosie czy ktoś jest z biura posła, osła czy biura podróży, jak twoja pryncypałka, której bronisz chce zdołować kopalnie kolejnym podatkiem, i pisze do swojego Tuska, to broń jej dalej jak Ci co nie fedrują w nosie tylko pod ziemią stracą robotę to ty bedziesz zapierdzielał po swoją pensję do Tuska do Warszawy
  • greenrs2 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 00:13
   rocho każdy medal ma dwie strony, a propaganda taka jak twoja skądś mi znana jest. Ale wydawało mi się, że te czasy już dawno minęły.
  • wp1959r Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 00:22
   Tak, podatki, mandaty, to jej wychodzi. Poproszę drogi Doniu, przywal Śląskowi jeszcze jeden podateczek na prośbę Prezydentowej Rudy Śląskiej i drogi Doniu nie zapomnij wprowadzić takiego samego podateczku w ruskich kopalniach, które od czasu jak rządzisz zawalają rynek tanim węglem. Dlaczego Doniu tanim, może po to bo stać ich, żeby zajechać konkurencyjne Polskie górnictwo. DZIĘKUJEMY PANI PREZYDENT ZA TĄ CENNĄ INICJATYWĘ DLA RUDY I POLSKI
  • w36 Górnictwu dziękujemy 27.11.13, 00:59
   rocho1234 napisał:

   > Nie można przejść obojętnie nad tą informacją.

   Nie można, to prawda.
   Robienie z niszczącego miasto i ludzi górnictwa świętej krowy, wk...wia. Był czas i pieniądze by wydobyć z tego bagna Rudę i zastało to zmarnowane. Również przez Dziedzicową, której nie starcza konsekwencji by chociaż wyrwać kasę od kopalni, która ma nasze miasto centralnie w d... , jeśli taka możliwość jest dana.
   Beznadzieja.
   • 3ptp Re: Górnictwu dziękujemy 27.11.13, 01:39
    Proste, można doić tych co źle zaparkowali, tych co handlują na ulicy, najlepiej pani prezydentowej poprosić super dojarza Tuska o wydymanie górników, tylko jaki ona ma pomysł na jutro jak już wydymie kopalnie razem ze swoim donaldem? Jak ktoś tam napisał, jaki podatek wprowadzi, od kostek sedesowych ....
    • w36 Re: Górnictwu dziękujemy 27.11.13, 02:09
     3ptp napisał:

     > jaki ona ma pomysł na jutro jak już wydymie kopalnie razem ze swoim donaldem?

     A przepraszam że spytam.
     Czy kopalnia głebinowa pod obszarem zurbanizawanym jest obiektem kultu religijnego albo czymś w rodzaju unikalnego światowego dziedzictwa, usprawiedliwiającego wyjęcie jej z pod prawa?
     Nie wydaje mi się by tak było. Widzę raczej komercyjne, szkodliwe i zbyteczne na dzisiejsze realia przedsięwzięcie, którego jedyną warunkową racją bytu jest to że daje zatrudnienie dużej rzeszy ludzi. A to już problem, którego rozwiązanie jest możliwe innymi sposobami. Tylko trzeba to widzieć a nie zamykać się w wizji świata ponad pięćdziesiąt lat wstecz.
     • 4alicja.pl Re: Górnictwu dziękujemy 27.11.13, 09:10
      Żadna świątynia. Tylko miejsce w którym ciężką pracą zarabia się na chleb.
      Poza tym jakie "wyjęcie z pod prawa" nie masz pojęcia o czym piszesz, Twoja pani prezydent dopiero prosi swojego Tuska, aby ten pomógł ustanowić prawo na podstawie którego będzie mogła jeszcze oskubać kopalnie. A na koniec mądralo odwołujący się do swojej nowoczesnej wizjii ... Nikt tu nie zamyka się na świat i nie patrzy na to co się dzieje dziś perspektywą piędziesięciu lat wstecz - ale pierwsze słyszę aby wprowadzenie nowego podatku miało być jakimś "nowoczesnym rozwiązaniem" wyrywającym ociemniałą Rudę ze szpon tego 50cio letniego zacofania.
  • g-48 Re: "Zle kopalnie- dobry pieniadz" 27.11.13, 01:04
   To tytul tego artykulu.
   Niestety do polowy przyszlego tygodnia nie bede mial czasu tego przetlumaczyc ale wracajac do Krakowa ! Za piec lat nie bedzie wolno weglem palic gdzie 50 000 gospodarstw pali weglem ale drzewem w kominkach ("pogoda dla bogaczy" ?!) owszem. Kazdy wie jak smierdza kominki w niskich kondygnacjach. Takie rozporzadzenia to az w dupie szczypia.
   www.zdf.de/ZDFzoom/B%C3%B6se-Mine-gutes-Geld-30698230.html
   • w36 Re: "Zle kopalnie- dobry pieniadz" 27.11.13, 03:58
    g-48 napisał:

    > To tytul tego artykulu.
    (...)
    > rel="nofollow">www.zdf.de/ZDFzoom/B%C3%B6se-Mine-gutes-Geld-30698230.html

    Fajne. Niemcy jakoś szczególnie lubią wywoływać u siebie poczucie winy (ale nic z tym nie robić).
    Trochę szkoda że artykuł niekompletny. Nie napisali np. o imporcie z Polski, gdzie węgiel wyrywa się na zawał spod miast a terror wypasionych związkowców górniczych skutecznie blokuje starania tworzenia godnych alternatywnych miejsc pracy dla mieszkańców tych dewastowanych miast.
    A krajobrazy Kolumbii jakby bardzo znajome. Ta góra syfu z kopalni i opisywane zniszczenia to zupełnie jak nasza Bielszowicka i inne staraniem kopalni, wybitne miejsca w Rudzie ;) .
    • waple Re: "Zle kopalnie- dobry pieniadz" 27.11.13, 09:53
     Wsłucdhując się w media o smogu w Krakowie oniemiałem.Rada tego miasta wprowadza zakaz opalania węglem.I to ma poprawić stan powietrza nad tym miastem,ciekawe?A czym to teraz mają palić?, śmieciami?Bo na to mi wygląda, gdzie jakaś alternatywa? Nie wiem czy to prawda czy plotka.Alternatywą miały być brykiety śmieciowe nawe z butelek PET,tanie paliwo i teraz szukają sami nie wiedząc czego.My w Polsce w ostatnim czasie zrobiliśmy w sprawach ekolodii chyba najwięcej na świecie i jest to namacalne.Pamiętam jeszcze tak nie dawno jak biel śniegu utrzymywała się po opadach zaledwie godziny.A teraz?,towarzyszy nam dni i tygodnie.Nie dajmy z siebie zrobić idiotów i komu na tym zależy?Pozdrawiam.
    • g-48 Re: "Zle kopalnie- dobry pieniadz" 27.11.13, 10:13
     Rozumie twoje rozgoryczenie ale na nizej podanej mapie z Polski importuje sie 2,65 Milion ton:
     www.zdf.de/ZDFzoom/B%C3%B6se-Mine-gutes-Geld-30698230.html
     A co do tych danych to koniec lat 70 poczatek 80 wydobywano w Polsce 200 Milionow Ton a rolnicy wegla nie mieli , a teraz???????
     www.nettg.pl/pojecie/11066/wskazniki
     Troche postaraj sie zrozumiec ten 45minutowy film (te zrozumiec to nie jakis zarzut z mojej strony ) bo tam jest pokazany system wydobycia wegla .Te pagorki to sa gory wegla gdzie sciaga sie gorna warstwe (nie pokazano juak !) i potem gore sie wysadza sukcesywnie i wegiel sie wywozi. Kultywacja w czasie tej eksploatacji juest to slowo nieznane a i osiedla (no tak jak budy dla psow) robotnicze pozostaja i karawana jedzie dalej.
     Wczoraj byl inny program o miesie z Hameryki -kurczaki i wolowina- ktore to zwierzeta sa hodowane w sposob uragajacym standartom europejskim i po uboju sa myte w roztworze chloru i z tym towarem USA chce wejsc na rynki europejskie. Jest tak "ladnie" ze sprawa loeci poza parlamentem EU tak ze wie o tym maly krag lobbystow a co to znaczy to przekonala sie o tym Kanada gdzie zezwolono na poszukiwanie gazu lupkowego a poniewaz amerykanskie firmy nie dotrzymywaly obiecanych standartow bezpieczenstwa Kanadyjczycy ich przegonili ale odszkodowanie (chodzilo chyba o 1$Miliarda$) musza zaplacic.
     Nie napisali np. o imporcie z Polski, gd
     > zie węgiel wyrywa się na zawał spod miast a terror wypasionych związkowców górn
     > iczych skutecznie blokuje starania tworzenia godnych alternatywnych miejsc prac
     > y dla mieszkańców tych dewastowanych miast.
     Co do zwiazkow Zawodowych w dzisiejszych czasach mam takie same mniemanie.
     Co do slow te cudowne slowo alternatywne miejsca pracy to jest pustoslowie ktore nie daja kromki chleba dzieciarni ze szkol. Modlmy sie tylko aby ta bieda w Polsce nie byla rzecza wstydliwa i byla wykrzyczana od Sejmu do pilgrzymek piekarskich.
     Ci co maja jeszcze jakis grosz w kieszeni powinni takiego Owsika z jego sprytnym wyludzaniem pieniedzy przegonic i samym wziasc pod "opieke" szpitale , a wlasciwie najpierw wykurzyc tych nierobow z ul. Wiejskiej. No ale to jest inna bajka i nie tylko problem Polakow.
  • rocho1234 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 09:40
   Mili Panowie zobaczyłem tu zarzut o stronniczość, duża przesada może rzeczywiści skupiłem się bardziej na argumentach jednej strony ale przy zacietrzewieniu i stronniczości innych uczestników dyskusji jestem wzorem obiektywizmu. To na co chciałem zwrócić uwagę to brak patrzenia dalej niż 1 góra 2 lata budżetowe, no bo potem wybory i nie wiadomo czy budżet to będzie jeszcze nasz problem. Po drugie chęć zarżnięcia górnictwa, co wyziera z kilku wypowiedzi komentarza jest, nie tylko moim zdaniem wrażą robotą robioną na zlecenie tych którzy na tym zarobią czyli na pewno nie Polaków. Jedną z niewielu osób która chce i robi coś żeby zmusić naszych decydentów do jakiś długofalowych działań jest rzeczywiście p.poseł ( nie pracuje ani dla niego ani z nim ) Tobiszowski. Ludzie jak to ludzie zamiast to dostrzec, docenić i wesprzeć wolą dzisiaj dostać te kilka judaszowych srebrników za sabotaż a nie patrzeć, że bez taniej energii w Kraju a taką możemy mieć u nas tylko z węgla wszystko tu upadnie i zmarnieje.Oczywiście górnictwo ma też swoje złe strony, szkody i degradacje środowiska ale musimy po prostu nad tym pracować i poprawiać to cały czas a nie wylewać dziecka z kąpielą. BUD GATOW, otwiet WSIEGDA GATOW
   • krokiet44 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 10:13
    Uwierz rocho1234 że:
    Jest wielu takich którzy dostrzegają a nawet "śledzą" działalność Pana Posła.
    Jest wielu takich którzy mają internet i mogą sobie o niej poczytać.
    Jest wielu którzy zapoznają się z tym tekstem i sprawdzą kto go podpisał
    www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=060FBF66
    a potem sami sobie wyrobią zdanie w poruszonej przez Ciebie sprawie.
    • 1patryk69 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 10:38
     Walka o region to podstawowy obowiązek tych, którzy dzięki nam wyjechali do Warszawy i okupują ławy na Wiejskiej. Wszystkim którzy o tym zapomnieli powinniśmy wystawić rachunek przy wyborach. TAK WIĘC PANIE POŚLE TOBISZOWSKI I CAŁA RESZTA - DO ROBOTY, bo dlatego was wybrano żebyście bronili Śląsk, .... też przed takimi głupimi pomysłami jak kolejne podatki, które potem pewnie wydane zostaną na premie dla znajomych królika.
  • muzyk48 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 11:10
   W kolejnych wpisach widać wyraźny podział na zwolenników i przeciwników górnictwa. A warto na poważnie zastanowić sie nad nieodwracalnymi szkodami spowodowanymi przez kopalnie w wielu miastach naszego regionu na skutek m. in. rabunkowej gospodarki podziemnej. W okresie powojennym centrum Bytomia "dzięki" kopalniom zapadło się o kilkanaście metrów a wiele zabytkowych budynków legło w gruzach. Warto, żeby policzyć uczciwie wszystkie koszty, również społeczne, niszczenia środowiska i infrastruktury przez kopalnie. O aferach łapówkowych i zblatowaniu związków zawodowych z dyrekcjami kopalń pisano już tyle, że nie warto do tego wracać. Obok kolejarzy i nauczycieli górnictwo jest ostatnim bastionem minionego ustroju i póki co (na nasze nieszczęście) trzyma się dobrze. A że może być inaczej dowodzi przykład Walii. Żelazna Dama zamknęła nierentowne kopalnie, przetrzymała 13-miesięczny strajk górników a potem w ciągu 2 lat Japończycy zbudowali tam przemysł tekstylny. A więc da się restrukturyzować gospodarkę w kraju. Tylko trzeba mieć jaja jak Margaret Thatcher. A co do kredkowego, trzynastek, czternastek, piętnastek - trudno się górnikom dziwić, że doją budżet państwa jak się im na to pozwala. A tym oburzonym na mój wpis zadaję proste pytanie: Czy wiecie dlaczego kopalnia Bogdanka nie miała problemów z wynikiem finansowym?
   • pipi43 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 11:26
    muzyk48 napisał(a):

    A co do kredkowego, trzynastek, czternastek, piętnastek - trudno się górnikom dziwić, że doją budżet państwa jak się im na to pozwala.

    Zapomniałeś o "stresowym".
   • jankolodziej Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 12:48
    Pełne poparcie, zniszczenia są namacalne i rzeczywiste. Niedawno panowało oburzenie, że samochody ze śmieciami dla spalarni będą niszczyły nasze drogi. Tymczasem lwia część urobku z naszych kopalń wyjeżdża samochodami, dodatkowo takie „wanny” wywożą kamień ze zwału „Panewnik”. Drogi w naszym mieście są w stanie opłakanym. Odbija się to na mieszkańcach – zawieszenia naszych samochodów wymagają częściej napraw. Dodatkowo zużywamy wodę, bo trzeba je częściej myć. Mieszkańcy w mojej okolicy są w szczególnie „wesołej” sytuacji – dotknięty szkodami most na Orzeszkowej uniemożliwia dojazd do głównej ulicy niemal wszystkim – ograniczono tam masę do 1,5 tony – tyle waży średnia osobówka z dwoma pasażerami. Reszta musi jeździć Skośną, pokrytą błotem z kopalni i rozjeżdżaną przez ciężarówki z węglem. Podobnie Bielszowicka.
    Jeszcze jedna refleksja – gdyby jednak Śląsk nie znalazł się w Polsce, ta pewnie dziś byłaby krajem przodującym w „innej” energetyce. Wielu rodzimych wynalazców musiało jednak zachować swoje prace w rodzinnych albumach, bo nasz węgiel był łatwo dostępny i tani. Tym sposobem kraj spotkała pewnego rodzaju krzywda, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, bo tak jest wygodniej. Teraz prawdziwe koszty wydobycia bezlitośnie rosną, te społeczne natomiast dawno przekroczyły granice rozsądku. Ponosimy je my, mieszkańcy.
    Arabowie dochody ze swojej ropy inwestują na przyszłość. Dochody z węgla ledwie wystarczają na wypłaty.
    • werdy Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 13:10
     jankolodziej napisał:
     > Jeszcze jedna refleksja – gdyby jednak Śląsk nie znalazł się w Polsce, ta pewnie dziś byłaby krajem przodującym w „innej” energetyce.
     Jest kilka krajów które nie mają Śląska i w jakiej to energetyce przodują? Atom - chcesz go mieć blisko domu? Wiatrak - ledwie 3% energii, podobnie fotovoltaika - kolejne 3%. Woda i elektrownie wodne to nie nasza domena. Co zostało? Przetwarzanie ropy i gazu - tu pech bo nie ten region świata. Gaz łupkowy - czekamy czekamy i co? Napisz więc o jakiej "innej" energetyce myślisz .
     > Teraz prawdziwe koszty wydobycia bezlitośnie rosną, te społeczne natomiast dawno przekroczyły granice rozsądku.
     Kiedyś Balcerowicz powiedział że gospodarka musi być rynkowa i powiesił na górnictwie kotwicę inflacyjną. Górnictwo wydobywało i sprzedawało poniżej swoich kosztów zadłużając się i popadając w ruinę. Teraz jest podobnie energetyka osiąga kolosalne zyski a górnictwo upada.
     • muzyk48 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 13:48
      Na szczęście węgiel nie jest i nie będzie panaceum na niedobór energii elektrycznej w Polsce. A co do historii - nie wiem czy wiesz, że przed II WŚ na terenie śląska (głównie Dolnego) były setki małych elektrowni wodnych, zbudowanych na rzekach. Ile ich zostało po latach "gospodarki"? ZERO. Znacznie łatwiej kopać węgiel metodami rabunkowymi i zawalać miasta. Filar ochronny pod centrum Bytomia przetrwał całą wojnę, bo ci wstrętni Niemcy nie chcieli dewastować zabytkowych budynków. Zobacz teraz jak to miasto wygląda. I nowa władza niczym w tym przypadku nie różni się od starej.
      • greenrs2 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 16:53
       muzyk48 napisał(a):

       Na szczęście węgiel nie jest i nie będzie panaceum na niedobór energii elektrycznej w Polsce. A co do historii - nie wiem czy wiesz, że przed II WŚ na terenie śląska (głównie Dolnego) były setki małych elektrowni wodnych, zbudowanych na rzekach. Ile ich zostało po latach "gospodarki"? ZERO.


       Chyba nie wiesz o czym piszesz. Porównaj sobie zużycie energii elektrycznej teraz i przed wojną. Obawiam się, że dzisiaj te "setki elektrowni wodnych" nie wystarczyłyby do zaspokojenia potrzeb Bykowiny.
       • muzyk48 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 17:04
        Nie ważne czy ich by starczyło na Bykowinę czy na jakąś wioseczkę. Ważne, że funkcjonujące małe elektrownie zostały zniszczone w sposób planowy (zresztą jak wiele innych obiektów przemysłowych na tym terenie. A teraz wzorem gospodarki socjalistycznej w dalszym ciągu próbuje się wmawiać nam wszystkim, że węgiel to samo dobro i bez niego pomrzemy. Jeżeli można go kupić taniej na wschodzie czy zachodzie to trzeba to robić. I tyle. Utrzymywanie kopalń tylko dlatego, żeby była praca jest bez sensu. A p. prezydent (choć nie jest z mojej bajki) dobrze robi. Kto niszczy środowisko ten ma za to płacić.
        • greenrs2 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 17:21
         muzyk48 napisał(a):

         Jeżeli można go kupić taniej na wschodzie czy zachodzie to trzeba to robić. I tyle.


         I znów nie wiesz o czym piszesz. Czy naprawdę sądzisz, że po zlikwidowaniu naszych kopalń ten węgiel ze wschodu czy zachodu nadal będzie taki tani?
        • skalar2011 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 28.11.13, 23:03
         muzyk48 napisał(a):

         A p. prezydent (choć nie jest z mojej bajki) dobrze ro
         > bi. Kto niszczy środowisko ten ma za to płacić.
         ciekawe dlaczego niedawno zgodziła się na fedrunek pod Nowym Bytomiem na zawal, chciała sie przypodobać byłej prezesce kampanii węglowej dziwne
    • muzyk48 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 13:53
     Janie, wielki szacun za mądry wpis. W pełni się z Tobą zgadzam.
     • mietlorz707 W realnym życiu też się tak liżecie po ...? 27.11.13, 16:05
      Czy tylko tu, w wirtualnym? ;-)
      Duecik wzajemnej adoracji.
      • 61kamyk Re: W realnym życiu też się tak liżecie po ...? 27.11.13, 21:03
       Pewnie i Doniowi by nie przepuścili. Pawia mi się chce puścić, jak czytam, że dwóch geniuszy lekką rączką pisze, że można olać polskie górnictwo i surowce energetyczne kupować ze wschodu i zachodu. Gratuluję wam pomysłu, pewnie jesteście wybitnymi przedstawicielami koalicji rządzącej. Po roku takiej działalności popatrzcie na bilans handlowy Polski z tymi od których chcecie ten węgiel kupować, bo dolary żeby mieć za co węgiel kupić chyba będziecie rysować w domach.... Albo wybierzecie sobie panią prezydent, która kupi węgiel za podatki z upadłych kopalń.
       Takie same kołki piszą, że możemy kupować czysty prąd z zagranicy, żeby nie produkować w naszych brudnych elektrowniach.
       Albo nie są mądrzy, albo to ruscy wygrali im głowy.
       • muzyk48 Re: W realnym życiu też się tak liżecie po ...? 27.11.13, 21:49
        Jak chcesz swoje osobiste pieniądze dokładać do nierentownych kopalni - wolna wola. Ja swoich nie chcę. A teksty czytaj ze zrozumieniem. Da się. Potem komentuj.
   • 1patryk69 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 13:28
    Tu nie chodzi o oburzenie na Twój wpis. Tylko fakt, że wprowadzenie nowego podatku nie poprawi sytuacji w śląskim górnictwie, ani nie żwiększy konkurencyjności tutejszych kopalń wobec Bogdanki, czy niekontrolowanego napływu węgla z zagranicy. Może jedynie poprawić sytuację w portfelu Pani Prezydent, która powinna szukać bardziej wyrafinowanych sposobów reperowania budżetu niż ustanawianie nowych podatków od ledwie zipiących kopalń.
    • muzyk48 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 13:52
     Dobrze napisałeś: "ledwie zipiących kopalń". Czy gdybyś był właścicielem ledwie zipiącego sklepu, do którego musisz dokładać miesiąc w miesiąc, żeby opłacić pracowników, którzy nie zapewniają Ci nie tylko zysku ale nawet efekty ich pracy nie pokrywają kosztów ich zatrudnienia, to otrzymywałbyś ten sklep w nieskończoność, czy też byś go zamknął. Reguły ekonomii są takie same dla sklepu jak dla kopalni.
     • 4alicja.pl Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 14:47
      Tyle tylko, że dyskusja nie dotyczy kondycji kopalń, a działania Pani Prezydent, która swoim pomysłem na kolejny podatek jeszcze pogorsza konkurencyjność górnictwa na Śląsku. Sklepikarz na którego się powołujesz też nie dźwignię kolejnych podatków. Nasze górnictwo trzeba reformować ograniczając koszty, czasami powstające z abstrakcyjnych tytułów. Nowy podatek tego nie zrobi a koszty prowadzenia działalności wzrosną w stosunku do konkurencji. Czy Pani Prezydent składając taki wniosek zastanawiała się nad tym, czy konkurencja działająca w innych krajach ponosi takie daniny? Bo według mojej wiedzy nie. Poza tym górnictwa do sklepu nie da się porównać. Węgiel póki co jest surowcem zapewniającym niezależność energetyczną Kraju. Ruscy mają gaz a my węgiel, ale widocznie komuś bardzo zależy aby jego wydobycie utrudnić nam maksymalnie. Wiatraki, biogazownie itp można włożyć między bajki jako niezależność energetyczną - a do tego wbrew temu co pisze się tu na forum wcale ich działalność nie jest obojętna dla środowiska.
      • muzyk48 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 14:55
       No Alicjo ale przyznasz chyba, że co do wpływu na środowisko to różnica między OZE a górnictwem węglowym jest taka jak między niebem a ziemią. A różnica pomiędzy sklepikiem osiedlowym a kopalnią z biznesowego punktu widzenia polega tylko na skali przedsięwzięcia. Zasady ekonomii i zarządzania w obu przypadkach są TAKIE SAME o czym nie wszyscy chcą pamiętać. A jeśli ktoś chce degradować środowisko bardziej niż inni przedsiębiorcy to niech za to płaci.
       • jankolodziej Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 15:06
        Jakieś 15-20 lat temu pewien polski wynalazca-amator skonstruował spawarkę 220 volt, za pomocą której spawał nawet wiązką elektrod. Zademonstrował to nawet w telewizji. Spawarka miała formę i wielkość pudełka na buty, na wszelki wypadek (obawa przed szpiegostwem) całe jej wnętrze zalał żywicą. Potem wynalazkiem zainteresowały się gremia politechniczne, by to opatentować. Jednak zainteresowanie przybrało formę przydzielenia wynalazcy kilkunastu obowiązkowych "opiekunów", oczywiście to oni zjedliby profity. Chłop zrezygnował, prototyp zniszczył. Podobnie zrobił Tesla ze swoim elektrycznym samochodem i innymi wynalazkami. Lobby paliwowe jest zbyt silne.
        Egzystuje wiele urządzeń, obniżających zużycie prądu. Choćby to:
        www.wirowy-generator-ciepla.ekologika.com.pl/
        Roman Kluska również udowadnia, że można inaczej:
        media.wp.pl/kat,1022939,wid,8616141,wiadomosc.html?ticaid=111bd8
        a tutaj wywiad:
        www.kapitalizm.republika.pl/kluska_demokracja.html
        którego fragment wkleję:
        - Jakiś czas temu zatrudniłem niemiecką firmę do założenia w moim gospodarstwie ogniw fotowoltaicznych [baterii słonecznych - przyp. red.]. Gdy firma ta zakończyła instalację, chciała podłączyć ją do sieci elektrycznej, by dzięki temu można było oddawać nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej. Przekonywała nawet, że do czasu, gdy państwo zacznie mi płacić za tę energię, mógłbym ją oddawać za darmo - z pobudek patriotycznych. Musiałem długo tłumaczyć, że w świetle polskiego prawa stałbym się wtedy przestępcą, bo nie miałem wymaganej prawem koncesji na sprzedaż energii. Niemiec nie mógł w to uwierzyć! Instalował małe elektrownie słoneczne w 17 krajach świata, ale w żadnym nie spotkał się z tak złymi przepisami.
        • werdy Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 15:24
         Panie Janie postawił pan pewną tezę i zamiast jej bronić ucieka pan od tematu. Więc jeszca raz Polska ma Śląsk a Śląsk ma węgiel i powinien pan się cieszyć a nie krytykować górników.
       • 4alicja.pl Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 15:15
        Panie Muzyki, działalności w obszarach energetyki i górnictwa to nie zwykłe przedsięwzięcia gospodarcze. Od nich zależy bezpieczeństwo państwa. Poza tym nic nie usprawiedliwia zachłannego fiskalizmu pani Prezydent, niech szuka oszczędności u siebie w urzędzie i miejskich spółkach. To też jest działalność, która musi być racjonalnie i oszczędnie zarządzana, a nie polegająca na trwonieniu pieniędzy bo są publiczne - i gdy ich braknie sięganiu do kieszeni przedsiębiorców przez nowe podatki.
        A na marginesie jeśli mówisz o szkodliwości górnictwa i tzw OZE to porozmawiaj sobie z mieszkańcami niejakiego Liszkowa, którzy zapewne najlepiej wiedzą jak uciążliwy jest sąsiad produkujący "czystą" energię. Nie mówiąc o innych aspektach jak prawdopodobieństwo wychodawania w substracie, który następnie nawozu się Pola, szczepów niebezpiecznych bakterii i przeniesienia ich do naszej żywności. Ale to już na marginesie do działalmości pani Prezydent.
        • jankolodziej Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 15:30
         Górnictwa, jako miejsca ciężkiej pracy górników nie krytykuję. Mój sprzeciw budzi jednak brak polityki rozwoju energetyki alternatywnej, ale też szkodliwa działalność związkowców:
         biznes.onet.pl/szefowie-spolek-weglowych-wdrazamy-konieczne-w-bra,18490,5590481,1,news-detal
         • g-48 Re: Aha! Tez nazwa ogolna ? 28.11.13, 00:01
          Górnictwa, jako miejsca ciężkiej pracy górników nie krytykuję. Mój sprzeciw bud
          > zi jednak brak polityki rozwoju energetyki alternatywnej
          Jak slysze te slowo "alternatywny" , to mnie mdli :
          sjp.pl/alternatywny
          Prosze tu nie plywac to nie jest to miejsce:
          www.aquadrom.pl/
          Poczekamy az ktos ALTERNATYWNIE postawi elektrownie wodna na Kochlowce czy tak opiewana elektrownie atomowa przy Aqudromie gdzie bedzie mozna wypalone ogniwa/prety chlodzic w basenach.
    • 1parasol Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 19:30
     No Pani prezydent wykazała się nie lada sprytem najlepiej opodatkować co się da chyba chciała zebrać kasę na zasiłki dla bezrobotnych górników, bardzo krótkowzroczna polityka. Na szczęście są jeszcze ludzie którzy myślą. Co to za ptaszyna co sr.....a we własne gniazdko.
     • karlikos666 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 21:38
      jeszcze do rocha, brak ci konsekwencji tak jak innym, jak um wyraził pozytywną opinię na dostęp do nowych pokładów węgla, wielkie oburzenie Prezydentka chce zawalić miasto, jak na kopalniach w chwili obecnej ogranicza się środki na szkody górnicze, i dobrze by kopalnie płaciły podatek nie zarznie kopalń, który mógłby byc przeznavzony np. na utrzymanie dróg niszczonych przez ww. cięzarowki to afera. co do Posła G. tobiszewskiego to jak mi opowiadają znajomi jest mistrzem w kreowaniu siebie, świetnym mówcą ale zero pracy i odpowiedzialności, jak wspominają go w piekarach dużo godki mało czynów opóx=znienia w podpisywanu dokumentów itd. Górnicy cięzko pracuja wiem widziałem nawet pracowałem, ale ciężko pracuje 30% w oddziałach wydobywczych a reszta się wozi na ich pracy o związkowcach nie wspomnę, przykład w jastrzebiu nielegalne emerytury. To są koszty które wpływają na cene węgla
      • 4alicja.pl Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 28.11.13, 08:13
       Podsumowując: artykuł do którego odwołał się Rocho dotyczył próby wprowadzenia nowego podatku, jaką podjęła Pani Prezydent. Rocho to skrytykował. Natychmiast pojawiły się głosy broniące Pani Prezydent i nawołujące do likwidacji kopalń - bo są be, brudne, zatrudniają nierobów i związkowców.
       Skoro takie jest stanowisko broniących Panią Prezydent, to ciekawe, czy Ona je podziela?! I czy ten podatek ma być pierwszym krokiem w realizacji postulatów jakie rzucają tu na forum Jej zwolennicy?!
       • skalar2011 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 28.11.13, 23:12
        4alicja.pl napisała:


        > pojawiły się głosy broniące Pani Prezydent i nawołujące do likwidacji kopalń -
        > bo są be, brudne, zatrudniają nierobów i związkowców.
        niedawno na sesji rady miasta jeden związkowiec rozrabiał,gwizdał ,zachowywał się jak małpa w ZOO w obronie prezydentki, czyżby wypięła się na niego też? ciekawe
  • rocho1234 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 22:15
   Panowie w całej tej dyskusji widzę jedno. Włazidupstwo na potęgę, każdy swojemu patronowi chce zrobić dobrze za wszelką cenę za nic mając logikę . Kto to robi widać wyraźnie pomimo używania różnych linków. Wnioskuję z treści, że robią to osoby pełnoletnie, Nie Wstyd Wam. Uwaga do tych którzy krytykują posła Tobiszewskiego, czy jesteście w stanie zdobyć się na obiektywizm i stwierdzić czy znacie kogoś kto w ostatnim czasie bardziej i w sposób rzeczywisty przysłużył się sprawie polskiego węgla i energetyki ?. To tyle gwoli faktów. Panowie nie czas po próżnicy mleć jęzorem czas do roboty, bierzmy przykład z lepszych.
   • karlikos666 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 22:33
    TY czytasz sam siebie, na temat dupowłazstwa, chyba patrzysz w lustro, chłopie to ty występujesz w postaci kilku linków, mam wrażenie że poseł cię nieźle mobilizuje, tu nikt nie broni Prezdyentki tylko dyskutuje wyraża swoje wątpliwości, a Ty tylko poseł i poseł, heloo.
  • chop69 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 27.11.13, 22:45
   poprowadzenie i konkluzje to jest ta droga jaka trzeba iść żeby nie dać się zdusić obojętne czy tym ze wschodu czy zachodu, jedni Tak se tu czytam a tu prawie sami idioci na czele z kolegą muzykalnym. Te koleś z jakiej choinki tyżeś się urwał i od kogo bierzesz pieniądze. Jak tu padną kopalnie o co tak walczysz to tutaj żadnej kasy nie zarobisz ( której tak nie chcesz dokładać do górnictwa ) bo tu będzie pustynia i to nie tylko na Śląsku ale w ogóle w tym Kraju. Za co ma być kupowany ten węgiel ze wschodu od twoich pracodawców jak tutaj nic się nie będzie opłacało produkować bo będzie za droga energia. Putin jak tylko padną kopalnie to zaprzestanie dumpingu i zdusi ten Kraj bo taki ma cel. Widać wyraźnie co potrafi po Ukrainie.
   Logicznie prawi Kamyk czy jakoś tak i to reszta niech go spróbuje zrozumieć, jeżeli to nie przekracza ich możliwości percepcji. Poseł też mi się podoba, nie znam go ale ta debata, jej poprowadzenie i konkluzje to jest ta droga jaką trzeba iść żeby nie dać się zdusić obojętne czy tym ze wschodu czy zachodu, jedni szubrawcy.
   • ruda.anna Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 28.11.13, 00:05
    Witam,
    Wydaje mi się, że nie zależy niektórym na poznaniu mechanizmu i sytuacji, w jakiej zostały postawione miasta i gminy w Polsce w tym i Ruda Śląska.
    Czytając powyższe posty można z nich wywnioskować, że Pani Prezydent wymyśliła sobie nowy podatek i chce, aby rząd go uchwalił.
    Otóż sytuacja jest bardziej złożona, a konsekwencje są różne.
    np. KGHM już wystąpił o zwrot pobranych przez samorządy podatków od wyrobisk - w sumie 100 mln złotych.
    Tekst linka

    Gminy, które pobierały ten podatek, aby mieć do tego podstawę wydały znaczne kwoty na uzyskanie opinii ekspertów, biegłych sądowych itp., tych pieniędzy w razie niekorzystnych wyroków- nigdy nie odzyskają.

    Ale od początku:
    To prawo ustanowione w naszym kraju, jego różnoraka interpretacja stworzyły podstawy do pobierania tego podatku przez gminy i do 2011 roku, gminy na mocy przepisów prawa pobierały ten podatek od kopalń.
    Jednak w 2011 roku zapadł wyrok, który zakwestionował takie działania.

    Problem polega na tym, że od tego wyroku Sejm nie zrobił nic, aby rozstrzygnąć ostatecznie tą niestabilność.
    I teraz gminy mają dwa wyjścia- stosować się do przepisów prawa, albo do wyroków sądów.
    Z punktu widzenia gmin, ale i przedsiębiorców górniczych - niestabilność prawa podatkowego po obu stronach powoduje bardzo negatywne konsekwencje.

    I tu są dwa rozbieżne rozwiązania.
    Zdaniem niektórych radnych - lepiej tej sprawy nie nagłaśniać, nie ruszać tematu, nie dopominać się o regulacje - bo jeżeli ktoś zadecyduje jednak, żeby ten podatek usankcjonować ( a wiemy jak zamknie się budżet państwa w tym roku i ile wydatków jest do zaplanowania na kolejne lata) to kopalnie stracą.

    Z kolei Pani Prezydent i jak czytamy Pan Poseł Tobiszowski są za tym, aby jak najszybciej rząd, sejm wyjaśnił niejasności podatkowe, aby można było działać, planować i mieć pewność przy podejmowaniu decyzji.

    Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego wydaje się, że jeżeli rząd by się połasił na ten podatek, musiałby mieć mocne argumenty i to nie natury czysto ekonomicznej.

    Pozdrawiam
    • muzyk48 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 28.11.13, 08:50
     Ruda, gratulacje za merytoryczną wypowiedź!
     • werdy Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 28.11.13, 10:00
      Chyba sprawa zostanie wyjaśniona więc szkoda się pieklić. www.podatki.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/mf-wyeliminuje-watpliwosci-dot-opodatkowania-podziemnych-wyrobisk-gorniczych
      • 4alicja.pl Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 28.11.13, 20:05
       Sprawa może będzie wyjaśniona, ale sprawa Prezydent która atakuje swój matecznik jest niezrozumiała.
       • ruda.anna Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 28.11.13, 23:16
        Brawo Alicjo :) sama to wymyśliłaś ?
        "Podsumowując: artykuł do którego odwołał się Rocho dotyczył próby wprowadzenia nowego podatku, jaką podjęła Pani Prezydent. "

        Wystarczyło, żebyś przeczytała ten wątek od początku do końca. Kilku forumowiczów wspomniało o tym, że podatek nie jest NOWY. No, ale zawsze znajdzie się ktoś, kto "nagina" rzeczywistość dla swoich celów.

        A prosiłam tylko o zapoznanie się z tematem, a następnie formułowanie opinii - nie odwrotnie...

        p.s. takimi opiniami nie pomagasz przeciwnikom P. Prezydent.
        Pozdrawiam
       • skalar2011 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 28.11.13, 23:16
        4alicja.pl napisała:

        > Sprawa może będzie wyjaśniona, ale sprawa Prezydent która atakuje swój mateczni
        > k jest niezrozumiała.
        widać się matecznik czymś naraził, a kto się narazi lub sprzeciwi podlega zagładzie od 2010
        • 1zenio Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 29.11.13, 07:14
         Tak jak tu czytamy, zwolennicy pani Prezydent nie lubią górników, bo to nieroby a do tego awanturne, bo biją się o swoje. Zwolennicy pani Prezydent brzydzą się ludzi, którzy walczą o swoje... Pewnie dlatego że oni mają łatwiej, w Urzędzie dadzą kaski ile da rady bez walki. A skąd wziąść tą kaskę? Z nowego podatku nałożonego na górników.....
         I znowu dochodzimy do sedna sprawy... Jak lubić górników, którzy nie chcą się podzielić kaską i walczą o to, żeby "podatek prezydentowej" nie wystartował.
         • ruda.anna Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 29.11.13, 09:02
          1zenio napisał:

          Tak jak tu czytamy, zwolennicy pani Prezydent nie lubią górników, bo to nieroby
          a do tego awanturne, bo biją się o swoje. Zwolennicy pani Prezydent brzydzą się ludzi, którzy walczą o swoje... Pewnie dlatego że oni mają łatwiej, w Urzędzi e dadzą kaski ile da rady bez walki. A skąd wziąść tą kaskę? Z nowego podatku nałożonego na górników..... I znowu dochodzimy do sedna sprawy... Jak lubić górników, którzy nie chcą się podzielić kaską i walczą o to, żeby "podatek prezydentowej" nie wystartował.


          Teraz to mam wątpliwości czy autor tego tekstu wogóle czytał ten wątek, albo choćby parę ostatnich postów czy tylko zalogował się po to, aby napisać tu tekst, który ktoś mu przygotował i to parę dni temu :)

          To że będziecie powtarzać jak mantrę, że to prezydent wymyśliła ten podatek nie sprawi, że ktoś w to uwierzy. Przepisy powstały kilka lat temu. Były prezydent Stania przez 2 lata ten podatek pobierał- wtedy nie krytykowaliście...
          • 1zenio Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 29.11.13, 11:11
           Otóż czytałem i to zapewne ze zrozumieniem, co więcej nikt mi drogi Ruda Anno tekstów nie pisze. Nie jestem ani z PO ani PSL ani PIS. Na chleb ciężko pracuję, dlatego interesuje mnie co robi pani, która wydaje pieniądze podatników i jak je wydaje. Za to z faktu jak obruszyłaś tym że chciałbym wiedzieć czy jeśli pani Prezydent uda się wprowadzić podatek prezydentowej to czy to to co uda się jej zabrać górnikom, przejedzą jej urzędnicy - mniemam, że tak żarliwie bronisz Prezydent bo jesteś jednym z nich, ...a może koresponduję z samą Panią Prezydent, Ruda Anno...
           • ruda.anna Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 29.11.13, 16:02
            Nie zeniu, niestety muszę cię zmartwić, nie korespondujesz z P. Prezydent :(

            I konsekwentnie- P. Prezydent nie zamierza wprowadzać tego podatku, on jest i jedne gminy go pobierają, a inne nie. W jednych gminach kopalnie już upomniały się o jego zwrot, a w innych jeszcze się nie upomniały.
            Podatek w naszym mieście pierwszy pobierał p. Stania. Na co był przeznaczany, zapytaj jego lub jego ekipę.

            Zwolennicy pani Prezydent brzydzą się ludzi, którzy walczą o swoje... rozumiem, że znasz ich i ci to powiedzieli w zaufaniu ;)

            A na poważnie - obruszyłam się, tylko dlatego, że albo nie interesuje cię ten podatek, a szukasz czym dokopać obecnej. p. Prezydent- ha i jak sam zaznaczyłeś - wszystkim ją popierjącym, albo nie rozumiesz problemu.
            A mimo twojego niezrozumienia tematu próbujesz przypiąć komuś łatkę - ot tak i na to się nie godzę po prostu.

            Problem jest na tyle szeroki dotyka praktycznie każdej rodziny w tym mieście, że dziwi mnie twoje spłycenie go do tego kto lubi bądź nie lubi górników - szok.

            Pozdrawiam
            • fifik_rsl Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 29.11.13, 16:33
             Mnie w tym teamacie jedno zastanawia. Nie wcześniej jak w wakacje wiekszość uzytkowników tego forum, krzyczało że Prezydent klęczy przed górnictwem. Na wszystko się zgadza, nie dostając nic w zamian. Pojawiał sie też zarzut że żaden inny prezydent nie jest tak uległy!
             Mija kwartał i czytam że je próbuje zabić.
             To jak to jest? klęczy czy próbuje zabić?

             Przypomniało mi to koronny argument z sesji absolutoryjnej, mianowicie argument o umorzeniach, które dla wszystkich z opozycji były skrajne złe. Z tym że nie mogli się tylko dogadać czy były za duże czy za małe (jak sugerował Stania)
             • fkae Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 01.12.13, 23:18
              "Mnie w tym teamacie jedno zastanawia. Nie wcześniej jak w wakacje wiekszość uzytkowników tego forum, krzyczało że Prezydent klęczy przed górnictwem."
              Generalnie to dalej klęczy, choć może już tylko na jedno kolano zastanawiając się czy nie wstać całkiem, bo klęcznik przeszedł w męskie ręce, wybory coraz bliżej i koniec końców kasę za PEC od KW via Carbo-Energia już dostała. Liczy też pewno na to, że: fedrunek "na zawał" do wyborów niczego nie rabnie, a pamięć Rudzian jest na tyle krótka, że przy urnach zapomną o fedrunku "na zawał" a będą pamiętać o podatku. Poza tym pamięta, że gdzieś tam jakiejś ankiecie Rudzianie górnictwo jako przyszłość miasta postawili na 4-tym miejscu. Do tego jest na tyle sprytna, że ma świadomość, że jej stosunki i możliwości z RM są takie, że gdyby chciała przepchać "zrobienieczegoś", to radnym musiałaby zaproponować do przegłosowania "niezrobienietegosamegoczegoś". Propozycja podatku - żałosny ceregiel na podreperowanie wizerunku... taki hepening... takie "Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek"...

              "Na wszystko się zgadza, nie dostając nic w zamian. Pojawiał sie też zarzut że żaden inny prezydent nie jest tak uległy!"
              Nie "się zgadza", a ZGODZIŁA SIĘ - raz a dobrze na fedunek "na zawał" pod miastem. No i jednak było coś "w zamian" - patrz wyżej. Nawet gdyby podatek wszedł w życie, to tego co się zawali tą kasą nie podsztomplujesz, a te pieniądze, które miałaby wypłacić firma z kilkuset milionowymi długami, miasto oglądałoby jak świnia niebo. Najpierw ludzi i ich mienie "sprzedać na zawał", a potem zza winkla szabelką... sorry... podatkiem machać... żałosne.

              "Przypomniało mi to koronny argument z sesji absolutoryjnej, mianowicie argument o umorzeniach, które dla wszystkich z opozycji były skrajne złe. Z tym że nie mogli się tylko dogadać czy były za duże czy za małe (jak sugerował Stania)"
              Co do stosunków Pani Prezydent i RM - "Wart Pac pałaca, a pałac Paca", abo bardzi po naszymu: "jaki szoł takigo spotkoł".

              "Mnie w tym teamacie jedno zastanawia."
              ...mnie też - czemu Ty tak piszesz jakbyś się z choinki urwał...jak taka "pierwsza naiwna"?
            • 1zenio Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 29.11.13, 18:33
             Otóż Ruda Anno, to nie ja spłycam temat, czy też czytam bez zrozumienia. Ale niewątpliwie Ty próbujesz odwrócić uwagę od istoty problemu jakim jest próba wypompowania przez panią Prezydent kolejnych pieniędzy z górnictwa i to w okresie dekoniunktury.
             I nic tej prostackiej, fiskalnej i szkodliwej dla konkurencyjności śląskiego górnictwa, formy łatania dziury budżetowej nie usprawiedliwia. Ani to, że ktoś kiedyś mylnie interpretował prawo, ani to że coś podobnego dzieje się dziś gdziekolwiek.
             Psim obowiązkiem rządzących jest zapewnić stabilny rozwój biznesu na terenie na którym rządzą, bo to od biznesu zależą miejsca pracy i podatki, a posiadając takie narzędzie jak podatki można ten biznes łatwo zadusić. I liczy się to co jest tu i teraz, bo Twoja Pani Prezydent odpowiada za dzień dzisiejszy, to dziś drzwiami i oknami kopalnie z Rosji Ameryki Południowej, gdzie bezpieczeństwo górników, środowisko naturalne i podatki mają inny wymiar, pchają swój węgiel do Polski. Dokładanie dziś polskim kopalniom kolejnych obciążeń to skandal. I tego drogą Ruda Anno dotyczy dyskusja na tym forum, nie lekcji historii, którą próbujesz odwrócić uwagę od istoty problemu i maksymalnie go spłycić.
             • jankolodziej Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 29.11.13, 20:47
              Powstaje tor:
              logistyka.wnp.pl/koleje-rosyjskie-buduja-szeroki-tor-do-austrii,211619_1_0_0.html
              już są nowe lokomotywy z dużej partii:
              www.rynek-kolejowy.pl/46286/trzeci_vectron_dla_db_schenker_rp_juz_w_polsce.html
              oczywiście spełniające pewien wymóg:
              www.kurierkolejowy.eu/aktualnosci/12212/Siemens-doposazy-32-lokomotywy-dla-DB-Schenker-Rail-AG.html
              wagony mają zapewnione reżimy utrzymania:
              www.kurierkolejowy.eu/aktualnosci/16507/DB-Schenker-RP-zmodernizowal-warsztaty-w-Rybniku.html
              firma otwiera nowe biuro:
              www.logisticsmanager.com/Articles/17619/Mongolian+office+for+DB+Schenker.html
              a chodzi między innymi o to:
              biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/528581,mongolia_ma_najwieksze_zloza_wegla_na_swiecie.html
              Analitycy wizję przyszłości już znają, niestety dla naszego górnictwa niezbyt różową. Unikanie prywatyzacji i presja związków zawodowych skutecznie blokują racjonalizację kosztów wydobycia. Niemcy, planujący zwiększenie produkcji energii z węgla, już zapewniają sobie dostawy tańszego. Mamy raptem kilka lat na to, by nie zostać z ręką w nocniku.
              • g-48 Re: No to do piereona jasnego ! 29.11.13, 22:42
               Analitycy wizję przyszłości już znają, niestety dla naszego górnictwa niezbyt r
               > óżową.
               Czy w konc u te bancwoly po mongolskich szkolach niycz powiedza czy wegiel to przyszlosc czy tez przeszlosc.
               www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/oekostrom-rabatte-fuer-braunkohle-tagebau-legen-55-prozent-zu-a-935635.html
               Vollends grotesk ist, dass ausgerechnet die Braunkohle immer stärker vom Erneuerbaren-Energien-Gesetz (EEG) profitiert:
               Na nasze. Pelnia groteski jest ze wlasnie wegiel brunatny co raz mocniej zyskuje na przepisach o energi odnawialnej .
               co to znaczy ?! Zeglupi to kupi a madry bedzie sie smial.
              • muzyk48 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 30.11.13, 01:22
               Janie ale Twoja argumentacja i tak nie trafi do tych co wiedzą lepiej!
            • chop69 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 29.11.13, 21:46
             Ruda/Rudy stara się usilnie pokazać, że jest najmądrzejsza/y czepiając się wszystkich wokół i klasycznie starając odwrócić kota ogonem. W tym wypadku udowadniając przy okazji, że Pani Prezydent jest THE BEST ale pomimo swojej udawanej obiektywności nie widzi sedna sprawy które pokazują niektórzy ostatnio Jankołodziej i Zenio. Nasze górnictwo jest w wyjątkowo niekomfortowej sytuacji w dużej mierze dzięki naszym własnym działaniom i kontynuowanie tej wrażej roboty, ku uciesze różnych gości z boku, jest naprawdę sabotażem. Co by nie mówić czy Pani Prezydent robi to sama czy z innymi prezydentami, czy ma do tego jakieś podstawy czy nie to dołącza się swoim działaniem do tych sabotażystów. Biorąc pod uwagę sytuację miasta które jest tak mocno związane z górnictwem to naprawdę nie najlepiej świadczy o jej inteligencji i umiejętności logicznego przewidywania następstw pewnych działań. Dlatego bronienie jej decyzji/postępowania jest naprawdę wątpliwe nie tylko etycznie
             • w36 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 30.11.13, 03:42
              chop69 napisał(a):

              > Co by nie mówić czy Pani P
              > rezydent robi to sama czy z innymi prezydentami, czy ma do tego jakieś podstawy
              > czy nie to dołącza się swoim działaniem do tych sabotażystów.

              Wiesz, ja bym tak do tego występu Dziedzicowej nie przykładał jakiegoś większego znaczenia. Przecież jest na tyle bystra by przewidzieć że nasi radni niezawodnie uwalą ten pomysł (choćby by przypodobać się elektoratowi). Raczej zagranie typu teatrzyk, w ramach jakiś nieznanych nam teraz jej własnych korzyści. Tak samo jak podchlebianie się Pisowi (kacze rondo) czy układy z gazetką NIE i warszawską kurią biskupią. Chciała to się pokazała jaka troskliwa o finanse, ale ryzyka żadnego nie było że załatwi.
              Zresztą Dziedzicowa nie zaryzykowała by konfliktu z górnikami, bo są jej potrzebni. I to nie tylko do buczenia na sesjach. Inne działania Dziedzicowej (klasy górnicze, pozwolenie bez zastrzeżeń na wydobycie na zawał pod Fryną itp.) wskazują jasno że nie zależy jej na rozwiązaniu problemu ze szkodliwym dla miasta górnictwem.
              • skalar2011 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 30.11.13, 08:00
               czyli jak zawsze autoreklama i promocja samej siebie
               • 4alicja.pl Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 30.11.13, 08:22
                To że polityk musi się reklamować i politykować jest oczywiste, pani Prezydent działa według tych samych reguł. Tyle, że we wszystkim są granice, a w tym przypadku jej działanią są rzeczywiste - w poszukiwaniu środków do reperowania finansów UM.
                Zamiast szukać wyrafinowanych form ściągania kapitałów do Miasta, chce się oprzeć na drenażu podatkami. Źle to wróży potencjalnemu biznesowi, który na stałe chciałby zawitać w Rudzie.
                • jankolodziej Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 30.11.13, 09:37
                 W tym przypadku kolejne podatki wynikają wprost z polityki rządu. Zwiększanie ilości zadań gminom, ale bez zwiększenia "subwencji" i "dotacji" ma na celu właśnie zwiększanie lokalnych obciążeń podatkami. Dlatego myślę, że nie ma tutaj raczej uzasadnienia dla prostego łączenia nazwiska prezydenta miasta z poszukiwaniami źródeł pieniędzy w innych podatkach. Chyba rok temu jakaś instytucja unijna klepała Tuska po plecach, że "gute arbeit". Bo przykręca podatkową śrubę, obniżając poziom życia szeregowym podatnikom. Niestety - w całym kraju dzieje się to w oderwaniu od potrzeby racjonalizacji wydatków budżetowych na pokrycie kosztów puchnącej armii urzędników.
                 A węgiel? Cóż, na świecie jest po prostu produktem. Klienta nie bardzo interesują składniki jego ceny. Chce taniej. A Polska nie będzie pod tym względem żadną enklawą.
                 • 1zenio Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 30.11.13, 10:13
                  A powinna, bo węgiel to surowiec energetyczny, a każde racjonalnie działające państwo broni swojej energetycznej suwerenności. I nie jest tak jak piszesz, że tu rządzi cena. Spróbuj Rosjanom wysłać węgiel po dumpingowych cenach- życzę powodzenia.
                  • 4alicja.pl Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 30.11.13, 10:45
                   Dokładnie tak, sektor energetyczny, bankowy i zbrojeniowy stanowi o sile państwa. Jak pamiętam dwa czy trzy lata temu PGE próbowało dokonać jakiegoś przejęcia u Niemców. Transakcję zablokowano i podniosły się głosy o "zagrożeniu energetycznym państwa", przecież nie dlatego, że pieniądze od Polaków były gorsze.
                   Szkoda, że nasi rządzący nie potrafią rozgrywać tematów energetycznych jak ich koledzy ze wschodu i zachodu. A najgorsze że ta indolencja dotyczy wszystkich poziomów władzy, co niestety udowadnia pani Prezydent.
                   • jankolodziej Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 30.11.13, 11:54
                    "Dokładnie tak, sektor energetyczny, bankowy i zbrojeniowy stanowi o sile państwa."
                    To prawda. A ile to mamy polskich banków? Co robią u nas np. FORTUM czy GDF SUEZ? Dlaczego jesteśmy zależni od dostaw części do "Pułaskiego", Leopardów czy F16?
                    Załóżmy, że jako "silne Państwo" wstrzymamy produkcję czołgów. Indonezja już się trzęsie ...
                 • beata.randon Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 30.11.13, 11:31
                  Jan Kołodziej raczy żartować pisząc, że "węgiel jest tylko produktem" i ważna jest tylko cena. Nie zapominajcie, że Rosja do której przykładu się tu odwołujecie broni dostępu do swojego wyniknie przed takimi "tylko produktami" takimi jak mięso czy warzywa. A Francuzi? Zmusili dla obrony grupy producentów bananów aby Unia przyjęła dla nich normy długości, nie patrząc na Unijnych konsumentów. Takich przykładów można mnożyć.
                  Tak więc dla to co dla Ciebie Janie Kołodzieju jest tylko produktem, dla polityków u naszych sąsiadów jest czymś o co dbają w interesie swoich producentów. Aż dziw, że w Polsce opozycja pozostawia taką cenną "inicjatywę" prawie nie zauważoną? Ale z między Bogiem a prawdą co to za opozycja. Pożal się Boże
                  • jankolodziej Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 30.11.13, 21:22
                   "Jan Kołodziej raczy żartować pisząc, że "węgiel jest tylko produktem" i ważna jest tylko cena."
                   Oczywiście ważna są też kaloryczność, zapopielenie itp. Często wiąże się to z miejscem wydobycia, gorsze parametry powodują spadek ceny.

                   "Tak więc dla to co dla Ciebie Janie Kołodzieju jest tylko produktem"
                   przecież napisałem, że "na świecie jest po prostu produktem".

                   A w temacie "ochrony" można poczytać choćby to:
                   trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,11911250,Duza_inwestycja_w_gdanskim_porcie__Do_importu_wegla.html
                 • fkae Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 30.11.13, 21:15
                  "A węgiel? Cóż, na świecie jest po prostu produktem."
                  Dokładnie!!! Do momentu jego wydobycia jest bogactwem naturalnym. A po wydobyciu dokładnie tym czym piszesz! A jego atrakcyjność zależy wprost od jego ceny i jakości. Ci którzy obalali komunę (górnicy okupili to wałsną krwią) walczyli o gospodarkę rynkową, między innymi. A teraz kiedy ona zapukała do ich drzwi, udają, że "nikogo nie ma w domu".

                  "Klienta nie bardzo interesują składniki jego ceny. Chce taniej. A Polska nie będzie pod tym względem żadną enklawą."
                  Klienta - jakim jest energetyka, której klientem z kolei jest odbiorca końcowy - czyli każdy z nas - który chce taniej prądu i ciepła... a z drogiego węgla nie będzie taniego ciepła i prądu! Niestety nasze górnictwo, zwłaszcza w wydaniu KW jest cały czas "gospodarne inaczej", a my płacąc za prąd i ciepło mamy być dla nich "caritasem"?! Nigdy w życiu! O ile JSW, Janina, Bogdanka i to co w rękach Czechów zrozumiało co to jest gospodarka rynkowa, o tyle KW i KHW są dalej mentalnie w "czasach słusznie minionych".
                  • rychu.pl Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 01.12.13, 19:17
                   Człowieku, piszesz pierdoły. Czym innym jest dojeżdżanie przez panią Prezydent górników podatkami, a czym innym jest trzymanie na siłę przez Tuska i Piechocińskiego nieudacznych zarządów kopalń, które nie potrafią racjonalnie zarządzać finansami a pieniądze z kolejnych emisji obligacji przejadają. Były wybory w KHW i co? Piechociński pokazał, że nie ma jaj. Tyle, że to nie ma nic wspólnego z dymaniem kopalń kolejnymi podatkami w wydaniu Prezydent. To nie poprawi ich konkurencyjności, a Donio nie zrobił przez dwie kadencje aby poprawić zarządzanie kopalniami. Prawda jest taka jak tu piszą jak jesteś taki mądry i twierdzisz że węgiel to zwykły towar to spróbuj go sprzedać ruskim, poniżej cen jakie są u nich, zobaczysz jaki to "zwykły towar".
                   • muzyk48 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 01.12.13, 19:39
                    a Ty kupisz sobie na zimę węgiel droższy czy tańszy (zakładając, że jakość jest taka sama)?
                   • fkae Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 01.12.13, 22:40
                    "Czym innym jest dojeżdżanie przez panią Prezydent górników podatkami, a czym innym jest trzymanie na siłę przez Tuska i Piechocińskiego nieudacznych zarządów kopalń, które nie potrafią racjonalnie zarządzać finansami a pieniądze z kolejnych emisji obligacji przejadają."
                    Hmmmm... "Zarządy kopalń" powiadasz... A która to kopalnia w KW albo KHW ma teraz swój zarząd? Z tego co wszyscy (poza Tobą chyba) wiedzą kopalnie w strukturach KW i KHW mają kierownictwo lub jak kto woli dyrekcję, natomiast zarząd ma zarówno KW i KHW i to nie kopalnie a właśnie te dwa koncerny wydobywcze emitują obligacje. Ty chyba nie do końca rozumiesz co jest koncernem wydobywczym (jak KW lub KHW), a co pojedynczą kopalnią w strukturach koncernu... Tusk i jego kolega z PSL, raczej nie będą wymieniać Dyrektorów i sztajgrow na grubach, tylko jak już to zarządy koncernów - co właśnie miało miejsce i czego chyba nie odnotowałeś, w przypadku KW - "psiapsiółka" Pani Prezydent - Pani Prezes Strzelec-Łobodzińska już tam nie prezesuje. Chwilowo w KW szefuje Pan Wiceprezes Uszko. Zobaczymy czy coś zdziała? Trochę nie jesteś na czasie...

                    "Były wybory w KHW i co? Piechociński pokazał, że nie ma jaj."
                    "Wybory w KHW"... na co te wybory były? Na miss KHW... I Piechociński w nich startował, i coś pokazywał...? Co Ty piszesz?
                    A co do braku jaj... w stosunku do górnictwa... Paradoksem jest, że jedyny kto okazał się mieć jaja w stosunku do górnictwa, to... była kobieta - śp. "Żelazna Dama".

                    "Tyle, że to nie ma nic wspólnego z dymaniem kopalń kolejnymi podatkami w wydaniu Prezydent."
                    W tym mieście kopalń nikt nie dyma, bo TU górnictwo wszystkich dyma! Tu większość leży pokotem przed tym... "etosem".
                    A Pani Prezydent... miota się biedaczka od pozwolenia na fedrunek "na zawał", do obłożenia kopalń podatkiem - co i tak niewiele zmieni przy urnach bo ten podatek i tak nie zatrzymałby dryfowania w kierunku perspektywy Bytomia-Karbia dzięki wcześniejszemu ruchowi ("na zawał"). Pani Prezydent to polityk chcący utrzymaćs stanowisko - jak wygodnie - to "na zawał", a jak trzeba podatkiem - to podatkiem. Działania Pani Prezydent są czasami tak mało racjonalne i trudne do wytłumaczenia, że nie ma się czym przejmować. A tak na marginesie, za czasów Pani Strzelec-Łobodzińskiej pomysłu podatku nie było, było pozwolenie na fedrunek "na zawał" pod miastem i w drugą stronę - kasa KW na kupno PECu przez Carbo-Energię. Może Pani Prezydent Pan Uszko czymś podpadł, albo jakaś kobieca solidarność...?

                    "To nie poprawi ich konkurencyjności, a Donio nie zrobił przez dwie kadencje aby poprawić zarządzanie kopalniami."
                    Już Ci na początku tłumaczyłem, że Donio nia ma nic do zarządzania kopalniami. Co najwyżej do zarządzania koncernami wydobywczymi. Jaja do zrobienia porządku z górnictwem miała tylko śp. Margaret Thatcher. U nas wszyscy patrzą na swój stołek i nikt, kto chce ten stołek utrzymać, nie będzie się narażał grupie społecznej, która w dyskusji przeważnie używa nie siły argumentów a wręcz argumentów siły.

                    "Prawda jest taka jak tu piszą jak jesteś taki mądry i twierdzisz że węgiel to zwykły towar to spróbuj go sprzedać ruskim, poniżej cen jakie są u nich, zobaczysz jaki to "zwykły towar"."
                    Po pierwsze:
                    Przywołując ww. Twój przykład z Rosją - jest prawdziwy i zaświadczasz w nim, że w Rosji w dalszym ciągu nie ma wolnego rynku, co jest prawdą.
                    Po drugie:
                    Żądasz rzeczy niemożliwych, bo gdyby nawet w Rosji wolny rynek był, to polskie "gospodarne inaczej" górnictwo, zwłaszcza w wydaniu KW i KHW, nigdy nie będzie w stanie wyprodukować węgla po cenie niższej niż Rosjanie.

                    Ja jednego nie rozumiem... Jak górnicy obalali to komunę, to oni chcieli obalić komunę i zachować jednocześnie gospodarkę centralnie planowaną? Ja rozumiem, że jakiś tam interwencjonizm państwowy jest potrzebny w gospodarce, ale żeby wiecznie holować na koszt obywateli, niegospodarnych "recydywistów", którzy ileś lat po transformacjach dalej nie wiedzą o co chodzi?

                    Żeby nie było, że całe górnictwo jest be... Są na szczęście takie firmy jak: JSW S.A., L.W. "Bogdanka" S.A., Z.G. "Siltech" Sp. z o.o., P.G. "Silesia" Sp. z o.o., PKW S.A. Niestety - to są perełki, a "ton nadają" KW i KHW.
                    • w36 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 01.12.13, 23:34
                     fkae napisał(a):

                     > W tym mieście kopalń nikt nie dyma, bo TU górnictwo wszystkich dyma! Tu większo
                     > ść leży pokotem przed tym... "etosem".

                     Bardzo trafna wypowiedź. W sam raz na podsumowanie.
                     Rzeczywiście, dymani są wszyscy a co bardzo smutne, przede wszystkim górnicy i ich rodziny.
                     Przez tą bierność decydentów Rudę czeka podobny los jak miejscowości w których za peerelu dominowały PGR a ci biedni górnicy dają sobie wciskać kit że złapali Pana Boga za nogi. Jak widać po niektórych dyskutantach to wciskanie idzie znakomicie.
                     • brynio5 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 03.12.13, 09:02
                      w36 napisał:
                      > Przez tą bierność decydentów Rudę czeka podobny los jak miejscowości w których
                      > za peerelu dominowały PGR

                      No niy do końca!
                      Zawsze mogom iść do biblioteki miejskiej pożyczyć książki i czytać. A filie biblioteczne som w kożdyj dzielnicy.Ci z tych po PGR tego niy mieli!
                      • skalar2011 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 03.12.13, 17:37
                       brynio5 napisał:


                       > No niy do końca!
                       > Zawsze mogom iść do biblioteki miejskiej pożyczyć książki i czytać. A filie bib
                       > lioteczne som w kożdyj dzielnicy.Ci z tych po PGR tego niy mieli!
                       życza ci smacznego jak bydziesz sie zażeroł tom książkom, bo na nic innegi ci nie styknie...............chwila jak nie kupisz katy w bubliotece to nawet książki do ręki nie chycisz
                       • skalar2011 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 03.12.13, 17:38
                        sorry karty bibliotecznej oczywiście żeby sie pipi nie miała do czego przywalić
                        • rocho1234 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 03.12.13, 22:56
                         Witam same mądrości tu wszyscy prawią . Momentami człowiek nie wie jak to czytać, żeby nie dać sobie spokój. Wkurza szczególnie różne czepianie się tych co mają coś do powiedzenia jak Jankołodzieja czy zenia1 ale co zrobić jacy dyskutanci taka dyskusja. A uważam, że wyjście z sytuacji jest możliwe pomimo różnych malkontentów którzy deklarują, że żadnych swoich pieniędzy do górnictwa dokładać nie będą. Sieroty Boże nie zdają sobie sprawy jakie znaczenie dla naszego Kraju ma węgiel, jak na razie jedyne realne źródło energii. Tani węgiel to tania energia główny koszt każdego procesu produkcyjnego. Nie będzie taniej energii to wszyscy swoje kramy tutaj zamkną i pojada pracować/produkować tam gdzie to się opłaci a kolega nie będzie miał problemu z dysputami jak będą wydawane jego pieniądze bo tutaj żadnej kasy nie zarobi.
                         Według mnie trzeba :
                         - Zmusić rząd do zawarcia w wieloletnich strategiach rozwoju Kraju jasnej deklaracji, że źródłem energii w Polsce na dziś i w przyszłości jest węgiel. Dobrym krokiem w tym kierunku była debata w sejmie zorganizowana w czasie Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego w Warszawie przez posła Tobiszewskiego i deklaracja która została tam złożona przez wicepremiera Piechocińskiego, oby na słowach się nie zakończyło ale jest to dobry punkt do dalszych działań. „W kolejnych dziesięcioleciach węgiel pozostanie kluczowym paliwem polskiej energetyki „.
                         - W konsekwencji doprowadzić do tego aby tenże rząd poczuł się zobligowany do wybrania w końcu menadżerów z prawdziwego zdarzenia którzy nie zblatują się od razu ze związkowcami tylko wezmą się za sprzątanie tej stajni Augiasza i nie wystraszą się strajków/protestów a rząd da im w tych działaniach wsparcie. Doprowadzi to jak liczę do rozpoczęcia działań opartych na zasadach rynkowych w koncernach KHW i KW.
                         - U nas we wsi. Pani Prezydent w swoich działaniach jest cokolwiek nie konsekwentna w swoich działaniach, pozwolenie na wydobywanie na zawał pod miastem a potem propozycja nowego podatku. Chyba, że przyjmiemy, że tego rodzaju działania mają inny cel, doprowadzenie do powtórnego wyboru Pani prezydent za rok wtedy widać nie tylko konsekwencję ale i logikę. Pozostaje oczywiście drobne pytanie czy ten wybór będzie dobry dla miasta, bo obserwując aktualną kadencję można mieć wątpliwość ilu mieszkańców miasta jest z niej zadowolona, głupie pytanie na pewno Pani Prezydent.
                         Do wyborów samorządowych pozostał rok może warto poszukać człowieka, nie ważny szyld który orientuje się w sprawach miasta i zależy mu na jego losie i mieszkańcach.
                         Powołać jakąś inicjatywę i wesprzeć ???
                         KTO MYŚLI TAK SAMO ?
                         • 4alicja.pl Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 04.12.13, 06:52
                          Rocho zgadzam się z Tobą.
                         • skalar2011 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 04.12.13, 07:20
                          rocho popieram
                         • jankolodziej Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 04.12.13, 08:07
                          "jacy dyskutanci taka dyskusja"
                          typowe ...
                          "jakie znaczenie dla naszego Kraju ma węgiel"
                          Miał duże znaczenie. II RP kupowała za węgiel np.flotę wojenną, po wojnie był głównym zapłatą za wyzwolenie dla ZSRR oraz główną walutą w rozliczeniach z zachodem. Obecnie węgiel kamienny w połowie zapełnia zapotrzebowanie polskich elektrowni na paliwo, aczkolwiek starają się to dywersyfikować ze względu na cenę.
                          Zdecydowanie duże znaczenie nasze górnictwo ma dla wszystkich, którym walą się domy czy zapadają podwórka.
                          Duże znaczenie ma dla liderów związków zawodowych, którzy mnożą się po kopalniach jak króliki. I żaden manager ich nie ruszy, dopóki nie otrzyma do ręki kija w postaci odpowiedniej Ustawy.
                          "jedyne realne źródło energii"
                          i542.photobucket.com/albums/gg424/preseant/strukturaen.jpg
                          "Zmusić rząd do zawarcia w wieloletnich strategiach rozwoju Kraju jasnej deklaracji, że źródłem energii w Polsce na dziś i w przyszłości jest węgiel."
                          Zapomniałeś dodać "górnośląski". Dodatkowo można zmusić rząd do zamieszczenia innej deklaracji, zabraniającej jakichkolwiek poszukiwań, badań nad rozwijaniem innych źródeł energii.
                         • muzyk48 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 04.12.13, 09:17
                          Janie, szacunek po raz kolejny. Twój głos to jeden z niewielu rozsądnych na tym forum.
                         • rocho1234 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 04.12.13, 19:15
                          "jacy dyskutanci taka dyskusja"
                          typowe ... i prawdziwe. Jak widać Pan albo nie doczytał albo nie zrozumiał albo nie chciał zrozumieć. Węgiel zarówno w okresie międzywojennym jak i za Gierka był sprzedawany faktycznie poniżej kosztów produkcji ale chodziło o pozyskanie dewiz które miały finansować rozwój Kraju. Nie mówię o Ruskich bo z nimi rozliczenia były całkiem inne. Cena jest oczywiście ważna jeśli nie najważniejsza ale jak widać po Bogdance a nawet JSW da się produkować tak aby zarabiać a przynajmniej nie dokładać. Co do liderów związkowych są na nich sposoby i w świetle aktualnego ustawodawstwa tylko wszyscy boją się tych świętych krów. Dlatego napisałem, że nowe zarządy muszą w tych działaniach czuć wsparcie rządu/właściwego ministra czego do tej pory nigdy nie było. Napisałem, że chodzi o wpisanie kwestii węgla w strategie wieloletnie, jak możesz sprawdzić są one z reguły kilkuletnie i niestety każdy kolejny rząd zmienia strategie poprzedniego wywodząc z reguły jak straszną pomyłką ona była. Tak, że kwestie alternatywnych źródeł energii, co widać wyraźnie po sprawie gazu łupkowego są pieśnią naprawdę odległej przyszłości nie muszę udowadniać a chodzi o to żeby dziś, jutro i za dziesięć lat mieć w garści niezależne od innych i ekonomiczne źródło energii.
                         • jankolodziej Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 04.12.13, 20:34
                          „ekonomiczne źródło energii.”
                          No właśnie, co do tego nikt tutaj wątpliwości nie ma, że tak być powinno. Ale ekonomiczne nie tylko dla KW czy KHW. Za wydobycie pod naszymi miastami należy płacić podatki, które powinny zostawać na miejscu. Szkody powinny być usuwane natychmiast i solidnie, oczywiście należy skończyć z wydobyciem „na zawał”.

                          „chodziło o pozyskanie dewiz które miały finansować rozwój Kraju”
                          Do szczególnie rozwiniętych należą teraz np. Bytom i Ruda Śląska, wdzięczni mieszkańcy nie posiadają się z radości. Tylko dlaczegóż u licha warszawiak może u siebie jechać autobusem taniej, niż odwiedzający stolicę górnik? Dlaczego chcąc wypocząć np. w górach, górnik musi uiszczać opłatę klimatyczną? Dlaczego podatki np. z fabryki Opla kasuje stolica? Bo kraj się rozwinął, a my stajemy się skansenem. Rozwój kraju idzie dalej, my chcemy powrotu czasów Pstrowskiego.

                          „jak widać po Bogdance a nawet JSW da się produkować tak aby zarabiać”
                          To są kopalnie sprywatyzowane. Tak też powinno być u nas, wszystko powinno opierać się o rachunek ekonomiczny bez sentymentów.
                         • rocho1234 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 04.12.13, 21:56
                          Tu racja bez dwóch zdań, próbowałem też to przekazać może niezbyt jasno ?
                         • fkae Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 04.12.13, 09:45
                          "A uważam, że wyjście z sytuacji jest możliwe pomimo różnych malkontentów którzy deklarują, że żadnych swoich pieniędzy do górnictwa dokładać nie będą."
                          To nie są "malkontenci", to są ludzie, którzy nie mają zamiaru być "caritasem" dla gałęzi przemysłu, która w większości przypadków, nie wie co to jest np. gospodarność i obniżanie kosztów.

                          "Sieroty Boże nie zdają sobie sprawy jakie znaczenie dla naszego Kraju ma węgiel, jak na razie jedyne realne źródło energii."
                          Z naciskiem na "jak na razie"...

                          "Tani węgiel to tania energia główny koszt każdego procesu produkcyjnego."
                          No i to właśnie w Polsce już wielu ludzi w przemyśle zrozumiało i korzysta z węgla innego niż polski (nie gorszego jakościowo). Polski węgiel jest zbyt drogi... nawet bez podatku Pani Dziedzic.

                          "Zmusić (...)"
                          I to jest słowo klucz do zrozumienia polskiej górniczej mentalności! Nie, poszukać oszczędności u siebie, u siebie coś naprawić, tylko "zmusić"!

                          "W kolejnych dziesięcioleciach węgiel pozostanie kluczowym paliwem polskiej energetyki."
                          Byle taki, który nie wywinduje cen energii na niebotyczny poziom, a skąd on będzie pochodził... odbiorcom ciepła i energii elektrycznej będzie chyba zupełnie obojętne.

                          "Doprowadzi to jak liczę do rozpoczęcia działań opartych na zasadach rynkowych w koncernach KHW i KW."
                          O przystosowaniu się tych dwóch koncernów do zasad gospodarki rynkowej, pogadajmy jak zwały przy ich kopalniach zaczną się kurczyć...

                          "KTO MYŚLI TAK SAMO ?"
                          Zapewne wszyscy, od których pozbierałeś to co w tym poście napisaleś jako swoje.
                          Założyłeś wątek i może myślałeś, że na drugi dzień pod oknem zagra Ci górnicza orkiestra, wsadzą Cię do lektyki i będą obnosić po kopalniach jako zbawcę górnictwa. Stało się trochę inaczej... Potem przez większość czasu Cię w dyskusji nie było. A teraz wyskakujesz jak Filip z konopii, z postem, z pozbieranego tego co Ci pasuje i próbujesz to sprzedać jako swój pomysł na zbawienie górnictwa.
                         • rocho1234 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 04.12.13, 21:53
                          Zawsze nerwy , może i z mojej winy trochę, wtedy przepraszam ale ambicji takich jakie mi się zarzuca jako żywo nie posiadam a orkiestra, chciałem kiedyś grać w orkiestrze OSP na trąbce ale po 3 lekcjach kapelmajster mi doradził cobym gdzieś indziej się realizował . Pozbierane pomysły to już łgarstwo … Proszę się wczytać w dyskusję uważam, że coś obok może ale to co napisałem jest moje. To jako mistrz ciętej riposty  . A tak na serio to mówię od serca i wydaje mi się to nie głupie. Jak do tego dojść tylko razem, też prawda stara jak świat może powołać stowarzyszenie…. Hmm jeszcze jedno, licząc że tym razem zbierze się grupa która coś będzie chciała naprawdę i nie zniechęci się od razu ?
                         • fkae Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 05.12.13, 08:18
                          "Pozbierane pomysły to już łgarstwo …"
                          Jeżeli ktoś je wykorzystuje jako swoje - zawsze.

                          "Proszę się wczytać w dyskusję uważam, że coś obok może ale to co napisałem jest moje."
                          W samym środku dyskusji jakoś nie było się w co wczytać, co byłoby Twojego autorstwa. Teraz dopiero piszesz jak na sraczkę.

                          "Jak do tego dojść tylko razem, też prawda stara jak świat może powołać stowarzyszenie…. Hmm jeszcze jedno, licząc że tym razem zbierze się grupa która coś będzie chciała naprawdę i nie zniechęci się od razu ?"
                          Oczywiście, że "stowarzyszenie" i najlepiej od razu fundację na rzecz dopłat kopalniom do węgla, żeby mieli więcej na przechlastanie i żeby mogli dalej fedrować na zwały... I jak to napisałeś w jednym poście "zmusić" - "zmusić" żeby wszyscy do "stowarzyszenia" należeli i na fundację wpłacali.
                         • rocho1234 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 05.12.13, 08:51
                          Jak napisałem jacy dyskutanci taka dyskusja .... Jak ktoś jest najmądrzejszy to najlepiej niech pisze też dla najmądrzejszych, czy po napisaniu i przeczytaniu ... schowa te bezcenne myśli do szuflady swojego biurka, żeby nikt ich nie podejrzał i niech tam pozostaną. BUD GATOW
                         • fkae Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 05.12.13, 18:36
                          "Jak napisałem jacy dyskutanci taka dyskusja ...."
                          ...dyskusja z Twoim udziałem. Tak, Ty też jesteś tym "dyskutantem".

                          "Jak ktoś jest najmądrzejszy to najlepiej niech pisze też dla najmądrzejszych, czy po napisaniu i przeczytaniu... schowa te bezcenne myśli do szuflady swojego biurka, żeby nikt ich nie podejrzał i niech tam pozostaną."
                          Bardziej bezcennych myśli niż Twoje nt "stowarzyszenia" i "zmuszenia" w tej dyskusji się nie trafiły...

                          Czyżbyś się już wyleczył z pisania o górnictwie i skupił na "dyskutantach"?

                          Ja to czasami mam wrażenie, że ten wątek został sprokurowany przez magistrat, żeby wyczaić jak się ustawiać przez ostatni rok kadencji - czy tak jak do tej pory "niech żyje nam górniczy stan" forever, czy może warto próbować zmienić niekorzystanie wrażenie jakie pozostało po pozwoleniu na fedrunek "na zawał"? Tak na 100% pewny nie jestem, ale może ten wątek to "badanie opinii publicznej"...
                • w36 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 30.11.13, 18:35
                 4alicja.pl napisała:

                 > Tyle, że we wszystkim są granice, a w tym przy
                 > padku jej działanią są rzeczywiste - w poszukiwaniu środków do reperowania fina
                 > nsów UM.

                 :) :)
                 Gdyby Dziedzicowa faktycznie troszczyła by się o nasz miejski majątek to przede wszystkim nie topiła by naszych pieniędzy w padlinie Aquadrom.
                 Również nie traciła by czasu na nieudolną próbę ściągnięcia tego podatku od kopalń, wiedząc z góry że sprawa upadnie na skutek uwarunkowań interesów naszych radnych.
                 Po prostu jeszcze jedno zagranie propagandowe, możliwe że tym razem w kierunku PO i Rządu, dostarczające jej jakiś personalnych korzyści na przyszłość. A faktycznie wobec problemu z górnictwem w Rudzie nie zrobiła i nie robi nic konstruktywnego.
                 • 4alicja.pl Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 01.12.13, 17:45
                  Tak, wydaje się że motto pani Prezydent to "trwać". Tym razem "trwanie" miałoby cenę nowego podatku, który zapłacą górnicy.
                  • 1zenio Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 02.12.13, 16:52
                   A potem górnicy przerzucą podatek w koszt węgla i zapłaci ostateczny konsument jak to zwykle z podatkami bywa.
                   A my na tym forum będziemy rozpisywać się że polski węgiel jest drogi.
                   A jest drogi między innymi dzięki podatkom i co słusznie tu już zauważono, kadrze menadżerskiej w spółkach zarządzających kopalniami, która korzysta z kolejnych "kół ratunkowych" w postaci emisji obligacji, przejadając pozyskane pieniądze i narzekając, że energetyka nie chce kupować od nich drożej węgla. Ale to, że przez wszystkie lata swoich rządów panu Premierowi nie udało się znaleźć dobrych zespołów ludzi do kierowania spółkami górniczymi to też wielka zasługa PO.
                   • wiki1975 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 02.12.13, 18:54
                    A wy pisiory to jakie macie zasługi dla górnictwa?, że nastajecie na panią Prezydent. Podatek jak podatek, górnik to nie święta krowa też musi go płacić. I dobrze, że jest ktoś kto to rozumie.
                  • skalar2011 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 04.12.13, 21:48
                   4alicja.pl napisała:

                   > Tak, wydaje się że motto pani Prezydent to "trwać". Tym razem "trwanie" miałoby
                   > cenę nowego podatku, który zapłacą górnicy.
                   i raz w roku zrobić sobie bal przebierańców i ubrać się w górniczy mundur
                   pytanie czy ma też czako z białymi piórami?
  • infoman2 Re: Górnictwa Nie Dołujmy Ratujmy 05.12.13, 13:10
   Polecam świetny artykuł w ,,Kurierze Polskim co tydzień" kurierpolski24.pl/artykuly/grudzien/jak-budowaly-sie-slaskie-kopalnie

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka