Dodaj do ulubionych

Psudoanaliza na II Turę Wyborów na Prezydenta Rudy

27.10.18, 20:51

Jak pewnie dobrze wiecie w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał wystarczającego poparcia by wygrać. Najlepszy wybór osiągnęli Grażyna Dziedzic 41% i Marek Wesoły 26%, a dalsze odpadając z dogrywki, Aleksandra Skowronek 24% oraz Tomasz Piechniczek 9%.
Rozpoczynając każdą analizę trzeba wyjść od poparcia „bazowego” które w I Turze osiągnęli kandydaci, by następnie próbować przewidzieć jak rozłożą się głosy tych którzy z wyścigu odpadli.
Najważniejszą kwestią dogrywki będzie bez wątpienia zachowanie wyborców Aleksandry Skowronek. Sama kandydatka do tej pory nie przekazała „oficjalnie” swojego poparcia żadnemu z kandydatów. Zaryzykuje twierdzenie, że już tego nie zrobi. Osobiście Pani Skowronek chciałaby wykrzyczeć ile sił w gardle „głosujcie na Marka Wesołego”, ale zrobić tego nie może, bo w perspektywie wybory do Parlamentu Europejskiego i potem Parlamentarne, w których to główna linia podziału toczy się wokół podziału PO-PiS. Za oficjalne poparcie kandydata głównej konkurencyjnej partii zlinczowali by ją od Katowic po Warszawę.
W związku z milczeniem kandydatki, zachowanie jej wyborców można chyba podzielić wg dwóch schematów: AntyPis i AntyDziedzic. Pierwsza grupa to taki PeOwski beton, czyli ludzie którzy za żadne skarby nie zagłosują na kandydata PiS. Ci pomimo złego zdania o obecnej Prezydent oddają na nią swój głos, byleby nie wygrał kandydat PiS. Dla drugiej grupy jej wyborców śmiertelnym wrogiem jest obecna Prezydent i oni zagłosowaliby na każdego byleby nie na Nią.
Sztuką jest przewidzenia którego typu wyborców w jej elektoracie jest więcej. Ja mocno zaryzykuję twierdzenie, iż specyficzna struktura naszego miasta sprawia, iż trochę więcej będzie wyborców głosujących przeciwko obecnej Prezydent. Oceniłbym te proporcje 14-10%
Po dodaniu tych głosów wychodzi nam 41+10=51 GD i 26+14=40 MW
Podobnie należy rozłożyć i przewidzieć zachowania wyborców kandydata SPR Tomasza Piechniczka. Jego 9% w mojej ocenie też można rozłożyć na dwie zasadnicze grupy: Pierwszą to typowi wyborcy RAŚ których szacuję na 5% oraz Wyborcy niezadowoleni z pozostałej trójki (4%). Jeśli chodzi o pierwszą grupę to jest ona mocno antagonistycznie nastawiona do partii Jarosława Kaczyńskiego (pamiętając słowa o zakamuflowanej opcji niemieckiej) i uważam że w zdecydowanej większości poprą obecną Prezydent(nawet jak mają o niej nienajlepsze zdanie), byleby nie na kandydata PiS kimkolwiek by ten nie był. Stosunek 4-1 jak dla mnie najbardziej prawdopodobny. Z drugiej grupy to bez głębszych analiz: fifty-fifty. Daje to w sumie 6-3 dla GD z wyborców Tomasza Piechniczka.
Po dodaniu tych głosów do siebie wychodzi
Grażyna Dziedzic- 57%
Marek Wesoły – 43%
Czyli wygrana Obecnej Prezydent różnicą 14%.
Powyższy wynik oceniam jako bardzo prawdopodobny. Nawet bez tej analizy obstawiłbym wygraną GDcz przedziału 10-20%. Marek Wesoły może tę różnicę troszkę zniwelować dzięki tytanicznej pracy którą wykonuje każdego dnia, odwiedzając wiele miejsc i rozmawiając z wyborcami. Nie jest w stanie natomiast całkowicie odwrócić losów wyborów. Tutaj jedynie jakaś wielka bomba odpalona w ostatnich dniach kampanii mogłaby wszystko wywrócić. Wieść gminna niesie, że właśnie Tata świnka taką uzbraja. Przez to może być jeszcze ciekawie.

Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka