Dodaj do ulubionych

"Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?!

04.12.18, 16:53
Ulubiony wiceprezydent rudzian podpisał!
Segregowane z 14,50 zł na ponad 21,70 zł!!!!
Niesegregowane z 29 zl na 43,40 zl!!!!!!!
RUDZKI Układ śmieciowy jak widać planuje puścić rudzian z torbami!!!!
rudaslaska.bip.info.pl/dokument.php?iddok=60290&str=1
Polecam załącznik projekt uchwały!!!
Obserwuj wątek
  • womak18 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 06.12.18, 17:22
   I bardzo dobrze , niech ludzie nauczą się segregowac śmieci - to nie jest takie trudne . Najlepiej zwalac zawsze winne na drugiego ale u siebie to jest cacy.A zresztą zaraz zlecą się mądrzy iż segregowanie niec nie daje bo do jednego wora , bla bla bla . Tylko finansowo człowiek ponoć rozumny jest w stanie się czegoś nauczyć.
   • hepik1 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 06.12.18, 18:53
    Tak prawdę mówiąc lewica os pierdoli.Daje linka gdzie stoi napisane:Ogłoszenie

    o rozpoczęciu konsultacji z organizacjami pozarządowymi i podmiotami

    wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy
    i pisze,że wiceprezydent podpisał ;)

    Uchwałę o cenie maksymalnej podejmie RM czyli 15 radnych opozycyjnych POPisu,8 dziedzicowych i dwóch niezależnych.A samą konkretną cenę w tych ramach ustali Prezydent z firmami w ramach tej uchwały.
    Chwilę poźniej rząd pierdolnie nowymi stawkami za prąd,też ze 30-40% wyższymi i będziemy kwiczeć jak świnie na świniobiciu ;)
    • lewica_os Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 06.12.18, 21:03
     Z powyższego wpisu wynika, że to ty lubisz "pierdolić".....
     No cóż radni pewnie podejmą, że odrzucają. I atmosfera wokół rudzkiej PO zrobi się jeszcze bardziej gęsta!
     Swoją drogą jestem ciekaw głosowania! Szczególnie radni drużyny w której ponoć dycypliny nie ma:)
   • lewica_os Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 06.12.18, 21:06
    U mnie taka refleksja, że mogę segregowac ile wejdzie, ale przyjdzie taki "hasiosznup" i robi w śmietniku tzw. "jesień średniowieczna"! To może podbijemy stawkę do 100 zł ale przy każdym hasioku niech stoi strażnik miejski :)
    • womak18 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 07.12.18, 17:11
     Kurcze czemu my polacy mamy ze wszystkim problem ? Inne narody tego świata jakoś umieją sobie poradzić ale nie my , zawsze jest coś nie tak . Najlepszym wyjściem było by chyba aby zawsze ktoś obcy nami rzadził i stał z batem
     • jozefosmenda Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 08.12.18, 11:49
      Zaglądanie komuś do kieszeni to "polska cnota" narodowa!
      U naszych zachodnich sąsiadów już sam fakt zainteresowania się czyimś wynagrodzeniem (nawet sąsiada) spotyka się z pogardą i nawet izolacją w środowisku.......
      A co do "śmieci" to chcę przypomnieć tylko, że z a PRL była to spółka państwowa.W Rudzie Ślaskiej nosiła nazwę MPO. Została sprywatyzowana za inicjacją prawej strony sceny politycznej,której przedstawiciele jeździli na Zachód by sprawę "korzystnie" sfinalizować ( w myśl chyba powiedzenia, że na śmieciach można zarobić!?) . Zresztą wysypisko w Chebziu tez już kończyło wtedy swój żywot!
  • aloes69 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 06.12.18, 21:44
   W gospodarce śmieciami gmina nie powinna do tego dopłacać, a być jedynie pośrednikiem. Teoretycznie więc powinno być wlej - wylej, ale nie jest.
   Gmina dopłaca, bo wybrana zgodnie z prawem zamówień publicznych firma, jak też koszt obsługi jest wyższy niż kwoty otrzymane od mieszkańców.
   To dzięki rewolucji w ustawie o gospodarce śmieciami z rynku powypadały małe firmy (konkurencyjność) i zostały molochy które podzieliły rynek i nawet jak ze sobą gdzieś rywalizują to i tak mamy dyktat cen.
   Trzeba też sobie uczciwie powiedzieć, że ceny te zależą od wysokości wynagrodzeń minimalnych (poszły w górę już parę razy), cen paliw (wysokie, a mają być wyższe), od obciążeń na płacach (ZUSy, podatki), podatku od nieruchomości, kosztów zakupu sprzętu i jego remontów, mediów (prąd, gaz itd.) no i na koniec od cen na wysypiskach, czy kosztów utylizacji.
   Ze śmieci da się mieć odzysk ale przyznam, że nie wiem ile np. firmy, które wygrywają przetargi w miastach mają realnych dochodów na śmieciach ze śmieci.(?)
   Macie racje pisząc, że Rada Miasta może zablokować tę podwyżkę.
   Ona wszystko może w tym układzie sił i za nic nie ponosi odpowiedzialności.
   Oczywiście blokując podwyżkę Radni faktycznie nakażą Prezydentowi aby w przypadku gdy koszty obsługi śmieci będą wyższe niż zebrane za nie pieniądze Miasto dopłaciło więcej niż dopłaca, a to oczywiście oznacza, że pieniądze te trzeba będzie zabrać z innych zadań.
   No cóż patrząc perspektywicznie w zasadzie przez całą 5 letnią kadencję można nie podejmować uchwał, zwiększających mieszkańcom obciążenia.
   PIS może nie popierać podwyżek, bo przyznawałby, że państwo jest droższe i co komu po 500 plus dla wybranych jak cała reszta zwraca państwu w podatkach, płatnościach pewnie 1000 i więcej minus, a ci co zwyczajnie muszą robić, robią już bokami.
   PO raczej będzie przeciw, bo to też partia populistyczna i nawet fakt, że Przewodniczącą w Rudzie i Radzie jest osoba która świetnie zna niuanse finansów, a w samorządach pracowała wiele lat nie zmieni tego stanu rzeczy.
   Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
   Pewnie większość mieszkańców nie ma pojęcia, że z budżetu już zniknęły niektóre zadania, bo w górę poszedł prąd ( milion w te, milion z powrotem, kto by tam o tym myślał), minimalne wynagrodzenia, płace nauczycieli, wzrosły koszty inwestycji (materiały, robocizna), koszty utrzymania itd, itp.
   Zatem w gminie przy braku dochodów i zwiększonych wydatkach powolutku będziemy w coraz gorszej sytuacji finansowej.
   Już kiedyś byliśmy, a historia lubi się powtarzać.
   To będzie wola i decyzja Rady Miasta, to ona będzie kolejnymi uchwałami przesuwać pieniądze, gdzieś zabierając, żeby coś dać, a pewnego dnia może być i tak, że nie będzie już komu zabrać.........
   • lewica_os Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 07.12.18, 12:39
    No i w tej rzeczywistości jak Twoim zdaniem pasuje zestawienie permii oraz nagród wypłaconych zastępcom Prezydent Miasta: Pani Krzysteczko, Pan Pierończyk oraz Pan Mejer, które pojawiło się w okresie wyborczym. Przeciez tam była kwota ok 1,5 mln zł!!! Albo setki tysiecy zlotych dla prezes szpitala!! Przecież oni nie zarabiaja minimalnej czy nawet średniej, a jak są tacy wybitni to niech idą dalej!!!
    Co do cen paliwa teraz idą w dół. A z cenami tak jest że jak paliwo w górę to drożeje wszystko,a jak w dół to jakoś brak przedsiębiorców którzy zmienili by cene w dół!

    Osobiście uwielbiam góry i doprawdy nie wiem czym różni się ich pyszny chleb za 2,50 - 4,00 zł od naszego za 5,50 - 8,00 zł! Różnica w cenie ogrna a tam nieraz po kilkadziesiąt km dziennie robia żeby chleb porozwozić, a u nas woża na terenie jednego miasta lub ościennych a koszty.....
    • hepik1 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 07.12.18, 15:46
     Premie,nagrody a może tylko zgodnie z ustawą:

     Od 9 września 2016 r. wynagrodzenie członków organów zarządczych państwowych i komunalnych spółek jest podzielone na dwie części: stałą kwotową (wynagrodzenie miesięczne podstawowe) oraz zmienną procentową (wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy).
     • lewica_os Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 09.12.18, 20:11
      Jest też taka ustawa, w myśl której pensja powinna być zmieniana o wskaźnik inflacji..... ostatni raz zastosowana w UM Ruda Śląska za rządów Stani. Więc Pani Prezydent tak kurczowo się tych ustaw tak nie trzyma.... Są tez gminy, w których populizm sięga zenitu, burmistrz ma obniżoną pensję, zastępcy też jakoś kokosów nie zarabiaja.
    • aloes69 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 07.12.18, 16:36
     "Przecież tam była kwota ok 1,5 mln zł!!! Albo setki tysięcy złotych dla prezes szpitala!" skąd masz te dane i co w końcu liczysz?
     Co do paliw trudno się nie zgodzić, faktycznie jak już coś raz idzie w górę raczej nie spada ;) Ale to akurat nie jest zbyt optymistyczne.
     A z jakiej górskiej miejscowości masz dane o pieczywie i czy chodzi o kilogram, bochenek, duży, mały, okrągły, żytni, pszenny , razowy, z ziarnem , na zakwasie, na drożdżach lub inny, czyli jaki ? Bo wiesz ceny są różne, a jak się je porównuje to parametry rzeczy też powinny być porównywalne :)
     • lewica_os Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 09.12.18, 20:39
      youtu.be/muXHFqjd6_A
      kwoty pochodzą m.in z tego źródła. Hepik powołuje się na ustawę, a to tak nie do końca....
      • aloes69 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 10.12.18, 07:04
       Rzeczywiście Hepik namieszał ;).
       W spółkach odnośnie wynagrodzeń stosuje się ustawę z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, a w odniesieniu do zarządu miasta ma zastosowanie ustawa z 21 listopada 2008 o pracownikach samorządowych i rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
       Podejrzewałam, że dasz ten właśnie materiał, który miał być zapalnikiem wyborów, bo w Polsce jest normalne, że każdy by chciał zarabiać więcej (nie mylić z robić więcej) i faktycznie zawsze gdzieś serce ściska żal jak porównuje się zarobki statystycznego pracownika z tymi które otrzymują tzw "stołkowi".
       Ale ten stołek związany jest z tymi rzeczami, o których wspomniał w komentarzu Pan Prezydent (w materiale).
       Więc nic dodać, nic ująć.
       Uważam, że jeżeli ktoś uczciwie i dobrze wykonuje swoją robotę, a ludzie go szanują i są zmotywowani do swojej, a i też mają ją dobrze zorganizowaną to niech ma ile można dać.
       A taka ocena jest w gestii pracodawcy.
       • jozefosmenda Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 10.12.18, 10:02
        Cytuję:...Uważam, że jeżeli ktoś uczciwie i dobrze wykonuje swoją robotę, a ludzie go szanują i są zmotywowani do swojej, a i też mają ją dobrze zorganizowaną to niech ma ile można dać........

        To jest sedno sprawy z jednym wyjątkiem. "Polski suweren narodowy" nigdy nikogo nie szanuje jak się rozchodzi o dochody czyli wynagrodzenie jakiegoś "istnego" (to po śląsku). Bo każdy by tez takie chciał mieć.
        Wyjątkiem znowu są ci co mają więcej niż sąsiad ale już do innego sąsiada, który z kolei ma więcej od niego(suwerena zainteresowanego)...to już im nie pasuje!
        A jak już wyleją pewną ilość pomyj to idą do spowiedzi i "a piać" od nowa........
        • lewica_os Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 10.12.18, 10:45
         Niewątpliwie oczy tych szarych, zwykłych urzędników zalały się łzami po wypowiedzi vice, który sprawę zawsze ma podaną ma tacy, opisaną, wyjaśnioną, jego trud polega na użyciu długopisu, bo pieczątkę przybije sekretarka. Owszem bierze na siebie odpowiedzialność, ale nie w ciemno, wcześniej sprawa konsultowana, idzie przez ręce naczelnika, mecenasa.

         Więcej racji ma ekspert w dalszej części przytoczonego materiału,skoro w chorzowie oddawali więc może i u nas kiedyś...

         Spogladanie na konto rządzących miastem przez Podatnika, mieszkańca w czasach Bip to nic zdrożnego,chyba warto być świadomym na co też wydaje się miejską kasę.

         A tak na marginesie szeregowemu pracownikowi mówi się: podwyżka - brak kasy, premia - brak kasy, bony na święta - brak kasy.... kapitan statku powinien iść ramię w ramię z załogą..
         • aloes69 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 10.12.18, 15:14
          Zarządzanie to sztuka osiągania zamierzonego celu poprzez organizowanie i i korzystanie z pracy innych ludzi.
          Słowem kluczem jest wyraz "sztuka" :)
          Ergo Twoja ocena tego co robią Vice mogłoby sugerować, że wiedzą czym jest zarządzanie ;)
          A co do kapitanów to takich, których opisywał Karol Olgierd Borchardt już nie znajdziesz, bo czasy, ludzie się pozmieniali, a i nasze wartości szlag po drodze trafił .....
          • lewica_os Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 10.12.18, 19:24
           On Wie co to PR! Zarządzanie gorzej mu wychodzi.
           • aloes69 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 11.12.18, 05:44
            Żeby to uczciwie ocenić musiałbyś mieć doświadczenie w PR lub zarządzaniu i dla niego pracować......
       • fifik_rsl Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 11.12.18, 21:49
        Ja się tylko zawsze zastanawiam nad jednym:
        Szef zarabia 155 tyś rocznie, jego zastępca dwa razy tyle, czyli mam rozumieć że zastępca pracuje dwa razy intensywniej czy wydajniej?
        Natomiast najlepiej opłacany urzędnik zarabia więcej od swojego szefa i ponad dwa razy więcej niż szef wszystkich szefów w mieście.... miasto absurdów?
        Na pytanie skąd wziąłem dane, odpowiadam z Oświadczeń Majątkowych za 2017 rok :)
        • lewica_os Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 11.12.18, 23:49
         W sumie to pracuje dwa razy tyle, bo szef ciągle na L4. Zadziwiające było ozdrowienie na czas kampanii!
         Swoją droga wyborcy wybrali Grażynę Dziedzic a rządzi kto inny, cyrk :)
   • aloes69 Sprostowanie 15.12.18, 21:01
    W ferworze pisania o śmieciach zamieściłam takie zdanie „Ona wszystko może w tym układzie sił i za nic nie ponosi odpowiedzialności„. Oczywiście miałam na myśli Radę Miasta.
    I wiecie tak po ludzku się wkurzyłam.
    No bo ktoś uchwala przykładowo złe prawo w gminie, albo blokuje uchwały, dąży do rozwalenia budżetu, co spowoduje zagrożenie wywiązania się z zobowiązań lub narazi na odszkodowania, czy narzuca rozwiązania zmierzające do paraliżu działalność i co?
    Oberwać ma tylko Prezydent i ludzie podejmujący decyzje, nerwy stracić pracownicy, a straty ponieść mieszkańcy?
    No i okazuje się, że jednak ustawodawca jest racjonalny, bo uznał, że radni zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2004r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów jako osoby publiczne uczestniczące w podejmowaniu uchwały zawierającej polecenie lub upoważnienie do popełnienia czynu naruszającego dyscyplinę finansów publicznych w przypadku niezgłoszenia sprzeciwu do tej uchwały odpowiadają na zasadach określonych w art. 19 ust. 3 ustawy.
    Przepraszam mój błąd, bo wystarczyło poszperać ......

    • lewica_os Re: Sprostowanie 16.12.18, 14:17
     Tak o tych stawkach się czyta teraz, to w Nowym Targu podnoszą stawkę z 8 do 13, Łódź z 7 do 14 jeszcze w jakimś innym mieście z 5 na 8... oczywiście wszędzie powody jakby ktoś naszego vice cytował.
     Pierwsze co się rzuca w oczy to kwota! U nas chcieli pójść z 14 na 21!!!! 21,50 dokładnie!!! Czyli zakładając, że za śmieci w Rudzie Śląskiej z 135 tys mieszkańców płaci jakies 115 tys. miesięcznie jest to kwota 1,6 mln zł, rocznie ponad 19 mln zł! Gdyby stawka przeszła byloby to miesięcznie ok 2,4 mln zl a rocznie 10 mln. zl więcej niż obecnie!!!!!
     Kosmos, jakbyśmy byli jedynym miastem w promieniu 100 km!
     Moje odczucie takie, radni dobrze zrobili a proponowanymi cenami zainteresować może jakiś organ kontrolny. Bo skąd u nas takie różnice?!
     • aloes69 Re: Sprostowanie 16.12.18, 18:31
      Piszesz oczywiście o odpadach segregowanych ?

      uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/nowe-stawki-oplat-za-odbior-smieci-dlaczego-sie-zmieniaja-i-kto-jest-za-to-odpowiedzialny-id24361/2018/11/15/
      podhale24.pl/aktualnosci/artykul/60793/Od_stycznia_duza_podwyzka_cen_za_smieci_quotTa_stawka_ratujemy_nasz_budzetquot.html
      Przepraszam mam zwyczaj sprawdzania wszystkiego, ale tego hipotetycznego trzeciego miasta się nie dało ;)

      No więc powtórzę, co stało na przeszkodzie by radni zastanowili się nad inną stawką akceptowalną dla ludzi, a nie pogrążającą budżetu albo chociaż spróbowali zastanowić się nad sensownym rozwiązaniem tematu?
      Jak u nas startuje do przetargu jedna firma to jak myślisz dadzą cenę na miarę naszych oczekiwań, czy raczej swoją?
      A czy mieszkańcy są zainteresowani jakąkolwiek formą kontroli siebie i tego co robi firma?
      Znakowanie worków to był niezły pomysł, ale na barykady obrony przed tym pomysłem jak dobrze pamiętam wskoczyło parę osób (przy okazji warto przeczytać negatywne komentarze tych, którzy mieli wątpliwą i kosztowną "przyjemność" skorzystać z usług "prawnych" jednej z nich, po tym jak się wypromowała w mediach).
      • lewica_os Re: Sprostowanie 16.12.18, 21:38
       Oczywiście, że o segregowanych, o niesegregowanych nawet nie wspominam, w tych miastach niesegregowane są w cenie naszych segregowanych - chore!!!
       No i wracamy do tematu przetargu.
       Swego czasu m.st. Wawa zrobiło przetarg o którym głośno było w tvn, dotyczyło odbioru śmieci, ogłaszając przetarg miasto postawiło wśród wymagań m.in posiadanie określonej liczby pojazdów które miały spełniać norme euro6, traf chciał że tylko jedna "właściwa" firma ów pojazdy posiadała.....
       Podobnie przetarg pisany jest u nas, nie po to dogadywały się dwie spółki by teraz przegrać przetarg. Bo jak przegrają to zwolnią pracowników, pewnie rudzian.
       A miasto, z tego co pamiętam było szczęśliwe, że tak się firmy dogadaly i zaczął się robić nasz wspaniały układ. Zresztą tych układów coraz więcej.....
      • hepik1 Re: Sprostowanie 16.12.18, 21:55
       Nie da sie porównywać cen w poszczególnych miastach jeden do jednego.Zakres tego co się oferuje w cenie mocno się rózni.Na FB kilka ciekawych dyskusji.R.Wypiór wrzucił grafikę z porównaniem z miastami ościennymi i sa podobne.Pytanie czy u nas tak rozbudowana oferta jest potrzebna a na pewno w ten sposób firma sobie zyczy więcej.Przede wszystkim chodzi o darmowy raz w roku wywóz gruzu czy 4 krotne wywożenie gabarytów.Bo ile razy pojedyńczy mieszkaniec z tego korzysta?Dwa,trzy razy w życiu?Z wymiany opinii z K.Mejer wynika,że w tym kierunku pójdą ograniczenia a przetarg zostanie powtórzony.Co oczywiście nie spowoduje,że do przetargu zgłosi sie ktokolwiek inny.Ale zapewne coś się tam da urwać.
       • aloes69 Re: Sprostowanie 16.12.18, 22:32
        Lewica podobno nie ma fb ;), a ja nie znam się tak świetnie na śmieciach i innych rzeczach jak K.M.
        Pan radny Wypiór naprawdę przygotował grafiki pod dyskusje? No szacun....................

        P.S. A ile dzisiaj kosztuje ta konkretna usługa, o która ma być jakoby pomniejszony przetarg ? ;)
        • lewica_os Re: Sprostowanie 17.12.18, 00:01
         Ceny w innych miastach takie mniej wiecej jak u nas 21,50 za segregowane raczej nie występuje. Bylibyśmy wyjątkiem, zieloną wyspą!!!!
         Niech vice zrobi przetarg bardziej otwarty a i cena pójdzie w dół, takie proste zasady rynkowe.
        • mietlorz707 Re: Sprostowanie 17.12.18, 04:07
         Grafika ta wygląda tak:
         scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/48252695_1937671879649679_2351880643400433664_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_ht=scontent-frt3-2.xx&oh=563d14d4fe6a539077e7812d09f8caeb&oe=5C9F84CA
         Szacun za fotę kartki. ;)
         • lewica_os Re: Sprostowanie 17.12.18, 10:14
          No cóż jako mieszkaniec Rudy Śląskiej w ostatnich 10 latach nie skorzystałem z żadnego z gratisów :) sprzęt elektro odbierają w sklepie, gdzie kupuję nowy sprzęt. Worek na gruz zostawić, bo może być przydatny. Reszta niepotrzebne mydlenie oczu.
          Dla mnie te stawki, które zaproponowano to efekt kolesiostwa, układu.
          • aloes69 Re: Sprostowanie 17.12.18, 18:39
           No i jak zawsze gdy kończy się argumentacja merytoryczna, a szukać i czytać za bardzo się nie chce to statystyczny Polak napręża muskuły i idzie w spiskową, pomówieniową teorię dziejów mając nadzieję, że coś tam, ktoś tam, kiedyś tam ….niczym guma do żucia oblepi adwersarza, by potem móc wygłosić - wiesz, tam chyba gdzieś, coś czytałem ;(
           A ja uważam, że możemy zrezygnować ot tak sobie z wywozu gruzu, czy rzeczy wielkogabarytowych, bo ja w ciągu dnia obserwuję w różnych miejscach jak ludzi podchodzą do kwestii odpadów i nie patrzę egoistycznie na to, co tylko mnie dotyczy, ale na problem całościowo. Na osiedlach statystycznie raz w tygodniu ktoś się przeprowadza, remontuje, mebluje. Na palcach jednej ręki można policzyć ilu zamawia dla siebie transport, za to na pęczki tych co wywalają szafy, telewizory, łóżka pod śmietnikiem i tak piętrzy się sterta. Odbiór na wysypisku opon jest darmowy ale łatwiej wywieść do lasu, czy upchnąć komuś w niezamkniętym śmietniku. Co do żużla to miałam możliwość obserwacji dwóch pożarów śmietników wywołanych bezmyślnością wrzucających. Spalone pojemniki trzeba uzupełnić to kosztują, a kto płaci ? Mieszkańcy ? I co z tego, że część ludzi dzielnie segreguje oni są inteligentni, a reszta? I co ma miasto zrobić, bo z jednej strony mieszkańcy chcą mieć czysto, a z drugiej nie chcą w tym pomóc, a zadanie do wykonania jest obowiązkowe ......

           P.S. W sumie dobrze, że radny podjął dyskusje, pozyskał dane i jest punkt zaczepienia :)
           • aloes69 Re: Sprostowanie 17.12.18, 18:41
            Miało być "nie możemy"w drugim zdaniu .Przepraszam
           • lewica_os Re: Sprostowanie 17.12.18, 21:17
            Jestem wiecej niż przekonany, że próba uchwalenia najwyższych stawek w Polsce jest wynikiem jakiegoś układu, sitwy.... inaczej się tego wytłumaczyć nie da.
            • hepik1 Re: Sprostowanie 18.12.18, 16:21
             > próba uchwalenia najwyższych stawek w Polsce

             Pierdoły piszesz.Wszystkie samorządy w PL stoja przed faktem podwyższenia opłat.I wszędzie to oscyluje w granicach 80 %.
             • lewica_os Re: Sprostowanie 18.12.18, 21:30
              Pierdoły zazwyczaj Ty piszesz!
              Owszem podwyżki rzecz normalna, konieczna, ale w skali roku podwyzka dająca ponad 10 mln (z ok. 19 mln na ok. 29 mln) zł to zwykły skok na kasę!
           • mietlorz707 Re: Sprostowanie 17.12.18, 23:01
            Płacić za wywóz gruzu i "gabarytów", mówicie?
            Co dla miasta będzie tańsze? Umożliwienie mieszkańcom nieodpłatnego odbioru gruzu, czy sprzątanie dzikich wysypisk? Z meblami, AGD i RTV jest trochę inaczej, bo wystawione przed dom zawsze znikną. Kwestia tylko tego czy potem w chłodniejsze dni nie będziemy wdychać tych mebli...

            PS.
            Czy nie jest przypadkiem tak, każdy radny otrzymał kartkę z porównaniem? ;)
            • hepik1 Re: Sprostowanie 18.12.18, 16:06
             >Czy nie jest przypadkiem tak, każdy radny otrzymał kartkę z porównaniem?

             Nie wiem czy dobrze rozumiem.Nie ma żadnej analizy kosztów z rozbiciem kosztów na szczegóły dla UM.Jest cena końcowa.

             Gabaryty wystawiasz raz na kwartał?Ja ostatnio wystawiłem ze 3 lata temu.Co 3 miesiące kombinuje,że jesli za "darmo" (albo i tak za to płacę)co by tu wystawić i nie znajduję.
             Niedawno(2 lata temu?) wywożona dwa razy w roku,dzisiaj 4 razy.

             Gruz... w ofercie jest wywóz odpadków poremontowych ale w nawiasie jest ten gruz.I faktycznie kontener ci podstawią ale tam nie możesz wrzucić tego co ci zostanie po remoncie.W kontenerze ma być czysty gruz.Jeśli tam bedzie ,nie wiem,styropian,papa,jakies inne odpadki,które powstają przy remoncie,to cie obciążą normalna opłatą pobieraną przy wywozie odpadów zmieszanych liczonych od całego kontenera.(miałem remont,pan z Tonsmajera przyjechał przed wywozem i kontrolował zawartość kontenera)
             To jesli ja raz na 25 lat robię remont,to ja wolę zapłacić raz za siebie,niż za sam fakt,że co rok mogę sobie wywieź gruz a płacić co miesiąc,nawet jeśli by to miało byc 50 gr.
             • aloes69 Re: Sprostowanie 18.12.18, 17:44
              Zgadzam się z Mietlorzem, Hepik wszystko odmieniasz przez ja ;) Na dużych osiedlach jest dużo ludzi nie sądzę, by synchronizowali ze sobą remonty i wymianę mebli. I wracam do pytania ile nas te usługi z których chcemy zrezygnować kosztują w stosunku do całości? I co w zamian, bo Mielorz ma racje, że zacznie się dzikie wywalanie gdzie się da i miasto tak czy inaczej za to zapłaci.

              P.S.
              No dobra dostał gotowca ale zaczął o tym dyskutować, a reszta radnych co? Jakieś pomysły, przemyślenia, poszukiwanie rozwiązania problemów ?
              • mietlorz707 Re: Sprostowanie 18.12.18, 20:40
               Hepik chyba nie w temacie, bo nawet nie zauważył, że prócz kontenerów są bigbagi. ;)
               Blok można w jakimś stopniu porównać do ulicy przy której stoi kilkadziesiąt domów - w dniu odbioru "gabarytów" zawsze przy co najmniej jednym stoją meble, i wszystko zgodnie ze statystyką. ;)

               PS.
               Dyskutuje, bo istnieje. Reszty nie ma na fejsie, czyli nie istnieją. Skoro nie istnieją, to jak mają dyskutować? ;)
               • hepik1 Re: Sprostowanie 19.12.18, 06:06
                Przy okazji big bagów wpadłem na genialny pomysł.
                www.worek-kontener.pl/index.php/cennik/

                Kontener 7 m3 -stawiam na posesji.Wrzucam tam śmieci zmieszane,wywoże raz w roku i płacę 550 pln.
                Jeśli teraz płacę bez segregacji za 6 osób -120 miesięcznie to jestem prawie 1000pln do przodu.
                A jak go wywiozę dwa razy w roku to i tak mam ze 400 pln w kieszeni.
                Dla blokowiczów podstawiamy big bagi(150 pln)tez wyjdą na swoje.
                Uwaga!
                Kalkulacja przeprowadzona wg starych stawek i bez kalkulatora,tak pi razy oko.
                Jest wcześnie rano,jeszcze nie wypiłem kawy czyli możliwe,że gdzieś tkwi błąd systemowy w wycenie i moim genialnym planie jak zaoszczędzic na śmieciach ;)
                • hepik1 Re: Sprostowanie 19.12.18, 10:21
                 Albo prościej.
                 Mamy ta sama firmę.Za big bag o pojemności 1 m3 czyli 10.000 litrów ze zmieszanymi smieciami płace 149 pln.
                 A miastu przy 6 osobach w domostwie ,zakładając ,że nie segreguję płacę 6x29 pln=174 pln za dwa kubły po 240 l wywozone dwa razy w miesiacu czyli za 960 l -174 pln.

                 Reasumujac

                 -za 10.000 l -149 pln -gdyby mozna to było robic na własna rękę
                 za 960 l-174 pln gdy wywozi miasto.
                 Albo ja sie myle albo to normalne nie jest.
              • fifik_rsl Re: Sprostowanie 19.12.18, 00:17
               Nie jestem radnym, ale powiem Ci jak odpowie 80% Rudzian...

               - Nie będę płacił więcej
               - Nikt nie będzie mnie kontrolował co wyrzucam do śmieci
               - Nikt nie będzie budował spalarni która mnie otruje
               - resztę mam w dooopie

               dziękuję dobranoc
              • hepik1 Re: Sprostowanie 19.12.18, 05:34
               Ok.To zróbmy tak-w blokach 10 pietrowych wywóz gabarytów 12 razy w roku,w blokach 4 pietrowych ale z kilkoma klatkami schodowymi 6 razy w roku a tymi z jedną 4 razy ,w zabudowie jednorodzinnej góra 2 razy.
               • aloes69 Re: Sprostowanie 19.12.18, 17:28
                Zacny pomysł, jak odpowiednio długo potrzymasz w kontenerze te odpady biodegradowalne to nawet wywozić nie będzie trzeba, tylko te ziemię rozsypiesz po ogródku ;)
                • mietlorz707 Re: Sprostowanie 19.12.18, 18:29
                 aloes69 napisał(a):

                 > rozsypiesz po ogródku ;)

                 Kontener jest raczej szczelny, więc część rozsypie, a część rozleje. ;)
                • hepik1 Re: Sprostowanie 20.12.18, 09:03
                 No i widać,żeś dziołcha z bloków.Zamawiam co roku 5 ton ekogroszku.Przywożą na paletach,po 40 worków na palecie.Wongiel idzie z dymem(taka przenosnia bo u mnie sie z komina nie kopci w widzialny sposób) a palety zostają.Z 5 palet i pół kila gwoździ buduję kompostownik i tam wciepuja moje odpady biodegradowalne.Po roku albo dwóch mam kilkadziesiąt kg kompostu,na którym truskawki albo inne marchewki rosna jak głupie a ja nie wydaję na zakup Azofoski ;)
                 • aloes69 Re: Sprostowanie 20.12.18, 19:27
                  No arystokracja z chałupy się ozwała ;) Jak się robi kompostownik wiem, bo mam ziemskie włości ;) A przy okazji odpadów to tak sobie dzisiaj policzyłam i u mnie stoją dwa pojemniki na plastik , jeden na gabaryt większy i jeden na reglamentowany, pojemnik na papier i 6 na zmieszane. Biodegradowalnych nie ma. Czyli jak uzbierałam z pełnym poświęceniem wszystko to co mogłoby iść w kompost to sobie co najwyżej mogłam na balkonie go założyć. Dodatkowo jak ludziska nie gniotą plastików to zamiast jednego wywozu maja i po cztery, a jak mają pojemników za mało to na potęgę mieszają. Jaki naród takie śmieci......
                  • hepik1 Re: Sprostowanie 20.12.18, 20:51
                   >Jaki naród takie śmieci...
                   Liczbe kropek ograniczyłem do trzech.Ale tu pełna zgoda.Niymce w 2003 wprowadzili kaucję ćwierć euro za plastikową flaszkę i każdy Niymiec z flaszką w zębach(albo reklamówce) grzecznie wedruje do swojego Lidla,Aldika albo innego Netto czy Penny i pojedyńczo,cierpliwie tą każda flaszkę wrzuca do automatu.W zamian mu się drukuje paragon z kilkoma euro ,który realizuje w kasie sklepu.A durny Polak wypieprza taka samą flaszkę do kosza,worka,kubła albo do lasu i dyskutuje na forum czy FB jak rozwiązać plastikowy problem ;)
                   • jozefosmenda Re: Sprostowanie 21.12.18, 10:18
                    Brawo Hepik!
                    Jeszcze bym dodał, że ten "durny Polak" zablokował budowę spalarni w Rudzie Ślaskiej a dzisiaj dalej wymądrza się, że śmieci za drogie są!Byłem na Zachodzie w kilku spalarniach ale "u nas " się nie da!
                   • aloes69 Re: Sprostowanie 22.12.18, 18:53
                    Bo oni są cywilizowani, a my nie :(
                    Ilość kropek zawsze jest odpowiednikiem wyrazu lub uczucia, a wyraz "no" na początku to stylizacja na........... dopowiedzcie sobie sami ;) Taka maniera pisania, wymyślona na potrzeby forum, ale potem jakoś tak wpisała się we mnie. To tak tytułem wyjaśnienia.

                    P.S. Przy liczeniu pojemników pominęłam jeden na szkło. Ciekawe czy jak uruchomią w Gliwicach ten zakład recyklingu szkła ( widać, że już kończą) budowanego przez Remondis sp z o.o. z funduszy unijnych to nie będą mieli oni atrakcyjniejszej oferty dla swoich odbiorców. Chyba udziałowcem tej spółki jest gmina Gliwice ?
  • lewica_os Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 11.12.18, 19:22
   Brawo radni!!! Jednak 50% podwyżka to przegięcie. A władza naszego miasta pokazała gdzie ma mieszkańców......
   Zachowanie władzy przypomina osiedlowego cwaniaczka, dobrze wiedzieli jakie podwyżki będą, mogli szczerze sprawę postawić przed wyborami!
   Oczywiście teraz vice na fb pisze, że zabrakło odwagi radnym, szkoda że w trakcie wyborów zabrakło odwagi by powiedzieć o podwyżkach!
   • aloes69 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 11.12.18, 20:09
    Nie było informacji ? No to proszę, to zaledwie kilka sekund szukania w internecie:
    1. www.rudaslaska.pl/es/ruda-slaska/aktualnosci/2018/01/19/podatki-i-oplaty-w-2018-r/

    2.Kosztowne śmieci - podwyżka opłaty! artykuł z 2017-10-20
    rudaslaska.com.pl/i,kosztowne-smieci---podwyzka-oplaty,100,1302324.html,

    3. Drożej za smieci w Rudzie slaskiej - 20 października 2017
    tvs.pl/informacje/drozej-smieci-ruda-slaska-wprowadza-podwyzke-oplat-wideo/

    4. Za śmieci nawet 4 razy drożej? 17.09.2018
    rudaslaska.com.pl/i,za-smieci-nawet-4-razy-drozej,100,1351670.html,

    We wszystkich wymienionych wyżej artykułach informacja, że system nie wydala i ile musiałaby wzrosnąć opłaty, a ten z września 2018 jest chyba sprzed wyborów prawda ? Mogę szukać dalej, tylko po co ? Zatem napiszę wprost po to by udowodnić , że skłamałeś, wprowadzasz ludzi w błąd, tak jak to zrobili na sesji niektórzy radni. Ignorancja nie zwalnia z odpowiedzialności i nie chodzi mi tu o to, ze radni nie zgodzili się na podwyżki, ich prawo, tak jak ich prawem będzie pozmieniać budżet, chodzi o to, że zrobili to w złym, brzydkim stylu.....
    • aloes69 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 11.12.18, 20:14
     Powtarzam jeszcze raz jeden adres istotnej strony

     rudaslaska.com.pl/i,za-smieci-nawet-4-razy-drozej,100,1351670.html
     • lewica_os Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 11.12.18, 20:44
      Tamte artykuły były, fakt, ale nikt konkretnie stawki nie podawał, a pewnie nie pojawiła się ona nagle. No chyba, że biedny vice znów noce zarywał, tyle głowił się pod przyszła nagrodę czy premię.
      A mnie się nie podoba arogancki styl vice!
      Odebrałem to tak: radni słuchajcie postanowiłem i basta! My wygrani, wy przegrani! A jak nie poprzecie to i tak będzie Wasza wina!!!
      • aloes69 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 11.12.18, 21:13
       No i na koniec zwyciężają osobiste animozje i subiektywne postrzeganie,
       a tu w służbie ludziom na wyżyny trzeba wznieść się Panowie i Panie ;)
    • mietlorz707 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 12.12.18, 01:14
     Aloes, aloes, aloes...
     Więcej się po Tobie spodziewałem. ;)

     ad 1. "Aby system się bilansował, opłata za śmieci segregowane musiałaby wynosić 17 zł. Nie chcieliśmy wprowadzać aż takiej podwyżki, dlatego będziemy dopłacać do gospodarki odpadami ponad 3 mln zł z budżetu miasta"
     ad 2. "Pomimo zmiany władze Rudy Śląskiej będą w dalszym ciągu dopłacać do systemu około 3,5 mln zł, bo żeby miasto wyszło „na zero”, to mieszkańcy musieliby zapłacić aż 17 zł."
     ad 3. "W tym roku miasto musiało dołożyć z budżetu do systemu gospodarki odpadami 7 mln złotych. Po podwyżce stawek władze Rudy Śląskiej będą w dalszym ciągu dopłacać do systemu – około 3,5 mln zł."
     ad 4. "Opłata w tej wysokości ma zostać bez zmian (teoretycznie) tylko dla tych, którzy będą segregować. Za odpady zmieszanie może być nawet 4 razy wyższa (a więc ok 60 zł za osobę). "

     Wskaż proszę artykuł opublikowany, załóżmy - do 3 miesięcy przed wyborami samorządowymi 2018, który choć wspomina o podwyżce opłaty za odpady segregowane o (z grubsza) 50%. Choć jeden artykuł, dowolne medium, nawet nie wymagam by były to "Wiadomości Rudzkie". ;)

     PS.
     Czy temat podwyżki nie został wykorzystany w kampanii wyborczej czy coś przeoczyłem?
     Byłby wręcz idealny do wykorzystania - można by najpierw krzyczeć "nie głosujcie na nią bo opłaty podniesie", a potem samemu podnieść mówiąc że nie było wyjścia. ;)
     • aloes69 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 12.12.18, 15:09
      Szacun, teoretycznie zapędziłeś mnie w pułapkę :)
      Nie znalazłam artykułu dotyczącego Rudy Śląskiej, który kwotowo określałby wysokość planowanej podwyżki przed tymi wyborami. Natomiast w prasie ogólnopolskiej, regionalnej, a także w rudzkich mediach pojawiały się informacje sygnalizujące taką konieczność, opisujące problem i szacujące procentowy wzrost.
      Nie wyobrażam sobie, żeby radni nie interesowali się tym co dotyczy mieszkańców i ignorowali powszechną, dostępną wiedzę w tym temacie.
      Podejmując konkretną uchwałę wytyczają przecież Miastu drogę, a ja wolę prostą, góra z łagodnymi zakrętami, niż prowadzącą donikąd lub z wybojami.
      Zwróciłeś ( słusznie) uwagę na pewne rozbieżności liczbowe i nie tylko w przytoczonych przeze mnie artykułach.
      No cóż zakładam, że niektóre treści nie były autoryzowane, a w części przypadków może nikt nie zadał sobie trudu dokładnego sprawdzenia spójności wyliczeń i przekazu, a może zadziałała presja newsa?
      Sesja mnie rozczarowała, bo nie wierzę, że na komisji radni nie zapoznali się z tematem, przecież może tam przyjść każdy zainteresowany, nie tylko jej członek i że nie podjęto próby negocjacji wysokość stawki (co stało na przeszkodzie żeby rozważyć podniesienie opłaty śmieciowej o akceptowalną dla wszystkich radnych kwotę) czy wytyczenia dalszej drogi postępowania w tej sprawie, a kilka możliwości jest.
      Poniżej przytaczam linki do zaledwie kilku artykułów dokumentujących moje stwierdzenie o wiedzy powszechnej:

      www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/gospodarka-odpadami-podwyzka-oplat-za-smieci,102594.html
      www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/w-rudzie-slaskiej-mieszkancy-dostana-zakodowane-worki-na-smieci/c2cn48v
      www.rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2018/05/30/zmiany-w-zasadach-odbioru-odpadow/
      serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1127585,wzrost-oplaty-smieciowej-w-2018-roku-i-kolejne-podwyzki.html
      P.S.
      - Lewico – Twoje twierdzenie, że Rudzianie nie wiedzieli iż wybierają KM na I Zastępcę Prezydenta jest brakiem wiary w Fb, każdy na Fb to wiedział, a Ci co nie są na Fb ( gdzieś taką herezję przeczytałam) nie istnieją ;)
      Gdyby tylko Fb poszedł do wyborów to ho, ho........

      - Fifiku za wskazane przez ciebie rozbieżności w płacach wiń ustawodawcę.
      • lewica_os Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 12.12.18, 17:46
       Więc, Ja nie istnieję?
       Biedni ci, co za jakiś czas będą musieli się zmierzyć z końcem fb!!!
      • mietlorz707 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 13.12.18, 00:42
       Ale tu nie chodzi o to by zapędzać w pułapkę, nawet teoretycznie.
       Częściowo masz rację, bo o podwyżkach mówi się stale, co rok, od czasu wejścia w życie tej nieszczęsnej "śmieciowej" ustawy.
       Chciałem jedynie zwrócić uwagę, że lewica_os też częściowo ma rację.
       Prosty lud jest jak żaba - wrzucona do wrzątku podobno wyskoczy. ;)
       Gdyby opłata była podnoszona co rok o 2 zeta, lud narzekałby, ale nie byłoby buntu jak teraz i popisowej akcji w Radzie Miasta. Mieszkańcy ponarzekaliby i na tym koniec, bo w sumie tyle mogą zrobić.
       Narracja w mediach była mniej więcej taka: "trzeba by podnieść, ale dopłacamy", aż tu nagle cios znikąd - podwyżka o połowę. A problem jest bardziej skomplikowany niż się większości mieszkańców wydaje.

       Podwyżkami nie da się wymusić segregacji, bo prosty lud od czasów zaborów kombinował jak władze w wuja zrobić i obawiam się że skutkiem może być spadek poziomu segregacji. No bo gdy Polak płaci więcej to Polak wymaga - za takie pieniądze to niech se sami segregują. ;)
       A z innej beczki - lud ma w genach zazdrość i donosicielstwo - może trzeba wykorzystać naturalne predyspozycje, kontrolować segregowanie odpadów i bezlitośnie karać za niezgodność deklaracji ze stanem faktycznym?

       PS.
       Lista herezji głoszonych przez osobnika twierdzącego że ludzie nieobecni na fejsie nie istnieją jest zdecydowanie za długa. ;)
       • aloes69 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 13.12.18, 07:06
        Celne spostrzeżenia. Zwłaszcza te w odniesieniu do mentalności prostego ludu. Dla mnie informacja to sztuka przekazu, za pośrednictwem którego osiąga się zamierzony efekt, a nie instrument do autokreacji, ale teraz wszędzie modny jest tzw. PR, czyli jak dla mnie autokreacja, więc tak to się kręci. Żeby kary mogły stać się instrumentem motywującym do segregowania trzeba by było wypracować skuteczny system identyfikowania dywersantów śmieciowych i przyjąć w miarę sensowną zasadę odpowiedzialności. Nie jest więc tak, że miasto nie chciałaby karać, czy dochodzić od sprawców zapłaty, miasto ma za mało instrumentów by robić to skutecznie na tę chwilę.......
        • jozefosmenda Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 13.12.18, 12:16
         Pretensje za wysokość opłat związanych z odpadami w Rudzie Śląskiej kieruj sobie "suwerenie" do tych co parę lat temu zablokowali budowę spalarni w obrębie EC.Mikołaj! To ONI ponoszą całkowitą odpowiedzialność za tą całą sytuację! A pomyśleć, że miasto nie dosyć, że by miało niskie opłaty "śmieciowe" to jeszcze by na tym zarabiało i miało dodatkowe wpływy do budżetu! Ale to jest tak jak suweren amator pociska fleki np.rozwieszając na moim osiedlu ulotki z kłamliwymi informacjami..... to drugi suweren "poczciwy amator" to kupuje no i teraz tak mamy jak mamy!
         • lewica_os Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 14.12.18, 00:15
          A blokowało - skutecznie Porozumienie dla Rudy Śląskiej, z którego jako radna (skutecznie) startowała Grażyna Dziedzic oraz z ktorego poparciem (również skutecznie) Prezydentem Miasta zostala Grażyna Dziedzic - tak dla przypomnienia.....
          • jozefosmenda Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 14.12.18, 10:08
           Mam lewico_os inną wiedzę w kwestii budowy spalarni i kto kto to blokował.
           Ale jakie ma znaczenie "ta przeszłość" dla nas mieszkańców to dopiero widać dziś.
           Wolałbym mieć w mieście spalarnię odpadów odległą w linii prostej od miejsca mojego wtedy zamieszkania o około 800 metrów aniżeli to "wodne cudo" na Halembie,które niejako "dołuje" budżet miasta na ok.14 mln.zł.rocznie.
           Nie bez znaczenia jest również fakt, że jak prawica w tym kraju dorwała się do władzy to zaczęła wszystko prywatyzować a zaczęła od śmieci ( byłe rudzkie MPO jest również tego przykładem) wg powiedzenia, że na śmieciach też można zarobić!
           I tak w skali kraju problem utylizacji odpadów stał się problemem nr 1 a liczne pożary wysypisk odpadów (ostatni w Żorach,dwa tygodnie temu) są z tym problemem ściśle powiązane.
           • lewica_os Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 14.12.18, 12:31
            Może źle dobrałem słowa bardziej prawidłowo byłoby stwierdzić, że Porozumienie wtedy umiejętnie wykorzystało ten konflikt.
         • jezioraniagara Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 04.02.19, 16:13
          Gratulacje dla tego amatora.
        • mietlorz707 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 14.12.18, 01:17
         Otóż to, powinno się osiągnąć pożądany efekt przy pomocy informacji, a jak jest teraz? Z ostatniej sesji popłynął jasny sygnał - nie będziemy karać bo nie mamy jak. Możliwości kontroli są ograniczone, ale są, choćby przy okazji kontroli spalania w kotłach c.o. Naprawdę nie da się zmienić narracji, ważniejszy jest wizerunek władz jako przyjaznych mieszkańcom? Przyjazne władze prosty lud będzie miał... nie napiszę gdzie.
         Był też, moim zdaniem całkiem sensowny, pomysł ze znakowaniem worków. Upadł?
         • aloes69 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 14.12.18, 06:32
          Nie da się nic zmienić, a przynajmniej ja już nie widzę ani takiej szansy, ani możliwości.
          Wizja przyjaznej władzy mi pasuje ale realia przekazywania w eter informacji ładnie brzmiącej ale nieprzemyślanej i stwarzającej potem szereg różnych kłopotliwych implikacji już nie.
          Przez władzę przyjazną rozumiem kompetentną, konsekwentną i nastawioną na realizacje potrzeb mieszkańców w sposób zrównoważony i sprawiedliwy :)
          Fajny slogan, co nie ? ;)
          Przy znakowaniu worków lud się wzburzył bo nie jest zakodowany na uczciwość i nie ma porządku zapisanego w genach.
          Zresztą historia (nasza też) dowodzi, że dobrze podpuszczony lud nie rozróżnia intencji ludzi wiodących go na barykady (a jest przy tym skrajnie egoistyczny) i potrafi pobiec rączym kłusem za oszustem i wznieść go na piedestał, a po drodze ukamienować tych uczciwych, racjonalnych, którzy próbują go zatrzymać.
          Lud potem może i nieco marudzi ale powtarza ten schemat w nieskończoność :(
          • lewica_os Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 02.02.19, 10:17
           No i poszło,oficjalnie, Ruda Śląska ma najdroższe śmieci w Polsce!!!! Zła ustawa + przyzwyczajenia + totalne olanie mieszkańców + kolesiostwo (tym powinno się CBA zająć, choć teraz mają inne problemy) = najdroższe śmieci w Polsce!!!
           Jako, żem Polak i cwaniak od marca zmienie liczbę mieszkańców z 4 na 2 może 1?! Niech sprawdzają.... powodzenia. Taki będzie efekt tej podwyżki, zobaczycie....
           • jozefosmenda Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 03.02.19, 10:04
            Tak "drogie śmieci" zawdzięczamy grupie oszołomów,którzy 1o lat temu zablokowali budowę spalarni w naszym mieście ( a było na wyciągnięcie palca!). Dzisiaj byśmy już mieli sprawę uporządkowaną przy niskich opłatach i dodatkowo dobrych dochodach miasta na tym przedsięwzięciu!
            • lewica_os Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 03.02.19, 21:33
             Co nie zmienia faktu, że najdroższe śmieci w PL są nieuzasadnione, różnica w przychodach co miesiąc przed i po to 1 mln. zł, wygląda to jak skok na kasę....
             Ćwierkają, że 04.02.2019 g.17 jakieś zgromadzenie przed UM?
             Ps. Dumna PL rodzina model 2+3 za niesegregowane od marca zapłaci 215zł!!!! Chore!!!
            • jezioraniagara Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 04.02.19, 16:12
             I tak i nie.
             Tak bo są to dochody dla miasta.
             Nie bo tracą własciciele mieszkań nieruchomości w promieniu 10 km.
             Jestem za nie.
             Nie ma mechanizmu kontroli takiej spalarni.
             Za 20-30 lat nie będzie tych radnych i tych prezydentów.Pozostanie zużyty smierdziel.
             kontrola jak będzie będzie nieźle opłacana.
             Na papierze wszystko sie będzie zgadzało.Ludzi wykurzy smród z Rudy Śląskiej.
             Ale kogo to obchodzi.
             Najlepszy przykład wysypisko śmieci na składzie dolomitu huty Pokój,500 m od Urzędu Miasta.
             Ktoś dał zezwolenie na składnice złomu.
             Ale nikt tego nie kontroluje.Przywożą smieci z całego Śląska i nie tylko.
             Może Pan by zajął sie tą sprawą?
             • jozefosmenda Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 05.02.19, 10:38
              Ciekawe cz w Wiedniu, Heidelbergu i innych miastach cywilizacji europejskiej właściciele nieruchomości w promieniu 10 km też tak twierdzą? W naszym przypadku, JA mieszkający ok.800 metrów w linii prostej od niedoszłej spalarni byłem za jej budową a CI od co najmniej dwóch kilometrów i więcej+ ,byli przeciw! No i się mamy jak się mamy a potem to władza winna tylko nie my!!!
              • greenrs2 Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 05.02.19, 13:34
               Mimo wszystko nie można porównywać innych miast cywilizacji europejskiej do Rudy Śląskiej czy innego miejsca w Polsce. Polak zawsze miał we krwi kombinatorstwo a brak odpowiedniego nadzoru czy kontroli to też raczej norma niż niechlubny wyjątek. Najświeższy przykład to chociażby ostatnia afera mięsna. W jakim innym kraju cywilizacji europejskiej można bezkarnie i prawie oficjalnie przekręcić licznik w samochodzie czy wyciąć katalizator albo filtr DPF? Bylejakość i prowizorka to nasz znak firmowy. Kto mi zagwarantuje, że w takiej spalarni będzie odpowiedni nadzór całego procesu technologicznego a wszystkie urządzenia będą poddawane kontroli, atestom i będą naprawiane we właściwy a nie prowizoryczny sposób?
               Tym niemniej nie mówię, że jestem zdecydowanie przeciw ;)
               • lewica_os Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 06.02.19, 12:11
                W zasadzie zabawne jest to, że osoby uważające się za "ekologiczne" były wtedy przeciw spalarni. Rozumiem, że uwalniane na wysypisku złe "gazy cieplarniane" w obliczu budowy spalarni okazały się nie takie złe.
                Co do tych filtrów to nikt nie zagwarantuje, ale są organy nadzoru i pewnie by kontrolowano jakość powietrza w okolicy spalarni.
                Jak organy nadzoru (nie) działają widzimy na przykładzie wołowiny, ale przychodzi czas, że wołowina z PL będzie tylko dla obywateli PL, bo nikt inny w UE i na świecie tego nie kupi. Chyba w tym temacie wstajemy z kolan :)
                Dziwi też ochrona obecnych władz, przez byłego radnego. Nikt nie jest bez winy, pytanie czy okoliczne RIPOKi tak drogo tylko z Rudy Śląskiej biorą, czy z innych miast też? Bo stawki w innych miastach póki co odbiegają znacząco od tych rudzkich.
                Reasumując jako polak, kombinator, udam się do zarządcy i zmienię liczbę osób deklarowanych w gospodarstwie domowym. Jak więcej osob tak zrobi, miasto będzie miało problem.
              • jezioraniagara Re: "Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?! 06.02.19, 16:16
               Chyba się Pan nie skupił na argumentach.
               Jeszcze niedawno wielki piec w Nowym Bytomiu był ekologiczny.
               Ktoś pojechał na wakacje do Myczkowców(były ośrodek wypoczynkowy huty Pokój, ktoś załatwił zwolnienie z podatku,ktoś dostał sie na studia) i tak sobie piec hulał i był ekologiczny.
               To samo z zakładami Nikla.Zakład za pieniadze UNI został zbudowany w odleglości 200m od domów .Smród z rozkładających sie odpadów przypomina smród trupa.
               A firma ma projekty ekologiczne zatwierdzone przez UM wszystko sie zgadza.Tylko mieszkańcy Nowego Bytomia nie mogą żyć?
               Smród w gorące dni dochodzi do UM ale urzędnicy mieszkają w Goduli,Halembie,Kłodnicy,Gliwicach Katowicach i udaja ,że nie śmierdzi?
               To samo by było z spalarnią.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka