Dodaj do ulubionych

ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędzie...

09.12.10, 09:41
Witam. Jestem tu nowa i od razu mam pytanie smile nigdzie nie mogę uzyskać informacji, nie wspominając o pl ambasadzie w Grecji, która w ogóle nie raczy odpowiedzieć na maila...
chodzi jak w tytule ślub cywilny PL i GR. Jakie potrzebne są do tego dokumenty? czy muszę mieć paszport czy dowód wystarczy? czy muszę mieć na ślubie tłumacza? jak ze zmianą nazwiska... bo wiem, że Greczynki zostają przy swoim,a ja bym nie chciała tongue_out U kogo muszą być tłumaczone dokumenty? czy może to być każdy przysięgły tłumacz? no i wszystkie informacje dotyczące głównie tego tematu..
jeśli taki już był to proszę o przekierowanie, bo nie dam rady znaleźć wink
pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • lilalo1972 Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 09.12.10, 10:17
      Magdaleno, moj cywilny byl juz jakis czas temu i szczerze to zapomnialo mi sie co i jak trzeba przygotowac. Wiem, ze nasza ambasada w Atenach to jakas atrapa, dlatego zawsze z pytaniami dzwonie do naszego Honorowego Konsulatu w Heraklionie. Zadzwon do Pani Ewy, ktora tam pracuje. To bardzo serdeczna i dobrze poinformowana osoba. Ostatnio sie jej cos radzilam i okazalo sie, ze Pani Ewa miala racje chociaz w KEP'ie nawet mi o tym nie wspomnieli. Telefon: 2810221786.
      • magdalena1302 Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 09.12.10, 10:25
        bardzo dziękuje za info, ale ja niestety jestem teraz w Pl ,a dzwonienie do Grecji jak wiadomo baardzo drogie uncertain/ szkoda, że nie pamiętasz, ale dziękuje za te info smile a wiesz może jak to jest ze zmianą nazwiska? i gdzie tłumaczyłaś dokumenty? ta ambasada to naprawde jakieś nieporozumienie... wink

> Magdaleno, moj cywilny byl juz jakis czas temu i szczerze to zapomnialo mi sie
        > co i jak trzeba przygotowac. Wiem, ze nasza ambasada w Atenach to jakas atrapa,
        > dlatego zawsze z pytaniami dzwonie do naszego Honorowego Konsulatu w Heraklion
        > ie. Zadzwon do Pani Ewy, ktora tam pracuje. To bardzo serdeczna i dobrze poinfo
        > rmowana osoba. Ostatnio sie jej cos radzilam i okazalo sie, ze Pani Ewa miala r
        > acje chociaz w KEP'ie nawet mi o tym nie wspomnieli. Telefon: 2810221786.
        • annielika Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 09.12.10, 10:48
          Napewno bedziesz potrzebowala taki papier stwierdzajacy, ze jestes stanu wolnego. Co do reszty to nie wiem.

Jesli natomiast chodzi o nazwisko, to nie dasz rady go zmienic w Grecji biorac slub. Greczynki tego nie robia, nie dlatego, ze nie chca, tylko takie jest prawo, ze trzeba zostac przy swoim.

Jesli kilka watkow dotyczacych slubu cywilnego, np w tym wypowiedz mamalki forum.gazeta.pl/forum/w,26121,87571263,87589928,Re_Prosze_o_pomoc_i_rade_w_sprawie_slubu_z_Greki.html?wv.x=2
          • annielika slub w grecji 09.12.10, 10:51
            Poza tym to wydaje mi sie, ze to twoj przyszly malzonek powienien sie dopytac jakie dokumenty sa potrzebne w greckim urzedzie, jesli tutaj planujecie slub. Polska ambasada to raczej by cie poinformowala o dokumentach jakie potrzebujesz w Polsce.
            • magdalena1302 Re: slub w grecji 09.12.10, 11:16
              annielika napisała:

> Poza tym to wydaje mi sie, ze to twoj przyszly malzonek powienien sie dopytac j
              > akie dokumenty sa potrzebne w greckim urzedzie, jesli tutaj planujecie slub. Po
              > lska ambasada to raczej by cie poinformowala o dokumentach jakie potrzebujesz w
              > Polsce.

tak wiem, że u nich jest takie prawo, ale słyszałam, że jest możliwość zmiany nazwiska przy wymianie dokumentów w Polsce. Gdy pokaże się akt ślubu.
              mój chłopak jest w wojsku,dlatego ma utrudniony kontakt ze światem wink a poza tym ja wole się tego dowiedzieć i o wszystko wypytać, bo ja to będę musiała załatwić.
              dzięki za link, ide go zbadać wink
              • bachula_gr Re: slub w grecji 09.12.10, 13:50
                > .....ale słyszałam, że jest możliwość zmiany nazwiska przy wymianie dokumentów w Polsce. Gdy pokaże się akt ślubu.

Nie sadze. Dokumenty z jednego kraju zalegalizujesz w drugim ale tresc musi byc zachowana. Stad tak bardzo trzeba uwazac na literowki bo potem nie ma zmiluj a sa problemy.

• annielika Re: slub w grecji 09.12.10, 14:27
                  No mi sie tez tak bachula wydaje. Nie wierze, zeby mi w Polsce wpisali do aktu slubu cos innego, niz to co jest zapisane w akcie greckim.

Ale chyba, ze pani w polskim usc sie odpowie na pytanie "jakie nazwisko? "po mezu" i to wpisze. A uwierzy, bo w Polsce przyjmowanie nazwiska po mezu jest raczej norma, a w greckim akcie nie ma np wzmianki o nazwisku zony po slubie (bo i po co, skoro jest zakaz zmiany), tylko samych dzieci.

... Czy ktos wie, czy cos takiego jak nazwisko kobiety po slubie jest wyszczegolnione na greckim akcie malzenstwa? Moze jest tylko podane nazwisko przyszlych dzieci, a o kobiecie nie ma slowa?
                  • mamalal-ka Re: slub w grecji 09.12.10, 15:00
                    Oczywiście, że w Polsce nikt nie wpisze Ci innego nazwiska tylko to które widnieje
                    na akcie małżeństwa i które zostanie przetłumaczone na polski przez przysięgłego tłumacza.
                    Wiem bo rejestrowałam mój grecki ślub (po 10 latach,hehhehe)
                    Proponuję Ci dołączyć nazwisko męża jako drugi człon, jest taka możliwość, sama tego
                    nie zrobiłam i trochę żałuję ze względu na dzieci, które noszą nazwisko greckie...no chyba ,
                    że ustalicie iż dzieci przyjmą Twoje polskie, też jest taka możliwość. Zapytają Was o to
                    podczas ślubu. Poza tym wogóle się nie stresuj...ślub cywilny w Grecji w niczym nie
                    przypomina polskiego ślubu cywilnego. Jeżeli mam być szczera jest beznadziejny !...poczytaj moje wspomnienia w tym starym wątku. Oczywiście nie chcę Cię zrazić ani zniechęcić
                    ..może teraz po wielu latach coś się zmieniło....no ale to już musiała by potwierdzić
                    jakaś świeżo upieczona mężatka a nie taka weteranka jak ja !
                    • magdalena1302 Re: slub w grecji 09.12.10, 16:07
                      mamalal-ka napisała:

> Oczywiście, że w Polsce nikt nie wpisze Ci innego nazwiska tylko to które widni
                      > eje
                      > na akcie małżeństwa i które zostanie przetłumaczone na polski przez przysięgłeg
                      > o tłumacza.
                      > Wiem bo rejestrowałam mój grecki ślub (po 10 latach,hehhehe)
                      > Proponuję Ci dołączyć nazwisko męża jako drugi człon, jest taka możliwość, sama
                      > tego
                      > nie zrobiłam i trochę żałuję ze względu na dzieci, które noszą nazwisko grecki
                      > e...no chyba ,
                      > że ustalicie iż dzieci przyjmą Twoje polskie, też jest taka możliwość. Zapytają
                      > Was o to
                      > podczas ślubu.
                      > jakaś świeżo upieczona mężatka a nie taka weteranka jak ja !

ja takie info mam od osoby, która tak właśnie zrobiła... kurcze już sama nie wiem.
                      a bardzo bym chciała te swoje nazwisko zmienić.. czyli jeśli ślub odbywa się w Grecji to nie ma na to szans? bo w Polsce to bez problemu, wiadomo smile
                      ja się wcale ślubem nie przejmuje. trudno mi tylko zdobyć jakies informacje i to mnie mega irytuje wink
                    • annielika Re: slub w grecji 09.12.10, 20:52
                      lalka, i tak bez zgloszonego slubu nigdy nie mialas problemow? A jaki wpisywalas stan cywilny do takiego np wniosku o paszport? Bo ja nadal w pol panienka.
                      -
                      Polki w Grecji
                      Mroczne Bajkowo
                      • mamalal-ka Re: slub w grecji 10.12.10, 16:38
                        annielika napisała:

> lalka, i tak bez zgloszonego slubu nigdy nie mialas problemow? A jaki wpisywala
                        > s stan cywilny do takiego np wniosku o paszport? Bo ja nadal w pol panienka.

A wiesz annie że nie pamiętam co wpisałam w 2004 r kiedy skończył mi się paszport.
                        Raczej prawdę ale bez zgłoszenia ślubu. Dopiero w 2007 kiedy wyrabiałam nowy dowód
                        postanowiłam ze względu na moje dzieci zalegalizować w Polsce i ślub i dzieci...aby mogły
                        w każdej chwili przyjąć polskie obywatelstwo...wystarczy je teraz zameldować i gotowe.
                        • annielika Re: slub w grecji 10.12.10, 16:45
                          lalka, ale jak to jest? Obywatelstwo jest automatycznie przekazywane dzieciom, chyba ze zrezygnujesz. Ale jesli mieszkaja za granica, to jak masz je w polsce zameldowac do tego obywat. skoro tam nie mieszkaja? Hm, juz myslalam ze rozumiem, a tu znow nowinkiwink
                          • mamalal-ka Re: slub w grecji 10.12.10, 17:06
                            annielika napisała:

> lalka, ale jak to jest? Obywatelstwo jest automatycznie przekazywane dzieciom,
                            > chyba ze zrezygnujesz. Ale jesli mieszkaja za granica, to jak masz je w polsce
                            > zameldowac do tego obywat. skoro tam nie mieszkaja? Hm, juz myslalam ze rozumie
                            > m, a tu znow nowinkiwink

No właśnie! Też myślałam że skoro ja matka polka to automatycznie dzieci obywatelstwo.
                            A tu owszem ale muszą mieć meldunek...gdziekolwiek u babci, wujka czy sąsiada
                            ale inaczej ani rusz. Tak poinformowała mnie pani w urzędzie 3 lata temu .
                            Mam nadzieję, że to kompetentna osoba.
                        • mamalal-ka Re: slub w grecji 10.12.10, 17:00
                          Dziewczyny od kiedy mam dowód mój paszport pokrył kurz.
                          Wszędzie posługuję się dowodem w urzędach w bankach itp...
                          Owszem, zdarza się, że dowód oglądają jak dziwoląga.. ale już wiem ,
                          że trzeba im z grubej rury, że my w UE od stu lat i że dowód jest
                          dokumentem uznawanym przez wszystkie państwa członkowskie.
                          Widzę jednak poprawę i coraz mniej się krzywią na "dziwoląga",
                          pomalutku im to idzie ale się uczą...ciemne masy jedne !
                  • lilalo1972 Re: slub w grecji 09.12.10, 15:09
                    Poniewaz jestes w Polsce to radze albo zadzwonic albo najlepiej sie przejechac do Min. Spr. Zagranicznych. Potem mozesz sie tez przejsc do Urzedu Stanu Cywilnego. Z tego co pamietam,to urzad stanu cywilnego wydaje zaswiadczenie, ze jestes stanu wolnego. Potem to sobie wszystko ladnie przetlumaczysz - najlepiej w Grecji.

Pilnuj ich tam, bo mojemu ojcu w polskim urzedzie poprzekrecali imiona i jego drugie imie stalo sie pierwszym! A w Grecji wszedzie beda sie ciebie pytac o imie ojca wiec to istotny szczegol!

Co do zmiany nazwiska, to wiem, ze przy slubie bedziesz musiala podac jakie nazwisko beda mialy dzieci. Swojego raczej nie zmienisz i bedzie tylko twoje panienskie. Przy kazdej okazji bedziesz musiala brac zaswiadczenie z KEP, ze jestes mezatka. Mi powiedziano, ze ewentualnie moge zrobic dwuczlonowe nazwisko dopiero kiedy bede sie starac o obywatelstwo greckie. Ile z tego prawdy to ci niedlugo powiem, bo wlasnie sie staram.
                  • bachula_gr Re: slub w grecji 09.12.10, 16:43
                    > > Ale chyba, ze pani w polskim usc sie odpowie na pytanie "jakie nazwisko? "po me
                    > zu" i to wpisze.

Jasne.
                    Przewaly sa z jedna literka w nazwisku a nie z kompletnie innym. Wiem co przeszlam z moim "s" na koncu w zaszdie nie z moim tylko z mezowym.
                    W ogolnym rozrachunku jednak wyszlo na to, ze posiadanie greckiego nazwiska nawet w formie meskiej bedac dama znacznie ulatwia zycie w Grecji, nie mowiac juz o tym, ze moi rodzice mieli niezle wyczucie nadajac mi imiona jakie mi nadali wink
                    • annielika Re: slub w grecji 09.12.10, 18:15
                      hehe no wiesz ja sobie teoretyzuje. Sama nie bralam slubu w grecji miedzy innymi z powodu nazwiska ktore chcialam sobie dodac. Ogolnie slabo to widze, a o dokumenty tutaj w grecji powinno sie dowiadywac, bo oni tacy malo elektroniczni sa delikatnie mowiac.
                      • magdalena1302 Re: slub w grecji 09.12.10, 18:20
                        annielika napisała:

> hehe no wiesz ja sobie teoretyzuje. Sama nie bralam slubu w grecji miedzy innym
                        > i z powodu nazwiska ktore chcialam sobie dodac. Ogolnie slabo to widze, a o dok
                        > umenty tutaj w grecji powinno sie dowiadywac, bo oni tacy malo elektroniczni sa
                        > delikatnie mowiac.

czyli cywilny w grecji nic nie zmieni i wciąż bede miała to samo nazwisko. dopiero ślub kościelny w Polsce zadziała. Jak zarejestruje slub cywilny w Pl to potem nie bede miała problemu z tym,zeby przy kościelnym zmienić na jego? no i właśnie co z tą końcówką -s? czy w Polsce zrozumieją, że tam kobieta nie ma -s?
                        • annielika Re: slub w grecji 09.12.10, 18:39
                          Ja mam z s na koncu, ale np w pracy sami sobie je odcieli. Nie wiem czy koscielny cokolwiek zmieni skoro to cywilny bedziesz juz miala. Koscielny takich rzeczy raczej nie reguluje.
                          • bachula_gr Re: slub w grecji 09.12.10, 19:28
                            annielika napisała:
                            > Ja mam z s na koncu, ale np w pracy sami sobie je odcieli.

U mnie tez gdzie chca to sobie odcinaja, nawet teopretycznie spisujac mnie z dokumentow w ktorych jak byk stoi z "s". Inna rzecz, ze notorycznie w pierwszym odruchu wpisuja mi nazwisko panienskie choc na takowe nie mam ani jednego dokumentu w zadnym jezyku.

Od kilku miesiecy zas mam ubaw bo od lat na karcie VISA mialam wpisane pelne imie i nazwisko i nie bylo atrakcji a przy ostanim odnowieniu nie wiedziec czemu wpisali tylko pierwsza litere imienia i nazwisko wiec jest B. B......s Ilekroc daje karte do placenia to albo patrza na mnie podejrzanie albo sie glowia jak mi tu powiedziec, ze placic mozna tylko swoja wink))) a nie mezowa zakladajac ze jakis Βασιλης mi wypozyczyl swoj plastik.

> Koscielny takich rzeczy raczej nie reguluje.

Nie mozna wziac tylko slubu koscielnego w PL. Albo konkordatowy albo tylko cywilny.
                            • magdalena1302 Re: slub w grecji 09.12.10, 19:58
                              bachula_gr napisała:

> annielika napisała:
                              > Nie mozna wziac tylko slubu koscielnego w PL. Albo konkordatowy albo tylko cywi
                              > lny.
                              cywilny chcę wziąc w Grecji, wtedy pokaże dokumenty w Polsce, więc beda wiedzieli, że jestem mężatką. Więc kościelny jak najbardziej mogę wziąc, czemu nie? hmm smile
                        • bachula_gr Re: slub w grecji 09.12.10, 19:21
                          > no i właśnie co z tą końcówką -s? czy w Polsce zrozumieją, że tam kobieta nie ma -s?

Nie zrozumieja mimo iz Kowalski a Kowalska to rzecz bezdyskusyjna. Obce nazwisko musi byc zapisane IDENTYCZNIE w przypadku pani i pana. Stad w Stanach taka Jessica Kowalski nie jest wyjatkiem a spodniczki nosi wink
                          Trzeba tylko uwazac jak sa tlumaczone greckie szlaczki na lacinskie literki, zeby potem nie bylo rozczarowan. Chodzi mi np o przypilnowanie aby greckie ΜΠ / beeee bylo jako B a nie MP co sie nagminnie zdarza.
        • bachula_gr Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 09.12.10, 16:40
          magdalena1302 napisała:
          > bardzo dziękuje za info, ale ja niestety jestem teraz w Pl ,a dzwonienie do Gre
          > cji jak wiadomo baardzo drogie uncertain/

W porownaniu z pozniejszymi wydatkami na ceremonie i papierkologie w obydwu krajach to minimalny wydatek. Liczyc na to, ze w Grecji zalatwisz cos mailowo to tak jak celowac w szostke w totka. Najlepiej na gebe a ewentualnie na telefon.
          Poza tym trzeba sie dowiadywac na biezaco bo wiele sie zmienia, w papierkach tez. Lepiej zeby telefon wykonal jakis miejscowy, jesli wojak nie moze to chyba ma jakas rodzine, kumatego znajomego etc.

• magdalena1302 Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 09.12.10, 18:23
            bachula_gr napisała:

> W porownaniu z pozniejszymi wydatkami na ceremonie i papierkologie w obydwu kra
            > jach to minimalny wydatek. Liczyc na to, ze w Grecji zalatwisz cos mailowo to t
            > ak jak celowac w szostke w totka. Najlepiej na gebe a ewentualnie na telefon.
            > Poza tym trzeba sie dowiadywac na biezaco bo wiele sie zmienia, w papierkach te
            > z. Lepiej zeby telefon wykonal jakis miejscowy, jesli wojak nie moze to chyba m
            > a jakas rodzine, kumatego znajomego etc.
            >
            aż tak drogo to wsszystko wychodzi? zwykły ślub cywilny?
            • penteli Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 09.12.10, 18:56
              To chyba bardzo indywidualna kwestia, nie tak? Można na sto osób z weselem a można na cztery.
              Zastanawialiście się nad cywilem w Polsce? Mało biegania, przepisy jasne, nazwisko dostaniesz które chcesz i po krzyku. Kilka lat temu było potrzebne (ze strony obcokrajowca) zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego i paszport. I opa smile
              • magdalena1302 Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 09.12.10, 19:01
                penteli napisała:

> To chyba bardzo indywidualna kwestia, nie tak? Można na sto osób z weselem a mo
                > żna na cztery.
                > Zastanawialiście się nad cywilem w Polsce? Mało biegania, przepisy jasne, nazwi
                > sko dostaniesz które chcesz i po krzyku. Kilka lat temu było potrzebne (ze stro
                > ny obcokrajowca) zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńsk
                > iego i paszport. I opa smile

o to chodzi, że mój Tż jest w wojsku, nigdy do ostatniej chwili nie ma pewności czy obiecana przepustka odbędzie się w tych dniach o których była mowa... kurcze pokomplikowało się... no i nie bedzie mogł przylecieć, żeby złożyc dokumenty, a potem znów na ślub. Poza tym ślub ma nam pomóc również w kwestii wojska, bo skończył by je szybciej. a do tego potrzebuje greckiego dokumentu i możliwe, że na ślubie byłby i ktoś z jednostki.
                myślałam, że przy kościelnym będę mogła zmienić, ale mówicie, że raczej to niemożliwe...
                a na jego nazwisku mi bardzo zależało uncertain
                paszport? dowód nie wystarczy?
                  • magdalena1302 Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 09.12.10, 19:19
                    morita11 napisała:

> Co do nazwiska to mni epani w greckim urzedzie powiedziala,ze owszem, w Grecji
                    > po mezu nie dostane ale skoro w pl mozna to mam zglosic slub w pl a [b]pozniej[
                    > /b] zlozyc wniosek o nowe nazwisko. Tak samo powiedziala mi kobieta w ambasadzi
                    > e.

mam zgłosić w Polsce ślub, który odbył się w Grecji? i wtedy wniosek o nowe nazwisko? dobrze zrozumiałam??
                    robiłaś tak? nie ma problemów?
              • bachula_gr Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 09.12.10, 19:32
                penteli napisała:
                > To chyba bardzo indywidualna kwestia, nie tak? Można na sto osób z weselem a mo
                > żna na cztery.

Nie chodzilo mi o wystawnosc slubu/wesela bo kazdy wedle uznania sie weseli ale o to, ze koszty telefonu do Grecji nie sa az takie kosmiczne zeby nie mozna bylo sie dowiedziec ta droga. Bo na email raczej nie ma co liczyc. Tutaj polska ambasada w Atenach przejela greckie praktyki, niestety crying(
            • bebiak Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 12.12.10, 20:33
              magdalena1302 napisała:

> ale kim jesteś? i w jakiej sprawie smile? bo nie wiem o co chodzi wink

smile
              Jak dla mnie to Pani Ewa z Konsulatu w Heraklionie, o której wyżej bardzo ciepło wspomniała Lila_coś - tak jakoś mi wynika z całokształtu niniejszego wątkuwink

OT: mieszkasz już w Atenach? Widziałam, że chcesz się dopisać do Aten a jak czytam to mam wrażenie, że w Polsce jednak rezydujesz - może się mylę stad tak podpytujęsmile
              Pozdrawiam. B.
              • magdalena1302 Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 12.12.10, 22:06
                bebiak napisała:

> Jak dla mnie to Pani Ewa z Konsulatu w Heraklionie, o której wyżej bardzo ciepł
                > o wspomniała Lila_coś - tak jakoś mi wynika z całokształtu niniejszego wątkuwink
                >
                > OT: mieszkasz już w Atenach? Widziałam, że chcesz się dopisać do Aten a jak czy
                > tam to mam wrażenie, że w Polsce jednak rezydujesz - może się mylę stad tak pod
                > pytujęsmile
                > Pozdrawiam. B.

aaaaa a mail został podany??
                ja aktualnie jestem w Polsce, bo w środe mam obrone pracy mgr!!! (stresssss)
                a potem do Aten z powrotem, ale kiedy dokładnie to jeszcze nie wiem, bo muszę parę spraw tu załatwić smile
    • wiweiorex Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 09.12.10, 19:31
      A to jakaś nowość z tym nazwiskiem? To znaczy, że żona zostaje przy swoim? Z tego co wiem, moja siostra ma po mężu <myśli> oczywiście mąż jest -oulos, ona - oulu...
      I pamiętam, że pracowałam u małżeństwa, też się oboje tak samo nazywali...

Kurcze, aż mam obawę, że głupie pytanie zadałam, ale właśnie się poczułam zdrowo zamotana po przeczytaniu tego wątku. Możecie jakoś łopatologicznie?
      • magdalena1302 Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 09.12.10, 20:00
        wiweiorex napisała:

> A to jakaś nowość z tym nazwiskiem? To znaczy, że żona zostaje przy swoim? Z te
        > go co wiem, moja siostra ma po mężu <myśli> oczywiście mąż jest -oulos
        > , ona - oulu...
        > I pamiętam, że pracowałam u małżeństwa, też się oboje tak samo nazywali...
        >
        > Kurcze, aż mam obawę, że głupie pytanie zadałam, ale właśnie się poczułam zdrow
        > o zamotana po przeczytaniu tego wątku. Możecie jakoś łopatologicznie?
        a jaka ja już zamotana jestem... i teraz zupełnie nie wiem jak z tym nazwiskiem i czy po wzieciu cywilnego w grecji moge normalnie wziac koscielny w pl... masakra big_grin
    • bachula_gr Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 10.12.10, 08:35
      Wive, a kiedy Twoja siostra brala slub?

W latach 80-tych wiele sie zmienilo w greckim prawie, m.in dopiero od '82 ceremonie koscielne i cywilne maja taka sama wage, a od '84 slub z cudzoziemcem/-ka nie pozbawia obywatelstwa greckiego ani go nie gwarantuje z automatu. Z| tego co sie dowiedzialam przez znajomego w naszym Dimarchio, mozna wniesc sprawe do sadu o zmiane nazwiska po slubie jesli sie ma wyjatkowo wazne wzgledy na uwadze. Ale jakie to nie wiadomo bo oni o takim przypadku oczywiscie nie slyszeli wink Natomiast powszechne jest uzywanie nazwiska meza w sytuacjach nieformalnych, towarzyskich, skad tez mowi sie np pani Ludmila Kowalskiego (poslubiona Kowalskiemu a majaca w papierach panienskie Kowalska).

Najprosciej chyba wziazc slub za granica i go potem zerejestrowac tutaj, liczac sie z tym, ze z uporem maniaka beda kwestionowac to, ze majac jednakowe z mezem nazwisko jestes jego zoma a nie siostra wink

Magdaleno, skontaktuj sie ze swoim USC (niezaleznie od tego gdzie wezmiecie slub i tak Cie czeka wizyta tamze i poznanie miejscowej Pani_Jadzi_co_to_wie_najlepiej) i dopytaj dokladnie jak to jest z legalizacja slubu cywilnego z Grekiem w Grecji a nazwiskiem zony.
    • koxanaki Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 10.12.10, 12:34
      Do slubu cywilnego potrzebowalam akt urodzenia i zaswiadczenie, zem stanu wolnego. Obydwa dokumenty przetlumaczone na grecki i podbite dla poswiadczenia przez greckiego prawnika. Co maz potrzebowal nie pamietam.
      Tak czy siak lepiej sie dopytac w danym dimarchio, bo co jedna pani urzedniczka to madrzejsza wink
      • magdalena1302 Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 10.12.10, 12:51
        koxanaki napisała:

> Do slubu cywilnego potrzebowalam akt urodzenia i zaswiadczenie, zem stanu wolne
        > go. Obydwa dokumenty przetlumaczone na grecki i podbite dla poswiadczenia przez
        > greckiego prawnika. Co maz potrzebowal nie pamietam.
        > Tak czy siak lepiej sie dopytac w danym dimarchio, bo co jedna pani urzedniczka
        > to madrzejsza wink

oo to tylko to? żadnych paszportów? a skoro już jesteś to jak wygląda zmiana nazwiska? smile
                  • magdalena1302 Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 10.12.10, 14:54
                    annielika napisała:

> Mnie prosza tutaj zawsze o paszport, chociaz wydaje mi sie, ze dowod tez powini
                    > en byc honorowany, skoro to za jego okazaniem mozesz przekraczac granice. No al
                    > e wiesz, jestesmy w Grecji, jak ci grecka pani Jadzia nie zaakceptuje dowodu to
                    > wtedy nie bedzie fajnie.

noo rozumiem wink powiedziałam Tż, że on ma się tego wszystkiego dowiedzieć bo dla mnie to graniczy z cudem smile
                    • morita11 Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 10.12.10, 15:02
                      Jezeli chodzi o dokumenty, ktore uznaje grecka Jadzia to moja nie chciala mi uznac zadnego jak dzieciom imiona zglaszalam. Facet mnie w ogole z biura chcial wyrzucic bo zglaszac dziecko ma Grek suspicious
                      Jak sie rozezlilam i mu powiedzialam, ze dzieci moje i ja je zglaszam a szanowny Grek w tej chwili zarabia na chleb to spuscil z tonu i powiedzial.....bo on musi wpisac numer dokumentu. I jak sie zdziwil jak mu powiedzialam,ze paszport tez swoj numer posiada suspicious
                      grrr na samo wspomnienie o tym gosciu mi slabo uncertain
                    • bachula_gr Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 10.12.10, 15:14
                      > powiedziałam Tż, że on ma się tego wszystkiego dowiedzieć bo dl
                      > a mnie to graniczy z cudem smile

Nie ma lekko a musi byc sparwiedliwie.
                      Ty idziesz do swojego USC (wciaz jest rejonizacja) dowiedziec sie o zaswiadczenie o zdolnosci prawnej do zawarcia malzenstwa, akualny akt urodzenia i kwestie zmiany nazwiska w PL na podstawie aktu malzenstwa z Grecji a wojak do dimarchijo zapytac o reszte ze wskazaniem na polski plastikowy dowod.
                      Nie ma obowiazku posiadania paszportu ale i Anielika ma racje z tym, ze teoretycznie wystarcza dowod ale niekoniecznie w Grecji. Grecy sa tradycjonalistami i czesto jak nie ma paszportu to nie ma cudzoziemca wink
                      • magdalena1302 Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 10.12.10, 15:26
                        bachula_gr napisała:
                        > Nie ma lekko a musi byc sparwiedliwie.
                        > Ty idziesz do swojego USC (wciaz jest rejonizacja) dowiedziec sie o zaswiadczen
                        > ie o zdolnosci prawnej do zawarcia malzenstwa, akualny akt urodzenia i kwestie
                        > zmiany nazwiska w PL na podstawie aktu malzenstwa z Grecji a wojak do dimarchij
                        > o zapytac o reszte ze wskazaniem na polski plastikowy dowod.
                        > Nie ma obowiazku posiadania paszportu ale i Anielika ma racje z tym, ze teorety
                        > cznie wystarcza dowod ale niekoniecznie w Grecji. Grecy sa tradycjonalistami i
                        > czesto jak nie ma paszportu to nie ma cudzoziemca wink

tak, właśnie tak zrobimy. Właśnie rozmawialiśmy i jak dostanie przepustkę to napisze mu czego ma się dowiedzieć i pójdzie big_grin chce info i o dokumentiach i o nazwisku . No nic trzeba czekać smile
          • magdalena1302 Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 10.12.10, 17:29
            koxanaki napisała:

> Tutaj nie przyjmuje sie nazwiska meza. Przyjacolka rejestrujac slub w Polsce po
            > prosila o dodanie nazwiska meza do swojego i ma w dowodzie teraz dwuczlonowe.

wiem, że się nie przyjmuje. słyszałam o takiej możliwości o której piszesz, ale inna osoba mi napisała, że nie mozliwe jest, żeby osoba w urzedzie wpisała cos innego niż jest w dokumencie ślubu (czyli ze starym nazwiskiem).
            a czy po wzieciu ślubu cywilnego w Grecji, potem bede mogła wziąć tylko kościelny w pl? i czy wtedy bede mogła przejąć tylko jego nazwisko? czy to niemożliwe już wtedy jest?
            ja już zgłupiałam z tym wszystkim wink
    • magdalena1302 Re: ślub cywilny Polki z Grekiem w greckim urzędz 13.01.11, 20:08
      dziewczyny znam już odpowiedź co do nazwiska.
      na ślubie w Grecji zostałabym przy np swoim, ale rejestrując ślub w PL pytaliby mnie się czy zostaje przy swoim nazwisku, czy biore męża czy podwójne. pozostaje jeszcze sprawa końcówki -s. bo gdybym nic z tym nie zrobiła miałabym końcówkę w nazwisku jak mężczyźni. jednak jeżeli w moim urzędzie w PL wiedzieliby, że w Grecji sprawa z nazwiskiem wygląda tak i tak albo przyniosłabym papierek z ambasady pl w gr, że kobiety nie mają -s sprawe również by się załatwiło smile potem pozostałaby wymiana dokumentów i gotowe wink nie iwem czy opisałam to tak, że można zrozumieć, ale starałam się wink
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka