Dodaj do ulubionych

Do obejrzenia w telewizji ...

27.08.12, 13:04
Nie wiem w jaki sposób Was poinformować stąd wątek, który można będzie usunąć, aleie o tym wiedziały bo może którąś z Was zainteresuje temat:

Dziś i jutro, o godz. 18:40, w programie 2 TVP audycja z cyklu "Reporter polski". Można się będzie czegoś dowiedzieć o bardzo współczesnej Grecji.

Uwaga: podałam czas polski!
Obserwuj wątek
    • bebiak Re: Do obejrzenia w telewizji ... 01.09.12, 07:44
      We wtorek, na TVP2, o godz. 00:50 (to będzie noc z wtorku na środę) angielski film dokumentalny (2012) pt. "Grecka tragedia".

Z gazety:
      Brytyjscy filmowcy pokazują jak zapaść gospodarcza dotyka konkretnych ludzi. Tłem opowieści są trudne greckie dzieje od I wojny światowej przez dyktaturę pułkowników aż do zwycięstwa demokracji w latach 70-tych.
    • bebiak Do poczytania: wywiad z P_w_Gr :) 05.01.13, 22:48
      Żeby nie mnożyć wątków, stąd tutaj:

w dzisiejszych "Wysokich obcasach" (dodatek do Gazety Wyborczej) całkiem sporych rozmiarów wywiad z Polką w Grecji, Joanną, żoną Adonisa, pt. "Jak sobie radzi Adonis" (Styl życia w kryzysie).
    • bebiak Do obejrzenia zdjęcia z warszawskiego getta:( 13.01.13, 15:59
      Nie wiem czy Was ta tematyka interesuje czy nie, ale może znajdzie się wśród Was ktoś, kto chciałby obejrzeć zdjęcia, a że niektóre zupełnie nieznane stad wrzucam link:

wiadomosci.onet.pl/regionalne/warszawa/wstrzasajace-zdjecia-z-warszawskiego-getta,5387240,0,fotoreportaz-maly.html
      • bebiak Do obejrzenia zdjęcia z dzielnicy żydowskiej 15.01.13, 23:12
        Może to interesujące dla kogoś tak jak dla mnie?
        Dam Wam tu link - zdjęcia piękne:

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/5,114944,13196451,Swiat__ktorego_juz_nie_ma__Warszawska_dzielnica_zydowska.html#BoxSlotIIMT
        A Wielkiej Synagogi na ul. Tłomackie już nie ma: została zburzona w czasie II wojny światowej:
        pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Synagoga_w_Warszawie
        W tym miejscu wybudowano tzw "Błękitny wieżowiec":
        pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99kitny_Wie%C5%BCowiec_w_Warszawie

W ogóle tego świata ze zdjęć dawno już nie ma.
        W głównym hallu "Błękitnego wieżowca" kilka lat temu byłam na interesującej wystawie fotograficznej poświęconej tematyce Żydów w Warszawie.
    • bebiak Niecodzienna wystawa na Skwerze Hoovera 17.01.13, 23:23
      Nie obejrzycie zdjęć - to zrozumiałe: wszak nie macie takich możliwości ale chcę abyście wiedziały, że taka niecodzienna wystawa fotograficzna ma miejsce w naszym mieście:
      cjg.gazeta.pl/CJG_Warszawa/1,104436,13193659,Wyszli_z_domu_i_nigdy_nie_wrocili__Zobacz_ich_pokoje.html
        • bebiak Re: Zdjęcia codziennego życia polskcih Żydów 18.02.13, 21:07
          A nie bardzo umiem Ci powiedzieć: podobnie jak co do innych moich zainteresowań, w tym tego najpoważniejszegowink
          Zasadniczo ciekawa jestem innych kultur, a że u nas w Polsce miejsc związanych z życiem Żydów całe mnóstwo, a że mnóstwo tych miejsc nakłada się na moje inne zainteresowania (cmentarz --> kirkuty, kościoły --> domy modlitwy --> synagogi), a że czasem festiwale jakieś czy inne uroczystości w ilości większej niż pozostałych kultur - to może to tak się wyróżnia właśnie?
          I co tu dużo mówić: biedny to naród...
          I co tu dużo mówić: Izrael taki piękny!
          Ze 2 tygodnie temu nabyłam kolejną książkę w temacie: "Judaica" - cudeńko! Ze 340 fotografii, w tym opisy zwyczajów, o, tę:
          www.dwpwn.pl/produkty/212/judaica-nowy-wymiar
          Przepiękna!
          A ja godzinami mogę przyglądać się symbolom, odczytywać ich znaczenie z macew.. pasjonujące i piękne to!
          Muzykę również lubię, kuchnia smakuje mi jednak mniej, choć czasem lubię podjeśćsmile
              • bebiak Re: Zdjęcia codziennego życia polskcih Żydów 19.02.13, 13:09
                Mówisz o Synagodze Wielkiej przy ul. Tłomackie?
                www.sztetl.org.pl/pl/article/warszawa/11,synagogi-domy-modlitwy-i-inne/3517,wielka-synagoga-ul-tlomackie-4-/
                Tak, prawda - piękna!
                Nie został po niej nawet fragment.
                W tym miejscu wniesiono jeden z pierwszych takich nowoczesnych budynków w Warszawie - tzw Błękitny Wieżowiec:
                pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99kitny_Wie%C5%BCowiec_w_Warszawie
                Dziś, przy obecnych naszych drapaczach chmur, nowoczesny to on już wcale nie jest ale kiedy go wzniesiono wyróżniał się w mieście.

Kilka lat temu byłam w Błękitnym Wieżowcu (na jego dziedzińcu) na wernisażu wystawy fotograficznej związanej ze środowiskiem żydowskim i jak rzadko które to właśnie miejsce było dla tej wystawy odpowiednie.
                Muszę któregoś dnia podejść i zobaczyć czy tam może wmurowana jest jakaś tablica pamiątkowa (w nawiązaniu do Synagogi Wielkiej) - tego doprawdy nie wiem.

Obecnie mamy w Warszawie jedną Synagogę (tzw Synagoga Nożyków):
                pl.wikipedia.org/wiki/Synagoga_im._Ma%C5%82%C5%BConk%C3%B3w_No%C5%BCyk%C3%B3w_w_Warszawie
                Kiedyś popadała w ruinę, dziś odrestaurowana (z zewnątrz śliczna). Prawdę powiedziawszy nie zachwyca mnie wewnątrz, ale w ogóle synagogi są takie specyficzne i zupełnie różne od naszych kościołów (te też nie wszystkie mi się podobają - nie kocham baroku, nadmiernych złoceń, nie kocham przepychu itp) czy urokliwych malutkich kościółków w Grecji.
                • bebiak Re: Zdjęcia codziennego życia polskcih Żydów 20.02.13, 00:33
                  bebiak napisała:

> Kilka lat temu byłam w Błękitnym Wieżowcu (na jego dziedzińcu) na wernisażu wy
                  > stawy fotograficznej związanej ze środowiskiem żydowskim i jak rzadko które t
                  > o właśnie miejsce było dla tej wystawy odpowiednie.

Aż musiałam sobie sprawdzić co i kiedy to było w związku z tą wystawą i znalazłam (wszak ja zawsze zdjęcia robię, bo pamięć zawodzi a zdjęcia ją przywracają):
                  działo się w maju 2008 roku i była to wystawa fotograficzna poświęcona prof. Mojżeszowi Schorrowi, ostatniemu Rabinowi Wielkiej Synagogi.
                  Wrzucam tu moją fotke z wernisażu: brali w nim udział m.in. nasza Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich (do dziś urzędujący, bardzo sympatyczny człowiek, znany mi z widzenia z obchodów żydowskiego święta Chanuka oraz z wizyt w Synagodze)

http://img577.imageshack.us/img577/8439/aimg4186.jpg

• bebiak Re: Zdjęcia codziennego życia.. - do Kasi 13.05.13, 22:42
                mamalal-ka napisała:

> Mnie zachwyciła ta warszawska synagoga wysadzona przez niemców!
                > Oj przydałoby się teraz takie cudeńko w Wawie wink

Kasiu, wiem, że to nie to samo ale sama zobacz: mówisz i masz!!!!

warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,13896810,Wielka_Synagoga_wraca_do_centrum__Stanie_przy_pl_.html
                • bebiak Re: Zdjęcia codziennego życia.. - do Kasi 31.07.13, 21:54
                  mamalal-ka napisała:

> > Mnie zachwyciła ta warszawska synagoga wysadzona przez niemców!
                  > > Oj przydałoby się teraz takie cudeńko w Wawie wink

Z 10 dni temu zmierzając w niedzielę na Umschlagplatz skąd szedł Marsz pamięci w 71 rocznicę rozpoczęcia wywózki Żydów do Treblinki - zatrzymałam się w Al. Solidarności, żeby obejrzeć makietę Wielkiej Synagogi.
                  Stoi już od kilku tygodni a ja wciąż jakoś albo obok albo bez czasu i w końcu bym jej nie obejrzała, bo jak wynika z powyższego artykułu stać będzie tylko do końca wakacji.
                  Obejrzałam i sfotografowałam, bo wiem, że większość z Was w Warszawie jej nie obejrzy no to może chociaż na zdjęciach ode mnie?

http://img836.imageshack.us/img836/9459/j7f4.jpg

http://img541.imageshack.us/img541/188/7h1r.jpg
    • bebiak 70-ta rocznica powstania w getcie 19.04.13, 14:28
      Celebrujemy od kilku dni przypadającą dziś 70-tą rocznicę powstania w getcie. Z okazji tej rocznicy w mieście sporo się dzieje: spotkania, w tym przy miejscach pamięci, których tutaj sporo, koncerty, odczyty, wystawy, odsłonięcia tablic i tym podobne. Jako zainteresowana tą tematyką ubolewam bardzo nad tym, że aktualnie jestem niezmiernie zapracowana i nie mogę nawet wieczorami w tych celebracjach uczestniczyć - mogę jedynie duchowo i poprzez czytanie tak w prasie jak i internecie wszelakich reportaży, publikacji, artykułów.

Dziś stanęłam rano (specjalnie wcześniej wyszłam z domu) na dłużej przy pomniku upamiętniającym wyjście z getta, który robi na mnie zawsze wielkie wrażenie (znajduje się tuż obok mojego miejsca pracy) - wokół pomnika złożone wczoraj wieńce, w tym od Ambasady Niemiec, USA i Izraela oraz naszych ministerstw.
      Chwilę postałam w ciszy i spokoju, podumałam o tych tysiącach, którzy wówczas zginęli.
      Wieczorem zamieszczę Wam tu może jakieś poranne zdjęcie a tymczasem linki wynalezione dziś w internecie - w temacie oczywiście:

warszawa.gazeta.pl/warszawa/56,34862,12167826,Tu_bylo_getto__Tak_dzis_wygladaja_te_same_miejsca.html#TRNajCzytSST
      ksiazki.wp.pl/gid,15506420,page,1,tytul,Walczyli-do-samego-konca-13-ksiazek-na-temat-powstania-w-warszawskim-getcie,galeria.html?ticaid=110703
      • bebiak Re: 70-ta rocznica powstania w getcie 19.04.13, 23:10
        A tu obiecane zdjęcia, które zrobiłam rano na ul. Prostej przy pomniku upamiętniającym wyjście z warszawskiego getta.
        To co wyżej napisałam Wam trochę nieskładnie (tak czytam teraz na spokojnie) ale wybaczcie: śpieszyłam się i tak w przerwie pomiędzy klientami skrobnęłam - da się zrozumieć!!!

http://img839.imageshack.us/img839/8755/apomnikupamietniajacywy.jpg

http://img194.imageshack.us/img194/8755/apomnikupamietniajacywy.jpg

http://img7.imageshack.us/img7/8755/apomnikupamietniajacywy.jpg

http://img803.imageshack.us/img803/8755/apomnikupamietniajacywy.jpg

• bebiak Dzielnica Muranów - wielkie cmentarzysko 12.05.13, 12:24

Byłam kiedyś w jednej z naszych klubokawiarni na spotkaniu pt "Dzielnica czy cmentarz" . Rzecz dotyczyła dzielnicy Muranów, którą wzniesiono na terenach getta. Warto odbyć tę kilkunastominutową podróż w czasie z naszym varsawianistą, aby poznać bliżej dramatyczną historię tego terenu.

warszawa.gazeta.pl/warszawa/12,88291,13761242,Muranow_w_Warszawie__wielkie_cmentarzysko__Dzielnica_.html#TRCuk
    • bebiak 48 pięknych zdęć w Fotoplastikonie -do jutra tylko 16.05.13, 00:32
      Myślałam, że mi się nie uda ich obejrzeć (Fotoplastikon czynny do 18-tej) a jednak sukces!
      Dziś w ciągu dnia wyszłam na godzinę z pracy (a Fotoplastikon mam blisko) i jestem taka zadowolona: 48 pięknych zdjęć, pięknych ale głęboko smutnych i dramatycznych.
      Zdjęcia obejrzałam dwukrotnie: w zachwyt wpadłam nad zburzoną Wielka Synagogą - takiego ujęcia nie widziałam.
      Tutaj:
      tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,bieda-i-smutek-ludzi-umierajacych-w-getcie,83991.html#!prettyPhoto
      można poczytać o tej wystawie i obejrzeć kilka zdjęć - szczęśliwie to genialne synagogi też zamieszczono.

Zwracam Waszą uwagę na zdjęcie kładki nad ulicą Chłodną, kładki prowadzącej z małego do dużego getta. Ulica Chłodna nadal istnieje: niedawno ją odrestaurowano. Kładki takiej jak na zdjęciu nie ma ale jest przeciągnięta nad ulicą (podświetlana nocą) nitka imitująca kładkę. W filarze można obejrzeć kilka archiwalnych zdjęć.

Tak Wam donoszę o wydarzeniach tutejszych: może któraś z Was znajdzie coś dla siebie interesującego?

Zdjęcie, które pokazuję Wam niżej (wyciągnęłam z internetu) też widziałam dziś w Fotoplastikonie - to bardzo znane zdjęcie: przedstawia nasz Muranów zbombardowany kompletnie przez Niemców, z ocalałym i istniejącym do dziś kościołem św. Augustyna.

http://img607.imageshack.us/img607/3638/warsawghettodestroyedby.jpg

• bebiak Aleja im. Ireny Sendlerowej 16.05.13, 00:43
      Aleja przed Muzeum Historii Żydów Polskich na Muranowie od dziś nie jest już bezimienna: jej patronką została Irena Sendlerowa.
      O tym wydarzeniu jak również o pięknej postaci Pani Ireny Sendlerowej - tutaj:
      warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,13916787,Irena_Sendlerowa_od_dzis_ma_swoja_aleje_na_Muranowie.html#TRLokWarsTxt
      Irena Sendlerowa zmarła kilka lat temu (w 2008) i spoczęła na naszych starych Powązkach - kilka dni po pogrzebie i ja poszłam pożegnać tę WIELKĄ choć tak drobną kobietę:

http://img716.imageshack.us/img716/6109/img4472s.jpg

• bebiak "Cykady na Cykladach" - w Wyborczej dziś 03.06.13, 14:32
      Nie wiem czy można (i jak) to znaleźć w internecie stąd póki co z papierowej dzisiejszej Gazety:
      na str 18 artykuł autorstwa Patrycji Maciejewicz (Naksos) pt. "GRECJA leczy kaca po konsumpcyjnym upojeniu", z podtytułem: "Cyklady na Cykladach".

Czytamy na początku:
      Były petardy, demonstracje i paraliż państwa. Dziś Grecy zaczynają odkrywać potęgę umiaru. I żartować z kryzysu.

• bebiak Skoro dziś w Polsce Wszystkich Świętych... 01.11.13, 21:52
      .. to wyszperałam dla Was kilka linków w temacie:

1. Wesoły cmentarz, cmentarz dla kibiców i inne takie mniej typowe można obejrzeć tutaj:
      podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,10538626,Wesoly_Cmentarz__cmentarz_dla_kibicow___10_najbardziej.html#MT
      2. W kamieniu zaklęta pamięć - wędrówki po polskich nekropoliach tutaj:
      gorzow.gazeta.pl/gorzow/1,35211,14880014,W_kamieniu_zakleta_pamiec__Fabio_Massimo_patrzy_na.html#LokKrajTxt
      3. Odeszli w 2013 roku - tutaj:
      wiadomosci.wp.pl/gid,16120051,kat,1342,title,Odeszli-w-2013-r,galeria.html
      • bebiak Skoro dziś w Polsce Wszystkich Świętych... 01.11.13, 22:15
        Może jeszcze groby znanych Polaków na europejskich cmentarzach - tutaj:
        podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,12760625,Groby_znanych_Polakow_na_europejskich_cmentarzach.html
        Pomniki sławnych ludzi na warszawskich Powązkach - tutaj:
        podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,10541303,Pomniki_slawnych_ludzi_na_warszawskich_Powazkach__PRZEWODNIK_.html
        Święto Zmarłych na świecie - tutaj:
        podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,8583825,Swieto_Zmarlych_na_swiecie__Jak_wyglada_w_innych_krajach_,,ga.html#TRrelSST
        Celebes, wyspa Indonezji, gdzie najważniejszy jest pogrzeb - tutaj:
        podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,10533298,Indonezja_Celebes__Tutaj_najwazniejszy_w_zyciu_jest___.html#TRrelSST

• bebiak W Atenach we wtorek: 5 wieków polskiej poezji 18.01.14, 15:05
      Od Kochanowskiego do Szymborskiej: Pięć wieków polskiej poezji

Dimitris Chouliarakis, poeta i tłumacz, wielbiciel polskiej literatury, wprowadzi publiczność, szlakiem swoich tłumaczeń, w świat polskiej poezji. Rozpoczynając od „ojca” polskiej poezji nowożytnej Jana Kochanowskiego (1530-1584), poprzez XIX-wiecznych romantyków, aż do laureatki nagrody Nobla z 1996 r. Wisławy Szymborskiej (1923-2012). Recytują: Sofia Dionisopoulou i Vasilis Margetis.

Miejsce: Teatr Unii Grecko-Amerykańskiej, ul. Massalias 22, Ateny, tel: 210-3680052
      Data: 21.01.2014, wtorek, godzina: 19.30
      Wstęp wolny
      www.hau.gr

Από τον Κοχανόφσκι στην Συμπόρσκα: 5 αιώνες πολωνικής ποίησης

Στο πλαίσιο του τρίτου κύκλου των μηνιαίων ποιητικών συναντήσεων «Με τα λόγια (γίνεταιwink» η Ελληνοαμερικανική Ένωση παρουσιάζει εκδήλωση αφιερωμένη στην πολωνική ποίηση με τον μεταφραστή της Δημήτρη Χουλιαράκη...
      Ο Δημήτρης Χουλιαράκης, ποιητής και μεταφραστής, μας ξεναγεί, μέσω των μεταφράσεών του, στην ποίηση της Πολωνίας. Ξεκινώντας με τον ‘γεννήτορα’ της νεότερης πολωνικής ποίησης, Γιαν Κοχανόφσκι (Jan Kochanowski) (1530-1584), περνώντας από τους σπουδαίους ρομαντικούς ποιητές του 19ου αιώνα, και φτάνοντας ως την βραβευμένη με Νομπέλ (1996), Βισουάβα Συμπόρσκα (Wisława Szymborska) (1923-2012). Απαγγέλουν: η Σοφία Διονυσοπούλου και ο Βασίλης Μαργέτης.

Χώρος διεξαγωγής: Θέατρο Ελληνοαμερικανικής Ένωσης, Μασσαλίας 22, Αθήνα, τηλ: 210-3680052
      Ημερομηνία: Τρίτη 21.01.2014, ώρα έναρξης 19:30
      Είσοδος ελεύθερη
      www.hau.gr
    • bebiak Do posłuchania na youtube... 26.01.14, 21:37
      www.youtube.com/watch?v=4DFw9WNNZ1E
      Nie wiem dlaczegoale jakaś poruszajaca dla mnie ta piosenka - stąd dzielę się nią z Wami!
      Nie rozumiem tekstu, nie wiem o czym jest ale wydaje mi się być piękną....
      Zazdroszczę Wam języka...echhh...
    • bebiak O starym ateńskim lotnisku ... 30.06.14, 11:07
      Z reguły Wam tu coś w temacie polskim podrzucam, ale to, choć w temacie greckim, też ciekawe - część z Was z pewnością pamięta to ateńskie lotnisko...
      Ja pamiętam doskonale smile
      wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/5,114871,16240696,Porzucone_maszyny_i_bezpanskie_psy_zamiast_tlumow.html#BoxSlotIMT
        • bebiak Re: O starym ateńskim lotnisku ... 30.06.14, 11:56
          A dla mnie to stare było takie... normalne jakieś smile
          To było pierwsze lotnisko (poza Okęciem), które w ogóle w życiu widziałam (1989)..... Uznałam, że takie są lotniska i już - żadnego zaskoczenia czy negatywnych odczuć, ot, lotnisko w Atenach, w tym moich wymarzonych wyczekanych Atenach ....

Natomiast pamiętam jakiego szoku doznałam kiedy po raz pierwszy wylądowałam na nowym lotnisku (tym pod Spatą)... Szok kompletny! Nowe lotnisko objawiło mi się jako strasznie zimne (jego barwy oczywiście to spowodowały), uporządkowane, staranne takie...
          Pomyślałam: cholercia, czy to aby na pewno moja Grecja? smile
          Zupełnie mi się nie komponowało z klimatami greckimi smile
            • bebiak Re: O starym ateńskim lotnisku ... 01.07.14, 08:25
              Na Facebooku koleżanka Margarita próbowała mnie wczoraj pobić za ciepłe wspomnienia starego... No co? Sentyment mam!

W końcu napisałam tak:
              Dziś czekam na (klimatyzowanym, zimnym) lotnisku w Atenach na bagaż jakieś powiedzmy 20 minut a lotnisko takie jak w wielu miastach, potem jadę do centrum ok. 50 minut nowoczesnym niebieskim (klimatyzowanym, zimnym) metrem - takim jak w Warszawie i wielu innych miastach.. Ile ja czasu potrzebuję, żeby poczuć, że jestem w Grecji!!! Toż ponad godzinę, czasem półtorej! A lądując na Elliniko - kiedy tylko wyszłam z samolotu... BAMMM: jestem w Grecji!
    • bebiak "Królowa śniegu" w naszym Teatrze Polskim 21.09.14, 16:27
      www.teatrpolski.waw.pl/pl/spektakle/spektakle_w_repertuarze/?id_act=409
      Wczoraj była premiera, bilety do zdobycia najwcześniej na grudzień grrr..... - się napaliłam i co? sad

Donoszę Wam o tym bo będę polować na bilety w grudniu a czasem się zdarza, że któraś z Was w okolicy Świąt czy na Święta przybywa z dziećmi do Warszawy (choćby tranzytowo) i może chętna byłaby na obejrzenie spektaklu. Oczywiście nie gwarantuję nabycia biletów bo spektakl wystawiany jest na małej scenie (ok 130 miejsc...sic!), szkoły rezerwują hurtowo... masakra jakaś! Dla mnie na dodatek godz. 12-ta w dzień roboczy nie wchodzi w grę...
      Cóż, zobaczymy jak pojawi się repertuar na grudzień (jeszcze nie ma).
      Gdyby któraś była chętna - poproszę o sygnał, mogę spróbować. Jako wielbicielka świata baśniowego bardzo ale to bardzo chciałabym ten spektakl obejrzeć <marzy>
      Zasadniczo zgapiłam się: dostałam dawno newslettera, olałam zaaferowana wyjazdem na wakacje - no to mam sad
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka