Dodaj do ulubionych

macie roslinki w domach?

10.03.06, 13:14
Zauwazylam,ale moze to tylko moje obserwacje,ze Greczynki nie maja roslin w
mieszkaniach.Tarasy,balkony,ogrody-owszem ,do woli ale w domu nie.Spotkalam
sie nawet z opinia,ze brudza,szkodza itp.Ja w Polse zawsze mialam w domu duzo
kwiatow.Tu mi kompletnie nic nie rosnie.Wlasnie wywalilam kolejne
doniczki,ktore nie przetwaly zimy.Kupuje tutaj,przywoze z Polski i na dworze
rosna a w srodku nic z tego.Jakis cholerny mikroklimat czy co?Ale tak glupio
bez zielonego w domu
Obserwuj wątek
    • bachula_gr Re: macie roslinki w domach? 10.03.06, 14:55
      A parapety macie???
      Pytam powaznie, o wewnetrzne. Dom budowalismy od podstaw wiec od razu
      zauwazylam, ze na planach nie ma parapetow czyli problem (dla mnie): co z
      kwiatkami? Zarowno pan architekt jak i poznejsze ekipy nie wiedzialy albo nie
      chcialy wiedziec o co i chodzi z tymi marmurami w pokojach. Czy chce polki?
      No i nie mam. A w Polsce zawsze mialam kolekcje donizek na parapetach wlasnie.

Nasz dom typowo grecki nie jest wiec i kwiaty sa. Na specjalnych polkach, w
      wielkich donicach na podlodze i na blatach w kuchni. A faktycznie wieksozsc
      greckich domow w srodku bez zywych kwiatow. Zato w hotelu od groma- tesciowa
      jest niepoprawna ogrodniczka domatorka i ma mane rozszczeoiania zwlaszcza
      trzykrotek i paproci wink

Niestety nie wiem co mi rosnie w domu bo nie jestem w stanie przyswoic sobie
      nazw. Jak chcesz- zrobie dokumentacje foto wink
      Jedyne co mi zdecydowanie nie rosnie a roslo w Krakowie to JUKA. Ukatrupilam
      juz dwie pokazne sztuki....
    • olna Re: macie roslinki w domach? 11.03.06, 09:56
      Parapetow nie mam ale jak bedziemy sie budowac to sie koniecznie o nie
      postaram.Pewnie rzeczywiscie jest za ciemno w domu,jeszcze piec a wiec warunki
      dla roslinek srednio przyjemnie.
      Mam jeszcze jedno botaniczne pytanie.Czy moze ktos wie jak sie fachowo nazywa
      to zielsko,ktore tu nazywaja herbata gorska?
      • bachula_gr Re: macie roslinki w domach? 12.03.06, 19:47
        olna napisała:

> Czy moze ktos wie jak sie fachowo nazywa to zielsko,ktore tu nazywaja herbata
        gorska?

OTO JEST PYTANIE wink juz kilkakrotnie robilam podejscie detektywistyczne i nikt
        nie wie. Ani w Grecji ani w Polsce. Tez chetnie sie dowiem...
          • bachula_gr Re: herbata gorska-podciagam watek 13.03.06, 11:17
            Olna, moja tesciowa - wielbicielka oslawionego napoju, zarazila swoja miloscia
            nawet mojego ojca i regularnie uzupelnia mu zapasy - zarzeka sie, ze... herbata
            gorska to HERBATA GORSKA i nic innego!

Ale moze by tak sfotografowac zielsko i zadac zagadke na jakims forum
            ogrodniczym, zilearskim. Bo ja wiem... Tez mi to nie daje spac wink
          • olna chyba znalazlam!!! 05.04.06, 23:10
            i wychodzi na to,ze jest to Sideritis Clandestina,roslinka rosnaca sobie w
            greckich gorach.Jest troche spokrewniona z szalwia,ktora tez w rejonie
            srodziemnomorskim swietnie sie chowa ale w przeciwienstwie do szalwii nie
            udowodniono jej zadnych zdrowotnych wlasciwosci.greccy naukowcy cos wspominaja
            o dobrym wplywie na wydzielanie estrogenow,niby tez dziala
            antyrakowo,prawdopodobnie oczyszcza krew,podobnie jak wiele tego typu
            naparow.Ale konkretnych dowodow brak.Za to szalwia ma mnostwo zalet i podobno
            zauwazyli to juz starozytni.
            Chyba sie wiec nie przestawie na gorska,wole czarna normalna herbate a z ziolek
            zostane przy melisie.
    • sylwialew Re: macie roslinki w domach? 11.03.06, 21:59
      Ja kwiatow nie mam w domu ( doniczkowych ) bo mnie nie lubia i z wzajemnoscia
      winkwszystki mi schna ostatnio kuniada mi kupila dwa kaktusy mowiac to ci napewno
      nie uscha ale sie mylila hehehehehehe juz po kaktusach ja poprostu zapominam o
      podlewaniu.Ale za to uwielbiam kwiaty ciete teraz jestem bardzo szczesliwa bo
      zaczynaj kwitnac frezje a to moje ukochane kwiaty.Pachnie caly dom. A co do
      kwiatow to mam nowa historie gupoty greckiej.Jak wyszlam za maz i zmienilismy
      mieszkanie zabralam wszystkie kwiaty jakie mialam na balkonie.Zapomnialam
      napisac ze dom byl tesciowej( ale mieszkalismy tam tylko my oni maja inny
      dom)wiec wpada tesciowa z kuniada i nagle krzyk wyrzuc tego kwiatka ( juz nie
      pamietam co to byl za kwiatek)bo kto ma w domu to zostanie stara panna.I chyba
      przez mojego kwiatka kuniada jeszcze za maz nie wyszla (ma 40 lat)smile
    • annielika Re: macie roslinki w domach? 14.03.06, 14:56
      ja chcialam, nawet kupilam paprotke, ale niestety mi padla. a podobno nie
      potrzebuje wiele swiatla. parapetow nie mamy, ale nawet jak postawilam obok
      okna, to padly. zaznaczam ze podlewalam, hihihi. nie mam pojecia co z tymi
      kwiatami... teraz jak o tym mysle, ze rzeczywiscie w domu u mojego nie-meza nie
      ma kwiatow, za to pelno ich na balkonie. mmm, no coz, drzew tu niewiele, o
      przyrode nie widze zeby dbali, wiec sie nie dziwie... ale co z tymi balkonami???
      niktorzy maja tyle doniczek, ze w sumie je tylko widac, heheh.

pozdr
    • flisvos Re: macie roslinki w domach? 15.03.06, 21:31
      ja tez nie mam roslinek, ale to chyba z powodu braku miejsca. przyznam,ze
      brakuje mi tej zieleni, szczegolnie teraz zima kiedy wiecej czasu siedze w domu.
      i macie racje grecy w domu nie trzymaja roslin, chyba,ze jakies sztuczne!
    • margarita6 Re: macie roslinki w domach? 16.03.06, 22:22
      U mnie w domu roslinki doniczkowe sa i prawde mowiac nie wyobrazam sobie ,zeby
      ich nie bylo.Na balkonie tez mam pare doniczek,chociaz balkon maly.
      Prawda jest,ze w greckich domach roslinek nie ma.Znam nawet takich ktorzy na
      balkonach maja pusto.
      Pamietam jak po urodzeniu,malej odwiedzili nas znajomi i stwierdzili,ze
      powinnam pozbyc sie z domu kwiatow ,bo sa niebezpieczne dla dziecka.
    • bachula_gr Re: bazylia w kuchni 17.03.06, 11:34
      Czy komus udalo sie, dluzejniz przez tydzien, hodowac bazylie w kuchni np?
      Niby nie wymagajaca a ja kazda (supermarketowa) wykoncze zanim zdazymy
      skonsumowac.
      Moze cos zle robie? HELP!
      • olna Re: bazylia w kuchni 17.03.06, 15:29
        Poniewaz jak wspominalam u mnie w domu nie rosnie kompletnie nic bazylie mam
        tylko w ogrodzie.Rosnie od wczesnej wiosny do poznej jesieni i sama sie
        rozsiewa.Ale jest troche inna niz ta z supremarketu,znacznie drobniejsza i
        chyba mniej aromatyczna(moze inna odmniana)Teraz korzystam z suszonej.
        A wracajac do h.gorskiej(uczepilam sie tematu he,he)to co na temat jej
        wlasciwosci mowia wasze tesciowe?Tu sie dowiedzialam tylko,ze zdrowa i
        tyle.Pytam bo owe zielsko dorobilo sie w Polsce fanowsmile
        • bachula_gr Re: bazylia w kuchni- olna 18.03.06, 14:50
          olna napisała:

> w ogrodzie....znacznie drobniejsza i chyba mniej aromatyczna

Bo sa dwie odmiany, z drobnymi listkami i duzymi. Osobiscie do celow
          kulinarnych wole te wieksze listki ale podobno wlasnie one bardziej wymagajace.
          A jakie byly poczatki Twojej bazylii w ogrodzie? Wsadzialas sadzonke czy z
          nasion? Kiedy? Jak?

> co na temat jej wlasciwosci mowia wasze tesciowe?Tu sie dowiedzialam tylko,ze
          zdrowa i tyle.Pytam bo owe zielsko dorobilo sie w Polsce fanowsmile

Moja tescowa twierdzi oczywscie, ze herbata gorska jest dobra na wszystko wink))
          Moj tata sie od niej (herbaty, nie tesciowej!) uzaleznil i od kilku lat ma
          zawsze pod reka pociete bukiety. Pije regularnie, kilka razy dziennie. Ponoc
          lagodzi dolegliwosci zoladkowe, ulatwia trawienie i wyprobowal to na swoich
          kolegach, tez z historia wrzodowa.
    • grazyna0501 Re: macie roslinki w domach? 18.03.06, 16:10
      wiecie co, ja to nawet mam 7 kwiatkow w domu i wiekszosc z nich ma juz ponad rok
      i zyja, ale fakt faktem piekne nie sa. co do bazylii to tez mam, ale zeby rosla
      chce sporo wody i baaardzo duzo swiatla. moim glownym problemem sa mszyce- ktore
      w sezonie letnim na balkonie zzeraja mi wszystko i zadne psikadla i inne
      paskudztwa nie pomagaja.
      g
        • annielika Re: macie roslinki w domach? 17.05.06, 13:32
          Gratulacje! A gdzie bedziesz hodowac to drzewko? A ladnie pachna te kwiatuszki?
          Bo my mamy na balkonie jakas roze, ktora ma piekne biale kwiatuszki i cudnie
          pachnie... w sumie to nie wiedzialam nawet ze to roza...
          • flisvos Re: macie roslinki w domach? 17.05.06, 13:58
            mam ja w pokoju(jest malutkie dopiero ma jakies 50cm), bo moj balkon cale
            popoludnei jest w sloncu wiec to dla kwiatka nie najlepiej; kwiatki pachna
            bardzo ladnie, ale moja znajoma powiedziala mi ze mam ich nie wachac bo zzolkna
            im platki(i na prawde tak sie stalo), nowych juz nie bede niuchac smile
            a jak cos to zawsze u "tesciowej" mam wielki ogrod i jak tylko oni gdzies
            wyjezdzaja to ja sie wszystkim opiekuje smile
    • olna Majeranek 17.05.06, 16:28
      Znowu zagadka botaniczno-jezykowa.Czy wiecie jak jest po grecku majeranek?I czy
      w ogole to mozna tu kupic to zielsko? czy znowu kolejna porcje musze zamowic z
      Polski?Tymianek wysialam w ogodzie i czekam na efekty.Na razie ani drgnal
      • annielika Re: Majeranek 17.05.06, 18:38
        no wlasnie tez chcialam sie o to zapytac... tez sie zastanawiam czy musza mi go
        przysylac, czy tu znajde. a siemie lniane? jak sie to to zowie? ok, moge kupic w
        polskim sklepie, maja, ale czesto greckie jest tansze.

zastanawiam sie, czy mozna od razu siac w ziemi (ptaki nie wydziobia?), czy
        najpierw w malych doniczkach i potem przeplantowac do ogrodka?
        • bachula_gr Re: Majeranek- siew 17.05.06, 21:27
          annielika napisała:
          > zastanawiam sie, czy mozna od razu siac w ziemi (ptaki nie wydziobia?), czy
          > najpierw w malych doniczkach i potem przeplantowac do ogrodka?

Mozesz sprobowac bezposrednio w ziemi. Ja tak sieje rukole, salate, szpinak-
          wlasnie mamy prawdziwy wysyp! Lekko zagrabic i ostroznie podlewac, zwlaszcza na
          poczatku- wylacznie opcja "mini prysznic".
          Malych plastikowych doniczek mam od groma, kiedys probowalam wyhodowac w nich
          kwiatki z nasionek ale mi sie nie udalo to co nazywasz przeplantowaniem.
      • bachula_gr Re: Majeranek 17.05.06, 21:22
        majeranek -> η μαντζουράνα

Jutro bede w centrum ogrodniczym to sprawdze. facet powinien mnie pamietac- to
        ta od rzerzuchy. Wszak kilka razy sie dopytywal czy aby na pewno wiem co
        biore wink
        • annielika Re: Majeranek 17.05.06, 21:40
          ja chcialabym zasiac rozmaryn i sie wlasnie zastanawiam, czy go do doniczek czy
          po prostu prosto do ziemi (hihi, ale smiesznie brzmi). mamy troche ciemne
          mieszkanie, wiec nie wiem co by z tego ewentualnie wyszlo, a potem to na krete i
          do ziemi. nic, posieje i zobaczymy co z tego wyjdzie. dlugo to rosnie? jesli
          posieje teraz, to urosnie to wszystko jedno w jakim miesiacu to do ziemi bede
          wsadzac? chodzi i krete.
      • flisvos Re: macie roslinki w domach? 29.05.06, 19:23
        no w atenach to bedzie ci dosc trudno cos wychodowac, niestety tu w grecji nic
        sie nie trzyma(choc przyznam ze moj kwiatek jeszcze ladnie wyglda i nawet
        kwitnie); upaly, wilgoc, brak swierzego powietrza(jak bedziesz mieszkac w
        centrum)
        • annielika Re: macie roslinki w domach? 30.05.06, 15:40
          ja dalam sobie spokoj z roslinkami ozdobnymi. zasialam rzezuche!! ok, juz ja
          zjadlam! fantastyczna z zupa marchewkowa, ale to tak na marginesie.

stwierdzilam, ze gdy bede miala balkon, pieknie go zagospodaruje... wiec teraz
          czekam, az sie przeprowadzimy do czegos wiekszego. jesli dobrze pojdzie to moze
          i w przyszlym rokusmile
            • bachula_gr Re: macie roslinki w domach? 01.06.06, 19:13
              zagubiona_274 napisała:

> kaktusy.. mozna fgdzies na jakims bazarze kupic jakies kwiatki tego typu?????
              czy mam sobie wziąc z polski wink

Na bazarku, w s/markecie, w centrum handlowym, w kwiaciarni.
              Grecja to nie koniec swiata, chco czasami ma sie takie wrazenie wink Znalazlysmy
              rzezuche, drozdze, majeranek i inne rzeczy wiec kaktusami mozesz sobie
              umeblowac atenskie mieszkanko.
            • olna Re: macie roslinki w domach? 02.06.06, 18:46
              Kaktusow tu nie brakuje.Niektore gatunki naprawde fajne,oryginalne a jak rosna!
              Agawy,opuncje bezposrednio w ziemi-coz klimat im sluzy.Ostanio nawet taki
              zwykly ,malutki kupiony w supermarkecie mi zakwitl i kwitnie jak szalony.
              Ale paprotka padla
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka