Dodaj do ulubionych

Biotrakson - mini poradnik od praktyka.

04.04.10, 17:45
Biotrakson – antybiotyk z grupy cefalosporyn, III generacji (nazwa międzynarodowa – substancji czynnej - ceftriaxonum). Przeznaczony do zwalczania ciężkich zakażeń bakteryjnych. Biotrakson to najpopularniejszy generyk polskiej firmy Bioton występuje też pod innymi nazwami innych producentów, np.Lendacin, Ceftriaxone. Biotrakson skutecznie zabija bakterie borelli oraz inne patogeny, większości zdecydowanie pomaga. Jeden z najlepszych leków stosowanych w leczeniu boreliozy. Wiele osób doświadcza reakcji Jarischa – Herxheimera czyli popularnych herxów. Reakcja ta zachodzi kiedy z zabitych bakterii wydzielają się toksyny. Toksyny te są wydalane przez wątrobę lub nerki a objawy tej reakcji pojawiają się kiedy te narządy nie nadążają z wydzielaniem toksyn. Obawy herxów: rozbicie, gorączka, dreszcze, bóle głowy, mięśniowe i kostne, nudności, wymioty, wysypki skórne. Reakcja może być rozciągnięta w czasie i u niektórych osób bardzo bardzo silna. Może być podawany domięśniowo – wyjątkowo bolesne zastrzyki, zdecydowanie bardziej zalecany sposób – wlewy dożylne. Musimy pamiętać o plusach terapii dożylnej w porównaniu do doustnej. Lek jest lepiej i szybciej rozprowadzany, jest w wyższym stężeniu i wydaje się najbardziej niedoceniany aspekt – takie podawanie oszczędza nasz żołądek i przewód pokarmowy. Minusy - trudności w podawaniu, większość lekarzy i pielęgniarek boi się go podawać. Przyczyny – tłumaczą, że jest to lek w miarę nowy, w dużych dawkach, stosowany głównie w leczeniu szpitalnym.
Jako, że jest to antybiotyk receptę dostaniemy jedynie od lekarza i to jedynie leczącego wg ILADS Jest to lek nierefundowany i przepisanie recepty od lekarza przez naszego lekarza rodzinnego (domowego czy innego nic nie daje). Obecna cena(III.2010) w www.doz.pl to 11,34 zł za 2 g. Ceny na rynku zawierają się w przedziale 10- 14 zł. Polecam tą sieć aptek – mieli zdecydowanie najniższą cenę spośród kilkunastu aptek w moim mieście. Leki zamawia się przez internet po wcześniejszej rejestracji na tym portalu a odbiera w sieciowej (mają 1800) aptece która jest w praktycznie każdym mieście.
Zamawiając miesięczną receptę podziel ją zamówieniem na 2 części i zamawiaj przez 2 dni by ilość leku była mniejsza bo system zamówień odrzuca naszą dużą ilość antybiotyku. Odbierzesz 2 zamówienia z dwóch dni na jedną receptę, za jednym razem. Oczywiście istnieją też tańsze apteki, są promocje. Szukaj, nie przepłacaj. Dzwoń i pytaj. Pamiętaj za telefon z zapytaniem o cenę zapłacisz grosze a oszczędzisz złotówki.

Dawkowanie – obecnie stosuje się dwa warianty. Pierwszy – codziennie 2 g lub drugi – pulsy - 4 g przez 4 dni i trzy dni przerwy. Z oczywistych względów (mniej kłopotów, łatwiejsze podawanie, mniejszy koszt, wyższa dawka leku) polecam wariant drugi. Koniecznie poproś lekarza o ten wariant. Pamiętaj, że tylko lekarz jest w stanie właściwie ocenić Twój stan i zaordynować odpowiednie dawkowanie. Wariant z pulsami jest polecany przez dr. Burrascano, sprawdzony w praktyce. Lekarz poza wypisaniem recepty na antybiotyk wypisuje również zlecenie na podawanie leku. Ponieważ niektórzy(niewielu) reagują bardzo mocno na pierwsze dawki biotraksonu moim zdaniem warto aby pierwsze dawki w pulsach zamiast 4g miały 2g, a od drugiego tygodnia po 4g. Jeśli uważasz, że otrzymanie zlecenia załatwia problem wlewów bo jesteś ubezpieczony i płacisz składki na ZUS więc Ci się należy - to zapomnij o wlewach.

Podawanie – teoretycznie otrzymane zlecenie powinno powinno otwierać drogę do przychodni, szpitala czy izby przyjęć. W praktyce jest inaczej, odmowy podania są bardzo częste, uzasadnienia najróżniejsze. Tymczasem jest to jeden z wielu antybiotyków po którym jak w przypadku innych antybiotyków może również zdarzyć się wstrząs. Zdarza się to wyjątkowo. Najprościej jest udać się do swojego lekarza rodzinnego. Od jego dobrej woli, nastawienia do Ciebie i twojej choroby zależy czy zgodzi się na podawanie wlewów w ramach swojej praktyki. Zrozum lekarza, dla niego jest to spory kłopot, zajmujesz jego uwagę – musi uważać czy nie dostaniesz wstrząsu, zajmujesz czas jego pielęgniarek, pielęgniarki są zestresowane bo boją się podawać biotrakson, blokujesz jego gabinet zabiegowy i to wszystko za darmo. Wszystkie reakcje lekarza są możliwe, może odpowiedzieć jak inni: to za duże stężenia, to niesprawdzona terapia, to lek tylko do użytku szpitalnego. Jednak części z nas udaje się uzyskać zgodę i wtedy bierzesz wlewy w swojej przychodni. Jeśli lekarz nie chce się zgodzić na stałe podawanie to uproś go chociaż na podanie np. pierwszych dwóch dawek – będziesz wiedział czy nie jesteś uczulony i później możesz brać we własnym zakresie. Jeśli wszystko jest w porządku możesz poszukać pielęgniarki która: a/ założy tylko wenflon lub b/będzie podawać lek. W przypadku a/ przez założony wenflon podajesz sobie lek sam lub z pomocą rodziny czy znajomych którzy oczywiście powinni być lekarzami.
Długość kuracji biotraksonem – o tym zdecyduje Twój lekarz prowadzący.
Jednak trzeba pamiętać o ogólnych zasadach: cykl mnożenia – podziału bakterii borelii w czasie którego antyiotyk działa najlepiej wynosi ok 4 tygodni. Dlatego minimalny okres to 5 tygodni czyli 20 wlewów. Nigdy do końca nie wiemy czym jesteśmy zarażeni i na niektórych biotrakson nie działa. Jeśli jest odpowiedź organizmu czyli zmniejszają się objawy czy herxujesz powinieneś brać lek jak najdłużej.
Działania uboczne - lek nasila działanie grzybicze, konieczne stosowanie diety przeciwgrzybicznej zgodnie z poradnikiem, mogą wystąpić nudności, biegunka, wymioty, bóle zawroty głowy, wysypka. Jednak większość chorych dobrze znosi podawanie leku i szybko odczuwa poprawę stanu zdrowia i ustępowanie objawów zakażenia.
Wenflon – rodzaj igły z nakrętką zakładany (wkłuwany) na stałe do żyły przez który podajesz lek. Przez jeden wenflon można robić wlewy przez 2-8 dni. Większość wytrzymuje na jednym 3-5 dni. Później następuje stan zapalny i trzeba zmienić miejsce wkłucia. Są różne rodzaje grubości wenflonów, od 0,7 do 1,4mm. Im większy tym bardziej podrażnia żyłę i wywołuje większy stan zapalny. Polecam grubość 0,8mm, cienki ale lek bez problemów schodzi.

Żyły – jeśli masz słabo widoczne czy wiesz, że są słabe, boisz się nakłuć zastanów się czy jest sens podejmować tą terapię. Stres i ból związany w wkłuciem mogą być zbyt duże. Minimalną dawkę 20 wlewów(w pulsach) generalnie wszyscy przechodzą bezproblemowo. Później mogą zacząć się problemy z pękaniem żył. Wynika to z działania leku, jest żrący – osłabia żyły. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu który nas zabezpieczy przed tym. Dlatego kluczowe wydaje się dbanie o dobrą kondycję żył. Zacznijmy od wkłucia. Sporo z nas, szczególnie mężczyźni ciężko przeżywa pobieranie krwi czy wkłucia. Pamiętajmy, że większość bólu, stresu rozgrywa się w głowie, w psychice. Dlatego przygotujmy się: usiądź wygodnie lub połóż się, weź parę głębokich oddechów, poproś o otwarcie okna, napij się wody, nastaw się, że będą 2 wkłucia, nie patrz na igłę. Jak jesteś gotowy wydaj komendę kiedy można.

Obserwuj wątek
  • jan440 Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 04.04.10, 17:48
   Sprawy techniczne – biotrakson jest rozpuszczalny w wielu płynach my jednak używamy roztworu soli fizjologicznej 0,9% (chlorek sodu). Dawkę 4g rozpuszcza się w 250ml soli, dawkę 2g w 100ml,można w 250 ml soli. Czas podawania – różne szkoły, generalnie im dłuższy tym lepszy ale bez przesady. Ogólnie można założyć, że od pół do godziny. Na pewno pierwszy raz warto podawać dłużej bo nie wiadomo jaka będzie reakcja organizmu. W 99% nie ma żadnych problemów i poza ukłuciem jest to czynność całkowicie bezbolesna. Jeśli przyjmujesz biotrakson w gabinecie lekarza rodzinnego pamiętaj, że podczas wlewu blokujesz swoją obecnością gabinet zabiegowy, zajmujesz uwagę personelu (lekarza, pielęgniarek). Prawie wszyscy ciągle boją się go podawać dlatego staraj się przyjmować kroplówkę szybko, np. w pół godziny, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Taki wynik osiągniesz przy tempie ok.113 kropel/ minutę. Kiedyś spieszyłem się i puściłem sobie kroplówkę w 16 minut, czytałem o rekordziście który to zrobił poniżej 10 minut. Nic się nie działo.

   Dbanie o żyły – opracowuję, będę miał gdzieś za 2 tygodnie,proszę o kontakt na pocztę gazetową

   Uwagi dodatkowe – używając biotraksonu należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu (dużo pić – przyspiesza się wydalanie leku oraz zwiększa elastyczność żył). Bardzo ważne jest dbanie o zwiększenie wydalania żółci ponieważ lek ma tendencje do osadzania się i tworzenia złogów, kamieni. Obowiązkowy lek – Cholestil lub inne podobnie działające. Koniecznie sprawdź czy lekarz nie zapomniał zapisać.
   Punkt podań w Katowicach – jeśli jesteś z Katowic lub okolicy to został uruchomiony punkt podań w szpitalu Bonifratrów. Adres: Katowice - Bogucice ul. Markiefki 87. Wymagane jest zlecenie od pani doktor na podanie Biotraksonu. Podawany jest Lendacin który jest inną nazwą handlową ceftriaxonu. Cena za podanie 2g to 25 zł, za podanie z założeniem wkłucia 36. Informacje i rejestracja telefoniczna 8-17; podawanie 8-18. Telefon 32 357 62 78

   Autor: Jawo, przedruk, rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione.
   • doxycyklina Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 05.04.10, 12:05
    interesujacy wpis, dzieki
    doxy
    • fantastica.nusia Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 07.04.10, 23:05
     przy okazji tego wspaniałego wątku korzystam z okazji żeby nie zaśmiecac forum i zapytam czy wie ktos może gdzie można kupić biotrakson 2g w katowicach lub w jakiej hurtowni jest.mam z tym dość spory problem.znalazłam ale cena wydaje mi sie duza 16 zł za ampułkę.
     • prowirus Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 07.04.10, 23:28
      Masz napisane powyżej, że w doz.pl jest na dowóz i najtaniej z tego co
      widać.
      • fantastica.nusia Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 08.04.10, 00:39
       patrzyłam w doz.pl i niestety nie mieli 2g.
  • kindddzia Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 11.07.10, 10:23
   ja kiedys bralam biotraxon przez 21 dni po 2g i nie bylo to w formie wlewow,
   tylko szybkich (ok 30 - 60sek) zastrzykow dozylnych - nie moze byc tak podawany?
   Sa jakies przeciwwskazania? Bo to o wiele wygodniejsza forma jest. A mysle
   powoli zeby znowu sobie biotrakson zalatwic.
   • jan440 Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 12.07.10, 13:58
    Jestem bardzo ciekawy w jakiej ilości soli te 2g były rozpuszczane?
    Czy to zlecił nasz lekarz ILADS ? Kto podawał? Napisz więcej.
    Przeciwwskazań ja nie widzę, w końcu podane jest 2g abx może tutaj wypowiedzą
    się nasi lekarze.
    • kindddzia Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 13.07.10, 07:36
     kurcze nie pamietam uncertainz jedna albo dwoma takimi malymi buteleczkami, w kazdym
     razie wszystko wchodzilo do jednej strzykawki, normlanych rozmiarow, wyoelniajac
     ja do konca.
     Leczylam biotraksonem yersinie (na 90% mialam juz tez wtedy bb, ale jeszcze tego
     nie wiedzialam), skierowanie wypisal lekarz pierwszego kontaktu z mojej
     przychodni, tam tez dostawalam zastrzyki. Na weekendy jezdzilam do dyzurnej
     przychodni ze skierowaniem i nie mialam zadnych problemow z otrzymaniem
     zastrzyku (oczywiscie wszysko musialam miec ze soba).
     Lekarz wypisal to skierowanie jak do niego przyszlam juz z wynikami i z
     wydrukowanymi informacjami z internetu jak to sie leczy i poprosilam o takie
     wlasnie leczenie.
     • kindddzia Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 13.07.10, 07:38
      a i jeszcze jedno, z tego co sie orientuje, biotrakson mozna tez przyjmowac
      domiesniowo. Gdyby ktos mial problem z zylami. Zastrzyk domiesniowy jest jednak
      bolesny ponoc. Prosze mnie poprawic, jesli sie myle.
  • czupel Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 12.07.10, 11:26
   Świetny poradnik, gdybym znalazła go przed rozpoczęciem wlewów...
   Mnie bez problemów robią w przychodni, tyle że odpłatnie (10zł).
   Efekty leczenia po 3 tygodniach są zachwycające.
   • jan440 Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 13.07.10, 10:43
    Cieszę się, że się podoba. Ja po miesiącu czułem się jak młody Bóg. Przeszły mi
    wszystkie objawy.
  • cinusmw Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 12.07.10, 12:46
   Te 4g to w jednym strzale czy dwoch (rano i wieczorem)?
  • fasolka_88 Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 05.04.11, 16:26
   a od czego zależy własnie długość podawania kroplówki, czy to na coś wpływa ?

   Tzn, dostaje kroplówki od pielęgniarki, która robi przysługę mojej znajomej lekarce i szczerze kroplówka spływa 15-20 minut, dopiero teraz wyczytałam, ze powinna godzinę poł, czy to może jakoś zaszkodzić ?
   • ekoma.wroc Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 05.04.11, 17:39
    Można się w każdej chwili uczulić i wtedy trzeba przerwać podawanie. Chociaż mnie tak straszyli a nic się nie działo. Wzięłam 90 kroplówek bez żadnych problemów.
    • margolcia_63 Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 05.04.11, 18:01
     Jak zwykle zdania są podzielone. Im większe rozcieńczenie tym mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia żył przez antybiotyk. Mnie lekarz zalecił rozcieńczenie 2 gr w 500 ml soli fizjologicznej ale doświadczona pielęgniarka straszyła mnie, że może to grozić to "zalaniem" płuc i wystarczy 250 ml. i tak przeleciałam 180 wlewów. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam ten żargon medyczny ale wyszło mi, że duży w sensie objętości wlew zaburza prace układu krążenia, więc wszysto bez przesady.
     Ty, fasolka martw sie przede wszystkim by żyły wytrzymały, kup sobie cos z heparyną i już się smaruj.
     Nie daj sobie kuć nóg i patrz, czy pielegniarka zna zasady i zaczyna od dłoni a nie np. od łokci czy przedramion.
     • margolcia_63 Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 05.04.11, 18:05
      Podkuwać się nie dawaj, to chyba powinno być kłuć ale już zgłupiałam i sama nie wiem.
      • fasolka_88 Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 05.04.11, 18:24
       ja mam 4 gramy rozpuszczone w 250 ale pielegniarka podaje mi je 15-20 minut i teraz nie wiem czy to jest az tak wazne zeby schodziła dłuzej czy nie? bo i tak pielęgniarka robi mi przysługe a dokładnie przysługe mojej Pani doktor, i podaje mi kroplówke między swoimi pacjentami.

       dopiero dzis jej powiedzialam ze to 60 dni ja tak bede meczyc ;P, wiec jak narazie kuła mnie w na zgieciu łokcia bo tu mam piekne zyły na wieszku ^^
       • jan440 Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 05.04.11, 19:46
        Ja rozumiem presję czasu też tak miałem.15 min. to dość szybko ale 30 całkowicie wystarczy.
        Każdy lekarz znajdzie jakieś uzasadnienie dla poparcia swojej opinii. Ja nie natknąłem się na jakieś badania naukowe które by udowodniły jaki konkretny czas jest najlepszy. Uważam,że przedłużanie ponad 60min nic nie daje można jedynie dyskutować o stężeniu.
     • pies_z_laki_2 Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 25.08.11, 12:55
      margolcia_63 napisała:
      > Nie daj sobie kuć nóg i patrz, czy pielegniarka zna zasady i zaczyna od dłoni a nie np. od łokci czy przedramion.

      Napisz coś więcej na temat nóg, dlaczego nie należy kłuć żył w nogach? W stopach? Nie wiem dokładnie gdzie...

      I co dokładniej używasz z heparyną, jakieś maści, kremy, żele, tabletki? Podpowiedz, proszę.
      • margolcia_63 Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 25.08.11, 13:39
       Z tego co zrozumiałam: zaczyna się od najdrobniejszych, możliwych naczyń w dłoniach i stopniowo przesuwa z wenflonem w górę, kłucie nóg to już podobno ostateczna ostateczność!
       Chodzi o zrosty w żyłach - dla mnie wykład pielęgniarki b. logiczny. Nogi z natury rzeczy mają bowiem utrudnione krążenie.
       Kuć tym bardziej się nie dajwink to taki byk mi się zrobiłuncertain - miało być kłuć.
       Zdrówkasmile
       • margolcia_63 Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 25.08.11, 13:50
        A! ja już dawno nie stosuje Biotraksonu, ale jak miałam wlewy to używałam Lipohep w spray'u, polecany przez pielęgniarkę i dodatkowo w czasie wlewu b. ciepły kompres w miejscu podania - patent własny + lekkie "gibanie" kończyną.
        Wg. mnie to napewno usprawniało wlew.
        • trinity28 Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 01.12.11, 17:46
         Zaleca dawka to 4g przez 4 dni, później 3 dni przerwy. Co do żył to dla osób które boją się zapalenia można stosować motylki-czyli takie igły-wenflony jednokrotnego użycia. Niestety oznacza to kłucie za każdym razem, ale można stosować mniejszą średnice np.: 0,5. Ja byłam na nich pół roku i jakoś poszło, teraz mam wenflony i zaczynają się kłopoty.
         Powinno się też " zażywać" witaminy C która sprzyja naczyniom.
  • pauleta_archi Re: Biotrakson - mini poradnik od praktyka. 30.07.13, 10:03
   Witam, wiem, że wątek jest już nieco przestarzały, jednak spróbuję. Od 4 miesięcy jestm leczona antybiotykami w zestawie: Xorimax, Tinidazol, Azitrox, pózniej zmiana zestawu: Levoxa, Duomox, Tinidazol. 02.07.2013r. zakończyła mi się Levoxa i Tinidazol i jadę cały czas na Duomoxie. Teraz lekarz polecił, żebym wybrała jeszcze 7 dni Duomoxu, nastepinei zrobiła przerwę 2-3 tygodnie., wykonała badania kontrolne Western Blot, aby sprawdzić jak zachowują się krętki boreliozy. Po badaniu w zależności od wyników wykonalibyśmy wlewy: Biotrakson/Tartriakson 2g 1x1.
   Druga opcją jest wzięcie wlewów w tej chwili, przez 10 dni (tylko?!). Ale mam problem ze znalezieniem przychodni, która mi to poda nawet odpłatnie (mój lekarz rodzinny, który zna historię choroby jest na urlopie:/)
   Ale ja mam wątpliwości, co do tej przerwyuncertain Nie wiem czy coś takiego się stosujeuncertain
   Bardzo prosze o pomoc!!!
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka