Dodaj do ulubionych

kleszcz u rocznego dziecka - prośba o radę

07.08.12, 14:50
Witajcie,
mam prośbę.
Moją coreczkę 27.07 ugryzł kleszcz, dość szybko go zauważyłam, była to zapewne nimfa , bo ledwo widoczna. Udało mi się ją usunąć pęsętą. Miejsce zdezynfekowaliśmy. 4 dni po ukąszeniu córka dostała gorączki, która utrzymywała się przez 3 dni, w 3 dniu byliśmy u pediatry , powiedziałam o ukąszeniu przez kleszcza. Pani dr stwierdziła z przekonaniem, ze to na pewno nie to, po zajrzeniu do gardła stwierdziła, że przyczyną gorączki jest lekkie zapalenie gardła i jeżeli gorączka nie minie po kolejnych 2 dniach to podajemy antybiotyk. Gorączka minęła, pojawił się lekki lejący katar, który po 2 dniach minął. Dziecko już prawie bez objawów. (swoją drogą infekcja może być spowodowana kontaktem z zakatarzonym dziadkiem, z którym dziecko kontaktowało się w ten sam weekend w który ugryzł je kleszcz..)
W międzyczasie na własną rękę zajęłam się studiowaniem tematu. W 7 dniu po ukąszeniu pobraliśmy krew w kierunku PCR - badanie robione przez Diagnostykę. Na wynik czekamy.
Czy coś mamy jeszcze teraz robić, czy czekać na wynik, do kogo się udać.
Mieszkamy w okolicy Krakowa. Znalazłam na forum namiary na Panią dr z Krakowa, napisałam maila, ale niestety nie odpowiada.

Będę wdzięczna za Wasze sugestie...
Obserwuj wątek
    • grybelka Re: kleszcz u rocznego dziecka - prośba o radę 07.08.12, 23:34
      Witaj, nie wiem co doradzić bo sama jestem "świeża" w temacie, a Twoja córcia jeszcze młodsza niż mój synek sad my się leczymy od niedawna w Krk.U nas też była wysoka gorączka i zaczerwienione gardło, dwóch lekarzy chciało leczyć syna właśnie na zapalenie gardła i nie wiązało tych objawów z boreliozą.
      Kiedy macie wynik PCR? Trzymajcie się jakoś i obserwuj córcię uwaznie. To link do naszego wątku, jest tam mój email, gdybyś chciała pogadać.
      nasza walka z bb
        • tamtam60 Re: kleszcz u rocznego dziecka - prośba o radę 08.08.12, 14:46
          Szpital w Prokocimiu badał kleszcze i okazało się, że w okolicach Krakowa 40% kleszczy ma boreliozę. Jeżeli jeszcze masz tego kleszcza/nimfę to najlepiej go zbadać na Bb i wszystkie koinfekcje. Ważne jest jak długo kleszcz był w ciele, jeżeli ~24 h to ja podałabym dziecku antybiotyk w ciemno. U dzieci nie wychodzą p/ciała, więc ta droga badań jest bez sensu, jeżeli to brałaś pod uwagę.
          • mama_zofiny Re: kleszcz u rocznego dziecka - prośba o radę 08.08.12, 14:54
            Kleszcza/nimfy nie mam niestety. Kleszcz nie mógł być długo, myślę, że max 3 ,4 h.
            Myślałam o WB w dalszej perspektywie... nie wiedziałam, że u dzieci przeciwciala nie wychodzą. Czyli co, jedyne rozsądne badanie to PCR? Do kiedy wogóle warto robić PCR? Diagnostyka krakowska podaje , że do 14 dni od ugryzienia to badanie ma sens. Wyczytałam gdzieś, że także w późniejszym okresie czasu PCR jest wykonywane...???
            A jakie badanie w kierunku koinfekcji w takim razie warto zrobić u dziecka?
            • margolcia_63 Re: kleszcz u rocznego dziecka - prośba o radę 09.08.12, 09:38
              Nie wiem dlaczego u dzieci nie wychodzą przeciwciała, ale jeśli byś się zdecydowała na badanie serologiczne to od ukąszenia powinno upłynąć 6 tygodni.
              A najlepiej napisz do dr. Wielkoszyńskiego z takimi pytaniami. Może odpisze.

Ja bym nie podawała antybiotyku, bo od ukąszenia upłynął już taki czas, że choroba jeśli jest, może być rozsiana, a to przynajmniej 3-ce antybiotykoterapii, dodatkowo nie wiadomo co i kto sprzedał dziecku, więc niekoniecznie to musi być trafiony abx, zresztą u takich małych dzieci to z antbiotykami za bardzo się nie poszaleje.
    • margolcia_63 Re: kleszcz u rocznego dziecka - prośba o radę 08.08.12, 08:39
      mama_zofiny, robiłaś badanie PCR na wszystkie badane zakażenia odkleszczowe, czy tylko na boreliozę?
      Wszelkie badania w tym kierunku, a zwłaszcza PCR są mocno zawodne, więc jeśli jeszcze dodatkowo nie wiadomo, czy zawinił kleszcz, czy dziadek to nie pozostaje Ci nic innego, tylko bacznie obserwować dziecko i jeśli będzie się działo coś niepokojącego zrobić dostępne badania serologiczne.
      A na przyszłość zawsze mieć "z tyłu głowy", że to może być coś odkleszczowego.
      Pozdrowionka.
      Pozdrawiam.
        • margolcia_63 Re: kleszcz u rocznego dziecka - prośba o radę 10.08.12, 05:45
          mama_zofiny, przede wszystkim to:
          Nie wydaje mi się, że borelioza może rozwinąć się 4 dni po ukąszeniu, u mnie pierwsze objawy ze strony ukł. pokarmowego po 3-4 tygodniach, a temperatura po 5 tygodniach.
          Jeśli, więc zbadałaś tylko boreliozę, to prawdopodobnie się nie wstrzeliłaś, ale kleszcze mogą przenosić wiele różnych zakażeń i ja bym obstawiała, że jeżeli istnieje związek miedzy temperaturą a kleszczem to raczej póki co coś wirusowego. Nie można wykluczyć, że za jakiś czas może się wykluć też borelioza, albo inne g.... bo na sterylne kleszcze to raczej bym nie liczyła.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka