Dodaj do ulubionych

Niepewna borelioza

02.06.19, 17:15
Wiem że to może źle, ale nie wiem do kogo się zwrócić więc zwracam się do was..
Mam 19 lat, moje problemy zaczęły się jakieś pół roku, lub rok temu. Problemy ze spaniem, brak motywacji do czegokolwiek, ciągłe huśtawki nastrojow których już nie mogłam znieść. Rozregulowaly mi się miesiączki, ciągła senność, nie dawałam rady nawet wstać rano z łóżka, codziennie przychodziłam na zajęcia conajmniej dwie godziny za późno. Borelioza nawet nie przyszła mi do głowy, ostatnio jednak czytałam w internecie coś o ukąszeniach i wtedy coś przykulo moja uwage. Rozpoznalam rumień wędrujący, który miałam jakiś rok temu na lydce. Wtedy nie wiedziałam co to, byłam zaniepokojona ale z powodu braku czasu nic z tym nie zrobiłam. Rumień bardzo szybko się powiększa, utrzymywał się jakoś miesiąc i zaczął powoli znikać. Z przerażeniem zrobiłam sobie test ELISA. Wynik: IgG <5,czyli wynik ujemny, IgM 21,3 czyli wynik niejasny, bo ujemny jest do 18 a dodatni od 22. Nie wiem za bardzo co teraz zrobić, gdzie z tym iść, czy robić dalsze badania, czy to może nie to... Jest tu ktoś kto mógłby mi doradzić?
Obserwuj wątek
  • miklasz55 Re: Niepewna borelioza 02.06.19, 18:24
   Bardzo prawdopodobne że borelioza, badanie metodą ELISA nie jest miarodajne. Zrób najpierw badanie Western Blot na boreliozę w obu klasach czyli IgM i IgG. Poczytaj sobie FAQ ( link na górze tej strony), w tym rozdział o testach. W jakim rejonie Polski mieszkasz ?
   • pianchan Re: Niepewna borelioza 02.06.19, 21:00
    Jestem z Podlasia. Ogólnie pamiętam że wtedy nie zauważyłam kleszcza ani nic, pamiętam tylko że coś jakby zdrapalam? Bo swędziało. Wiesz może jaki jest koszt tego badania? Nie wiem czy iść do rodzinnego teraz, czy zrobić od razu następne badanie.
    • miklasz55 Re: Niepewna borelioza 02.06.19, 22:00
     Badanie jest pełnopłatne więc od lekarza nie dostaniesz na nie skierowania. Można tylko od zakaźnka gdyby ELISA wyszla dodatnia ale w twoim przypadku tak nie jest. Koszt zależy gdzie się robi, w obu klasach od 300 do 400 zł. Dobre, polecane laboratoria to Instytut Medycyny Wsi w Lublinie i Lab dr.Wielkoszyńskiego w Dąbrowie Górniczej. Można u nich robić wysyłkowo ale przedtem najlepiej porozumieć sie z labem telefonicznie i spytać z jakim punktem pobrań współpracują w twojej okolicy. Jeśli dałabyś radę pojechać do Lublina (IMW) to nailepiej byłoby. Ich laboratorium ma od dawna uznaną dobrą opinię co do rzetelności badań na boreliozę i cena też nie wysoka - 300 zł za obie klasy. A oddać krew na miejscu gdzie szybko jest przekazana do laborantów jest najlepiej. Co do ewentualnego leczenia i lekarza jest bardzo duża szansa żeby roczną boreliozę wyleczyć ale trzeba iść do lekarza specjalizującego się w tych chorobach. Nie licz na leczenie NFZ. Ktoś kiedyś napisal na forum, że dr.Piotr Kurkiewicz z Warszawy przyjeżdża do Białej Podlaski co jakiś czas (co miesiąc?), spróbuj nawiązać kontakt z nim samym lub z jego asystentem. Ale najpierw trzeba zrobić badanie. Test WB to minimum co musisz teraz zrobić, choć zaleca się także wykonanie panelu na koinfekcje (inne infekcje którymi kleszcz może zakazić), niestety jest kosztowne. Sama musisz zdecydować. www.kleszcz-choroby.pl/kontakt
     • pianchan Re: Niepewna borelioza 02.06.19, 22:22
      To znaczy że kiedy zrobię badanie wb w jakimś innym laboratorium w pobliżu to wyniki nie będą tak wiarygodne? Przepraszam, bo aż czuję się głupio że zadaje tyle pytań, ale bardzo mnie to stresuje i jestem strasznie niepewna.
      • miklasz55 Re: Niepewna borelioza 02.06.19, 23:20
       Az tak może nie, raczej trochę dokladniej robione. Temat jakości testów jest złożony i wymaga wiedzy której nie mamy ale dśswiadczenie uczy że lepiej zlecić laboratorium z długim stażem i dobrą opinią u chorych. Natomiast trzeba się liczyć z tym że i to badanie, choćby najstaranniej zrobione może nie potwierdzić istniejącej infekcji. W boreliozie nie ma badania które napewno na 100% tą infekcję potwierdzi. Jest kilka stosowanych różnych badań, różnymi metodami i nie ma reguły które w danym przypadku ujawni infekcję a które nie. Poczytaj FAQ, będziesz wiedzieć więcej.
       • pianchan Re: Niepewna borelioza 03.06.19, 10:19
        Bardzo dziękuję! Ogólnie już trochę zglupialam bo nie wiem mam wrażenie że rodzice to też trochę bagatelizują, może uważają że sobie wymyslam i może rzeczywiście tak jest. No ale, pójdę najwyżej i zrobie dalsze badania, żeby mieć pewność. Boję się tylko że wyjdą negatywnie, a ja zostanę z tym znowu sama, bo jeśli to nie to to naprawdę już nie wiem co może mi dolegać.
          • miklasz55 Re: Niepewna borelioza 03.06.19, 18:03
           Zamiast WB możesz ewentualne wykonać u Wielkoszyńskiego Microblot Array, też na przeciwciala jak WB, trochę dokładniejsze (za obie klasy 400 zł). KKi kosztuje u niego 420zł (za dwie klasy), a Elispot2 650 zł.
           • pianchan Re: Niepewna borelioza 03.06.19, 18:39
            Chyba właśnie zacznę od WB, niestety pieniądze też tutaj grają dużą rolę, 300zl to jednak dla mnie całkiem dużo. Myślicie że duże jest prawdopodobienstwo że WB też wyjdzie ujemny po wynikach z ELISY? Lepiej go zrobić teraz czy odczekać i za jakiś czas?
            • beautiful1 Re: Niepewna borelioza 03.06.19, 21:50
             WB moze wyjsc ujemny. Kki juz bardziej wykaze. Jak sie to zbierze do kupy wychodzi tyle co elispot2. Ja nie ufam przeciwcialom do konca. Jak zwalony uklad immuno to nie do konca wyjdzie. Dla mbie masz borelke.
             • miklasz55 Re: Niepewna borelioza 03.06.19, 23:57
              KKi i EliSpot2 to są dwa zupelnie inne badania. One się uzupelniają w diagnostyce ale nie że jedno zastępuje drugie. Może wyjść jedno dodatnio a drugie ujemnie lub na odwrót. Trudno przewidzieć, jest tu trochę loterii. Nie masz jeszcze lekarza z wiedzą o chorobach odkleszczowych ale myślę że poleciłby najpierw WB a jesli wyjdzie ujemnie potem KKI. WB faktycznie u dłużej chorych często wychodzi ujemny ale jeśli wyjdzie dodatnio to ten wynik wystarczy gdy są objawy do wdrożenia intensywnego leczenia. Przed badaniem możesz pobrać citrogrept, zwiększa szanse na dodatni wynik jeśli jest borelioza. Dawka tyle kropli na dzień ile waga ciala w kg. Przeciętnie 3 x20 kropli dziennie. Wchodzi w interakcje z niektórymi lekami, więc nie można go brać z lekami nasercowymi, przeciw nadciśnieniu ... Tutaj trochę informacji na ten temat
              kleszcze.edu.pl/post2595.html#p2595
               • beautiful1 Re: Niepewna borelioza 04.06.19, 10:09
                badania inne bo WB i KKI opierają się na przeciwciałach, a elispot2 na antygenach i odpowiedzi limfocytów na nie, przeciwciała może porwać borelioza i łączą się one w kompleksy, WB wyjdzie negatywnie, a co jak układ nie produkuje przeciwciał. Fakt, to jest loteria. Elispot 2 jest najbardziej nowoczesnym badaniem obecnie, dziecko dr Wielkoszyńskiego. jeśli chodzi o koszty, badanie WB obie klasy to prawie 400 zł, 350 zł niekiedy, KKI jakieś 300 zł, więc łącznie to wychodzi koszt elispot 2. Najgorsze to to jest właśnie, że często borelia nie wychodzi w badaniach a są objawy i się pogarszają, jak są nieleczone, w tym sęk, do tego niewielu się zna na rzeczy z lekarzy.
                • miklasz55 Re: Niepewna borelioza 04.06.19, 11:16
                 KKI jest badaniem na krążące kompleksy immunologiczne, WB na przeciwciała. Jeśli możesz wykonać tylko jedno badanie to masz do wyboru KKI lub EliSpot2. Przedtem pobierz citrogrept przez dwa tygodnie.
                 www.wielkoszynski.webity.pl/zakres-c59bwiadczen/borelioza/krazace-kompleksy-immunologiczne-kki/
                 • pianchan Re: Niepewna borelioza 04.06.19, 11:55
                  Okej, poszłam z wynikami do rodzinnego. Opowiedziałam krótko o objawach, zlecila mi morfologię i badanie tsh tarczycy. Jutro wyniki. Dostałam też antybiotyk, Bactrazol. Mówiła że to niekoniecznie borelioza, przejrzy wyniki badań i wtedy może da skierowanie dalej... Więc pewnie poczekam na wyniki
                  • miklasz55 Re: Niepewna borelioza 04.06.19, 14:04
                   Jeżeli jest to borelioza, trwająca według twojego opisu rok, to nie licz na dobrą diagnostykę i skuteczne leczenie przez lekarzy NFZ. Może odeslać do zakaźnika, który w takich sytuacjach może skieruje na badanie Elisa. Może bo może też powiedzieć że brała pani antybiotyk więc już bakterie zginęły. A jeśli ELISA nie wyjdzie dodatnio, powie że nie ma boreliozy i zamknie ten temat. Jesli ELISA wyjdzie dodatnio może skieruje na WB. Jeśli wdroży jakies leczenie to będzie krótkie i masz obowiązek po nim być zdrowa. Taki u nich stały standard, nie uznają że borelioza może przejść w stan przewlekły... Co do badań, skoro zacząłaś brać antybiotyk to badanie Elispot odpada, ponieważ wymaga 6 tygodni przerwy od antybiotyków, leków p/zapalnych i p/bólowych. Pozostaje KKI ale dopóki bierzesz ten antybiotyk(azitro) nie bierz citrogreptu.
                   • beautiful1 Re: Niepewna borelioza 04.06.19, 15:32
                    ja bym zrobiła badanie przed braniem antybiotyku, nie licz na lekarzy w leczeniu boreliozy i diagnozowaniu jej, tylko lekarze ilads , diagnostyka to podstawa, wiem, kosztuje dużo, ale bez tego nic się nie da zrobić. Oczywiście objawy kliniczne też się liczą ale lekarze to bagatelizują.
                    • pianchan Re: Niepewna borelioza 04.06.19, 16:33
                     No właśnie... Ta pani doktor mówiła mi żebym brala antybiotyk, później jak będą wyniki czyli pewnie już jutro i do niej pójdę, to ona zobaczy i da skierowanie do zakaźnych... I że wtedy powtórzyć ELISE, no może WB ale to drogie i mówila że szkoda pieniędzy... Wzięłam dzisiaj pierwsza tabletkę antybiotyku... Pewnie będę musiała odpuścić i wziąć się za to sama za jakiś czas, bo już widze że raczej mało kto potrafi mi pomóc. Nie wiem już za bardzo co zrobić, bo niby ufam lekarzom ale jednak mam trochę obawy.
  • zenobek Re: Niepewna borelioza 04.06.19, 17:33
   Rumień jest jedynym 100% pewnym wyznacznikiem boreliozy. Leczony czy nie leczony po pewnym czasie ustąpi, natomiast inne objawy potrafią nie ustąpić, wręcz przeciwnie: utrzymywać się i nasilać.
   Tak czy inaczej: do leczenia!
   • miklasz55 Re: Niepewna borelioza 04.06.19, 20:25
    Tak, tylko czy to był napewno rumień boreliozowy, po dluższym czasie nikt tego nie rozstrzygnie.. W takich sytuacjach najlepiej zrobić zdjęcie a niezależnie od razu udać się do lekarza. Teraz każdy lekarz poleci robić badania diagnostyczne zanim podejmie konkretne leczenie i w tym miejscu właśnie ta sprawa stoi. Bo że ktoś poda antybiotyk w podstawowej dawce na tydzień-dwa, niczego w tym konkretnym przypadku nie załatwia.
    • miklasz55 Re: Niepewna borelioza 04.06.19, 20:50
     pianchan@. Jesli ta pani doktor uważa, że szkoda pieniędzy na badania droższe i wystarczy ELISA, to u nich taki schemat, nie potrzeba komentarza. U zakaźnego będzie to samo. A skierowanie możesz do niego wziąć to się przekonasz. Termin wizyty wyznaczą za kilka tygodni albo dłuższy. Szkoda czasu, rób badania sama.
     • pianchan Re: Niepewna borelioza 05.06.19, 16:13
      No pewnie tak będzie najlepiej. Ogólnie właśnie wczoraj wieczorem znalazłam zdjęcie rumienia, ale to było chyba z pierwszego dnia kiedy się pojawił, później był większy i bardziej charakterystyczny. Jutro jadę do lekarza znowu z wynikami morfologii, jak dostanę skierowanie do zakaznego to tam pokaże te zdjęcie i zobaczymy co dalej... WB zrobię na pewno, jak wyjdzie pozytywny to pójdę gdzieś prywatnie żeby to wszystko ogarnąć tak jak należy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka