Dodaj do ulubionych

Czy to borelioza?

08.11.20, 22:15
Witam,

Jakieś 2 tygodnie temu ugryzł mnie kleszcz, nie wiem ile siedział, usunąłem go i natychmiast w około miejsca ugryzienia pojawiła się opuchlizna.
Po tygodniu w około miejsca ugryzienia pojawiła się wysypka jak na 1 zdjęciu.
Po kolejnym tygodniu wysypka trochę się rozrosła i zbladła - zdjęcie 2.

Czy to jest ten rumień przy boreliozie? Bo przeglądając internet zauważyłem że rumień w większości przypadków wygląda trochę inaczej.
Obserwuj wątek
  • piotr_4u Re: Czy to borelioza? 09.11.20, 09:14
   W internecie jest napisane że średnica rumienia powinna mieć z 5 cm a sam rumień powinien wyglądać inaczej. No ale można złapać boreliozę i w ogóle nie mieć rumienia. Także nikt ze 100% pewnością nie stwierdzi czy to od boreliozy czy nie. Najlepiej nich wypowie się lekarz rodzinny. Ja bym tego nie lekceważył szczególnie że kleszcz był wyciągany.
  • alux Re: Czy to borelioza? 09.11.20, 20:04
   To nie jest rumień, to jest odczyn alergiczny. Trzeba zrobić sobie wstępny test przesiewowy, który tez nie daje 100& pewności. Dla otuchy dodam, że nie każdy kleszcze jest zarażony, jak jest zarażony to też nie musi nas zakazić, organizm sam może sobie poradzić. Ważne jest, żeby kleszcza usunąć do 12 - 24 h po wbiciu.
   Czy kleszcz był już dobrze napity?
   Tu jest dużo o kleszczach i zagrożeniach
   • szepaw Re: Czy to borelioza? 09.11.20, 21:05
    Nie, był dość "płaski", wydaje mi się że wyciągnąłem go dość szybko, nie siedział dłużej niż kilka godzin. Ale w trakcie wyciągania niestety trochę go nacisnąłem i mógł "zwymiotować" w miejsce ugryzienia. No i to że natychmiast po wyciągnięciu pojawiła się dość duża opuchlizna.

    Co do tego testu to rozumiem że ten test to może być np taki: www.doz.pl/apteka/p128108-Tikalert_szybki_test_do_wczesnego_wykrywania_infekcji_Borrelia_kleszcze_1_szt.?adv=g

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka