Dodaj do ulubionych

Czy wierzyć w LTT?

15.03.21, 18:27
Mam stwierdzone sm, ale przez lata bardzo często gryzły mnie kleszcze. 7 lat temu mały rumień w miejscu ukąszenia, 10 dni doksycykliny. Od tego czasu zaczęła się spirala w dół. Pojawiające się parestezje na stopach i nogach, bóle bioder, ciężkość nóg i barków. Trzeszczenie stawów, szumy uszne. Bóle zatok. Problemy gastryczne. Obniżony nastrój. Wibracje wewnętrzne. Zespół niespokojnych nóg. Rok temu zdretwialy mi najpierw nogi - od stóp w górę, potem stopniowo dłonie , brzuch i klatka piersiowa. Przeczulica tułowia zwłaszcza. Szpital - sm wątpliwe, bo tylko jedna zmiana w mózgu. Potem się okazało, że jest kilka w szyi i jedna w piersiowymi. Obecne krążki oligoklonalne ( obecne też w neuroborelioze). Lekarka w kropce, ponieważ pierwsze objawy neurologiczne wystąpiły 20 lat temu ,a ja jestem zupełnie sprawna i nie widać ewidentnych rzutów. Inni lekarze powiedzieli, że sm ,bo wykluczono boreliozę. Ja zrobiłam jakiś czas temu LTT na boreliozę i wynik mam zdecydowanie pozytywny. Czy ktoś może mi poradzić, gdzie się z tym udać i czy warto sobie w ogóle głowę zawracać? Nie wymieniłam wszystkich objawów,bo mi się już pisać nie chce o tych dziwactwach 😉
Obserwuj wątek
    • b.bujak Re: Czy wierzyć w LTT? 20.03.21, 22:19
      w jaki sposób lekarze wykluczyli boreliozę ? byłaś konsultowana przez zakaźnika? jakie badania były robione?

LTT daje wysoko wiarygodne wyniki, niestety ciągle wielu lekarzy nie uznaje tego badania, nie ma go w oficjalnie obowiązującej procedurze
      oprócz tego na boreliozę wskazują liczne kleszcze, rumień i zbyt krótkie leczenie antybiotykiem;
      • thalita-kum Re: Czy wierzyć w LTT? 26.03.21, 16:30
        Boreliozę, a w zasadzie neuroborelioze , wykluczono poprzez badanie płynu mózgowo- rdzeniowego na obecność borelli. Niestety wiem, że to badanie potwierdza neuroborelioze tylko u części badanych , jest również zawodne. Nie mam pomysłu, do kogo się z tym zwrócić...
        • b.bujak Re: Czy wierzyć w LTT? 27.03.21, 18:34
          teoretycznie właściwą ścieżką jest internista, potem ewentualnie zakaźnik;
          praktycznie to zależy na jakiego trafisz lekarza....
          próbowałabym jednak od internisty - musisz wyraźnie powiedzieć o rumieniu, o tym, że czas leczenia wyniósł 10 dni (to za krótko nawet wg oficjalnych wytycznych dla zakaźników), potem objawy i dodatni LTT - sensownemu interniście powinno to wystarczyć przynajmniej do zlecenia badań Elisa a potem dalszej diagnostyki (WB, skierowanie do zakaźnika) - taka jest ścieżka proceduralna;
          jeśli chciałabyś coś przyspieszyć albo wyjaśnić wcześniej to możesz zrobić test Elisa i/lub WB w obu klasach i z wynikiem (dodatnim) iść do internisty
          tak, jak już napisałam słabością tego scenariusza jest loteria, na jakiego trafisz lekarza ....
          inna opcja, to prywatna wizyta od razu u zakaźnika - ale po wcześniejszym rozeznaniu, żeby pójść do takiego, który boreliozę traktuje serio; w tym przypadku też warto mieć wyniki Elisa i/lub WB
          • thalita-kum Re: Czy wierzyć w LTT? 28.03.21, 13:17
            Dziękuję za odpowiedź. WB mam ujemny w obu klasach i jeszcze w pmr, dlatego wiem ,że regularny zakaznik spuści mnie na drzewo z dodatnim LTT, bo jest to badanie nie uznawane w Polsce. Neurolog zawsze mówi, że jak nie ma przeciwciał w pmr,to nie ma neuroboreliozy 🙄. Jak z koniem. Dlatego się zastanawiałam, czy są gdzieś jacyś lekarze, którzy poważnie biorą pod uwagę to badanie plus objawy, oczywiście
                • the_kure Re: Czy wierzyć w LTT? 29.03.21, 01:06
                  biorezonans serio ? nie masz na co kasy tracic ? jezeli masz pogorszenie po sterydach to cos jest na rzeczy. szkodliwosc antybiotykoterapi jest porownywalna z sterydami wiec raczej nie masz nic do stracenia. na nfz nie masz co liczyc. znajdz jakiegos lekarza ilads. no i z ilands tez trzeba wiedziec kieedy przestac. moze antybiotyki w jakis sposob spowolnia przebieg SM albo zmniejsza ilosc rzutow bo gdzies czytalem takie badania.
            • b.bujak Re: Czy wierzyć w LTT? 28.03.21, 16:19
              ale czy takie wykluczenie neuroboreliozy (pmr) jest jednocześnie wykluczeniem boreliozy w ogóle ?
              może się mylę, ale jeśli LTT wykazuje pozytywną reakcję na boreliozę to może WB z krwi też by coś wykrył ?
              ja bym zrobiła komplet elisa i WB z krwi w obu klasach;
              faktem jest to, że miałaś boreliozę (rumien jest dowodem) i byłaś niewłaściwie leczona (za krótko) !

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka