Dodaj do ulubionych

galeria w Siedlcach?

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.02.05, 16:26
czy Waszym zdaniem jest potrzebna? jeśli tak, to
1) jaka - plastyczna, fotograficzna, 2 w 1?
2) i... gdzie?
pozdrawiam wszystkich,
antka
Obserwuj wątek
      • Gość: antka Re: galeria w Siedlcach? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.02.05, 17:30
        studencka - tzn. hol AP?
        w muzem nie ma... są sale muzealne, wystawy gościły w muzeum często gęsto,
        ale... za Pani Czapskiej raczej
        w Sali Białej tym bardziej nie... Sala Biała jest salą koncertową, to, że
        przygarnęła jakiś czas temu na stelaże zarówno prace plastyczne, jak i
        fotograficzne, nie znaczy, że jest galerią...
        • klemens.klemens Re: galeria w Siedlcach? 07.02.05, 17:45
          Chodzi więc o lokal lub pomieszczenie, w którym regularnie odbywają się wystawy
          i tylko wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii itp. Czegoś takiego chyba w
          mieście nie ma. Kiedys takim obiektem nmiała być hala targowa. Władać miał
          siedlecki oddział związku artystów plastyków, rzecz jednak się rozmyła hala
          jest literalnie halą handlową. Szkoda, że obecni radni o tym już nie pamiętają.

Istnienie galerii każe jednak zapytać, jak ją finansować? Taka autorska galeria
          powstała nawet kiedyś w ARCHE firmowana przez Panią Lenę Grochowską i z
          finansowaniem płynącym właśnie z ARCHE. Idea ta też umarła i nie wiem, czy ktoś
          o niej pamięta.

Jedyna nadzieja w Panu Strusu, który nie tylko jest przedsiębiorcą
          i najpoważniejszym inwestorenw Siedlcach, ale jego serce bije po siedlecku.
          Przynajmniej tak myślę, bo człowieka raczej nie znam (osobiście).
          • siedlczanin11 Re: galeria w Siedlcach? 07.02.05, 18:45
            Radni może nie pamietają, że jest taka potrzeba ludzi, obcowania ze sztuką
            wizualną - malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, instalacje...
            Ja pamietam doskonale i boleję nad tym, iż nie ma w mieście miejskiej Galerii.
            Niestety to ekonomia determinuje taką sytuację...
            Wiele by o tym pisać ( myślę, ze będziemy prowadzić konstruktywną rozmowę na
            forum w tym temacie ), ja ze swej strony będę informował Was o rzeczywistości w
            tej dziedzinie.
            Jednym z aspektów tego problemu jest brak integracji samych artystów w naszym
            mieście. Nigdy żadna instytucja nie podjęła się integracji tego środowiska,
            stworzenia dogodnych warunków do spotkań, wymiany doświadczeń nie tylko
            artystycznych. Myślę, że gdyby była zintegrowana grupa twórców mogła by
            tworzyć koncepcję galerii miejskiej i wpływać na Władze aby stworzyć taką
            Galerię. Wiem, że sami artyści się nie zintegrują ale powinna być
            odpowiedzialna za to określona instytucja np. jakiś dział w Muzeum Regionalnym -
            pomimo, że to jest sztuka współczesna...tak ja to widzę).
            Aspekt drugi to ekonomia... miasta nie stać obecnie na utrzymywanie takiej
            Galerii ( dam przykład Łomży, miasta mniejszego od Siedlec - tam są 2 galerie
            miejskie i to usytuowane w samym centrum miasta - prowadzą one działalność
            kulturalną wystawienniczą i komercyjną, sprzedając dzieła swoich rodzimych
            artystów - stworzono tam nawet namiastkę starówki...). Ale wracając do naszej
            rzeczywistości... W obecnej sytuacji możliwe jest tworzenie prywatnych galerii
            a to w naszym mieście nie ma racji bytu gdyż nie ma popytu na sztukę. Zresztą
            juz kilka prywatnych galerii było w ostatnich latach w naszym mieście i
            niestety upadły. Więc wolny rynek reguluje te sprawy. Jednakże uważam czy tak
            czy innaczej Siedlce powinny mieć swoją Galerię miejską - taka koncepcja była
            kiedyś po remoncie Hali Targowej - miało być to centrum sztuki współczesnej
            nadzorowane przez CKiS, takie siedleckie BWA. Ale rzeczywistość pokazała, ze
            lepiej to wydzierżawić a pieniądze z wynajmu przekazywać na kulturę w naszym
            mieście.
            Wiele by pisać...
            Pozwolę sobie uzupełniać i wzbogacać rozmowę w tym temacie jako artysta i radny
            w jednej osobie. Pozdrawiam...
            • Gość: antka Re: galeria w Siedlcach? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.02.05, 19:00
              >Jednym z aspektów tego problemu jest brak integracji samych artystów w naszym
              > mieście. Nigdy żadna instytucja nie podjęła się integracji tego środowiska,
              > stworzenia dogodnych warunków do spotkań, wymiany doświadczeń nie tylko
              > artystycznych. Myślę, że gdyby była zintegrowana grupa twórców mogła by
              > tworzyć koncepcję galerii miejskiej i wpływać na Władze aby stworzyć taką
              > Galerię.
              A działająca przy MOK Grupa Twórcza Fotogram? co prawda integruje jedynie osoby
              interesujące się fotografią, ale... nie można powiedzieć, że jej nie ma, gdy
              jest, działa - i to od 3 lat :)
      • krzycho1252 Re: galeria w Siedlcach? 24.06.05, 08:41
        W budynku po kinie Sojusz.Prezydent miasta mówi.."Środowisko fotografików
        zgłosiło propozycję urządzenia w nim biura wystaw. Rozpatrujemy tę ofertę.
        Na razie zakładamy, że obiekt ten dalej będzie służył siedleckiej kulturze.."
        Za ŻS.
        Kino przynosiło deficyt 60-70 tys rocznie a biuro wystaw zarobi? Czy wszystko
        zależy od tego jak urzędnicy policzą ?
      • razowiec Re: galeria w Siedlcach? 07.02.05, 19:03
        Chyba żartujesz sobie. >hala wystawienniczo-targowa< to nawet w zamyśle nie
        galeria.
        Siedlczanin11 ma rację. Śrtodowisko powinno sie zintegrować, chociaż jest dla
        siebie konkurencją. Przypominam o Plenerach na Południowej Jacka
        Gołębiowskiego, chociaż to nie jest galerią w rozumieniu antki.

Ale właśnie, czy miasto nie powinno mieć chociaż minigalerii np. w pozosta-
        łościach dzwonnicy?
      • brat_szczepana Re: galeria w Siedlcach? 08.02.05, 18:12
        Czemu nie? Fotograficzna też. Najlepiej bez biletów wstępu, aler za to z
        częścią handlową. Z czegoś trzeba przecież żyć.
        Co sprzedawać? Coś takiego jak w piwnicy domu handlowego na przeciw PeKaO SA,
        tylko bardziej ambitnie (choć bez przesady)
    • s.bulok Re: galeria w Siedlcach? 24.06.05, 08:52
      Pamiętam, że jakiś czas temu (chyba bardzo dawno) Henryk Gut odsłaniał swoje
      popiersie (dziwnie to brzmi) jako opiekun artystów siedleckich. Było to w
      piwnicach pałacu Ogińskich. Sympatycznie i bardzo swojsko tam było. Tam chyba
      miały odbywać się takie wystawy naszyhc artystów, tylko nie wiem co nie
      zadziałało. Nie ma tej Galerii i gdzie jest popiersie Guta?
      • Gość: wiedźma Re: galeria w Siedlcach? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.06.05, 08:54
        s.bulok napisała:

> Pamiętam, że jakiś czas temu (chyba bardzo dawno) Henryk Gut odsłaniał swoje
        > popiersie (dziwnie to brzmi) jako opiekun artystów siedleckich. Było to w
        > piwnicach pałacu Ogińskich. Sympatycznie i bardzo swojsko tam było. Tam chyba
        > miały odbywać się takie wystawy naszyhc artystów, tylko nie wiem co nie
        > zadziałało. Nie ma tej Galerii i gdzie jest popiersie Guta?

Zadziałała ekonomia. Nie opłacało sie utrzymywac za cięzkie pieniądze czegoś,
        co nie interesowało nikogo poza samymi beneficjentami tego tworu.
      • misinka81 Re: galeria w Siedlcach? 01.09.05, 13:32
        tam było wspaniale :)
        był klimat i byli artyści....wiem, bo sama bywałam tam codziennie i
        uczestniczyłam w życiu galerii
        myślę, że galeria utrzymywała działalność dzięki prowadzącemu ją p.J.
        Krzeszewskiemu, który potrafił przekonać władze miasta o potrzebie istnienia
        takiego miejsca. niestety po jego śmierci galeria została zamknięta, gdyż nie
        było osoby, która by to pociągnęła dalej.
            • horus8 Re: galeria w Siedlcach? 01.12.05, 18:56
              Jak widzę wszyscy czekacie aż coś sie wydarzy. Bardzo dobrze, ja też będę
              czekał.

Myślę, że - jak ktoś tu wcześniej powiedział - nie można zbytnio liczyć na tzw.
              władze. Nie poprą, bo co z tego będą miały? A kasę wydadzą. Bo to trzeba czuć.

A dlaczego sympatyczny siedlczanin11 nie chce czegoś podobnego zrobić? Zna się
              na tym, umie zarabiać, może podjąłby inicjatywę?

Moim zdaniem najprościej byłoby połączyć kawiarnię z galerią. Stworzyć coś w
              rodzaju samofinansującej się firmy,która organizowałaby także imprezy, nie
              tylko wernisaże, ale i koncerty różnej muzyki. Może dodatkowo akompaniator przy
              pianie? Może gitarzysta brzdąkający coś przyjemnego? Do tego trochę prasy,
              smaczne ciacha i obrazki na ścianach.

Tak mi się chrzani.
                  • 12b5 Re: galeria w Siedlcach? 02.12.05, 20:09
                    O.K biorę sprawę w swoje ręce. I ja będę decydowal co wystawicie. Zero radnych
                    i innych dygnitarzy państwowych. Zakaz wstępu dziennkarzy. Będzie bronila się
                    tylko sztuką. W końcu. Zero polityki marketingowo-malarskiej. Oszukańcy malarze
                    wynoście się do polityki. Artyści atakujemy świat klamców. Dopuszczana tylko
                    prawda.
                      • horus8 Re: galeria w Siedlcach? 07.12.05, 13:55
                        To wynika z urazów Teda. Nie cierpi urządników, dziennikarzy i - jego zdaniem -
                        współdziałających z nimi artystów. Ale, drogi Tedzie, zastanów się - dlaczego
                        tak cierpisz? Skoro nie przewalisz tej sprawy sam, to albo się dostosuj, albo
                        daj spokój.

Galeria + kawiarnia (albo odwrotnie) to moim zdaniem miejsce gdzie atrtyści i
                        dziennikarze powinni być przede wszystkim. Elitarny lokal, coś jak kawiarnia
                        Czytelnika po siedlecku. Bardzo dobrze byłoby również, gdybyśmy wreszcie
                        doczekali się lubiącego taką atmosferę prezydenta. Musicie takiego wybrać, bo
                        ten nie lubi swobody i towarzystwa, jest wciąż spięty jakby nieustannie knuł.
                        • zombi7 Re: galeria w Siedlcach? 07.12.05, 14:55
                          12b5 chyba żyje w swoim virtualnym świecie.
                          Nie rozumie, że sztuka i artysta nie istnieją bez ludzi-bez odbiorców.
                          Aby tego artystę i tę sztukę ludzie mogli poznać i odebrać potrzebne są m.in.
                          media. No chyba że wejdzie na wiezowiec w centrum miasta i rzuci się na płótno
                          rozłozone na chodniku i bedzie to dziełem jego zycia-wtedy cała Polska go pozna.
                          Ale jeszcze musi trafić w to płótno, bo zamiast artysty będzie tylko samobójca.
                          • 12b5 Re: galeria w Siedlcach? 07.12.05, 19:53
                            Lecąc będę wzrokiem malowal obrazy i w ten sposób powstanie dzielo mojego życia
                            pod wiele znaczącym tytulem: lecialem dotąd aż artystą zostalem. Nie będę
                            czekal skaczę ale na razie do góry a potem dopiero pojawi się problem natury co
                            zrobić z tą wysokością. Wytracę ją jednak za pomocą lotu z bąkiem co spowoduje
                            lekki odrzut. Oby mnie znowu nie podnioslo.
                      • 12b5 Re: galeria w Siedlcach? 07.12.05, 20:30
                        Normalnie. Pisać o tym będę tylko ja co spowoduje to, że ja będę kreowal to
                        jaki obraz sztuka i jaki nie sztuka. Będę też w swoich opowieściach staral się
                        podkreślać autobiograficzny charakter każdego obrazu co spowoduje mocniejsze
                        zwrócenie uwagi na emocje zawarte w każdym dziele. Z zewnątrz będzie
                        wydostawala się muzyka powodująca coś w rodzaju zbiorowej hipnozy
                        zwiedzających. W tym transie będę podawal ceny w jakich wystawione są obrazy. W
                        pewnym momencie okrzyk rozerwie przestrzeń:
                        -licytacja
                        Jak buleczki zepchnę mnóstwo obrazów i zarobię grube miliardy. I to jest
                        wlaśnie mój biznes plan na nową galerię. Zapraszam.
                        • horus8 Re: galeria w Siedlcach? 08.12.05, 09:24
                          Ratujesz się kpinami, ale Zombi7 ma rację. Świetnie i bardzo trafnie Ci napisał.

Wiesz co? Zastanawiam się nad Twoją postawą. Dlaczego wciąż płaczesz zamiast
                          wziąć się do roboty i coś stworzyć? Jeżeli masz żal, że Cię nie doceniają, to
                          najpierw musisz wielokrotnie pokazać, że działasz, żyjesz. Nawet jak będą Cię
                          walili po łbie rób swoje i nie popuszczaj. Tymczasem Ty czujesz się skrzywdzony
                          a jesteś bierny. Jeżeli wydaje Ci się, że jeszcze za wcześnie na odkrycie kart,
                          to działaj inaczej, ale w pobliżu sztuki - wymyślaj heppeningi, jakieś
                          demonstarcje, prowokacje, załóż teatr lalkowy itp. Żeby coś od siebie
                          powiedzieć, ale i wzbudzić zainteresowanie.
                          Ale do tego, by je podnieść do entej potęgi będą już potrzebni dziennikarze,
                          których na tym forum jest zdaeje się wielu, ale z którymi Ty walczysz.
                          Niepotrzebnie. Swój bunt zamień na coś kreatywnego. Myślę, że wiele osób by
                          Ci w tym pomogło.
                          Tyle słów kazania na dzień dzisiejszy. Amen.
                          • zombi7 Re: galeria w Siedlcach? 08.12.05, 13:00
                            12b5 wspólnie z horusem8 jesteśmy dla Ciebie bardzo zyczliwi-stąd nasza
                            dyskusja z Tobą-nie jesteśmy obojetni dla Ciebie a to juz dużo. Artysta zyje
                            kiedy odbiorcy nie są obojetni dla niego-najgorsza jest obojętność-niech cię
                            kochają lub nienawidzą ale najgorsza jest obojetność.
                            Sądzę, że nie jestes taki głupi aby nie widzieć w tym roli mediów-już nie będę
                            Cię przekonywał co do tej kwestii.
                            I jeszcze jedno, proponuję Ci obejrzeć film bardzo pouczający, pokazujący
                            jeszcze inna drogę dojścia do sławy artysty film pt. "Wielkie nadzieje",
                            polecam to Tobie po tym co napisałeś na forum.
                            I jeszcze jedno, czuję że więcej mówisz niż tworzysz-znam już w Siedlcach
                            artystów, którzy są wiecznie nieszczęsliwi ale oni nic nie tworzą tylko mówia...
                            Weź zatem się do pracy i pokaż co robisz...i zaproś media.
                            • 12b5 Re: galeria w Siedlcach? 08.12.05, 17:53
                              Nie mam czasu na siedleckich miernych pismaków, telewizjaków a już w
                              szczególności na kiczyzmaków z radia. Nie zgodzę się z wami, że trzeba z nimi
                              dobrze trzymać. Artysta swoją postawą kreuje się sam. To jest najlepsza metoda.
                              Trzeba wlaśnie dużo mówić o tym co się robi. Powiedzialbym nawet, że więcej
                              mówić niż robić. Gdy maluję to idąc na zakupy mówię znajomym, że jestem na
                              etapie kończenia kolejnego dziela, którym interesuje się Zachęta najmniej.
                              Siedleccy dziennikarze prezentują za niski poziom dla mnie. A tak poza tym to
                              wolalbym by zainteresowano się moimi dzielami po śmierci. Lepsze to niż cofanie
                              się w rozwoju i rozmowa z prymitywami którzy zajmują się sztuką w naszym
                              rejonie. Nie urażając oczywiście dziennkarzy zajmujących się polityką. Dla
                              kultury przypisani są zawsze u nas wybrakowańcy skladający zdania tak by
                              podobalo się ogólowi. Nie chcialbym by moje slowa byly zmieniane na potrzeby
                              autokreacji dziennikarzy. Nie czytam gazet już od dawna bo to kogo kreują ci
                              idole to nie żadni artyści a najzwyczajniejsi halturnicy.
                              • zombi7 Re: galeria w Siedlcach? 09.12.05, 12:24
                                Więc 12b5 jednak zostaje Ci tylko sie rzucić z wieżowca na płótno i to nie w
                                Siedlcach a w Warszawie-tamte media rozsławią Cię na cały świat-przecież chcesz
                                być sławny po śmierci...
                                Był taki artysta japoński, który to zrobił-jego dzieło wisi w Nev York Gallery-
                                jest znany, ale powiem Ci, ze nie pamietam jego nazwiska-to takze o czymś
                                świadczy.
                                Do pracy
                                • 12b5 Re: galeria w Siedlcach? 09.12.05, 19:46
                                  Nie poganiaj mnie bo tracę oddech. Inkubuję projekt. Wystrzal przewidziany na
                                  polowę lutego. Serdecznie zapraszam wszystkich dziennikarzy. Oj będzie się
                                  dzialo. Dzięki zombi. W końcu ujrzycie dużą sztukę. Zeżrę wszystkich swoim
                                  rykiem i ekspresją. Może tylko straszę a potem stanę w miejscu i spalę się ze
                                  wstydu. Wystąpię pod cyfrowym pseudonimem. 9584736251.
        • wirus30 Re: galeria w Siedlcach? 11.08.15, 21:02
          Witam jestem ciekawa kim jestes bo milo piszesz o galeri ktora prowadzil moj tata ja tez tam codziennie bywalam i szkoda ze wszystko sie skonczylo po smierci mojego taty pozdrawiam Agnieszka
      • siedlczanin11 Re: ESTHERA i CAFE BRAMA 05.01.06, 19:38
        Bardzo się cieszę, iz taka formuła galerii - sklepu - miejsca połączonego ze
        sprzedażą sztuki i możliwością prezentowania sztuki - twórczości literackiej
        powstało. Nie byłem jednak tam jeszcze...może ktoś mi powie swoje odczucia..?
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka