Dodaj do ulubionych

Zmiana poziomów trudności w konkursie z j. ang.

24.08.19, 09:01
Czy tylko w małopolskim uległy zmianie poziomy trudności w poszczególnych etapach? Do tej pory etap szkolny - A2, etap rejonowy B1, etap wojewódzki - B2. Od tego roku poziomy podniesione o 1 wyżej. B1-B2-C1. Czy w innych województwach też tak "poszaleli" ? Jest to o tyle kuriozalne, że egzamin 8 klasisty to poziom A2.
Być może to efekt niespotykanie wysokiej liczby laureatów w roku 2018/2019- ponad 60 osób.
Czy kuratorium ma w ogóle prawo ustalać takie poziom trudności, całkowicie oderwany od realiów szkolnych? Nie żeby do tej pory było inaczej, ale przynajmniej formalnie etap szkolny odpowiadał programowi.
Obserwuj wątek
  • anelito Re: Zmiana poziomów trudności w konkursie z j. an 26.09.19, 17:02
   mam syna po gimnazjum i wiem, ze w zeszłym roku poziom był określony na B1/B2/C1. Laureaci musieli raczej osiągnąć poziom C1/C2. Syn w pierwszej klasie liceum uczy się z podręczników do B2/B2+. Mazowieckie. Dużo uczniów w klasie ma już FCE, kilkoro CAE.
   Widocznie dostosowali poziom w podstawówkach do poziomu byłych gimnazjów. Konkursy znacznie wykraczały poza podstawę programową i poziom szkolny. Do trzeciego etapu ( nie angielski) syn przygotowywał się z podręczników akademickich -- kuratorium podało je jako zalecaną literaturę.
   • cemiranda Re: Zmiana poziomów trudności w konkursie z j. an 19.11.19, 18:02
    W zeszłym roku i tak de facto poziom był taki jak obecnie teraz został określony To, że konkursy przedmiotowe wykraczają i to mocno poza podstawę programową to mogę zrozumieć, ale miejmy umiar. Przecież poziom C1 to poziom przed poziomem native speaker. A przy przygotowaniu pedagogicznym przy tym poziomie można uczyć ang. w szkole podst. i przedtem w gimnazjum ;-) Odnoszę wrażenie, że jak zwykle, konkurs nie dla rozwoju i promowania uzdolnionych uczniów, a głównie dla dwujęzycznych, ewent, szkół niepublicznych...
  • miranda17 Re: Zmiana poziomów trudności w konkursie z j. an 20.02.20, 15:14
   To jednak jest konkurs - gdzie z definicji materiał wykracza poza program nauczania. Laureatów też nie powinno być kilkudziesieciu tylko kilkunastu najwyżej - po pierwsze dlatego, że jednak nagroda jest bardzo wysoka czyli rekrutacja do LO. Bywało już tak że laureatów było tak dużo że zajęli miejsca w wiekszości najbardziej pożądanych klas. Skoro jest tak dużo osób, które świetnie radzą sobie do poziomu B2 to podnieśli poprzeczkę wyżej. I słusznie - aby wyłonić grupę kilkunastu najlepszych. To nie jest egzamin powszechny tylko konkurs dla ponadprzecietnych jednostek. I żeby było sprawiedliwie z innych przedmiotów powinna być wyłaniana podobna liczba osób. A Np. z fizyki w ubiegłym roku do etapu wojewódzkiego przeszło tyle osób ilu było laureatów z ang. To jest dopiero nie fair.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka