Dodaj do ulubionych

Podstawa prawna umorzenia 100% obligacji banku PBS

21.01.20, 18:32
Obligacje PBS w Sanoku zostały umorzone bez wykupu na mocy ustawy o BFG.

Podkarpacki Bank Spółdzielczy w piątek 17 stycznia 2020 roku stał się obiektem przymusowej restrukturyzacji prowadzonej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Klienci, którzy nabyli obligacje emitowane przez PBS stracili je w stu procentach.

Jest to pierwsza przymusowa restrukturyzacja w Polsce.

Do niedawna PBS był jednym z największych banków spółdzielczych w Polsce. Liczba jego klientów to około 100,000.

Większość obligacji posiadały TFI. Tylko jedno TFI tj. Allianz Stabilnego Wzrostu sprzedał je przed ich umorzeniem.

Podstawą prawną do ich umorzenia celem pokrycia strat jest ustawa o BFG a dokładnie definicja zawarta w art. 2 punkt 71:

„umorzenie lub konwersja zobowiązań – instrument przymusowej restrukturyzacji polegający na umorzeniu zobowiązań w celu pokrycia strat lub zamianie zobowiązań na instrumenty kapitałowe”

Gdyby bank ogłosił bankructwo obligatariusze, czyli nabywcy obligacji mogli by dochodzić zwrotu chociaż części zainwestowanych pieniędzy. Zastosowany mechanizm prawny BFG spowodował całkowitą likwidację obligacji i wszystkie pieniądze w nie zainwestowane zostały bezpowrotnie utracone.

Klienci nie mogli spodziewać się takiego scenariusza ponieważ zapisy ustawy o BFG dające taką możliwość zostały zastosowane po raz pierwszy.

Depozyty na kontach pozostają bezpieczne do kwoty 100,000 EUR przeliczonej na PLN. Kredyty udzielone przez PBS pozostają nadal do spłacenia w całości.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka