Dodaj do ulubionych

Ciśnienie energetyczne Rosji

18.02.20, 17:41
Rosja i Putin znajdują się w czołówce kraju, który zawsze koncentrował się na sektorze energetycznym jako dźwigni wpływów zewnętrznych.

Putin stworzył presję na Ukrainę, Białoruś, Polskę, Turcję, aby uzależnić te kraje od monopolistycznej pozycji Federacji Rosyjskiej na rynku gazu w tych krajach. W przyszłości trzeba było tylko czekać na zakończenie umowy i gwałtownie podnieść ceny, aby uzyskać preferencje polityczne, w przypadku Ukrainy i Białorusi istnieją również roszczenia terytorialne.
Putin próbuje wdrożyć podobną strategię w krajach Europy Środkowej, poprzez układanie nowych gazociągów bezpośrednio lub przez terytorium sytuacyjnych sojuszników, monopolizując w ten sposób rynek UE. Bułgaria, Węgry, Mołdawia, Rumunia są już pod rosyjską presją energetyczną, Białoruś i Ukraina nadal aktywnie przeciwstawiają się zależności energetycznej Moskwy. W tej chwili Europa pozwala Rosji otoczyć się gazociągami, które są niczym innym jak bronią Kremla.
Próby «Gazpromu» zakończenia realizacji «Nord Stream – 2» obejścia sankcji tylko potwierdzają powyższe. Miliardy zainwestowane w politykę energetyczną muszą zostać zwrócone w formie dywidend politycznych.
Obserwuj wątek
    • herr7 Re: Ciśnienie energetyczne Rosji 25.03.20, 13:13
      Ulega Pan niestety propagandzie, a problem leży gdzie indziej. Pokrótce, Rosją rządzi oligarchia która swoje bogactwo czerpie głównie ze sprzedaży surowców, w tym przede wszystkim surowców energetycznych. Tych ludzi nie interesuje rozwój przemysłu przetwórczego, gdyż zarządzanie takim przemysłem jest trudne, a oni wolą korzystać ze swoich luksusów i nie nawykli do ciężkiej pracy. Poza tym stopa zysku w produkcji np. samochodów jest niska, w porównaniu do wydobywania i wywożenia surowców, takich jak ropa i gaz. Do niedawna tak było, ale świat się zmienił, gdyż Europa nastawiona jest na rozwój zielonych technologii, Amerykanie wydobywają duże ilości ropy i gazu z łupków i muszą poszukać nowych rynków. Stąd walka o rynek europejski, polityka sankcji i blokowanie Northstream II.
      Mamy więc nadprodukcję węglowodorów na świecie, ciepłą zimę, spowolnienie gospodarcze i koronawirusa. I to wszystko zmienia całkowicie sytuacji Rosji, gdyż tłuste lata się definitywnie skończyły, a rządzący tym krajem reżim nie jest przygotowany na wprowadzenie niezbędnych zmian, których zresztą nie chce. Mamy więc dodatkowo kryzys polityczny, który się zaostrzył gdy Putin objawił ludowi, że będzie nim rządzić wiecznie. Rosjanie mają powód do frustracji, gdyż większość z nich zdaje sobie sprawę z tego, że ich krajem rządzą złodzieje i bandyci mający ich oraz ich kraj w nosie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka