Dodaj do ulubionych

"Wolne zachodnie media"

05.05.21, 15:12
"Podczas gdy prezydent USA Joe Biden uczcił Światowy Dzień Wolności Prasy, chwaląc heroiczne niezależne media, jego rząd wciąż stara się uwięzić Juliana Assange'a z WikiLeaks za dziennikarski akt, powiedział informator NSA Edward Snowden.
Słynny sygnalista ds. Bezpieczeństwa narodowego postawił administrację w poniedziałek po tym, jak sekretarz stanu Antony Blinken pochwalił się przywiązaniem Stanów Zjednoczonych do „wolności prasy” i „bezpieczeństwa dziennikarzy na całym świecie”. Snowden powiedział, że ciągłe ściganie Assange'a jest niemożliwe do pogodzenia z tymi przysięgami.
„Byłoby to bardziej przekonujące, gdyby Biały Dom nie domagał się agresywnie 175-letniego wyroku dla wydawcy nagradzanego dziennikarstwa o światowym znaczeniu - pomimo próśb wszystkich znaczących organizacji zajmujących się wolnością prasy i prawami człowieka” - napisał na Twitterze.
Podczas gdy sam Biden mówił o znaczeniu „mówców prawdy, którzy nie chcą być zastraszani” w obchodach Światowego Dnia Wolności Prasy, jego administracja nadal prowadzi 18-punktowy akt oskarżenia przeciwko wydawcy WikiLeaks, w tym zarzuty z ustawy o szpiegostwie wniesione przez Trumpa administracji w 2019 roku.

W sumie Assange stoi przed groźbą prawie 200 lat za kratkami, a większość zarzutów związanych z publikacją tajnych materiałów - takich jak dzienniki wojny w Iraku i Afganistanie - wyciekła w 2010 roku przez byłą analitykę wywiadu wojskowego Chelsea Manning.

Chociaż nowo utworzona administracja zmieniła wiele polityk Trumpa, nadal stara się o ekstradycję Assange'a z Wielkiej Brytanii w odpowiedzi na chór sprzeciwów grup wolności prasy.
W liście skierowanym do Departamentu Sprawiedliwości Bidena na początku tego roku około dwudziestu organizacji zajmujących się wolnościami obywatelskimi - w tym Fundacja Wolności Prasy, ACLU, Amnesty International i Komitet Ochrony Dziennikarzy - argumentowało, że oskarżenie Assange'a stanowi poważne zagrożenie dla wolności prasy ponieważ „większość zachowań opisanych w akcie oskarżenia to zachowania, których dziennikarze dopuszczają się rutynowo”.

Do Snowdena dołączyło wielu dziennikarzy i aktywistów domagających się uwolnienia Assange'a w Światowy Dzień Wolności Prasy, w tym australijski poseł Andrew Wilkie , a także matka dzieci Assange'a, Stella Morris.

Assange został aresztowany w kwietniu 2019 roku, po tym, jak Ekwador cofnął mu azyl. Od tamtej pory przebywa w więzieniu o zaostrzonym rygorze Belmarsh w południowym Londynie, długo po wygaśnięciu jego wyroku za pominięcie kaucji, w miarę ciągłych postępów w procesie ekstradycji.
I WYOBRAŹCIE SOBIE ŻE TEN TZW "DEMOKRATYCZNY ŚWIAT' LUB "SPOŁECZNOŚĆ MIĘDZYANRODOWA" WCALE NIE JEST OBURZONA. WSZYSCY MILCZĄ JAK ZAKLĘCI.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka