Dodaj do ulubionych

Reżim ussej prześladuje wenezuelskiego posła

13.06.21, 09:08
Krwawy reżim ussej ściaga niewinnych ludzi !
"Przez prawie rok kolumbijski biznesmen i specjalny wysłannik Wenezueli Alex Saab był uwięziony na wyspie Cabo Verde (aka Wyspy Zielonego Przylądka) 400 mil od północno-zachodniego wybrzeża Afryki na Atlantyku.
Saab oczekuje teraz na ekstradycję do USA pod zarzutem prania brudnych pieniędzy. Chociaż zarzuty przeciwko niemu są gorąco dyskutowane, nie ulega wątpliwości, że za jego prześladowaniem stoją Stany Zjednoczone. Jasne jest również, że interesuje się nim nie z powodu rzekomych przestępstw, ale dlatego, że może mieć klucz do zdolności Wenezueli do radzenia sobie ze śmiercionośnymi jednostronnymi sankcjami USA.
ak wyjaśnia artykuł Bloomberga : „ Saab został zatrzymany 12 czerwca [2020 r.], kiedy prywatny samolot, którym leciał z Wenezueli do Iranu, zatrzymał się na tankowaniu na wyspie Sal w Republice Zielonego Przylądka. Nie wspomina o tym, że samolot Saaba został zmuszony do lądowania na Cabo Verde, ponieważ dwa inne pobliskie kraje w kontynentalnej Afryce, najwyraźniej pod naciskiem USA, odmówiły mu lądowania.
Co ciekawe, Stany Zjednoczone nie mają umowy o ekstradycji z Cabo Verde. Co więcej, podczas gdy władze Zielonego Przylądka twierdziły, że Saab został zatrzymany na podstawie ważnego zawiadomienia Interpolu, sąd okręgowy w Nigerii stwierdził, że zatrzymanie miało miejsce przed wydaniem zawiadomienia Interpolu, wzbudzając ogromne obawy co do zasadności jego zatrzymania i kary pozbawienia wolności. Rzeczywiście, ten sąd regionalny, Trybunał Sprawiedliwości Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej, wyraźnie „ orzekł, że Saab powinien zostać uwolniony, ponieważ został zatrzymany przed wydaniem Czerwonego Zawiadomienia ”.
8 czerwca 2021 r. Komitet Praw Człowieka ONZ wydał również decyzję o wstępnych środkach, domagając się zawieszenia ekstradycji i udzielenia choremu na raka Saabowi niezbędnej opieki medycznej, której obecnie odmawia.

Aresztowany na Zielonym Przylądku Alex Saab, wysłannik prezydenta Nicolasa Maduro do Unii Afrykańskiej, był w drodze do Iranu, aby negocjować wymianę wenezuelskiego złota na bardzo potrzebne zapasy benzyny. Ze względu na sankcje USA, bogaty w ropę naród Wenezueli nie jest w stanie uzyskać niezbędnych chemikaliów i dostaw do rafinacji swojej ropy na benzynę niezbędną do wytwarzania energii elektrycznej i transportu towarów przez cały kraj. Oprócz benzyny Saab próbował również negocjować zakup żywności, leków i innych krytycznych dostaw, które również zostały uszczuplone z powodu sankcji USA.

Jak wyjaśniła Alena Douhan, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. jednostronnego stosowania środków przymusu w zakresie korzystania z praw człowieka:
„Zaostrzenie sankcji wobec kraju od 2015 r. podważa… zdolność państwa do utrzymania infrastruktury i realizacji projektów społecznych. Dziś Wenezuela boryka się z brakiem niezbędnych maszyn, części zamiennych, elektryczności, wody, paliwa, gazu, żywności i Medycyna Wenezuelskie aktywa zamrożone w bankach USA, Wielkiej Brytanii i Portugalii wynoszą 6 mld USD Zakup towarów i płatności przez spółki publiczne są podobno zablokowane lub zamrożone..."
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka