Dodaj do ulubionych

Kolejny jankeski atak na Assanga !

27.06.21, 20:12
Kluczowe oskarżenia w sprawie przeciwko współzałożycielowi WikiLeaks Julianowi Assange, któremu grozi do 175 lat więzienia w przypadku ekstradycji do USA, są podobno oparte na zeznaniach skazanego oszusta, który przyznał się mediom, że kłamie.
Sigurdur Ingi Thordarson, obywatel Islandii i były wolontariusz WikiLeaks, który został informatorem FBI za 5000 dolarów, przyznał islandzkiej gazecie Stundin, że sfabrykował ważne części oskarżeń zawartych w akcie oskarżenia.

W artykule opublikowanym w sobotę Stundin szczegółowo opisuje kilka części swojego zeznania, którym teraz zaprzecza, twierdząc, że Assange nigdy nie polecił mu włamania.

Gazeta zwraca uwagę, że chociaż sąd w Londynie odmówił ekstradycji Assange'a do USA z powodów humanitarnych, nadal stawał po stronie USA, jeśli chodzi o roszczenia oparte na zeznaniach Thordarsona, które teraz odmówiono. Na przykład orzeczenie mówi, że „Mr. Assange i Teenager nie powiodli się wspólnej próby odszyfrowania pliku skradzionego z banku „kraju NATO 1”, gdzie uważa się, że „kraj NATO 1” odnosi się do Islandii, podczas gdy „nastolatek” odnosi się do samego Thordarsona.
Assange spędził bez wyroku ponad dwa lata za kratkami w więzieniu Belmarsh w Wielkiej Brytanii. Rząd USA oskarżył australijskiego dziennikarza na podstawie Ustawy o szpiegostwie, oskarżając go o wyciek tajnych informacji w 2010 roku. W tym czasie WikiLeaks publikował dokumenty szczegółowo opisujące nadużycia, w tym możliwe zbrodnie wojenne, popełnione przez wojsko USA w Afganistanie i Iraku. Waszyngton obecnie domaga się ekstradycji, a Assange może zostać skazany na 175 lat więzienia, jeśli zostanie uznany za winnego.

Na początku czerwca Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Tortur Nils Melzer wezwał rząd Wielkiej Brytanii do uwolnienia dziennikarza, potępiając jego uwięzienie jako „jeden z największych skandali sądowych w historii”.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka