Dodaj do ulubionych

Rosja składa skargę przeciwko Ukrainie

22.07.21, 21:01
Rosja składa pierwszą w historii skargę ETPC przeciwko Ukrainie w sprawie masakry na Majdanie, cenzury, dyskryminacji i blokady wody na Krymie.
W wydanym w czwartek oświadczeniu urzędnicy w Moskwie ujawnili, że po raz pierwszy złożyli skargę międzypaństwową do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zgodnie z komunikatem, domagają się, aby sędziowie zbadali „odpowiedzialność władz ukraińskich za śmierć cywilów, nielegalne więzienie i okrutne traktowanie ludzi” zarówno na Majdanie, jak i w późniejszym konflikcie w Donbasie.

Seria krwawych incydentów określiła konflikt w 2014 roku, w tym śmierć dziesiątek zwolenników powstania z rąk policji i 39 demonstrantów antymajdanowych zabitych, gdy aktywiści podpalili Dom Związków Zawodowych w Odessie. Dziesiątki zwolenników Majdanu zginęło w wyniku ostrzału snajperskiego na centralnym placu Kijowa w lutym tego roku, w incydencie, który nigdy nie został właściwie zbadany. Niektórzy historycy, tacy jak kanadyjsko-ukraiński profesor Ivan Katchanovski, kwestionowali, czy ten atak został zorganizowany w celu rozpalenia nastrojów antyrządowych.
Ponadto prokuratorzy zwracają się do sądu o zbadanie „praktyki tłumienia wolności słowa i prześladowania dysydentów” na Ukrainie „poprzez zakazanie pracy mediów, platform internetowych i atakowania dziennikarzy”. , .

Powołując się na trwającą politykę Kijowa polegającą na wypychaniu języka rosyjskiego z życia codziennego, z prawem wymagającym używania języka ukraińskiego w różnych sytuacjach, moskiewscy urzędnicy twierdzą, że ich skarga dotyczy „dyskryminacji ludności rosyjskojęzycznej i wypierania języka z sfera publiczna." Prawie wszyscy Ukraińcy biegle władają językiem rosyjskim i dominuje on w większości na wschodzie, w centrum i na południu kraju.

Kolejnym obszarem spornym jest decyzja Kijowa o zablokowaniu ważnego kanału, który dostarczał wodę mieszkańcom spornego Półwyspu Krymskiego. Zbudowany w czasach sowieckich, ukraińscy urzędnicy odcięli dostawy w proteście przeciwko ponownej absorpcji terytorium przez Rosję w 2014 roku, co wywołało kryzys wodny w całym regionie. Moskwa zainwestowała teraz znaczne sumy w przywrócenie dostępu do świeżej wody.
W skardze jest również sprawa lotu Malaysia Airlines MH-17, który został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą latem 2014 roku, gdy w regionie szalały walki. Oświadczenie przypisuje śmierć wszystkich 298 osób na pokładzie „niepowodzeniem władz ukraińskich w zamknięciu przestrzeni powietrznej nad strefą wojny” oraz „odmowie udzielenia niezbędnej pomocy rosyjskim urzędnikom badającym popełnione zbrodnie”.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka