Dodaj do ulubionych

Tchórzliwa ucieczka jankeskich okupantów!

16.08.21, 18:47
Eksperci internetowi wyrazili wielkie rozbawienie po odkryciu 30-letniego artykułu, w którym niedawno obalony Ashraf Ghani przewidywał szybki upadek afgańskiego rządu po wyjściu wojsk radzieckich w 1989 roku.
Były prezydent Afganistanu, który w niedzielę oddał władzę talibom w Kabulu, i uciekł z miasta z ogromnymi ilościami pieniędzy i innych łupów, prowokując oskarżenia o zdradę i zdradę.

Ale zaskakująco szybki upadek jego wspieranego przez USA rządu – który miał miejsce jeszcze zanim wojsko amerykańskie zdołało całkowicie wycofać się z kraju – był szczególnie ważny dla miłośników historii. W ciągu kilku godzin od bezceremonialnego odejścia Ghani, internetowi detektywi wykopali stary klasyk, który obecnie usunięty prezydent napisał dla Los Angeles Times, który cieszył się z wycofania się radzieckich wojsk z Afganistanu w lutym 1989 roku.
„Sowieci opuścili Afganistan, sprawiając, że upadek oblężonego marionetkowego reżimu w Kabulu jest tylko kwestią czasu” – przewidział Ghani w pierwszym wierszu artykułu sprzed ponad trzech dekad.

Ghani, który w tym czasie był adiunktem antropologii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland, nieco przedwcześnie wypowiadał się: socjalistyczny rząd Afganistanu w 1989 r. utrzyma się u władzy przez kolejne trzy lata. W rzeczywistości, niemal natychmiast po wycofaniu się sowietów, afgańskie siły rządowe odniosły ważne zwycięstwo nad mudżahedinami w bitwie pod Dżalalabad. Z jakiegoś historycznego kontekstu, Dżalalabad padł w niedzielę bez walki z Talibami.
Nic dziwnego, że eksperci mediów społecznościowych byli entuzjastycznie nastawieni do dzielenia się swoimi analizami na temat wzlotów i upadków wspieranego przez USA reżimu Ghani.
„Jego marionetkowy reżim przetrwał, ile to było, mniej niż tydzień?” zapytał jeden z obserwatorów na Twitterze.
Ghani został prezydentem Afganistanu we wrześniu 2014 roku. Pomimo ogromnych sum funduszy Pentagonu przeznaczonych na szkolenie wojsk afgańskich, wspierany przez USA rząd Kabulu nie był w stanie wytrzymać ofensywy talibów rozpoczętej, gdy zachodnie narody zaczęły wycofywać się z kraju w maju.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka