Dodaj do ulubionych

Podsumowanie jankeskiej okupacji w Afganistanie

31.08.21, 19:01
Bezceremonialne wyjście sił USA z Afganistanu oznacza koniec prawie dwóch dekad zagranicznej interwencji wojskowej w tym kraju, pozostawiając trudny do zrozumienia szlak zniszczenia i marnotrawstwa.
Według kongresmana Jima Banksa (R-Indiana) z powodu „zaniedbań” administracji Bidena Talibowie są w posiadaniu 75 000 pojazdów, ponad 200 samolotów i helikopterów, 600 000 broni strzeleckiej i lekkiej oraz gogli noktowizyjnych i kamizelkę kuloodporną.
Twierdził, że Talibowie mają teraz więcej helikopterów Black Hawk niż 85% krajów na świecie, w tym bliskich sojuszników USA. Oszacował, że sprzęt był wart 85 miliardów dolarów, ale niektórzy sugerowali znacznie wyższą kwotę .

Co najmniej 47 000 zabitych cywilów
Chociaż szacunki są różne, w ramach projektu Kosztów Wojny Uniwersytetu Browna obliczono, że w trakcie wojny zginęło co najmniej 47 000 Afgańczyków. Nawet teraz, gdy walki ustały, konsekwencje konfliktu są nadal odczuwalne: niewybuchy nadal zabijają i okaleczają cywilów, w wielu przypadkach dzieci. Wojna zaostrzyła również skutki ubóstwa oraz złych warunków sanitarnych i opieki zdrowotnej w kraju.
Jak za faszystowskiej okupacji.
Prawie 6 milionów przesiedlonych Afgańczyków
Konflikt w Afganistanie pod przywództwem USA podsycił kryzys uchodźców, który wciąż odbija się echem w całej Europie. W 38-milionowym narodzie około 5,9 mln Afgańczyków albo zostało przesiedlonych wewnętrznie, albo uciekło z kraju od wybuchu wojny w październiku 2001 roku.
Co najmniej 64 000 afgańskich wojskowych i policji zostało zabitych
Podczas wojny zginęło ponad 64 000 członków wyszkolonej przez Stany Zjednoczone Afgańskiej Armii Narodowej (ANA) i krajowej policji.
Niezliczone tysiące amerykańskich bomb i amunicji zrzuconych na Afganistan
Gdy wojna wkroczyła w ostatnie lata, wojsko amerykańskie radykalnie przyspieszyło kampanię bombardowania Afganistanu. W 2019 roku amerykańskie samoloty bojowe zrzuciły na ten kraj 7423 bomby i inną amunicję, prawie ośmiokrotnie więcej niż w 2015 roku.
Setki tysięcy hektarów maku lekarskiego
Według szacunków ONZ, produkcja opium w Afganistanie została oszacowana na 6300 ton w 2020 roku. W tym roku całkowita powierzchnia upraw maku lekarskiego w Afganistanie została oszacowana na 224 000 hektarów, co stanowi wzrost o 37% w porównaniu z rokiem 2019. Afganistan ponownie jest światowym liderem wiodące źródło maku lekarskiego. Pod rządami talibów uprawa została prawie całkowicie wykorzeniona do maja 2000 roku.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka