Dodaj do ulubionych

Wywiad Ussej sfinansował ukraińskie szpiegostwo

08.09.21, 17:14
Amerykański wywiad sfinansował ukraińskie szpiegostwo przeciwko rzekomym rosyjskim najemnikom ustanowionym i zatrzymanym na Białorusi, twierdzi CNN.
Dramatyczne aresztowanie ponad dwudziestu rosyjskich „najemników” na Białorusi w zeszłym roku było wynikiem skomplikowanej operacji ukraińskiego wywiadu potajemnie wspieranej i finansowanej przez amerykańskie agencje szpiegowskie, donosi CNN.
Nadawca, o którym wiadomo, że ma bliskie relacje z członkami waszyngtońskiej społeczności wywiadowczej, twierdzi, że kijowscy sztywniarze spiskowali, by przekonać władze na Białorusi do aresztowania grupy 33 Rosjan w czerwcu ubiegłego roku pod zarzutem, że planują ingerować w nadchodzące wybory w kraju . Trzech „byłych wysokich rangą ukraińskich urzędników wywiadu wojskowego” miało ujawnić „w jaki sposób zaaranżowali nadzwyczajną operację mającą na celu wywabienie podejrzanych zbrodniarzy wojennych z Rosji, aby stanęli przed sądem za okrucieństwa popełnione we wschodniej Ukrainie”.

Według CNN aresztowania, które zniszczyły stosunki między Moskwą a Mińskiem, były częścią „wymyślnego ukłucia wywiadowczego Ukrainy, za wiedzą i rzekomym wsparciem Stanów Zjednoczonych”. Podobno agenci podawali się za przedstawicieli prywatnej firmy wojskowej, oferując duże sumy za nieistniejącą pracę ochroniarzy, aby wywabić najemników z Rosji. Mówi się, że ukraińscy oficerowie przejrzeli następnie podania tych, którzy, jak sądzili, walczyli w krwawej wojnie domowej w tym kraju u boku żołnierzy lojalnych dwóm samozwańczym republikom Donbasu.
Byli urzędnicy kijowskiego wywiadu, którzy podobno rozmawiali z CNN, twierdzili, że „operacja prowadzona przez Ukrainę otrzymała amerykańską gotówkę, pomoc techniczną i porady od CIA, jak wciągnąć rosyjskich najemników”.
W oświadczeniu wydanym w środę rzecznik głównej rosyjskiej agencji bezpieczeństwa wewnętrznego, FSB, powiedział dziennikarzom, że „możemy w pełni potwierdzić te informacje opublikowane przez CNN – są absolutnie wiarygodne”. Według urzędnika „bardzo obiektywnie pokazali rolę CIA” w operacji.

Ukraina wcześniej publicznie zaprzeczała, jakoby aresztowania były częścią planu jej agencji szpiegowskich. W czerwcu br. ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski przekonywał, że Kijów został „wciągnięty” w awanturę dopiero po tym, jak na jaw wyszły zarzuty, że mężczyźni byli poszukiwani za walkę w Donbasie. „Rozumiem, że pomysł tej operacji był pomysłem, powiedzmy, innych krajów [i] na pewno nie Ukrainy” – dodał.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka