Dodaj do ulubionych

Cisza o Kosowie

27.09.21, 12:43
Prezydent Serbii Aleksandar Vucic mówi, że zagraniczni partnerzy przymykają oko na represje w zakresie bezpieczeństwa na obszarach Kosowa z większością serbską, gdzie siły separatystycznego regionu wstrzymały zasadniczy ruch transgraniczny.
„Całkowita okupacja północnego Kosowa i Metohiji pojazdami opancerzonymi przez Prisztinę trwa już od siedmiu dni, a wszyscy w społeczności międzynarodowej gromko milczą” – powiedział Vucic w niedzielę, odnosząc się do regionu po serbskiej nazwie.

Oświadczenie odnosi się do trwającego kryzysu w północnym Kosowie, obejmującego kilka przejść do wnętrza Serbii, które zostały skutecznie zablokowane przez częściowo uznane władze Kosowa po tym, jak rząd w Prisztinie zakazał wjazdu do regionu samochodów z serbskimi tablicami rejestracyjnymi.
Pokaz siły pojawia się w związku z nowym wybuchem konfliktu między Serbią a Kosowem, wywołanym przez decyzję Prisztiny o nakaz, aby wszystkie pojazdy z serbskimi tablicami rejestracyjnymi musiały otrzymać tymczasowe tablice wydane przez Kosowo na przejściach granicznych, zanim będą mogły wjechać do regionu. Przepis wszedł w życie w poniedziałek, a kierowcy, którzy chcą wjechać do Kosowa z centralnej Serbii, muszą teraz zapłacić podatek w wysokości 5 euro, aby otrzymać tymczasowe tablice z napisem „Republika Kosowa”, ważne przez 60 dni.

Policja Kosowa podobno również przejmowała serbskie tablice rejestracyjne od kierowców mieszkających w powiatach z większością serbską na północy regionu.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka