Dodaj do ulubionych

Chronologia zdarzeń między Polska a Białorusią

08.11.21, 21:02
Chronologia paskudnych prowokacji rozpoczęła Polska:
1.Sytuacja zaczęła się zmieniać, gdy stosunki między UE a Białorusią pogorszyły się po wyborach prezydenckich w 2020 r., po których nastąpiły masowe protesty. Wynik wyborów został odrzucony przez UE, a część bezpośrednich sąsiadów Białorusi w tym głównie Polska i Litwa aktywnie wspierała i nadal wspiera białoruską opozycję.
2.Nowe sankcje na silne naleganie Polski i Litwy na UE, pojawiły się po tym, jak lot komercyjny z opozycyjnym blogerem Romanem Protasevichem na pokładzie został zmuszony do lądowania w Mińsku pod koniec maja. Było to spowodowane zgłoszonym zagrożeniem terrorystycznym, ale po wylądowaniu samolotu Protasevich został natychmiast zatrzymany przez władze białoruskie.
3.W odwecie za sankcje prezydent Aleksander Łukaszenko powiedział pod koniec czerwca, że ​​Białoruś nie będzie już powstrzymywać migrantów starających się dotrzeć do UE.
„Żądają, abyśmy chronili ich przed przemytem i narkotykami. Chcę tylko zapytać, czy jesteś chory? Rozpętałeś wojnę hybrydową przeciwko nam, a teraz żądasz, abyśmy chronili cię tak, jak robiliśmy to wcześniej – powiedział Łukaszenko.
4.Krótko po ogłoszeniu przez Łukaszenkę najbliżsi sąsiedzi kraju odnotowali wzrost liczby prób przekraczania granicy. W obliczu ograniczeń białoruskiej przestrzeni powietrznej nałożonych przez UE, popularność lotów z Iraku zaczęła rosnąć. Na początku lipca Litwa ogłosiła stan wyjątkowy po tym, jak złapała 150 irackich migrantów nielegalnie przekraczających granicę Białorusi.
5.Mińsk odrzucił jakąkolwiek możliwość negocjowania sytuacji migrantów do czasu zniesienia sankcji UE wobec tego kraju.
„Dopóki te bezsensowne sankcje i próby upokorzenia naszych ludzi nie zostaną odrzucone, nie będziemy z nimi rozmawiać i nie uklękniemy przed nimi” – powiedział Łukaszenka na początku września, wkrótce po ogłoszeniu ustawy umożliwiającej straży granicznej odsyłanie do bloku osób ubiegających się o azyl odrzuconych w UE.
6.Rosnąca kłótnia między Białorusią a UE w sprawie gwałtownego wzrostu liczby osób ubiegających się o azyl próbujących przedostać się do bloku z kraju Europy Wschodniej pogorszy się na tak długo, jak będą obowiązywały sankcje, powiedział prezydent kraju.
Przemawiając do dziennikarzy po dniu wspólnych ćwiczeń wojskowych z Rosją, prezydent Aleksander Łukaszenko powiedział, że Bruksela będzie musiała zawrzeć umowę, aby złagodzić restrykcje ekonomiczne nałożone na kraj, jeśli chce zakończyć kryzys. „Jeśli chcesz żyć bezpiecznie, to przyjedź – znajdziemy miejsce, spotkamy się i porozmawiamy o tych sprawach” – powiedział.

„Ale dopóki te bezsensowne sankcje i próby upokorzenia naszych ludzi nie zostaną odrzucone, nie będziemy z nimi rozmawiać i nie uklękniemy przed nimi” – dodał.

Jednocześnie Łukaszenka powtórzył, że jego rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, aby znieść embarga nałożone na niego przez Zachód po spornych wyborach prezydenckich zeszłego lata, a następnie policyjnych rozprawach. „Nie powinniśmy być uważani za małoletnich” , powiedział, „mamy wszystko, czego potrzebujemy, aby chronić nasz kraj przed takimi ingerencjami”.
6.Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do wprowadzenia nowych sankcji wobec Białorusi, powołując się na sytuację migrantów w Polsce. Ograniczenia są potrzebne, aby uniknąć „kryzysu humanitarnego i zapewnić bezpieczne powroty” – stwierdziła.
Wezwanie do nałożenia sankcji padło w poniedziałek po tym, jak szef KE omówił trwający kryzys z premierami najbliższych sąsiadów Białorusi – Polski, Litwy i Łotwy.
A WIĘC PASS W ROZWIĄZANIU SPORNEJ SYTUACJI !
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka