Dodaj do ulubionych

Anna Dymna nago

18.04.22, 17:21
Anna Dymna ( z domu Dziadyk ; Legnica , 20 lipca 1951 ) jest polską aktorką filmową, telewizyjną i teatralną.

Anna Dymna zamierzała wcześniej studiować psychologię, zdecydowała się przystąpić do egzaminu wstępnego na Akademię Ludwika Solskiego w Krakowie . Podczas studiów Dymna występowała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W 1969 zagrała Isię i Chochol w spektaklach "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego . Dymna również zadebiutowała w filmie jeszcze jako studentka. Zagrała w filmie PIEC Henryk Kluba i Pol bladego Jozka (1971), ale ponieważ film nigdy nie był pokazywany na ekranach, za pierwszą jej rolę uważana jest rola Gabrysi w tym samym roku co Szerokiej Drogi, kochaniew reżyserii Andrzeja J. Piotrowskiego. Dymna stała się popularna wśród telewidzów dzięki roli Klarysy w serialu Janosik (1973). Rola po Ani Pawlak w kultowych polskich komediach Nie ma mocnych i Kochaj , albo rzuć okazała się jeszcze bardziej udana. Wystąpiła także w wielu melodramatach Jerzego Hoffmana .

Dymna została zatrudniona w Państwowym Teatrze Antycznym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zaraz po ukończeniu studiów w 1973 roku i od tego czasu występuje na jego scenie. Jego główne role to postacie pięknych kobiet, m.in. Kora z Nocy listypadowej ; Anny w Warszawiance ("Warszawianka"); i Ania w Wiśniowym sadzie Antona Czechowa . Został on później wykonany także w „ Czarodziejskiej górze ” Tomasza Manna ; „Wygnańcy” Joyce'a ; oraz Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa .

Dymna zagrała około 250 ról teatralnych i filmowych. Znana jest ze swojego talentu i widać, że "emanowały świeżością, naturalnością i urokiem". Jej zdjęcia trafiały na okładki magazynów, ale jej uroda stała się niejako przeszkodą dla portretów bardziej dojrzałych postaci. Możliwość ta pojawiła się w drugiej połowie lat 80., kiedy doświadczyła fizycznych zmian związanych z macierzyństwem.

W 2002 roku Dymna uruchomiła Krakowski Salon Poezji, który stał się cotygodniowym czytaniem poezji najwybitniejszych aktorów i poetów. Salon odbywa się w każdą niedzielę w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, ale ma już swoje osobne filie w kilku innych miastach w Polsce , m.in. w Częstochowie , Gdańsku , Opolu i Tarnowie . Została nagrodzona Krakowskim Salonem Poezji Nagrodą Nike w 2003 roku za "najciekawszą działalność kulturalną w regionie".
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka