Dodaj do ulubionych

Cmentarze muzułmańskie

04.09.22, 19:06
pl.wikipedia.org/wiki/Mizar_(cmentarz)
„Mizar (zireć) – cmentarz muzułmański.
W Polsce
W Polsce istnieje 7 mizarów: po dwa w Bohonikach i Warszawie oraz w Kruszynianach, Lebiedziewie i Studziance. Wydzielone kwatery muzułmańskie istnieją na Cmentarzach Komunalnych w Gdańsku, Trzciance, Wrocławiu, Poznaniu, Rybocicach k. Słubic oraz w Suwałkach.
Nagrobki
Mizary przeważnie usytuowane są na niewielkim wzniesieniu, zbudowane ściśle według zasad islamu dla tego typu miejsc. Mogiły ułożone są w regularne rzędy zwane safami i obłożone polnymi kamieniami. W ten sposób, by największy znajdował się przy głowie zmarłego, a najmniejszy u jego stóp. Każdy grób wieńczy tablica inskrypcyjna – półkolistym kamieniem z wyżłobionym na górze półksiężycem i gwiazdami. Niżej znajduje się napis w języku arabskim lub polskim, podczas zaborów także rosyjskim.”

en.wikipedia.org/wiki/Islamic_funeral
„Pogrzeby i modlitwy pogrzebowe w islamie (arab. جنازة, latyn.: Janazah) są zgodne z dość specyficznymi obrzędami, choć podlegają regionalnej interpretacji i zróżnicowaniu zwyczajów. Jednak we wszystkich przypadkach szariat (islamskie prawo religijne) wymaga jak najszybszego pochówku ciała, poprzedzonego prostym rytuałem obejmującym kąpiel i okrycie ciała, po którym następuje salah (modlitwa). Pochówek odbywa się zwykle w ciągu 24 godzin od śmierci, aby chronić żywych przed wszelkimi problemami sanitarnymi, z wyjątkiem przypadku osoby zabitej w bitwie lub podejrzenia nieczystej gry; w takich przypadkach ważne jest ustalenie przyczyny zgonu przed pogrzebem."


Archiwum starych edycji wątku w Chmurze jest tutaj:
drive.google.com/file/d/1E6XEAUODVGXe7LmyhUeflACXtyX8_9rX/view?usp=sharing
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka