Dodaj do ulubionych

Zabytki megalityczne (prehistoryczne)

05.09.22, 19:57
kot.peterr napisała:
Zatytułowałam wątek "zabytki", bo chcę zaprosić do prezentowania w nim różnych obiektów, zarówno miejsc kultu, jak i grobowców. Kilka pomocnych, mam nadzieję, definicji, za Wiki: MEGALIT (wielki kamień z gr. μέγας «megas» - wielki, λίθος «lithos» - kamień) – duży, nieobrobiony lub częściowo obrobiony kamień stanowiący samodzielną budowlę lub element większej budowli (wykonanej bez użycia zaprawy), o charakterze kultowym, grobowym lub (prawdopodobnie) związanymi z obserwacjami astronomicznymi, wzniesiony w czasach prehistorycznych. pl.wikipedia.org/wiki/Megalit
BUDOWLE MEGALITYCZNE wznoszono od 5, do 2. tysiąclecia p.n., ale na niektórych obszarach funkcjonowały jeszcze w epoce brązu. pl.wikipedia.org/wiki/Budowle_megalityczne Ich podstawowe typy to:
DOLMENY: Dolmen - prehistoryczna budowla megalityczna o charakterze grobowca. Składała się z głazów wkopanych pionowo w ziemię i wielkiego płaskiego bloku skalnego, który był na nich ułożony. Pierwotnie dolmen był przysypywany ziemią. pl.wikipedia.org/wiki/Dolmen
MENHIRY: Menhir - w kulturze celtyckiej nieociosany lub częściowo obrobiony głaz (najczęściej zaostrzony od góry) ustawiony pionowo na grobie zmarłego. Spotykany w Anglii, Bretanii, Skandynawii, ale znany jest także w Afryce, Azji i Ameryce. pl.wikipedia.org/wiki/Menhir KROMLECHY - czyli kamienne kręgi Kromlech (z celtyckiego crom – wygięty, lech – kamień) – krąg zbudowany z ustawionych pionowo kamieni, często wokół grobowca. Stawiane były w neolicie oraz w epoce brązu, najczęściej na terenach Bretanii, Anglii i Irlandii. Do najbardziej znanych należy STONEHENGE. Można je też naleźć na terenie Polski! pl.wikipedia.org/wiki/Kromlech
Archiwum starych edycji wątku w Chmurze jest tutaj:
drive.google.com/file/d/1fnVOJjSc5eMS8AfaS28fAt7lUWUrUUMr/view?usp=sharing

Obserwuj wątek
    • ewak225 Re: Zabytki megalityczne (prehistoryczne) 08.10.22, 08:58
      Dublin-Płw.Howth. Dolmen- megalityczny grób poświęcony Aideen, żonie Oscara, syna Oisina. Oscar, najodważniejszy ze wszystkich Fianna (w mitologii irlandzkiej wojownicy irlandzcy służący Wysokiemu Królowi Irlandii.) , zabił trzech królów w swojej pierwszej bitwie, zginął w bitwie pod Gabhra.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka