Dodaj do ulubionych

zamrożenie konta bankowego?

20.11.09, 15:16
Witam serdecznie.mam takie pytanie-czy komornik ma prawo zamrozic rachunek
osobisty w banku?Zajac cale wynagrodzenie? W takim układzie z czego ma życ
taka osoba?Dodam,ze chodzi o niespłacany kredyt.Rozumiem,ze komornik moze
zajac wynagrodzenie,ale chyba jest jakis procentowy próg? Proszę o rady,bo nie
wiem gdzie z tym mam pójśc.
Obserwuj wątek
    • piotr.55 Re: zamrożenie konta bankowego? 20.11.09, 16:48
      podstwę ograniczenia egzekucji masz w kodeksie postępowania cywilnego od art 829
      poczynając :
      bap-psp.lex.pl/serwis/kodeksy/akty/64.43.296.htm
      Natomiast wysokości potrąceń masz w kodeksie pracy w ART. 87. :
      www.praca.info/kodeks-pracy.mspx?d=d3-wynagrodzenie-za-prace-i-inne-swiadczenia/r2-ochrona-wynagrodzenia-za-prace&ak=
      Mam nadzieję, że to Ci pomoże odpowiedzieć na zadane pytania.
                • staruszeczka Re: zamrożenie konta bankowego? 20.11.09, 19:58
                  Nie zajmuje się konta w całości Piotr. Jeśli wynagrodzenie wpływa na
                  konto to technicznie wygląda to tak:
                  na rachunku zaznacza się zajęcie egzekucyjne, podając jednocześnie
                  kwotę wolną od zajęcia tak aby pracownik banku wiedział ile może
                  wypłacić
                  z racji zajęcia posiadacz konta nie może dokonywać operacji
                  bezgotówkowych, ale w oddziale może wypłacić do wysokości kwoty
                  wolnej od zajęcia.
                  • piotr.55 Re: zamrożenie konta bankowego? 20.11.09, 20:06
                    Ale teraz mówimy o innej sytuacji. Ja zrozumiałem , że podlegający egzekucji
                    posiada konto, na nim jakieś tam środki, a OPRÓCZ tego dochód z pracy! Jeśli
                    tak, to środki na koncie można zająć w całości a pozostawić 50% dochodu z pracy
                    lub najniższa krajowa jeśli po potrąceniu 50% takowa by nie pozostawała. Jeśli
                    dochód z pracy przekazywany jest na konto to stosuje się identycznie te same
                    przepisy i pozostawia do dyspozycji, poddanego egzekucji, sumę niepodlegającą
                    zajęciu zgodnie z przepisem zawartym w art 87 KP.
                    • piotr.55 Re: zamrożenie konta bankowego? 20.11.09, 20:11
                      Zwróć proszę uwage co pisze autorka wątku :

" Witam serdecznie.mam takie pytanie-czy komornik ma prawo zamrozic rachunek
                      osobisty w banku?Zajac cale wynagrodzenie?

To są dwa pytania. Na pierwsze odpowiedziałem "tak" , na drugie
                      "nie".
                      I nie ma znaczenia czy to wynagrodzenie wpływa na konto czy jest wypłacane w
                      gotówce. Zająć z niego można tylko tyle na ile pozwala KP.
                            • piotr.55 Re: zamrożenie konta bankowego? 20.11.09, 20:56
                              a to to już sprawa baaaardzo prosta :D i mam nadzieje że bezdyskusyjna.
                              Każdy komornik podlega nadzorowi sądu. Zadzwoń do komornika i zapytaj pod ktory
                              sąd podlega. Gdy zapyta Cie po co ci to to odpowiedz że napiszesz zażalenie na
                              czynności komornika powodu bezprawnego zajęcia całego wynagrodzenia. Jeśli to
                              nie pomoże po prostu napisz takie zażalenie(skargę).
                              Tu masz opisane to dość dokładnie:
                              animatek.w.interia.pl/skomornik.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka