Dodaj do ulubionych

prawo wykupu gruntu

07.12.12, 21:09
witam mam mały problem jestem dzierżawco przez 15 lat , kończy mi się umowa ale w umowie miałem zaznaczone prawo wykupu gruntu , firma od której dzierżawie chce zrobić przetarg na wykup gruntu i nie wiem co robić ,ba grunty zostały wycenione na milion a stan faktyczny ocenia inny na 500 tys i jestem w kropce jakie działania mam podjac ,czy maja prawo robić przetarg czy stan faktyczny jest zawyżony jak to sprawdzić ??? proszę o poradę
Obserwuj wątek
  • piotr_57 Re: prawo wykupu gruntu 08.12.12, 21:03
   Jestem mocno zajęty, ale jutro odpiszę Ci ("z grubsza").
   Pragnę jednak zwrócić Ci uwagę, że darmowe porady raczej nie są dla ludzi planujących transakcje wartości setek tysięcy złotych :)
   Ale odpiszę Ci jutro.
  • piotr_57 Re: prawo wykupu gruntu 09.12.12, 21:24
   baldiii napisał(a):

   > witam mam mały problem jestem dzierżawco przez 15 lat , kończy mi się umowa ale
   > w umowie miałem zaznaczone prawo wykupu gruntu

   Myślę, że miałeś wpisane prawo pierwokupu, a nie wykupu.
   Prawo wykupu przynależne jest do umowy leasingowej, kiedy to po spłaceniu wszystkich "rat" leasingowych, masz prawo "wykupu" leasingowanego środka trwałego. Przy umowach dzierżawy mamy do czynienia z z prawem "pierwokupu".

   , firma od której dzierżawie c
   > hce zrobić przetarg na wykup gruntu

   Bardzo słusznie, to jeden z elementów realizacji Twojego prawa do pierwokupu. Polega to na tym, że w dokumentach przetargowych wpisuje się informację, że ktoś posiada prawo pierwokupu. Przetarg przebiega normalni i wyłania najlepszą ofertę. Dopiero w tym momencie zaczyna działać Twoje prawo pierwokupu!! Możesz nabyć grunt po cenie która jest wynikiem przetargu.

   i nie wiem co robić

   Napisać pismo "przypominające" o Twoim prawie pierwokupu i czekać na rozstrzygnięcie przetargu.

   ,ba grunty zostały wyc
   > enione na milion a stan faktyczny ocenia inny na 500 tys

   Dla Ciebie mniej jest ważne jaki ustanowiono próg dostępowy, bo jeśli będzie za wysoki to po prostu nie będzie żadnych ofert i oferent będzie musiał go obniżyć (przed następnym przetargiem).

   i jestem w kropce jaki
   > e działania mam podjac ,

   Juz powiedziałem : zgłosić swoje prawo pierwokupu i czekać na rozstrzygnięcie przetargu. Wtedy dopiero, znając cenę zdecydujesz czy chcesz nabyć grunt czy nie. Jesli zdecydujesz się nabyć, ten co wygrał przetarg dostanie zwrot wadium i wróci do domu z niczym. Jeśli się nie zdecydujesz na skorzystanie z prawa pierwokupu, wtedy on nabędzie grunt za wylicytowaną (w przetargu) cenę.

   czy maja prawo robić przetarg

   Nie tylko maja prawo, ale nawet powinni. To jedyna, w miarę sprawiedliwa forma ustalenia wartości (ceny) gruntu.

   czy stan faktyczny jest
   > zawyżony jak to sprawdzić ???

   To nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia i nie masz żadnego prawa ingerowania w to. Ciebie nie interesuje cena otwarcia przetargu, tylko cena jego zamknięcia, bo właśnie tyle będziesz musiał zapłacić za grunt, jeśli zechcesz go kupić.


Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka