Dodaj do ulubionych

Czy mozna odstapić od umowy..

15.05.13, 13:05
w przypadku takiej sytuacji? Bardzo proszę o poradę.
Otóż mąż otrzymał pismo (listem zwykłym) od jakiejś tam kancelarii, dotyczące przedsądowego wezwania do zapłaty. W piśmie podają , że należność wynika z zawartej pomiędzy stronami umowy dotyczącej reklamy w internecie, które została zawarta zgodnie z ich regulaminem, a więc podczas rozmowy telefonicznej. Mąż rzeczywiście w 2012 roku miał umieszczoną bezpłatną reklamę w internecie, na okres jednego roku. Pod koniec tego okresu zadzwonili do niego i ponoć wyraził chęć na kontynuację tejże reklamy. Nie zastanowił się nad decyzją, podjął ją pochopnie. W kilka dni potem zadzwonił i złożył rezygnację, ale powiedziano mu że to za późno. W jakiś czas później przyszła faktura proforma. Mąż zapomniał o całej sprawie aż do momentu otrzymania tego pisma. W między czasie nie podpisywał fizycznie żadnej umowy.
Proszę o informację czy istnieje jakaś postawa prawna, która pozwoli na odstąpienie od płatności w tej konkretnej sytuacji. Zastanawia mnie również to, czy taka forma zgody telefonicznej jest zgodna z prawem. Pomijając sytuację męża , przecież na dobrą sprawę mógł ktoś inny odebrać i bez wiedzy właściwej osoby ,potwierdzić różne rzeczy. Więc jak to jest z tymi telefonicznymi zamówieniami. Tym bardziej, że nie ma żadnej umowy, a jedynym dokumentem jest faktura proforma, która przecież nie jest dokumentem zobowiązującym do zapłaty .
Nie chodzi tu o oszustwo, naciąganie kogokolwiek i narażanie na nieprzyjemności. Mąż po prostu, będąc pod wpływem zachęt ze strony rozmówcy, pochopnie zgodził się nie zastanawiając czy mu to potrzebne czy nie. Jeśli nie będzie wyjścia, zapłaci. Ale jeśli istnieje jakaś możliwość od odstąpienia- chciałby z niej skorzystać.
z góry dziękuję za odpowiedzi
Obserwuj wątek
  • piotr_57 Re: Czy mozna odstapić od umowy.. 15.05.13, 17:38
   W Polsce obowiązuje zasada wolności zawierania umów! A to oznacza, że do umowy można wpisać wszystko, z wyjątkiem rzeczy niezgodnych z polskim prawem. Jeżeli weźmiesz to pod uwagę, łatwo dojdziesz do wniosku, że na Twoje pytanie nie można odpowiedzieć na podstawie prawa powszechnie obowiązującego. To właśnie umowa tworzy prawo pomiędzy stronami. Nie analizując szczegółowo umowy, nie mam żadnych szans na to by prawidłowo odpowiedzieć na Twoje pytanie. Opierając się jednak na doświadczeniu, mogę Cię zapewnić, że firmy prowadzące taką działalność, konsultują te umowy z dobrymi kancelariami prawnymi. Oczywiście w każdej umowie można znaleźć coś, do czego można się przyczepić, ale (tak jak powiedziałem) może to nastąpić dopiero po skrupulatnej analizie umowy. Sama nie jesteś w stanie takiej analizy dokonać, a zlecenie jej prawnikowi jest dość kosztowne (u nas w biurze to koszt miedzy 600 a 800zł). Nawet solidna analiza nie gwarantuje sukcesu podczas rozprawy w sądzie (a to następny koszt, i to jeszcze większy!!). Jedyne co możesz zrobić, to zażądać przesłania umowy, wraz z regulaminem świadczenia usług, oraz dokumentu na podstawie którego sporządzono przed sądowe wezwanie do zapłaty.
   Nie zaprzeczaj należności (!), tylko poddaj ją w wątpliwość. Powiedz, że masz wątpliwości co do zasadności i prosisz o udostępnienie kompletu dokumentacji celem przeprowadzenia konsultacji z prawnikiem. Jeżeli prześlą Ci, przeczytaj dokładnie. Jeśli żądają nie więcej niż 500zł, zapłać, jeśli więcej, dopiero zaczynaj się zastanawiać. Wszystko załatwiaj w formie pisemnej, przesyłaj pocztą "za potwierdzeniem odbioru".
    • misiowamama-2 Re: piotr_57 16.05.13, 10:37
     Bardzo dziękuję za podpowiedź :-)
     Dotychczas wezwanie przyszło zwykłym listem, wrzuconym do skrzynki. Nie był to list polecony, ani z potwierdzeniem nadania. Posłucham Pana rad i dostosuje się do wskazówek. Poczekam, aż przyślą pismo listem z potwierdzeniem nadania.
     jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam
     • piotr_57 Re: piotr_57 16.05.13, 13:09
      Może przyjść od razu wezwanie do zapłaty z e-sądu!!, chociaż to mało prawdopodobne. Wówczas koniecznie wnieś sprzeciw w ciągu (chyba) 14 dni, (będzie napisane na dole wezwania i le masz czasu!). W sprzeciwie napisz wszystko zgodnie e wskazówkami. Pamiętaj żeby nie zaprzeczać zasadności należności (sądy tego nie lubią!!), a tylko poddawaj ją w wątpliwość.
      Pisz, że nie przysłano Ci żadnych dokumentów i (w związku z tym) nie możesz dokonać weryfikacji zasadności roszczenia. Jak tylko otrzymasz przedmiotowe dokumenty, skonsultujesz się z prawnikiem i udzielisz merytorycznej odpowiedzi na pozew.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka