Dodaj do ulubionych

prof. Michał Głowiński urodził się w 1934 r.

16.10.10, 08:38
Jeśli więc mówi, że marsze PiS kojarzą mu się z rokiem 1933 to nie ma to żadnej wartości. To znaczy ma oczywiście prawo do takich skojarzeń, ale w tym kontekście fakt, że jest on ocalałym z getta warszawskiego jest całkowicie bez znaczenia. Tymczasem błędnie przedstawiany jest jako świadek epoki.
Obserwuj wątek
   • piotr7777 Re: prof. Michał Głowiński urodził się w 1934 r. 16.10.10, 10:41
    > Tradycyjnie formułujesz tezę, z którą następnie podejmujesz bohaterską polemikę
    > .
    > Kto przedstawia Głowińskiego jako świadka epoki?

    Katarzyna Kolenda Zaleska.

    Oto dokładny cytat:

    "Profesor Michał Głowiński specjalista od języka PRLu jest ocalałym z warszawskiego getta w czasie okupacji i pamięta tamte czasy z niezwykłą wyrazistością."

    Zauważmy - tamte czasy to bardzo szerokie pojęcie. Może chodzić zarówno o okres okupacji, jak o okres wcześniejszy. Tyle, że profesor mówi wyłącznie o okresie wcześniejszym, którego pamiętać nie ma prawa. Jest to więc kłamstwo dziennikarki.
    I dalej:

    "Dziś, gdy patrzy na płonące pochodnie i słucha tego co tam pod pałacem ludzie mówią ma poczucie wracającego czasu"

    Co prawda sam profesor nie mówi, że pamięta to co się działo w 1933 r. (a właściwie nawet wcześniej, bo Hitler został kanclerzem w styczniu a pełnię władzy zdobył w pierwszym półroczu)

    "Muszę powiedzieć ostro i bezwzględnie, to przypomina najgorsze manifestacje totalitarne przed zdobyciem władzy. Po prostu to przypomina 33 rok w Niemczech. Ta symbolika jest szersza. Te marsze z pochodniami. No przecież dla kogoś kto zna trochę historii, to to jest jednoznaczne."

    To znaczy używa słowa "przypomina", ale to może oznaczać zarówno "przywołać wspomnienie" jak i "budzić skojarzenie". Ponieważ nie mówi "przypomina mi" zatem można zakładać, że jego wypowiedź nie jest wypowiedzią naocznego świadka.
    Dlatego nie winię profesora, który uważa tak a nie inaczej.

    Winię natomiast dziennikarkę, która podkreśla fakt ocalenia profesora z zagłady posługując się nim trochę jak tarczą.
    Fakty poprosiły Głowińskiego o opinię nie ze względu na jego kwalifikacje zawodowe (gdyż jest on polonistą, nie historykiem) a ze względu na osobiste przeżycia. Chociaż sam profesor nie mówi o getcie czyni to za niego KKZ. W tym wypadku jest to manipulacja.
     • piotr7777 Re: Zabawane, 16.10.10, 11:09
      > ze nie widzisz związku między marszami w '33 a zagładą getta.

      Związku takiego nie ma, bo decyzja o "ostatecznym rozwiązaniu" kwestii żydowskiej zapadła znacznie później.
      • bard333 a kulig 16.10.10, 11:20
       z pochodniami tez się liczy...?

       bo ja często zimą kuliguje z przyjaciółmi po mazurach z pochodniami właśnie... pewnie to jakaś taka wsiowa odmiana faszyzmu...;))

       najlepiej zakazać pochodni, wpisać w ustawę antyfaszystowską, dodają oczywiście zakaz używania koloru czarnego, białego i czerwonego! Bo wszak wicie, rozumicie swastyka, Panie była w tym kolorze!!! Toz to same faszysty!!!
      • ayran Re: Zabawane, 16.10.10, 11:49
       Trochę przypominasz mi tych zadowolonych z siebie chłoptasiów, którzy przyłapani na wykonywaniu jednoręcznego gestu uważanego powszechnie za symbol nazizmu, tłumaczą się, że zamawiali pięć piw.
    • ayran innymi słowy.... 16.10.10, 11:10
     ... ani Głowiński, ani autorka wywiadu nie twierdzą, że Głowiński pamięta 1933 rok. Głowiński pamięta natomiast getto, którego założenie było oczywistym skutkiem sprawowania władzy przez organizatorów marszów z 1933.

     Przypominać coś oznacza - wykazywać cechy podobieństwa. Jeśli ktoś mówi, słusznie czy nie, że niektóre działania Kościoła przypominają mu inkwizycję, to nie oznacza, że pamięta czasy inkwizycji. Tak samo z figurami retorycznymi na temat średniowiecza, feudalizmu czy XIX-wiecznego kapitalizmu. Jeśli tego nie rozumiesz - to wstyd, natomiast jeśli rozumiesz, a jedynie chciałeś sobie założyć prowokacyjny wątek po to, by paru kolesiów wyraziło niepochlebne zdanie o Głowińskim - to wstyd jeszcze większy.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka